Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!  (Αναγνώστηκε 6817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SNP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Γειά σας! Νέος χρήστης, αν και ψαχουλεύω στο forum εδώ και καιρό.

Μπήκα και εγώ στην διαδικασία αγοράς Ακουστικής κιθάρας. Εχω κάνει κάποιο online research διαβάζοντας μερικά fora (και αυτό εδώ φυσικά!) και έχω πάει κανα δυο φορές για κιθαρότσαρκα με έναν κολλητό.

Συνοπτικά οι ερωτήσεις μου ειναι δύο, οι εξής τρείς:
α)Γιατί τόσο μίσος για τις Yamaha? Εντυπώσεις/μειονεκτήματα για τις FG730s και LL-6 ?
β)Τι διαφορά έχουν (άν έχουν) οι dreadnoughts με τις folks(000) και τι προτείνετε για finger-picking ?

Μη-Συνοπτικά, η ιστορία έχει ως εξής:
Στην κιθαρότσαρκα πήγα μέ έναν κολλιτό (καλό γνώστη Κλασσικής κιθάρας) και δοκιμάσαμε μερικά μοντέλα:
Δυο Cort (EARTH-100, EARTH-200) , μια takamine (G530s) , μια Faith , μερικές Martins (η μια ήταν η HD28) και μερικές yamaha (FG720s, FG730s, FG750s, DW-16, LL-16) κ.α.

Οι Cort, Faith και η Takamine δεν με ενθουσίασαν καθόλου. Οι Martins ξέφευγαν πολύ από το budget μου (300-400euro διαθέτω). H FG720s επίσης δεν με ενθουσίασε αλλα η FG730s μου έκανε ένα πρώτο click ;) Μου άρεσε περισσότερο από την ακριβότερη FG750s. Αλλά εκεί που έμεινα κάγγελο ήταν στην LL-16. Κελαηδούσε. Με την μία ξέχασα όλες τις υπόλοιπες και ο κολλιτός μου συμφωνούσε. Ακόμη και η HD28.

Φυσικά η LL-16 είναι αρκετά ακριβότερη από αυτά που διαθέτω αλλα η LL-6 είδα ότι έχει 450-480euro στον thomann (από εκεί σκεύτομαι να ψωνίσω, έχει απίστευτες τιμές) και αν έχει παρόμοιας ποιότητας ήχο με την LL-16 θα προσπαθήσω πολύ να βρώ τα extra χρήματα.

Δυστηχώς δεν την είχε την LL-6 να την δοκιμάσω, αν και την δευτέρα θα ξανακατέβω για κιθαρότσαρκα. Θα επιχειρήσω να παίξω και με άλλες takamine (θέλω να δοκιμάσω την g360s) και θέλω να δοκιμάσω και μερικές άλλες μάρκες.

Μέχρι στιγμής πάντος είμαι κολλιμένος στην yamaha και συγκεκριμένα στα δυο μοντέλα που αναφερα παραπάνω (FG730s / LL-6) αλλά έχω παρατηρήσει ότι επικρατεί κάποιο μίσος για τις yamaha και εκφράσεις του τύπου "Αν πάρεις yamaha θα την κλαίς" με έχουν ανησυχήσει. Έχει δοκιμάσει κανείς τα δυο αυτά μοντέλα? Απόψεις?

Έχω ασχοληθεί αρκετά με Κλασσική κιθάρα αλλά είχα και 2 Ηλεκτρικές στο παρελθόν ( Η μία πάει μάλιστα για πούλιμα, αυτή θα "σπονσοράρει" την νέα μου ακουστική ;)  ). Από ακουστικές όμως, δεν ξέρω τιποτα!!

Ίσως αξίζει να αναφέρω ότι όλες τις κιθάρες που ανάφερα τις δοκιμάσαμε με ... δάχτυλα και για να είμαι ειλικρινής προτιμώ τα δάχτυλα από την πένα. Επίσης παρατήρησα ότι τα σχήματα της yamaha διέφεραν και δεν ήταν το κλασσικό dreadnought. Νομίζω ότι ήταν το 000/folks (έτσι πρέπει να λέγετε αν δεν κάνω λάθος), επηρεάζει το σχήμα τον ήχο ? Μήπως να δοκιμάσω άλλες κιθάρες παρόμοιου σχήματος? Τι έχετε να προτείνετε ?

