Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Συναυλίες, παραστάσεις, εκδηλώσεις / Α.Κοκκίνου- Ηλ.Παπακωνσταντίνου live
« Τελευταίο μήνυμα από krios80 στις Σήμερα στις 01:22 »

Αρετή Κοκκίνου – Ηλίας Δ. Παπακωνσταντίνου
“Να λύσουμε τα αβύθιστα καράβια”
Πολυχώρος ‘’Αλεξάνδρεια ‘’Τρίτη 19 Ιουνίου 2018
Συμμετέχουν οι Αργυρώ Καπαρού, Θέλμα Καραγιάννη, Ντομένικα Ρέγκου,
Σοφία Ανδριανού, Γιάννης Λεκόπουλος και Ειρήνη Αναστασίου

kokkinou papakonstantinou

Ο ποιητής Ηλίας Παπακωνσταντίνου και η συνθέτης Αρετή Κοκκίνου, μετά τις επιτυχημένες παραστάσεις “Το βαθύ μπλε του μπαλκονιού” και “Το άγριο άνθος του έρωτα” παρουσιάζουν σε καλοκαιρινή διάθεση μια σύνθεση μουσικής και λόγου αφιερωμένη στα ταξίδια και τους ταξιδευτές. Περιπλανήσεις όμορφες, συναρπαστικές, πραγματικές ή φανταστικές θα χωρέσουν σε μια βραδιά στον όμορφο κήπο του πολυχώρου ‘’Αλεξάνδρεια’’.
Τραγούδια από τον πρόσφατο δίσκο τους με τίτλο “Αήττητο Αλάτι”, καθώς και τραγούδια από το ελληνικό και διεθνές ρεπερτόριο δένουν αρμονικά με τον ποιητικό λόγο του Ηλία Παπακωνσταντίνου αλλά και κλασικών Ελλήνων ποιητών.
Η παράσταση πλαισιώνεται από εκλεκτούς συνεργάτες των δύο δημιουργών:
Αργυρώ Καπαρού : Τραγούδι
Θέλμα Καραγιάννη: Τραγούδι
Ντομένικα Ρέγκου: Απαγγελία, τραγούδι
Ειρήνη Αναστασίου: Βιολοντσέλο

Πολυχώρος Αλεξάνδρεια :Σπάρτης 14,Αθήνα (Πλ.Αμερικής)
Τηλ.κρατήσεων : 210-8673655
2
Μουσικά όργανα και εξοπλισμός / Απ: Guitar Kit
« Τελευταίο μήνυμα από mouz στις Χθες στις 23:35 »
Αυτό είναι το επόμενο βήμα, απλά φοβάμαι ότι αν δεν οργανώσω καμιά απαγωγή του Μήτσου ή του Αχιλλέα (ή και των δύο) και τους κρατήσω εδώ να μου δίνουν οδηγίες απλά θα χαλάσω τα περισσότερα λεφτά. Έτσι λέω να ξεκινήσω με κάτι απλό και σχετκά φτηνό, να θυμηθώ τα συναρμολογούμενα που έκανα μικρός (με περιορισμένη επιτυχία να πω). Για το λόγο αυτό έβαλα την τελευταία υποψήφια που είναι πιο φτηνή (και έχω βρει και ένα δύο ακόμα πιο φτηνές - μέχρι το 40άρι), που να πω την αλήθεια ίσως εκεί πρέπει να πάω για πρώτο βήμα και μετά να κάνω μία thinline (ή mockingbird) όπως λες.

