Αποστολέας Θέμα: λαμπατος 15watt, κανει για live?,...η να κοιταξω για εναν 30άρη?  (Αναγνώστηκε 6170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Paranoid_Android

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • But I'm a creep...
    • Προφίλ
λαμπατος 15watt, κανει για live, η να κοιταξω για εναν 30άρη? για indie rock ο VOX AC30 πιστευετε πως ειναι καλος?

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Ο ΑC 30 κάνει για ότι θές.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Ελαχιστη διαφορα εχει ο 30αρης με τον 15αρη (μονο 3db) αρα μην αποφασισεις βασει των watt...


Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Σωστά, τα 3db όμως δηλώνουν διπλάσια ηχητική "πίεση/ένταση".
Αν κάνω λάθος διορθώστε με ...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Σωστά, τα 3db όμως δηλώνουν διπλάσια ηχητική "πίεση/ένταση".
Αν κάνω λάθος διορθώστε με ...

μαλλον δεν χρειαζεσαι διορθωση, γιατι αν ενας 15/αρης ειχε ιδια φωνακλιακη αποδοση με εναν 30/αρη, δεν υπηρχε λογος υπαρξης του 30/αρη.
Πιθανως (απ οτι υπολογιζω...δεν ειμαι και σιγουρος) αν ο 15/αρης κανει "γκρανγκ" οταν βαρας το αργανο, ο 30/αρης θα κανει "γκρανγκ" ...λεω εγω τωρα....
Πιθανως ομως να κανω και λαθος δεν ξερω....
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/10, 23:58 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Σωστά, τα 3db όμως δηλώνουν διπλάσια ηχητική "πίεση/ένταση".
Αν κάνω λάθος διορθώστε με ...


http://en.wikipedia.org/wiki/Sound_pressure   

 ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Το έχουμε συζητήσει αναλυτικά εδώ:

Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Σωστά, τα 3db όμως δηλώνουν διπλάσια ηχητική "πίεση/ένταση".
Αν κάνω λάθος διορθώστε με ...

μαλλον δεν χρειαζεσαι διορθωση, γιατι αν ενας 15/αρης ειχε ιδια φωνακλιακη αποδοση με εναν 30/αρη, δεν υπηρχε λογος υπαρξης του 30/αρη.
Πιθανως (απ οτι υπολογιζω...δεν ειμαι και σιγουρος) αν ο 15/αρης κανει "γκρανγκ" οταν βαρας το αργανο, ο 30/αρης θα κανει "γκρανγκ" ...λεω εγω τωρα....
Πιθανως ομως να κανω και λαθος δεν ξερω....

Αυτο το γκρανκ σε τι κλιμακα το παιζεις για να καταλαβω και την διαφορα εντασης ????
Ασε που εαν το γκρανκ το παιζεις με μια πχ Τζεμ και μετα με μια στρατ θα εχει διαφορα γκρανκανισματος λογω μαγνητων (δηλαδη της γκρανκοπηγης πριν γινει γκρανκοενταση)...
Ρε παιδια να ειμαστε λιγο σοβαροι οταν ποσταρουμε απαντησεις...
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Ειναι πολυ σοβαρη η απαντηση μου φιλε, αν δεν την καταλαβες και κολλησες στο γκρανγκ....δεν φταιω εγω.
 
Φιλικοτατα
Θωμας.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ειναι πολυ σοβαρη η απαντηση μου φιλε, αν δεν την καταλαβες και κολλησες στο γκρανγκ....δεν φταιω εγω.
 
Φιλικοτατα
Θωμας.

Φίλε Θωμά, μπορεί η απάντησή σου να είχε σοβαρή πρόθεση. Αν όμως δεν μπορείς να εκφράσεις σωστά αυτό που θέλεις να πεις και χρησιμοποιείς περιγραφές όπως "γκρανγκ" με διαφορετικά μεγέθη γραμμάτων και αναφέρεσαι στο άγνωστο φυσικό μέγεθος της "φωνακλιακής απόδοσης", τότε μάλλον εσύ φταις που δεν γίνεσαι κατανοητός κι όχι όσοι δεν σε κατάλαβαν.

Eπίσης φιλικά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Ειναι πολυ σοβαρη η απαντηση μου φιλε, αν δεν την καταλαβες και κολλησες στο γκρανγκ....δεν φταιω εγω.
 
Φιλικοτατα
Θωμας.

