Αποστολέας Θέμα: Μουντομπάσκετ 2010  (Αναγνώστηκε 54587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #75 στις: 09/09/10, 00:12 »
Βλεπω να υπαρχει ενας ενθουσιασμος - φοβος για την τουρκικη ομαδα που δεν τους αξιζει ολοκληρωτικα... Και εξηγουμαι. Ειναι καλη ομαδα? Και βεβαια!
Με δυνατο της σημειο τα ψηλα κορμια και τις πιεστικες (στα ορια του φαουλ...) αμυνες ζωνης. Οσοι εχουν παιξει μπασκετ ξερουν πως ειναι να εχουν απλωθει στο χωρο 5 γομαρια με χερια 2,5 μετρα και να σου μαρκαρουν πασες, σουτ κτλ...
Υπαρχει και ενα μεγαλο αλλα. Δεν τους εχουμε δει ακομα σε ματς με πολυ μεγαλο αντιπαλο. Γιατι κακα τα ψεμματα η φετινη Ελλαδα ηταν απλα μια καλη ομαδα...Τιποτα παραπανω. Το ιδιο και η Σλοβενια.
Επισης δεν τους εχουμε δει σε ματς που το σκορ ειναι κοντινο. Δε λαμβανω υποψη μου το ματς με τους Πορτορικανους...
Τελος (και ειναι αποριας αξιο πως δεν εχει γινει ακομα) κανενας αντιπαλος μεχρι τωρα δεν τους εχει πιεσει στο αδυνατο τους σημειο...Ποιο ειναι αυτο? Μα φυσικα η ελλειψη ενος ψυχραιμου καθαροαιμου ασσου. Καλοι και χρυσοι αυτοι που εχει, αλλα αν πιεστουν δεν ξερω αν θα μπορεσουν να σπρωξουν την Τουρκια απεναντι σε καλυτερες αμυνες. Επισης δεν εχω δει καμια ομαδα να τους μαρκαρει την πρωτη πασα μετα το αμυντικο ριμπαουντ. Ετσι βγαζουν ΠΑΡΑ πολλους αιφνιδιασμους.


Με τη Σερβια ειναι φαβορι ΛΟΓΩ εδρας ομως... Γιατι οι Σερβοι ειναι πιο ταλαντουχοι, πολυ αθλητικοι, ΔΕΜΕΝΗ ομαδα και με σημαντικες βοηθειες απο τον παγκο (Κεσελι, Σαβανοβιτς κτλ...) Και φυσικα με τον καλυτερο Ευρωπαιο play maker του τουρνουα...


Αν υποθεσουμε οτι οι Αμερικανοι ευκολα η δυσκολα θα ''καθαρισουν'' Ρωσους και Αργεντινους ή Λιθουανους οδηγουμαστε σε ενα πιθανο τελικο Τουρκια - ΗΠΑ. Ποιο ειναι το δυνατο σημειο των ΗΠΑ? ΜΑ φυσικα η ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΗ πιεση στη μπαλα. Θα εχει ενδιαφερον πως θα ανταποκριθουν σε αυτο οι Τουρκοι...  ;)


Μεχρι στιγμης ομως παρακολουθουμε ενα ΠΟΛΥ ωραιο τουρνουα. Οσοι εχουν δει Αργεντινη - Σερβια, Ισπανια - Λιθουανια, Σερβια - Ισπανια, Ελλαδα - Ισπανια, Κροατια - Σερβια, Αμερικη - Βραζιλια, Βραζιλια - Αργεντινη θα συμφωνησουν... Ελπιζω να συνεχιστει ετσι!

