Αποστολέας Θέμα: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.  (Αναγνώστηκε 47900 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #25 στις: 04/12/09, 13:03 »
Δεν βρισκω να διαφωνω ουσιαστικα καπου με το κειμενο.
Το πως θα παρει καποιος το μηνυμα του οποιουδηποτε κειμενου, ειναι θεμα προσωπικο και μαλλον εχει να κανει με την γενικοτερη παιδεια.
Αν καποιος καταλαβαινει απο το κειμενο οτι αυτο που πρεπει να κανει ειναι να παει να "σπασει" κτλ, τοτε το προβλημα (κατεμε) δεν ειναι στο κειμενο, ουτε σε αυτον που το εγραψε, αλλα αποκλειστικα και μονο σε αυτον που παει να σπασει...
Εγω για τετοιου ειδους επεισοδια και αντιδρασεις, πιστευω οτι περα απο τους οποιους "βλακες"/χουλιγκανους που το παιζουν "αναρχικοι" (οι ιδιοι που βρισκονται και σε επεισοδια με οπαδους ομαδων) και περα απο τους γνωστους προβοκατορες (που περιεργως ποτε δεν συλαμβανεται κανεις περα απο κανα 2-3 περαστικους που πληρωνουν την νυφη), υπαρχουν και ανθρωποι "φυσιολογικοι" κατα τα αλλα, που οι συνθηκες ζωης και τα γεγονοτα που βιωνουν καθε μερα, τους φτανουν καποια στιγμη με καποια αφορμη, σε σημειο "εκρηξης" και ετσι εχουμε αυτα που εγιναν περισυ. Αυτο συμβαινει γιατι αφενος δεν ξερουν πως αλλιως να αντιδρασουν και αφετερου γιατι ακομα και ειρηνικες διαδηλωσεις σαμποταρονται κανονικοτατα απο τους προαναφερθεντες (κρατικους; εντεταλμενους παντως σιγουρα) προβοκρατορες και λοιπους ηλιθιους, μεσω επεισοδιων κτλ.
Δυστυχως η κοινωνια μας ειναι ενα καζανι που σιγοβραζει χροοονια τωρα και τωρα απλα πλησιαζει επικινδυνα το σημειο εκρηξης.
Το μονο που χρειαζεται ειναι μια αφορμη και οταν καποιοι δινουν τετοιες αφορμες, οπως η δολοφονια ενος αθωου απο καποιον που ανηκει στον κρατικο μηχανισμο, τοτε απλα γινονται οσα εγιναν. Και δεν λεω "απλα" τα οσα εγιναν γιατι τα θεωρω "φυσιολογικα", αλλα οταν ο λαος ποτε δεν εμαθε να παλευει και να διεκδικει οργανωμενος, οταν εχει μαθει να βολευεται, οταν εχει μαθει τις μιζες, οταν εχει μαθει να βαζει ταμπελες σε ολους και σε ολα και να απορριπτει τα παντα, οταν εχει μαθει το ρουσφετι, οταν δεν εχει καμια παιδεια, οταν δεν εχει καν την δυνατοτητα να ανοιξει τα ματια του και τα αυτια του και ποσο μαλλον οταν ακομα κι αν του δινεται η δυνατοτητα, αρνειται να βγει απο την νιρβανα του εστω και για λιγο και να σκεφτει, οταν ειναι μονιμως φοβισμενος και νιωθει ανασφαλεια για τα παντα, οταν μερα παρα μερα του "ψαλιδιζουν" την οποια δυνατοτητα αντιδρασης εχει με προσχηματα οπως οικονομικη κριση, ανταγωνισμος, ελευθερη αγορα κτλ και οταν βλεπει το ιδιο το κρατος να τον ληστευει, να τον περιφρονει, να τον θεωρει αναλωσιμο και ανευ αξιας, τοτε μοιραια, η οργη, η απογνωση, η αισθηση αδικου που ολοι εχουν, θα βρει διεξοδο βιαιο, ξαφνικο και στην τελικη ανουσιο (τις περισσοτερες φορες).
Ειτε μας αρεσει ομως ειτε οχι, το κρατος ειμαστε εμεις. Την κυβερνηση εμεις την εκλεγουμε και αν εμεις ειμαστε μλκες ωστε να εκλεγουμε συνεχεια τους ιδιους και τους ιδιους, να δεχομαστε οτι μετρο περνανε και να παραδινουμε μεσα σε λιγες μερες δικαιωματα που αποκτησαμε μεσα απο αγωνες ανα τους αιωνες, δεν φταει κανεις αλλος παρα εμεις.
Ο μονος τροπος να αντισταθει καποιος επιτυχημενα, ειναι οταν ΔΕΝ ειναι μονος του, οταν ειναι οργανωμενος μαζι με αλλους, οταν εχει λυσεις να προτεινει και οχι μονο παραπονα για προβληματα, οταν ειναι διατεθιμενος να παλεψει πραγματικα και ουσιαστικα και οχι απλα να σπασει.
Και βεβαια επιτελους πρεπει να πεταξουμε τις ταμπελες που επιτηδες μας εχουν φορεσει τοσα χρονια... Αριστερος, κομμουνιστης, δεξιος, φασιστας, κεντρώος, αναρχικος κτλ. Γιατι οσο υπαρχουν αυτες οι ταμπελες, οτι και να προταθει σαν λυση απο οποιονδηποτε, θα απορριφθει μονο και μονο γιατι το προτεινε καποιος κομμουνιστης, φασιστας, αναρχικος κτλ. Μονοι μας μπηκαμε στην φακα αυτη, απλα μας εχουν διαιρεσει  και βασιλευουν... Οταν καταλαβουμε οτι μονο η ενοτητα φερνει δυναμη και καταφερουμε να κοιταξουμε ο ενας τον αλλο σαν ανθρωπος και οχι σαν "κατηγορια" ανθρωπου, τοτε θα καταλαβουμε πως βασικα ολοι τα ιδια θελουμε και δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο νομιζουμε να αλλαξουμε την ζωη μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/09, 13:06 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #26 στις: 04/12/09, 13:29 »
Καταρχήν, δυσκολεύομαι πολύ να σε διαβάσω.....
Άσε κενά, παραγράφους κλπ για να διευκολυνόμαστε.
Είμαι 42 ετών, πατέρας δυο παιδιών, και είμαι ο μόνος εργαζόμενος στην οικογένεια,. Το μικρό μου παιδί είναι ένα χρόνο μικρότερο από τον ΑΔΙΚΟΧΑΜΕΝΟ ΑΛΕΞΗ, ενώ το μεγάλο μου είναι δυο χρόνια μεγαλύτερο.
Φοβάμαι να κυκλοφορούν τα παιδιά μου στους δρόμους μόνα τους το βράδυ.
Δουλεύω από τα 19 μου που απολύθηκα από τον στρατό. ΠΟΤΕ δεν έμεινα από δουλειά γιατί πάντα ότι έκανα το έκανα με αυταπάρνηση και με κέφι.
Αν γεννιόμουν τσιγγανέιρο δεν θα είχα αυτή την άποψη ζωής, πιθανότατα θα πουλούσα χ@σίσι στα Λιόσια κλπ ενώ αν γεννιόμουν στην Παλαιστίνη μπορεί να ήμουν με την Hamas. ΤΩΡΑ που μιλάμε είμαι Έλληνας και έχω πρόβλημα με την κόλαση στους δρόμους, με τις κλεψιές τα ναρκωτικά την πορνεία και την μη αστυνόμευση. πληρώνω για περίθαλψη και δεν έχω, δωρεαν παιδεία πάλι δεν έχω, ασφάλεια πάλι δεν έχω, με κλέβει το κράτος, με κλέβουν οι κλέφτες (κάθε προέλευσης) κανείς δε με προστατεύει, ε να μην μου σπάνε και το μαγαζί... αύριο θα απολύσω 15 άτομα διότι δεν θα μπορώ να ανταπεξέρθω στα έξοδα και αν με σπάσουν και με κλέψουν τότε θα βάλω λουκέτο και τα παιδιά μου θα πεινάσουν. Το τι μου λές εσύ το ακούω βερεσέ.... μόνο μην μου την δώσει κι εμένα και την πέσω στο μαγαζί με καμμιά καραμπίνα και πυροβολήσω όποιον έρθει να μου κάνει ζημιά****

**** πιθανό σενάριο λέμε τώρα (εγώ είμαι απλός υπάλληλος).

Είμαι από τους άσχετους περαστικούς που έφαγα 10 μήνες φυλακή με αναστολή για κάτι που δεν έκανα ποτέ, απλά επειδή έπρεπε κάποιοι να πούν ότι έγιναν συλλήψεις σε ένα παλαιότερο επεισοδιακό γεγονός.
Πείτε μου μιά κοινωνία που τα μέλη της δεν είναι αναλώσιμα (από την Γερμανία του Χίτλερ, την Ρωσία του Στάλιν, τις ΗΠΑ.... ποιά μόνο μία ζητώ) ακόμα και ο Χριστός ο ίδιος.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #27 στις: 04/12/09, 13:39 »
Mα δεν διαφωνω σε τπτ...
Αντιθετα λεω πως μονο μεσα απο οργανωμένη παλη, αντιδραση κτλ μπορει να υπαρξει αλλαγη. Με επεισοδια που προκαλει καποια μειοψηφια για οποιους λογους, δεν λυνεται τπτ, περα απο το να συνεχιζει να υπαρχει ο διαχωρισμος ανθρωπων (που ανεφερα πιο πανω) που με τη σειρα του φυσικα, το μονο που κανει ειναι να διχαζει, να αποδυναμωνει, να δημιουργει αμφιβολιες και τελικα να κραταει "καθιστους" τους ανθρωπους. Εκνευρισμενους μεν, απεγνωσμενους ισως, αλλα καθιστους. Γιατι μονο μαζικη αντοιδραση μπορει να φερει αλλαγη. Το θεμα ειναι ομως την θελουμε την αλλαγη αυτη οντως; Η απλα την ευαγγελιζομαστε; Γιατι ειναι πολυ πιθανον οι "θυσιες" που θα πρεπει να γινουν να ειναι πολλες...
Οσο για το οτι ολες οι χωρες βλεπουν σαν "αναλωσιμο"¨τον πολιτη, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο και αρα μπορουμε να το παραβλεψουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/09, 13:42 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #28 στις: 04/12/09, 14:27 »
αλλη μια <<επανασταση>> με επετειακο χαρακτηρα μου φαινεται...
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #29 στις: 04/12/09, 14:46 »
Μέχρι λοιπόν να βρεθεί ο λόγος για να επαναστατήσει ο λαός, όλα τ' άλλα θα είναι απλά "τοπικά φαινόμενα" που συντάραξαν την Ομόνοια , το Σύνταγμα ,τη Μητροπόλεως και τη Καραγιώργη Σερβίας...
Πού ζεις ρε mac?

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #30 στις: 04/12/09, 15:34 »
Φιλε μου Studio 54  κανεις ισως το λαθος (και θελω να πιστευω οτι ειναι απο αβλεψια) και κατηγοριοποιεις μια ολοκληρη φυλη,αναφερομαι σε αυτο που λες για τους τσιγγανους και ετσι οπως το αποδειδεις διαβαζεται σαν συλλογικη ευθυνη, οτι "οι τσιγγανοι πουλανε ναρκωτικα".

