Αποστολέας Θέμα: Δασκαλε  (Αναγνώστηκε 7516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δασκαλε
« στις: 02/02/10, 22:14 »
ψιλοντρεπομαι... πρωτη φορα εκθετω στιχους σε δημοσια θεα. Ας μεινει μεταξυ μας 8).

Δάσκαλε

Το δάσκαλο μου τον μισώ
Θέλω να τον σκοτώσω
Το παίζει πρώτος στο χωριό
Μου κάνει τον καμπόσο

Με βρίζει και με τιμωρεί
Κανένας δεν τον πάει
Και στα κρυφά του εύχονται
Στο διάολο να πάει

Ρε δάσκαλε, ρε δάσκαλε
ποτέ σου δε μ’ αγγίζεις
Ρε δάσκαλε, ρε δάσκαλε
Τους όρχεις μη μου πρήζεις
Ρε δάσκαλε, ρε δάσκαλε
Θα κάνω ότι θέλω
Μία παιδεία κάνατε
Να μοιάζει με μπουρδέλο

Δώδεκα χρόνια έχω ‘δω
Εσύ να μου μαθαίνεις
Από ΄να κείμενο χαζό
Μα δεν καταλαβαίνεις

Πως σ’ έχω πλέον σιχαθεί
δεν την παλεύω μία
βιβλία να αποστηθώ
χαζή παπαγαλία

Ρε δάσκαλε, ρε δάσκαλε
ποτέ σου δε μ’ αγγίζεις
Ρε δάσκαλε, ρε δάσκαλε
Τους όρχεις μη μου πρήζεις
Ρε δάσκαλε, ρε δάσκαλε
Θα κάνω ότι θέλω
Μία παιδεία κάνατε
Να μοιάζει με μπουρδέλο
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #1 στις: 03/02/10, 01:08 »
Σόρι αλλά μάλλον καλά έκανες που δεν τους εξέθετες σε δημόσια θέα τόσο καιρό.

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #2 στις: 03/02/10, 01:55 »
χαχα κατσε ρε παρλατς τοση κακια ουτε εγω δε βγαζω!!! ασε να δουμε και τι αλλο εχει γραψει ο ανθρωπος!!

παντως ετσι για αρχη εγω του αναγνωριζω οτι εχει καλο μετρο

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #3 στις: 03/02/10, 10:09 »
οκ, σας ευχαριστω για το χρονο σας παρ' ολα αυτα.
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #4 στις: 03/02/10, 10:14 »
Θα συμφωνησω με τον Παρη...

Μετρο μπορει να εχει, αλλα απεχει παρα πολυ απο τη πραγματικοτητα της ποιητικης τεχνης.

Και να μην ακουσω πως οτιδηποτε γραφεται ειναι τεχνη, διοτι θα προσβαλλουμε ανθρωπους που ειχαν την ειρωνια ( Μοντης ), ειχαν την ακροτητα ( Χριστιανοπουλος ), ειχαν την πολυπλοκοτητα ( αντε, να πιασω κι ενα Σεφερη που δε το συμπαθω ), ομως παν'απ' ολα τιμουσαν την πενα και τη γραφη της!

Ελεος, εχει καταντησει πλεον το περι ποιησης ενας οχετος βδελυγματων που ολοι το λενε εμπνευση και δηθεν ατομικη τεχνη!

....δε γεννηθηκαμε ολοι Μπολοκ, πρεπει να το καταλαβετε αυτο! Αντε παιρνω μια βουρτσα ( στην περιπτωση ενα κειμενογραφο ) κι αραδιαζω εναν πινακα!

...οσο σκληρο κι αν ακουγεται! Κι οσες αντιδρασεις κι αν προκαλεσω!

Το τελευταιο καιρο δεν απορει κανεις που πηγαν τα ομορφα ποιηματα που στολιζαν το forum μας; Ποσα γλειψιματα γινονται κατω και πανω απο το τραπεζι με τη δηθεν ανταλλαγη αποψεων;

Και στο τελος εχουμε και τους καλοθελητες αναλυτες που σαν νεοι Σαβιδηδες προσπαθουν να αναλυσουν τι;...Τα απιστευτα ατεχνα κι ανυπαρκτα κειμενα που δημοσιευονται εδω!

