Αποστολέας Θέμα: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα  (Αναγνώστηκε 13736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

(Με την παράκληση να δημοσιευθεί)


Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα

Άτομα πρόθυμα να αποτελέσουν τα καλοκαιρινά «μάτια και αυτιά» έναντι οποιασδήποτε απειλής του δάσους της Πάρνηθας και να περάσουν παράλληλα νύχτες ευχάριστες και δροσερές στο βουνό, «ζητά» άμεσα ο Εθνικός Δρυμός.

Ειδικότερα, ο Ε.ΔΑΣ.Α (Εθελοντές Δασοπυροπροστασίας Αττικής) –που επί 23 συναπτά έτη δραστηριοποιείται στο Δρυμό– χρειάζεται ενίσχυση από εθελοντές για τις πυροφυλάξεις που και φέτος οργανώνει στον τελευταίο παρθένο πνεύμονα της Αττικής –την Πάρνηθα– για ολόκληρη την αντιπυρική περίοδο (έως 15 Οκτωβρίου).

Σκοπός των πυροφυλάξεων είναι ο εντοπισμός τυχόν εστιών φωτιάς ή και άλλων δραστηριοτήτων που θα μπορούσαν να απειλήσουν το αλώβητο από την πυρκαγιά του 2007 δασικό κομμάτι της Πάρνηθας και της περιφερειακής ζώνης της, και η άμεση ειδοποίηση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας ή του αρμόδιου Δασαρχείου.

Σχολιάζοντας την αναγκαιότητα για συμμετοχή περισσότερων πολιτών στην προστασία του εναπομείναντος δάσους στον Εθνικό Δρυμό, ο συντονιστής και η βοηθός συντονισμού πυροφυλάξεων του Ε.ΔΑΣ.Α, Τάσος Μπούρκουλας και Στέλα Αλισάνογλου, αναφέρουν χαρακτηριστικά: «Η Πάρνηθα είναι υπόθεση όλων μας και όχι μόνο των μελών του Ε.ΔΑΣ.Α. Είναι σίγουρο ότι εάν ο καθένας από τα πέντε εκατομμύρια των Αθηναίων αφιέρωνε ένα βράδυ του καλοκαιριού του στην Πάρνηθα, η φύλαξή της θα ήταν ευκολότερη και αποτελεσματικότερη».

Οι πυροφυλάξεις λαμβάνουν χώρα στα στεγασμένα πυροφυλάκια της Σκίπιζας και της Μόλας υπό την επίβλεψη των εκπαιδευμένων για το σκοπό αυτό μελών – εθελοντών του Ε.ΔΑΣ.Α., που βρίσκεται σε στενή συνεργασία με το Φορέα Διαχείρισης Πάρνηθας, το Δασαρχείο και την Πυροσβεστική Υπηρεσία.

Εάν θέλετε λοιπόν να απολαύσετε την ανεπανάληπτη θέα που χαρίζει το υψόμετρο των 1.300μ., την καλοκαιρινή δροσιά του βουνού, και την ικανοποίηση ότι συμβάλλετε ενεργά στην προστασία του Εθνικού Δρυμού της Πάρνηθας, επικοινωνήστε με τον Ε.ΔΑΣ.Α στα παρακάτω:

    *

      Τηλ: 210 5200-680 / FAX: 210 5200-681
    *

      Website: www.edasa.gr
    *

      Email: edasa1987@yahoo.gr
    *

      Αγ. Κωνσταντίνου 12 Αθήνα Τ.Κ.10431

Σημείωση προς συντάκτες:

Ο Ε.ΔΑΣ.Α. (Εθελοντές Δασοπυροπροστασίας Αττικής) είναι περιβαλλοντικό μη κερδοσκοπικό σωματείο, με κυριότερο σκοπό του την κινητοποίηση των κατοίκων της Αττικής στην εθελοντική δασοπυροφύλαξη, δασοπυρόσβεση και αναδάσωση των βουνών της Αττικής, καθώς και την παροχή βοήθειας - στο μέτρο του δυνατού- προς τις υπηρεσίες κατάσβεσης ορεινών δασικών πυρκαγιών. Συνεργάζεται με την Πυροσβεστική Υπηρεσία και τα κατά τόπους Δασαρχεία της Αττικής.

Στα 23 χρόνια του ιστορικού του Ε.ΔΑΣ.Α. καταμετρώνται:

    *

      1.208 Πυροφυλάξεις
    *

      2.561 Εθελοντές
    *

      Ειδοποίηση για 128 Πυρκαγιές
    *

      Συμμετοχή σε 14 Κατασβέσεις
    *

      Εκατοντάδες Περιπολίες (από το 2008, με ειδικά εξοπλισμένο όχημα)



Εθελοντές ΔΑΣοπυροπροστασίας Αττικής
Αγίου Κωνσταντίνου 12, Αθήνα 10431
τηλ. 210 5200680, fax. 210 5200681
site: www.edasa.gr

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #1 στις: 22/06/09, 21:58 »
Οχι το κερατό μου μέσα.