Ειναι λιγο ρατσιστικη η εκφραση σου αθελα σου. Επισης δεν ειναι ολοι οι Παλαιστινιοι με τη Χαμας οπως δεν ειναι και ολοι οι ελληνες χριστιανοι ορθοδοξοι.

Τελος (λογω περιορισμενου χρονου) για να κατανοησουν μερικοι φιλοι το ποσο μεγαλο αντικτυπο ειχε στη κοινωνια και περα απο τα συνορα της χωρας η περσινη εξεγερση σας βαζω το προγραμμα ενος διεθνους συνεδριου που διοργανωνει το Παντειο πανεπιστημιο απο Τεταρτη 9/12 εως και τη Παρασκευη 11/12

 για να μην μπερδευουμε τις εννοιες των λεξεων, οι εξεγερσεις δεν ειναι επαναστασεις γιατι δεν θετουν αιτηματα.Αιτηματα θετουν οι επαναστασεις, οι εξεγερσεις ειναι η συσωρευμενη αγανακτηση που ξεσπα συλλογικα,θα μπορουσαμε να το πουμε πιο "ποιητικα" οτι οι εξεγερσεις ειναι ο αναστεναγμος αποσυμπιεσης των πολλων εναντι στους λιγους.

Εξεγερσιακές συλλογικές δράσεις

σε συγκριτική προοπτική

 

Αθήνα 9-11 Δεκεμβρίου 2009 Διεθνές συνέδριο

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 9 Δεκεμβρίου

 

I

 

18.30 Εναρκτήρια συνεδρία

 

Χαιρετισμοί

    *

      από τον πρύτανη του Παντείου Πανεπιστημίου καθ. Π. Β. Τσίρη
    *

      από τον πρόεδρο του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας, καθ. Π. Παπαστράτη
    *

      από τον αν. πρόεδρο του ΠΜΣ Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας, καθ. Ν. Θεοτοκά

 

19.30: Εισαγωγικά σχόλια: Εξεγερσιακές συλλογικές δράσεις σε συγκριτική προοπτική (Σεραφείμ Σεφεριάδης, Πάντειο Πανεπιστήμιο, Κύκλος Συγκρουσιακής Πολιτικής)


19:40: Εναρκτήρια ομιλία

Frances Fox Piven, Graduate Center of the City University of New York.

 

The Role of Violence in Mass Protests.

Ο ρόλος της βίας στη μαζική διαμαρτυρία
 

20.15: Διάλειμμα


20.30: Οργισμένος Δεκέμβρης (vτοκιμαντέρ), Διάρκεια 45’

Καρανικόλας Ερρίκος, Κερσανίδης Άκης, Μασούρας Αστέρης, Πουλημένη Σταυρούλα, Τζελέπη Χρύσα, Τσίφης Σεμπάστιαν, Wherlok Craig

 

Όμαδα Τεκμηρίωσης Κινητοποιήσεων Δεκέμβρη `08

Καρανικόλας Ερρίκος, Κερσανίδης Άκης, Μασούρας Αστέρης, Πουλημένη Σταυρούλα, Τζελέπη Χρύσα, Τσίφης Σεμπάστιαν, Wherlok Craig

ΠΕΜΠΤΗ 10 Δεκεμβρίου

 

II 10.00-12.00


Πολιτικές και πολιτισμικές διαδρομές των δημόσιων συγκρουσιακών ταραχών: μια διεθνική ματιά

Συντονισμός: Γ. Μοσχονάς, Πάντειο Πανεπιστήμιο


M. Oberti, Sciences Po

The French republican model of integration: the theory of cohesion and the practice of exclusion

Μ. Σημίτη, Πανεπιστήμιο Πειραιώς

Η Μεταβαλλόμενη Ροή των Εξεγέρσεων

 

M. King, Birmingham City University

Comparing the French Riots from 2005 with the Urban Disorders in England & Wales since the 1980s: Causal similarities?

 

J. Goldstone, George Mason University

Whose Violence? Protest and Repression in the wake of the June elections in Iran.

 
   

III 12.30-14.30

 

«Πίσω από τις γραμμές»: δομικές και δυναμικές αιτίες στην ανάπτυξη μιας προαναγγελθείσας εξέγερσης

Συντονισμός: Δ. Χριστόπουλος, Πάντειο Πανεπιστήμιο

 

Δ. Παπανικολόπουλος, Πάντειο Πανεπιστήμιο

«Μας ρημάξατε τη ζωή, θα ρημάξουμε τα πάντα»

Οι αιτιώδεις μηχανισμοί πίσω από τα συγκρουσιακά γεγονότα του Δεκέμβρη

Κ. Κανελλόπουλος, Πάντειο Πανεπιστήμιο

Η τυχαία έκρηξη ενός αναρχικού κινήματος

 

Ν. Λούντος, Πάντειο Πανεπιστήμιο

«Μειοψηφίες», «πρωτοπορία» και το αίτημα της αντι-ηγεμονίας. Ο Δεκέμβρης είχε πρελούδιο

IV 17.00-19.00

 

Κατασκευάζοντας τη φιγούρα του «εξεγερμένου»: η σκυτάλη στο Λόγο

 
Συντονισμός: Μ. Σημίτη, Πανεπιστήμιο Πειραιώς

Κ. Κωστόπουλος, Πάντειο Πανεπιστήμιο

Διανοούμενοι και «Δεκέμβρης». Σιωπή ή παρέμβαση;

Π. Παπαθεοδώρου, Πάντειο Πανεπιστήμιο

Ο θυμός είναι δώρο ανάμεσα στις γενιές: μια ψυχαναλυτική προσέγγιση

Ξ. Χρυσοχόου, Δ. Μπάρκας, Γ. Φανίτσα, Πάντειο Πανεπιστήμιο

Δώστε μας πίσω το μέλλον μας: Κίνητρα, αναπαραστάσεις και ταυτότητες στην συλλογική δράση των μαθητών του Δεκέμβρη

 
   

V 19.30-21.30

«Το νεαρόν της ηλικίας»: κοινωνιογραφικές προσεγγίσεις στην ανάλυση των δημόσιων συγκρουσιακών δράσεων

Συντονισμός: Σ. Πεσμαζόγλου, Πάντειο Πανεπιστήμιο


H. Johnston, San Diego State University

Youth Activism and Cognition: New Dimensions in the ‘Conflict of Generations’

K. Markidis, Université Paris VIII

«Savoir manifester ou pas?»: Εθνοδιδακτική προσέγγιση των νεανικών/ «νεολαιίστικων» κινητοποιήσεων στη Γαλλία (Νοέμβριος 2005-Μάιος 2006)

M. Vakaloulis, Université Paris VIII

Κρίση, πολιτική κοινωνικοποίηση και νεολαιίστικη κινηματικότητα

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11 Δεκεμβρίου

 

VI 10.30-12.00

Θεσμικοί δρώντες, πολιτική και η εξέγερση: παράλληλοι μονόλογοι;

Συντονισμός: Μ.Σπουρδαλάκης, Πανεπιστήμιο Αθηνών

Θ. Καμπαγιάννης, Πάντειο Πανεπιστήμιο

Η παρουσία, η παρέμβαση και η οπτική των κομμάτων της Αριστεράς στην εξέγερση του Δεκέμβρη 2008

Γ. Κατσαμπέκης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

ΣΥΡΙΖΑ και Δεκέμβρης: Τα όρια του νέο(λαιο)λαϊκισμού και ο «πόλεμος» στο πραγματικό

Χ. Σίμος, Πανεπιστήμιο Αθηνών

ΣΥΝ και «Κουκουλοφόροι»: Εχθροί ή Φίλοι; Οι αντιφάσεις του πολιτικού λόγου του Συνασπισμού της Αριστεράς των Κινημάτων και της Οικολογίας στην εξέγερση του Δεκέμβρη

Δ. Παπαδάτος-Αναγνωστόπουλος

Για την επανανομιμοποίηση του κατασταλτικού μηχανισμού, για την εκ νέου ανάδειξη του ΠΑΣΟΚ σε «κόμμα του κράτους»: κόμματα και ΜΜΕ στην εξέγερση του Δεκεμβρίου


VII 12.30-14.30

Πολιτική βία και καταστολή: σχεσιακές προσεγγίσεις

 

Συντονισμός: Ν. Σερντεδάκις, Πανεπιστήμιο Κρήτης

D. dellaPorta, European University Institute

Riots: a dynamic view

M. Diani, University of Trento

The unusual suspects: radical repertoires in consensual settings

D. Rucht, Free University of Berlin

Political violence in Germany

D. Waddington, Sheffield Hallam University

Applying the Flashpoints Model of public Disorder to the 2001 Bradford Riot: Implications For Public Order Policing

 
VIII 17.00-19.00

«Παλαιά» και «νέα» συγκρουσιακά υποκείμενα στον ελληνικό Δεκέμβρη του 2008: ανανεώνοντας τα διεκδικητικά ρεπερτόρια

Συντονισμός: Δ. Χαραλάμπης, Πανεπιστήμιο Αθηνών

Γ. Π. Αναστασόπουλος, Πάντειο Πανεπιστήμιο

«Ζείτε ψεύτικες ζωές»Τομές και νέες προσεγγίσεις στην κοινωνική κριτική και την πολιτική σκέψη, μέσα από πολιτικές πράξεις της εξέγερσης

Θ. Τσακίρης,

Η εξέγερση του Δεκέμβρη 2008 και τα εργατικά συνδικάτα: η περίπτωση των νέων συνδικάτων επισφαλώς εργαζομένων.

Κ. Καβουλάκος, ΑΠ Θ (υπό διορισμό)

Οργανωμένη βία μετα την εξέγερση του Δεκέμβρη 2008

Δ. Πόταρη, University of Oxford

Μια δομική προσέγγιση στις εξεγέρσεις του Δεκεμβρίου: διαρθρωτικά εμπόδια και κρίσεις νομιμότητας
   

IX 19.30-20.30

Οι εξεγερσιακές δράσεις ως παράδειγμα συγκρουσιακής πολιτικής: κρίσιμες θεωρητικές διευκρινίσεις

Συντονισμός: M. Diani, University of Trento

C. Rootes, University of Kent

Riots and violent protest: situational and contrived political confrontation through four decades

Ν. Σερντεδάκις, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Εξεγέρσεις και κοινωνικά κινήματα: μια θεωρητική σύνθεση

Λ. Κοτρωνάκη/Σ. Ι. Σεφεριάδης, Πάντειο Πανεπιστήμιο

Στα μονοπάτια της οργής: το χωροχρονικό μιας εξέγερσης (Αθήνα, Δεκέμβρης 2008)

 

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #31 στις: 04/12/09, 15:46 »
Πεστε μου αληθεια τι σας εχει προσφερει μεχρι τη σημερινη ζωη σας το κρατος. Δεχομαι ακομη και τις πιο "απιθανες" απαντησεις, αρκει να ειναι αληθινες.Ποιος/α απο εσας μεχρι σημερα εχει νιοσει οτι το κρατος του εχει προσφερει κατι , εστω το  ελαχιστο.

