Αποστολέας Θέμα: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!(Στη Θεσσαλονίκη)  (Αναγνώστηκε 10551 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Όπως περίπου το λέει ο τίτλος...
Αφού πήρα την απόφαση να αγοράσω την Taylor 514ce πήγα από τον Ζόζεφ Θεσσαλονίκης να την δω από κοντά και να αποφασίσω. Με λύπη μου διαπίστωσα πως το κατάστημα ήταν κλειστό και μέσα δεν υπήρχε τίποτα.
Είχαν μία σχετική ανακοίνωση πως από δω και στο εξής η πώληση των προϊόντων θα γίνεται μέσω χονδρικής ή λιανικής μέσω ινετ. Στο τηλ.δεν απαντούσαν ώσπου βρήκα άκρη στο κατάστημα του Πειραιά.
Το παιδί που το σήκωσε με πληροφόρησε πως από δω και στο εξής τα καταστήματα ΖΟΖΕΦ δεν θα υπάρχουν.
Απλά, θα υπάρχουν καταστήματα τύπου "Εξυπηρέτησης Πελατών" που θα ενημερώνουν τους πελάτες για το πού μπορούν να βρουν τις συγκεκριμένες κιθάρες που επιθυμούν. Κοινώς δηλαδή, ο ΖΟΖΕΦ θα διακινεί από ότι κατάλαβα Χονδρικής. Το service λογικά θα υφίσταται...
Αυτό που διαφαίνεται ξεκάθαρα είναι πως η αγορά αλλάζει δραματικά πλέον και προφανώς οι αγοραπωλησίες μέσω ινετ (Thomann, musiciansfriend κλπ) τους έχουν χτυπήσει για τα καλά, ασχέτως αν ο ΖΟΖΕΦ τελευταία είχε και καλύτερες τιμές από τον Thomann...
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει.
Μου έμεινε η αγορά πάντως!!! :-[ :-[ :-\ >:(
cu!

P.S Υπάρχει και άλλος αντιπρόσωπος Taylor σε Θεσσαλονίκη/Αθήνα εκτός από ΖΟΖΕΦ?
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/08, 03:00 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #1 στις: 10/07/08, 20:23 »
Δεν νομιζω να εκλεισε ο Ζοζεφ.. Ισως το καταστημα στην Θεσσαλονικη. Αλλα στον Πειραια σιγουρα οχι. Σημερα αγορασα μια Taylor απο εκει και σε διαβεβαιω οτι δεν ηταν καθολου κλειστα..

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #2 στις: 10/07/08, 20:31 »
Ρε συ Nexis πριν 30λεπτά τηλ.στον Πειραιά και μάλιστα το παιδί μου είπε πως δεν μπορεί να με εξπηρετήσει για τις επόμενες δύο -τρεις εβδομάδες...Τί να σου πω...
Τα παραπάνω που γράφω είναι ακριβώς όπως ειπώθηκαν στο τηλέφωνο...

P.S Την είδα την κιθαρίτσα σου...Με γεια και καλόπαιχτη, κούκλα είναι!:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #3 στις: 10/07/08, 20:37 »
Εγω που ειχα κατεβει κεντρο πριν κανενα μηνα (οχι και τοσο προσφατα) ειχα δει στο καταστημα της Τρικουπη που ηταν κλειστο μια ανακοινωση που ελεγε οτι οι πελατες μπορουν να εξυπηρετηθουν απο το καταστημα του πειραια. Αν υπαρχει κατι νεο ενημερωστε γιατι ειχα σκοπο να παω να δω απο κοντα τι ειναι αυτο το "musicman stingray" :)...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/07/08, 20:40 από onfire »
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #4 στις: 10/07/08, 21:38 »
Το κατάστημα της Θεσσαλονίκης μεταφέρθηκε δίπλα στο τουρκικό προξενείο..
Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με τις χονδρικές κι αυτά που λες, αλλά δοκίμασε να πας σ'εκείνο ένα τετράγωνο ανατολικότερα απ'το τουρκικό και ρώτα..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #5 στις: 10/07/08, 21:51 »
profsokin εκεί πήγα, το γνωρίζω ότι έχει μεταφερθεί ο ΖΟΖΕΦ στη Θεσσαλονίκη.
Αλλά έκλεισε κι εκείνο.
Τέλος ξαναλέω, ό,τι παρέθεσα παραπάνω είναι ακριβώς ότι μου είπε το παιδί στον Πειραιά σήμερα το απόγευμα...
Αν μάθετε εσείς κάτι άλλο πείτε να μαθαίνουμε αλλιώς υπομονή και οψόμεθα!!:)
cu!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #6 στις: 10/07/08, 21:55 »
Κοίταξα τη σελίδα του Ζοζέφ και λέει πως λόγω εκτεταμένων επισκευών το κατάστημα της Αθήνας θα είναι κλειστό, αλλά μπορούμε να απευθυνθούμε στον Πειραιά...Τι να πω?

