Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με modded Cry Baby.  (Αναγνώστηκε 4590 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρόβλημα με modded Cry Baby.
« στις: 28/02/13, 17:00 »
Καταρχάς ένα ευχαριστώ στον Ανδριανό για την βοήθεια.Η τελική του πρόταση ήταν να πάω σε κάποιον ειδικό για να βοηθήσει αυτός,πριν από αυτό όμως θέλω να δω αν μπορώ να κάνω κάτι μόνος.

Το πετάλι λοιπόν  το μοντάρισα πριν από κανένα μήνα.Του άλλαξα αρχικά fasel και μετά tbp mod μαζί με led.Όλα λειτούργησαν τέλεια αρχικά εκτός από το led που κάηκε κατευθείαν χωρίς λόγο.Μάλλον είχε πρόβλημα το ίδιο το Led αφού οι συνδέσεις και η αντίσταση του ήταν σωστές.Το πετάλι ηχητικά δούλεψε άψογα.Από εκεί και πέρα το άφησα στην άκρη χωρίς να το ξαναχρησιμοποιήσω για να αλλάξω το led με ένα καινούργιο.Χθες πήγα και πήρα ένα καινούργιο led Και το έβαλα αφού ξεσύνδεσα το παλιό,χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο στο κύκλωμα.Όταν το έβαλα και το σύνδεσα για να παίξω(με τροφοδοτικό) το πετάλι δεν δούλεψε καθόλου.Το κύκλωμα της κιθάρας περνούσε ανέπαφο ενώ όταν το άνοιγα δεν ακουγόταν τίποτα και το Led περέμενε σβηστό.







Ορίστε και οι 2 φώτο της πλακέτας και η μια του διακόπτη.Να υπενθυμίσω ότι το πρόβλημα το παρουσιάσε τώρα και όχι στο πρώτο μοντάρισμα που του έκανα όπου δούλεψε άψογα.Δυστυχώς λόγω απειρίας δεν μπορώ να διακρίνω κάτι πάνω στην πλακέτα που να βραχυκυκλώνει το κύκλωμα.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. :) .Ευχαριστώ.

 

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με modded Cry Baby.
« Απάντηση #1 στις: 28/02/13, 19:29 »
Ψυχρή κολληση?Ξαναχτυπα με το κολλητηρι τις υποπτες...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με modded Cry Baby.
« Απάντηση #2 στις: 28/02/13, 19:49 »
Ψυχρή κολληση?Ξαναχτυπα με το κολλητηρι τις υποπτες...

Οι οποίες είναι; ;D

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με modded Cry Baby.
« Απάντηση #3 στις: 28/02/13, 21:11 »
Από την φωτογραφία σου, μία στο κεντρο μου ξενισε και καποιες αλλες που δεν ήταν πολύ γεμάτες με καλάι.
Αξίζει τον κόπο να δεις αυτό το βιντεο από το οποίο εμαθα πάρα πολλά για τις κολλήσεις. :up
EEVblog #183 - Soldering Tutorial Part 2

Στο σημείο 6:01 εξηγεί για τις ψυχρές κολλήσεις και με παραστατικό τρόπο.
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με modded Cry Baby.
« Απάντηση #5 στις: 01/03/13, 20:17 »
Ευχαριστώ για την βοήθεια πρώτα πρώτα.

Το έπιασα το πετάλι και έκανα και πάλι τις ύποπτες κολλήσεις αλλά και πάλι τζίφος.Δεν δούλεψε.Βασικά αυτό που με προβληματίζει όπως έγραψα και στο πρώτο μήνυμα είναι ότι το πετάλι αρχικά δούλεψε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ χωρίς κανένα ηχητικό θέμα και στην δεύτερη φορά πείραξα μόνο το led Και τίποτα άλλο που θα δικαιολογούσε κάποιο πρόβλημα και τζίφος.

Και με μπαταρία και με τροφοδοτικό το ίδιο.Το πετάλι και πάλι δεν άνοιγε ενώ στο by pass δούλευε κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρόβλημα με modded Cry Baby.
« Απάντηση #6 στις: 01/03/13, 20:23 »
Ξεκόλλησε πάλι το led και αν δουλέψει οκ θα ξέρεις τουλάχιστον ότι φταίει κάτι σε σχέση με αυτό.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με modded Cry Baby.
« Απάντηση #7 στις: 02/03/13, 01:46 »
εαν στο bypass σου δουλευει τοτε καποια πατατα εχει γινει ειτε στην καλωδιωση του διακοπτη ή στο κυκλωμα κατι χαλασε (ψυχρη κολληση πχ). το led  δεν εχει να κανει απο την στιγμη που δεν παρεμβαλεται στο κυκλωμα του wah παραμονο στο dc jack και στον 3pdt διακοπτη σου.
Φτιαξε ενα audio probe signal tracer σαν και αυτο

http://music.codydeschenes.com/?p=738

και ξεκινα να ψαχνεις το κυκλωμα σου για να δεις που κοβετε το σημα σου (input jack, 3pdt input, pcb input κτλ).

