Αποστολέας Θέμα: μπάσο-μπότα  (Αναγνώστηκε 12430 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
μπάσο-μπότα
« στις: 20/05/09, 22:59 »
χαίρεται, έχω μια απορία. για να ακούγεται ένας ωραίος γεμάτος μπασος ήχος όταν το μπάσο παίζει μόνο μαζί με της μπότες πρέπει να έχουν ένα κούρδισμα ανάλογο η μποτα με το μπάσο? (π.χ. lamb of god
) και σε άλλα είδη εκτος από μεταλ

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: μπάσο-μπότα
« Απάντηση #1 στις: 25/05/09, 02:39 »
Κοιτα στις ηχογραφισεις στα στουντιο η μποτα παιζει με sidechain εφε (κομπρεσορ, εκουαλαιζερ κτλ) με το μπασο πολλες φορες, και το αποτελεσμα ειναι ενας τεραστιος ηχος.
Σε λαιβ καταστασεις αυτο που χρειαζεται ειναι απολυτος συνχρονισμος μεταξυ τους για να μην φλαμαρουν, και αναλογες ρυθμισες σε ηχο και εκουαλαιζερ ωστε να πετυχεις εναν μεγαλο δεμενο ηχο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: μπάσο-μπότα
« Απάντηση #2 στις: 10/07/12, 15:44 »
Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι να δίνεις την αίσθηση της κασιάς με ghost νότες, όπως έκανε ο μέγας Jaco κι όπως κάνουν αρκετοί μπασίστες fingerstyle στις ημέρες μας. Έτσι, είναι σα να κάνεις διάλογο όχι απλά με τα ντραμς, αλλά και διάλογο με την κάσα. Προϋποθέτει, γενικά στη μίξη, η κάσα να μην είναι πολύ δυνατά, πράγμα δύσκολο σε live καταστάσεις όπου οι ηχολήπτες προκειμένου να δείξουν πόσο βαρβάτα μηχανήματα έχουν, βάζουν την κάσα δυνατότερα απ' όλα (όχι ότι με χαλάει).
Αυτός ο ήχος με τις ghost νότες, αναδεικνύεται ιδιαίτερα, όταν έχεις ανοιχτό τον bridge μαγνήτη και παίζεις από πάνω του, αν κι έχω δει και μπασίστες όπως ο Richard Bona, όπου τον αναδεικνύουν και με τους δύο μαγνήτες ανοιχτούς, με παίξιμο πάνω απ' το Neck μαγνήτη. Πρέπει να υπάρχει και σχετικό θέμα στο φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: μπάσο-μπότα
« Απάντηση #3 στις: 25/08/12, 03:04 »
........ ο Richard Bona........
ΘΕΟΣ!!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: μπάσο-μπότα
« Απάντηση #4 στις: 25/08/12, 12:54 »
Να σημειωσω μονο πως το sidechain effect ( στην ουσια η sidechain συνδεση ) αφορα τους δυναμικους επεξεργαστες Compressor και Gate/Expander κι οχι το EQ ;). Μπορεις να εχεις ενα δυναμικο EQ στην περιπτωση που θες να ελεγξεις μετα απο καποιο οριο dB/threshold μια συγκεκριμενη συχνοτητα, ομως δεν νοειται sidechain συνδεση αυτη! ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: μπάσο-μπότα
« Απάντηση #5 στις: 25/08/12, 13:38 »
Freemind, εννοείς ότι δεν "ορίζεται" sidechain με EQ, ή ότι δεν είναι καλή πρακτική (ή κάτι άλλο)? Σίγουρα σε ένα DAW μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο controller που παρακολουθεί την ένταση ενός οργάνου και μεταβάλλει ανάλογα τις επιλεγμένες συχνότητες του EQ κάποιου άλλου οργάνου. Αυτό δεν είναι sidechain?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: μπάσο-μπότα
« Απάντηση #6 στις: 25/08/12, 13:57 »
Η λογικη του sidechain ειναι να στελνεις το σημα ενος εξωτερικου καναλιου στο key input ενος compressor/gate/expander κι αυτο να "ελεγχει" το σημα του καναλιου που εχει ως κανονικο input ( ως επεξεργασιμο input ).

