Αποστολέας Θέμα: Περί εταιρειών δίσκων, internet, copyright, CD, mp3, κλπ.  (Αναγνώστηκε 8660 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Στις προσωπικές μου σελίδες θα βρείτε ένα ένα ενδιαφέρον άρθρο που βρήκα γυρίζοντας στο internet, σχετικό με τις εταιρείες δίσκων, το internet, το copyright, τα "κλειδωμένα" CD, κλπ. Το μετάφρασα και πρόσθεσα και μερικά δικά μου σχόλια. Για ευκολία, σας παραθέτω την αρχή εδώ.

Για να προλάβω, ΔΕΝ συμφωνώ 100% με όλα όσα λέει ο circletimessquare παρακάτω, ούτε με 100% με τον τρόπο που τα λέει. Παρ' όλα αυτά, βρίσκω τις απόψεις του άκρως ενδιαφέρουσες...


--------------------------------------------------------------------------------


Αφήστε τους να συνεχίσουν με τον κακό τους εαυτό.

Από τον circletimessquare (circletimessquare@yahoo.com), Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2002, 02:51 μ.μ.

Διεύθυνση του άρθρου (στα αγγλικά): http://slashdot.org/comments.pl?sid=44555&threshold=-1&commentsort=0&tid=141&mode=thread&cid=4627758


Οι μεγάλες εταιρείες δίσκων, οι συντεχνίες τους και οι αντίστοιχοι νόμοι, προστατεύουν έναν κόσμο που υπήρχε πριν από το internet. Προσπαθούν να γυρίσουν την ιστορία προς τα πίσω. Αφήστε τους να συνεχίσουν με τον κακό τους εαυτό, δεν υπάρχει πιθανότητα να νικήσουν. Το κουτί της Πανδώρας είναι ήδη ανοιχτό.

Δεν είμαστε πια στην εποχή του Γουτεμβέργιου, αγαπητοί μου φίλοι των εταιρειών. Ζούμε σ’ έναν κόσμο που πληροφορίες όπως μουσική, βιβλία και κινηματογραφικά έργα κυκλοφορούν και μετατρέπονται τόσο ελεύθερα όπως το νερό. Κατά κάποιον τρόπο, οι πληροφορίες «θέλουν» να είναι ελεύθερες. Η εντροπία, βασική έννοια της φύσης και της φυσικής, οδηγεί στην διάθεση και στην εξάπλωση των πληροφοριών. Κάθε προσπάθεια περιορισμού των πληροφοριών είναι σαν να προσπαθείς να πολεμήσεις ενάντια στην βαρύτητα: είναι ένα χαμένο παιχνίδι.

Η μουσική είναι κάτι αυτόνομο, που το απολαμβάνουμε για αυτό που είναι, και κάτι τέτοιο θα πρέπει να είναι ελεύθερο. Μπορείτε να κλέψετε μόρια, αλλά δεν μπορείτε να κλέψετε πληροφορίες. Μπορείτε να κλέψετε ένα αυτοκίνητο, αλλά δεν μπορείτε να κλέψετε ένα τραγούδι, ένα βιβλίο ή ένα έργο κινηματογράφου. Φαίνεται τόσο παράλογο; Το Kazaa και όλες οι σχετικές υπηρεσίες ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ. Νομίζετε ότι ο νόμος της πνευματικής ιδιοκτησίας είναι πάρα πολύ σημαντικός και θα έπρεπε να είναι μια βασική κολώνα της σύγχρονης κοινωνίας; Καλωσορίσατε στο internet, δυσπροσάρμοστοί μου φίλοι. Η διάδοση πληροφοριών ελεύθερα και εύκολα, χωρίς δυνατότητα περιορισμών και λογοκρισίας ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΚΕ. Κλείστε τούς server τους, μπλοκάρετε τις διευθύνσεις τους, κάντε ό,τι θέλετε: Κάποιος, κάπου θα τα παρακάμψει. Προστατέψτε τα CD σας από την αντιγραφή: Ο κόσμος θα πάρει μαύρους μαρκαδόρους και θα τα ξεπροστατεύσει. Προσθέστε συσκευές κλειδώματος και ό,τι άλλο θέλετε. Κάποτε θα πρέπει να μετατρέψετε τις πληροφορίες του CD σε μουσική. Και σε αυτό το σημείο, το ακουστικό σήμα μπορεί να ηχογραφηθεί, μετατραπεί και να διαδοθεί. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως τρόπος να το εμποδίσετε αυτό! Αν μπορεί να ακουστεί, μπορεί να αντιγραφεί. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

Στείλτε ένοπλους φρουρούς μαζί με κάθε αγορά CD, που θα πηγαίνουν στο σπίτι του κάθε αγοραστή και θα προσέχουν να μην το αντιγράψει. Αυτό είναι το μόνο που μπορείτε να κάνετε.

