Αποστολέας Θέμα: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης  (Αναγνώστηκε 7068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
καλησπερα

Εγω Ειμαι νεος στην ηλεκτρικη κιθαρα, τωρα αρχιζω να μαθηματα  , και εχω ενθουσιαστει, κοιταζω και καποια βιντεακια σε youtube κλπ

θα κανω μαθηματα με δασκαλο και μονος μου με μαθηματα που βρικα στο ιντερνετ

σε ποσο διαστημα πιστεβετε καποιος που ξεκινα τωρα θα μπορει να παιζει  ετσι οπως ο τυπος στο βιντεακι αυτο?


μπορω να ελπιζω οτι φτασω σε ενα τετοιο επιπεδο μετα απο 1 χρονο μελετης, εστω κοντα σε αυτο το επιπεδο?

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #1 στις: 24/01/08, 00:50 »
  Αν εξαιρεσω το κακο τρεμολο,το αρυθμο παιξιμο και την βαβουρα απο την προσπαθεια του να τρεχει, με μελετη σε 4 περιπου μηνες ισωςκ αι λιγο παραπανω να μπορεις να παιζεις ετσι!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος panos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #2 στις: 24/01/08, 00:57 »
θες να πεις οτι δεν ηταν και το καλυτερο παραδειγμα αυτο που εδωσα ετσι?

και ακομα θαθελα να ρωτησω για το συγκεκριμενο....ο ηχος που βγαζει ειναι απλα  απο το βρομικο καναλι του ενισχυτη? η κανει χρηση και καποιου εφε?
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/08, 00:59 από panos83 »

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #3 στις: 24/01/08, 01:01 »
  Απλα παρατηρησα καποια λαθακια,μην το παιρνεις προσωπικα.Η καλυτερη εξασκηση αγαπητε Πανο ειναι να παιζεις  με αλλα ατομα στην ιδια μπαντα,σε καποιο σπιτι που θα εχετε βρεθει φιλαρακια παρεα,στα λαιβ φυσικα αλλα για αρχη που εισαι εσυ,να μελετησεις δαχτυλοθεσια,συγχορδιες,αρπισματα και σιγα σιγα ριφακια.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος panos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #4 στις: 24/01/08, 01:05 »
σε ευχαρηστω για την απαντηση, μηπως μπορεις να με διαφωτησεις και στο ερωτημα μου , για το αν γινεται χρηση καπιου εφε?
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/08, 01:07 από panos83 »

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #5 στις: 24/01/08, 01:31 »
  Νομιζω οτι χρησιμοποιει μονο reverb
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος panos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #6 στις: 24/01/08, 01:52 »
επειδη τωρα μαθαινω και δεν ξερω reverb τι ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #7 στις: 24/01/08, 02:13 »
  Ειναι το βαθος που ακουμε.Δεν ειναι δλδ εντελως αδειος ο ηχος που βγαινει απο τον ενισχυτη εχει κατι σαν ηχω θα ελεγα :)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος panos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #8 στις: 26/01/08, 04:32 »
εχω δυο μερες που ξεκινησα ηλεκτρικη, και εχω απογοητευτει λιγο... παρα την μεγαλη μου προσπαθεια εχω τα εξεις προβληματα

τα δαχτυλα μου, του αριστερου χεριου πονανε, και αρκετα.. αυτο συμβαινει και οταν προσπαθω  να τα ανοιξω για να καταφερω μια συνχωρδια και οταν ποιεζω τις χορδες στις ακρες

αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι καποιες  συνχωρδιες οσο και αν προσπαθω το ξερω οτι δε θα καταφερω ποτε να τις παιξω...  για παραδειγμα  η B maj, Β min, c min ειναι μερικες απο αυτες... Λετε να εχει προβλημα ανατομικο η παλαμη μου και να μην μπορω μονο εγω  να τις πιασω στην ταστιερα?

εσεις τις παιζετε τοσο ευκολα?
παρα ολα τα παραπανω θελω να μην το βαλω κατω και να συννεχισω ...αλλα οταν φτανω σε ενα σημειο που βλεπω οτι δεν μπορω να παω παρακατω τι να κανω? τι με συμβουλευετε εσεις?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #9 στις: 26/01/08, 09:27 »
εχω δυο μερες που ξεκινησα ηλεκτρικη, και εχω απογοητευτει λιγο... παρα την μεγαλη μου προσπαθεια εχω τα εξεις προβληματα

τα δαχτυλα μου, του αριστερου χεριου πονανε, και αρκετα.. αυτο συμβαινει και οταν προσπαθω να τα ανοιξω για να καταφερω μια συνχωρδια και οταν ποιεζω τις χορδες στις ακρες

αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι καποιες συνχωρδιες οσο και αν προσπαθω το ξερω οτι δε θα καταφερω ποτε να τις παιξω... για παραδειγμα η B maj, Β min, c min ειναι μερικες απο αυτες... Λετε να εχει προβλημα ανατομικο η παλαμη μου και να μην μπορω μονο εγω να τις πιασω στην ταστιερα?

