Αποστολέας Θέμα: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!  (Αναγνώστηκε 16470 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Κύριοι βοηθήστε με, και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Θέλω ν αγοράσω μια fender stratocaster.
Βρίσκομαι εκτός αθηνών (οπότε θα την πάρω...γουρούνι στο σακκί).
Για λόγους ανατομικούς θέλω να έχει σχήμα C και το φαρδύτερο τάστο που παράγει η εταιρεία.
Έχω ήδη έναν ενισχυτή τον Fender Blues Junior λαμπάτο.
Η μουσική που μ ενδιαφέρει είναι -σχεδόν- αποκλειστικά η blues.
Διαθέτω έως και 600 ευρώ εκτός και άν πουλήσω αυτή που έχω (ibanez semi hollow boddy) οπότε μπορώ ν ανεβάσω το κόστος.
Τι μετατροπές μπορώ να τις κάνω (π.χ. noisless μαγνήτες ή κάτι άλλο ).
Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ ν αναφέρω ώστε να διευκολύνω την σκέψη σας, για να με βοηθήσετε καλύτερα.
Και πάλι ευχαριστώ.!!
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #1 στις: 01/04/14, 22:59 »
Φίλε Τάκη εγώ βέβαια δεν λογίζομαι ειδικός της Fender, τα Χριστούγεννα όμως πήρα αυτήν την κουκλίτσα από Thomann (τότε την είχαν b-stock καμιά 50αριά ευρώ παρακάτω) και είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος, ιδιαίτερα από τη στιγμή που βρήκα φίλο να μου τη σετάρει, γιατί από ότι ακούω όταν παίρνεις κιθάρα από απόσταση θέλει κατά κανόνα σετάρισμα.


Ψάξε γενικά από thomann τα μοντέλα στο εύρος τιμής που θέλεις και μετά τις κοιτάς και σε άλλα καταστήματα. Πάντως με αυτά τα λεφτά για fender μάλλον με σομπρέρο σε κόβω :)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #2 στις: 01/04/14, 23:29 »
Εγώ πάλι αγόρασα πρόσφατα αυτή την κουκλίτσα...

http://www.gak.co.uk/en/squier-classic-vibe-50s-strat-fiesta-red/49402

η οποία είναι και φτηνότερη και καλύτερη από όποια Μεξικάνα Fender έχω δοκιμάσει. Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για την καλύτερη strat μέχρι τα 500 Ευρώ, ίσως και λίγο παραπάνω...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος pan0ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #3 στις: 02/04/14, 10:27 »
Και εγω στην ιδια θεση με εσενα βρισκομαι.....  ;D   ;D
fender stratocaster γιατι με "φτιαχνει" αλλα αντικειμενικα σαν αγορα αξιζει περισσοτερο η clasic vibe.

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #4 στις: 02/04/14, 15:09 »
Φίλε Τάκη εγώ βέβαια δεν λογίζομαι ειδικός της Fender, τα Χριστούγεννα όμως πήρα αυτήν την κουκλίτσα από Thomann (τότε την είχαν b-stock καμιά 50αριά ευρώ παρακάτω) και είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος, ιδιαίτερα από τη στιγμή που βρήκα φίλο να μου τη σετάρει, γιατί από ότι ακούω όταν παίρνεις κιθάρα από απόσταση θέλει κατά κανόνα σετάρισμα.


Ψάξε γενικά από thomann τα μοντέλα στο εύρος τιμής που θέλεις και μετά τις κοιτάς και σε άλλα καταστήματα. Πάντως με αυτά τα λεφτά για fender μάλλον με σομπρέρο σε κόβω :)



Ωωωωω.!!! από όπτικής πλευράς με "ενθουσιάζει"
Αυτό που θέλω να ρωτήσω -όποιος μπορεί να μου πεί- είναι 1. αν αυτό είναι το φαρδύτερο τάστο της fender?.Είναι ανατομικός ο λόγος που ρωτάω άρα ο πρώτος για την επιλογή της κιθάρας.
2.Tί θα της έκανε κάποιος για να της έδινε το ποιό blues ήχο.
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #5 στις: 02/04/14, 15:21 »
Εγώ πάλι αγόρασα πρόσφατα αυτή την κουκλίτσα...

http://www.gak.co.uk/en/squier-classic-vibe-50s-strat-fiesta-red/49402

η οποία είναι και φτηνότερη και καλύτερη από όποια Μεξικάνα Fender έχω δοκιμάσει. Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για την καλύτερη strat μέχρι τα 500 Ευρώ, ίσως και λίγο παραπάνω...

