Αποστολέας Θέμα: Rickenbacker 4003  (Αναγνώστηκε 29217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Rickenbacker 4003
« Απάντηση #25 στις: 04/12/10, 20:37 »
Mήπως ξέρει κανεις αν τα ρικενμπακερ των αρχων της δεκαετίας 90
είναι καλυτερα απ τα σημέρινα?  ή αν έχουν κάποιες διαφορές?
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Rickenbacker 4003
« Απάντηση #26 στις: 13/04/11, 12:40 »
Όντας κάτοχος ενός Ric 4003 (2010) μπορώ να εκφέρω άποψη... υποθέτω δλδ... J
Το Ric είναι ένα σχετικά ακριβό όργανο, όπως όμως όλα τα mid-higher end Αμερικάνικα όργανα.  Δεν είναι εξωφρενικά ακριβότερο από μια Gibson Les Paul ή ακόμα και από ένα καλό Warwick… και σίγουρα είναι φθηνότερο από ένα Shadowsky.  Τα λαμόγια στην Ελλάδα σίγουρα θα το χρεώνουν “όσο” οπότε συστήνω παραγγελία από το εξωτερικό.

Το Thomann είναι μια καλή λύση και γλιτώνεις εκτελωνισμό (χώρα ΕΕ), έχεις δωρεάν μεταφορά, service (έχω στείλει ελαττωματικό όργανο και μου το επισκεύασαν χωρίς καμία χρέωση και μιλούσα πάντα με Έλληνα υπάλληλο) αλλά η μόνη ένσταση μου έγκειται στο γεγονός ότι το Thomann έχει μόνο ένα πανάκριβο McCartney signature model (το οποίο είναι και ακριβό και είναι reissued 4001 model) και στο ότι σιγά σιγά και το Thomann αποκτά πιπεράτες τιμές.

Από εξωτερικό θέλει ψάξιμο.  Σε τι κατάσταση είναι το όργανο, ποίος είναι ο πωλητής, αν είναι ρέπλικα (damn Chinese folk) και πάντα το κόστος μεταφοράς συν εκτελωνισμός (ο οποίος είναι μια άλλη θλιβερή ιστορία).
Hint : Για όργανο αξίας 2,000$ το συνολικό κόστος έφτασε κοντά στα 3.000€... και πίστεψε με το μεγαλύτερο μέρος οφείλετε στην μεταφορά από το νέο κόσμο και φυσικά τον  εκτελωνισμό.

Πέραν τούτου όμως...
Το Ric είναι ένα υπέροχο όργανο.  Δέν είναι βαρύ (τουλάχιστον όχι για μένα), δεν έχει την κακή συνήθεια να diveαρει όπως τα Thunderbirds, είναι refined, πανέμορφο, μικρότερο σε διαστάσεις από αυτό που έχεις στο μυαλό σου, δείχνει το ίδιο cool σε όποιο ύψος κρατάς την κιθάρα σου (αν και σε λίγο ευτραφείς παίκτες λόγο του elegance που διαθέτει δεν γράφει τόσο ωραία όσο ένα πιο bulky Fender  όταν παίζεις χαμηλά....).

Περί λιγότερο Goofy Concerns…
*Το spacing ανάμεσα στις χορδές είναι όσο πρέπει για pick playing ωστόσο δυσκολεύει  για πιο funky καταστάσεις, αν και έχω δει κόσμο να το #$%^$# στο slapping και το pulling…
*To μπράτσο είναι λεπτό αν και κοντά στο headstock γίνετε λίγο chubby,   
*Έχει ενσωματωμένο dumper στη γέφυρα...
*Είναι ιδιότροπο σε κάποια θέματα, πχ: το gauge των χορδών που προτείνετε σίγουρα δεν είναι το heavy (βλέπε S. Harris), αν θες (που θες σε τέτοιο όργανο) να βάλεις strap lock διαπιστώνεις πώς το καρφί με το μεταλλικό στέλεχος που πιάνεις τη ζώνη είναι ενιαίο οπότε λόγο διαφοράς διαμετρήματος βίδας χρειάζεσαι λίγο tinkering, 
* το double truss rod εγγυάται απόλυτο έλεγχο του μπράτσου, είναι όμως challenging ώσπου να το «έχεις»...
*Είναι άγνωστο αν υπάρχει τεχνικός στην περιοχή σου που να ξέρει από Rics… και σωστό σετάρισμα...  (ωστόσο κάπου στο net βρήκα μία σελίδα... νομίζω Jerrys page ή κάτι τέτοιο αρκετά κατατοπιστικό για home setting ενός Ric).