εσεις τις παιζετε τοσο ευκολα?
παρα ολα τα παραπανω θελω να μην το βαλω κατω και να συννεχισω ...αλλα οταν φτανω σε ενα σημειο που βλεπω οτι δεν μπορω να παω παρακατω τι να κανω? τι με συμβουλευετε εσεις?

Συγγνώμη φίλε Πάνο, αλλά αν περίμενες μετά από δύο ημέρες που παίζεις κιθάρα να μην πονάνε τα ακροδάχτυλά σου ή να μπορείς να πιάνεις μπαρέ χωρίς πρόβλημα, μάλλον οι προσδοκίες σου ήταν εκτός πραγματικότητας. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κιθαρίστας που κατάφερε κάτι τέτοιο μέσα στην πρώτη εβδομάδα επαφής του με το όργανο, ίσως ούτε και μέσα στον πρώτο μήνα. Το μόνο που θα πρέπει να κοιτάξεις σε αυτή τη φάση είναι αν η τεχνική σου είναι σωστή. Κοίταξε σε κάποιο βιβλίο ή συμβουλέψου κάποιον πιο έμπειρο για να βεβαιωθείς ότι τοποθετείς σωστά τα δάχτυλά σου στην ταστιέρα και ότι πιάνεις τα μπαρέ όπως πρέπει. Αλλά και τέλεια να είναι η τεχνική σου (που δεν θα είναι ακόμα) θα χρειαστεί χρόνος εξάσκησης για να εξοικοιωθεί το χέρι σου και να λυθούν τα δάχτυλά σου.

Όσο για την ερώτησή σου σχετικά με την πιθανή ύπαρξη ανατομικού προβλήματος, μάλλον δεν χρειάζεται καν να το συζητάμε. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα είχες πρόβλημα και με πολλές άλλες δραστηριότητες. Είναι απλά θέμα χρόνου και εξάσκησης. Μην απογοητεύεσαι λοιπόν. Να είσαι σίγουρος ότι μετά από λίγο καιρό όλα θα είναι πολύ πιο εύκολα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #10 στις: 26/01/08, 15:15 »
   εγω ακομα και τωρα μετα απο σχεδον 20χρονια ποναω μετα απο πολυ ωρα παιζοντας μπαρε!!!

παντως ο χρονος που απαιτηται ειναι καθαρα στο χερι σου! Πχ εγω αν μελετουσα οσο μελατανε
πολλα παιδια απο εδω μεσα 20χρονια θα ημουν ηδη διασημος! Σιγουρα παιδια παιδια που παιζουν
λιγοτερο καιρο απο μενα ειναι σε καλλιτερο επιπεδο και το αναποδο! απλα εγω ειχα μια κλιση στη
θεωρια πιο πολυ! Γενικα θελω να ξερω "πως γινονται" μερικα πραγματα...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος panos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #11 στις: 26/01/08, 17:14 »
Μάλλον με παρεξηγήσατε…  δεν είπα ότι ήθελα από την δεύτερη μέρα να παίζω μπαρε , ήθελα απλά να το πιάσω με τα δάχτυλα να δω πως γίνεται και ούτε καν αυτό δεν κατάφερα…

Άλλο πρόβλημα που έχω είναι ότι για παράδειγμα ι, σε κάποια αλλαγή από την μια χορδή στην άλλη  την κάνω λάθος και το δάχτυλο μου ακουμπά σε άλλη χορδή από αυτήν που πρέπει.

Μπορεί όλα αυτά να είναι φυσιολογικά, και απλά εγώ απογοητεύομαι  χωρίς λόγο
Θέλω να βρω κάποια άσκηση για να ενδυναμώσω τα δάχτυλα μου πάντως…

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #12 στις: 26/01/08, 17:28 »
Όχι μόνο είναι φυσιολογικά και αναμενόμενα, αλλά θα με παραξένευε πολύ να μην είχες αυτά τα "προβλήματα". Όσο για το μπαρέ, σού επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να το πιάσεις. Εκτός φυσικά και αν έχεις κάποια αναπηρία, πράγμα το οποίο θα είχες γίνει εμφανές προ πολλού. Και αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι ενδυνάμωση, αλλά επιδεξιότητα η οποία θα έρθει με τον καιρό.

