Αποστολέας Θέμα: SoundFonts...Τί είναι...?  (Αναγνώστηκε 12189 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 3xordos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
SoundFonts...Τί είναι...?
« στις: 03/02/05, 10:47 »
Καλημέρα σε όλους, μπορεί κανείς να μου δώσει βοήθεια για soundfonts; με απασχολούν τα εξής θέματα:
Τί είναι, πως φτιάχνονται, που χρησιμεύουν, και ποια προγράμματα χρησιμοποιώ...
είναι συμβατά με CubaseSX2; εχω περιορισμό στη κάρτα ήχου που χρησιμοποιώ (SoundBlaster LivePlayer)
Ευχαριστώ προκαταβολικά...
Eγωιστής: ένα άτομο που ενδιαφέρεται περισσότερο για τον εαυτό του παρά για μένα !!!

Αποσυνδεδεμένος darthvader8119

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SoundFonts...Τί είναι...?
« Απάντηση #1 στις: 04/02/05, 00:32 »
ta soundfonts boreis na ta xrismopioiseis mono an exeis Soundblaster (pou exeis opote ise ok)

einai samples arxeia wave...pou exoun metatrapei se midi...apla ine poli kalitera apo ta apla midi tis soundblaster...

boreis na ftiaxeis ta dika sou me ena programa pou sou erxete mazi me to software tis soundblaster!

me to cubase litourgoun...alla kalitera ke pio efkola ta vazeis sto cakewalk (sonar)
Rock n Roll all Night and Party every Day

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: SoundFonts...Τί είναι...?
« Απάντηση #2 στις: 04/02/05, 13:33 »
Καποιες διορθωσεις:
1) Τα soundfonts ΔΕΝ ειναι midi. Τα soundfonts ειναι δειγματα ηχων, μονο που εχουν συμπιeστει με διαφορετικο τροπο.Υπαρχουν πολλοι τυποι συμπιεσης ενος ηχου, ξεκινωντας απο τον PCM, και καταληγοντας στα soundfonts. Συνηθως ειναι πιο μικρα απο τα υπολοιπα ειδη μετατροπης, ομως εχουν το πλεονεκτημα οτι μπορει να περιεχουν μεσα σε 30ΜΒ ολοκληρο πακετο οργανων. Παντως μπορεις να βρεις και μονο ενα οργανο σε καθε soundfont. Απλα να ξερεις πως συνηθως μεγαλυτερο μεγεθος, σημαινει και καλυτερη ποιοτηα εγγραφης και συμπιεσης.
2) Τα Soundfonts ΔΕΝ χρησιμοποιουνται μονο απο την soundblaster. Δηλαδη ενας ο οποιος εχι καρτα EMU, δεν μπορει να χρησιμοποιησει τα soundfonts?Τοτε θα ειχε κλεισει η εταιρια. Ολες οι καρτες ηχου ειναι συμβατες με soundfonts ( βεβαια εξαιρουνται οι κλασσικες on board που αναλογα με το μοντελο μπορει να εχουν το κλασσικο τυπο FM synthesis των ηχων ).
3) Το sonar εχει μεινει καποιες εποχες πισω σε καποιες καινοτομιες της Steinberg ( Cubase, Nuendo κλπ )..Προτεινω να συνεχισεις να χρησιμοποιεις το Cubase SX2. Μπορεις να κανεις εισαγωγη του Soundfont απο καποιον καλο sampler VST ( εγω χρησιμοποιω το Halion 2, αλλα οι περισσοτεροι προτιμουν το konekt ) Ετσι θα εχεις ενα καλο audio προγραμμα με πολλες midi εφαρμογες...
4) Το Vienna Soundfont Studio μπορει να το παρει ο καθενας, ασχετα αν το δινει μεσα στο CD της η Creative.
Αν θελεις να βρεις περισσοτερα soundfonts ή να μαθεις περισσοτερα, δες στο hammer-sound:
http://www.hammersound.net/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Costa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • AMIGOS PARA SIEMPRE
    • Προφίλ
Απ: SoundFonts...Τί είναι...?
« Απάντηση #3 στις: 04/02/05, 15:49 »
.Υπαρχουν πολλοι τυποι συμπιεσης ενος ηχου, ξεκινωντας απο τον PCM,

Εννοείς την γνωστή παλμοκωδική διαμόρφωση με τα 8000 δείγματα/sec?? (Pulse Code Modulation - PCM)
Νόμιζα ότι χρησιμοποιήται μόνο στην τηλεφωνία (για την "ψηφιοποίηση" της φωνής.Στην ουσία είναι η καρδιά του σύγχρονου τηλεφωνικού συστήματος).
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για sampling οργάνων?