Πχ, ενα κλασσικο sidechain effect ειναι το ducking που γινεται ( ή γινοταν τουλαχιστον ) στους ραδιοφωνικους σταθμους. Το καναλι της μουσικης εχει ενα gate το οποιο ελεγχεται με sidechain απο το καναλι της φωνης. Οταν παει να μιλησει ο παρουσιαστης, ο ηχοληπτης δεν χρειαζεται να κανει τιποτα, αφου το gate λαμβανει στο key input την ενταση της φωνης και κλεινει το gate.

Αντιστοιχα, μπορεις να βαλεις ενα compressor στο καναλι του μπασου και απο το καναλι της μποτας να στειλεις σημα sidechain στο key input του Compressor. Ετσι μπορεις να μειωνεις την παρουσια του μπασου οποτε σκαει η μποτα ( παντα αναλογα με τις ρυθμισεις ).

Αλλο ενα κλασσικο κολπο ειναι να βαλεις ενα gate στο καναλι των strings σε ενα techno κομματι και να βαλεις ως key input το καναλι της ηλεκτρονικης μποτας. Οταν η μποτα θα "σκαει", το καναλι των strings θα κοβεται, οποτε θα δημιουργειται ενα ειδος "μπες-βγες" των strings χωρις LFO modulation ή προγραμματισμο καποιου arp.

Εαν θες να βαλεις το EQ στο παιχνιδι, θα δημιουργησεις μια εκδοχη του de-esser. Πχ, οι SSL κονσολες μπορουν να στειλουν το σημα του EQ του καναλιου μεσα στο key input του compressor που εχει το καναλι. Για να λειτουργησει ομως το "κολπο", πρεπει να βρεις με το EQ ποια συχνοτητα σε ενοχλει, να την αυξησεις κατα καποια dB ( δηλαδη αντιθετα απ' ο,τι θα εκανες ) κι ετσι το key input του Compressor θα βλεπει αυτη τη συχνοτητα και θα την "κοβει" αναλογα με τις ρυθμισεις που εχεις κανει.

Αυτο ομως στην ουσια ειναι ενα δυναμικο EQ και η χρηση του ηταν καθαρα για de-essing καταστασεις!



Η ορολογια του sidechain προερχεται απο τον hardware κοσμο, ο οποιος σε αντιθεση με τον software, ειναι αρκετα περιορισμενος ως προς τι μπορεις να κανεις. Στα DAW's ομως δεν μπορεις να το ορισεις ως sidechain, αφου στην ουσια μετατρεπεις ενα καναλι σε "ιδεωδη" LFO που ελεγχει ( ειτε με δεδομενα midi, ειτε με audio σημα ) καποιο αλλο effect. ;)   Αυτο μπορει να γινει μεσω Envelope!

Πχ, το logic μπορει να το κανει αυτο, ενω το Cubase δε το κανει ( κατα την αποψη μου, σωστα, γιατι τηρει απολυτα τη λογικη του hardware περιβαλλοντος ), εκτος εαν καποιο VST το επιτρεπει!
Νομιζω πως και το Ableton παρεχει κατι τετοιο, ομως δε το γνωριζω ως προγραμμα, αρα δε μπορω να μιλησω με σιγουρια!

Συγχώνευση μηνυμάτων: 25/08/12, 14:17
Απλως να συμπληρωσω ( γιατι το site δε μου επιτρεπει link απο το gearslutz... ) πως μπορεις να βαλεις EQ στην αλυσιδα του sidechain, αλλα μονο ως εξομαλυντη των συχνοτητων που θα λαμβανει ο compressor/gate/expander!

ΕΠειδη στο key input του compressor στην ουσια μπαινει ο ηχος, αλλα ποτε δεν αναπαραγεται, μπορεις να βαλεις καποιο φιλτρο στο audio σημα που λαμβανει ως sidechain input, για να εξαφανισεις τις χαμηλες ( πχ σε μια μποτα που εχουν κατεβει αρκετα κατω στην ηχογραφηση, αλλα κανουν τον sidechain compressor να μπερδευεται ως προς την ενταση σου σηματος ).
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/12, 14:17 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: μπάσο-μπότα
« Απάντηση #7 στις: 25/08/12, 14:27 »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δεν ήξερα την "de-esser" εφαρμογή!  :) :up

Το FL Studio έχει ένα vst ("Fruity Peak Controller") το οποίο παρακολουθεί σε real time τις μεταβολλές τις έντασης ενός σήματος και δημιουργεί ένα ανάλογο σήμα ελέγχου το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να ελέγξεις οποιοδήποτε knob του DAW ή ενός vst, π.χ., το ratio ενός compressor, μερικές συχνότητες ενός EQ, το volume ενός καναλιού, τα ms ενός delay κ.τ.λ.π.