Συμφωνω σε ολα G.K. k καταλαβαινω τ λες γτ κ εγω παιζω μπασκετ...οι Τουρκοι βγαζουν μια κλασικη ζωνη στην αμυνα με τους ψηλους που εχουν κ δν περναει κουνουπι ενω στην επιθεση ποιος θα κατσει να μαρκαρει 5 ντερεκια οταν ολες οι υπολοιπες ομαδες εχουν μαξιμουμ 3 ψηλους μεσα??? Βαλε κ τν κωλοφαρδια του Ilyasova στα τριποντα κ ετοιμη η νικη...
+10000000000000000 μαν
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #76 στις: 09/09/10, 00:13 »
Η επιθεση με το μακρινο τριποντο του Τεοντοσιτς για μενα ηταν απολυτα αναμενομενη...τρωμε χρονο κ σουταρουμε...μπαινει κ περναμε, δε μπαινει και παμε παραταση...απορω ποσο βλακες ειναι αυτοι οι σχολιαστες και λεγανε περι σπουδαιας επιθεσης...ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΟΣΚΟΥΣ!!


Εχεις δικιο για το ελληνικο πολο. Και btw μπραβο στις κοπελιες ;)  Ισως να μπορουσαν να το εδειχναν μεσω ΝΕΤ...


Τωρα για τους βοσκους θα διαφωνησω. Για μενα ο Λιμνιατης κανει φοβερη δουλεια στο σχολιασμο με πολυ σωστες και καιριες τοποθετησεις. Οσο για το αν η επιθεση ειναι αναμενομενη... Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αναμενομενο ενα σκοτωμενο σουτ απο τα 9 μετρα με αντιπαλο κρεμασμενο πανω σου (που ειναι και πανω απο 2 μετρα) οταν μπορεις να κανεις διεισδυση και να παρεις 2 βολες ενω θα απομενουν 1 με 2 δευτερολεπτα...
Βαζεις τη μια και μετα η αλλη στο γαμο του Καραγκιοζη και γεια σας... Ως εκ τουτου παιρνω το μερος του Βοσκου Λιμνιατη. ;)


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #77 στις: 09/09/10, 00:16 »
Η επιθεση με το μακρινο τριποντο του Τεοντοσιτς για μενα ηταν απολυτα αναμενομενη...τρωμε χρονο κ σουταρουμε...μπαινει κ περναμε, δε μπαινει και παμε παραταση...απορω ποσο βλακες ειναι αυτοι οι σχολιαστες και λεγανε περι σπουδαιας επιθεσης...ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΟΣΚΟΥΣ!!


Εχεις δικιο για το ελληνικο πολο. Και btw μπραβο στις κοπελιες ;)  Ισως να μπορουσαν να το εδειχναν μεσω ΝΕΤ...


Τωρα για τους βοσκους θα διαφωνησω. Για μενα ο Λιμνιατης κανει φοβερη δουλεια στο σχολιασμο με πολυ σωστες και καιριες τοποθετησεις. Οσο για το αν η επιθεση ειναι αναμενομενη... Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αναμενομενο ενα σκοτωμενο σουτ απο τα 9 μετρα με αντιπαλο κρεμασμενο πανω σου (που ειναι και πανω απο 2 μετρα) οταν μπορεις να κανεις διεισδυση και να παρεις 2 βολες ενω θα απομενουν 1 με 2 δευτερολεπτα...
Βαζεις τη μια και μετα η αλλη στο γαμο του Καραγκιοζη και γεια σας... Ως εκ τουτου παιρνω το μερος του Βοσκου Λιμνιατη. ;)

Ποσο σιγουρο ειναι οτι θα παρεις βολες?? Κ αμα χασεις τη μπαλα και φας καλαθι στην κοντρα?? Το πιο ασφαλες ηταν αυτο που εγινε...μπορει το σκοτωμενο σουτ να εχει 10% να μπει (αν κ με την αμυνα του Garbajosa ειχε παραπανω), αλλα στη χειροτερη πας παραταση...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #78 στις: 09/09/10, 00:17 »
Το πιο ασφαλες οταν εχεις αντιπαλο τον πιο αργο και απο ριπλει Γκαρμπαχοσα ειναι να τον περασεις στην τριπλα και μετα να πας για lay up...


Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #79 στις: 09/09/10, 00:20 »
Ναι αλλα στο λεϊ απ κινδυνευεις να χασεις τη μπαλα κ να σ βαλουν καλαθι στον αιφνιδιασμο...εχω με το σουτ απο μακρια κ ν μν μπει μεχρι ν παρουν το ριμπαουντ οι Ισπανοι (αν το παρουν αυτοι...) εχει τελειωσει ο χρονος κ πας παραταση...
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #80 στις: 09/09/10, 00:23 »
Μαθε μπαλιτσα αγορι μου!!!  ;D
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #81 στις: 09/09/10, 00:25 »
Το πιο ασφαλες οταν εχεις αντιπαλο τον πιο αργο και απο ριπλει Γκαρμπαχοσα ειναι να τον περασεις στην τριπλα και μετα να πας για lay up...

Ελα ρε, το πιστευεις αυτο?? Θα τον αφηνανε δηλαδη να μπει?? Θα επεφτε ντουμπλαρισμα μετα και με μηδεν χρονιο για σπλιτ αουτ...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #82 στις: 09/09/10, 00:26 »
Ρε παιδια ποιος ειναι ο αλλος, ο Flash Gordon να διασχισει το γηπεδο σε 2'' και να κανει lay up..?
Γιατι τοσο απεμενε μετα το σουτ... Αν ειχε ξεκινησει για lay up στα 6'' τοτε η μπαλα θα τελειωνε στα χερια της Σερβιας.
Ειτε με βολες,  ειτε με αστοχο σουτ κτλ... Αν εκλεβαν τη μπαλα οι Ισπανοι προλαβαιναν μονο σουτ απελπισιας απο τη σεντρα...


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #83 στις: 09/09/10, 00:31 »
Ρε παιδια ποιος ειναι ο αλλος, ο Flash Gordon να διασχισει το γηπεδο σε 2'' και να κανει lay up..?
Γιατι τοσο απεμενε μετα το σουτ... Αν ειχε ξεκινησει για lay up στα 6'' τοτε η μπαλα θα τελειωνε στα χερια της Σερβιας.
Ειτε με βολες,  ειτε με αστοχο σουτ κτλ... Αν εκλεβαν τη μπαλα οι Ισπανοι προλαβαιναν μονο σουτ απελπισιας απο τη σεντρα...

Και παλι, το σουτ απελπισιας μπορει να μπει..ενω χωρις χρονο, δε μπορει να μπει τιποτα...μηδεν ρισκο, ακομα κ αν οι πιθανοτητες για νικη ειναι λιγοτερες...ειναι προφανες οτι η Σερβια επαιξε πιο σιγουρα, παρα ρισκαρε...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #84 στις: 09/09/10, 00:39 »
Και παλι, το σουτ απελπισιας μπορει να μπει..ενω χωρις χρονο, δε μπορει να μπει τιποτα...μηδεν ρισκο, ακομα κ αν οι πιθανοτητες για νικη ειναι λιγοτερες...ειναι προφανες οτι η Σερβια επαιξε πιο σιγουρα, παρα ρισκαρε...


Δε διαφωνουμε σε αυτο...  Μαζι σου ειμαι ;)
Εννοειται οτι ενα σουτ απο τα 9 μετρα στα 3'' δεν εχει ρισκο για σενα.
Αλλα αν μη τι αλλο θελει μεγαλη καρδια για να το κανεις αυτο. Και τις περισσοτερες περιπτωσεις οι ομαδες που επιτιθενται πανε σε διεισδυση για να εκβιασουν φαουλ.



Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #85 στις: 09/09/10, 01:29 »
Aνεξάρτητα πάντως με το τί θα μπορούσε να γίνει στην τελευταία φάση οι σέρβοι σήμερα απέδειξαν για ακόμα μια φορά ποιά είναι η μεγαλύτερη ευρωπαική σχολή μπάσκετ όλων των εποχών.
Ακόμα και αυτή την χωρίς γκασόλ,καλντερόν ισπανία θα φάνταζε απίθανο να την νίκαγε μια ομάδα με μέσο όρο τα 23 χρόνια.
Ο ίβκοβιτς έχει προλάβει σε διάστημα 2 ετών να φτιάξει μια ομάδα δεμένη,χωρίς βεντέτες που ξέρει τι ζητάει στο γήπεδο και παίζει εκπληκτικό μπάσκετ ανα διαστήματα.
Αν είχε κιόλας τον τραυματία τρίπκοβιτς στη θέση του μέτριου ράσιτς και μια αξιόπιστη λύση πίσω από τον μίλος δεν θα έβλεπα γιατί να μην χτυπούσε και τους αμερικάνους.Λογικά πάντως αυτή η φουρνιά είναι σε θέση να ξεπεράσει την μεγάλη ομάδα των ντίβατς,στογιάκοβιτς,μποντιρόγκα.
Ένα όνειρο που έχω για αυτή την ομάδα πάντως είναι να δω τον πέτζα να παίζει μαζί της στην τελευταία του μεγάλη διοργάνωση.Φέτος θα ήταν η ιδανική ευκαιρία καθώς το 2012 στο λονδίνο θα είναι 35 αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #86 στις: 09/09/10, 01:34 »
ΑΥΤΟΝ τον Πετζα δεν τον χρειαζεται ο ομαδα των Σερβων...
Ο Ιβκοβιτς εχει αποδειξει και στο παρελθον οτι δουλευει καλυτερα ΧΩΡΙΣ βεντετες...
Για τον Κεσελι μεχρι τωρα εχω θετικες εντυπωσεις. Δεν ειναι ο παιχταρας που θα ριξει τα τσιμεντα και θα βαλει 30 ποντους αλλα ξερει καλα τα βασικα, ειναι ψηλο κορμι και εχει φοβερο σουτ.
Μακαρι να δεσει το γλυκο τοσο καλα και στον Ολυμπιακο... ;)


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #87 στις: 09/09/10, 01:41 »
ΑΥΤΟΝ τον Πετζα δεν τον χρειαζεται ο ομαδα των Σερβων...
Ο Ιβκοβιτς εχει αποδειξει και στο παρελθον οτι δουλευει καλυτερα ΧΩΡΙΣ βεντετες...


Οποτε θα εχει ενδιαφερον να δουμε τι θα κανει με τον Kill Bill...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #88 στις: 09/09/10, 01:45 »
Nαι,περισσότερο υποθετικό ήταν το σενάριο είναι γνωστό το κόλλημα του ίβκοβιτς με τις βεντέτες.Αν και εδώ που τα λέμε ο πέτζα ποτέ δεν λειτούργησε σαν τέτοια,παρότι σέρβος είναι από τα καλύτερα παιδιά που έχουν περάσει από τα ευρωπαικά παρκέ.
Σχετικά με τον κέσελι φοβερό σουτ,καλό κορμί αλλά θέλει βελτίωση σε όλους τους άλλους τομείς του παιχνιδιού και ιδιαίτερα στον χειρισμό της μπάλας.Με τίποτα δεν κάνει ακόμα για βασικό 3άρι στον ολυμπιακό.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #89 στις: 09/09/10, 01:48 »
Θα συμφωνησω για τον Στογιακοβιτς...ποτε δε μου εκανε για ψωνισμενος παικτης...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #90 στις: 11/09/10, 23:39 »
O τελικός όνειρο της FIBA είναι γεγονός! Με άθλια διαιτησία, ειδικά στα τελευταία λεπτά, οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν το ματς....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #91 στις: 11/09/10, 23:45 »
O τελικός όνειρο της FIBA είναι γεγονός! Με άθλια διαιτησία, ειδικά στα τελευταία λεπτά, οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν το ματς....

Με την αμυνα που επαιξαν στην τελευταια επιθεση οι Σερβοι, ηταν αξιοι της μοιρας τους, αν και οντως ειχαν και τη διαιτησια εναντιον τους.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #92 στις: 11/09/10, 23:46 »
Ντροπή στη Fiba και στους διαιτητές της, με το έτσι θέλω έδωσαν τη νίκη στην Τουρκία...