Παρτε το χαμπαρι κυριοι..Υπαρχει και η αρνητικη κριτικη κι οσο κι αν φοβαστε μη χαλασει το image σας, πρεπει να αναλογιστειτε τι ειναι πιο σημαντικο. Η αντικειμενικοτητα ή το γλειψιμο? Για το Θεο ανθρωποι, τη τεχνη της ποιησης εκπροσωπειτε, οχι τη τεχνη του ποιος θα πει το καλυτερο και δυνατοτερο "Μπραβο"!


Συγνωμη, αλλα εχει καταντησει χειροτερα κι απο το παλιο "Δικοι μας αυτοσχεδιασμοι" που ειχαμε γεμισει shredders που παλευαν ποιος θα παιξει το πεταγμα της μελισσας..υπερηχητικα!


Για συμμαζευτειτε καποιοι..για συμμαζευτειτε! Αντε πια!!



Φιλε δενξερωκιθαρα, δεν εισαι παρα μονο η αφορμη για να τα πω ολα αυτα και μαλιστα το 90% αυτων που λεω παραπανω δεν αφορα το δικο σου ποιημα. Ομως ( ναι το παραδεχομαι ) πως τα "μεγαλοκεφαλια" της ποιησης με φοβιζουν πλεον γιατι μεσα στο κομπλεξισμο της "υπαρξιακης τους ψωνιτιδας" θα αρχισουν ενα πολεμο περι ρατσισμου της ποιησης μεσα σε αυτο το forum...

...θα συμφωνουσα εαν υπηρχε ποιηση!

« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/10, 10:19 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #5 στις: 03/02/10, 10:53 »
Τυχεράκια δενξερειςκιθαρα, πρώτη δημοσίευση και τόσα αρνητικά σχόλια? Δεν παίζεσαι φιλαράκι.

Κατά την γνώμη μου φοβερός! Και μόνο που σε στιλιτεύει ο Freemind... δείχνει πολλά. Να φανταστείς ο άνθρωπος δεν σχολιάζει παρά ελάχιστες φορές σ' αυτό το μέρος του φόρουμ, εκτός κι αν την βρίσκει πολύ! (ή αν είναι στημένο)

Κοίτα τώρα να δεις. Αν θέλεις να προσφέρεις κάτι πιασάρικο μπορείς να πάρεις παράδειγμα από κάποιους παλιότερους στίχους, της Μαργαρίτας, οι οποίοι μελοποιήθηκαν από τον Νέο Κιθαρωδό, και οι οποίοι είχαν ακριβώς το ίδιο νόημα με τους δικούς σου αλλά διαφορετική δομή. "Μάθε παιδί μου γράμματα" νομίζω πως λέγονται.... δεν θυμάμαι καλά, αλλά ψάξτο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #6 στις: 03/02/10, 11:01 »
Φιλε freemind, σ' ευχαριστω που διαβασες το ποιημα μου.

Πρωτα απ' ολα δηλωνω οτι δεν ειμαι ψωνιο.
Δευτερον, πρεπει να σου γραψω οτι αυτο το τραγουδι γραφτηκε πριν απο κανα δυο χρονια, οταν πηγαινα ακομα λυκειο.
Θα μπορουσα να σου οτι και μενα με ξενιζουν οι εκφρασεις που χρησιμοποιουσα τοτε, αλλα δεν εχω σκοπο να προδωσω τον τοτε εαυτο μου και τις σκεψεις που εκανα τοτε για να παρω μια χλιαρη αποδοχη.
Μπορω να δεχτω τα παντα οχι ομως οτι ειναι δηθεν, οτι προκαλω για να προκαλω και οτι κοινως γραφω βρισιες για να εντυπωσιασω.
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #7 στις: 03/02/10, 11:06 »
Ίσως τελικά να πρέπει οι μαθητές να κάνουν ό,τι θέλουν γιατί μόνο αν φάνε το κεφάλι τους θα καταλάβουν αρχικά πόσο αμόρφωτοι είναι και θα συνεχίσουν να είναι -κρίνω και από το επίπεδο των μαθητών μου- και δεύτερον ότι μελλοντικά δόξα τον όποιο θεό υπάρχουν ένα κάρο τοίχοι να βαράνε το κεφάλι τους για τα λάθη που θα χουν κάνει και δυστυχώς θα ναι αργά να διορθώσουν.
Ξέρετε η υποχρεωτική εκπαίδευση απλώνει τα πλοκάμια της μέχρι τα 15 μετά είστε ελεύθεροι να κάνετε ό,τι θέλετε.Να μη σας ζαλίζουν τους όρχεις όπως λέει και το ποίημα να μη ζαλίζετε και σεις των αλλωνών.