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει κάτι παρόμοιο το Cubase!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: μπάσο-μπότα
« Απάντηση #8 στις: 25/08/12, 14:33 »
Αυτο που στην ουσια κανει το συγκεκριμενο VST ειναι να μετατρεπεται σε LFO controller για καποια αλλη ρυθμιση ( οπως μπορει να γινει και στο Reason ). Δεν μπορει να θεωρηθει sidechain input αυτο ομως, γιατι δεν μεταφερει παρα δεδομενα ελεγχου κι οχι audio σημα που "επηρρεαζει" εναν compressor/gate/expander.  ;)


Σιγουρα στο κοσμο των DAW's ( δε ξερω εαν το FL ειναι DAW, εχω να το πιασω..πανω απο 10 χρονια στα χερια μου ) μπορεις να κανεις πολλα πραγματα, ομως το αυθεντικο sidechain ειναι μονο στα παραπανω μηχανηματα.

Το Cubase, οπως και τα Pro Tools, οπως και το Pyramix, ειναι καθαροαιμα DAW ( με το τελευταιο να μην εχει ουτε καν συμβατοτητα με καποιο instrument, VSTi ή RTAS ) και μεταφερουν στον υπολογιστη ενα in the box studio. Οπως στην πραγματικοτητα δεν θα μπορουσες να κανεις ολα αυτα τα μαγικα, ετσι κι εκει δεν εχεις λογο να το κανεις.

Στη μουσικη που γραφεται με πραγματικα οργανα, λιγο δυσκολο να χρειαστεις κατι σαν το VST του Fruity Loops, γιατι αφενος μεν μπορεις να ελεγξεις απο την αρχη της ηχογραφησης ο,τι θελεις, αφετερου δε υπαρχουν αλλοι τροποι για να πετυχεις τετοιο ελεγχο ( ακομα και με SMPTE ή MTC code ).


Αλλα και παλι στο Cubase, μεσω του envelope, μπορεις να πετυχεις ακομα περισσοτερα απο ενα απλο LFO controller!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: μπάσο-μπότα
« Απάντηση #9 στις: 25/08/12, 14:43 »
Κατάλαβα τι λες, ευχαριστώ και πάλι.

Υ.Γ.: Το FL Studio είναι πραγματικό και αξιόλογο DAW, όσο ειναι και τα υπόλοιπα (γνώμη μου). Δεν έχει σχέση με το παλιό "fruity loops" (αν και η λέξη "fruity" εμφανίζεται σε κάποια από τα "legacy" vst του).

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: μπάσο-μπότα
« Απάντηση #10 στις: 25/08/12, 14:44 »
Δεν το υποτιμω, απλως δεν εχω ασχοληθει μαζι του γιατι επικεντρωθηκα σε αλλα προϊοντα. Και κακα τα ψεμματα, η αγορα εχει ανοιξει τοσο πολυ, που δυσκολο να πεις πως ενα DAW ειναι κακο ή οχι ;).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/05, 17:45
από Spyros13
6 Απαντήσεις
12652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:17
από Jezus
47 Απαντήσεις
49289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 15:05
από rockflea
9 Απαντήσεις
5666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/06, 00:59
από Holy Diver
6 Απαντήσεις
6747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 23:11
από BilliSsS
rickenbacker μπάσο

Ξεκίνησε από sleo Μπάσο

10 Απαντήσεις
9217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 16:37
από Jezus
5 Απαντήσεις
5759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 00:53
από freemind
21 Απαντήσεις
35125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/16, 17:39
από mania karoutena
5 Απαντήσεις
6843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:33
από ogyon21
νεο μπασο

Ξεκίνησε από BilliSsS « 1 2 » Μπάσο

26 Απαντήσεις
11495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 10:36
από stepap#12