Εγώ!
Μου έχει προσφέρει:
1) Εκπαίδευση.
2) Υγεία.
3) Ασφάλιση.
4) Προστασία.
5) Δικαιοσύνη.
6) Περιβάλλον.
7) Δυνατότητες για να μπορώ, αν το θέλω, να αλλάξω όλα τα παραπάνω προς το καλύτερο.
8) Δυνατότητα για αντίλογο.

Οι παραπάνω υπηρεσίες δεν είναι σίγουρα οι καλύτερες του κόσμου, (με εξαίρεση την ασφάλιση), αλλά όμως υπάρχουν και μπορώ αν το θέλω να προσδοκώ προς το καλύτερο μετά από συζητήσεις με τους συμπατριώτες μου, τους οποίους θεωρώ τους καλύτερους στον κόσμο και δεν θα τους άλλαζα με τίποτα και κανέναν.


Όσον αφορά το αρχικό σου κείμενο. Είναι καθαρά αντι-καπιταλιστικό. Αυτά όμως τα αντι-κάτι δεν μ' αρέσουν καθόλου. Ποιά είναι η αντικαπιταλιστική ιδεολογία που πρεσβεύει? Με την στήριξη ποιάς ιδεολογίας μας καλεί να κινηθούμε?

Θυμίζει πολύ Αμερικανική προσέγγιση των προβλημάτων: Στο Ιράκ είμασταν απλώς αντι-Χουσεϊνικοί, αλλά δεν αναφέραμε την δομή της Ιρακινής κοινωνίας στην μετα-Χουσεϊν εποχή. Στο Αφγανιστάν είμασταν αντι-Ισλαμιστές και αντι-Ταλιμπάν, χωρίς να αναφέρουμε την ιδεολογία που θα στήριζε το Αφγανικό κράτος και πολίτες. Αποτέλεσμα? Απόλυτη αναρχία, βία και δυστυχία για όλους....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #32 στις: 04/12/09, 16:04 »
Εγω δεν είπα ότι όλοι οι Τσιγγάνοι είναι dellers ούτε οι Παλαιστινιοι όλοι με τη Hamas.
Eγώ μίλησα για μένα και μόνο.   >:D  >:D  >:D  >:D  >:D

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #33 στις: 04/12/09, 16:28 »
Λοιπόν να πω και εγώ 2 πράγματα σχετικά.
Πρώτον θεωρώ λάθος την τακτική πολλών(προέρχεται κυρίως απο αριστερά κόμματα) να διαλαλούν ότι ο Δεκέμβρης ήταν αποκλειστικά αποτέλεσμα μιας συσσωρευμένης οργής εξαιτίας χρόνιων κοινωνικών προβλημάτων.Πράγματι υπήρχαν άτομα που ένιωσαν ότι η δολοφονία του Αλέξανδρου ήταν η κορυφή του παγόβουνο σε μια σειρά θεμάτων.Υπήρχαν όμως και άτομα που κατέβηκαν αποκλειστηκά εξαιτίας της δολοφονίας,άλλοι  είδαν μπάχαλα και πήγαν για τη φάση,άλλοι επηρεάστηκαν από την ορμή των πρώτων ημερών και συμμετείχαν και αυτοί με τη σειρά τους.Γενικά υπήρχε μια πολυμορφικότητα στα άτομα που αποφάσισαν να διαδηλώσουν(με οποιοδήποτε τρόπο) και αυτό ήταν για μένα και η μεγαλύτερη ομορφιά των γεγονότων.Οπότε είναι ιδιαίτερα άστοχο να καπελώνουν κάποιοι τον Δεκέμβρη βάζοντάς τον κάτω από μια ομπρέλα πολύ συγκεκριμένων αιτιών.
Δεύτερον αρκετοί αμφισβήτησαν την μαζικότητα της εξέγερσης και το κατα πόσο έφερε κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα.Αρχικά να υπενθυμίσω ότι τα γεγονότα του Δεκέμβρη δεν περιορίστηκαν αποκλειστικά στον ευρύτερο χώρο του λεκανοπεδίου.Μεγάλες πορείες και συγκρούσεις με τις αστυνομικές δυνάμεις έγιναν σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδος(Θεσσαλονίκη,βόλος,λάρισα,ηράκλειο κ.ά.) ενώ αντιδράσεις υπήρξαν και στο εξωτερικό με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα την κατάληψη της ελληνικής πρεσβείας στο Λονδίνο.Οπότε το να μιλάμε για τοπικά φαινόμενο μόνο γέλιο δημιουργεί.
Τώρα στα αποτελέσματα.Πράγματι στον τρόπο που διασκεδάζουν οι νεοέλληνες στα μπουζούκια και στις trendy καφετέριες δεν υπήρξε κάποια δραματική αλλαγή.Υπήρξε όμως καθοριστικότατη αλλαγή στον τρόπο σκέψης μιας μεγάλης μερίδας νέων ανθρώπων που αντιλήφθηκαν για πρώτη φορά κάποια πράγματα έξω από τους 4 τοίχους των σπιτιών τους.Δεν ξέρω αν καταλάβατε ορισμένοι,αλλά τα γεγονότα του Δεκεμβρίου πολιτικοποίησαν μια ολόκληρη γενιά και  έδωσαν την ευκαιρία σε παιδιά να συναναστραφούν με συνομιλήκους τους σε ένα διαφορετικό επίπεδο από το καθημερινό ρουτινιάρικο.Κυρίως ο Δεκέμβρης έκανε ευρύτερα γνωστό το για μένα ηθικό δίδαγμα της δολοφονίας:ότι κάθε τι που το κράτος δεν μπορεί να εξοντώσει ηθικά με τους διάφορους μηχανισμούς του(μμε,ατελείωτα ωράρια εργασίας,στρατός,τρόπος εκπαίδευσης κ.ά.) το εξοντώνει φυσικά.Και πριν βιαστεί κάποιος να μιλήσει για μεμονωμένα περιστατικά ας σκεφτεί τον αριθμό των κρατικών δολοφονιών μετά την μεταπολίτευση:κουμής,κανελλοπούλου,τσιρώνης,πρέκας,μαρίνος,καλτεζάς,μαραγκάκης,γρηγορόπουλος είναι κάποιες από αυτές.
Αν θέλουμε να δούμε αποτελέσματα και στο πολιτικό σκηνικό θα μπορούσαμε να τονίσουμε τις επιφάσεις άμεσης δημοκρατίας που έδωσε η κυβέρνηση της ΝΔ (και συνεχίζει τώρα το ΠΑΣΟΚ) σε πολλές περιοχές της Αθήνας με τις συνελεύσεις κατοίκων και την παραχώρηση χώρων(π.χ. αυτοδιαχειριζόμενο πάρκο στη Ναυαρίνου),προσπαθώντας προφανώς να καθησυχάσει το κοινωνικό αίσθημα μετά τα γεγονότα του Δεκεμβρίου.Μέχρι και δυνατότητα για comments έβαλε το πασοκ σε νομοσχέδια που δημοσίευσε στο net.
Τώρα σχετικά με την κυριακή όπως είπε και ο roufus η πορεία δεν θα αποτελέσει μνημόσυνο στον Αλέξη αλλά μια πρώτη ταξεως ευκαιρία να γίνει  γνωστό ότι τα παιδιά και το πνεύμα του περασμένου Δεκέμβρη δεν έμειναν βολεμένοι στο σπιτάκι τους αλλά είναι πιο ενεργοί από ποτέ.Γι αυτό το λόγο δεν μπορώ να αποκλείσω και νέες συγκρούσεις.Πάντως πιστεύω ότι όποιος επηρεάστηκε έστω και στο ελάχιστο απο τα περσινά γεγονότα καλό θα ήταν να΄δώσει παρών την Κυριακή.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #34 στις: 04/12/09, 17:05 »
Μέχρι λοιπόν να βρεθεί ο λόγος για να επαναστατήσει ο λαός, όλα τ' άλλα θα είναι απλά "τοπικά φαινόμενα" που συντάραξαν την Ομόνοια , το Σύνταγμα ,τη Μητροπόλεως και τη Καραγιώργη Σερβίας...
Πού ζεις ρε mac?
Ζω στην Αθήνα το 2009 μαζί με τους Έλληνες και τους αλλοδαπούς της του 2009 επίσης. Η αγανάκτηση είναι ένα συναίσθημα το οποίο εκφράζεται σπασμωδικά και δεν οδηγεί πουθενά, πόσο μάλιστα σε αλλαγές που συγκλονίζουνε το κόσμο...Τα μαζικά συλλαλητήρια που καταλήγουν σε καταστροφές και βανδαλισμούς , το μόνο που καταφέρνουν είναι να τρομάξουν τους πολλούς και να τους κάνουν να τρέξουν κάτω από τις φτερούγες νέων "προστατών".
Οι εξεγέρσεις του Δεκεμβρίου δεν καταφέρανε ούτε καν μιά κυβέρνηση συνεργασίας. Πάλι αυτοδύναμη κυβέρνηση και πάλι μάντρωμα των προβάτων στα μεγάλα παχνιά...Το μόνο ίσως που κατάφεραν ήταν μιά πολιτικοποίηση ενός κομματιού της νεολαίας που είχε λίγο "κοιμηθεί". Το άλλο κομμάτι, το πολιτικοποιημένο, δεν περίμενε τον περασμένο Δεκέμβριο και εκφραζόταν πάντοτε και συνεχίζει.Το άλλο ίσως που κατάφεραν ήταν να μαζευτεί λίγο η αστυνομία και να αρχίζει να σκέφτεται πιο σοβαρά το πολιτικό κόστος των αδυναμιών της. Ο Δεκέμβριος του 2009 δεν έριξε καμμιά χούντα, δεν ήταν Μάης του 68, δεν ήταν Πλατεία Τιενανμέν, ούτε καν Άνοιξη της Πράγας. Και το μόνο που βλέπω είναι μια τάση για επανάληψη επεισοδίων από τους ίδιους που τα έκαναν και πέρυσι. Γιατί οι υπόλοιποι που διαδήλωσαν , δεν άνοιξαν ούτε μύτη...Ας σταματήσουμε να χαιδεύουμε τα αυτιά της νεολαίας μας και ας πούμε μερικές αλήθειες κάποια στιγμή.Η βία μόνο βία και φόβο φέρνει. Και ο φόβος έχει σαν συνέπεια απολυταρχικές καταστάσεις...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #35 στις: 04/12/09, 17:39 »
Μέχρι λοιπόν να βρεθεί ο λόγος για να επαναστατήσει ο λαός, όλα τ' άλλα θα είναι απλά "τοπικά φαινόμενα" που συντάραξαν την Ομόνοια , το Σύνταγμα ,τη Μητροπόλεως και τη Καραγιώργη Σερβίας...
Πού ζεις ρε mac?
Ζω στην Αθήνα το 2009 μαζί με τους Έλληνες και τους αλλοδαπούς της του 2009 επίσης. Η αγανάκτηση είναι ένα συναίσθημα το οποίο εκφράζεται σπασμωδικά και δεν οδηγεί πουθενά, πόσο μάλιστα σε αλλαγές που συγκλονίζουνε το κόσμο...Τα μαζικά συλλαλητήρια που καταλήγουν σε καταστροφές και βανδαλισμούς , το μόνο που καταφέρνουν είναι να τρομάξουν τους πολλούς και να τους κάνουν να τρέξουν κάτω από τις φτερούγες νέων "προστατών".
Οι εξεγέρσεις του Δεκεμβρίου δεν καταφέρανε ούτε καν μιά κυβέρνηση συνεργασίας. Πάλι αυτοδύναμη κυβέρνηση και πάλι μάντρωμα των προβάτων στα μεγάλα παχνιά...Το μόνο ίσως που κατάφεραν ήταν μιά πολιτικοποίηση ενός κομματιού της νεολαίας που είχε λίγο "κοιμηθεί". Το άλλο κομμάτι, το πολιτικοποιημένο, δεν περίμενε τον περασμένο Δεκέμβριο και εκφραζόταν πάντοτε και συνεχίζει.Το άλλο ίσως που κατάφεραν ήταν να μαζευτεί λίγο η αστυνομία και να αρχίζει να σκέφτεται πιο σοβαρά το πολιτικό κόστος των αδυναμιών της. Ο Δεκέμβριος του 2009 δεν έριξε καμμιά χούντα, δεν ήταν Μάης του 68, δεν ήταν Πλατεία Τιενανμέν, ούτε καν Άνοιξη της Πράγας. Και το μόνο που βλέπω είναι μια τάση για επανάληψη επεισοδίων από τους ίδιους που τα έκαναν και πέρυσι. Γιατί οι υπόλοιποι που διαδήλωσαν , δεν άνοιξαν ούτε μύτη...Ας σταματήσουμε να χαιδεύουμε τα αυτιά της νεολαίας μας και ας πούμε μερικές αλήθειες κάποια στιγμή.Η βία μόνο βία και φόβο φέρνει. Και ο φόβος έχει σαν συνέπεια απολυταρχικές καταστάσεις...