Θα συμφωνήσω πως έχει μέτρο αλλά μέχρι εκεί.Από εκεί και πέρα το βρίσκω επειεικώς άστοχο στα νοήματά του και παρόλο που προσπαθεί να περάσει ένα μήνυμα με χιούμορ -ο όποιος θεός να το κάνει- αποτυγχάνει παταγωδώς.

Ο εντυπωσιασμός που γίνεται προσπάθεια να βγει προς τα έξω απέχει μακράν από το στοιχείο του και επιτυγχάνει ακριβώς το αντίθετο.

Κατά τη γνώμη μου πάντα.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #8 στις: 03/02/10, 11:22 »
Συγκλονιστικό.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #9 στις: 03/02/10, 11:26 »
Ξέρετε η υποχρεωτική εκπαίδευση απλώνει τα πλοκάμια της μέχρι τα 15 μετά είστε ελεύθεροι να κάνετε ό,τι θέλετε.Να μη σας ζαλίζουν τους όρχεις όπως λέει και το ποίημα να μη ζαλίζετε και σεις των αλλωνών.

επειδη αποψεις λεμε ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ να υπαρχει τετοια αποψη απο εκπαιδευτικο(που για να εχεις μαθητες,φανταζομαι πως εισαι).Ειναι σαν να παραπονιεσαι για την υγεια και να σου λεει ο γιατρος"αν δεν σ αρεσει εδω εισαι ελευθερος να φυγεις"

Οταν μερικοι εκπαιδευτικοι καταλαβουν οτι πανω απ ολα ειναι διαμορφωτες συνειδησεων ολα θα ειναι καλυτερα.Και δεν μπορεις να λες σε ενα 15χρονο"αν δεν σ αρεσει κανε οτι θελεις".

FSL Αποψη μου.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #10 στις: 03/02/10, 11:32 »
κι εγω εκει σταθηκα στην πιθανη αποτυχια του δασκαλου
να επικοινωνησει με τον διδασκομενο
χωρις να αποκλειεται η ηλικιακη αντιδραση στο καθεστως
η οποια παλι δεν ειναι θεμιτη μεν αλλα παρορμητικη και παροδικη δε
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #11 στις: 03/02/10, 15:19 »
Φιλε freemind, σ' ευχαριστω που διαβασες το ποιημα μου.

Πρωτα απ' ολα δηλωνω οτι δεν ειμαι ψωνιο.
Δευτερον, πρεπει να σου γραψω οτι αυτο το τραγουδι γραφτηκε πριν απο κανα δυο χρονια, οταν πηγαινα ακομα λυκειο.
Θα μπορουσα να σου οτι και μενα με ξενιζουν οι εκφρασεις που χρησιμοποιουσα τοτε, αλλα δεν εχω σκοπο να προδωσω τον τοτε εαυτο μου και τις σκεψεις που εκανα τοτε για να παρω μια χλιαρη αποδοχη.
Μπορω να δεχτω τα παντα οχι ομως οτι ειναι δηθεν, οτι προκαλω για να προκαλω και οτι κοινως γραφω βρισιες για να εντυπωσιασω.

Συγνωμη που αξιοποιησα το thread σου για να εκφρασω μια αγανακτηση που με επνιγε αρκετο καιρο τωρα. Το αναφερω και στο pοst μου πως εισαι η αφορμη κι οχι η αιτια. ;)

Παππου, δεν ειναι στημενο και θα αξιοποιουσα οποιοδηποτε αλλο thread ;) Προφανως και δε θελω να δημιουργησω κατι γυρω απο το προσωπο ενος μελους που ουτε καν ξερω. Μην ψαχνουμε να βρουμε συνωμοσιες και βρωμιες σε μερη που γυρω τους υπαρχει περισσοτερη βρωμα ;) ( κι ο νοων νοητω ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #12 στις: 05/02/10, 12:51 »
Ξέρετε η υποχρεωτική εκπαίδευση απλώνει τα πλοκάμια της μέχρι τα 15 μετά είστε ελεύθεροι να κάνετε ό,τι θέλετε.Να μη σας ζαλίζουν τους όρχεις όπως λέει και το ποίημα να μη ζαλίζετε και σεις των αλλωνών.

