Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια στην επιλογή ενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 8809 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AndJusticeForAll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας. Λοιπόν, παίζω ηλεκτρική κιθάρα 2 χρόνια τώρα και κάτι και ήρθε η ώρα να αγοράσω έναν καινούργιο ενισχυτή μιας που μέχρι τώρα έπαιζα με έναν φτηνό washburn κοντά στο 50ευρο. Το budget είναι αρκετά στενό δηλαδή μαξ 250 άντε 280 ευρώ. Παίζω κυρίως 80s heavy metal (metallica, iron maiden, judas priest, megadeth κτλπ.).). Μετά από online ψάξιμο και ρωτώντας εδώ κι εκεί σκέφτηκα να αγοράσω τον orange micro terror μαζί με την καμπίνα orange ppc 108 1x8. Θέλω λοιπόν να μου πείτε αν είναι value for money (150 έχει ο micro terror και 90 η καμπίνα από thomman) ή μπορώ με τα ίδια λεφτά ή με κάτι παραπάνω να αγοράσω κάτι πιο ποιοτικό?
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/16, 03:37 από AndJusticeForAll »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Γεια σου.
Δεν ξερω να σε βοηθισω στο μοντελο,διοτι μπασιστας,απλα θελω να σε βαλω σε σκεψεις για το μπατζετ.
240€ απο τομαν για μενα πανε 260 η 270 γιατι δεν θυμαμαι τα μεταφωρικα.οποτε κοιτα κατι να συμπλιρωσει 300 γιατι ειναι κριμα να αποριψεις εναν ενισχυτη η μια καμπινα λογο κοστους και τελικα να τα δωσεις παλι τα λεφτα αλλα στην μεταφορα.
Δεν το παιζω λαρτζ τυπου "ελα μωρε βγαλε τα καβουρια απο τις τσεπες
,απλα αν παρεις απο εκει,την μεταφωρα δεν την γλειτωνεις..ε καλυτερα φατα αλλου ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
αν έχεις ακούσει το micro terror απο κοντά και σου άρεσε τότε παρ'τον . νομίζω για αυτά που παίζεις είναι ιδανικός . αν και η orange γενικά δε βγάζει τα πιο value for money μοντέλα ατην αγορά .
για την καμπίνα έχω μία ένσταση , είναι λίγο μικρή . κοίτα σε 1x12 ή 1x10

επίσης δεν είναι αναγκη να δώσεις τα χρήματά σου στους Γερμανούς http://www.skroutz.gr/s/1723132/Orange-Micro-Terror.html

γενικά πάντως αφού το budget σου ειναι κάπως στενό θα πρότεινα να πας σε combo και όχι σε κεφάλι/καμπίνα διότι σχεδόν πάντα το combo ειναι πιο φθηνό.
κοίτα και αυτόν εδώ , πολύ καλο ενισχυτάκι για 80's metal https://www.musicorama.gr/products/ibanez-tsa5-tubescreamer
 
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/16, 10:50 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Καλημέρα,


Συμφωνώ και εγώ ότι το 1x8 θα είναι μικρό και θα ακυρώσει τον σκοπό του να πάρεις καμπίνα. Δες το 1x12 που μπορείς να το βρεις από Ελλάδα: http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=6591