Να βρούνε άτομα που να ψάχνουν δουλειά, και να τα πληρώσουν, και να βάλουν τον εθελοντισμό εκεί που ξέρουν.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #2 στις: 22/06/09, 22:14 »
Οχι το κερατό μου μέσα.

Να βρούνε άτομα που να ψάχνουν δουλειά, και να τα πληρώσουν, και να βάλουν τον εθελοντισμό εκεί που ξέρουν.
γιατί είσαι κατά του εθελοντισμού στο συγκεκριμένο θέμα?

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #3 στις: 23/06/09, 00:27 »
Εδώ δεν μιλάμε για την υποχρέωση της πολιτείας ,αλλά για την ανάγκη να προστατέψουμε τα δάση απο την αδιαφορία της .Μόνο με εθελοντική προσφορά γίνεται αυτό ....δυστυχώς

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – μαλ**ες «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #4 στις: 23/06/09, 01:26 »
Οχι το κερατό μου μέσα.

Να βρούνε άτομα που να ψάχνουν δουλειά, και να τα πληρώσουν, και να βάλουν τον εθελοντισμό εκεί που ξέρουν.
γιατί είσαι κατά του εθελοντισμού στο συγκεκριμένο θέμα?

Διαβάστε λίγο. Ενα όχημα περιπολίας. ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ Γ***ΜΕΝΟ ΟΧΗΜΑ ΠΕΡΙΠΟΛΙΑΣ και ρωτάτε γιατί είμαι κατά του εθελοντισμού? ΤΙ ΝΑ ΚΛΑΣΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΟΧΗΜΑ?? Και δεν ήξερα οτι το μοναδικό βουνό στο Ελλάντα είναι το Παρνητα...

Πέραν της κοροϊδίας που είναι ο εθελοντισμός στη συγκεκριμένη περίπτωση, γιατι είναι ευθύνη του κράτους η προστασία του δάσους, και με το να πηγαίνουν εθελοντές, δίνουμε έναν εφησυχασμό τον οποίο ΔΕΝ μπορούμε να υποστηρίξουμε. Πέραν αυτού, εμπιστεύεστε το σουπερ-γ**άτο μοναδικό δάσος του Ελλάντα στον κάθε κατεστραμμένο που θα πάει να δηλώσει εθελοντής?

Και δεν καταλαβαίνω γιατι δεν μπορεί να ασκηθεί πίεση για ένα κανονικό σώμα, ανάθεμα την ανεργία, το οποίο να αναλάβει την περιφρούρηση και έγκαιρη αναγνώριση?
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/09, 01:27 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #5 στις: 23/06/09, 01:44 »
Συμφωνώ 100% με τον Isnogood.
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – μαλ**ες «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #6 στις: 23/06/09, 02:02 »
Και δεν καταλαβαίνω γιατι δεν μπορεί να ασκηθεί πίεση για ένα κανονικό σώμα, ανάθεμα την ανεργία, το οποίο να αναλάβει την περιφρούρηση και έγκαιρη αναγνώριση?

Τι λες ρε Isnogood; Και πού να βρεθούν λεφτά για να πληρωθεί αυτό το σώμα;
Θα πρέπει να ξηλώσουμε κανέναν άλλο δημόσιο φορέα και να ξεβολέψουμε τα "παιδιά μας". Αυτοί μετά πως θα πληρώνονται για να ξύνουν τα @@ τους;
 

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #7 στις: 23/06/09, 02:02 »
Παράθεση
Οχι το κερατό μου μέσα.

Να βρούνε άτομα που να ψάχνουν δουλειά, και να τα πληρώσουν, και να βάλουν τον εθελοντισμό εκεί που ξέρουν.

