Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρικη Κιθαρα  (Αναγνώστηκε 8163 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SpyrosReggae

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Ηλεκτρικη Κιθαρα
« στις: 02/04/10, 23:31 »
Πρώτα απο ολα γεια σας. Ειναι το πρωτο μου θεμα... Λοιπον εχω αποφασησει να ασχολειθω με την ηλεκτρικη κυθαρα. Δεν 8ελω να παω σε καποιο ωδειο αλλα να μα8ω μεσα απο την εξασκηση που θα κανω και διαβαζοντας καποιο βιβλιο. Βεβαια δεν ξερω τιποτα απολυτος. Αρα απο καπου πρεπει να αρχισω ετσΙ???? Οποτε 8ελω να μου προτεινετε το πρωτο βιβλιο που να παρω και να αρχισω... Οτι αλλο εχετε να μου πειτε ειναι  δεκτο.... Ευχαροστω... Και καλο πασχα...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/10, 11:42 από Θοδωρής »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη Κυθαρα
« Απάντηση #1 στις: 03/04/10, 00:00 »
Αν ενδιαφέρεσαι για hard rock/metal παίξιμο κατά πρώτο λόγο, τότε ψάξε για τα βιβλία του Troy Stentina "Metal Lead Guitar" και "Metal Rythm Guitar". Αν και κάποια πράγματα είναι κοινή βάση για όλα τα είδη που μπορεί κανείς να παίξει στην ηλεκτρική, τα παραπάνω βιβλία επικεντρώνονται και σε τεχνική που αφορά τα aggressive μουσικά είδη.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/10, 00:11 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος SpyrosReggae

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη Κυθαρα
« Απάντηση #2 στις: 03/04/10, 00:03 »
Μια ηλι8ια ερωτηση. Απο ποιο μαγαζι μπορω να το παρω... Μενω πατρα αν ξερει καποιος καποιο μαγαζι ασ μου το πει... Α εχει πολλα αγγλικα γτ δν πολυσκαμπαζω....

Αποσυνδεδεμένος SpyrosReggae

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη Κυθαρα
« Απάντηση #3 στις: 03/04/10, 00:38 »
Εκτος απο μεταλ και παρομοια κομματια μου αρεσει πολυ η ρεγκε ... Γι αυτο τι βιβλιο να παρω???

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη Κυθαρα
« Απάντηση #4 στις: 03/04/10, 01:55 »
μου αρεσει πολυ η ρεγκε ... Γι αυτο τι βιβλιο να παρω???

Αυτό: http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2089418
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος SpyrosReggae

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη Κυθαρα
« Απάντηση #5 στις: 03/04/10, 01:57 »
ΟΧΟΑΟχ Αυτα τα ξερω.. Κατι αλλο ποιο χρησιμο?

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη Κυθαρα
« Απάντηση #6 στις: 03/04/10, 03:40 »
Θα σου πρότεινα κανένα DVD με συγχορδίες-ρυθμική για αρχάριους παράλληλα με κάποιες παρτιτούρες με γνωστά τραγούδια ρέγκε. Παράλληλη μελέτη μέχρι να παίζεις την κιθάρα όπως είναι στα τραγούδια αυτά για να γουστάρεις.
Καλά τα λέει ο mits@kos για τον stetina. Βέβαια εμένα μου φάνηκε χρήσιμος ο stetina σαν συλλογή συγκεκριμένων ασκήσεων. Θελω να πω ότι ήδη έκανα μάθημα με καθηγητή κιθάρας και είχα αποκτήσει μία αίσθηση για το όργανο και παράλληλα με τα του μαθήματος έψαχνα και αυτά του stetina. Νομίζω ότι αν δεν είχα ιδέα περί ηλεκτρικής δεν θα μου έκανα και πάρα πολύ καλό (που και πότε μπορούν να παιχτούν κάποια πράγματα). Αυτό που παρατήρησα πρόσφατα είναι ότι σε περιοδικά όπως το "guitar techniques" κάνουν πολύ ωραία πράγματα και στα τεύχη που έχω πετύχει έχουν και άρθρα για αρχάριους (όλα αυτά αφού εξοικειωθείς με τις βασικές συγχορδίες). Ακόμα κάποια από τα πράγματα που αναφέρονται είναι τροφή για κιθαριστική σκέψη και μπορείς να πειραματιστείς απίστευτες ώρες δοκιμάζοντας παραλλαγές ή κρατώντας κάποιες βασικές αρχές και δοκιμάζοντας δικά σου πράγματα. Και βέβαια μην ξεχνάμε και ένα από τα βασικότερα που είναι και "ιδεολογικά" η ραχοκοκαλιά της μουσικής έκφρασης: η επικοινωνία με άλλους μουσικούς ή κιθαρίστες. Παίζε ή άκου ζωντανά όσους περισσότερους μπορείς. Έχε τα αυτιά σου, το μυαλό σου και την καρδιά σου ανοιχτά, και ρώταγε! Ό,τι σου αρέσει και δεν καταλαβαίνεις από αυτό που βλέπεις πως γίνεται ρώτα το!
Υ.Γ. Τα καλά βιβλία είναι κυρίως στα αγγλικά. Αλλά αυτά να μην σε φοβίζει! Οι λέξεις που χρειάζονται είναι λίγες και δεν θα σου πάρει πολύ χρόνο να τις μάθεις. Αν κάτι σου μοιάζει περίεργο, ρώτα μας!
Υ.Γ. Μην υποτιμάς του δασκάλους ηλεκτρικής στα ωδεία. Μπορούν να σου μάθουν πολλά πράγματα! Δεν σου λέω για κάτι μόνιμο αλλά ακόμα και κανένα τρίμηνο ανά χρόνο ή διετία έχει να σου δώσει πολλά!
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος Alex-andr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη Κυθαρα
« Απάντηση #7 στις: 03/04/10, 03:44 »
Καλή αρχή Σπύρο.  βιβλιαράκι για reggae δεν έχω δει να κυκλοφορεί αλλά υπάρχουν ωραία βιβλία για ρυθμική κιθάρα που εξηγούν διάφορα στυλ. Στο music station  ή στο δίηχο θα βρεις ότι ζητάς και τα παιδιά εκεί ξέρουν οπότε θα σου πουν τι χρειάζεσαι. Ψάξε λίγο και στο YouTube παίζουν κάποια μαθήματα για reggae που έχουν ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ηλεκτρικη Κυθαρα
« Απάντηση #8 στις: 03/04/10, 09:18 »
Καλημερα και απο εδω και καλωσόρισες στο kithara...Δοκιμασε αυτα ισως