Απόλλωνα δυστυχώς ξέρω τι κάνω.Προσπαθώ ν αγοράσω κιθάρα με κουβέντα.Όμως οι αντικειμενικές δυσκολίες είναι-προς το παρόν-αξεπέραστες.Η σωστή λύση είναι "πάρε αγόρι μου την ποιό φτηνή fender ή squier προχώρα και μόλις γίνεις άνθρωπος, κάνε μια γύρα παίξε άκου κι αγόρασε"
Η δική μου σκέψη είναι "είμαι 57 ετών και γουστάρω να μάθω κιθαρίτσα, γουστάρω μονο τις fender και μονο τα blues.αν πάρω μια καραφτηνή θα παρω μετα και μια.......ποιό.!!! μήπως πάρω κάτι ενδιάμεσο ώστε με κάποιες μετατροπές στο μέλλον την φέρω εκεί που θέλω και την βγάλουμε μαζί τα υπόλοιπα χρόνια?
Πως ακούγεται αυτό στ αυτιά τρίτου?

Συγχώνευση μηνυμάτων: 04/04/14, 17:07
Εγώ πάλι αγόρασα πρόσφατα αυτή την κουκλίτσα...

http://www.gak.co.uk/en/squier-classic-vibe-50s-strat-fiesta-red/49402

η οποία είναι και φτηνότερη και καλύτερη από όποια Μεξικάνα Fender έχω δοκιμάσει. Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για την καλύτερη strat μέχρι τα 500 Ευρώ, ίσως και λίγο παραπάνω...


Aπόλλωνα αυτή είναι?

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=136089
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/14, 17:07 από Βραζίλης »
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #6 στις: 02/04/14, 15:38 »
Παίδες εν καμίνω.!!!

Αυτή τι μας λέει?

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=136155

Και τούτη δώ η κυρά? τι μας λέει κι αυτή?

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=136158
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/14, 19:59 από Απόλλων »
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #7 στις: 02/04/14, 16:16 »
φίλτατε Τάκη,

καλως όρισες καταρχήν.

μπορείς να βρεις reviews απο οποιαδήποτε κιθάρα στο ιντερνετ.
απο τα reviews θα πάρεις μια γενική γνώμη αλλά η τελική απόφαση είναι σε σένα.

όπως ανέφερες και ο ίδιος μόνο με δοκιμή μπορείς να είσαι σίγουρος οτι το όργανο σου κάνει.

Νάκας υπάρχει σε πολλά μέρη και πλέον έχει πολλές Φέντερ. επισκέψου τον πλησιέστερο και δοκίμασε ό,τι βρεις μπροστά σου.

απλώς μην σε παρασύρει το όνομα Fender έναντι Squier και η προέλευση.


Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #8 στις: 02/04/14, 16:28 »
Πήρα τηλ. Νάκα, εξήγησα το θέμα και μου είπε να δώσω σημασία 1. να είναι 21 frets δλδ medium jumbo (ανατομικό θέμα δακτύλων) και 2. να είναι HSS που σημαίνει ότι πλησιάζει-το δυνατον περισσότερο- στον blues ήχο.Αυτό επειδή του είπα ότι έχω έναν λαμπάτο fender blues junior ότι μ αρέσει ο ήχος του πάνω μαγνήτη, ότι δεν μ ενδιαφέρει το drive κι ότι αν το θελήσω θα πάρω ένα πετάλι της boss.
Επίσης του είπα πως το σκεπτικό μου είναι να πάρω μια κιθάρα -όσο μπορώ καλύτερη με οροφή τα 500-600 ευρώ- και μετά μόλις καταλάβω το θέμα "μουσική-παίξιμο-στύλ" να τις κάνω-αν θέλω- μετατροπές.
Τα είπα καλά?
Μου τα είπε καλά?
Κοιτάζοντας τις τιμές του Νάκα δεν είδα διαφορές με Τόμαν οπότε γιατί να μην την πάρω από εκεί.
Συντοπίτες μου πείτε μου τι σας αρέσει απ την ιστορία και τι όχι.
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #9 στις: 02/04/14, 16:38 »
φίλτατε Τάκη,

καλως όρισες καταρχήν.