Με ανύπαρκτα φάουλ στους Σέρβους, τεχνικές ποινές που δεν δόθηκαν στους Τούρκους και πολλά άλλα...Να τους χαίρονται τους Σελτζούκους...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #93 στις: 12/09/10, 00:18 »
Τρομερό ματς!! Η διαιτησία σίγουρα έπαιξε έδρα, νομίζω όμως ότι μόνοι τους το έχασαν οι Σέρβοι.. Πού να ήταν και σε καλή μέρα ο Ιλιασόβα!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #94 στις: 12/09/10, 07:25 »

Ειδικα στις δυο τελευταιες φασεις η διαιτησια δεν κρατησε ουτε τα προσχηματα... ::)
Καλαθι και ανυπαρκτο φαουλ υπερ των Τουρκων στη μια.
Και λιγα δευτερολεπτα μετα, καλαθι ΧΩΡΙΣ να σφυριχτει το καταφανεστατο φαουλ στο Σερβο... Ο Τουρκος τον ειχε βουτηξει απο το χερι...
Και γενικα απορω πως εμενε ατιμωρητο αυτο το physical game των Τουρκων... Νταξει αφεντικα της Fiba μην ανησυχειτε θα το γεμισουνε το γηπεδο και σημερα... ::)  Βεβαια εχετε τα δικια σας. Αν περιμενατε απο το μπασκετικο, φιλαθλο τοουρκικο κοινο θα βλεπαμε το χαλι που βλεπουμε σε ολα τα ματς που δε συμμετεχει η Τουρκια...


Για μενα στο σημερινο ματς εγινε καθαρη αλλοιωση αποτελεσματος... Η Σερβια εδειξε καλυτερα στοιχεια σημερα και ΜΠΡΑΒΟ τους... Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι παρα την αυξημενη κοπωση τους μπηκαν πιο φρεσκοι και διψασμενοι. Μην ξεχνατε οτι ειχαν ερθει απο δυο παιχνιδια πολεμο με Κροατια και Ισπανια. Ακομα και στους ομιλους εδωσε 2 σκληρα ντερμπι με Αργεντινη και Γερμανια απο την οποια και εχασε στην παραταση...
 Αντιθετα οι Τουρκοι ειχαν αντιμετωπισει Γαλλια - Σλοβενια με την εκβαση των αγωνων να θυμιζει φιλικα παιχνιδια σχολικων ομαδων...


Τι να κανουμε ωρες ωρες κατι τετοια γινονται στο μπασκετ και μας κοροιδευουν οι ποδοσφαιρικοι και με το δικιο τους...


Τελος παντων για τον τελικο και μονο με οσα εχουν γινει υπερ των Τουρκων θα υποστηριζω τους Αμερικανους... Κακα τα ψεμματα κα οι Τουρκοι καλη ομαδα ειναι, συγκαταλεγονται σιγουρα στις 5 καλυτερες ομαδες του τουρνουα, αλλα βρισκονται εδω λογω εδρας. Κατ'εμε Λιθουανοι και κυριως Σερβοι αξιζαν περισσοτερο τον τελικο.
Κατι μου λεει ομως οτι σημερα τα Αμερικανακια δε θα εχουν ευκολο εργο... Για τη διαιτησια τουλαχιστον εχω την ελπιδα να μην ξαναδουμε τα χαλια που ειδαμε στα προηγουμενα ματς των Τουρκων... Και λογικα το καρπουζι θα μοιραστει. Τελικος ειναι, αλλο ματς δεν εχει. :D
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/10, 07:28 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #95 στις: 12/09/10, 11:44 »
Συμφωνώ με όλους, οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι. Το ότι είναι ομάδα με περισσότερο ταλέντο και ικανότητα απο την Τουρκία είναι προφανές. Η άμυνα στην τελευταία φάση...ούτε στα πάρκα που παίζουν τα παιδιά δε χάνεται έτσι παίκτης...Τί να πεις...

Κατα την άποψή μου ο πιο ενδιαφέρον τελικός θα ήταν ΗΠΑ-Σερβία. Δύο ομάδες με μπόλικο ταλέντο, νεανικές και με ένα background σαν σχολές μπάσκετ.