http://www.armaosmusic.gr/default.asp?static=43&category=82&id=16241

http://www.armaosmusic.gr/default.asp?static=43&category=82&id=16189

...και κατι ακομα...διορθωσε στον τιτλο σου τη λεξη ''κιθαρα'' γιατι βγαζει ματι  ;)

From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη Κυθαρα
« Απάντηση #9 στις: 03/04/10, 10:38 »
Καλή αρχή Σπύρο, θα συμφωνήσω με τον alean012, ρώτησε τα παιδιά στα μαγαζιά δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
Υπομονή και αγάπη να έχεις και θα τα καταφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη Κιθαρα
« Απάντηση #10 στις: 03/04/10, 12:20 »
Spyro έαν θέλεις στα αγγλικά κάποιο βιβλίο με κομμάτια Reggae, θα ψάξω να σου βρω. Δεν είμαι όμως σίγουρος ότι θέλεις κάτι τέτοιο, οπότε δώσε μου εσύ το οκ, μην μπω στον κόπο τσάμπα. Ταμπλατούρες - παρτιτούρες, τέτοια πράγματα λέω. Στο διαδύκτιο με σωστό ψάξιμο κυκλοφορεί ακρετό Free υλικό.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος SpyrosReggae

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη Κιθαρα
« Απάντηση #11 στις: 03/04/10, 13:23 »
Βασικα θα θελα να μαθω να παιζω κομματια των μεταλικα και σε τετοιο στυλ .... Αλλα θα θελα εκτος απο Rock Metall κτλ.. Θα θελα να μα8ω και λιγη Reggae... :) :) :) :) Παντως ευχαροστω για τις τοσες απαντησεις....
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/10, 13:26 από SpyrosReggae »

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη Κιθαρα
« Απάντηση #12 στις: 03/04/10, 17:04 »
για τη ρεγκε αυτο που εχω καταλαβει, ειναι οτι πρεπει να μαθεις να παιζεις σχετικα "αναποδα". Δηλ πρεπει η κιθαρα να γεμιζει το χρονικο διαστημα μεταξυ 2 χτυπων του κρουστου, οχι να παιζει πανω σε αυτο.
Σαν να παιρνεις ενα μετρονομο και να μην παιζεις πανω στο χτυπο -οπως κανουμε συνηθως- αλλα παντα στην αρση. Νομιζω σε ολα τα ρεγκε κομματα η κιθαρα που ακομπανιαρει παιζεται ετσι

Αποσυνδεδεμένος SpyrosReggae

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη Κιθαρα
« Απάντηση #13 στις: 03/04/10, 17:42 »
Eυχαριστώ... Καποια αλλη συμβουλή... Η καποιο αλλο βιβλιο αν και 8α τα κοιταξω αυτα... Οτι  εχετε να πειτε ειναι ευπροσδεκτο...

Αποσυνδεδεμένος j-chris

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη Κυθαρα
« Απάντηση #14 στις: 10/08/10, 20:20 »
gia sas...eimai 16 xronwn kai eipa na mathw ilektriki kithara...den thelw na kanw mathima alla na mathw moni mou me kapoio vivlio...mporeitai na mou peite kapoio sundesmo na katevasw kapoio vivlio dwrean...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
6809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 17:26
από Ommadawn
3 Απαντήσεις
6831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
6 Απαντήσεις
4841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/09, 21:08
από Eagle Of Kamelot
4 Απαντήσεις
3892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 02:32
από Απόλλων
22 Απαντήσεις
9253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/10, 21:53
από metalmike
11 Απαντήσεις
4465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 17:29
από indie-anos laternative
9 Απαντήσεις
3578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 02:05
από kostasmel
4 Απαντήσεις
5069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 10:12
από delus
10 Απαντήσεις
4380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/10, 20:12
από bacuraryo
17 Απαντήσεις
12451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...