Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!  (Αναγνώστηκε 5411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« στις: 21/05/08, 00:20 »
Λοιπόοον, που λέτε, εκεί που όλα ήταν καλά, κλείνω τον υπολογιστή, φεύγω, και όταν γυρνάω πάω να τον ανοίξω, και βλέπω φάτσα φόρα το παράθυρο επιλογής τύπου εκκίνησης (ασφαλής λειτουργία, κανονική εκκίνηση κλπ.) χωρίς να έχει κλείσει απότομα ο υπολογιστής - κοινώς αδικαιολόγητα. Οπότε λέω δε βαριέσαι, καμιά μουφίτσα θα'γινε. Πατάω λοιπόν κανονική εκκίνηση, και πάνω που πάει να φορτώσει τα windows (XP SP2) σταματάει και μου κάνει επανεκκίνηση. Μούφα λέω θα'γινε, ξαναπροσπαθώ. Πάλι τα ίδια. Τέλος πάντων, το έκανα καμιά 100αριά φορές, και συνέχεια μου κολλάει στην οθόνη φόρτωσης των windows, ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ συνέχεια (κόβει τρείς σβούρες το slider και τσούφ!)! Τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά? Βοηθήστε γιατί θα το πετάξω απ'το μπαλκόνι το ρημάδι. Προς το παρόν τρέχω το PC με τον παλιό μου δίσκο και δεν έχω τίποτα μέσα - κι εκτός αυτού δεν μου αναγνωρίζει τον 2ο δίσκο (SATA) που έχω στο PC (στο οποίο μαζί με τον άλλο δίσκο που έβαλα έχω ΟΛΗ την "πραμάτεια" μου, και μάλλιστα χωρίς backup!


 H E L P ! ! !  :'(   :'(  :'(  :'(  :'(

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #1 στις: 21/05/08, 00:34 »
Ρε συ δοκμασες να τον τρεξεις σε safe mode?

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #2 στις: 21/05/08, 00:35 »
Είχα αντίστοιχο πρόβλημα (κόλλημα κατά τη φόρτωση των Windows δλδ) κ λύθηκε μόνο με format-επανεγκατάσταση.
Αιτία ήταν κάποιο πρόβλημα (conflict) στα drivers του συστήματος, βέβαια δεν ασχολήθηκα πάνω από 2 ώρες, τράβηξα το format κ έληξε το θέμα.

Συνιστώ να κάνεις νέα εγκατάσταση στον "παλιό" σκληρό, κ να συνδέσεις κατόπιν τον SATΑ.

Καλά ξεμπερδέματα φίλε Tony κ ψυχραιμία.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/08, 00:39 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #3 στις: 21/05/08, 00:38 »
Ρε συ δοκμασες να τον τρεξεις σε safe mode?

Σιγουρα το προσπαθησε...το γραφει κιολας εδω:

"Λοιπόοον, που λέτε, εκεί που όλα ήταν καλά, κλείνω τον υπολογιστή, φεύγω, και όταν γυρνάω πάω να τον ανοίξω, και βλέπω φάτσα φόρα το παράθυρο επιλογής τύπου εκκίνησης (ασφαλής λειτουργία, κανονική εκκίνηση κλπ.)"

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #4 στις: 21/05/08, 00:42 »
Αν δεν ανοιγει ουτε σε ασφαλη δεν ξερω τι να σου πω...
Εμενα οταν μου το εκανε τον αποσυνδεσα και τον αφησα καμια μερα εκτος και οταν τον ξανασυνδεσα επανηρθε....
Αλλα δεν σου εγγυωμαι και τιποτα....
Δοκιμασε να βρεις απο καπου ενα cd windows και να δοκιμασεις επιδιορθωση....
Δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #5 στις: 21/05/08, 01:12 »
Αν δεν ανοιγει ουτε σε ασφαλη δεν ξερω τι να σου πω...
Εμενα οταν μου το εκανε τον αποσυνδεσα και τον αφησα καμια μερα εκτος και οταν τον ξανασυνδεσα επανηρθε....
Αλλα δεν σου εγγυωμαι και τιποτα....
Δοκιμασε να βρεις απο καπου ενα cd windows και να δοκιμασεις επιδιορθωση....
Δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο...
Όχι απαραίτητα επιδιόρθωση, αλλά επανεγκατάσταση.. Η τελευταία κατά 99% δεν θα σου σβήσει τα αρχεία σου και θα σου "επαναφέρει το PC στα factory settings".. Αξίζει να το δοκιμάσεις αν βρεις κάποιο αντίγραφο των XP.. Απλά βάλε το CD των XP μέσα στο drive, κάνε restart και λογικά θα τρέξει η εγκατάσταση.. Αν χρειάζεται μπες στο bios για να επιλέξεις να κάνει first boot από το CD Drive..