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: SoundFonts...Τί είναι...?
« Απάντηση #4 στις: 04/02/05, 16:06 »
To PCM den exei monadiko sample rate 8kHz oute xrhsimopoieitai mono sthn thlefwnia...
ola ta waveform arxeia (.wav) se PCM einai kwdikopoihmena se 44,1/48/96Khz klp.

Αποσυνδεδεμένος Costa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • AMIGOS PARA SIEMPRE
    • Προφίλ
Απ: SoundFonts...Τί είναι...?
« Απάντηση #5 στις: 04/02/05, 16:35 »
ΟΚ.
Thanx Candlemass

Αποσυνδεδεμένος 3xordos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SoundFonts...Τί είναι...?
« Απάντηση #6 στις: 04/02/05, 19:57 »
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα το ψάξω λίγο...
και...πάλι εδώ είμαστε ;)
Eγωιστής: ένα άτομο που ενδιαφέρεται περισσότερο για τον εαυτό του παρά για μένα !!!

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: SoundFonts...Τί είναι...?
« Απάντηση #7 στις: 05/02/05, 15:19 »
Λοιπόν :
1. Soundfonts είναι αρχεία για Samplers :
   - ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΑΣΥΜΠΙΕΣΤO ΗΧΟ (PCM : 44.1 Khz - 16bit  - όντως 44100 δείγματα/sec στα 16 bit- Pulse Code Modulation - PCM)
   - Περιέχουν δηλαδή ΔΕΙΓΜΑΤΑ (Samples) από πολλά όργανα σε ένα Αρχείο.
    - Καμμία σχέση με MIDI. Το MIDI κάνει άλλη δουλειά -> ΠΑΙΖΕΙ τα Soundfonts .
   - Δημιουργούνται κυρίως από το πρόγραμμα "Vienna" -freeware (αν kai τελευταία υπάρχουν κι άλλα προγράμματα που μπορούν να φτιάξουν Soundfonts όπως το VSampler)
   - Παίζονται είτε απ' ευθείας από τις Soundblaster (Hardware Samplers) είτε από Software Samplers (Kontakt, Gigasampler ...)
   - Επειδή ήταν πολύ διαδεδομένο format, Το Cubase VST το υποστήριζε "εγγενώς" (π.χ. μπορούσες μέσα από το Cubase να αλλάζεις Banks, κ.λ.π.) ...  για το SX δεν ξέρω ... ::)

Ίσως βοηθηθήτε κι από εδώ :  7. Soft Samplers
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=294

Πάντα στη διάθεσή σας ... /nEwBiE  8)

ΠΣ... Ωραίο κομμάτι το Κοναν , φρι ... τώρα το ακούω ...  ;D
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος 3xordos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SoundFonts...Τί είναι...?
« Απάντηση #8 στις: 05/02/05, 20:52 »
   nEwBie να ρωτήσω κάτι; οκ βρήκα μέσα στο site www.soundblaster.com διαθέσιμο το Vienna και χρήσιμες οδηγίες για soundfont & sampling αλλά τί γίνεται όταν δεν έχεις κάρτα soundblaster και έχεις μια onboard για παράδειγμα...
   αν θέλω να φτιάξω soundfont το κάνω μέσα από το Vsampler (γιατί το vienna δε δουλεύει χωρίς soundblaster hardware) αλλά πως μπορώ να το φορτώσω μετά στο Cubase ή στο GuitarPro;
   αν επρόκειτο για soundblaster, φορτώνεις στη μνήμη το sf2 μέσα από τους drivers της κάρτας, για άλλη κάρτα όμως τι γίνεται; γενικώς δηλαδή αν δεν έχεις soundblaster πως μπορείς να φορτώσεις sf2???
Eγωιστής: ένα άτομο που ενδιαφέρεται περισσότερο για τον εαυτό του παρά για μένα !!!