Εν ολίγοις, μην απογοητεύεσαι και μην τα παρατάς. Η κιθάρα θέλει δουλειά και μεράκι...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #13 στις: 01/02/08, 21:58 »
Μπορείς αν δεν έχεις ξεκινήσει μαθήματα να πάρεις κανά βιβλίο το Stetina, όπως rhythm guitar vol. 1 και να ασχοληθείς με μερικές πολύ χρήσιμες ασκήσεις. Επ΄σης καλό βιβλίο είναι το '' η ηλεκτική κιθάρα και η τεχνική της'' του Άκη Τουρκογιωργη.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #14 στις: 02/02/08, 12:04 »
Βρές ένα καλό δάσκαλο, ο οποίος θα σου δείξει γενικώς πως γίνεται τι, και να σου μάθει και τα θεωρητικά. Καλύτερα να μάθεις σωστά από νωρίς παρά να χτυπιέσαι αργότερα που δεν τα'μαθες. Και φυσικά, ο δάσκαλος θα σου εξηγεί ποιά είναι τα εφικτά και ποιά τα ανέφικτα για τον δεδομένο χρόνο που παίζεις. Πάνω απ΄όλα μην τρελαίνεσαι να τα μάθεις όλα γρήγορα, γιατί στο τέλος θα την παρατήσεις τσάμπα απ'την απογοήτευση. Πάρ'το χαλαρά το θέμα, και σιγά σιγά θα μάθεις.

Α! Και γενικώς είμαι κατά των μαθημάτων μέσω internet. Κάτι βιντεάκια στο youtube κλπ. είναι απλά παραπληροφόρηση, και όχι ο σωστός τρόπος να μάθεις κάτι. Όπως και τα βιβλία με τις ταμπλατούρες κλπ. Αν δεν έχεις κάποιον να σου δείξει πως γίνονται ΣΩΣΤΑ δεν παίζει να μάθεις ΣΩΣΤΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/08, 12:06 από Tony G. »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #15 στις: 02/02/08, 13:17 »
Δεν χρειαζεσαι δασκαλο απαραιτητα (αν και θα μαθεις σωστα με εναν καλο δασκαλο).
Αυτο που χρειαζεσαι ειναι υπομονη, επιμονη και αντοχη στον πονο.
Η κιθαρα (οπως και ολα τα μουσικα οργανα) θελει πολυ χρονο για να μπορεσεις να πεις οτι παιζεις ψιλο ανετα ακομα και σχετικα απλα πραγματα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να βλεπεις βελτιωση απο μερα σε μερα. Απο βδομαδα σε βδομαδα ισως. Απο μηνα σε μηνα ναι. Απο χρονο σε χρονο σιγουρα.
Αυτο ομως προϋποθετει οτι θα παιζεις συχνα, οσο κι αν απογοητευεσαι θα το παλευεις και δεν θα εχεις προσδοκιες του τυπου "σε 4 μηνες θελω να παιζω το ταδε κομματι". Οχι οτι δεν θα μπορεις να το κανεις, αλλα με το να πεφτεις στην παγιδα "παιζω το ταδε κομματι", καταρχην δεν σε εξελισσει τεχνικα και κατα δευτερον δεν σε προπονει αρκετα.
Αυτα που περιγραφεις πιστεψε με ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι κιθαριστες τα εχουν περασει. Ακομα και κιθαριστες που παιζουν πολλα χρονια, αν χρειαστει να μαθουν κατι καινουριο για αυτους (πχ μια συγχορδια που δεν εχουν χρησιμοποιησει, μια τεχνικη που δεν εχουν προπονηθει κτλ), "στραμπουλανε" τα δαχτυλα τους, μπερδευουν τις θεσεις, τα κανουν ολα πολυ αργα, οι νοτες δεν ακουγονται καθαρα κτλ. Μονο η επαναληψη, η επιμονη και η υπομονη θα σου ανοιξει δρομους. Βλεπεις η κιθαρα περα απο τα χερια και τα δαχτυλα σου "ανοιγει" και σου προπονει και την προσωπικοτητα και φαινομενα συμπεριφορας...
Κουραγιο λοιπον και μην αγχωνεσαι. Ολα θα ερθουν σιγα σιγα. Αρκει να παλευεις και ΟΛΑ θα συμβουν με τον καιρο.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος rokaaaki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • "η δύναμη βρίσκεται στους δυνάστες"
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα και χρονος εκπαιδευσης
« Απάντηση #16 στις: 18/02/08, 00:21 »
Συμφωνω απολυτα με τους προλαλισαντες...Η κιθαρα θελει αγαπη...υπομονη και αφοσιωση...η καθημερινη μελετη ειναι η μονη λυση!! αν δε "φοβασαι" να μελετας μη φοβασαι τιποτα...συνεχισε ακαθεκτος...καλο ταξιδι στον μοναδικα υπεροχο κοσμο της μουσικης!!!
Η κορυφή της υπόδουλης ζωής μου βρίσκεται στους πρόποδες της ελεύθερης ψυχής μου..!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
7989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 11:42
από kabamaru-x-
18 Απαντήσεις
6809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 17:26
από Ommadawn
53 Απαντήσεις
72855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 12:08
από psit kostas
26 Απαντήσεις
27169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 14:27
από fedstog
16 Απαντήσεις
7598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/08, 01:31
από Mistral
49 Απαντήσεις
18050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:08
από thanasis93
11 Απαντήσεις
5501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 17:29
από Vicarious
9 Απαντήσεις
5578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 09:20
από Arg0
3 Απαντήσεις
6835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
17 Απαντήσεις
12462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...