Σελίδες:
  • #626 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 21 Jan 2016
  • μεγειές αδερφέ
    έχεις σκεφτεί να ανοίξεις τρύπες στο pedalboard να καβατζώσεις τα καλώδια?

    Μερσί αγόρι! Υπάρχει τόσος χώρος που δε το σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια. Η μόνη μόντα που σκέφτηκα (μετά τις ρόδες) είναι να του κοτσάρω ένα κινητήρα, να το καβαλάω και να φεύγω!
  • #627 από zeromancer στις 28 Jan 2016

  • update και απο μένα. σε σχέση με την τελευταία φορά έχουν προστεθεί
    1. pedal train pro για να έχουμε λίγο χώρο
    2. ο dynassor του jam 
    3. το fuzzgod απο την redwitch (έφυγε το wave cannon )
    4. model 1 fuzz απο την analog custom design
    5. το tube dreamer 88 του jam
    6. the biiiig chill του jam tremolo
    7. το οκτάβερ trex octavius

    έφυγε το buffer απο rat και αγοράστηκαν καλωδιάκια Sommer Spirit XXL

    αυτά απο μένα ελπίζω να σας άρεσε το νεο PD

    P.S   όποιος έχει χρόνο αξίζει να δεί το θέμα απο την πρώτη σελίδα. Το έχω ξανακάνει αλλά πάντα με "νοσταλγεί " λίγο. υπάρχουν διαμάντια εδώ μέσα.
    @adr1anos  με 4 πετάλια
    @hot_sauce (φλουτσ) να ρωτάει για την χρήση του midi
    εγώ με 2 πεταλάκια της πλάκας
    @Jezus όπως πάντα να δίνει τρελές συμβουλές
    και τόσοι άλλοι.
    και τώρα οι πιο πολλοί έχουμε μια ντουλάπα πετάλια και είναι ωραίο το γεγονός που παρ'όλο που ίσως να μην γνωριζόμαστε δια ζώσης ( τουλάχιστον έγω δυστυχώς δεν έχω γνωρίσει κανέναν σας απο κοντά ) έχουμε χτίσει όλο το gear μας μαζί..
    προσωπικά , αν και είναι λίγο "δακρύβρεχτο" θέλω να ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια στο στήσιμο του PD  μου...cheerz
  • #628 από hot_sauce (φλουτσ) στις 29 Jan 2016


  • @hot_sauce (φλουτσ) να ρωτάει για την χρήση του midi
    Απ'τα να πάνε....50€ καλώδιο και το παράτησα...
    Αλλά τα κάνω κι εγώ που και που αυτά τα νοσταλγικά...έχουν πλάκα!

  • #629 από zeromancer στις 30 Jan 2016
  • ερώτηση: πως ανεβάσω φωτό όχι σε Link ? δηλαδή να φαινεται χωρις να πατήσεις τον συνδεσμο
  • #630 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 30 Jan 2016
  • Κοπιάρεις από το photobucket το link "IMG (for forums, boards)"
  • #631 από zeromancer στις 30 Jan 2016
  • αααα!!! σε ευχαριστΆω πολύ
  • #632 από atav (φλουτσ) στις 30 Jan 2016
  • @zeromancer όντως ωραίες οι αναδρομές!
     Εδω μικροαλλαγούλες που έχουν γίνει καιρό τώρα αλλά δεν άδειαζα να ποστάρω..
    Έφυγε το td72 του jam, το οποίο δεν έχει αντικατασταθεί (προς το παρόν).Παροπλίστηκε το keeler shove μιας και ήρθε στα χέρια μου απο ανταλλαγή το θεριό του Νταϊφώτη, crazy tube circuits black magic. Επίσης προστέθηκε (όχι μόνιμα δυστυχώς-είναι φίλου) το dm-2 της boss, κατασκευή κάπου μέσα στη δεκαετία του 80. Απίστευτο πετάλι.. Τα υπόλοιπα παρέμειναν ως είχαν!
  • #633 από zeromancer στις 30 Jan 2016
  • @atav (φλουτσ) το μικρό το μπλέ είναι buffer, boost ή κάτι άλλο?
    τελικά το model 1 πως σου φαίνεται μετά απο καιρό?
  • #634 από atav (φλουτσ) στις 30 Jan 2016
  • Το model 1 δε φεύγει απο εκεί με τίποτα! Τώρα βέβαια ξέρεις πώς είναι αυτά, μπορεί να ξυπνήσουμε ένα πρωί και να μπεί αγγελία! Χαχαχα! Είναι τόσο γλυκό και "creamy" σαν fuzz που νομίζω ότι δεν θα το αλλάξω, ακόμη κι αν θελήσω κάποτε κάτι πιο "παραδοσιακό" αυτό θα μείνει στο σπίτι.. Το μικρό μπλε είναι...ο διακόπτης εναλλαγής των καναλιών του ενισχυτή! Diy φυσικά (όχι απο εμένα),  τέλειο για να μην πιάνει χώρο στο pb!
  • #635 από Murphy στις 04 Apr 2017