(Η συνέχεια στην αντίστοιχη σελίδα...)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/03, 09:56 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος ΒασίληςΔ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Ωραία που 'ναι την αυγή, όταν γλυκοχαράζει...
    • Προφίλ
Δεν έχω να κάνω περισσότερα σχόλια πάνω στο θέμα μόνο το ότι όταν ακούγονται τέτοιες φωνές η χαρά μου είναι μεγάλη.

Ποιος είναι αυτός που θα φυλακίσει την καλλιτεχνική έκφραση και δημιουργία;
Η τέχνη είχε και έχει μεγαλύτερη αξία από ένα απλό εμπορικό προϊόν και ως αξία πρέπει να διαδίδεται.
Ελευθερία στην έφραση, διανομή και παραγωγή οποιοδήποτε καλλιτεχνικού προϊόντος.
"Στη φωτιά, ρίχνω όλα τα ταμένα
όνειρα, πάρτε με μαζί κι εμένα
να χαθώ σε τραγούδια περασμένα
κάπου εκεί, όσα έχω χρεωμένα ζω..."

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Προστατέψτε τα CD σας από την αντιγραφή: Ο κόσμος θα πάρει μαύρους μαρκαδόρους και θα τα ξεπροστατεύσει.

Για όποιους δεν το γνωρίζουν, κάποιες δισκογραφικές εταιρίες δαπάνησαν εκατομμύρια προκειμένου να βρουν τρόπο να προστατεύσουν τα CD από αντιγραφή.  Δυστυχώς αποκαλύφθηκε ότι το σύστημα που εφάρμοσαν μπορεί να παρακαμφθεί πολύ εύκολα με μια μέθοδο απλούστατη: ένα περίγραμμα από μαύρο μαρκαδόρο στην περίμετρο του CD.  

Η σύγχρονη τεχνολογία σε όλο της το μεγαλείο...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/02, 21:19 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
...χωρις να θελω να κανω το συνυγορο του διαβολου, σκεφτηκατε ποτε οτι καποιοι ανθρωποι βγαζουν το "ψωμι" τους με αυτον τον τροπο? Για μενα, παντως τη καλητερη κινηση την εκανε ο Πλουταρχος (χωρις να ειμαι θαυμαστης του!) που "εβαλε" τα CD του 10€! Σου λεει "αφου τα αγοραζεις που τα αγοραζεις απο τους μαυρους παρτα στην ιδια τιμη να ειναι και original" Σωστος ο παιχτης!!!  :)

sotriani
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Τζουράς

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Κύπρος είναι Ελλάδα
    • Προφίλ
    • Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιο
Οι δισκογραφικές εταιρίες, όπως όλες οι εταιρίες, έχουν σαν στόχο το κέρδος. Φυσικολογικό είναι.

Το θέμα με την πνευματική ιδιοκτησία, είναι ότι οι εταιρίες κρύβονται πίσω από αυτήν για να δικαιολογούν τις πράξεις τους. Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει πνευματική ιδιοκτησία, αλλά να μην την εκμεταλλεύονται οι εταιρίες. Οι δισκογραφικές εταιρίες, όταν έκλεισαν το Napster, έλεγαν ότι δρουσαν "για το καλο των καλλιτεχνών και της πνευματικής ιδιοκτησίας". Αλλού αυτά... Η ανταλλαγή mp3's ΄δεν εβλαψε τους καλλιτέχνες, αντίθετα τους βοήθησε αφού με αυτό τον τρόπο βρήκαν ένα νέο κοινό.

Στο κάτω-κάτω όποιος ξέρει 5 πράματα για το πως δουλεύουν οι εταιρίες, θα αηδιάσει με τον τρόπο που εκμεταλλεύονται τους καλλιτέχνες. Και μετά έχουν το θράσος να πουν ότι δρούν για το καλό τους... Οι εταιρίες εκμεταλλεύονται και τους καλλιτέχνες και τους καταναλωτές. Τελεία και παύλα.