+++++++ 100000000000000000000000000000000000000.............................
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #8 στις: 23/06/09, 10:29 »
Ναι βέβαια... Τις αυτονοητες υποχρεωσεις της πολιτειας καλουνται να διασφαλισουν τωρα αυτοδιοριζομενοι σωτηρες!!
Εννοειται οτι προκειται για κοροιδια ο συγκεκριμενος εθελοντισμος (για να μη πω και γενικα.. αλλα τεσπα..)
Βεβαια πολλοι δεν υπολογιζουν οτι αμα χτυπα ξυλο ξαναπιασει καμια φωτια η <<πολιτεια>> κ τα μμε ειναι ικανα να τους κατηγορησουν κ απο πανω...
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #9 στις: 23/06/09, 16:40 »
Δεν μπορώ να καταλάβω μερικές φορές την στείρα άρνηση σε όλα μερικών μελών .Ο απόλυτος μηδενισμός όλων ,με την διακαιολογία της ανικανότητας του κράτους  ,ή των μηχανισμών του .Αυτος ο μηδενισμός και τέτοιου είδους απέχθεια σε κάθε θετική προσπάθειά μας σαν πολίτες ,κάνει ότι έχει απομείνει να μαραζώσει και να καταστραφεί .Ας δούμε κάποια στιγμή τον εθελοντισμό ,όχι σαν σωτηρία του ανίκανου κράτους ,αλλά σαν μοναδική σωτηρία δική μας και της επιβίωσής μας .
Το να καθόμαστε στον καναπέ μας ,η στην καρέκλα του καφέ και να βλέπουμε να καταστρέφονται τα πάντα ,με την ανοχή και πολλές φορές την αρωγή του κράτους και εμείς να κάνουμε μόνο κριτική σε αυτούς που με όσα μέσα διαθέτουν και πολλές φορές φορές με κίνδυνο της ζωής του ,προσπαθούν να σώσουν την τελευταία αναπνοή μας ,είναι τουλάχιστον προκλητικό .

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #10 στις: 23/06/09, 17:05 »
Νομίζω Θοδωρή ότι σε ένα μεγάλο βαθμό δεν είναι στείρα άρνηση, αλλά οργή. Οργή από κάποιους νέους ανθρώπους που παλεύουνε ακόμα να βρούνε τον δρόμο τους επαγγελματικά και βολοδέρνουνε με 600,700 ευρώ για 10 και 12 ώρες...Και σου λένε ως πότε θα μας εκμεταλλεύστε; Κάντε αυτές τις θέσεις, θέσεις εργασίας , να βρούνε και 1000 άνθρωποι το δρόμο τους λίγο πιο γρήγορα. Ο εθελοντισμός και για μένα είναι κάτι σπουδαίο,αλλά πρέπει να έχεις χρόνο και κάποια λυμένα οικονομικά θέματα. Η ανεργία και η χαμηλά αμοιβόμενη εργασία-εκμετάλλευση φέρνουνε αυτού του είδους την οργή...Βέβαια η ανωτερότητα στη ψυχή και στο πνεύμα φαίνονται όταν δίνεις από το υστέρημά σου, αλλά αυτή η εποχή που ζούμε έχει καλώς ή κακώς άλλες προτεραιότητες...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #11 στις: 23/06/09, 17:13 »
Στην προκειμένη περίπτωση ,δεν χρειάζεται κανείς να δώσει τίποτε απο το υστέρημά του .Μόνο λίγες ώρες απο κάποιο βράδυ του ,που μπορεί να το περάσει και με κάποιο φίλο στο δάσος στα καταφύγια επιφυλακής και με βάρδια ανα δύωρο ο καθένας να ελεγχει αν δει κάποια φωτιά ,για να ενημερώσουν οι υπεύθυνοι την πυροσβεστική υπηρεσία.Πίστεψέ με είναι μοναδική εμπειρία και χαρά να είσαι στο δάσος το βράδυ ,να ακούς τους ηχους της φύσης ,να απολαμβάνεις αυτο το ξεχωριστό τοπίο και ταυτόχρονα να βάζεις ένα μικρό λιθαράκι στην σωτηρία του μοναδικού (δυστυχώς )δάσους που μας απόμεινε .Δεν κόβεις τον μισθό κανενός και δεν παύεις να παλεύεις για τις ελλείψεις και τα λάθη του ανίκανου κράτους .
Εγω το έζησα και σου μεταφέρω την εμπειρία μου .Ζήσε το και εσύ ή όποιος άλλος θελήσει .
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/09, 17:37 από Θοδωρής »