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας :)

ps. Μόλις είδα ότι το κείμενο είναι τεράστιο, sorry about that!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/08, 21:34 από SNP »

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!
« Απάντηση #1 στις: 19/01/08, 21:42 »

Φίλε SNP, πολύ συνοπτικά:

Την LL6 την είχα, την πούλησα (σε μέλος του φόρουμ μάλιστα) μόνο και μόνο για να χρηματοδοτήσω την αγορά μιας ακριβότερης της ίδιας σειράς.

Αν φτάνουν μέχρι εκεί τα λεφτά σου, είναι εξαιρετική κιθάρα. Αν μπορείς να πας στην LL16, την οποία έχεις ακούσει κιόλας, τότε να πάρεις αυτήν. Δεν είναι τεράστια η χρηματική διαφορά (ψάξε σε online καταστήματα και θα βρεις πολύ καλές τιμές).

Η σειρά LL είναι dreadnought κιθάρες. Πάντως αν την θέλεις βασικά για fingerpicking ίσως έπρεπε να δεις και τις αντίστοιχες LS.

Εννοείται ότι υπάρχουν αρκετές ακόμα αξιόλογες κιθάρες σ'αυτή την κατηγορία τιμής (τελείως ενδεικτικά, κάποια μοντέλα της Guild καθώς και τα περισσότερα της Seagull αξίζει να τα δεις).
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!
« Απάντηση #2 στις: 19/01/08, 21:58 »
Η σειρά LL της Yamaha θεωρείται (ας πούμε) χειροποίητη.
Δεν είναι στην πραγματικότητα, η ποιότητα της όμως είναι δεδομένη κ πολύ υψηλή σε σχέση με τον ανταγωνισμό κ την απόδοση/τιμή.
Για μένα είναι η ιδανική περίπτωση value for money, άσχετα με το τί λέγεται εδώ μέσα.

Ως πρώην κάτοχος μιας Yamaha (της σειράς FG βέβαια) έχω να σου πω, να μην ακούς τί λένε οι άλλοι για τις Yamaha αλλά τα ίδια σου τα χέρια.

Τώρα τα σχήματα: συνήθως για finger picking συνιστώνται οι μικρότερου μεγέθους ακουστικές, δλδ concert κ jumbo.

Αντίθετα, dreadnought/western guitar/grand auditorium θα έλεγα ότι είναι για strumming. Εδώ νομίζω ανήκει η LL-6 κ η LL-16.

Βέβαια, καλούπια δεν μπορούν να μπουν.

Η μεγάλη διαφορά που βλέπω μεταξύ της 6 κ της 16 απότι βλέπω στην περιγραφή τους είναι στην πλάτη κ στα πλαινά, τα οποία στην 6 δεν είναι solid.

Σε κάθε περίπτωση, εγώ σου συνιστώ οποιαδήποτε από τις 2 ανεπιφύλακτα.

Απλά, ρίξε κ μια ματιά στις Walden, οι οποίες συνδυάζουν κ αυτές απόδοση/τιμή!

Takamine κάτω από 500 ευρώ δεν θα συνιστούσα. Έχουν ειπωθεί αρκετοί λόγοι εδώ, αν κάνεις ένα search...

ΥΓ: Πωπω η LL-16 τα σπάει από χαρακτηριστικά για την τιμή της!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!
« Απάντηση #3 στις: 19/01/08, 22:17 »
Θα συμφωνήσω με τον ccl. H LL16 είναι μια εξαιρετική κιθάρα, με σώμα φτιαγμένο εξ ολοκλήρου από συμπαγή ξύλα, ταστιέρα από έβενο και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Απ' ότι ξέρω δεν έχει μεγάλες διαφορές από την LL6 ούτε στα χαρακτηριστικά ούτε στην τιμή. Δεν έχω δει τις αντίστοιχες LS και LJ, αλλά φαντάζομαι ότι και αυτές θα είναι όργανα ανάλογης ποιότητας. Παρεμπιπτόντως η LL6 στον Thomann κοστίζει λιγότερο από 450 Ευρώ, οπότε δεν είναι πολύ μακριά από το ποσό που διαθέτεις.