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #7 στις: 10/07/08, 22:14 »
παντως ο τυπος που δουλευε/ειχε στο/το ζοζεφ στην θεσσαλονικη ειναι ενας απο τους καλυτερους κιθαριστες που εχω ακουσει ποτε
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #8 στις: 10/07/08, 22:26 »
Παιδιά το κατάστημα στην Αθήνα έχει κλείσει εδω και καιρό και μάλιστα πρέπει να είναι πάνω απο χρόνο,απο μια κουβέντα που είχα με το παιδί στο κατάστημα του Πειραιά πρίν κανα 3μηνο  δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι γνωρίζει αν θα ξανανοίξει στην Αθήνα.

Αν όντως σκοπεύουν να κάνουν αυτό που είπε το παιδί πιο πάνω θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την πολιτική που θα ακολουθήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #9 στις: 11/07/08, 00:13 »
Serviani στα λόγια μου έρχεσαι...κι εγώ την πολιτική που θα ακολουθήσουν περιμένω να δω.
Επειδή πάντως απορώ που ο Nexis σήμερα αγόρασε κιθάρα από τον Πειραιά, τη Δευτέρα που θα κατέβω θα τηλ.και θα ρωτήσω αν υπάρχει διαθέσιμη η συγκεκριμένη που θέλω να περάσω να την δω (Μήπως είμαι τυχερός και δεν έχουν κλείσει ακόμα στον Πειραιά)...Ότι νέα έχω θα σας πω...Πάντως το παιδί ήταν ξεκάθαρο...Θα δείξει..
cu!

 
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #10 στις: 11/07/08, 00:22 »
Του Πειραιά είναι το κεντρικό και υπάρχει από τότε που ο παππούς Ζοζέφ έφτιαχνε μπουζούκια σε μια τρύπα στη Τερψιθέα και έπειτα μεταφέρθηκαν. Δεν νομίζω να κλείσει του Πειραιά.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #11 στις: 11/07/08, 02:01 »
Το θέμα είναι πως από τη στιγμή που η αγορά προσανατολίζεται σιγά-σιγά σε web sales μετά θα είναι πι δύσκολο να βρείς και να δοκιμάσεις πράγματα... :-\

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #12 στις: 11/07/08, 08:03 »
είναι λυπηρο  να κλείνει μια επιχείρηση πολυ δε περισσότερο όταν αφορά εργαζόμενους που χάνουν τις δουλειές τους, και αφορά επίσης το αγαπημένο μας χόμπυ, αλλά μήπως έτσι βελτιωθεί η εξυπηρέτηση απο τους υπόλοιπους με τις ψηλές μύτες ? Μήπως Αν ο Ζοζέφ είχε βελτιώσει τις τιμές του νωρίτερα είχε καταφέρει να είναι ανταγωνιστικός στον θωμά έστω και με 10% - 20% παραπάνω ?
Νομίζω πως πέρασε η εποχή που σου πέρνανε την κιθάρα απο τα χέρια μη τη λερώσεις, όπως στο εξωτερικό τις κιθάρες demo τις πουλάνε κοντά στη τιμή κόστους και δεν χρειάζετε να ξενερώνουν τους πελάτες τους.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #13 στις: 11/07/08, 19:08 »
παντως ο τυπος που δουλευε/ειχε στο/το ζοζεφ στην θεσσαλονικη ειναι ενας απο τους καλυτερους κιθαριστες που εχω ακουσει ποτε