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #12 στις: 23/06/09, 17:22 »
Παλι ισοπεδώνονται τα πάντα…
Είναι πολύ σοβαρή η συγκεκριμένη προσπάθεια και η ανακοίνωση αφορά όσους έχουν την δυνατότητα να την κατανοήσουν. Όχι όλους…
Η εξέλιξη αυτού του θέματος δεν διαφέρει σε τίποτε από το πρόσφατο για τις πολιτικές συζητήσεις στο φόρουμ.
Ίσως είναι χρήσιμο κάποια θέματα να κλειδώνουν, για να μην καταντούν έτσι… ή να διαγράφουμε και τιποτε...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #13 στις: 23/06/09, 17:39 »
Δυστυχώς μιλάμε για υστέρημα, γιατί αν σκεφτείς ότι κάποιος δουλεύει από τις 8 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ, είναι δύσκολο να πάει κατ'ευθείαν να κάνει και εθελοντική φύλαξη.Τέλος πάντων ,αυτή είναι η άποψη μου και δεν θα επιμείνω άλλο.Σίγουρα δεν μπορούμε να τα περιμένουμε όλα από το κράτος και σίγουρα πρέπει να αναλαμβάνουμε και τέτοιες πρωτοβουλίες. Απλά αν δεν μιλάμε για φιλοσοφία του καναπέ και βαρεμάρα, αλλά για δικαιολογημένη οργή, εκεί νομίζω πρέπει να υπάρχει κατανόηση.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #14 στις: 23/06/09, 18:43 »
Δεν δηλωνω αποψη περι του θεματος απλα κανω μια ερωτηση και παραλληλα μια ευχη.Οι εθελοντες που θα παρουσιαστουν θα δεχτουν καποια βασικη ασκηση?
Αν οχι μακαρι να μην υπαρξει περιπτωση φωτιας...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #15 στις: 23/06/09, 19:05 »
αφού το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να παρατηρούν το δάσος...τι άσκηση να τους κάνουν?

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #16 στις: 23/06/09, 19:15 »
Όπως γνωρίζετε ο ΕΔΑΣΑ (Εθελοντές Δασοπροστασίας Αττικής) δραστηριοποιείται στην δασοπυροφύλαξη και τη δασοπυρόσβεση στην Πάρνηθα τα τελευταία 22 χρόνια. Περισσότερες πληροφορίες για το έργο και την ιστορία του ΕΔΑΣΑ θα βρείτε στο www.edasa.gr


Ο Σύλλογος κατά την αντιπυρική περίοδο στελεχώνει 2 πυροφυλάκια (Μόλας και Σκίπιζας) και συμμετέχει επικουρικά με την Ομάδα Δασοπυρόσβεσης Ορεινών Περιοχών (ΟΔΟΠ) στην κατάσβεση δασικών πυρκαγιών με την χρήση ενός μικρού πυροσβεστικού οχήματος.


Τα μέλη της  ΟΔΟΠ ακολουθούν ειδικό πρόγραμμα εκπαίδευσης (έχει αναρτηθεί ήδη στο www.edasa.gr  ), παρέχεται ατομικός προστατευτικός εξοπλισμός και ειδικός εξοπλισμός δασοπυρόσβεσης και τα μέλη της έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν αποφασιστικά στην προστασία του ορεινού όγκου της Πάρνηθας.

Βέβαια έχει προηγηθεί ειδικό πρόγραμμα εκπαίδευσης απο τον Απρίλιο σε πυροφύλαξη και δασοπυρόσβεση .
Υπάρχουν και κάποια πράγματα σε αυτο τον τόπο που γίνονται με επιμέλεια και προγραμματισμό .

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #17 στις: 23/06/09, 19:37 »
Δεν μπορώ να καταλάβω μερικές φορές την στείρα άρνηση σε όλα μερικών μελών .Ο απόλυτος μηδενισμός όλων ,με την διακαιολογία της ανικανότητας του κράτους  ,ή των μηχανισμών του .Αυτος ο μηδενισμός και τέτοιου είδους απέχθεια σε κάθε θετική προσπάθειά μας σαν πολίτες ,κάνει ότι έχει απομείνει να μαραζώσει και να καταστραφεί .Ας δούμε κάποια στιγμή τον εθελοντισμό ,όχι σαν σωτηρία του ανίκανου κράτους ,αλλά σαν μοναδική σωτηρία δική μας και της επιβίωσής μας .
Γιατί "στείρα" η άρνησή μου? Αν και ήμουν αρκετά σαφής ως προς τα επιχειρήματά μου, να τα ξαναπω:
Α)Δεν μπορείς να εναποθετεις τη προστασία του δάσους σε μια χούφτα άτομα τη φορά
Β)Δεν μπορείς να εναποθέτεις τη προστασία του δάσους σε κάθε μύωπα άσχετο πολίτη που με τη πρόφαση οτι συνεισφέρει θα βρεθεί να κάνει κάτι το οποίο απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.
Γ)Δε μπορείς να περιμένεις απο μια ΜΚΟ με ΕΝΑ οχημα να προσέχει ολόκληρο βουνό.
Δ)Δε μπορείς να ξέρεις αν αυριο θα έχει εθελοντές να υποστηρίξουν το έργο που λέει οτι κάνει.