Μάης 68--------->Σαρλ ντε γκωλ με ενισχυμένη πλειοψηφία
Τιανανμέν-------->περαιτέρω σκλήρυνση του κινεζικού καθεστώτος
Άνοιξη Πράγας-------->Είσοδος σοβιετικών τανκς

Αλλαγή προς το καλύτερο καμία.Άρα με τη λογική σου τα μηδενίζουμε και αυτά.
Στα άλλα απαντάω στο προηγούμενό μου post.

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #36 στις: 04/12/09, 17:50 »
ας δωσω μια απαντηση κατ'αρχην στον φιλο papous:

1- Η εκπαιδευση που κατ'ονομα ειναι δωρεαν στοιχιζει στον ελληνικο λαο 5 δις ευρω το χρονο σε φροντηστηρια,συγγραματα,βιβλια, ενοικια φοιτητικων κατοικιων κλπ.
Δεν υπαρχει καμια κοινωνικη δωρεαν προσφορα απο τη πλευρα του κρατους,ακομη και σε επιπεδο πρωτοβαθμιας και δευτεροβαθμιας η ιδια η εκπαιδευση ειναι εντελως αθλια και φανταζομαι το γνωριζετε αρκετοι αυτο γιατι εισαστε αρκετοι φοιτητες εδω και συνεπως γνωριζετε απο πρωτο χερι ποσο κοστιζουν οι σπουδες σας το χρονο και ποσα δαπανησαν οι γονεις σας για φροντηστηρια ωστε να μπειτε σε καποια σχολη.

2- Η δημοσια υγεια ειναι εντελως αθλια με κακοπληρωμενους γιατρους και νοσηλευτες,τεραστιες ελλειψεις σε τεχνικα μεσα και φαρμακα,ελειψεις κρεβατιων στα νοσοκομεια,τα διαβαζουμε και σημερα με αφορμη τη γριπη των χοιρων.
Στα νησια δε αν ειναι χειμωνας ο κοσμος προσευχεται να μην αρωστησει γιατι ακομη και μια φλεγμονη σε ενα χαλασμενο δοντι μπορει να τον στειλει προωρα,μεχρι χτες ενα νησι η Ιθακη που δεν ειναι και ακριτικο δεν ειχε ουτε εναν παιδιατρο,σημερα διαβασα οτι μετα απο τρια χρονια το υπουργειο εστειλε εναν,για να φερω ενα απλο παραδειγμα.

3- Η ασφαλιση που το κρατος προσφερει δεν ειναι καθολου δωρεαν αλλα πληρωνεται κατα το μισο απο τον ιδιο τον εργαζομενο και το υπολοιπο μισο απο τον εργοδοτη του (εγω εχω κρατησεις στο μισθο μου 250 ευρω το μηνα για την ασφαλεια του ΙΚΑ),οσο για τις "υπηρεσιες" του ΙΚΑ
 αρκει να αναφερω οτι χρειαζεται να περιμενει ενας ασθενης-ασφαλισμενος μεχρι και δυο μηνες για να εξεταστει κατοπιν ραντεβου απο ενα γιατρο.Δεν χρειαζεται κανεις να ειναι αναρχικος για να τα γνωριζει αυτα,αρκει μια απλη καθημερινη αναγνωση εφημεριδων.

4 - Δεν εχω νιοσει ποτε καποιου ειδους προστασια απο τη πλευρα του καρτους,απεναντιας αν καποιοι πρεπει να προστατευονται αυτοι ειναι οι πολιτες απο τους "προστατες" τους αστυνομικους,οπως ας πουμε η 35 χρονη μηταρα διχρονου παιδιου που πριν μια εβδομαδα χτυπηθηκε στη μεση του δρομου μπροστα στο παιδι της απο τους εν λογω "προστατες"

5- Αν θεωρεις δικαιοσυνη τις προφυλακισεις με απλες καταθεσεις χωρις στοιχεια νεων οπως πχ "τα πρασινα σταρακια" η μη διωξη των βασανιστων της "ζαρτινιερας" η φυλακιση αρωστων ανθρωπων που εχουν πεσει στα νυχια της ηρωινης η ανθρωπων και απο την αλλη το κλεισιμο υποθεσεων οπως οι απαγωγες μεταναστων απο το κρατος, οι υποκλοπες, το σκανδαλο ζιμενς, το βατοπαιδιο, η μη φυλακιση μεγαλων οικονομικων παραγοντων ασχετα αν εχουν δικαστει τελεσιδικα χωρις αναστολη (Κυριακου του Αντενα), τοτε οντως υπαρχει δικαιοσυνη,για αυτους ομως που την εφτιαξαν στα μετρα τους.

6- οσο για το περιβαλλον μπορεις και αυτη τη στιγμη να το διαπιστωσεις και μονος σου,αρκει να βγεις στο μπαλκονι σου και να παρεις μια βαθεια ανασα (για να μην αναφερω τα εκατονταδες παραδειγματα οπου το κρατος ειναι ο μεγαλυτερος ρυπαντης πχ ΔΕΗ στη Κοζανη και Μεγαλοπολη).

το κειμενο φυσικα και ειναι αντικαπιταλιστικο γιατι απο το καπιταλισμο πηγαζουν τα μεγαλυτερα προβληματα η οικονομικη κριση που ζουμε ειναι πρϊον του καπιταλισμου.
Απο την αλλη δεν ειμαι φυσικα φιλελευθερος, στον αναρχικο χωρο κινουμαι πολιτικα εδω και πολλα χρονια και το πολιτικο μου προταγμα ειναι ο ελευθεριακος κομμουνισμος χωρις ηγεσιες και εξουσιες στους λιγους. Προτεινω τις οριζοντιες γενικες συνελευσεις σε επιπεδο γειτονιας,διαμερισματων, πολεως, πραγματα δοκιμασμενα κατα τη περιοδο του ελληνικου 5ου αιωνα Π.Χ.,τοτε το ελεγαν "εκκλησια του δημου".

Αν δε σας κουραζει θα ειθελα να σας βαλω ενα κειμενο (ειναι μεγαλο το παραδεχομαι) που μπορει να λυσει καποιες αποριες σχετικα με τις αναρχικες και ελευθεριακες ιδεες. Δεν εχω σκοπο ουτε προπαγανδα να κανω,ουτε καποιου ειδους διαφωτηση,απλα το κειμενο δινει καποιες απαντησεις στην προγανδα που το κρατος περναει εναντιον των αναρχικων ιδεων.


Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #37 στις: 04/12/09, 17:51 »
Μερικές πολύ γενικές μας αρχές Η αστική τάξη έχει ασκήσει πολύ μεγάλη επίδραση στον αναρχισμό όταν ανέλαβε η ίδια την αποστολή να κάνει αναρχική προπαγάνδα. Φαντάζει μεν παράδοξο, αληθεύει όμως ότι μεγάλο μέρος της αναρχικής προπαγάνδας έγινε από την αστική τάξη. Δυστυχώς έτσι είναι, αν και οτιδήποτε κι αν έκανε κατέστη εντελώς άχρηστο για την διάδοση των αληθινά ελευθεριακών ιδεών, αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι επιθύμησε με ζήλο να χρεώσει σ' ολόκληρο το αναρχικό κίνημα τις συνέπειες αυτής της κίβδηλης προπαγάνδας. Σε καιρούς όπου οι αναρχικοί διώκονται αμείλικτα, τυχαίνει όλοι οι περιθωριοποιημένοι άνθρωποι της σημερινής κοινωνίας, κι ανάμεσα τους πολλοί εγκληματίες, να καταλήγουν να πιστεύουν σοβαρά ότι η αναρχία είναι όπως περιγράφεται στις αστικές εφημερίδες, δηλαδή, κάτι που ταιριάζει πολύ με τις αντικοινωνικές τους συνήθειες. Αν και για διαφορετικούς λόγους, είναι γεγονός ότι τα άτομα αυτά βρίσκονται σαν τους αναρχικούς, σε μια κατάσταση διαρκούς εξέγερσης ενάντια στη θεσμισμένη εξουσία το γεγονός αυτό δημιουργεί αυτήν την εσφαλμένη αντίληψη και την ενισχύει. Στην φυλακή και στην αναγκαστική εξορία ήρθαμε πολλές φορές σ' επαφή με κοινούς εγκληματίες που ονόμαζαν τον εαυτό τους αναρχικό δίχως φυσικά να 'χουν ποτέ διαβάσει έστω κι ένα αναρχικό περιοδικό ή φυλλάδιο, δίχως να ’χουν ακούσει ποτέ κάτι για την αναρχία που να μην προερχόταν από τον αστικό τύπο. Κι έτσι πιστεύουν ότι η αναρχία είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεται στα πιο κατακριτέα αντιδραστικά περιοδικά, κι ως τέτοια την επιδοκιμάζουν ή την αποδοκιμάζουν. Αναλογιστείτε για λίγο το είδος της αναρχίας που θα 'θελαν να υπάρξει αυτοί που ως τέτοια την επιδοκιμάζουν! Λ. Φάμπρι

Ο αναρχισμός είναι ίσως το πιο παρεξηγημένο κίνημα στην ιστορία των κοινωνικών ιδεολογιών. Κανένα άλλο ρεύμα δεν έχει διωχθεί περισσότερο τόσο με σωματική βία κατά των υποστηρικτών του όσο και με μία-ίσως και όχι ηθελημένη-προπαγάνδα. Έτσι όλοι εμείς οι αναρχικοί, βρισκόμαστε σήμερα σε μια τραγική κατάσταση. Περιθωριοποιημένοι από το κοινωνικό σύνολο, μας αντιμετωπίζουν ως γραφικούς και οργισμένους που δεν έχουμε καμία αρχή, αλλά είμαστε εκ πεποιθήσεως λάτρεις της βίας του αίματος και του θανάτου. Γι’ αυτό, θα προσπαθήσουμε μέσα από αυτό το κείμενο να άρουμε τις αμφισβητήσεις σας, οι οποίες βασίζονται σε προκαταλήψεις που έχετε και είναι ολωσδιόλου άστοχες και προϊόντα της άγνοιάς σας.