Όσο για τον τελικό που προέκυψε...Αξιόμαχη ομάδα η Τουρκία, αλλά εγώ πιστεύω ότι οι Αμερικανοί δε θα ιδρώσουν. Κρατάω μια πισινή γιατί στα ομαδικά αθλήματα και δη στους τελικούς ποτέ δεν ξέρεις (αν και στο μπάσκετ 99% κερδίζει ο καλύτερος) αλλά με αυτόν τον Ντουράντ, την τρομερή άμυνα (έργο Σιζέφσκι) και τα γνωστά αθλητικά προσόντα των Αμερικανών δε βλέπω κάτι άλλο.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #96 στις: 12/09/10, 17:44 »
Κλοπη ηταν. Μην το συζηταμε. Απο κει και περα, ασχετως αν θα εχουν τη διαιτησια με το μερος τους, οι Αμερικανοι μαλλον θα εχουν οδηγιες να μην τους διασυρουν, οπως ομως τους αρμοζει, διοτι καπως πρεπει να φανει οτι απο καποιο λαθος εχει βρεθει η Τουρκια, εστω και εντος εδρας, να διεκδικει χρυσο μεταλλιο παγκοσμιου κυπελλου. Ισπανια, Ελλαδα, Σερβια, Αργεντινη, Βραζιλια, ακομα και Λιθουανια, τι ειναι δηλαδη? Μαλακες?

Κατι ακομα. Νομιζω ειμαστε λιγο αδικοι απεναντι στην αμυνα των σερβων στην τελευταια φαση. Μην καταπινετε ακριτα οσα ειπε ο Χατζηγεωργιου, δειτε τη φαση. Ο Τουντσερι και ο Τουρκογλου δεν επαιξαν πικ'ν'ρολ, η μπαλα ΕΚΛΑΠΗ απο τον Τουρκογλου και τσουλισε μεσα στα χερια του Τουντσερι ο οποιος σκοραρε. Οποτε δεν μπορουμε να τους κατηγορουμε που δεν εκαναν περιστροφη στα μαρκαρισματα, εφοσον η φαση ηταν τελειως εκτος ελεγχου. Ειναι σαν τις μπαλες που δεν τις κατεχει καμια πλευρα και βουτανε ολοι με μπλονζον να την πιασουνε. Τους επαιξε παιχνιδι η τυχη, μην το ψαχνετε....δεν ειναι τοσο ηλιθιοι να αφησουνε παιχτη να σκοραρει ετσι απλα...

Και κυριως, μην αφηνετε τους σπορτσκαστερς να διαμορφωνουν αποψεις. ΔΕΙΤΕ τη φαση.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #97 στις: 12/09/10, 19:26 »
Οι Τούρκοι σε αυτή την φάση ήταν πολύ τυχεροί. Ισως εάν οι Σέρβοι έπαιζαν κανονική άμυνα και όχι pressing να ήταν τώρα στον τελικό.
Πάντως το ότι φτάσανε μέχρι τον τελικό, είναι κατόρθωμα και της διαιτησίας που τους άφηνε σε κάθε παιχνίδι να παίζουν πυγμαχία. Απόδειξη αυτού είναι ότι οι μόνες ομάδες που δεν λύγισαν ήταν η Σερβία (που ξέρει να παίζει και αυτή ξύλο και δεν καταλαβαίνει τίποτα) και το Πουέρτο Ρίκο...Είδατε τι έπαθαν οι κακόμοιροι οι Κινέζοι απέναντι στους Τούρκους, οι οποίοι θεωρητικά είναι στο ίδιο επίπεδο με το Πουέρτο Ρίκο. Ακόμα και η Ελλάδα τώρα που το σκέφτομαι έπαιξε αξιοπρεπώς απένατί τους παρά την κάκιστη ψυχολογία και δεν διασύρθηκε.