επειδη αποψεις λεμε ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ να υπαρχει τετοια αποψη απο εκπαιδευτικο(που για να εχεις μαθητες,φανταζομαι πως εισαι).Ειναι σαν να παραπονιεσαι για την υγεια και να σου λεει ο γιατρος"αν δεν σ αρεσει εδω εισαι ελευθερος να φυγεις"

Οταν μερικοι εκπαιδευτικοι καταλαβουν οτι πανω απ ολα ειναι διαμορφωτες συνειδησεων ολα θα ειναι καλυτερα.Και δεν μπορεις να λες σε ενα 15χρονο"αν δεν σ αρεσει κανε οτι θελεις".

FSL Αποψη μου.

Όχι δεν είμαι επαγγελματίας εκπαιδευτικός αν αυτό εννοείς.
Και δε γίνεται πάντα να φταίνε οι δάσκαλοι -όχι οτι έχουμε και τους καλύτερους- επειδή τα παιδιά εκφράζονται έτσι για το σχολείο. Υποτίθεται ότι έχουν και γονείς που συντελούν στη διαμόρφωση των αξιών τους.
Ένας 15χρονος δεν είναι 5 χρονών να μην έχει κρίση και απ τη στιγμή που μπορεί και εκφράζει αιτήματα ή κάνει κατάληψη σε χώρο που δεν του ανήκει σημαίνει ότι μπορεί να σκεφτεί και να κρίνει και να πράξει ανάλογα.
Νομίζω ότι εάν κάτι δε μας αρέσει μπορούμε να το αφήσουμε και να ασχοληθούμε με κάτι άλλο το οποίο θα μας ταιριάζει. Το να το προσβάλλουμε και να το υποβαθμίζουμε δε σώζει καμία κατάσταση.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #13 στις: 05/02/10, 17:25 »
για να τελειωνουμε, επειδη δεν μ' αρεσει να τσακώνομαι fsl σου λεω τα εξης:

1. δεν ειμαι 15, ειμαι 20 και εχω περασει απο ολες τις βαθμιδες της ελληνικης εκπαιδευσης (δημοτικο-πανεπιστημιο). Με δεδομενο οτι ανηκα στους αριστουχους τα σχολια σου ειναι καπως ακυρα. Δεν διαμαρτυρονται μονο οι 15χρονοι τουβλοι.

2. το ποιημα μου λεγεται ΔΑΣΚΑΛΕ. Οχι σχολειο, δασκαλε. Δεν εξηγω τιποτα περισσοτερο.

3. ολοι οσοι αντιδρουν, λενε δασκαλε-πολιτικε-οτιδηποτε δεν κανεις σωστα τη δουλεια σου. Ποτε κανενας δεν εγραψε υποσημειωση οτι εννοει κακε δασκαλε-κακε πολιτικε-κακε οτιδηποτε. Αυτο υποθετω οτι πρεπει να εννοειται.

4. αν νομιζεις οτι στη χωρα σου δεν υπαρχουν κακοι εκπαιδευτικοι προφανως ανηκεις στους Ελληνες της ομογενιας.

Δεν εχω σκοπο να ξαναπαντησω σε κανενα σχολιο. Οποιος απαντησει απο εδω και περα τον ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο του.
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #14 στις: 05/02/10, 17:31 »
Εμένα μου άρεσαν αυτοί οι στίχοι. Είναι άμεσοι , λένε ξεκάθαρα αυτό που θέλουν να πούνε. Ανήκουν σαφώς στη κατηγορία Δικοί μας στίχοι και ποιήματα και είναι μελοποιήσιμοι εύκολα. Από κει και πέρα δεν ξέρω αν ενοχλούν οι απόψεις (σεβαστό) , αλλά αν ενοχλούν οι βωμολοχίες έχω να πω, ότι όταν οι βρώμικες λέξεις συντελούν στο νόημα και στο ύφος που θέλει να αποδώσει ο δημιουργός , εμένα καθόλου δεν με ενοχλούν. Παραδείγματα; "Είμαι 16άρης σας γ**ώ τα Λύκεια" (Σαββόπουλος), " Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα, για κανένα πού**η δεν θυσιάζομαι" (Άσιμος). Και άλλα πολλά...Καλή προσπάθεια κατ'εμέ, σεβαστές όμως όλες οι απόψεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/10, 03:05 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος N.K.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Εγώ δεν είμαι ο ποιητής...
    • Προφίλ
    • Οδυσσέας Ελύτης
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #15 στις: 05/02/10, 19:11 »
Ίσως ένα ακόμη αρνητικό σχόλιο, που μπορεί να είναι περιττό.