Θα θέλαμε να επισημάνουμε ότι αυτό το άρθρο δεν έχει σκοπό να σας κάνει αναρχικούς, αλλά να απαιτήσει να μας δείχνετε τον απαραίτητο σεβασμό και να μην μας απορρίπτεται με γελοίους και άστοχους αφορισμούς. Γιατί εν τέλει, ο αναρχισμός είναι μία άλλη άποψη, μία άποψη υποκινούμενη όχι από τον εγωισμό, αλλά από την αγάπη μας προς τον άνθρωπο και τις κοινωνίες του.

Πρώτα λοιπόν τι δεν είναι αναρχισμός

Δεν είναι βία και καταστροφή. Δεν είμαστε άμυαλοι που αγαπάμε τη βία και μας αρέσει η καταστροφή.

Δεν είμαστε εξεγερμένη νεολαία. Δεν είμαστε κατ’ επάγγελμα επαναστάτες που είμαστε αντί για να είμαστε αντί. Και ούτε ο αναρχισμός είναι απλώς ένα νεολαιίστικο κίνημα όπως το βαφτίζουν, αλλά είναι ένα κίνημα πολιτικού και κοινωνικού περιεχομένου με ιστορία κοντά 200 χρόνων που χωρίς να πραγματοποιηθεί βέβαια (σε μεγάλη κλίμακα) ακόμα το αναρχικώς προσδοκώμενο έχει προσφέρει πάρα πολλά στην ιστορία της ανθρώπινης χειραφέτησης.

Δεν είμαστε εναντίον της οργάνωσης. Λόγω συνειρμών από το όνομα, μας παρουσιάζουν ως λάτρεις του χάους. Τίποτα πιο άστοχο! Πιστεύουμε αντίθετα, σε μία πλήρη οργάνωση που βγαίνει μέσα από την ατομική πρωτοβουλία και τις ομαδικές συνελεύσεις.

Δεν σημαίνει ότι είμαστε περιθωριακοί εξ ορισμού. Αντίθετα, σε παλαιότερες εποχές οι αναρχικοί, επαναστάτες, διανοητές, αλλά και απλοί εργάτες, κρατούσαν επιφανείς θέσεις στις κοινωνίες και έχαιραν σεβασμού. Ειδικά στα μέσα του 19ου αιώνα και στις αρχές του προηγούμενου αιώνα, είχε αποκτήσει τόσο μαζικό χαρακτήρα ο αναρχισμός, ώστε αναρχικά συνδικάτα αριθμούσαν χιλιάδες ενεργά μέλη.

Δεν είναι μη ιδεολογία. Δεν είμαστε απλώς αντικρατιστές και αντιεξουσιαστές. Αντίθετα, έχουμε κάτι να προτείνουμε και να αντιπαραβάλλουμε, το οποίο είναι αυθύπαρκτο.

Και τώρα τι είμαστε

Είμαστε αναρχοκομμουνιστές, δηλαδή πιστεύουμε στον ελευθεριακό κομμουνισμό. Συγκεκριμένα, το πρόγραμμά μας έχει σκοπό μία α-κρατική και αταξική κοινωνία με κύρια χαρακτηριστικά την εθελοντική εργασία, την κοινοκτημοσύνη αγαθών, το μοίρασμα των προϊόντων με βάση τις ανάγκες του ατόμου και την οργάνωση της Κοινωνίας μέσω κοινοτήτων που δρουν και δημιουργούνται ελεύθερα, αλλά και εντάσσονται σε ένα συνομοσπονδιακό σύστημα.

Συγκεκριμένα, πιστεύουμε πως με την Κοινωνική Επανάσταση και την χειραφέτηση των εργατών και στις ευρωπαϊκές κοινωνίες των μικροαστών, που είναι πλέον η συντριπτική πλειοψηφία, θα επιτευχθεί η αυτοδιαχείριση των μονάδων παραγωγής μέσω συμβουλίων και επιτροπών.

Έτσι, το όλο μας πρόγραμμα συνοψίζεται στα παρακάτω σημεία:

1. Στον πολιτικό τομέα. Πιστεύουμε πως το κράτος είναι ένα σύνολο θεσμών τελείως έξω από την ανθρώπινη λογική, με σκοπό τη συντήρηση της εξουσίας σε ένα σύνολο προσώπων που αντιπροσωπεύουν την άρχουσα τάξη. Σκοπός αυτού του σώματος που στις περισσότερες κοινωνίες αποτελείται από τους δυνατούς οικονομικά είναι η κυφηνοποίηση των μελών τους που ζουν παρασιτικά προς τους εργαζόμενους και την κοινωνία την ίδια χωρίς να παράγουν έργο. Οι νόμοι είναι ένας μηχανισμός σε πρώτη φάση διατήρησης της εξουσίας στην άρχουσα τάξη και του πλούτου στους δυνατούς. Έτσι, αυτό που έχουμε να προτείνουμε είναι η αυτo-οργάνωση των κοινοτήτων και μικρών ομάδων στα πλαίσια της γειτονιάς (με τη γεωγραφική έννοια του όρου) με επιτροπές συνεχώς μεταβαλλόμενες με σκοπό απλώς την κοινοποίηση των αποφάσεων και όχι την λήψη τους, αφού η λήψη γίνεται μέσω των ελεύθερων συνελεύσεων σε τακτά διαστήματα ανάλογα με τον προγραμματισμό της εκάστοτε ομάδας. Στη συνέχεια όμως οι προαναφερθείσες μεταβαλλόμενες τοπικές επιτροπές αντιπροσώπων θα μετέχουν σε μεγαλύτερες συνελεύσεις για τη λήψη αποφάσεων σε ευρύτερη κλίμακα (κάτι που ονομάζεται – αναρχική - ομοσπονδιοποίηση). Με αυτό τον τρόπο, πιστεύουμε θα επιτευχθεί η κοινωνική ελευθερία που είναι ουσιαστικά και το επιδιωκόμενο από τον αναρχισμό και όχι η ατομική, όπως πολλοί άνθρωποι - ακόμα και αναρχικοί - πιστεύουν. Βέβαια, η κοινωνική ελευθερία συνεπάγεται και ατομική ελευθερία στα πλαίσια του δυνατού και του ωφέλιμου για την κοινωνία.

2. Στον κοινωνικό-οικονομικό τομέα. Πιστεύουμε στις αταξικές κοινωνίες. Δηλαδή θεωρούμε πως τα προϊόντα ανήκουν στο κοινωνικό σύνολο που τα παρήγαγε και επομένως ο πλούτος είναι κοινός και έτσι δεν υπάρχει συγκέντρωση πλούτου που οδηγεί και στη δημιουργία κοινωνικών στρωμάτων. Ο κανόνας των αναρχικών και δη των αναρχοκομμουνιστών, είναι «από το άτομο σύμφωνα με τις δυνάμεις του στο άτομο σύμφωνα με τις ανάγκες του». Κατά τα άλλα θεωρούμε πως ο καπιταλισμός είναι το μεγαλύτερο ψέμα του κόσμου, ένας μηχανισμός από τα αφεντικά για τα αφεντικά ώστε να καρπώνονται τα προϊόντα της εργασίας άλλων. Με λίγα λόγια, είναι η νόμιμη κλεψιά.

Εν τέλει, κατ’ εμάς ο αναρχισμός αποτελεί την εφαρμογή του θετικισμού και του ορθολογισμού στη διάρθρωση της κοινωνίας, αφού το παραγόμενο έργο θα μπορεί να είναι το μέγιστο δυνατό με την ελάχιστη ατομική προσπάθεια. Φυσικά, δεν μιλούμε για τεμπελιά, αλλά για τα όρια της δουλειάς και της δουλείας, αφού το οκτάωρο και παραπάνω μερικών είναι δουλεία σε σχέση με την μη εργασία ή την ευνοημένη εργασία των αφεντικών και των αστών.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #38 στις: 04/12/09, 18:39 »
Ξέρεις πιο είναι το πρόβλημα με τον αναρχισμό? (Είτε αναρχοκομουνισμό είτε αναρχοκαπιταλισμό). Στο ότι προσφέρει μόνο δομές, διατάξεις, και όχι ιδεολογία. Δηλ προσφέρει ένα μοντέλο ιδεατής κοινωνίας αλλά δεν αναφέρει τίποτα ουσιαστικό για τον τρόπο επίτευξης. Εκεί έχει αποτύχει και γι' αυτόν τον λόγο έχετε καταντήσει οι τρεις κι ο κούκος...

Εν τω μεταξύ αυτό το ιδεατό μοντέλο μπορεί να επιτευχθεί μόνο σε μικρές πληθυσμιακές ομάδες, σε χωριά, όπως αυτό το Δανέζικο. Δεν ταιριάζει σε Παγκόσμιες κοινωνίες. Εκεί λειτουργεί μόνο η μοναρχία ή έστω ολιγαρχία.

Επίσης οι μικρές κοινωνίες του 5ουπΧ αι που αναφέρεις ως παράδειγμα κάθε άλλο παρά αναρχικές ήταν. Η έννοια της Δημο-κρατίας εμπεριέχει την έννοια του κράτους, της επικράτησης, οπότε μην αναφέρεις άλλα 'ντ' άλλων παραδείγματα δομών.

Όσον αφορά την προσφορά του κράτους. Δεν προσδιόρισες για "δωρεάν" παροχές. Δωρεάν απ' ότι ξέρω μόνο ο Θεός δίνει...
Αλλά εφόσον αναλώνεσαι σε εξατομικευμένα παραδείγματα για να προσδιορίσεις το γενικό, ας το κάνω κι εγώ: Η κυρα-Βαγγελίτσα απέναντι παρόλο που δεν δούλεψε ποτέ σε εργοδότη και δεν έδωσε ούτε μια δραχμή (τότε) για ασφάλιση, παίρνει την χημειοθεραπεία της για τον καρκίνο εντελώς δωρεάν από το Νοσοκομείο της γειτονιάς, παρόλο που κοστίζει πολλές χιλιάδες ευρώ (τώρα).

Αυτά...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #39 στις: 04/12/09, 19:44 »
τοτε φιλε μου αν ενα κρατος δεν εχει κοινωνικο ρολο ετσι οπως αυτος εχει κατακτηθει,νομιζω οτι δε το εχουμε αναγκη,μπορουμε στη θεση του να προσλαβουμε εναν τεχνοκρατη μανατζερ.Για πιο λογο να πληρωνουμε φορους;

Οι αναρχικες ιδεες δεν ειναι ιδεολογια. Η ιδεολογια ειναι κατι το πολυ συγκεκριμενο και μη διαπραγματευομενο εφοσον εχει οριστει ετσι απο την αρχη της. Οι αναρχικες ιδεες ειναι ενα μιγμα απο πολιτικες,κοινωνικες και οικονομικες ιδεες οι οποιες ειναι συνεχως υπο αναδιαπραγματευση συμφωνα με τις αναγκες της εποχης και των ανθρωπων της.