το παραπανω ειναι πολυ χρησιμο και πραγματικα θα σε σωσει απο ωρες ψαξιματος και ταλαιπωριας. + οτι ακους πως επιρεαζει το καθε εξαρτημα το σημα σου μεχρι το τελικο αποτελεσμα. επισης το inductor ετσι οπως το εχεις βαλει ειναι πολυ πιθανο να βρισκει στο καπακι οταν κλεινεις το wah και να το πιεζει με αποτελεσμα να υπαρχει κινδυνος απο την πιεση να ξεκολλησουν τα traces της πλακετας απο κατω η και να κοπουνε. στο λεω γιατι την εχω πατησει με το ιδιο πεταλι την ιδια μοντα και δυστηχως... αναγκαστηκα να φτιαξω ενα McCoy Clone  :P .
με το audio probe  παντως σε 15 λεπτα θα εχεις βρει που ειναι το προβλημα.
οτιδηποτε χρειαστεις λετ μι νοου μα μεν.
     
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με modded Cry Baby.
« Απάντηση #8 στις: 02/03/13, 12:23 »
To inductor ξέχασα να αναφέρω ότι το είχα βάλει πριν από 2 χρόνια περίπου χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο και τόσο καιρό έπαιζε τέλεια χωρίς πρόβλημα.

Από εκεί και πέρα προχθές πέρασα το 3dpt switch για tbp και led και άλλαξα και την αντίσταση δίπλα στο inductor για περισσότερο woh χροιά.Από εκεί και πέρα το πετάλι όπως ξαναείπα δούλεψε τέλεια εκτός από την αστοχία του led.Επίσης αφαίρεσα το buffer του πεταλιού.

Τώρα άλλαξα μόνο το led χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο.Δηλαδή δεν πείραξα κάτι άλλο για να δικαιολογεί το πρόβλημα.

Το μόνο που παρατήρησα πάνω στην πλακέτα είναι ότι σε μερικά σημεία του κυκλώματος(εκεί που γίνεται πιο κίτρινο ;D ) έχει μερικά σημάδια σαν χαλκό και σε ένα σημείο του κυκλώματος του πρώην buffer έχει φύγει αυτό το κίτρινο,έχει σηκωθεί από την θέση του όταν το ξεκόλλησα αλλά δούλευε κανονικά στην αρχή όπως είπα.



Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με modded Cry Baby.
« Απάντηση #9 στις: 02/03/13, 13:37 »
audio probe φιλε μου, θα σου λυσει τα χερια πραγματικα  ;)
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με modded Cry Baby.
« Απάντηση #10 στις: 02/03/13, 23:58 »
Λοιπόν.Κατά ένα περίεργο τρόπο το πετάλι δούλεψε.  ;D

Πως όμως...
Χαλάρωσα την βίδα του pcb που μάλλον όταν ήταν στην τσίτα κάπου έβρισκε και βραχυκύκλωνε.

Μου έκανε κάτι τρελά μετά το Led και ηχητικά αλλά με ένα καλό σφίχιμο του switch όλα τέλεια.Βασικά έσφιξα το switch Και το έβαλα και ολομόναχο στο τροφοδοτικό και όλα τέλεια μετά.Και το led Και όλα.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.Ευχυτώς ήταν τόσο απλό και ο βλάκας δεν το είχα σκεφτεί. ;D

ΥΓ.Πάμε τώρα για 6way rotary switch για sweep range.Ίσως και για διακόπτη για επιλογή χροιάς και για διακόπτη επιλογής inductor. :D :D
ΥΓ2.Ανδριανέ μας έκαψες με τα DIY. :P


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
53 Απαντήσεις
17873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 13:28
από Shu_Ji
20 Απαντήσεις
7434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/08, 19:41
από Johnie Darko
7 Απαντήσεις
4011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 14:08
από faser
1 Απαντήσεις
2424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 22:16
από Nicos_metal
2 Απαντήσεις
1901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 12:12
από ε?
3 Απαντήσεις
2532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/10, 01:51
από m@ster k@frer
20 Απαντήσεις
5558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 18:20
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
Νεκρο Cry baby gcb 95

Ξεκίνησε από Ikaros Εφέ

18 Απαντήσεις
5756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/12, 23:42
από Ikaros
0 Απαντήσεις
3448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/17, 23:47
από jamesio
2 Απαντήσεις
1570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/20, 16:51
από panixgr