** off topic **

Ο Νίκος Ντουνούσης από τους Nick and the Backbone (και κάποτε και στους Blueswire) όντως πολύ καλός.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #14 στις: 12/07/08, 00:15 »
Είναι όντως λυπηρό να κλείνει μια Ελληνική επιχείρηση,και αν υποθετικά για την ώρα,ο Ζοζέφ για παράδειγμα αποφασίσει να σταματήσει την λιανική,που σημαίνει ότι δεν βλέπει το ανάλογο ενδιαφέρον για να επιμείνει,τουλάχιστον υπο την μορφή ενός κοινού καταστήματος, γιατί να  μπορέσουν άλλα καταστήματα να επιβιώσουν που δεν έχουν το πλεονέκτημα των αντιπροσωπειών που  έχει ο Ζοζεφ?
Ίσως όντως να είναι μία κίνηση που προβλέπει την κατάσταση στην Ελληνική αγορα μουσικών οργάνων,θα δείξει!

Απο την άλλη μεριά,(επειδή ασχολούμαι επαγγελματικά με το εμπόριο και ενίοτε δίνω βάση σε τέτοια θέματα) έχει πέσει στην αντίληψη σας το γεγονός ότι υπάρχουν καταστήματα τα οποία προμηθεύονται,ενδεχομένως και να εισάγουν,απο άλλους και όχι απο τον επίσημο/ους αντιπρόσωπο της εκάστοτε εταιρείας στην Ελλάδα?

Στην δική μου ναι...μετά απο σκόρπιες πληροφορίες που έχω "ψαρέψει" ανα τα χρόνια, πράγμα το οποίο σε καμία περίπτωση δεν είναι νόμιμο!

Προσοχή....σε καμία περίπτωση δεν θίγω θέμα γνησιότητας ούτε ισχυρίζομαι ότι η πλειοψηφία λειτουργεί με αυτό τον τρόπο.

Θίγω το θέμα, κάπιοι να μην αγοράζουν στην ίδια περίπου τιμή χονδρικής κατ επέκταση να μην πωλούν και στην ίδια τιμή ή όχι...

Είναι απλά άλλο ένα παράδειγμα μιας ανοχύρωτης και "άναρχης" κατάστασης που επικρατεί στο εγχώριο εμπόριο είτε μας νοιάζει στην τελική είτε όχι.

Δεν θα ήθελα να σας κουράσω άλλο,θα σταματήσω εδώ.



Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #15 στις: 12/07/08, 12:57 »
Φίλε Serviani αυτό που αναφέρεις έχει πέσει τουλάχιστον στην δική μου αντίληψη, χωρίς να έχω όμως αδιάσειστα στοιχεία.
Όσον αφορά στο θέμα που έθιξα πάντως, ξανατηλ.στον Ζόζεφ στον Πειραιά και μου είπε πως Δευτέρα - Τρίτη θα μπορέσει να με εξυπηρετήσει...Στη Θεσσαλονίκη πάντως το κατάστημα έκλεισε σίγουρα και από ότι κατάλαβα το ίδιο συνέβει και στο αντίστοιχο στην Αθήνα...
Αν πάω θα ρωτήσω επί προσωπικού και θα παραθέσω πληροφορίες ακόμα πιο εμπεριστατωμένες...
Πάντως για να διαπιστώσουμε πού φτάνουμε, γιατί δεν πάει καλά η αγορά και γιατί προφανώς ούτε ο ΖΟΖΕΦ μπορεί να κρατηθεί είναι απλά τα πράγματα.
Στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μου είπε πως η Taylor 514ce υπάρχει διαθέσιμη.
Η τιμή της μετρητοίς ανέρχεται σε μόλις 2.799 ευρώ (ρέστα ένα ευρώ για μία τσίχλα :)
ενώ την ίδια στιγμή ο Thomann την δίνει 2599 ευρώ, ενώ από musiciansfriend
2.649$ που αντιστοιχεί σε περίπου 2200 ευρώ (λιγότερο είναι) μαζί και με το 23% του τελωνείου...
Το θέμα των τιμών έχει χιλιοσυζητηθεί και δεν θέλω να το ξαναθίξω, σαφέστατα προτιμώ να παίξω και να αγοράσω την κιθάρα που μου άρεσε αλλά ακόμα και τώρα τα ελληνικά καταστήματα δεν ενημερώνονται λίγο, τουλάχιστον ως ένδειξη σεβασμού στον καταναλωτή...Αυτά...
cu!