μπορείς να βρεις reviews απο οποιαδήποτε κιθάρα στο ιντερνετ.
απο τα reviews θα πάρεις μια γενική γνώμη αλλά η τελική απόφαση είναι σε σένα.

όπως ανέφερες και ο ίδιος μόνο με δοκιμή μπορείς να είσαι σίγουρος οτι το όργανο σου κάνει.

Νάκας υπάρχει σε πολλά μέρη και πλέον έχει πολλές Φέντερ. επισκέψου τον πλησιέστερο και δοκίμασε ό,τι βρεις μπροστά σου.




απλώς μην σε παρασύρει το όνομα Fender έναντι Squier και η προέλευση.



Φίλε μου modfori,
καλώς σε βρήκα
1.Zω Κεφαλονιά, 2.δεν είμαι σε θέση να διαλέξω μουσικά 3.Έχω και γώ τα "κολλήματα μου"


Ναί θα κοιτάξω τα reviews αφού πρώτα στοχεύσω στο τι ψάχνω.
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #10 στις: 02/04/14, 16:47 »
ο αριθμός των τάστων (21)  δε νομίζω πως συνεπάγεται τον τύπος τους (medium jumbo) .

blues ήχο μπορείς να πάρεις και απο 3 μονούς μαγνήτες (sss). δεν είναι τυχαίο το γεγονός οτι διάσημοι bluesάδες παίζαν με 3 μονούς .
o διπλός μαγνήτης (H) θα σου δώσει πιο πολύ γκαζι στον ήχο, κάτι το οποίο είπες δε σ'ενδιαφέρει, τουλάχιστον άμεσα


πάνω μαγνήτη εννοείς αυτόν που βρίσκεται πιο κοντά στο λαιμό της κιθάρας?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #11 στις: 02/04/14, 16:48 »
1ον Δεν παίζει ρόλο πόσα frets θα έχει για το μέγεθος τους. Οι strat συνήθως έχουν 21 frets αλλά το μέγεθος τους ποικίλει. Αν δεν ξέρεις τι μεγεθος θες προτίμησε medium jumbo. Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο το radius της ταστιερας αλλά και πάλι μόνο με δοκιμή θα καταλάβεις τι αου αρέσει. Δεν υπαρχεθ καλο-κακό. Είναι θέμα γούστου.
2ον δεν ξέρω γιατί σου πρότεινε hss. Και με sss μια χαρά μπλουζ μπορείς να παίξεις. Και αυτό είν αι θέμα γούστου.

Υγ: με πρόλαβαν  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/14, 16:50 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #12 στις: 02/04/14, 16:49 »
Φίλε Τάκη όπως είπε και ο Απόλλων η squier cv 50's είναι ποιοτικότερη από μία Μεξικάνα fender που θα βρείς σε αυτά τα λεφτά, άρα ένα όργανο που θα σου μείνει. Μιά χαρά για blues όπως και ο ενισχυτής σου.
Δεν υπάρχει Νάκας στην Κεφαλλονιά??
Όπως σου είπα και στο άλλο θέμα βασικός κανόνας είναι να δοκιμάσουμε κάτι για να δούμε αν μας βολεύει. Αν τώρα δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε αφού σε βόλεψε το μπράτσο της affinity τότε βρες τα χαρακτηριστικά του μπράτσου της και σύγκρινέ τα με αυτά των κιθάρων που σου αρέσουν.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #13 στις: 02/04/14, 17:24 »
Θα σταθώ σε αυτό που λες για το λαιμό και τα τάστα. Εγώ προτείνω αυτήν. http://www.thomann.de/gr/fender_american_special_strat_mn_car.htm
Είναι πάνω από το budget των 600 που έχεις θέσει κατά 280 ολόκληρα ευρώ, αλλά αν μπορέσεις να καλύψεις τη διαφορά παίρνεις την καλύτερη κιθάρα που μπορείς με βάση αυτά που ψάχνεις και παίζεις. Τα τάστα είναι Jumbo τα μεγαλύτερα που μπορείς να βρεις αυτή τη στιγμή σε fender (εκτός από την περίπτωση που αναφέρω παρακάτω), μαγνήτες texas special ταμάμ επίσης για τον ήχο σου, και το μπράτσο είναι φαρδύ σε σχήμα C κανονικό μέγεθος. Αν ψάχνεις παλούκι στιλ EJ strat δεν θα σε καλύψει, αλλά αν ψάχνεις ένα σύγχρονο strat μανίκι είναι εδώ 9.5άρι radius και Jumbo τάστα, προσωπικά το holy grail μου. Έχω και τη strat και την tele, στην ουσία τα ίδια specs έχουν, και μπορώ να πω ότι είναι οι καλύτερες μέχρι 1000-1.200 ευρώ. Βέβαια λέω ότι φεύγει από το budget σου, αλλά κρίνοντας ότι έχεις κατασταλάξει στο πιο σημαντικό για μένα -τα specs του μπράτσου- ίσως αξίζει να κάνεις την υπέρβαση.
Η σειρά American Special βγαίνει σε διάφορα χρώματα οπότε μπορείς να ψάξεις τι σου κάνει κλικ στο μάτι, οπότε για τα specs τους και την τιμή τους τις θεωρώ value for money.
Επειδή έχω θέμα με τα τάστα και εγώ, τα μεγαλύτερα τάστα που έχω δει και παίξει σε strat τα έχει η signature strat του Ritchie Kotzen, τα οποία είναι extra Jumbo και σε ύψος και πάχος. Τα επόμενα καλύτερα που δοκίμασα είναι αυτής που σου προτείνω.
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #14 στις: 02/04/14, 17:32 »
Δεν υπάρχει Νάκας στην Κεφαλλονιά??