  • Να και το δικό μου.
  • #636 από sfanfan στις 04 Apr 2017
  • Να και το δικό μου, μόνιμα στο studio καθώς live έχω ένα μικρότερο (και ελαφρύτερο).


    To pedalboard το είχα πάρει από έναν τύπο στη Γερμανία ο οποίος τα κατασκεύαζε. Από τότε άλλαξε όνομα και έχασε ίχνη του, αλλά συνεχίζει και μάλιστα έχει εξελίξει τα μοντέλα του (πιο ελαφριά, περισσότερες routing επιλογές κτλ).


    Το signal chain είναι απλό. Κιθάρα στο tuner και από εκεί στο Hammet wah. MXR Phase 90, MXR Carbon Copy kai MXR ZW overdrive στο input του ενισχυτή. ISP Decimator, MXR 10 band eq, TC Electronic Flashback & Hall Of Fame στο loop. O Marshall ποδοδιακόπτης αλλάζει κανάλια στον JCM2555.


    Καλώδια είναι το set της Planet Waves (τα solderness) εκτός από 2 που θα αλλάξουν σύντομα σε waves και αυτά. Τροφοδοτικό ένα φθηνό που είχα πάρει από ebay σε pedal format, κρυμμένο κάτω από το πάνω layer.
  • #637 από panixgr στις 04 Apr 2017
  • Ρε παίδες συγχαρητήρια για τις πεταλιέρες σας. Σίγουρα θα κάνουν δουλιά και σας πιστεύω οτι ψάχνετε και γνωρίζετε πως να πάρετε τον ήχο που θέλετε. Προσωπικά είμαι κιθαρίστας του καθιστικού, εδώ και πολλές δεκαετίες, έχω να παίξω ρόκ λάιβ απο το 1991, και χρησιμοποιώ το boss me-25 και όπως θα έχετε δει στα βιντεάκια που ανεβάζω παράγει πολύ αξιοπρεπή ήχο, αρκετά για να πάιξω από Pink Floyd μέχρι Anthrax και Djent. Οπότε το ερώτημα είναι, χάνω κάτι?
  • #638 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 04 Apr 2017
  • Σταύρο ωραίος!
    Πως και έβαλες το carbon copy πριν τα drive; Δε σου λασπώνει τη βρώμα;

    Φίλτατε panix δεν υπάρχει κοινό holy grail ήχου για όλους. Πόσο μάλλον αν ο καθένας παίζει διαφορετικά πράγματα και άρα αναζητάει διαφορετικά πράγματα. Απο αυτό το πρίσμα αν σε καλύπτει η ΜΕ δε χάνεις τίποτα.
  • #639 από sfanfan στις 04 Apr 2017
  • @panixgr είμαι της υπέρμαχος της άποψης που λέει "if it sounds good, it is good". Οπότε είτε παίζεις από πεταλιέρα των 50 ευρώ είτε από rig των 10.000 ευρώ, αν είσαι ικανοποιημένος και αυτό που ακούς σε "φτιάχνει", έχεις πιάσει το νόημα. Άρα νομίζω ότι απαντάς μόνος σου στο ερώτημά σου ;)