P.S Kατάστημα πώλησης cds στο κέντρο στη Θεσσαλονίκη, έβγαλε ανακοίνωση λέγοντας πως από δω και στο εξής η πώληση θα γίνεται ΜΟΝΟ μέσω internet. Χθες έπεσε στην αντίληψή μου. Τα συμπεράσματα δικά σας.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!
« Απάντηση #16 στις: 19/07/08, 02:35 »
Προς αποκατάσταση των πραγμάτων...
Ο ΖΟΖΕΦ στον Πειραιά μένει ως έχει και όπως τον ξέρετε...
Ο ΖΟΖΕΦ στην Αθήνα ακόμα ψάχνει "σπίτι" να μπει και δεν είναι εύκολο να βρεθεί.(Δεν βλέπω να υπάρει όρεξη να επαναλειτουργήσει).
Ο ΖΟΖΕΦ στην Θεσσαλονίκη έκλεισε οριστικά...Θα λειτουργεί όπως έγραψα και παραπάνω.
Θα δίνει χονδρικής πλέον και απλά θα υπάρχει ένα κατάστημα εξυπηρέτησης πελατών που θα ενημερώνει σε ποιο μαγαζί βρίσκεται η κιθάρα που θέλεις να δεις.
Αυτά τα ολίγα.
cu!
 
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: "Έκλεισε" ο Ζόζεφ!!!!(Στη Θεσσαλονίκη)
« Απάντηση #17 στις: 18/08/08, 11:04 »
Τον Ζοζεφ του Πειραιά (ως Πειραιώτης κι εγώ) τον γνωρίζω πολλά πολλά χρόνια. Από τότε που ο πατέρας Ζοζεφ είχε ένα μικρό μαγαζάκι γεμάτο (ασφυκτικά γεμάτο) με έγχορδα, κυρίως μπουζούκια, για τα οποία ήταν και είναι γνωστός. Στην πορεία το μαγαζί το ανέλαβε ο γιος του Λάζαρος (συμμαθητής του πατέρα μου κι έτσι είχαμε και κονε  ;D ). Το μαγαζί άλλαξε και γέμισε με πολλά περισσότερα προϊόντα συμβαδίζοντας με τις τάσεις της εποχής.

Πάντα όμως τον θεωρούσα πανάκριβο !!!! Έχω αγοράσει από εκεί την κιθάρα μου Olp και έναν Line6 Spider 112. Επειδή το είχα ψάξει πολύ το θέμα πριν πάρω την κιθάρα, πριν την αγοράσω του είπα πως θέλω να μου αλλάξει μαγνήτες (έβαλα 2 hum Seymour Duncan και PRS). Όταν λοιπόν παρέλαβα την κιθάρα που χρυσοπλήρωσα διαπίστωσα πως από το πακέτο έλειπαν οι original μαγνήτες τις Olp, τους οποίους όφειλε να μου επιστρέψει, αφού τους είχα πληρώσει, ανεξάρτητα με το αν τους αντικατέστησα. Δεν ξέρω τι παίχτηκε ακριβώς και δεν θέλω να το σκέφτομαι και πολύ, ούτε και ασχολήθηκα ιδιαίτερα (φαντάσου να μην υπήρχε και το κονε που λέγαμε).

Απλά τα ελληνικά μαγαζιά είναι λογικό να κλείνουν σιγά σιγά κι έτσι πρέπει να γίνει. Η ελληνική αγορά στις περισσότερες των περιπτώσεων εκμεταλλεύεται τον καταναλωτή. Δεν μου αρέσει που το παραδέχομαι αυτό, αλλά έτσι είναι δυστυχώς !!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
6 Απαντήσεις
3085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 23:09
από constantinos9
0 Απαντήσεις
1988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/12, 22:48
από atrabile