Η μόνη λύση είναι να κατεβάσουν τις τιμές των CD σε λογικά επίπεδα.

Διαφορετικά ας μας παρατήσουν
Γιάννος Γεωργιάδης

Δείτε το Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιού
http://www.repertorio.addr.com

Αποσυνδεδεμένος Politis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
 :)Εγώ νομίζω ότι η δωρεάν παροχή των δημιουργιών γενικά, βοηθάει εκτός των άλλων την ανάπτυξη των καλλιτεχνικών ανησυχιών και της ποιότητας της τέχνης μέσα στην κοινωνία, αφού εκλείπει ο παράγοντας χρήμα, κι έτσι ο άνθρωπος μπορεί να δημιουργήσει έχοντας μόνο σκοπό την ποιότητα και την άληθινή τέχνη.
Οι χειρότερες κακοτεχνίες και προχειρότητες (βλέπε σκυλάδικο-μουσικά σκουπίδια-ψευτοκουλτουριάρικες μπούρδες) στην μουσική (τουλάχιστον) έχουν δημιουργηθεί για το εύκολο χρήμα πάντα!
Άρα καλώς βαδίζουμε προς το ηλεκτρονικό μέλλον, αν και κάποιες κατηγορίες εταιρειών θα εκλείψουν!!!  :) Μακροσκοπικά ελπίζω σε ένα καλύτερο μέλλον για τις τέχνες μέσω του διαδυκτίου,  που σε περασμένους αιώνες (όταν οι άνθρωποι ήταν απλότεροι και λιγότερο πονηροί) άνθισαν και έπαιξαν βασικό στην καλλιέργεια των πολιτισμών.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
politi,

kai rwtaw...aftoi oi agnoi kai alhthinoi kallitexnes pws tha zhsoun, xwris xrhma kai fragka..??? Gie pes mou...

V.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Politis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Έτσι κι αλλιώς,  η μουσική κυκλοφορεί ελεύθερα μέσα από το διαδύκτιο, επίσης και από πειρατικά CD , οπότε ένα μεγάλο μέρος από τα κέρδη των εταιρειών και των καλλιτεχνών χάνονται. Όποιος βέβαια επιμένει να έχει το original CD (που σε πολλές περιπτώσεις, και τα original CD παρουσιάζουν προβλήματα λόγω κακής ποιότητας ή κακής εγγραφής) το πληρώνει 20 -30 € και το παίρνει, και πάντα θα υπάρχουν τέτοιοι καταναλωτές. Αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι λίγοι σχετικά με αυτούς που βρίσκουν τα τραγούδια ελεύθερα.
Τί μπορούν να κάνουν οι καλλιτέχνες για να ζήσουν: Να κάνουν συναυλίες, εμφανήσεις σε μαγαζιά, ή να κάνουν κάποιο άλλο κύριο επάγγελμα που να τους στηρίζει οικονομικά.
Πιστεύω ότι η δισκογραφία θα πρέπει να υποστηρίζει την δουλειά του κάθε καλλιτέχνη από την άποψη της διαφήμησης κυρίως . Δηλαδή η παρουσία του τραγουδιού στο διαδύκτιο είναι μια δωρεάν διαφήμηση (στις περισσότερς περιπτώσεις), έτσι γίνεται γνωστός ο καλλιτέχνης είτε λέγεται τραγουδιστής ή συνθέτης ή στιχουργός.

Οι εταιρείες βέβαι θα μπορούσαν να πουλάνε φθηνότερα , κι έτσι θα αγοράζανε όλο και περισσότεροι. Ας θυμηθούμε ότι τις κασσέτες κάποτε τις πουλάγανε 4.000-5.000 δραχμές και τώρα μπορούν και τις πουλάνε στις 2.500 (7,5-8 €) !!! ;)

jagmaster

  • Επισκέπτης
mou fainetai oti katantise ahdia to epixeirima "o kallitexnis tha peinasei ama den pareis to original cd". ti les re magga? diladi kathe mina tha prepei na stazw 30€ gia parti sou? ousiastika egw tha prepei na plirwnw tin kokaini tou dieuthinti kai alla tina. loipon,paides tha to pw kai parte to opws thelete:m***kes den taizw! giati exw ena a' poso gia na perasw ton mina kai den eimai xesmenos sto xrisafi.tin mousiki tin skotwnoun: a:oi polyethnikes.
b:tragoudistes me lampro parelthon pou mas exoun gemisei mpourdes(papakwnstantinou kai alloi).
g:oi papares twn polyethnikwn.

