Αποστολέας Θέμα: Ηλιακό Αεροσκάφος.  (Αναγνώστηκε 2518 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Ηλιακό Αεροσκάφος.
« στις: 02/07/09, 21:48 »
Ύστερα από έρευνες έξι ετών, ο Ελβετός Μπερτράν Πικάρ παρουσίασε την Παρασκευή 26 Ιουνίου 2009 στη Ζυρίχη ενώπιον 800 προσκεκλημένων το πρώτο αεροσκάφος, το Solar Impulse, που χρησιμοποιεί αποκλειστικά ηλιακή ενέργεια.



Μέσα στο 2010 θα πραγματοποιήσει την πρώτη του νυκτερινή πτήση, δηλαδή πτήση με ενέργεια από τις μπαταρίες που έχει γεμίσει με ενέργεια από τον ήλιο.

Το ερώτημα κάθε λογικού ανθρώπου καθώς και του ίδιου του Μπερτράν Πικάρ είναι πως αφού μπορεί ένα αεροσκάφος να πετάει νύκτα και μέρα με την ηλιακή ενέργεια, γιατί να μην μπορεί να λειτουργεί και το αυτοκίνητο.

Παράθεση
"Αν ένα αεροσκάφος είναι σε θέση να πετά, νύχτα και μέρα, χωρίς καύσιμα, κινούμενο αποκλειστικά με ηλιακή ενέργεια, ας μην έλθει μετά κανείς να υποστηρίξει ότι είναι αδύνατο να γίνει το ίδιο και με τα αυτοκίνητα", τόνισε στην ανακοίνωσή του, ο Μπερτράν Πικάρ που είχε την ιδέα για την κατασκευή ενός τέτοιου αεροσκάφους.


Και βέβαια το ηλιακό  και ηλεκτρικό αυτοκίνητο έχει φτιαχτεί εδώ και δεκαετίες, αλλά το καρτέλ των εταιρειών καυσίμων δεν μπορεί να ανεχτεί να χάσει τα τεράστια κέρδη του όχι μόνον εις βάρος της τσέπης του κοσμάκη, αλλά και εις βάρος του οικοσυστήματος και του μέλλοντος της Γής.

 Δυστυχώς βρισκόμαστε κάτω από την κυριαρχία  βρικολάκων.

Εμείς φταίμε. εμείς τους αφήσαμε να μας εξουσιάζουν. Το μόνο που κάνουμε είναι να "κοιτάμε την δουλεία μας"  και να πληρώνουμε αυτά που μας ζητάνε.


Δείτε το παρακάτω βίντεο και πείτε μου τί αισθανθήκατε.



« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/09, 21:52 από IxNiLaTiS »
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Ηλιακό Αεροσκάφος.
« Απάντηση #1 στις: 02/07/09, 23:02 »
Εδώ πέρα ο κόσμος δεν προτιμά τα υβριδικά αυτοκίνητα και κυνηγάει τα άλογα, που μπορεί ναι μεν να είναι πιο ακριβά από ένα συμβατικό αυτοκίνητο, αλλά μακροχρόνια όχι μόνο κάνεις απόσβεση από τις βενζίνες, αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν πληρώνεις και τέλος κυκλοφορίας (παλιότερα ίσχυε, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα). Πραγματικά ανησυχώ για το πως θα είναι η κατάσταση κλιματολογικά σε 20 χρόνια. Το πρόβλημα είναι ότι αν ο κόσμος αν δε δει το πρόβλημα μπροστά του δεν πρόκειται να κάνει κάτι. Μόνο αυστηρή νομοθεσία μας σώζει, αλλά δεν βλέπω καμιά κυβέρνηση να θέλει να πάει κόντρα στις πετρελαιοβιομηχανίες. Πιο πολύ τομέρος τους παίρνουν.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ηλιακό Αεροσκάφος.
« Απάντηση #2 στις: 03/07/09, 09:54 »
το καρτέλ των εταιρειών καυσίμων δεν μπορεί να ανεχτεί να χάσει τα τεράστια κέρδη του όχι μόνον εις βάρος της τσέπης του κοσμάκη, αλλά και εις βάρος του οικοσυστήματος και του μέλλοντος της Γής.

Συγνώμη για το off-topic αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές πτυχές της σύγχρονης ζωής που να μην ορίζονται έμμεσα ή άμεσα από καρτέλ: καύσιμα, τρόφιμα, φάρμακα, επικοινωνία, ενημέρωση... Η λίστα είναι ατέλειωτη.