Φίλε, δενξερωκιθαρα, είναι προφανές πως οι στίχοι* έχουν γραφτεί από έναν... παρορμητικό νέο με την επικρατούσα αντίληψη , κατά συντηρητική πλειοψηφία, των νέων, σήμερα, περί της παιδείας.

Η εικόνα του με "χάλασε". Και δεν είναι τόσο οι βρισιές όσο η ανάρπαστη, πλέον, στιχοπλοκή.

*Φυσικά, όπως λέει και ο MACMISIAS, freemind... αυτό το... μαργαριτάρι δεν εκπροσωπεί την μία από της δύο ονομασίες της κατηγορίας. Δηλαδή την ποίηση, αλλά  τους στίχους.

Όπως και να 'χει, καλό θα ήταν να αποφεύγεις αυτόν τον τρόπο γραφείς , εκτός κι αν είναι ο μόνος με τον οποίο μπορείς να εκφραστείς. Τότε, φίλε μου, λυπάμαι, αλλά δεν το έχουμε το θέμα. Λυπάμαι...

Καλή συνέχεια.
έτσι λέω...

www.elytis.edicypages.com

Αποσυνδεδεμένος anagnostis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #16 στις: 06/02/10, 00:27 »


*Φυσικά, όπως λέει και ο MACMISIAS, freemind... αυτό το... μαργαριτάρι δεν εκπροσωπεί την μία από της δύο ονομασίες της κατηγορίας. Δηλαδή την ποίηση, αλλά  τους στίχους.


Υπάρχει και τρίτη κατηγορία αλλά αν την αναφέρω θα βρεθώ εκεί αφού κατηγορηθώ πρώτα από μέλος ( μου διαφεύγει το όνομα ) όπως συνέβει με άλλο θέμα όπου άσκησα αρνητική κριτική.

Αλλά θα το ρισκάρω, δενξερωκιθαρα, δεν εξέθεσες μόνο τους στίχους σου εδώ. Αλλά και το δάσκαλό σου.
Ουδέποτε επιχείρησα να γράψω ένα ποίημα. Ουδέποτε έπιασα στα χέρια μου ένα μουσικό όργανο. Τα περιμένω από σας......

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #17 στις: 06/02/10, 02:13 »
Παιδιά συγγνώμη αλλά μπαίνω και πάλι στην ενότητα αυτή επειδη είναι αλήθεια
ότι στα πρώτα 10 μντ δεν είδα κάτι το ενδιαφέρον κι έτσι στράφηκα και πάλι εδώ.
Εντάξει , τα παιδιά που ασχολούνται με τις ηλεκτρικές κιθάρες και είναι φαν
είναι αναμενόμενο ν' ασχολούνται μ' αυτές 24 ώρες το 24ωρο .
Το ίδιο αναμενόμενο είναι ν' ασχολούνται όλη μέρα κι όλη νύχτα με τη μπάλλα
οι φανατικοί της .
 < ενημερωτικά , είμαι ΑΕΚτζής στο ποδόσφαιρο αλλά ΠΑΟ στο μπάσκετ  :),
    ο καθένας στο είδος του κι ο Λουμίδης στούς καφέδες ,
    άλλο ποδόσφαιρο κι άλλο μπάσκετ >