Το να καθόμαστε στον καναπέ μας ,η στην καρέκλα του καφέ και να βλέπουμε να καταστρέφονται τα πάντα ,με την ανοχή και πολλές φορές την αρωγή του κράτους και εμείς να κάνουμε μόνο κριτική σε αυτούς που με όσα μέσα διαθέτουν και πολλές φορές φορές με κίνδυνο της ζωής του ,προσπαθούν να σώσουν την τελευταία αναπνοή μας ,είναι τουλάχιστον προκλητικό .
Δεν τους κάνω κριτική για τις προθέσεις τους. Αλλα το να αναλαμβάνουν ένα έργο το οποίο δεν είναι εκπαιδευμένοι να εκπληρώσουν, και με κίνδυνο της ζωής τους κιόλλας δε τους τιμάει ιδιαίτερα. Και δεν είπα ποτέ να κάτσουμε στα αυγά μας. Ήμουν αρκετά σαφής:
Και δεν καταλαβαίνω γιατι δεν μπορεί να ασκηθεί πίεση για ένα κανονικό σώμα, ανάθεμα την ανεργία, το οποίο να αναλάβει την περιφρούρηση και έγκαιρη αναγνώριση?

Στην προκειμένη περίπτωση ,δεν χρειάζεται κανείς να δώσει τίποτε απο το υστέρημά του .Μόνο λίγες ώρες απο κάποιο βράδυ του ,που μπορεί να το περάσει και με κάποιο φίλο στο δάσος στα καταφύγια επιφυλακής και με βάρδια ανα δύωρο ο καθένας να ελεγχει αν δει κάποια φωτιά ,για να ενημερώσουν οι υπεύθυνοι την πυροσβεστική υπηρεσία.
Δεν ξέρω τί δουλειά κάνεις.Εγώ δουλεύω 8+ώρο. Το ξέρεις αυτό το ωράριο? Είναι όταν δε ξέρεις πότε θα πας σπίτι σου. Οπότε συγνώμη, αλλα για μένα 2 ώρες βάρδια, και ένας θεός ξέρει πόσο μεταφορά, πιθανότατα με ΜΜΜ, ΕΙΝΑΙ υστερημα.

Παρόλα αυτά, το σημείο που με βρίσκει απόλυτα κάθετο είναι το εξής:
Δεν κόβεις τον μισθό κανενός και δεν παύεις να παλεύεις για τις ελλείψεις και τα λάθη του ανίκανου κράτους.
Με το να καλύπτω τις ελλείψεις του κράτους, μέσω της εθελοντικής εργασίας δεν παλεύω για αυτές. ΤΙΣ ΔΙΑΙΩΝΙΖΩ. Οταν δίνω το παρόν, για να καλύψω την αδιαφορία του, γιατι δε μιλάμε για ανικανότητα, το κράτος παίρνει ένα μήνυμα. Παίρνει το μήνυμα οτι δε χρειάζεται να ενδιαφερθεί γιατι "οι υπεύθυνοι πολίτες είναι εδώ να δώσουν τη λύση". Και αυτό διαιωνίζει τα προβλήματα. Είναι σα την αντιγραφή στο σχολείο. Οσο κάποιος ξέρει οτι θα έχει κάποιον άλλο να του κάνει τη δουλειά, γιατί να προσπαθήσει?

Παλι ισοπεδώνονται τα πάντα…
Είναι πολύ σοβαρή η συγκεκριμένη προσπάθεια και η ανακοίνωση αφορά όσους έχουν την δυνατότητα να την κατανοήσουν. Όχι όλους…
Η εξέλιξη αυτού του θέματος δεν διαφέρει σε τίποτε από το πρόσφατο για τις πολιτικές συζητήσεις στο φόρουμ.
Ίσως είναι χρήσιμο κάποια θέματα να κλειδώνουν, για να μην καταντούν έτσι… ή να διαγράφουμε και τιποτε...
Σοβαρή ξεσοβαρή, εγώ έχω ξεκωλωθεί να γράφω, και εσύ, το μόνο που παρουσιάζεις σαν επιχείρημα είναι ένα σοβαρό ύφος ενισχυμένο απο την ηθική του υπεύθυνου πολίτη. Απέδειξέ μου κάτι, δείξε μια επιχειρηματολογία. Ειδικά απο τη στιγμή που δείχνεις να ανήκεις στους κατανοήσαντες  της ανακοίνωσης.

Βλέπεις, μηνύματα σα τα δικά σου είναι αυτά που οδηγούνε σε θέματα που χρειάζονται κλείδωμα: Μηδέν επιχειρήματα, 5 κιλά ηθική πασπαλισμένη με προσωπικη κοσμοθεωρία και νοήματα που καταλαβαίνει μόνο αυτός που τα γράφει.