ki an diafwnite maggia sas...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
ειναι γνωστα τα εσοδα των συγκροτηματων και των καλλιτεχνων απο τις εταιριες που δυλευουν, ομως μεσα σε αυτες υπαρχουν και αλλοι εργαζομενοι! Τελως παντων ολοι ξερουμε επισης το τι βγαζουν οι εταιριες! Αυτο ομως συμβαινει και σε αλλες εταιριες οπως του κυριου Gates. Λοιπον υπαρχουν καποιοι ιντερνετακηδες σκληροπυρηνικοι οι οποιοι αυτη τους την επαναστατικοτητα την προωθουν μεσα απο τα προιοντα που αυτος και οι εταιρια του πλασσαρουν! Δεν επιτηθομαι σε κανενα ουτε και υποστηριζω καποιους ισα-ισα που προσωπικα εχω φαει μεγαλες "σφαλιαρες" απο δισκογραφικες αλλα απλα αυτο που πρεπει να γινει ειναι να δοθει μια λυση και οχι να πεταμε το μπαλακι απροσωπα! Με λιγα λογια καλο ειναι να διακινουνται οι ιδεες αλλα οχι εις βαρος καποιων αλλων.
Εχετε σκεφτει ποιοι τα "κονομανε" απο τα πειρατικα CD's?
Η λυση δεν ειναι η ειρατεια γιατι και απο κει ρεει χρημα και μαλιστα ΜΑΥΡΟ!

sotriani
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Περί εταιρειών δίσκων, internet, copyright, CD, mp3, κλπ.
« Απάντηση #10 στις: 13/11/02, 21:34 »
...χωρις να θελω να κανω το συνυγορο του διαβολου, σκεφτηκατε ποτε οτι καποιοι ανθρωποι βγαζουν το "ψωμι" τους με αυτον τον τροπο?

To ότι κάποιοι "βγάζουν το ψωμί τους" μέσα από τις δισκογραφικές εταιρίες δεν αποτελεί επιχείρημα.  Με την ίδια λογική θα έπρεπε να σταματήσει κάθε αντικαπνιστική εκστρατεία μόνο και μόνο επειδή υπάρχουν καπνοπαραγωγοί και καπνεργάτες.  Εξάλλου πιστεύω ότι οι αντιδράσεις των περισσότερων καταναλωτών έχουν σχέση με το γεγονός ότι οι περισσότεροι γνωστοί καλλιτέχνες καθώς και κάποιοι υψηλά ιστάμενοι σε αυτά τα κυκλώματα βγάζουν όχι απλά το ψωμί τους, αλλά μάλλον το χαβιάρι, τον αστακό και τη σαμπάνια τους (για να μην πω την ηρωίνη και το LSD τους) από τα κέρδη των εταιριών...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/02, 22:29 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Περί εταιρειών δίσκων, internet, copyright, CD, mp3, κλπ.
« Απάντηση #11 στις: 14/11/02, 21:11 »
...Υπαρχουν και "καλα παιδια"... :) ;D

sotriani
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:Περί εταιρειών δίσκων, internet, copyright, CD, mp3, κλπ.
« Απάντηση #12 στις: 18/11/02, 14:14 »
Den tha pw diafwnw h symfwnw. Apla tha pw pws to promotion twn CDs kostizei kai auto to epwmizwntai oi diskografikes. Opote moiraia opoio CD exei to poio akrivo promotion exei kai tis kalyteres pwlhseis (oxi apolyta). Ola auta ta eksoda enswmatonwntai sthn timh tou proiontos.
Pws loipon o Ploutarxos poulaei to CD tou 10 euro? Mallon oxi autos h diskografikh...ara to poulaei me meiwmeno perithorio kerdous. Mono ligoi exoun tolmhsei an thymatai kaneis ton "Artist formerly known as Prince", "Artist" h kata to gnwstotero Prince pou kykloforhse to CD tou me dika tou eksoda xwris na mbleksei tous giakades twn diskografikwn.