Τώρα εδώ στους φαν τής ποίησης και τών στίχων δε βλέπω κάτι αλλιώτικο
Έγραψε ένα παληκαράκι τα δικά του , με μάλλον άσχημο τρόπο ,
αλλά εντάξει πολύ νέο είναι και ψάχνει κι αυτό το δρόμο του .
Ο Σαββόπουλος όταν έλεγε "είμαι 16άρης σάς γ..μώ τα λύκεια" ήταν λάθος
επειδή δεν είχε στο νου την τέχνη αλλά τον γιόκα του για τον οποίο καμάρωνε
κι ακόμα καμαρώνει σαν γύφτικο σκεπάρνι .
Κι ήταν λάθος όχι μόνο απο πλευράς τέχνης αλλά κι από πλευράς γονεϊκής .
Δηλαδή άμα κάποτε αποκτήσω γυιο θ΄αντιγράψω εγώ τα φερσίματά του και τα λόγια του , όποια κι αν είναι αυτά , για να το παίξω και καλά νέος σαν αυτόν ?

Τέσπα , ο Νιόνος λόγω παρωχημένης ηλικίας δικαιούται ν' αναμασάει τα ίδια και τα ίδια
διότι ... "ουκ γαρ το γήρας έρχεται μόνο" και στα πίσω-πίσω να μάς λέει ότι μαλ.κ.ούλα
τού 'ρχεται για να κλείσει τις τρύπες του.

Εδώ όμως στην ενότητα αυτή βλέπω νέους ανθρώπους , όχι 16χρονα-18χρονα-20χρονα ,
να βγαίνουν και να λένε απολύτως σοβαρά διάφορα και ποικίλα αστήριχτα επί πολλοίς.
Πώς γίνεται αγαπητέ "παρατηρητή" να υιοθετείς ένα τέτοιο nickname που δηλώνει
ψυχρή αποστασιοποίηση τού στυλ "παιδιά εγώ σάς παρατηρώ από μακριά και κάνω χάζι"
και ταυτόχρονα να θέλεις να προβάλλεις σοβαρές απόψεις επί παντός επιστητού
χωρίς καν να μάς λες την ηλικία σου ή έστω το πού μένεις ?
Λες στο προφιλ σου : "μένω κάπου" κι ως ιντερνετική διεύθυνση μάς δίνεις το site τού Ελλύτη .
Σε καλλιτεχνικό-λογοτεχνικό site μπήκες κι όχι στα γραφεία τής CIA ή τής ΓΑΔΑ .
Προς τι τόση κρυψίνοια ?
Μπορείς να κρύβεσαι όσο θες στο ίντερνετ αλλά άμα βγαίνεις και κρίνεις άλλα πρόσωπα
για τα λόγια ή τα έργα τους μια κάποια στοιχειώδη επωνυμία οφείλεις να την έχεις.
Ας είναι και τού στυλ "με λένε Γιώργο και ποτέ δεν τραγουδάω" , κάτι είναι κι αυτό.

Κι εσύ αγαπητέ φίλε "αναγνώστη" ειδα να κάνεις μία από τα ίδια .
Υιοθετείς ένα nickname που δηλώνει :
"εγώ παιδιά απλώς σάς διαβάζω και κάνω χάζι , δεν έχω ιδέα από ποίηση ή μουσική" .
Πλην όμως είσαι λαλίστατος στις κρίσεις σου περί τού ενός ή τού άλλου .
Αν είσαι όπως λες άσχετος κι απόμακρος αναγνώστης κι αποστασιοποιημένο μέλος
τού site αυτού , τότε διάβαζε απλώς κι αν θέλεις πότε-πότε λέγε και κάτι έτσι κάτι
ως : "παρών" .

Δεν έχω απολύτως τίποτα προσωπικό με κάποιον από εσάς ή με άλλα άτομα
κι ούτε επιθυμώ να σάς θίξω . Όμως ετούτη η ενότητα δεν είναι ποδόσφαιρο .
Οπότε ας μην την κλωτσάτε πότε εδώ και πότε εκεί μ' αδιαφορία σαν να ήταν μπάλλα.
Αν έχω κάτι προσωπικό είναι οι βαρύγδουπες και σοβαροφανείς εκφράσεις που λένε πολλά αλλά στο τέλος φαίνεται πως είπαν το τίποτα .