Όσο για το τί κλειδώνει ή διαγράφεται, δόξα το μακαρονοτέρας, δε το αποφασίζεις εσύ.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #18 στις: 23/06/09, 20:42 »
Ειλικρινά έχω πολύ πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθώ… από το να αναλώνομαι
στις προκλητικές αντιπαραθέσεις ενός ανθρώπου που έχει σχεδόν τα μισά μου χρόνια… κι εχει ‘’ξεκωλωθεί να γράφει’’…
Έχω πολλούς φίλους και συνεργάτες στην ηλικία σου… Δεν έχω πρόβλημα με αυτήν…Με την δυνατότητα αντίληψης μάλλον. Τέλος πάντων.. όπως ήδη είπα δεν έχω χρόνο τώρα.. Από Ιούλιο τα ξανάλεμε. Το παρήγορο σε κάθε δημόσια δημοσίευση είναι, πως θα βρίσκετε εδώ…
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #19 στις: 23/06/09, 20:47 »

Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood


1.Ισως δεν διάβασες  τίποτα απο τα παραπάνω ,η δεν μπήκες στον κόπο να δεις την διεύθυνση ,για να διαπιστώσεις αν είναι μια χούφτα άνθρωποι η όχι .
2.Αν μπείς θα δεις αν όσοι ασχολούνται με αυτο το έργο είναι μύωπες άσχετοι πολίτες.
3. Ευτυχώς μέχρι τώρα έχει πολλούς εθελοντές και αυτο γίνεται αρκετά χρόνια και για αρκετά χρόνια (όσο τουλάχιστον μπορέσουμε να κρατήσουμε αυτό το δάσος ).
4.Είναι και με το παραπάνω εκπαιδευμένοι και εξοπλισμένοι (αν μπεις στην σελίδα θα δεις και τα δύο).
5.Δουλεύω και εγώ όπως και εσύ 8 ωρο + και έχω οικογένεια  και 2 παιδιά (αρα μάλλον εχω λιγότερο ελεύθερο χρόνο απο σένα )
6.Δεν καλύπτεις την ανικανότητα του κράτους με την εθελοντική προσφορά σε τέτοιους τομείς ,αλλά αφήνεις ,αν το πετύχεις κάτι καλλίτερο στα παιδιά σου (αν σε ενδιαφέρει βέβαια κάτι τέτοιο ).
7.Δεν θέλω να κρίνω τον παραλληλισμό του εθελοντισμού με την αντιγραφή στο σχολείο (φαντάζομαι να κατάλαβες ότι ήταν άστοχο ).
8.Δεν νομίζω ότι έχει νόημα ενας μονομερής διάλογος μεταξύ μας ,αφού άλλωστε δεν θα οδηγήσει πουθενά .
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/09, 20:51 από Θοδωρής »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #20 στις: 23/06/09, 21:20 »
Ειλικρινά έχω πολύ πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθώ… από το να αναλώνομαι
στις προκλητικές αντιπαραθέσεις ενός ανθρώπου που έχει σχεδόν τα μισά μου χρόνια… κι εχει ‘’ξεκωλωθεί να γράφει’’…
Έχω πολλούς φίλους και συνεργάτες στην ηλικία σου… Δεν έχω πρόβλημα με αυτήν…Με την δυνατότητα αντίληψης μάλλον. Τέλος πάντων.. όπως ήδη είπα δεν έχω χρόνο τώρα.. Από Ιούλιο τα ξανάλεμε. Το παρήγορο σε κάθε δημόσια δημοσίευση είναι, πως θα βρίσκετε εδώ…
Καλή συνέχεια.
Αν είχες πιο σοβαρά θέματα, θα είχες ακολουθήσει την ίδια σου τη συμβουλή που μου έδωσες στο "παρόμοιο" θέμα:
Τέλος να πω πως με την ίδια ευκολία που κάποιος απαντά σε ένα θέμα μπορεί εξίσου να το προσπεράσει…
Παρόλα αυτά, επέλεξες να γράψεις.Ενα άνευ ουσιαστικού περιεχομένου και επιχειρηματολογίας μήνυμα, πράξη την οποία επανέλαβες.
Και εγώ είναι αλήθεια βρίσκω ένα ενδιαφέρον σε πόστ απο άτομα που επειδή έχουν τα διπλά μου χρόνια (σχεδόν), νομίζουν οτι έχουν δίκιο και επάρκεια στο λόγο τους...
Και έχεις δίκιο... Δημοσιεύσεις σαν αυτή που πρώτα λένε οτι δεν τους ενδιαφέρει η αντιπαράθεση με άτομα της μισής ηλικίας, για να γράψουν αμέσως μετά οτι "όχι, δε με ενδιαφέρει η ηλικία", θα είναι εδώ και θα μας ψυχαγωγούν για καιρό ακόμα...