Oso gia ta narkwtika kai ta plouth  :-\ einai mia allh megalh syzhthsh. Thymamai kati pou eixe pei o X. Dantis mia fora: "Na yparxei mia epitroph pou na apagoreusei olous autous pou einai metrioi na ginontai tragoudistes" (Den kserw vevaia an autos tha mborouse na tragoudhsei meta apo mia tetoia thespish).

Oi diskografikes einai etairies kai opws kathe etairia vasizontai megalwnoun, epekteinontai kai ploutizoun apo tis pwlhseis. Mono auto tous noiazei (dikaiws isws).

A nai kai kati allo...fetos mazi me thn Stella Mbetzetakou emfanizetai kai h Tzenh Vanou(?). To kserate?   >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Περί εταιρειών δίσκων, internet, copyright, CD, mp3, κλπ.
« Απάντηση #13 στις: 19/11/02, 21:49 »
  ...βεβαια! το promotion ειναι το παν! Ξερετε ποσα εκατομ. ξοδευουν οι star του ελληνικου 5γραμμου(!?); Σημερα ειδα στις ειδησεις τον Κραουνακη και τους εκραζε ολους!!! Δεν ονοματιζε βεβαια, αλλα οσοι ειδαν καταλαβαν!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος manolis_gr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • χαίρε ω χαίρε ελευθεριά
    • Προφίλ
Re:Περί εταιρειών δίσκων, internet, copyright, CD, mp3, κλπ.
« Απάντηση #14 στις: 04/05/04, 13:06 »
kaloi mou filoi

olo to problima prokiptei apo dyo paragontes

1) h timi tou cd

2) h thelisi toy anthropoy gia mathish

kai eksigoyme

1) einai fanero pos to cd einai akribo
kai dikaiologo thn nea paragogi poy exei ena simantiko kostos omos oson afora tis palies ekteleseis oi opies apla metapidisan apo to binilio sto cd tote ta pragmata einai epieikos aparadekta afoy to kerdos ton etairion einai iligiodes.

2) otan enas anthropos briskete sthn diadikasia ths ekmathisis tote den einai logiko na plhrvsei tosa pola gia na mathei
otan malista den ta exei.

gia fantastite oloi aytoi oi eponymoi kalitexnes otan den htan eponymoi kai briskontoysan sthn diadikasia toy psaksimatos
edinan lefta gia na agosasoyn diskoys h antigrafane ki aytoi gia na exoyn yliko na meletisoyn?
posous diskous agorasane kai poses kassetes apo filoys toys eixan?

aplos simera exei allaksei o tropos,logo toy diadiktioy kai allon texnologion poy kanoyn thn antigrafi grigoroterh
 
einai logiko o neos poy thelei na ginei kalitexnis na prospathei na brei to pio oikonomiko tropo gia na to kanei.

exo mia silogi 5000 tragoydion poy thn mazepsa me poli kopo kai prospatheia gia na mporo na meletao toso toys stixoys,ton tropo peksimatos,tis erminies,tis diafores ekdoxes(ekteleseis alloy kalitexni apo thn proth kykloforia) oso kai tragoudia poy xanonte mesa ston xrono kai tha mporousan na ksanaakoustoun.

gia ola ayta tha eprepe na ksodepso pano apo 10.000 drx.

kai ola ayta aplos gia na mporeso na meletiso
gia na katorthoso na pekso kai na tragoydiso

einai logiko ayto???

an den ypirxe to diktio, kapioi filoi kai ta paranoma cd tote tha ymoun asxetos

kapote eftiaxsa ena cd poy htan yxografisi live apo to magazi poy tragoydaga

to ebala loipon sto diktio kai arxisan na to katebazoyn
h xara moy den perigrafete
otan malista sta diafora antalaktiria mp3 blepo mesa sta arxeia ton xriston na yparxei komati apo ayto to cd panigirizo giati o allos oxi mono mpike sthn diadikasia na to akoysei alla kai den to esbise
me ayto ton tropo me timise kai ton eyxaristo

alloste h epithimia toy kalitexni einai na epikoinonisei me toys alloys kai isos-isos na toy prosferei kati apo ayto poy xreiazonte

oson afora ton paragonta xrima
mporo poli eykola na kerdiso me treis tropoys
1) apo tis emfaniseis moy kai ton idrota moy pano sto palko
2)apo ta dikaiomata poy kapioi kalos h kakos plhronoyn gia na ekteloynte ta tragoydia
3)apo thn opiadipote amoibh paro metexontas se mia paragogh hte os stixoyrgos hte os synthetis hte os tragoydistis hte os mousikos hte os enorxistrotis k.t.l.