Όσο για το πρόβλημα σου, πιθανότατα κάποιο πρόγραμμα ή εφαρμογή που κατέβασες (ή κατέβηκε μόνο του) σου κάνει conflict με κάποια drivers και δεν αφήνει το PC να εκκινήσει.. Αν μπορείς να πας safe mode (πάτα F8 repeatedly με το που κάνεις restart), δοκίμασε να κάνεις επαναφορά συστήματος μέσω All Programs--> Assessories --> System Tools --> System Restore.. Αν αυτό δεν δουλέψει, προσπάθησε να σκεφτείς τι κατέβασες τελευταία (από drivers μέχρι εφαρμογή) και κάντο unistall.. Αν δεν θυμάσαι πήγαινε κατά τα γνωστά μέσω Control Panel στο Add/Remove, κάνε ranking by date, και σβήσε τη πιο πρόσφατη εφαρμογή.. Ξανακάνε restart σε normal mode (χωρίς F8) και δες αν εκκινεί κανονικά.. Υπάρχουν και διαγνωστικά που τρέχουν, σαν το Dr. Watson.. Αν το όνομα σου θυμίζει κάτι σημαίνει ότι το έχεις ενεργοποιήσει οπότε μπορείς να δεις ένα report του τελευταίου crashαρίσματος σου.. Αν δεν σου λέει κάτι το όνομα είναι δυστυχώς απενεργοποιημένα..


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #6 στις: 21/05/08, 01:28 »
[...]δεν μπαίνει σε καμιά λειτουργία. Δεν ανοίγει καθόλου. Με το που πάνε να φορτώσουν τα windows crashάρει κατευθείαν...
Παράξενο μου φαίνεται που δεν σου μπαίνει safe mode.. Πάντως μην περιμένεις καθόλου για να πατήσεις παρατεταμένα το F8.. Με το που πατήσεις το κουμπί για το boot, άρχισε να το πατάς.. Δοκίμασε και με F5.. Σε μερικά PC's θέλει F5 αντί για F8..
Άλλη μια απορία...

Γιατί δεν αναγνωρίζει τον 2ο σκληρό που έχω σε SATA με τον δίσκο που τρέχω τώρα? Υπάρχει περίπτωση να'γινε ζημιά κι εκεί ή πρέπει να ρυθμίσω τίποτα? Στο υλικό πάντως οι ελεγκτές φαίνεται να δουλεύουν μια χαρά...
Πιθανότατα θα πρέπει να τον ορίσεις.. Πήγαινε Control Panel --> Administrative Tools --> Computer Management --> Disc Management (στην αριστερή στήλη) --> ψάξε για τον 2ο σκληρό σου (δεξιά στήλη κάτω) και όταν τον βρεις κλίκαρε τον και επέλεξε "set as primary" ή κάτι παρεμφερές (δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα)..

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #7 στις: 21/05/08, 16:03 »
Κάνεις επανεγκατάσταση των Windows απλά όπως είπαν και παραπάνω τα παιδιά.
Έτσι θα ξαναέχεις το pc σου όπως το άφησες, μόνο μην πατήσεις κατά λάθος να σβηστεί ο κατάλογος c:\windows από κεκτημένη ταχύτητα και κάνεις mini format!!;)
Συμβαίνουν αυτά...
(Αν βρεις να βάλεις και τα XP SP3 μιας και θα κάνεις εγκατάσταση ακόμα καλύτερα)
cu!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #8 στις: 21/05/08, 18:11 »
Ρε συ Gothic μπορει να ειναι και μαλακια αλλα θα την γραψω ετσι κι αλλοιως μιας και το σκεφτομουνα.
Πας να ανοιξεις τον πισι και αυτος σβυνει με τη μια.Η πιθανοτητα να εχεις προβλημα με το τροφοδοτικο δεν παιζει η να σβυνει λογω υπερθερμανσης;Μου το εκανε και εμενα αυτο πριν κανα μηνα και με το που αλλαξα τροφοδοτικο δεν εχει ξαναπαρουσιαστει το προβλημα.
Στην τελικη δε τον πας σε κανα πλαισιο να σου πουν τα παιδια τι παιζει;Νομιζω κανα εικοσαρικο παιρνουν για να σου κανουν πληρη διαγνωση.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #9 στις: 21/05/08, 20:37 »
Ευχαριστώ Mistral, θα το'χω υπ'οψη μου, το πρόβλημα είναι οτι πρέπει να πάρω τα windows... ( ;))