Αυτά για το μήνα Ιούνιο, ας πούμε και κάτι χρήσιμο τώρα...
Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

1.Ισως δεν διάβασες  τίποτα απο τα παραπάνω ,η δεν μπήκες στον κόπο να δεις την διεύθυνση ,για να διαπιστώσεις αν είναι μια χούφτα άνθρωποι η όχι .
2.Αν μπείς θα δεις αν όσοι ασχολούνται με αυτο το έργο είναι μύωπες άσχετοι πολίτες.
3. Ευτυχώς μέχρι τώρα έχει πολλούς εθελοντές και αυτο γίνεται αρκετά χρόνια και για αρκετά χρόνια (όσο τουλάχιστον μπορέσουμε να κρατήσουμε αυτό το δάσος ).
4.Είναι και με το παραπάνω εκπαιδευμένοι και εξοπλισμένοι (αν μπεις στην σελίδα θα δεις και τα δύο).
5.Δουλεύω και εγώ όπως και εσύ 8 ωρο + και έχω οικογένεια  και 2 παιδιά (αρα μάλλον εχω λιγότερο ελεύθερο χρόνο απο σένα )
6.Δεν καλύπτεις την ανικανότητα του κράτους με την εθελοντική προσφορά σε τέτοιους τομείς ,αλλά αφήνεις ,αν το πετύχεις κάτι καλλίτερο στα παιδιά σου (αν σε ενδιαφέρει βέβαια κάτι τέτοιο ).
7.Δεν θέλω να κρίνω τον παραλληλισμό του εθελοντισμού με την αντιγραφή στο σχολείο (φαντάζομαι να κατάλαβες ότι ήταν άστοχο ).
8.Δεν νομίζω ότι έχει νόημα ενας μονομερής διάλογος μεταξύ μας ,αφού άλλωστε δεν θα οδηγήσει πουθενά .
1.Είδα τη σελίδα:2500 εθελοντές σε 23 χρόνια (δε λέει αν είναι αθροιστικά ή όχι) μας δίνει 110 εθελοντες το χρόνο
2.Εχω μπεί αλλα μια καθοδήγηση θα την ήθελα. Εξάλλου δεν είχα ποτέ σκοπό να κατηγορήσω τους εθελοντές για μυωπία, όσο το να δώσω βα΄ση στο οτι για αυτή τη δουλειά, απαιτείται να πληρούνται ορισμένες προϋποθέσεις.
3.Αποτελεί αυτό εγγύηση για τη συνέχεια του έργου τους?
4.Εδώ πραγματικά θέλω οδηγίες.
5.Δεν πήγα να κάνω σύγκριση μαζί σου και κρίμα που το βλέπεις έτσι.  Δες το μέσο Ελληνα.
6.Δεν είναι ανικανότητα. Είναι αδιαφορία. Εδώ είναι η διαφορά.
7.Εγώ θα ήθελα να τον κρίνεις. Εξήγησα το παραλληλισμό, εξήγησε και σύ τη σκοπιά σου.
8.Δε θα είχε γίνει μονομερής διάλογος αν δε με "κατηγορούσες" για "στείρα άρνηση" απο τη στιγμή που έχω αναπτύξει υπεραρκετά τη θέση μου.

Τέλος Θοδωρή μου, έχεις βγάλει το εσφαλμένο συμπέρασμα οτι είμαι κατά του ΕΔΑΣΑ. Κάνεις λάθος. Είμαι κατά του να θεωρούμε οτι με τον εθελοντισμό προσφέρουμε γενικά καλό. Κάπου προσφερει, δεν αντιλέγω. Αλλα σε θέματα όπως μια ενδεχόμενη πυρκαγιά της Πάρνηθας (του μοναδικού γ**άτου δάσους της Ελλάδας, επέτρεψέ μου λίγη ειρωνία ακόμα) για μένα δεν αρκεί αυτό. Συν τα όσο έχω προαναφέρει περι εθελοντισμού και ανεργίας.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #21 στις: 24/06/09, 08:41 »
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον Γιάννη (Isnogood), ειδικά σε μια εποχή που λόγω (της όποιας τελοσπάντων θέλουν να μας κάνουν να πιστεύουμε) οικονομικής κρίσης το κράτος θα έπρεπε να ενισχύει την απασχόληση.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #22 στις: 24/06/09, 14:55 »
Συμφωνώ και γω με το Γιάννη.
Όλοι καταλάβαμε την ανακοίνωση θέλω να πιστεύω αλλά κάποιοι δεν κατάλαβαν τι θέλει να πει ο Isno.
Να πάμε όλοι να φυλάξουμε τα δάση.Μέσα με χίλια.Να πάω και να προσφέρω όχι 2 αλλά 1002 ώρες.
Όχι όμως να στοχεύουμε στο φιλότιμο του απλού πολίτη για να κάνουμε οικονομία στα ελικόπτερα πχ.....δεν ξέρω αν με πιάνετε....
Είμαστε σοβαροί?Η ΕΔΑΣΑ προφανώς έχει αγνούς σκοπούς, δυστυχώς όμως αναγκάζεται να ζητά βοήθεια απ τον καθένα μας και αυτό δεν είναι κακό αλλά αντιθέτως σημαντική ενέργεια, ανάγκη που προκύπτει απ την αδιαφορία του κράτους και τους λειτουργούς της.