Εδώ κοτζάμ Σαράφης και μέχρι τα Τρίκαλα ίσα που έφτασε  ;D


Τώρα σχετικά με την αρχική ερώτηση του αγαπητού Τάκη (καλώς ήλθες):


Θέλεις φαρδιά ταστιέρα για ανατομικούς λόγους απ'ο,τι κατάλαβα. Νομίζω ότι το 99% των Fender και η Classic Vibe σειρά της Squier έχει nut width 42 mm άρα πρακτικά είναι όλες το ίδιο φαρδιές. Φυσικά το προφίλ του μπράτσου διαφέρει και σε άλλα μοντέλα είναι πιο χοντρό και σε άλλα πιο λεπτό. Στις classic vibe είναι ένα τυπικό μοντέρνο Strat μπράτσο που βολέυει τους περισσότερους αλλά σίγουρα υπάρχουν και πιο χοντρά (που κάποιοι τα προτιμούν). Καλό θα ήταν να έπιανες μερικές να μας έλεγες ποιες σου άφησαν καλύτερη αίσθηση αν και όλες συνηθίζονται πιστεύω.
Από ήχο και ποιότητα κατασκευής οι περισσότεροι συμφωνούν ότι (στην κατηγορία τιμής που συζητάς - άντε λίγο πιο πάνω) η σειρά έχει ως εξής


1. Fender Mexican Classic Player
2. Fender Mexican Classic - Squier Classic Vibe
3. Fender Mexican Standard - Squier Vintage Modified
4. Άλλες Squier


Θα πρότεινα SSS και όχι HSS (δηλαδή όλοι οι μαγνήτες μονοί) εκτός αν πας για κάτι με διπλό μαγνήτη στο neck που μπορείς να βρεις σε κάποιες ωραιότατες Telecaster.
Προσωπικά θα με έψηνε πολύ αυτή εδώ
http://www.thomann.de/gr/fender_graham_coxon_telecaster.htm



Τέλος, να θυμίσω ότι το blues έχει πιο πολύ σχέση με το παίξιμο παρά με τον εξοπλισμό. Μια κλασική Strat, Tele ή 335 (πχ Epiphone Dot για να είμαστε μέσα στα λεφτά) είναι σίγουρο πως θα σε καλύψουν.


Καλές αγορές και καλή τύχη στις νέες περιπέτειες 8)


(μόλις είδα και το μήνυμα του sfanfan και όντως η κιθάρα που προτείνει είναι πολύ καλή επιλογή. 43mm nut width είναι σίγουρα στα θετικά για σένα αφού θέλεις φαρδιά ταστιέρα. Τα jumbo τάστα δεν είμαι σίγουρος αν βοηθάνε σε αυτό που θέλει ο Τάκης ωστόσο.)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #15 στις: 02/04/14, 18:35 »
Απ'ότι μπήκα και είδα στο site του Νάκα δεν έχει ούτε υποψία συνεργάτη στην Κεφαλλονιά....