sygnomi an makrygorisa
Και κάνοντας συμβιβασμούς με τη συνείδησή του
για μια σταγόνα έλεος πουλώντας την ψυχή του
και κάνοντας συμβιβασμούς με τη συνείδησή του
έζησε με το τίποτα και πέθανε μαζί του

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Περί εταιρειών δίσκων, internet, copyright, CD, mp3, κλπ.
« Απάντηση #15 στις: 22/05/04, 09:17 »
   καλα και αγια αυτα που λες φιλε μου, αλλα πολυ ρομαντικα τα βλεπεις, και δεν ειναι κακο... Αλλα...
   ...αλλα το θεμα ειναι οτι την εταιρια δεν την νοιαζει αν θες τα κομματια για να μελετας ή οτιδηποτε αλλο! Το θεμα ειναι οτι τα εχεις! και αν εχεις 1 ή 2 ή 100 επιχηρηματα αυτοι σιγουρα εχουν 1.000.000 για να σε πεισουν οτι αυτο που κανεις δεν ειναι "σωστο" (γιαυτους!)
   Χρηματα απο τις παραγωγες δεν περνουν μονο οι τραγουδιστες, αλλωστε τα ποσοστα επι των κερδων των πωλησεων ειναι σχεδον αμελητεα! Τα χρηματα οι καλιτεχνες τα κερδιζουν, σχεδον αποκλειστικα, απο τις εμφανισεις τους, γι αυτο υπαρχουν και οι μανατζερ! Τα χρηματα απο τους δισκους τα περνουν οι εταιριες και πληρωνου ενα σωρο κοσμο, απο τον γραφιστα ή φωτογραφο μεχρι τον παραγωγο, τον ηχοληπτη, μηχανικο κλπ και τους μουσικους οι οποιοι εργαζονται για την εταιρια και οχι για τον εκαστοτε καλλιτεχνη!

   Τεσπα εγω δεν παω να υπερασπιστω τις εταιρειες, καθε αλλο, απλα οπως το "βλεπουμε" εμεις, ετσι το "βλεπουν" και αυτοι!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:Περί εταιρειών δίσκων, internet, copyright, CD, mp3, κλπ.
« Απάντηση #16 στις: 07/08/04, 01:45 »
Το να βγάζεις δίσκο με δικά σου έξοδα λέγεται Diy. Είμαι υπέρ αυτού αλλά σκεφτείτε πως κάποιοι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να το κάνουν. Γνωρίζω κάποιον που έχει ένα συγγρότημα, τους Ολέθριο Ρήγμα και έχει βγάλει 5 δίσκους σε ημι-ανεξάρτητες εταιρίες. (Black Lotus, Wipe Out). Αυτός είναι τέτοια περίπτωση. Κάνει όμως και κάτι άλλο: Πουλάει μόνος του τα Cd του στη μισή τιμή απ'το δισκάδικο αυθεντικά! Κι επειδή η Black Lotus, με την οποία συνεργάζεται σήμερα πουλάει τα cd 10 E, αυτός τα πουλάει 5! Αυτό το κάνει γιατί δε θέλει να σκάνε τόσα εβρά αυτοί που θέλουν να αγοράσουν το cd του αλλά και γιατι δε γουστάρει τις δισκογραφικές. Απλά δεν είχε λεφτά για diy.
reveduncurieux.blogspot.com

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 01:21
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/10, 00:48
από Dr Bluz (G.K.)
4 Απαντήσεις
2640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 17:10
από Fteo
2 Απαντήσεις
2388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:11
από Metal_Throne
1 Απαντήσεις
2308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 17:59
από s.s.
9 Απαντήσεις
50453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/11, 22:45
από YmiRLinG
14 Απαντήσεις
8166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/11, 20:08
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/11, 14:04
από Athens A Go Go
0 Απαντήσεις
2578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 14:59
από Athens A Go Go
7 Απαντήσεις
4147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/12, 20:12
από theodddore