Φίλε Θωμά, μπορεί η απάντησή σου να είχε σοβαρή πρόθεση. Αν όμως δεν μπορείς να εκφράσεις σωστά αυτό που θέλεις να πεις και χρησιμοποιείς περιγραφές όπως "γκρανγκ" με διαφορετικά μεγέθη γραμμάτων και αναφέρεσαι στο άγνωστο φυσικό μέγεθος της "φωνακλιακής απόδοσης", τότε μάλλον εσύ φταις που δεν γίνεσαι κατανοητός κι όχι όσοι δεν σε κατάλαβαν.

Eπίσης φιλικά...

Απολλωνα ειπα οτι αν ηταν ιδιας αποδοσης ενας 15/αρης με εναν 30/αρη μιας ιδιας εταιρειας, δεν ειχε νοημα η υπαρξη του 30/αρη.
Ολα αυτα τα περι ντεσιμπελ κλπ, η κατασκευαστικη εταιρεια τα ξερει καλυτερα απο μας και αναλογα πραττει.
Τωρα αν απο την αλλη το "γκρανγκ" το δικο μου και η "φωνακλιακη αποδοση" ενοχλησαν τα μελη και διαταραξαν την ευρυθμη λειτουργια του φορου, ζητω χιλιες φορες συγνωμη.  :-[

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Αντιθέτως εγώ το "γκρανγκ" το βρίσκω πολύ εμπεριστατομένο και με πολλή επιστημονική σκέψη πίσω του!!! :D

Να πω την αλήθεια δεν ξέρω πολλά απο την επιστήμη του πράγματος πάντως, ανέκαθεν είχα την εντύπωση πως ένας λαμπάτος ενισχυτής έχει περίπου τη διπλάσια ένταση (στο αυτί, για db δεν ξέρω) απο έναν τρανζίστορ. Άρα μιας και δε θα έβγαινα ποτέ σε live με ένα 30άρη τρανζίστορ, προφανώς δε θα έβγαινα και ποτέ με ένα 15άρη λαμπάτο. Ενώ θα έβγαινα αξιοπρεπώς με έναν 60άρη τρανζίστορ, δηλαδή με ένα 30ρη λαμπάτο. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο, αν έχω λάθος διορθώστε

Υ.Γ. (άσχετο) Που να ακούσετε το "γκρρρρααααανγκκκκκ" που κάνει η 120άρα Bugera που μου ήρθε πριν λίγες μέρες... για πολύ "ΓΚΚΚΚΚΡΡΡΑΑΑΑΑΑΑΝΓΚΚΚΚΚ" λέμε!!! :D :D :D :P :P :P
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Τωρα αν απο την αλλη το "γκρανγκ" το δικο μου και η "φωνακλιακη αποδοση" ενοχλησαν τα μελη και διαταραξαν την ευρυθμη λειτουργια του φορου, ζητω χιλιες φορες συγνωμη.  :-[

Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο. Απλά αυτό που προφανώς είχες εσύ στο μυαλό σου δεν έγινε αντιληπτό με τον τρόπο που το περιέγραψες. Αυτό είναι όλο.

Όσο για το θέμα της έντασης ανάλογα με το κύκλωμα (τρανζίστορ ή λάμπα) και την ισχύ, νομίζω ότι είναι μάλλον άστοχο να κάνουμε γενικεύσεις αυτού του είδους, καθώς υπάρχουν ένα σωρό παράμετροι που μπορεί να επηρρεάσουν την πραγματική τελική ένταση εκτός από την ονομαστική ισχύ του ενισχυτή. Κατ αρχήν κάθε ενισχυτής είναι διαφορετικός και δεν έχουν π.χ. όλοι οι solid state 30άρηδες ή όλοι οι λαμπατοι 15άρηδες την ίδια ένταση. Η ένταση και η απόδοση γενικά εξαρτάται και από άλλα χαρακτηριστικά όπως το κύκλωμα, το ηχείο και πολλά άλλα. Επίσης άλλη ένταση βγάζει ένας ενισχυτής μόνος του και άλλη συνδεδεμένος με μια καμπίνα 4x12.  Και ας μη μιλήσουμε για το είδος μουσική που παίζει κανείς, τα υπόλοιπα μέλη της μπάντας, το χώρο στον οποίο εμφανίζεται και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/10, 08:29 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Παράθεση
Υ.Γ. (άσχετο) Που να ακούσετε το "γκρρρρααααανγκκκκκ" που κάνει η 120άρα Bugera που μου ήρθε πριν λίγες μέρες... για πολύ "ΓΚΚΚΚΚΡΡΡΑΑΑΑΑΑΑΝΓΚΚΚΚΚ" λέμε!!!     