Πάντως είναι καλό που έκανες ακριβώς αυτό που προτείνεται ως συμβουλή κατά κόρον σε αυτό το forum (και όχι μόνο). Έκανες μια βόλτα στα μαγαζιά, δοκίμασες ο ίδιος αρκετές κιθάρες μέσα στον προϋπολογισμό σου και, απ' ό,τι φαίνεται, κατέληξες σε μια που σού άρεσε περισσότερο. Εγώ θα σού έλεγα να την χτυπήσεις και να μην ακούσεις τι λέει κανένας άλλος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!
« Απάντηση #4 στις: 19/01/08, 23:54 »
Γενικά οι ακουστικές της ΥΑΜΑΗΑ μέχρι τα 600 ευρώ για μένα είναι σχεδόν μονόδρομος με αυτά που προσφέρουν. Αν μίλαγες για 500-600 ευρώ θα σου πρότεινα epiphone masterbilt, guild gad κλπ αλλά για budget κοντά στα 400 Yamaha αβάδιστα...

Άσχετο. Εκεί στο Νάκα τι πίνουν? 1280 ευρώ η LL16? http://www.thomann.de/gr/yamaha_ll16_westerngitarre.htm

Καμία επαφή με την πραγματικότητα...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/08, 00:03 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!
« Απάντηση #5 στις: 20/01/08, 01:16 »
Απο ibanez βρηκες τιποτα αξιόλογο σε αυτά τα λεφτα?
γιατί ψάχνομαι και εγω και τόσο είναι και το δικό μου budget...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος SNP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!
« Απάντηση #6 στις: 20/01/08, 16:28 »
Καταρχάς ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας :)

Αύριο σκέφτομε να ξαναπάω να δοκιμάσω κιθάρες και από άλλες εταιρίες όπως αυτές που μου προτείνατε.
Seagull / Tanglewood / Walden / Ibanez / Fender και θα γράψω τις απόψεις μου και από αυτές. Ελπίζω να βρώ και την LL-6 να δοκιμάσω, και γιατί όχι, και την LS-6 που πρότεινε ο ccl. Αν είναι παρόμοιος ο ήχος της LL-6
με την LL-16 θα την τσιμπίσω σίγουρα! (love at first ... sound!)


Απο ibanez βρηκες τιποτα αξιόλογο σε αυτά τα λεφτα?
γιατί ψάχνομαι και εγω και τόσο είναι και το δικό μου budget...

Δέν άκουσα καμία ibanez φίλε, αύριο πιστεύω πως θα δοκιμάσω μερικές όμως. Αλλά ότι και να πώ, ο ήχος της κιθάρας είναι αρκετά υποκειμενικός. Και εγώ είμαι και αρχάριος με τις ακουστικές (θα είναι η πρώτη μου αυτή) και ίσως να κρίνω λάθος τον ήχο μιας ακουστικής.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/08, 16:32 από SNP »

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!
« Απάντηση #7 στις: 20/01/08, 22:05 »
Ελπίζω να βρώ και την LL-6 να δοκιμάσω, και γιατί όχι, και την LS-6 που πρότεινε ο ccl. Αν είναι παρόμοιος ο ήχος της LL-6
με την LL-16 θα την τσιμπίσω σίγουρα! (love at first ... sound!)


Φίλε μου αν για την συγκεκριμένη διαφορά τιμής, σαφώς αξίζει να πάρεις την -16. Η διαφορά είναι μικρή αλλά υπαρκτή και θα καθώς θα συνηθίζει το αυτί σου θα την εκτιμήσεις περισσότερο.

Μια πολύ μικρή βελτιωσούλα που είχα κάνει και εγώ στη δική μου LL-6, δοκίμασε να αλλάξεις τα πλαστικά pins με άλλα από έβενο ή ακόμα και brass (αν θέλεις λίιιγο ταχύτερη ατάκα και πιο πολλά μεσαία). Είναι μια φτηνή προσθήκη που αξίζει, το ίδιο ισχύει και για άλλες ακουστικές βεβαίως.