Όπως μπορείς να δεις, δυστυχώς το budget ξεφεύγει ήδη με το καλημέρα. Αν έχεις δοκιμάσει τον Micro Terror, σου αρέσει ο ήχος του και δεν σε δυσκολεύει το ένα μόνο κανάλι, πάρ' τον και αργότερα παίρνεις και το μεγαλύτερο cabinet.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Πιστευω πως 12αρι για σπιτι ειναι υπερβολη.Τι χρηση θα κανεις;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Εντάξει, επειδή ο OP είπε ότι κοιτάει για καμπίνα το πρότινα. Αν αναζητούσε γενικότερα ενισχυτή, το 12άρι θα ήταν το όριο για σπίτι πιστεύω.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος AndJusticeForAll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας, εφόσον υπάρχει και σε ελληνικό κατάστημα κοντά στην ίδια τιμή θα προτιμήσω το ελληνικό κατάστημα για να βγουν φθηνότερα και τα μεταφορικά όπως προτείνατε παραπάνω, makes sense   ;D . Ο ενισχυτής είναι για το δωμάτιό μου εφόσον δεν παίζω πουθενά έξω, αν και μερικές φορές παίζω μαζί με έναν φίλο μου που παίζει drums οπότε θα ήθελα να ακούγομαι γι αυτό με βάλατε σε σκέψεις να τσεκάρω για καμπίνα μία 1x12. Τον micro terror τον έχω ακούσει μέσα από καμπίνα 1x12 με την δική μου epiphone sg-400 pro (με emg 85 στη γέφυρα) και μου άρεσε πολύ ο ήχος, αν και δεν το περίμενα όταν τον πρωτοείδα ο micro terror δίνει γκάζια  :P . Για combo που αναφέρθηκε παραπάνω έχετε να μου προτείνεται κάποιο για να κοιτάξω και κάτι σε combo? Αυτός ο ibanez tubescreamer φαίνεται πολύ καλός και στην περιγραφή λέει ότι είναι λαμπάτος, ισχύει όντως αυτό, γιατί με 200 ευρώ και κάτι δεν περίμενα να βρω combo λαμπάτο.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/16, 13:23 από AndJusticeForAll »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Ένας άλλος λαμπάτος combo θα ήταν ο Blackstar HT5 (https://www.thomann.de/gb/blackstar_ht_metal_5r_combo.htm) αλλά είναι πρώτον εκτός του budget σου και δεν βολεύει για jam αφού έχει μόνο 5 Watt.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος AndJusticeForAll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Όντως είναι πολύ πάνω από το budget μου ο blackstar. Μάλλον θα καταλήξω είτε στον micro terror με καμπίνα 1x10 ή στον ibanez το λαμπάτο που πρότεινε παραπάνω ο φίλος modfori. Απλά θέλω να βρω σε κάποιο κατάστημα στη θεσ/νικη αυτόν τον ibanez για να τον δοκιμάσω και να μπορώ να έχω μία άποψη από μόνος μου και για τους 2  ;D .

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
δεν το περίμενα όταν τον πρωτοείδα ο micro terror δίνει γκάζια  :P .



Και που να ακουσεις τον Micro Dark  ;)  (σε 1χ12'' καμπινα οντως ακουγονται καλυτερα)

http://www.logothetismusic.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4309&category_id=102&manufacturer_id=31&option=com_virtuemart&Itemid=79

Εναλλακτικα, σε combo σε αυτα τα λεφτα & για αυτα που παιζεις εγω θα πηγαινα σε Peavey VIP 2 (modeling amp) ή σε μια καλη πεταλιερα, οπως πχ η Zoom G5:

https://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_vip_2.htm?ref=search_prv_1_2

http://www.artmusic.gr/polyefe-ilektrikis-kitharas-zoom-g5-p-936.html


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος AndJusticeForAll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τον peavey τον έχει ένας φίλος μου κι όντως είναι πολύ καλός αλλά ήδη αγόρασα τον ibanez τον λαμπάτο που μου πρότειναν πιο πάνω κι έχω πάθει πλάκα, πολύ καλός ενισχυτής για τα λεφτά του  ;D . Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Καλοριζικος και καλο λιωσιμο!!!  :metal
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
5946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:28
από stelllaras_cy
12 Απαντήσεις
4380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 14:57
από tech21man
15 Απαντήσεις
6140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 01:52
από Jezus
12 Απαντήσεις
3862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/12, 12:53
από ibanezakias2
7 Απαντήσεις
4910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 12:46
από atav (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
3677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 02:47
από Μητσάκος
4 Απαντήσεις
3417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/14, 13:23
από The Rocker
3 Απαντήσεις
3300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 00:59
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/16, 11:55
από Βραζίλης