Σε γενικές γραμμές το Ric είναι ένα εξαιρετικό πλην όμως ξεχωριστό (ιδιαίτερο) μπάσο το οποίο ορίζει τον παίχτη όσο και παίχτης το ίδιο το όργανο. Ο ήχος είναι δυνατός, κρυστάλλινος και ακούγεται το ίδιο %$^^% τόσο με δάχτυλα όσο και με πένα.   Σχετικά με το εύρος ας γελάσω.  Από Motorhead ως Beatles και από Jams εως Yes… τί άλλο να πείς... ;
Τα 4003 γενικότερα όσο πιο πρόσφατα τόσο καλύτερα... θα βρείς καλύτερο wiring, διορθωμένα λάθη του παρελθόντος, pop up knob το οποίο boostάρει το σήμα κοκ.  Απέφυγε τα 4001 μίας και έχουν θέμα με το neck και τα rods…

Tέλος τα όργανα είναι και θέμα πώρωσης (για να μην κάτι άλλο).  Οπότε αντί να στακάρεις όργανα των 400-800 euro και μετά από Ν χρόνια να έχεις 3 average ... πήγαινε για το ουάου, απλά εάν είσαι νέος καλύτερα μάθε σε ένα φτηνό –όχι να παίζεις διότι εκεί είμαι υπέρ το καλού οργάνου, αλλά να το μοντάρεις... (καθαρισμός, setting, αλλαγή χορδών, μαγνητών, ηλεκτρικά κλπ)... μετά, αγόρασε ένα Ric.
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Rickenbacker 4003
« Απάντηση #27 στις: 13/04/11, 15:52 »
Aναλυτικότατος!


μήπως με κάποιες καμπίνες ακούγεται καλύτερα;
γενικά ο ήχος του mid-high δεν είναι;
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Rickenbacker 4003
« Απάντηση #28 στις: 13/04/11, 17:08 »
Αυτό είναι καθαρα υποκειμενικό...
 
α) Σιχαίνομαι τις Marshall... (για μπάσο πάντα)...
β) το έχω ακούσει σε Behringer combo και παραδόξος δεν ήταν κακό ?!?
γ) Σε Peavy είναι μία χαρά...
δ) Μέτριο σε Ashdown (που γενικά είναι του γούστου μου)...
ε) SWR μαααααααααααααααααααααααααακριά και ούτε κάν αγαπημένοι...  ;D
 
...αναμένω Orange και GK...
 
γενικά όμως ακούγεται *** "όπου" !!!
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Rickenbacker 4003
« Απάντηση #29 στις: 13/04/11, 17:13 »
...
 
α) Σιχαίνομαι τις Marshall... (για μπάσο πάντα)...

Πρεπει να ανοιξουμε μια λεσχη εμεις... ;D ;D :P

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Rickenbacker 4003
« Απάντηση #30 στις: 13/04/11, 17:33 »
...τρόμος ανείπωτος και οργή ειδικά σε studio που έχουν εκείνο τον marshall combo με την επιλογη για vintage ή modern sound... ώρες χαμένες...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Rickenbacker 4003
« Απάντηση #31 στις: 13/04/11, 17:36 »
...τρόμος ανείπωτος και οργή ειδικά σε studio που έχουν εκείνο τον marshall combo με την επιλογη για vintage ή modern sound... ώρες χαμένες...