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: SoundFonts...Τί είναι...?
« Απάντηση #9 στις: 06/02/05, 11:31 »
   nEwBie να ρωτήσω κάτι; οκ βρήκα μέσα στο site www.soundblaster.com διαθέσιμο το Vienna και χρήσιμες οδηγίες για soundfont & sampling αλλά τί γίνεται όταν δεν έχεις κάρτα soundblaster και έχεις μια onboard για παράδειγμα...
   αν θέλω να φτιάξω soundfont το κάνω μέσα από το Vsampler (γιατί το vienna δε δουλεύει χωρίς soundblaster hardware) αλλά πως μπορώ να το φορτώσω μετά στο Cubase ή στο GuitarPro;
   αν επρόκειτο για soundblaster, φορτώνεις στη μνήμη το sf2 μέσα από τους drivers της κάρτας, για άλλη κάρτα όμως τι γίνεται; γενικώς δηλαδή αν δεν έχεις soundblaster πως μπορείς να φορτώσεις sf2???

... χμμμ ... σε κάθε περιπτωση χρησιμοποιείς Soft Sampler. Ki αυτό διότι οι δυνατότητες των Soundblaster είναι περιορισμένες  (μπορούν να φορτώσουν περιορισμένα σε μέγεθος soundfonts) ...
Γενικά ας μην κρυβόμαστε ... το φορμά αυτό είναι παλιό και "ξεπερασμένο" (από άποψη δυνατοτήτων) ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΔΕΔΟΜΕΝΟ. Συνεπώς εγώ στη θέση σου θα αγόραζα κάποιον Soft Sampler (π.χ. VSampler, Kontact , Gigasampler ...), θα φόρτωνα όποιο Soundfont ήθελα, θα ήμουν απόλυτα συμβατός με Cubase kai GuitarPro, και δε θα μ΄ένοιαζε καθόλου η έλλειψη Soundblaster !!!  ;D ;D

/nEwBiE  8)

Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος 3xordos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SoundFonts...Τί είναι...?
« Απάντηση #10 στις: 07/02/05, 14:50 »
Γνωρίζει κανείς, κανένα site ή που θα βρω κάποιο manual για το Vsampler3 (Συνόπτικο για άμεσα αποτελέσματα  ;)) γιατί είναι λίγο μπερδεγουέι η κατάσταση...
Eγωιστής: ένα άτομο που ενδιαφέρεται περισσότερο για τον εαυτό του παρά για μένα !!!

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: SoundFonts...Τί είναι...?
« Απάντηση #11 στις: 08/02/05, 09:09 »
http://www.maz-sound.de/

... και ψάξε.... κάπου αριστερά έχει τα πάντα για το VSampler (download, manual, banks ... κ.α.)

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος 3xordos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SoundFonts...Τί είναι...?
« Απάντηση #12 στις: 08/02/05, 12:48 »
οκ σ' ευχαριστώ...έχω αρκετό διάβασμα...
Eγωιστής: ένα άτομο που ενδιαφέρεται περισσότερο για τον εαυτό του παρά για μένα !!!

Αποσυνδεδεμένος 3xordos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SoundFonts...Τί είναι...?
« Απάντηση #13 στις: 10/02/05, 14:09 »
Καλησπέρα ξανά, δε βρίσκω άκρη με το VSampler3, βρήκα κάτι manuals αλλά δεν λένε βήμα βήμα πως γίνεται να φτιάξεις ένα library ή ένα project, έχει πέσει στην αντίληψή σας κάτι που θα με βοηθούσε;
α, επίσης πως θα φορτώσω ένα sf2 στο GuitarPro από το vsampler ? για το cubase το βρήκα αλλά για το GuitarPro ?
Eγωιστής: ένα άτομο που ενδιαφέρεται περισσότερο για τον εαυτό του παρά για μένα !!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/07, 21:11
από tug
40 Απαντήσεις
25917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/09, 20:35
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
13 Απαντήσεις
14181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 03:17
από Crossroad
64 Απαντήσεις
23195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 21:08
από Marios Demigod
215 Απαντήσεις
71395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/18, 16:32
από zanxion72
3 Απαντήσεις
2822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 17:23
από King Lui
3 Απαντήσεις
3827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/17, 14:12
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
5455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/17, 22:15
από mouz
3 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/19, 11:33
από panixgr
0 Απαντήσεις
5408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/19, 17:29
από AsimosKrok