Επισης οπως ισως να γνωριζεις πολλα πραγματα που εχουμε σημερα και τα θεωρουμε αυτονοητα κατακτηθηκαν μεσα απο τους αγωνες των αναρχικων. Πρωτο παραδειγμα η εφαρμογη του οκταωρου ωραριου,δευτερο η δωρεαν παιδεια,τριτο ο συνδικαλισμος στους χωρους εργασιας, και αρκετα ακομη. Το παραδειγμα μου οσο αφορα την εκκλησια του δημου ηταν για το λογο οτι αυτο εχει εφαρμοστει στη πραξη σε μια κοινωνια η οποια εφτασε πολιτιστικα και πνευματικα πολυ ψηλα,δε το προσφερα ως παραδειγμα αναρχικης εφαρμογης.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #40 στις: 04/12/09, 20:25 »
1- Η εκπαιδευση που κατ'ονομα ειναι δωρεαν στοιχιζει στον ελληνικο λαο 5 δις ευρω το χρονο σε φροντηστηρια,συγγραματα,βιβλια, ενοικια φοιτητικων κατοικιων κλπ.
Δεν υπαρχει καμια κοινωνικη δωρεαν προσφορα απο τη πλευρα του κρατους,ακομη και σε επιπεδο πρωτοβαθμιας και δευτεροβαθμιας η ιδια η εκπαιδευση ειναι εντελως αθλια και φανταζομαι το γνωριζετε αρκετοι αυτο γιατι εισαστε αρκετοι φοιτητες εδω και συνεπως γνωριζετε απο πρωτο χερι ποσο κοστιζουν οι σπουδες σας το χρονο και ποσα δαπανησαν οι γονεις σας για φροντηστηρια ωστε να μπειτε σε καποια σχολη.

Προσωπικά δεν πήγα ποτέ σε φροντιστήριο και πέρασα στο πανεπιστήμιο όπου σπούδασα, αποφοίτησα και δουλεύω μια χαρά.
Οσο σπούδαζα, έκανα 3 δουλειές να τα βγάλω πέρα (νοίκια, λογαριασμούς κλπ), επειδή οι γονείς μου είναι φτωχοί.
Η ίδια η εκπαίδευση είναι άθλια αγαπητέ μου, γιατί οι καθηγητάδες ξύνονται το πρωί και το απόγευμα διδάσκουν τέλεια στα φροντιστήριά τους. Αυτό που γράφω δεν ισχύει για όλους αλλά σίγουρα ισχύει σε ανησυχητικό επίπεδο.

Είναι γεγονός ότι ένα τεράστιο ποσοστό φοιτητών είναι χαραμοφάηδες και τεμπέληδες, το οποίο οδηγεί σε τεράστια κοινωνικά, οικονομικά προβλήματα. Το γεγονός ότι οι γονείς πληρώνουν, αυτό δε δίνει σε κανένα φοιτητή της πλάκας το δικαίωμα να ξύνεται και να ζει στη χώρα του ωχαδερφισμού.

2- Η δημοσια υγεια ειναι εντελως αθλια με κακοπληρωμενους γιατρους και νοσηλευτες,τεραστιες ελλειψεις σε τεχνικα μεσα και φαρμακα,ελειψεις κρεβατιων στα νοσοκομεια,τα διαβαζουμε και σημερα με αφορμη τη γριπη των χοιρων.
Στα νησια δε αν ειναι χειμωνας ο κοσμος προσευχεται να μην αρωστησει γιατι ακομη και μια φλεγμονη σε ενα χαλασμενο δοντι μπορει να τον στειλει προωρα,μεχρι χτες ενα νησι η Ιθακη που δεν ειναι και ακριτικο δεν ειχε ουτε εναν παιδιατρο,σημερα διαβασα οτι μετα απο τρια χρονια το υπουργειο εστειλε εναν,για να φερω ενα απλο παραδειγμα.

Η δημόσια υγεία δεν είναι άθλια. Σίγουρα έχει πολλά προβλήματα.
Δουλεύω στον τομέα της υγείας και μπορώ να σου πω ένα απλό πράγμα. Ελα ένα βράδυ σε ένα νοσοκομείο πλήρους εφημερίας να δεις ιδίοις όμμασοι τι γίνεται. Θα δεις πολλά άτομα, γιατρούς, νοσηλευτές κλπ να τρέχουν, να σκίζονται για να εξυπηρετήσουν τους ασθενείς.
Βεβαίως και υπάρχουν άχρηστοι, τεμπέληδες και καιροσκόποι στο χώρο της υγείας όπως υπάρχουν παντού.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στην υγεία είναι το οικονομικό όπως είναι πρόβλημα σε όλη τη χώρα χωρίς εξαιρέσεις.

3- Η ασφαλιση που το κρατος προσφερει δεν ειναι καθολου δωρεαν αλλα πληρωνεται κατα το μισο απο τον ιδιο τον εργαζομενο και το υπολοιπο μισο απο τον εργοδοτη του (εγω εχω κρατησεις στο μισθο μου 250 ευρω το μηνα για την ασφαλεια του ΙΚΑ),οσο για τις "υπηρεσιες" του ΙΚΑ  αρκει να αναφερω οτι χρειαζεται να περιμενει ενας ασθενης-ασφαλισμενος μεχρι και δυο μηνες για να εξεταστει κατοπιν ραντεβου απο ενα γιατρο.Δεν χρειαζεται κανεις να ειναι αναρχικος για να τα γνωριζει αυτα,αρκει μια απλη καθημερινη αναγνωση εφημεριδων.

Στην Κύπρο, που από πολλούς θεωρείται πλούσια χώρα και πολύ ψηλότερου βιοτικού επιπέδου από την Ελλάδα, για μια απλή ακτινογραφία πρέπει να περιμένεις έως και 6 μήνες, για μια μαγνητική τομογραφία έως και 2 έτη.
Μιλάμε για μία χώρα όπου ο 1ος μισθός ενός νεοπροσληφθέντος γιατρού είναι τα 2400 ευρώ μηναίως.
Με αυτά τα στατιστικά θέλω να πω, ότι όλες οι χώρες πονάνε στο θέμα ασφάλιση και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

4 - Δεν εχω νιωσει ποτε καποιου ειδους προστασια απο τη πλευρα του καρτους,απεναντιας αν καποιοι πρεπει να προστατευονται αυτοι ειναι οι πολιτες απο τους "προστατες" τους αστυνομικους,οπως ας πουμε η 35 χρονη μητερα διχρονου παιδιου που πριν μια εβδομαδα χτυπηθηκε στη μεση του δρομου μπροστα στο παιδι της απο τους εν λογω "προστατες"

Νομίζω ότι βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Δεν χτύπησε όλη η αστυνομία τη μητέρα, ένας άχρηστος κατάπτυστος αστυνομικός το έκανε. Δε μπορεί να βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι, απλά δε γίνεται. Ξέρω πολλούς αστυνομικούς που είναι πολύ καλά παιδιά και που καμία σχέση δεν έχουν με άτομα που βαράνε μητέρες και σκοτώνουν παιδιά.

5- Αν θεωρεις δικαιοσυνη τις προφυλακισεις με απλες καταθεσεις χωρις στοιχεια νεων οπως πχ "τα πρασινα σταρακια" η μη διωξη των βασανιστων της "ζαρτινιερας" η φυλακιση αρωστων ανθρωπων που εχουν πεσει στα νυχια της ηρωινης η ανθρωπων και απο την αλλη το κλεισιμο υποθεσεων οπως οι απαγωγες μεταναστων απο το κρατος, οι υποκλοπες, το σκανδαλο ζιμενς, το βατοπαιδιο, η μη φυλακιση μεγαλων οικονομικων παραγοντων ασχετα αν εχουν δικαστει τελεσιδικα χωρις αναστολη (Κυριακου του Αντενα), τοτε οντως υπαρχει δικαιοσυνη,για αυτους ομως που την εφτιαξαν στα μετρα τους.

Είμαι κάτοικος Εξαρχείων εδώ και πολλά χρόνια. Το έχω γράψει πάμπολλες φορές εδώ μέσα, αναγκαστικά πρέπει να τα ξαναγράψω έστω και με λιγότερα λόγια.

Ναρκωτικά, βία, αναρχικοί, χρυσαυγίτες κλπ. Παντού υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα. Δεν είναι όλοι οι ναρκομανείς βίαιοι, δεν είναι όλοι οι αναρχικοί βίαιοι, δεν είναι όλοι οι χρυσαυγίτες βίαιοι. Προσωπικά δεν είμαι τπτ από όλα αυτά, όμως δεν μπορώ να μη σεβαστώ πχ τον αναρχικό που απλά δεν πιστεύει στις αρχές. Από τη στιγμή που το κάνει αυτό χωρίς βία κλπ, προσωπικά μου είναι απόλυτα σεβαστό.
Οι ναρκομανείς έχουν στέκι την πλατεία Εξαρχείων. Αστυνομία πέρναγε από κει μία φορά στο τόσο χωρίς συλλήψεις, χωρίς τπτ.
Τώρα, ο Χρυσοχοϊδης διέταξε να υπάρχει μεγάλη αστυνομική δύναμη στην περιοχή οι οποίοι διώχνουν τους ναρκομανείς από την πλατεία, συλλαμβάνουν διάφορα ύποπτα και ''ύποπτα'' άτομα κλπ κλπ κλπ. Πού είναι το σωστό και πού το λάθος? Δύσκολα θα το βρεις.

Οσον αφορά τα σκάνδαλα, τους ισχυρούς και πλούσιους, τους φτωχούς κλπ:

Μένω από το 1998 στην Αθήνα. Εζησα και ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Σκάνδαλα άκουσα πάμπολλα:

1) Υπουργείο Αμυνας: 42 Απάτσι ελικόπτερα, ήρθαν τα 20, τα χρήματα δόθησαν για όλα. Κατά τα άλλα ο κος. Τσοχατζόπουλος   
    παντρεύτηκε στον Πύργο του Αϊφελ.
2) ΥΠΕΧΩΔΕ: Τι να πεις και τι ν'αφήσεις. Μόνο μια ματιά στους δρόμους μας και καλυφθήκαμε. Κατά τα άλλα ο Λαλιώτης τα πήρε και
    εξαφανίστηκε.
3) Βατοπέδι: Να χαιρόμαστε τη ΝΔ και ειδικά Μπακογιάννη και Ρουσόπουλο. Απλά να τους χαιρόμαστε.
4) Siemens: Να τους χαιρόμαστε ομαδικώς.

Αυτά συν και άλλα πολλά είναι οι λόγοι που χαίρομαι που δεν ψηφίζω και δεν υποστηρίζω κανέναν πολιτικά.