Πριν κατηγορήσετε μερικοί τη νοημοσύνη μας προσπαθείστε λιγάκι να καταλαβαίνετε καλύτερα εσείς πρώτοι αυτά που διαβάζετε.

Αντί να νοιαστεί το κράτος και να πει ελάτε 1000 άνθρωποι να φυλάξετε τα δάση και να πληρωθείτε γι αυτό αδιαφορεί και έρχονται άνθρωποι εθελοντές και οι ίδιοι να ζητάνε τη βοήθεια του κόσμου.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #23 στις: 24/06/09, 17:14 »
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω στο συγκεκριμένο θέμα είναι γιατί τέτοια ταραχή και χαμός για το αν θέλει κανείς να προσφέρει ή όχι.

Οκ, κάποιοι θέλουν και κάποιοι όχι.
Όσοι δε θέλουν δεν είναι ανάγκη να προσπαθούν να πείσουν τους άλλους και να τους κάνουν να αλλάξουν γνώμη με το στανιό.
Απ την άλλη , όσοι ενδιαφέρονται πραγματικά θα το δηλώσουν με την παρουσία τους και άλλοι με την απουσία τους. ;)


 
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #24 στις: 24/06/09, 21:40 »
Θα συμφωνήσω με την LILAKI, μια ανακοίνωση έκανε ο κύριος Θοδωρής δεν ήθελε να μάθει την γνώμη μας και  θα συμφωνήσω και με την απάντηση FSL. Ας ηρεμήσουμε, σίγουρα υπάρχει εκμετάλευση, ανεργία κ.τ.λ. και όλοι μας με τέτοια θέματα είμαστε αγριεμένοι αλλά ηρεμία. Γνωρίζω καλά ότι οι συμβάσεις για δασοπυροσβέστες και δασοφύλακες είναι υψηλές όπως και τα πριμ και δεν φταίει σίγουρα ο σύλλογος αυτός που υπάρχουν ελάχιστες τέτοιες συμβάσεις. Οι ευθύνες να αποδίδονται εκεί που πρέπει.
Οσο αναφορά τα δάση, εγώ θα έτρεχα για το διπλανό μου χωρίς συμβάσεις και πριμ. Και όχι για θέματα υστερήματος και προνομιούχων αλλά γιατί χάρη σ' αυτό αναπνέω. Κι ας είμαι λογίστρια, για μένα οι συμβάσεις και όλα αυτά που αφορούν κυρίως την Εποπτεία εργασίας κάθε νομού τα φήνω στην άκρη... Γιατί και συμβάσεις υπάρχουν καλές και εποπτεία εργασίας και νόμοι ΑΛΛΑ δεν εφαρμόζεται τίποτα. ΑΔΡΑΝΕΙΑ! Αλλά δεν μου φταίει το δάσος που θα αναπνέουν και τα παιδιά μου επειδή το κράτος δεν μπορεί να κάνει εφαρμογή των νόμων και των συμβάσεων. Επειδή ο κάθε εργοδότης δεν μπορεί να πάρει 1000, 2000 κ.τ.λ. με την σύμβαση που τους καθορίζει ο νόμος (που δεν εφαρμόζεται).Ούτε όλοι εσείς φταίτε που δεν αποδέχεστε αυτή την κίνηση... φταίει η μιζέρια που φτάσαμε στο σημείο για μια πολύ καλή κίνηση να υπάρχει τόση ένταση.

Καλό βράδυ!
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/05, 21:13
από wizofcom
4 Απαντήσεις
2583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 22:30
από ilianthos-Kanlis
552 Απαντήσεις
116282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:27
από FSL
55 Απαντήσεις
15890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 13:13
από UNPLAGGED