Πες μου σε παρακαλω οτι ειναι ο 6260....

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απολλωνα ειπα οτι αν ηταν ιδιας αποδοσης ενας 15/αρης με εναν 30/αρη μιας ιδιας εταιρειας, δεν ειχε νοημα η υπαρξη του 30/αρη.


Εισαι λαθος εδω...Μονο αχρηστη δεν ειναι η υπαρξη του 30αρη...Οι διαφορα του με εναν 15αρη της ιδιας εταιριας ειναι επιπλεον λαμπες που ισως δινουν αλλη χροια...
Αν η κατασκευη τους ειναι ιδια τοτε υπαρχει αξιοσημειωτη διαφορα στο headroom.
Τωρα αυτο με τα γκρανγκ δεν το καταλαβα..Αυτο που καταλαβαινω και μπορεις να διαπιστωσεις απο το link που παρεθσε ο Αδριανος, ειναι οτι στη μεση ενας 100αρης ακουγεται σχεδον στην ιδια ενταση με ενα 50αρη (μιλωντας για μοντελα ιδιας εταιριας).


Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Παράθεση
Υ.Γ. (άσχετο) Που να ακούσετε το "γκρρρρααααανγκκκκκ" που κάνει η 120άρα Bugera που μου ήρθε πριν λίγες μέρες... για πολύ "ΓΚΚΚΚΚΡΡΡΑΑΑΑΑΑΑΝΓΚΚΚΚΚ" λέμε!!!     


Πες μου σε παρακαλω οτι ειναι ο 6260....
Θα σε απογοητεύσω... είναι ο 333XL
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Όσο για το θέμα της έντασης ανάλογα με το κύκλωμα (τρανζίστορ ή λάμπα) και την ισχύ, νομίζω ότι είναι μάλλον άστοχο να κάνουμε γενικεύσεις αυτού του είδους, καθώς υπάρχουν ένα σωρό παράμετροι που μπορεί να επηρρεάσουν την πραγματική τελική ένταση εκτός από την ονομαστική ισχύ του ενισχυτή. Κατ αρχήν κάθε ενισχυτής είναι διαφορετικός και δεν έχουν π.χ. όλοι οι solid state 30άρηδες ή όλοι οι λαμπατοι 15άρηδες την ίδια ένταση. Η ένταση και η απόδοση γενικά εξαρτάται και από άλλα χαρακτηριστικά όπως το κύκλωμα, το ηχείο και πολλά άλλα. Επίσης άλλη ένταση βγάζει ένας ενισχυτής μόνος του και άλλη συνδεδεμένος με μια καμπίνα 4x12.  Και ας μη μιλήσουμε για το είδος μουσική που παίζει κανείς, τα υπόλοιπα μέλη της μπάντας, το χώρο στον οποίο εμφανίζεται και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...
Αυτό ακριβώς.. Καλύτερα ας μιλήσουμε εμπειρικά και όχι με τεχνικούς όρους...

ΥΓ. Τα 3db by the way, όντως είναι διπλασιασμός της ακουστικής πίεσης αλλά αυτό έτσι σκέτο δε σημαίνει κάτι πρακτικά, δεν μπορείς να πεις ούτε ότι είναι "λίγο" ούτε "πολύ"...

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Κάτι που ξεχνάμε πάντα, και είναι γενικό ...

Πέρα απο την "ένταση" του ενισχυτή (W), έχει σημασία και το μεγάφωνο (ευαισθησία αυτού) που έχει πάνω του ...


Δηλαδή:

α)  αν σε έναν ενισχυτή 30W, έχουμε μεγάφωνο με 92dB ευαισθησία ...
β)  και σε έναν άλλον ενισχυτή 15W, έχουμε μεγάφωνο με 97dB ευαισθησία

... τότε ο β θα ακούγεται (μεγαλύτερη ηχητική πίεση) δυνατότερα  ;) .


Οπότε είναι λίγο "άσκοπο" να λέμε αν ο τάδε που είναι πιο δυνατός μας καλύπτει. Σύγκριση μπορούμε να κάνουμε
εφόσον γνωρίζουμε οτι και οι δυο ενισχυτές έχουν την ίδια ευαισθησία τα μεγάφωνά τους.