Δε θέλω να μπω σε διάλογο και αντιπαράθεση με κανέναν πολιτικοποιημένο. Εκφράζω απλά τη γνώμη μου και όπως σέβομαι των υπολοίπων παρακαλώ να σεβαστείτε και τη δική μου.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #41 στις: 05/12/09, 00:53 »
Το πρόβλημα φίλε s.s βρίσκεται στο τίτλο του άρθρου...Οι περιπτώσεις που ανέφερα μπορεί την εποχή τους και στις χώρες τους να μην επέφεραν άμεσες αλλαγές, αλλά είχαν διεθνή απήχηση και γίναν διεθνή σύμβολα απέναντι στην απολυταρχία των καθεστώτων. Ο περσινός Δεκέμβρης όμως ,ξαναλέω, έχει τοπικό χαρακτήρα, οπότε ο τίτλος "Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο" είναι  αν μη τι άλλο υπερφίαλος και τελικά άκυρος...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #42 στις: 05/12/09, 03:00 »
Δεν θα πω τιποτα σχετικα με την κουβεντα για διαφορους λογους. Απλα θελω να αναφερθω σε αυτο που ειπε ο Παρις, οτι οι μπατσοι "διωχνουν τους ναρκομανεις απο την πλατεια". Μαλλον εχεις καιρο να περασεις απο την πλατεια γιατι εγω καθε βραδυ που περναω τα γνωστα πρεζακια βλεπω να ιενια λιωμα και τους γνωστους "αγνωστους" πρεζεμπορες να κανουν χαλαρα την δουλεια τους. Για να μην εχουμε ψευδαισθησεις για το τι κανουν οι μπατσοι στα εξαρχεια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #43 στις: 05/12/09, 03:44 »
Κάτι τελευταίο για να ξεκαθαρίσω το "τοπικό" του πράγματος. Όποια εκδήλωση διαμαρτυρίας και όποια επιστολή ξένων ομοιδεατών δεν διεθνοποιεί μιά εξέγερση. Αυτό που κάνει μιά εξέγερση παγκόσμια, είναι η αποδοχή της από τις μάζες. Η περσινή εξέγερση ούτε καν εδώ στην Ελλάδα δεν είχε την αποδοχή της πλειονότητας (μιλώντας για το το κομμάτι των επεισοδίων). Αντίθετα έσπειρε το φόβο και δυνάμωσε τα ακροδεξιά αντανακλαστικά.
Ο Σαρκοζί που αναφέρθηκε παραπάνω ενεργεί σταθμίζοντας του τι μπορεί να συμβεί στη χώρα του με γνώμονα τις ιδιαιτερότητες της Γαλλικής κοινωνίας και όχι με το τι έγινε στην Ελλάδα.
Αυτό που έζησα εγώ προσωπικά πέρισυ ήταν μιά κόλαση χωρίς προηγούμενο και χωρίς στόχο. Έβλεπα πιτσιρικάδες να σπάνε μάρμαρα στο Σύνταγμα για να έχουν πολεμοφόδια, πλάι σε "και καλά ειρηνικούς διαδηλωτές" που μάλιστα θεωρητικά "περιφρουρούσαν" τη πορεία τους...Κάποιοι πιστεύουν αφελώς κατ'εμέ ότι με την αναμπουμπούλα βγαίνει κάτι...Το μόνο που βγαίνει είναι μίσος και υποψήφιοι επόμενοι νεκροί. Ξαφνικά όλοι οι καθημερινοί άνθρωποι γίνανε "εχθροί" μιάς και είναι "βολεμένοι αστοί" που στηρίζουνε το καθεστώς με το να δουλεύουνε και να πληρώνουν φόρους. Κάτι τέτοιο δεν έλεγε η προκύρηξη μιάς τρομοκρατικής οργάνωσης τώρα τελευταία που μάλιστα έκανε ιδιαίτερη αναφορά στην εξέγερση; Όλοι λοιπόν είμαστε υποψήφιοι ως "παράπλευρες απώλειες". Ότι λέγανε δηλαδή και οι Αμερικάνοι όταν βομβαρδίζανε τη Σερβία...Και εγώ τώρα πρέπει αυτό να το χειροκροτήσω...Ή δεν με φτάνουν τα δικά μου άγχη που τρέχω όλη μέρα σαν τον Βέγγο, που έχω μωρό παιδί που με έχει απόλυτη ανάγκη, θα πρέπει να φυλάγομαι από αδέσποτα μάρμαρα,σφαίρες, μολότοφ και δακρυγόνα και να χειροκροτάω κιόλας την "εξέγερση". Να σας πω κάτι ειλικρινά; Σας βαρέθηκα. Είναι τόση η ματαιοδοξία ορισμένων και τόσο φουσκωμένα τα μυαλά τους ότι και καλά αυτούς και τις απόψεις τους περιμένει ο κόσμος για ν'αλλάξει που έχει καταντήσει κουραστικό. Λίγη έρημη ταπεινοφροσύνη δεν έβλαψε κανέναν, αντίθετα ωφελεί πάρα πολύ! Ο κόσμος θα αλλάξει όταν θα το γουστάρει και όταν θα συντρέχουν λόγοι που θα μιλάνε στα πραγματικά του προβλήματα. Όλα τ' 'αλλα είναι για να περνάμε την ώρα μας. Άλλος παίζει τάβλι, άλλος ρίχνει μολότοφ...Τουλάχιστον Στο πρώτο ο μόνος κίνδυνος που υπάρχει είναι να στο φέρουν στο κεφάλι αν ξεσκιστείς στο ζάρι και γλυτώνεις μ'ένα καρούμπαλο...Στο δεύτερο μπορεί να αγριέψουν πιο πολύ τα πράγματα.
Συντάραξε τον κόσμο...Ναι τώρα που μιλάμε στο Τόγκο δεν μπορούν να φάνε γιατί έχουνε την επέτειο της εξέγερσης του Δεκέμβρη 2008 στην Ελλάδα... :P

« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/09, 03:48 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #44 στις: 05/12/09, 10:54 »
Δεν θα πω τιποτα σχετικα με την κουβεντα για διαφορους λογους. Απλα θελω να αναφερθω σε αυτο που ειπε ο Παρις, οτι οι μπατσοι "διωχνουν τους ναρκομανεις απο την πλατεια". Μαλλον εχεις καιρο να περασεις απο την πλατεια γιατι εγω καθε βραδυ που περναω τα γνωστα πρεζακια βλεπω να ιενια λιωμα και τους γνωστους "αγνωστους" πρεζεμπορες να κανουν χαλαρα την δουλεια τους. Για να μην εχουμε ψευδαισθησεις για το τι κανουν οι μπατσοι στα εξαρχεια.

Αρη μένω ΣΤΗΝ πλατεία. Την ημέρα τους διώχνουν το βράδυ επανέρχονται. Οχι κάθε μέρα, αλλά πολύ συχνά. Με το να τους διώχνουν, δε σημαίνει ότι τους παν στο τμήμα, απλά φεύγουν προς τα στενά ή στα σπίτια τους. Ο Χρυσοχοϊδης θέλει και καλά την ημέρα να είναι ''καθαρή'' η πλατεία. Το τι γίνεται το βράδυ είναι εντελώς άλλη ιστορία. Αυτός είναι ο λόγος που έγραψα: ''Πού είναι το σωστό και πού το λάθος? Δύσκολα θα το βρεις.''

Το να το ζεις κάθε μέρα, όλη μέρα, είναι διαφορετικό από όσους περνάνε απλά είτε βράδυ, είτε μεσημέρι, είτε πρωί. Πίστεψέ με, όπως γίναν τα Εξάρχεια τώρα, αν περάσουν 4 άτομα σε διαφορετική ώρα της ημέρας, θα σχηματίσουν 4 διαφορετικές γνώμες.

Αν κανείς νομίζει ότι σε μας τους κατοίκους, αρέσει να βλέπουν 100 αστυνομικούς πάνω απ'το κεφάλι μας, γελιέται.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/09, 10:57 από parlats »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #45 στις: 05/12/09, 12:53 »
Παραβλεπω τον ορκο που εδωσα.
Παράθεση
Το πως θα παρει καποιος το μηνυμα του οποιουδηποτε κειμενου, ειναι θεμα προσωπικο και μαλλον εχει να κανει με την γενικοτερη παιδεια.
Αν καποιος καταλαβαινει απο το κειμενο οτι αυτο που πρεπει να κανει ειναι να παει να "σπασει" κτλ, τοτε το προβλημα (κατεμε) δεν ειναι στο κειμενο, ουτε σε αυτον που το εγραψε, αλλα αποκλειστικα και μονο σε αυτον που παει να σπασει...

Αυτο δεν το διαβασε κανενας ε?Εδω βρισκεται πολυ ουσια ομως.Δυστηχως τετοιου ειδους κειμενα δεν βρισκουν καθολου ευφορο εδαφος εστω και για σκεψεις αν δεν εισαι λιγο υποψιασμενος.
Ολοι αρχισαν να λενε για σπασιματα στην Αθηνα.Μαλιστα.

http://www.tvxs.gr/v27703



Οσο για αυτο που λεει Παρης-Αρης ειναι μεγαλο θεμα και εχει ξανασυζητηθει.Παντως η τακτικη Χρυσοχοιδη ηταν γελοια ατελεσφορη και καθαρα κινηση ''εικονας''.Και αυτο γιατι ξερουμε οτι μια περιοχη δεν καθαριζει με συλληψεις και επιχειρησεις σκουπες εναντιον πρεζακιων.Το προβλημα βρισκεται σε 2 αλλα πραγματα.Στα ναρκωτικα γενικα απο τη μια και στους ναρκεμπορους απο την αλλη για τους οποιους το κρατος οταν υπαρχουν συμφεροντα αδιαφορει ειτε συνργαζεται μαζι τους(το παλιο καλο ρητο ''οι μπατσοι πουλανε ηρωινη'')..Οποτε αν ηθελαν να καθαριζουσν τα Εξαρχεια απο τα ναρκωτικα(και οχι απο αναρχικους κλπ) θα εκαναν αλλες κινησεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/09, 13:24 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #46 στις: 05/12/09, 13:12 »
τοτε φιλε μου αν ενα κρατος δεν εχει κοινωνικο ρολο ετσι οπως αυτος εχει κατακτηθει,νομιζω οτι δε το εχουμε αναγκη,μπορουμε στη θεση του να προσλαβουμε εναν τεχνοκρατη μανατζερ.Για πιο λογο να πληρωνουμε φορους;

Οι αναρχικες ιδεες δεν ειναι ιδεολογια. Η ιδεολογια ειναι κατι το πολυ συγκεκριμενο και μη διαπραγματευομενο εφοσον εχει οριστει ετσι απο την αρχη της. Οι αναρχικες ιδεες ειναι ενα μιγμα απο πολιτικες,κοινωνικες και οικονομικες ιδεες οι οποιες ειναι συνεχως υπο αναδιαπραγματευση συμφωνα με τις αναγκες της εποχης και των ανθρωπων της.

Επισης οπως ισως να γνωριζεις πολλα πραγματα που εχουμε σημερα και τα θεωρουμε αυτονοητα κατακτηθηκαν μεσα απο τους αγωνες των αναρχικων. Πρωτο παραδειγμα η εφαρμογη του οκταωρου ωραριου,δευτερο η δωρεαν παιδεια,τριτο ο συνδικαλισμος στους χωρους εργασιας, και αρκετα ακομη. Το παραδειγμα μου οσο αφορα την εκκλησια του δημου ηταν για το λογο οτι αυτο εχει εφαρμοστει στη πραξη σε μια κοινωνια η οποια εφτασε πολιτιστικα και πνευματικα πολυ ψηλα,δε το προσφερα ως παραδειγμα αναρχικης εφαρμογης.