Χαχαχαχα, ο τραγικος ΜΒ...συμφωνουμε απολυτα, λες και εισαι στο μυαλο μου!

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Rickenbacker 4003
« Απάντηση #32 στις: 13/04/11, 21:26 »
Xαχαχαχαχαχαχαχα...

I second that !!!

True όμως τραγικός !!!
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Rickenbacker 4003
« Απάντηση #33 στις: 14/04/11, 10:54 »
ΤΟ μπασο.
Ή μαλλον ... τα μπασα .... και TO RIC
Μαζευε λεφτα.
Και καμια καλη πενα θες  8)

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Rickenbacker 4003
« Απάντηση #34 στις: 14/04/11, 16:56 »
Αδελφέ τσέκαρε και αυτή την σελίδα αν σε ψήνουν τα Rics...
 
O τυπάς το έχει...
http://www.joeysbassnotes.com/Rick_maint.htm
 
Επίσης και το forum της Rickenbacker είναι ικανοποιητικό, καλύπτει πολλά θέματα και το συμαντικότερο έχει γρήγορη ανταπόκριση...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Απ: Rickenbacker 4003
« Απάντηση #35 στις: 23/04/11, 14:26 »
Αδελφέ τσέκαρε και αυτή την σελίδα αν σε ψήνουν τα Rics...
 
O τυπάς το έχει...
http://www.joeysbassnotes.com/Rick_maint.htm
 
Επίσης και το forum της Rickenbacker είναι ικανοποιητικό, καλύπτει πολλά θέματα και το συμαντικότερο έχει γρήγορη ανταπόκριση...



Ναι οντως, το forum της Rickenbacker το εψαξα κι εγω.


Ευχαριστω!!!
Απαθεια...

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Rickenbacker 4003
« Απάντηση #36 στις: 08/10/17, 19:54 »
Όντας κάτοχος ενός Ric 4003 (2010) μπορώ να εκφέρω άποψη... υποθέτω δλδ...
[...]Τα 4003 γενικότερα όσο πιο πρόσφατα τόσο καλύτερα... θα βρείς καλύτερο wiring, διορθωμένα λάθη του παρελθόντος, pop up knob το οποίο boostάρει το σήμα κοκ.  Απέφυγε τα 4001 μίας και έχουν θέμα με το neck και τα rods…
[...]
Αυτο με τα Rickenbacker εχω προσπαθησει πολυ να το εξηγησω στο θεμα παλαιοτητα. Με το ιδιο σκεπτικο ακριβως κι εγω θα περιμενα τα παλια να μην παιζουν πανω απο 700€-1000€ για ενα αριστο, και ομως οι τιμες συχνα αγγιζουν αυτες ενος καινουριου, συγχρονου οργανου. Γενικα δεν αντιλαμβανομαι αυτο το hype γυρω απο το συγκεκριμενο οργανο. Δεν επαιξα ουτε και ακουσα ποτε μου καποιο απο κοντα, αλλα γενικα σαν κατασκευη και specs δεν δικαιολογειται ο ντορος. Θελω να πω πως υπαρχουν σοβαρα εργαλεια που ομως δεν εχουν τοσο φανατικο κοινο. Δεν κρυβω ομως πως θελω οταν μαθω να παιζω να το δοκιμασω. Τωρα αν θα διεθετα 2.000€+ για ενα μη premium οργανο δεν ξερω.
Do you remember when things seemed so eternal?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
rickenbacker μπάσο

Ξεκίνησε από sleo Μπάσο

10 Απαντήσεις
9190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 16:37
από Jezus
Rickenbacker

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

17 Απαντήσεις
6087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 23:15
από Jezus
Rickenbacker αισχος

Ξεκίνησε από saved Μπάσο

10 Απαντήσεις
11949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/19, 00:43
από Archangel