Φαντάζομαι από την άλλη ότι αν δεν καταστρέψω σώμα μπράτσο, τα άλλα τα αλλάζω έτσι κι έτσι αργότερα, που θα είναι και πιο εύκολο αφού εγώ θα τα έχω συναρμολογήσει (λόγω ασχετίλας μπορεί να μου διαφεύγει κάτι, είμαι όλος αυτιά  ;D )
3
« Τελευταίο μήνυμα από Καθόδιος (φλουτσ) στις Χθες στις 23:25 »
Ωραία φάση για μαστόρεμα αλλά το όργανο που θα προκύψει θα είναι αξιοπρεπές ή θα γίνει διακοσμητικό τοίχου; Αποκλείεις την περίπτωση να παραγγείλεις parts της αρεσκείας σου, μαγνήτες, hardware, κλπ ξεχωριστά και να τα συναρμολογήσεις;
Φυσικά το μπάτζετ θα ανέβει κατά πολύ αλλά το αποτέλεσμα θα είναι ένα όργανο πολύ καλής ποιότητας όπως το θέλεις.
4
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Χθες στις 22:44 »
Εγω δε μηλαω γιατι ξες τι θα πω.. :P :P :P :P

Υγ εγω θα επαιρνα την μοκινγκμπερντ,αλλα αφου δεν εχεις σκοπο να παρεις μπασο,δεν στο λεω
5
Μουσικά όργανα και εξοπλισμός / Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Τελευταίο μήνυμα από mouz στις Χθες στις 22:35 »
Εγώ θα σου πρότεινα μάλλον να πάρεις σχετικά καλό ενισχυτή. Από κιθάρες νομίζω ότι υπάρχουν αρκετές κοντά στο 500άρικο που θα λάμψουν με ένα καλό ενισχυτή. Προσωπική άποψη βέβαια, η πιο all around κιθάρα είναι η κλασική στρατ. Οι μεξικάνες είναι καλής ποιότητας (τουλάχιστον αυτή που πήρα εγώ ήταν εξαιρετική) και πάνε λίγο πάνω από το 500άρικο. PRS δεν είχα ποτέ, μου αρέσουν εμφανισιακά αλλά δεν ξέρω παραπάνω. Με το SE δεν θα είχα πρόβλημα, όλα τα επώνυμα από Ινδονησία Κίνα κλπ κατά την άποψή μου είναι απόλυτα αξιοπρεπή στα λεφτά που κοστίζουν (καλύτερη αναλογία ποιοτητας τιμής από τα Αμερικάνικα θεωρώ). Θυμίζω άλλωστε ότι τα iPhone φτιάχνονται στην Κίνα :). Αν προτιμάς LP, παρότι νομίζω ότι δεν είναι τόσο all around όσο οι στρατ, υπάρχουν στο 500 καταπληκτικές epiphone.
6
Συναυλίες, παραστάσεις, εκδηλώσεις / Απ: 30 Χρόνια Πυξ Λαξ
« Τελευταίο μήνυμα από Στόκας στις Χθες στις 22:21 »
Ακούστηκε μηπως πως θα παιχτεί και στην τηλεόραση σαν το 2011?
7
« Τελευταίο μήνυμα από mouz στις Χθες στις 22:15 »
... φαίνεται το πιο σιγουράκι. Θα πρέπει να βρώ και τον τρόπο να μπουν λίγα λίγα τα κομμάτια στο σπίτι μη με χωρίσει η γυναίκα μου :-Ρ
8
« Τελευταίο μήνυμα από Uriah στις Χθες στις 22:05 »
Μη το πολυσκεφτεσαι και παρε την thinline
9
Μουσικά όργανα και εξοπλισμός / Guitar Kit
« Τελευταίο μήνυμα από mouz στις Χθες στις 21:52 »
Όπως όλοι οι φίλοι εδώ μέσα γνωρίζετε, (α) είμαι τραγικός ξεφτίλας με το GAS μου μέσα και (β) δεν πιάνουν τα χέρια μου για κατασκευές.

Λόγω του (α) και για να βελτιωθώ κάπως στο (β), και ενώ περιμένω να μου έρθει η καινούργια κυρία που έχω παραγγείλει και θα σας παρουσιάσω οσονούπω (είπαμε, (α)  ;D ;D ) κάθομαι και κοιτάζω κιτ κιθάρας για κατασκευή μπας και φτιάξω μία κιθάρα από κιτ για να ξεκολλήσω λίγο με τις κατασκευές.