Μπλέκεις πολλά πράγματα μεταξύ τους, μπλέκεις την ιστορία, τόσο πολύ που αρχίζω ν' αναρωτιέμαι εάν πραγματικά έχεις μελετήσει τον Αναρχισμό ή πετάς πυροτεχνήματα για δικούς σου λόγους...

Ο βασικός λόγος που ο Αναρχισμός έχει γίνει απεχθής προς το πλήθος είναι τα παρακλάδια του που στηρίζουν την ωμή βία προς κάθε κατεύθυνση. Τα οποία αντιδρούν με αυτόν τον τρόπο: βλέπουν κάποιους να βιάζονται και αντί να χτυπούν τον βιαστή, χτυπούν τα θύματα με την δικαιολογία "της αφύπνισης".

Αυτά βέβαια τα πρεσβεύουν κάποια παρακλάδια του, αλλά ο Αναρχισμός είναι μια πολυδιασπασμένη κίνηση, δεν βρίσκεις άκρη ούτε τέλος. Κάποιοι λένε ότι τα βίαια παρακλάδια είναι εγκάθετοι στο κίνημα, υπάλληλοι δηλ με εντεταλμένη υπηρεσία....

Η αυστηρά προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν θα βρούμε κανένα να απαντήσει στον παραπάνω προβληματισμό στην Ελληνική επικράτεια. Κι αυτό διότι δεν υπάρχει κανείς αληθής αναρχικός. Αν υπήρχε ένας πραγματικός αναρχικός πυρήνας θα είχε δημιουργήσει μια αναρχική κοινωνία ώστε να μας δείξει και στην πράξη πως λειτουργεί.
Όμως όλοι θέλουν τον Αναρχισμό αλλά μόνο για τους άλλους, οι ίδιοι επιθυμούν να γίνουν οι ηγέτες του...

"Με τα λόγια χτίζεις ανώγεια και κατώγεια", ζητήστε ένα κομμάτι γης για να εφαρμόσετε τις θεωρίες σας και όλοι θα σας το δώσουμε. Άσε που αν πετύχει θα γίνετε και ατραξιόν και θα τα χοντροοικονομήσετε. Αλλά βλέπω να φαγώνεστε και μεταξύ σας στο τέλος.

Είμαι λίγο σκληρός ίσως. Για να πω όμως και ένα καλό του κινήματος: Το "αναρχικό κίνημα" είναι ο μόνος φορέας που είχε καταφέρει να διώξει τους εμπόρους ναρκωτικών από την πλατεία Εξαρχείων. Θα θυμάσαι parlats...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #47 στις: 05/12/09, 16:06 »
@mac
Δηλαδή για να καταλάβω.
Ένα άτομο ,για σένα, είτε θα παίζει τάβλι είτε.....θα πετάει μολότοφ.Μέση λύση διαμαρτυρίας δεν υπάρχει.
Και αν αυτή υπάρχει είναι μάταια και χαβαλεδιάρικη γιατί ο κόσμος θα αλλάξει όταν γουστάρει αυτός μόνος του(what?τώρα είναι όλα τέλεια δηλαδή)
Τι να πω,ο μικροαστισμός στα ΠΟΛΥ καλύτερά του.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #48 στις: 05/12/09, 19:11 »
@mac
Δηλαδή για να καταλάβω.
Ένα άτομο ,για σένα, είτε θα παίζει τάβλι είτε.....θα πετάει μολότοφ.Μέση λύση διαμαρτυρίας δεν υπάρχει.
Και αν αυτή υπάρχει είναι μάταια και χαβαλεδιάρικη γιατί ο κόσμος θα αλλάξει όταν γουστάρει αυτός μόνος του(what?τώρα είναι όλα τέλεια δηλαδή)
Τι να πω,ο μικροαστισμός στα ΠΟΛΥ καλύτερά του.
Είμαι μικροαστός και απ'ότι φαίνετε θα παραμείνω...Πολύ επαναστάτες προαχθήκανε και σε μεγαλοαστούς...Εγώ δεν πρόκειτε.
Από εκεί και πέρα το συγκεκριμένο που γράφω είναι η κατάληξη κάποιων πραγμάτων που γράφω παραπάνω από αυτό. Εκεί όταν το διαβάσεις καλύτερα θα βγάλεις άλλο συμπέρασμα. Μέχρι τότε δεν σχολιάζω.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #49 στις: 05/12/09, 19:14 »
Φίλε eternauta, καταρχάς θα ήθελα να σου πω κάτι.. Διάβασα όλα τα posts σου (αν δεν κάνω μεγάλο λάθος όλα βρίσκονται στο παρόν θέμα) και διακρίνω μια ηρεμία στα λόγια σου και μια διάθεση να εξηγήσεις με φιλικό τόνο τις απόψεις σου.. Σε συγχαίρω γι'αυτό.. Είναι πάμπολα τα παραδείγματα στο forum όπου μερικά μέλη γίνονται πολύ οξύθυμα όταν εμφανίζεται κάποιος που δεν συμφωνεί με αυτά που πιστεύουν.. Ελπίζω να παραμείνεις πράος όπως είσαι..

Στα επιμέρους τώρα.. Διάβασα με προσοχή την παράθεση των βασικών αρχών του αναρχο-κομμουνισμού όπως τον περιγράφεις και ως εκ τούτου έχω μερικά ερωτήματα.. Μην νομίσεις σε καμία στιγμή ότι γίνομαι δηκτικός απλά ρωτάω για καθαρά πληροφοριακούς σκοπούς..

1) Αναφέρεις ότι η εργασία θα είναι εθελοντική.. Προσωπικά, αν υποθέσουμε ότι αύριο έβγαινε ο πρωθυπουργός και έλεγε ότι από τη Δευτέρα 10.12.2009, η εργασία θα είναι εθελοντική, πιστεύω ακράδαντα ότι κανένας δεν θα πήγαινε στην εργασία του.. Με εξαίρεση ένα πολύ μικρό ποσοστό εργαζομένων που τους αρέσει η εργασία (workaholics) και τους νέους εργαζόμενους (1-2 χρόνια προυπηρεσία) που έχουν ακόμα αστείρευτο κέφι για δουλειά και μάθηση, όλοι οι υπόλοιποι θεωρούν την εργασία αναγκαίο κακό.. Προσωπικά, αν και μπορώ να πω ότι με εξαίρεση το ωράριο, οι συνθήκες στη δική μου εργασία είναι αρκετά καλές (κατανόηση, συνεργασία, χαβαλές στα λογικά πλαίσια, κλπ.), εν τούτοις αν είχα την επιλογή να μην πάω στη δουλειά, θα καθόμουν σπίτι και θα έπαιζα κιθάρα από το πρωϊ μέχρι το βράδυ.. Θα ήθελα επομένως να μου δώσεις (αν υφίσταται) ένα παράδειγμα εθελοντικής εργασίας όπου το "μέτρο" πέτυχε ή αν δεν υπάρχει ένα τέτοιο παράδειγμα, πως πιστεύεις ότι θα πεισθεί ο 50άρης που έχει γράψει το λιγότερο 25 χρόνια εργασίας να ξαναπάει στη δουλειά του εφόσον αυτή γίνει εθελοντική..

2) Η ιδέα της κοινοκτημοσύνης δεν είναι καινούργια.. Έχει δοκιμαστεί και στο χρόνο (ανεπιτυχώς) και τώρα με τις ιδέες σας το φέρνετε πάλι στο προσκήνιο.. Έχω μια ερώτηση σε αυτό το σημείο την οποία θα την κάνω με τη μορφή ενός παραδείγματος.. Υποθέτουμε, για λόγους απλότητας, ότι υπάρχει μια κεντρική αποθήκη όπου συγκεντρώνονται όλα τα παραχθέντα προϊόντα και 10-20 υπάλληλοι οι οποίοι εξυπηρετούν τον κόσμο που έρχεται για να λάβει αυτό που του αναλογεί.. Με ποιο τρόπο εξασφαλίζεται το γεγονός ότι αυτοί οι υπάλληλοι θα κάνουν καλά τη δουλειά τους; Πώς εξασφαλίζουμε ότι δεν θα υπάρχουν συμπάθειες, "σκάνδαλα", όπως αυτά που γίνονται σήμερα με τις κυβερνήσεις, όπου δίνονται έργα χωρίς διαγωνισμούς (κατά αντιστοιχια περισσότερο προϊόν απ'ότι αναλογεί επειδή υπάρχει ο παράγοντας συμπάθειας, συγγενείας ή χρηματισμού), κλπ.. Είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα εμφανιστούν μαυραγορίτες οι οποίοι θα λαδώνουν τους υπαλλήλους για να τους δώσουν περισσότερο προϊόν από ότι τους αναλογεί έτσι ώστε οι μαυραγορίτες να το πουλήσουν σε κάποιον που θέλει περισσότερο προϊόν απ'ότι του αναλογεί.. Πώς θα πείσεις ένα παιδί που του αναλογεί ένα παιχνίδι (ένα αυτοκινητάκι για παράδειγμα) να μην θελήσει και δεύτερο (όλοι έχουμε περάσει από την παιδική ηλικία και ξέρουμε ότι σαν παιδιά θέλαμε όσα περισσότερα παιχνίδια μπορούσαμε).. Πως θα κρατήσεις ευτυχισμένους όλους τους ανθρώπους ή πως θα αντιμετωπίσεις κάποια ομάδα που θα εμφανιστεί και θα πει ότι η διανομή των προϊόντων είναι άδικη, κλπ..

3) Ανέφερες ότι θα υπάρχουν συνελεύσεις όπου θα λαμβάνονται κάποιες αποφάσεις.. Ποιοι θα συμμετέχουν σε αυτές; Πρακτικά πως μπορείς να κάνεις την Ελλάδα και τα 11 εκατ. κατοίκους της μια μεγάλη συνέλευση; Εφόσον παρουσιαστούν διαφωνίες, δεν θα επικρατήσει ο νόμος της πλειοψηφίας εν τέλει (δημοκρατία δηλαδή) ή θα προτιμήσετε το σύστημα του veto; Δεν θα υπάρχουν πάλι παραπονούμενοι; Δεν θα βγουν στους δρόμους για να διαμαρτυρηθούν; Δεν θα έχουμε μία από τα ίδια..

Υ.Γ. Επειδή γνωρίζω ότι αυτές τις ημέρες θα είσαι απασχολημένος, απάντησε μου όποτε μπορέσεις.. No worries..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/06, 01:20
από efswmos
6 Απαντήσεις
39589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/12, 02:11
από hot_sauce (φλουτσ)
51 Απαντήσεις
17932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 14:43
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
4827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 14:34
από Stergios Kourou
14 Απαντήσεις
4067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 22:55
από συννεφάκι
14 Απαντήσεις
4518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 20:49
από ΓΙΩΡΓΟΣ Τ.
2 Απαντήσεις
1898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 03:23
από mr_giorgos
66 Απαντήσεις
18705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/09, 01:20
από Snowy
19 Απαντήσεις
8658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 21:59
από kkmspm (φλουτσ)
20 Απαντήσεις
8089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 22:16
από Uriah