Άσχετο. Εκεί στο Νάκα τι πίνουν? 1280 ευρώ η LL16? http://www.thomann.de/gr/yamaha_ll16_westerngitarre.htm

Καμία επαφή με την πραγματικότητα...


Στο Νάκα είχα δοκιμάσει την LL-16 και εμένα (προφανώς επειδή είμαι συμπαθητικός τύπος) μου κάνανε καλύτερη τιμή: 1150 ευρώ.

Χμμμμ... ναι.... 1150 ευρώ χωρίς θήκη!!!. Η οποία είναι στάνταρ στη σειρά L και μάλιστα πρόκειται για ημίσκληρη gigbag πολύ καλής ποιότητας!!

Το χειρότερο όμως είναι ότι τα παιδιά στο Νάκα είναι συνήθως συμπαθέστατα και εξυπηρετικά και εκνευρίζομαι όταν προσπαθώ να τους επιστήσω την προσοχή στο προφανές... (ότι τα αφεντικά τους μάλλον κάτι παίρνουν...)  :-\

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!
« Απάντηση #8 στις: 20/01/08, 23:43 »
Να υποθέσω ότι είναι και αποκλειστικός αντιπρόσωπος έτσι?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!
« Απάντηση #9 στις: 20/01/08, 23:47 »
Να υποθέσω ότι είναι και αποκλειστικός αντιπρόσωπος έτσι?

Παιδιώθεν...
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!
« Απάντηση #10 στις: 21/01/08, 01:15 »
Λοιπόν φίλε μου SNP, να σου ζητήσω μια χάρη?
Μιας και θα πας αυριο για κιθαρότσαρκα μπορείς να κοιτάξεις και για αυτή την IBANEZ AW140QM-VV?
http://guitare.playback-europe.com/ibanez-aw140qm-vv-12531.html
Γιατί μου έχει κολλήσει αυτή και θα κάνω παραγγελία αυτή τη βδομάδα αλλά επειδή γραφω δεν έχω χρονο για ψαξιμο οπότε θα με βόλευε αν μου έλεγες σε πιο μαγαζι την βρηκες...

Υπάρχει κάποιος άλλος που να την έχει δοκιμάσει ή να έχει διαβάσει κριτικές?

Υ.Γ. Την LL16 την έχω δοκιμάσει και ξεχωρίσει και εγώ αλλά ξεφεύγει από το budget μου!
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος SNP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!
« Απάντηση #11 στις: 22/01/08, 11:01 »
Τελικά λόγο περιορισμένου χρόνου δεν κατάφερα να κάνω την βόλτα μου στα μαγαζιά. Πετάχτηκα στα γρήγορα όμως στον Νάκα για κάνα 20λεπτο να δοκιμάσω την LL-6 και δυστηχώς απογοητεύτικα αρκετά. Το guitar-shop του Νάκα είχε και την LL-16 και την LL-6 και δοκιμάζοντας επιτόπου και τις δύο, μου φάνηκε τεράστια η διαφορά και αρκετά απογοητευτική η LL-6.

Άρα αναγκαστικά (η 16 είναι πολύ ακριβή για την τσέπη μου δυστηχώς) θα πρέπει να στραφώ σε κάποια FG ή σε άλλη μάρκα.

Για καλή μου τύχη είχε και όλες τις FG και συγκριτικά η FG750s μου φάνηκε να έχει αρκετά καθαρό ήχο, προσωπικά μου άρεσε περισσότερο απο την LL-6 ασχέτος αν είναι κιθάρα χαμηλότερης "κλάσσης". Η εμφάνιση μόνο δεν μου άρεσε τόσο (κυκλοφορεί μονο σε ΝΤ και ήθελα μια CVS) αλλά προτιμώ καλό ήχο παρά εντυπωσιακή εμφάνιση.