Στη θεωρία βέβαια το είπαμε και παραπάνω τα 3dB, όντως είναι διπλασιασμός ακουστικής πίεσης. Στη πράξη όμως
αλλάζει.

Γιαυτό βλέπουμε μικρούς ενισχυτές "ζωηρούς", και μεγάλους ενισχυτές, που είναι ψόφιοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/10, 14:57 από moutoulos »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Για να επιστρέψουμε στην αρχική ερώτηση, εξαρτάται που θέλεις να παίξεις live. Υποθέτω ότι έτσι κι αλλιώς ο ενισχυτής θα περνάει μέσω μικοφώνου στο P.A.
Σε μικρο-μεσαίο χώρο ένας 15άρης με 12άρι ηχείο φτάνει και περισσεύει.
Σε μεγαλύτερο χώρο, μπορεί να ζοριστεί, στην οποία περίπτωση ζητάς την κιθάρα σου και στο monitor σου και όλα καλά.

Με τον Blues Junior, που ανήκει σε αυτή την κατηγορία, παίζω παντού. Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πιο πιθανό να μου ζητήσουν να χαμηλώσω παρά να μη φτάνει η ένταση  ;D (μιλάμε πάντα σε μέρη με πλήρη P.A. όπου μπαίνουν μικρόφωνα στους ενισχυτές).
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Πολυ σωστα...Εδω φιλος εχει βγαλει live στη Σφεντονα με Harley Benton GA-5..!
(Κεφαλη 5 watt ιδανικη για bedroom players για οσους δεν ξερουν...)


Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Για να επιστρέψουμε στην αρχική ερώτηση, εξαρτάται που θέλεις να παίξεις live. Υποθέτω ότι έτσι κι αλλιώς ο ενισχυτής θα περνάει μέσω μικοφώνου στο P.A.
Σε μικρο-μεσαίο χώρο ένας 15άρης με 12άρι ηχείο φτάνει και περισσεύει.
Σε μεγαλύτερο χώρο, μπορεί να ζοριστεί, στην οποία περίπτωση ζητάς την κιθάρα σου και στο monitor σου και όλα καλά.

Με τον Blues Junior, που ανήκει σε αυτή την κατηγορία, παίζω παντού. Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πιο πιθανό να μου ζητήσουν να χαμηλώσω παρά να μη φτάνει η ένταση  ;D (μιλάμε πάντα σε μέρη με πλήρη P.A. όπου μπαίνουν μικρόφωνα στους ενισχυτές).

+ 10000000
Eτοιμαζομουν να γραψω αυτο ακριβως και ειδικα μετα την εμπειρια του κοινου μας λαηβ....!!!
Ετσι ακριβως εχουν τα πραμματααααα !!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Πιθανως (απ οτι υπολογιζω...δεν ειμαι και σιγουρος) αν ο 15/αρης κανει "γκρανγκ" οταν βαρας το αργανο, ο 30/αρης θα κανει "γκρανγκ" ...λεω εγω τωρα....

Χαχα ωραιος  ;D η δευτερη γραμματοσειρα ειναι 3dB μεγαλυτερη?  ;D
Παντως 3dB μπορει να ειναι διπλασια ηχητικη ενταση, αλλα το αυτι το αντιλαμβανεται ως κατι λιγο πιο δυνατο.
Σε γενικες γραμμες αν θελεις να παιζεις δυνατα με καθαρα και χωρις μικροφωνα, πιθανως να σου χρειαζονται τα 30 βατ, καλο ειναι να δοκιμασεις τον ενισχυτη 15βατ που σε ενδιαφερει και να δεις αν σου κανει.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Παράθεση από: Jezus
Χαχα ωραιος  ;D η δευτερη γραμματοσειρα ειναι 3dB μεγαλυτερη?  ;D

 
Α!!! ρε Jezus, εσυ μονο καταλαβες το πνευμα μου!!!!!!!   ;D
Θενκς.  8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
12607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
41 Απαντήσεις
16730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
30 Απαντήσεις
11514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
8 Απαντήσεις
5051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:58
από cyclo
24 Απαντήσεις
9868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
11 Απαντήσεις
5194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 02:26
από pindrops
34 Απαντήσεις
12174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 23:25
από sakis1000
11 Απαντήσεις
4229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 12:18
από foulis
39 Απαντήσεις
11255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 15:56
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
2959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/19, 15:12
από Ioannis Anastassakis