Πάντως ο τελικός θα έχει φοβερό ενδιαφέρον, πλάκα θα έχει να το πάρουν οι Τούρκοι....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #98 στις: 12/09/10, 19:52 »
Κλοπη ηταν. Μην το συζηταμε. Απο κει και περα, ασχετως αν θα εχουν τη διαιτησια με το μερος τους, οι Αμερικανοι μαλλον θα εχουν οδηγιες να μην τους διασυρουν, οπως ομως τους αρμοζει, διοτι καπως πρεπει να φανει οτι απο καποιο λαθος εχει βρεθει η Τουρκια, εστω και εντος εδρας, να διεκδικει χρυσο μεταλλιο παγκοσμιου κυπελλου. Ισπανια, Ελλαδα, Σερβια, Αργεντινη, Βραζιλια, ακομα και Λιθουανια, τι ειναι δηλαδη? Μαλακες?

Κατι ακομα. Νομιζω ειμαστε λιγο αδικοι απεναντι στην αμυνα των σερβων στην τελευταια φαση. Μην καταπινετε ακριτα οσα ειπε ο Χατζηγεωργιου, δειτε τη φαση. Ο Τουντσερι και ο Τουρκογλου δεν επαιξαν πικ'ν'ρολ, η μπαλα ΕΚΛΑΠΗ απο τον Τουρκογλου και τσουλισε μεσα στα χερια του Τουντσερι ο οποιος σκοραρε. Οποτε δεν μπορουμε να τους κατηγορουμε που δεν εκαναν περιστροφη στα μαρκαρισματα, εφοσον η φαση ηταν τελειως εκτος ελεγχου. Ειναι σαν τις μπαλες που δεν τις κατεχει καμια πλευρα και βουτανε ολοι με μπλονζον να την πιασουνε. Τους επαιξε παιχνιδι η τυχη, μην το ψαχνετε....δεν ειναι τοσο ηλιθιοι να αφησουνε παιχτη να σκοραρει ετσι απλα...

Και κυριως, μην αφηνετε τους σπορτσκαστερς να διαμορφωνουν αποψεις. ΔΕΙΤΕ τη φαση.

Διαφωνω καθετα. Ποιο pick'n'roll και ποια περιστροφη στα μαρκαρισματα...στα 4 δευτερα, παιζεις αυστηρο man to man, για να μη βρεθεις προ εκπληξεως...το οτι βρεθηκε αμαρκαριστος παικτης ειναι απολυτο λαθος της αμυνας, δε γινεται σε 4 δευτερα η ομαδα που επιτιθεται να σε ξεγελασει...ειναι καθαρα δικια σου βλακεια...
 
Edit: ορθογραφικο λαθος ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/10, 19:56 από _KAMELOT_ »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #99 στις: 12/09/10, 19:55 »
Ήμουν αρκετά εκνευρισμένος και δεν πόσταρα χτες
Τα περισσότερα τα είπατε.Να σημειώσω και την φάση με τον Ασίκ που τραυματίζεται για να μην βαρέσει τις βολές.Πολλά γέλια.
Σήμερα βλέπω μάλλον χαλαρά ΗΠΑ,όχι γιατί υπάρχει καμιά τεράστια διαφορά με τους τούρκους αλλά γιατί θεωρώ ότι μετά τον εξαντλητικό χτεσινό ημιτελικό είναι κομματάκι δύσκολο να κοντράρουν τους άλλους που πέρασαν ξεκούραστα.
Το ίδιο συμβαίνει τώρα και στον μικρό τελικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/10, 19:58 από s.s. »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)

Ξεκίνησε από stavros75 « 1 2 ... 12 13 » Αθλητισμός

309 Απαντήσεις
77430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/06, 23:15
από Marios Demigod
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer
13 Απαντήσεις
8105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 11:44
από sakman
153 Απαντήσεις
44991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 15:42
από master of puppets
6 Απαντήσεις
4515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 17:18
από Kiratzoharris
66 Απαντήσεις
33241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:27
από alek
84 Απαντήσεις
21760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 00:43
από Smokey000
9 Απαντήσεις
3761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 15:39
από Eagle Of Kamelot
9 Απαντήσεις
4371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 18:49
από Anaximandros
44 Απαντήσεις
11449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 15:53
από blackmorefan