Στο θέμα μας τώρα :). Διάβασα κι εγώ αρκετά πράγματα για το ηλιακό αεροπλάνο. Τρομερά ενδιαφέρον. Με χαλάει λίγο η (πολύ) χαμηλή του ταχύτητα αλλά πιστεύω ότι τεχνολογικά υπάρχουν μεγάλα περιθώρια βελτίωσης.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ηλιακό Αεροσκάφος.
« Απάντηση #3 στις: 03/07/09, 12:35 »
Ηλιακά αεροσκάφη έχουν κατασκευαστεί εδώ και δεκαετίες, χρησιμοποιούνται κυρίως για στρατιωτικούς σκοπούς γι' αυτό δεν είναι και τόσο διάσημα. Ηλιακή ενέργεια, κατ' αποκλειστικότητα, χρησιμοποιούν όλοι οι τεχνητοί δορυφόροι. Ηλεκτρικά αυτοκίνητα έχουμε εδώ και δεκαετίες εν χρήσει, τα τρόλλεϋ.

Ο μετασχηματισμός ενός συμβατικού αυτοκινήτου σε ηλεκτρικό είναι αστεία υπόθεση. Ο καθένας μπορεί να το κάνει. Οπότε δεν μπορούμε να κατηγορούμε τις εταιρείες οι οποίες αποσκοπούν στο κέρδος, ότι αποσκοπούν στο κέρδος. Αφού αυτός είναι και ο λόγος υπαρξής τους. Το ζητούμενο είναι οι πρακτικές αυτών που κραυγάζουν ότι δεν αποσκοπούν στο κέρδος. Τι κάνουν?

Ο καλύτερος τρόπος πειθούς είναι το παράδειγμα και όχι τα λόγια. Με τα λόγια χτίζεις Ανώγεια και Ζωνιανά. Εκτός κι αν δεν μπορούμε να δράσουμε πια χωρίς καθοδήγηση οπότε να δημιουργήσουμε ένα σώμα εθελοντών της ηλεκτροκίνησης!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Ηλιακό Αεροσκάφος.
« Απάντηση #4 στις: 03/07/09, 16:38 »

Ο μετασχηματισμός ενός συμβατικού αυτοκινήτου σε ηλεκτρικό είναι αστεία υπόθεση. Ο καθένας μπορεί να το κάνει.

Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις;  (σοβαρά μιλάω)
Υπήρχε κάποτε μιά ιστοσελίδα αλλά την έχουν κατεβάσει.
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ηλιακό Αεροσκάφος.
« Απάντηση #5 στις: 03/07/09, 20:42 »
Βρες έναν ηλεκτροκινητήρα που να ταιριάζει στο σασμάν του μοντέλου σου, και για ηλεκτροδότηση μπορείς να χρησιμοποιήσεις από μπαταρίες ως ατμοστρόβιλο. Η τελευταία ενεργειακή πηγή είναι η προτεινόμενη διότι όταν σε ρωτάνε: "κάρβουνο καίει?" θα απαντάς καταφατικά με περηφάνεια!
(Αστειεύομαι εννοείται, υπάρχουν ηλεκτρικά οχήματα με καταπληκτικές επιδόσεις, και την ανάλογη τιμή βέβαια)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Ηλιακό Αεροσκάφος.
« Απάντηση #6 στις: 07/07/09, 19:31 »
Βρες έναν ηλεκτροκινητήρα που να ταιριάζει στο σασμάν του μοντέλου σου, και για ηλεκτροδότηση μπορείς να χρησιμοποιήσεις από μπαταρίες ως ατμοστρόβιλο. Η τελευταία ενεργειακή πηγή είναι η προτεινόμενη διότι όταν σε ρωτάνε: "κάρβουνο καίει?" θα απαντάς καταφατικά με περηφάνεια!
(Αστειεύομαι εννοείται, υπάρχουν ηλεκτρικά οχήματα με καταπληκτικές επιδόσεις, και την ανάλογη τιμή βέβαια)

Ευχαριστώ, με βοήθησες πολύ.
Πράγματι ήταν αστείο να μετατρέψω το αυτοκίνητό μου σε ηλεκτροκίνητο.
Τώρα μετατρέπω και του φίλου μου.  ;D
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