Περίεργο πάντος γιατί νομίζω είχα παίξει με την fg750s την προηγούμενη φορά και δεν μου άρεσε τόσο όσο η fg730s, ίσως φταίει που χτές ήταν άδειος ο Νάκας και τις δοκίμασα εύκολα/άνετα και χωρίς άλλες ηχητικές "παρεμβολές".

Πρός FG750s λοιπόν στρέφω το ενδιαφέρον μου, όσο αφορά τις yamaha τουλάχιστον. Άν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία με την συγκεκριμένη κιθάρα , ας μας πεί την γνώμη του αν θέλει!

Πιστεύω κάποια στιγμή μέσα στην εβδομάδα να ψαχτώ και στις άλλες μάρκες, έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την Seagull S6, ανηπωμονώ να την ακούσω. (να δώ και την IBANEZ AW140QM-VV που έχεις βάλει στο μάτι sakman!).


Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!
« Απάντηση #12 στις: 22/01/08, 13:39 »
Τελικά λόγο περιορισμένου χρόνου δεν κατάφερα να κάνω την βόλτα μου στα μαγαζιά. Πετάχτηκα στα γρήγορα όμως στον Νάκα για κάνα 20λεπτο να δοκιμάσω την LL-6 και δυστηχώς απογοητεύτικα αρκετά. Το guitar-shop του Νάκα είχε και την LL-16 και την LL-6 και δοκιμάζοντας επιτόπου και τις δύο, μου φάνηκε τεράστια η διαφορά και αρκετά απογοητευτική η LL-6.

Άρα αναγκαστικά (η 16 είναι πολύ ακριβή για την τσέπη μου δυστηχώς) θα πρέπει να στραφώ σε κάποια FG ή σε άλλη μάρκα.

Πρός FG750s λοιπόν στρέφω το ενδιαφέρον μου, όσο αφορά τις yamaha τουλάχιστον. Άν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία με την συγκεκριμένη κιθάρα , ας μας πεί την γνώμη του αν θέλει!

Πιστεύω κάποια στιγμή μέσα στην εβδομάδα να ψαχτώ και στις άλλες μάρκες, έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την Seagull S6, ανηπωμονώ να την ακούσω. (να δώ και την IBANEZ AW140QM-VV που έχεις βάλει στο μάτι sakman!).

Πραγματικά η ll-6 με την ll-16 έχουν διαφορά...
Την fg750s την βρήκες στα γερμανικά και πόσο γιατί εγώ λίγο που έψαξα δεν την είδα...
Πάντως αν σκοπεύεις να δώσεις γύρω στα 500 στον νακα για την fg750s καλύτερα να ζοριστείς λίγο και να πάρεις την    ll-16 που θα την βρεις στα 650-700. Εγώ πάντως στην θέση σου αυτό θα έκανα...
Αν πάλι δεν μπορείς να τα μαζέψεις καλύτερα πάρε μια 730 που για μενα δεν έχει και την τρελή διαφορα με την 750 (αν και είμαι αρκετα αρχάριος για να κρίνω σωστα)!
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος SNP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι νέας Ακουστικής και yamaha!
« Απάντηση #13 στις: 22/01/08, 14:47 »
Δέν πρόκειτε να δώσω 500 στον Νάκα!  :D
To budget μου είναι τα 400euro.  Οι γερμανοί δυστηχώς δέν την έχουν την fg750s, αλλά την πήρε το μάτι μου στο dolphin. Out of stock μέν, αλλά πού θα πάει, μέχρι να κατασταλάξω σε μια κιθάρα θα την έχουν φέρει! :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
12180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 16:54
από Con Sugar
2 Απαντήσεις
3979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/07, 22:40
από Zeppelin
15 Απαντήσεις
4969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/10, 09:04
από indie-anos laternative
11 Απαντήσεις
8753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/12, 16:22
από Gildor
1 Απαντήσεις
3640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/14, 03:52
από guitalele
12 Απαντήσεις
5430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/15, 19:47
από xρήστης
2 Απαντήσεις
4351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 07:59
από stelios.z
2 Απαντήσεις
16339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 21:03
από Harpwood
8 Απαντήσεις
4530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/16, 11:51
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
3234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/19, 12:59
από krios80