Αλλά και να είχε δε νομίζω να εξυπηρετούσε τον φίλο μας μιας και σε ένα πρόσφατο ταξίδι μου στην Καλαμάτα το εκεί κατάστημα είχε μόνο μία Squier ως απόδειξη της νέας συνεργασίας....

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #16 στις: 02/04/14, 20:41 »
Εγώ πάλι αγόρασα πρόσφατα αυτή την κουκλίτσα...

http://www.gak.co.uk/en/squier-classic-vibe-50s-strat-fiesta-red/49402

η οποία είναι και φτηνότερη και καλύτερη από όποια Μεξικάνα Fender έχω δοκιμάσει. Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για την καλύτερη strat μέχρι τα 500 Ευρώ, ίσως και λίγο παραπάνω...



Aπόλλωνα αυτή είναι?


http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=136089
Ναι
Μη πάρεις την στάνταρ. Καλύτερα βάλε άλλα 250 -αν μπορείς- και πάρε την Classic Player 60's

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #17 στις: 02/04/14, 22:56 »
Φίλε Τάκη, θα σού πω μερικά πράγματα όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ.

1. Η Classic Vibe δεν είναι "καραφτηνή". Πολύ δε περισσότερο δεν είναι φτηνιάρικη. Είναι ένα πολύ καλό όργανο σε εξαιρετική τιμή. Αν την πιάσεις στα χέρια σου, θα το καταλάβεις.

2. Είναι καλύτερα να πάρεις μια πιο φτηνή (αλλά ποιοτική) κιθάρα και να κάνεις σε αυτή τις μετατροπές που θα δεις ότι θέλεις στην πορεία. Εγώ τουλάχιστον δεν καταλαβαίνω όσους καυχώνται για τις Fender που αγόρασαν και με το καλημέρα αλλάζουν μαγνήτες, ηλεκτρικά, κλειδιά και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...

3. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν στο headstock γράφει "Fender", "Squier" ή "Big Mitsos Guitars". Αν η κιθάρα μού αρέσει σαν αίσθηση και σαν ήχος, θα μείνει. Αν όχι, θα φύγει. Πολύ απλά. Αν εσύ έχεις κόλλημα με τις Fender, απόλυτα σεβαστό. Σε αυτή την περίπτωση παίρνεις μια Fender που σού αρέσει και τελειώνει η συζήτηση.

4. Σχετικά με αυτά που ανέφερε ο zeoy, η δική μου άποψη είναι ότι η Fender Classic Player '50s που έχω δοκιμάσει ίσως να είναι καλύτερη από την Classic Vibe από πλευράς υλικών και κατασκευής, αλλά ο ήχος της Classic Vibe μού αρέσει περισσότερο. Δεδομένης και της διαφοράς στην τιμή, για μένα δεν τίθεται ζήτημα επιλογής. Επαναλαμβάνω ότι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και τίποτα παραπάνω.

5. Aπ' όσο γνωρίζω, υπάρχουν δύο μοντέλα Fender με φαρδύ μπράτσο (δηλαδή 43 χιλιοστά, πιο φαρδύ δεν θα βρεις) στα λεφτά που διαθέτεις, η Standard και η Highway 1. Υπάρχουν και κάποιες Αμερικάνες (Standard, Special, Deluxe κλπ), αλλά φυσικά είναι πολύ πιο ακριβές.

Ό,τι κι αν αποφασίσεις, καλές αγορές και καλές blues-ιές...

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #18 στις: 03/04/14, 02:34 »
Παίδες εν καμίνω.!!!