sid7, το PC τρέχει κανονικά με τον άλλο δίσκο, δεν φαίνεται να'ναι πρόβλημα στο hardware.
Οχι φιλε μη μασας... μαλακια με το λιγισμικο ειναι κι εμενα μου το ειχε κανει....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #10 στις: 22/05/08, 01:56 »
Για αυτο πεταχτε τα windoze και βαλτε ολοι linux 8)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #11 στις: 23/05/08, 18:27 »
Λοίπον όποιος αντιμετωπίζει προβλήματα με windows παρόμοια με του φίλου που έγραψε το θέμα ας διαθέτει για το καλό του ένα image του λειτουργικού με το οποίο θα επαναφέρει τον υπολογιστή του. Για όποιν δεν θέλει να κάνει format αυτή η πληροφορία

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #12 στις: 23/05/08, 18:38 »
Στις επιλογές εκκίνησης για προχωρημένους (Κοινώς F8) δώσε την επιλογή "Disable Automatic restart on system failure" για να σου εμφανίσει την μπλέ οθόνη που προκαλεί την επανεκκίνηση του υπολογιστή σου.Από το error message (και το αρχείο στο οποίο "χτυπάει") θα βρεις τι φταίει.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #13 στις: 23/05/08, 19:10 »
Εγω που είχα το ίδιο πρόβλημα κάποτε το πήγα σε έναν τεχνικό και ξεμπέρδεψα.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #14 στις: 23/05/08, 21:31 »
Εγω που είχα το ίδιο πρόβλημα κάποτε το πήγα σε έναν τεχνικό και ξεμπέρδεψα.
Με όλη την καλή διάθεση φίλε μου spio, το θέμα είναι να γλυτώνεις λεφτά και ταλαιπωρία για τέτοια "μικροπράγματα"...ότι και να έχει πάθει το pc σου με μία επανεγκατάσταση φτιάχνεται...
Είναι σαν να θες να περάσεις καινούριες χορδές στην κιθάρα σου και να την πηγαίνεις σε τεχνικό...;):)
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #15 στις: 28/05/08, 11:50 »
Έπαθα το ίδιο ακριβώς και το πήγα για επιδιόρθωση..
Είχε καταστραφεί τελείως ο σκληρός και μου τον άλλαξαν..
Ελπίζω να μην έπαθες το ίδιο.. :(
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρόβλημα... ΜΕΓΑΛΟ!
« Απάντηση #16 στις: 28/05/08, 13:14 »
- Βρες windows CD
- Δοκίμασε Επιδιόρθωση συστήματος. Στο command prompt που θα εμφανιστει, γραψε fixboot
- Αν δεν πετύχει το παραπάνω, κάνε εγκατάσταση windows στον ίδιο δίσκο (χωρίς διαμόρφωση/format)

Για τον SATA, μην πειράξεις το jumper του δίσκου, δεν είναι "γείωση".
Το οτι το μηχάνημά σου δεν τον αναγνωρίζει πιθανόν να οφείλεται σε παλιό BIOS/motherboard, που δεν "βλέπει" άμεσα τους SATA δίσκους αλλά μόνο με drivers που εγκαθιστά το λειτουργικό σύστημα. Κατά την εγκατάσταση που θα κάνεις με τα windows, θα πρέπει να αναγνωριστεί.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/07, 23:42
από noellia
12 Απαντήσεις
6631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 18:22
από Metallos
2 Απαντήσεις
1950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 19:47
από dramatic_life
9 Απαντήσεις
4049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 09:31
από GEO_ZZZZ
2 Απαντήσεις
2390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:11
από Metal_Throne
5 Απαντήσεις
6420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/12, 20:10
από guitalele
0 Απαντήσεις
1464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 14:11
από metalupyourass
12 Απαντήσεις
5067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/12, 01:57
από sta.papad
2 Απαντήσεις
9125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/15, 22:42
από apopsis
13 Απαντήσεις
7069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 12:59
από saved