Μέχρι τώρα έχω δει κατ' αρχήν τα γνωστά κιτ HB και J&D των γερμανών που δεν με ενθουσιάζουν, κυρίως γιατί έτσι κι αλλιώς έχω στρατ, τελε και LP (χαζομάρα μου βέβαια, αλλά αφού φτιάχνω κάτι γιατί να μην είναι διαφορετικό; μπορεί να τα φτιάξω κάτι αξιοπρεπές και να μην είναι για πέταμα). Είδα επίσης τα παρακάτω:

https://www.guitarfetish.com/Classic-Mockingbird-Style-guitar-Kit-MAPLE-Poplar-body-COMPLETE-_p_21434.html mockingbird, ενδιαφέρον στυλ, μου αρέσει το μανίκι με το σφένδαμο και τα περίεργα inlays, είναι βέβαια από Αμερική και δεν ξέρω για έξτρα έξοδα κλπ.
https://www.etsy.com/uk/listing/600309465/guitarkitshop-rick-6-trings-diy-electric?ga_order=most_relevant&ga_search_type=all&ga_view_type=gallery&ga_search_query=diy%20guitar%20kits&ref=sr_gallery-3-28 Μου αρέσει πολύ το σχέδιο των rickenbacker, αλλά είναι από Κίνα και πάλι δεν ξέρω για χρόνους και έξοδα (παρότι όπως ξέρετε η κινεζουλα που είχα πάρει βγήκε σχεδόν τέλεια) και ξεφεύγουμε λίγο στην τιμή.
http://www.guitarkitfabric.co.uk/Catalogue/diy-guitar-kits/diy-guitar-thinline-fender-ash Ευρωπαϊκό, φαίνεται καλός ο κατασκευαστής και η τιμή μεσαία. Και thinline θέλω κάποτε (τρομάρα μου).
https://www.amazon.co.uk/Knoxville-Electric-Guitar-DIY-Kit/dp/B00966IGMI/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1529347351&sr=8-3&keywords=diy%2Bguitar&th=1 12χορδη τελε (υπάρχει και 6χορδη στην ίδια τιμή). Οκ, έχω τελε, αλλά είναι amazon uk που έχω ξαναπαραγγείλει και επιπλέον η φτηνοτερη τιμή (να πω την αλήθεια οι τελε μου αρέσουν με σφένδαμο κανονικά).

Με βλέπω να κλίνω σιγά σιγά (καλοκαιριάζει κιόλας) προς το τρίτο (τη thinline). Εχει κανείς παλιός και γνώστης να μου δώσει καμιά συμβουλή; (συμπεριλαμβανομένων και συμβουλών του τύπου να μην πάρω άλλη ή να φτιάξω κανένα μπάσο καλύτερα  ;D ;D ;D ). Τώρα που το έγραψα, ξέρει κανείς καλό site να πουλάει κιτ βαρύτονης;)
10
Μουσικά όργανα και εξοπλισμός / Καλές μάρκες κιθάρας
« Τελευταίο μήνυμα από tolisguitar12 στις Χθες στις 19:09 »
[size=0pt]Καλησπέρα.[/size][size=0pt][/color]Ψάχνομαι για να αγοράσω μια καλή ηλεκτρική κιθάρα μέχρι τα 1000 ευρώ περίπου.[/size]
[size=0pt][/color]Θέλω να έχει τρέμολο, κατά προτίμηση 24 τάστα και να μπορεί σχετικά να αποδίδει καλά σε όλα τα είδη(blues,jazz-metal) αλλά κυρίως ροκ και να είναι σχετικά ευκολόπεκτη.[/size]
[size=0pt][/color]Θέλω να μου προτείνεται μάρκες που να φτιάχνουν καλές κιθάρες που να αξίζουν τα λεφτά τους.[/size]
[size=0pt][/color]Σκεφτόμουν για μια PRS SE Custom 24 αλλά δεν είμαι σίγουρος, επειδή φτιάχνεται στην Ινδονησία και δεν ξέρω αν θα είναι καλή ποιότητα. Θα προτιμούσα ένα αμερικάνικο όργανο. Φυσικά μπορεί να είμαι και τελείως λάθος.[/size]
[size=0pt][/color]Εσείς τι  προτείνεται?[/size]
[size=0pt][/color]Ευχαριστώ[/size]
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10