Την κιθάρα θα την πάρω ούτως ή άλλως.Όμως επειδή "τα ωραία πράγματα, δεν είναι πράγματα" ένα έχω να πώ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ανταπόκρισή σας, για την προσπάθεια βοήθειας σας, για τα καλά σας λόγια.
Μπήκα προχθές στο forum, (αναρτώντας ένα post σε άλλο κεφάλαιο) και είπα πως θα δημιουργήσω νέους διαδικτυακούς φίλους.
Δεν έπεσα έξω.
Θα μελετήσω τις προτάσεις σας, να δω το οικονομικό (ααααχ αυτό όταν πρόκειται για hobby, είναι βάσανο).
Σε πρώτη ανάγνωση πάντως είστε ξεκάθαροι.Εδώ λοιπόν είναι το καινούριο μου στέκι.Έχω τόοοσα πολλά να διαβάσω εδώ μέσα και τόοοσα πολλά να μάθω όπως, και τόοοοσα πολλά να ρωτήσω.
Και το αστείο της υπόθεσης.Σήμερα ρίχνω στη γυναίκα μου την πρώτη μπόμπα.Λέω "άσε με" μου λέει, "τί έπαθες?" λέω "άστα, ήταν τις προάλλες να πουλήσω την κιθάρα αλλά δεν έκατσε" μου λέει "γιατί να την πουλήσεις?" "ήθελα να πάρω σαν του μικρού που εν τέλει μου κάνει αλλά......" και το άφησα να τρέχει. 0:)
Σιγά σιγά πρέπει να δημιουργήσω κατάσταση διότι αν πω γι αυτά τα χρήματα (που οι εδώ "άσπονδοι φίλοι μου") προτείνουν....μαύρο φίδι που μ έφαγε.χα χα χα
Εδώ που τα λέμε δεν είναι τόοσο τραγικά τα πράγματα αλλά.....και ο νοών νοείτω.! :-[
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #19 στις: 03/04/14, 02:50 »
Θα σταθώ σε αυτό που λες για το λαιμό και τα τάστα. Εγώ προτείνω αυτήν. http://www.thomann.de/gr/fender_american_special_strat_mn_car.htm
Είναι πάνω από το budget των 600 που έχεις θέσει κατά 280 ολόκληρα ευρώ, αλλά αν μπορέσεις να καλύψεις τη διαφορά παίρνεις την καλύτερη κιθάρα που μπορείς με βάση αυτά που ψάχνεις και παίζεις. Τα τάστα είναι Jumbo τα μεγαλύτερα που μπορείς να βρεις αυτή τη στιγμή σε fender (εκτός από την περίπτωση που αναφέρω παρακάτω), μαγνήτες texas special ταμάμ επίσης για τον ήχο σου, και το μπράτσο είναι φαρδύ σε σχήμα C κανονικό μέγεθος. Αν ψάχνεις παλούκι στιλ EJ strat δεν θα σε καλύψει, αλλά αν ψάχνεις ένα σύγχρονο strat μανίκι είναι εδώ 9.5άρι radius και Jumbo τάστα, προσωπικά το holy grail μου. Έχω και τη strat και την tele, στην ουσία τα ίδια specs έχουν, και μπορώ να πω ότι είναι οι καλύτερες μέχρι 1000-1.200 ευρώ. Βέβαια λέω ότι φεύγει από το budget σου, αλλά κρίνοντας ότι έχεις κατασταλάξει στο πιο σημαντικό για μένα -τα specs του μπράτσου- ίσως αξίζει να κάνεις την υπέρβαση.
Η σειρά American Special βγαίνει σε διάφορα χρώματα οπότε μπορείς να ψάξεις τι σου κάνει κλικ στο μάτι, οπότε για τα specs τους και την τιμή τους τις θεωρώ value for money.
Επειδή έχω θέμα με τα τάστα και εγώ, τα μεγαλύτερα τάστα που έχω δει και παίξει σε strat τα έχει η signature strat του Ritchie Kotzen, τα οποία είναι extra Jumbo και σε ύψος και πάχος. Τα επόμενα καλύτερα που δοκίμασα είναι αυτής που σου προτείνω.



Αγαπητέ sanfan, φωτιά μου έβαλες.Όχι φωτιά πυρκαγιά.!!!!
Την είδα.!!!!Εμφανισιακά.....άστα να πάνε.!!!!!
Καίγομαι, σου λέω καίγομαι.Πρέπει να πουλήσω την ibanez.Αν τα καταφέρω θα την πάρω.Ξεκινάω την προσπάθεια.Θα σε κρατώ ενήμερο.Μαγνήτες sss όπως πολύ λογικά διάβασα απ τους συμφορουμίτες μας.
Το χρώμα που είδα στο site είναι όχι αυτό που θέλω αλλά αυτό που ονειρεύομαι.
Το greasebucket tone circuit μήπως ξέρεις τι σημαίνει?
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #20 στις: 03/04/14, 03:30 »
Fender, πεταμένα λεφτά... ;D

Τι κιθαράκλες μπορείς να βρεις στα λεφτά της American Special...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #21 στις: 03/04/14, 11:23 »
Fender, πεταμένα λεφτά... ;D

Τι κιθαράκλες μπορείς να βρεις στα λεφτά της American Special...


Αγαπητέ mitsakos, έχεις δίκιο, ακόμη και φτιαχτές π.χ. ντούκας ιωάννινα.Ποιές όμως μπορείς να πάρεις τυφλά?Εννοώ delivery διότι είμαι Κεφαλονιά και δεν προβλέπεται έξοδος.
Αν μπορείς φώτισε με.Σημείωσε ότι δεν έχω τις γνώσεις για να δοκιμάσω την κιθάρα.
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/14, 11:26 από takis kampadis »
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #22 στις: 03/04/14, 11:46 »
mits@akos συμφωνώ απόλυτα φίλε μου, κάνε τις προτάσεις σου, μπορεί να βοηθήσουν ιδιαίτερα το takis kampadis.
Όσον αφορά τις Fender όμως, επιμένω ότι οι American Special είναι λουκούμι στα λεφτά τους.
White noise

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #23 στις: 03/04/14, 11:55 »
Fender, πεταμένα λεφτά... ;D

Τι κιθαράκλες μπορείς να βρεις στα λεφτά της American Special...


Χαιρομαι που ολο και περισσοτεροι φιλοι βλεπουν το φως......!!!! Και γω ημουν ο πιο τυφλος απ ολους.... ;) ;) :P

Αγαπητε Τακης καλως ηρθες στην παρεα και απ εμενα...!!
Θα σου πω την εμπειρια μου με τον Σταυρο Ντουκα και πιστευω οτι θα σε βγαλει απο πολλα βασανα...
Οταν καποια στιγμη θελησα να παρω μια κιθαρα σχετικα φτηνη με οριο τα 700-800 ευρω σκευτικα να παρω μια προσφορα απο τον Σταυρο αντι να παρω μια κλασικ βαημπ στο σακι απο τον Θωμα τον Γερμανο.
Παιρνω το λεπον τηλεφωνο στα Γιαννενα απο την Αθηνα που ειμαι εγω και λεω θελω μια κιθαρα με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα (ξυλα, μαγνητες, πικ καρντ ταστα, ταστιερα κλπ μεχρι την τελευταια βιδα και χρωμα εννοειται) Ο Ντουκας φερνει παρα πολυ καλα parts απο Γερμανια και μου δινει μια προσφορα.  ΒΑΣΙΚΟ επειδη η ταστιερα ειναι πολυ βασικο στο βολεμα οπως πολυ σωστα λες ...μου εστειλε με κουριερ ΔΩΡΕΑΝ ταστιερες με διαφορετικα ραδια και παχη για να διαλεξω !!! Εν τελη εφτιαξα ενα πααααρα πολυ καλο οργανο ανωτερο παρα πολλων εργοστασιακων...υπερδιπλασιου κοστους....!! Το φχαριστηθικα παρα πολυ ακομα περισσοτερο και απο πολυ ακριβοτερα οργανα που ειχα.
Προταση-συμβουλη μου κανε ενα τηλεφωνο στον Σταυρο και συζητησε το θεμα σου...Ειναι δεδομενο οτι θα εχεις ποοοοοολυ καλυτερο οργανο απο οποιοδηποτε εργοστασιακο στην τιμη που θελεις....

ΜΑΤΙ κανει καλο......ειναι η δικια μου.



Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #24 στις: 03/04/14, 13:36 »
Οταν καποια στιγμη θελησα να παρω μια κιθαρα σχετικα φτηνη με οριο τα 700-800 ευρω


Καλά Βαγγέλη κούκλα, δεν το συζητάμε. Το κόστος έμεινε εκεί που λες; Τι μαγνήτες της φόρεσες;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/05, 10:43
από Μυρτώ
6 Απαντήσεις
3148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/06, 11:16
από old_lion
24 Απαντήσεις
6794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/07, 14:11
από Gregori
8 Απαντήσεις
6042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
42 Απαντήσεις
17476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
3927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
33 Απαντήσεις
41791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/14, 17:01
από Sandman1_1
0 Απαντήσεις
1966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/14, 01:48
από Απόλλων