Κι όσο για σένα "δενξέρωκιθάρα' εγώ σού αναγνωρίζω το θάρρος να παραδέχεσαι
ότι αγνοείς τα περί κιθάρας κι ότι απλώς βγάζεις εδώ την όμορφη νεανική ψυχή σου , έστω κι άαεμνα .
Δε βαριέσαι , σήμερα πια πέφτουν που..λικια μέχρι και στα καλλίτερα σαλόνια  ;D
Ναι σού λέω.  :)
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #18 στις: 06/02/10, 07:53 »
Η συζήτηση που συνεχίζεται με post που δεν έχουν καμιά σχέση με το συγκεκριμένο θέμα όπως η ανάρτηση φωτογραφιών πρέπει να σταματήσει.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #19 στις: 06/02/10, 10:37 »
Αλκιβιαδης (και γενικά):
Παρακαλώ να λείπουν τα δημόσια σχόλια επί προσωπικού.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #20 στις: 06/02/10, 13:04 »
Η συζήτηση που συνεχίζεται με post που δεν έχουν καμιά σχέση με το συγκεκριμένο θέμα...

OK θα ποστάρω κι εγω επι του θέματος...
Είμαι ολυμπιακός στο ποδόσφαιρο, ολυμπιακός στο μπάσκετ.
Ασχολούμαι με την ηλεκτρική κιθάρα (όπως είναι "αναμενόμενο") 24 ώρες το 24άωρο, γιατί τί άλλο να κάνω αφού δεν έχω προσωπική ζωή!!

Επίσης πιστεύω οτι όποιος καλλιτέχνης γερνάει πρέπει να πηγαίνει σπίτι του γιατί το γήρας ουκ έρχεται μόνον.(Ακούς Νιόνιο!??)

Επίσης μου αρέσει να έχω γνώμη για τα πάντα γιατί θέλω να κρίνω τους πάντες ,ανεξαιρέτως αντικειμένου!

Επίσης ο καθένας οφείλει να έχει ένα username το οποίο να έχει να πει κάτι σε εμένα, όχι σε αυτόν!
Επίσης θεωρώ αδιανόητο να μην γνωρίζω για το όνομα,επίθετο, όνομα πατρός, διεύθυνση,τηλέφωνο, των υπολοίπων μελών που "κρύβονται πίσω απο το ίντερνετ" ενώ "οφείλουν" να προσκομίζουν εδώ όλα τα στοιχεία τους.



Πιστεύω να ήμουν "εντός" θέματος τώρα... ;)

sorry guys, δεν μπορώ απλά να κλείνω τα μάτια μου σε ο,τι διαβάζω!  :) :) :) :)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #21 στις: 06/02/10, 13:27 »
Ηταν στραβό το κλήμα (ποίημα), το'φαγε και ο γάιδαρος (σχόλια)...
Η συζήτηση αυτή θα αυτοκαταστραφεί..... (Κάδος & διαγραφή)

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #22 στις: 06/02/10, 15:58 »
Καλά ρε Αλκιβιάδη, κρίνεις ανθρώπους και κάνεις σχόλια με κριτήριο το nickname τους σε ένα forum? Δηλαδή από το δικό μου (P.D.L. = Paco De Lucia) τι καταλαβαίνεις;
Το καλύτερο post το έκανε ο freemind. Έλεος πια! Να μαζευτείτε Shredders και ποιητές να μετρήσετε τους εγωισμούς σας και τις ικανότητες....
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #23 στις: 06/02/10, 16:56 »
To υβριστικό μήνυμα του s.s. διαγράφτηκε. Σάς επαναφέρω όλους στην τάξη και προειδοποιώ ότι σε αντίθετη περίπτωση θα υπάρξουν συνέπειες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Δασκαλε
« Απάντηση #24 στις: 06/02/10, 19:14 »
Φίλε δενξέρωκιθάρα δεν ήταν αυτό το χειρότερο ποίημα που έχει γραφτεί εδώ στο κιθάρα. Εγώ μάλιστα θεωρώ ότι δεν ήταν καν κακό...Βρέθηκες στον κάδο και αυτό θα πρέπει να το θεωρείς επιτυχία! Συνέχισε να γράφεις και να εκφράζεις με τον δικό σου τρόπο ότι σε απασχολεί και σε καίει. Εδώ ξαφνικά οι "γείτονες" έχουν παραγίνει ευαίσθητοι...Δεν ξέρω τους λόγους , ούτε με ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/