    @Καθόδιος (φλουτσ) Έχω 2 delay όπως θα δεις. Το Flashback εκτελεί χρέη "κανονικού" delay όπως το έχουμε στο μυαλό μας. Το carbon copy το έχω για πολύ ειδικές περιπτώσεις (φέρε στο μυαλό σου το aint talking about love από Van Halen για να καταλάβεις). Αν δεις και τις ρυθμίσεις θα δεις ότι το mix είναι πολύ χαμηλά, το feedback στην μία επανάληψη και το delay time παίζει. Ο Pete Thorn έχει ένα εκπληκτικό video για το delay πριν και μετά το preamp (ή τα drive/dist pedals ανάλογα πώς παίζει ο καθένας). Όπως το έχω ρυθμίσει δεν λασπώνει, ακούει καλύτερα στην πένα (αν βαρέσεις δυνατά δυναμώνει η ένταση της επανάληψης, αν παίζεις απαλά σχεδόν δεν υπάρχει). Γενικά το έχει σετάρει έτσι για το aint talking about love αλλά βρέθηκα να το χρησιμοποιώ περισσότερο από το flashback γιατί έχει κάτι πολυ ιδιαίτερο, πολυ διακριτικό και μου αρέσει το response του αναλογικού delay πριν το drive. Το κόλπο για να μην λασπώσει όπως λες είναι να κρατάς πολύ χαμηλά το mix.
  • #640 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 01 Sep 2017
  • Με τη λήξη της μεταγραφικής περιόδου, η παρουσίαση του νέου ρόστερ...


    edit για τον @saved

    ΖVEX fuzz factory vexter (fuzzαρία)
    Dunlop Mister Cry Baby Super (wah/vol)
    TC electronic Shaker (vibrato)
    JAM Red Muck (russian muff)
    Carl Martin DC Drive (od/boost)
    MXR phase 90 (phaser)
    TC electronic Corona mini (chorus)
    Side Effects Bug Elektrik (tremolo/ring mod)
    Korg pitchβλακ (tuner)
    JAM Delay Llama Supreme (analog delay)
    M-Audio Expression
    EHX Memory Man w Hazarai (digital delay)
  • #641 από saved στις 01 Sep 2017
  • Ωπα ωπα..εδω επιβαλετε να μας πεις τι αλλαξες.
    Αντε να πουμε,μαθατε ολοι σκατε την φωτο εκει και πρεπει να παιζουμε σουντοκου για την σειρα που παει το σημα και να παιζουμε και μαντεψε ποιος για να βρουμε τι αλλαξε..
    Γινετε αναλητικοτερος φιλτατε καθοδιε φλουτσ
  • #642 από modfori στις 01 Sep 2017
  • κάν'το όπως με τη χοντρή και τη δίαιτα : φωτό πριν και μετά
  • #643 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 01 Sep 2017
  • Χαχα, θα έχει πλάκα να ψάξω να βρώ το πρώτο pb που έστησα με ένα zoom 606 και δε θυμάμαι τι άλλο!
  • #644 από saved στις 01 Sep 2017
  • Και βαζει ο αλλος στο πριν ενα σκετο καλωδιο,και στο μετα ενα πατωμα τιγκα στα πεταλια :P
  • #645 από atav (φλουτσ) στις 26 Sep 2017
  • Ένα μικρό απουντέιτ κι από εμένα!
    Έφυγε το hazarai και στη θέση του ήρθε το Delay Llama + μαζί με το expression pedal του!
    Η αλυσίδα: Korg Pitchblack-Analog Model 1 fuzz-Cry baby 535q-The Pot (Lovepedal COT clone)-Crazy Tue Circuits Black Magic-Jam the Chill-Jam Delay Llama.

  • #646 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 26 Sep 2017
  • Ο βήχας και ο ενθουσιασμός δεν κρύβουνται. Καλά καψίματα με το νέο εργαλείο νεαρέ μου!
  • #647 από hot_sauce (φλουτσ) στις 26 Sep 2017
  • @atav
    Μεγειές, μεγειές!
  • #648 από atav (φλουτσ) στις 27 Sep 2017
  • Σας μερσώ μουσιούδες!
    Κώτσο μιλάμε για πολύ κάψιμο όμως!  ;D
  • #649 από GVen στις 27 Sep 2017
  • Αν και δεν είναι pedalboard...είναι όμως η πρώτη μου πεταλιέρα...και είμαι πολύ περίφανος...:)
  • #650 από hot_sauce (φλουτσ) στις 28 Sep 2017
  • @GVen
    Μεγειές Γιώργο!! Καλόπαιχτη!!
Σελίδες: