Σελίδες:
  • #1 από paolo_guitar στις 20 Aug 2008
  • γεια σας και χαρα σας! σημερα αποφασισα να ποσταρω τα 2 πρωτα βιντεο μου που εχω ανεβασει στο youtube.

    το πρωτο ειναι απο τη μερα που εδινα για πτυχιο και ειναι το "verano porteno - astor piazzolla"

    το δευτερο ειναι το "fantasie - sylvius leopold weiss"

    και ειναι τραβηγμενο τις μερες που μελετουσα μανιακα  ;)

    i hope u enjoy them!




  • #2 από BluesMe στις 21 Aug 2008
  • Τώρα κατάλαβα γιατί ποτέ μου δεν "αγάπησα" την κλασική κιθάρα (προφανώς ΔΕΝ την μισώ, απλά το λέω για να δώσω έμφαση  ;D )....Γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να παίξω έτσι !!!!

    Πραγματικά άψογος... :)
  • #3 από Spell@lchemist! στις 21 Aug 2008
  • πραγματικα μου αρεσε πολυ το παιξιμο σου...
    απλα δεν μπορω να κατανοησω ακομα καλα αυτο το ειδος...
    θα μπορεσω να κρινω αμα αποκτησω καποια στιγμη ιδεα,γιατι στην κλασσικη απο ασχετιλα πιστευω το χω παρα πολυ!
    παντως πραγματικα γουσταρα!
  • #4 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 21 Aug 2008
  • Πολύ ωραίο παίξιμο. Συμμαζεμένο, και υπερμελετημένο.

    Αυτό δε που μου άρεσε πολύ, είναι οτι παρόλη την άνεση που έχεις, δεν πέφτεις στη παγίδα να παίξεις γρηγορότερα, αλλα το κάτι παραπάνω, το βάζεις στην ερμηνεία.

    Αντε και στα δικά μας...
  • #5 από bassman(4 String Suicide!) στις 21 Aug 2008
  • Φιλε πολυ ωραιο...ιδιως αυτο το Verano Porteno.Πραγματικα διαπιστωνω ποσα λιγα πραγματα ξερω για την μουσικη οταν τα βλεπω αυτα.Μπραβο..απο οσο μπορω να κρινω πολυ ωραιο παιξιμο..και σιγουρα ωραιο κομματι αυτο που σου δωσαν για το πτυχιο.
  • #6 από faser στις 21 Aug 2008
  • Πολύ ωραίος μπράβο!!! Κοίταξε μην τα αφήσεις όπως την πάτησα εγώ με την κλασική ::) :( :'(
    Πέραν από τις 2 σπουδές (φαντάζομαι Villa-Lobos) και τον απαραίτητο Bach, τι άλλο έπαιξες στο πρόγραμμα του πτυχίου σου;
  • #7 από Vaiking στις 21 Aug 2008
  •  Ευγε αγαπητε μου! Μου αρεσε πολυ ο τροπος που ερμηνευσες τα κομματια. Το Verano το ειχα παιξει κι εγω οταν εδινα για Β' Ανωτερα (στο πτυχιο επελεξα το "Milonga Del Angel")αλλα η δικη σου εκτελεση ειναι πιο ωριμη απο τη δικη μου.. Εγω το ειχα παιξει με πιο πολυ παθος αλλα μαλλον ειχα υπερβαλλει λιγο τοτε... Παρα πολυ καλος. μπραβο!!
  • #8 από faser στις 21 Aug 2008
  • Ευγε αγαπητε μου! Μου αρεσε πολυ ο τροπος που ερμηνευσες τα κομματια. Το Verano το ειχα παιξει κι εγω οταν εδινα για Β' Ανωτερα (στο πτυχιο επελεξα το "Milonga Del Angel")αλλα η δικη σου εκτελεση ειναι πιο ωριμη απο τη δικη μου.. Εγω το ειχα παιξει με πιο πολυ παθος αλλα μαλλον ειχα υπερβαλλει λιγο τοτε... Παρα πολυ καλος. μπραβο!!
    Έχει ένα άνοιγμα δαχτύλων αυτό το κομμάτι σε ένα σημείο , παναγιά βόηθα!!! Δεν θα το διακινδύνευα να το παίξω στο πτυχίο  ;D
  • #9 από KostasVap στις 21 Aug 2008
  • Μπράβο ρε Παύλο. Πολυ ωραίες εκτελέσεις. Το weiss πολύ ωραίο!! και το 2ο μέρος του verano porteno άψογο!! Οχι οτι το 1ο πάει πίσω. Α!! και άλλη φορα φώναξε πιο συνεπή και σταθερό καμεραμαν ;D ;D ;D
  • #10 από paolo_guitar στις 21 Aug 2008
  • ευχαριστω παρα πολυ παιδια για τα καλα σας λογια και χαιρομαι που σας αρεσαν τα κομματια (μεταξυ μας και εγω το verano porteno το προτιμω!) ;)

    crissoliva -ευτυχως που ησουν εκει εστω και μεθυσμενος να το τραβηξεις γιατι αλλιως δν θα ειχα ανεβασει τπτα  :P

    vaiking- μακαρι να μπορουσα να το παιξω και εγω με περισσοτερο παθος γιατι κατα τη γνωμη μου θελει παραπανω αλλα την ωρα των εξετασεων................

    faser - το προγραμμα ηταν με τη σειρα fantasie-sylvius leopold weiss
                                                         vals no. 4 - augustin barrios mangori
                                                         vals no. 3 - augustin barrios mangori
                                                         σπουδες 1,3 - villa lobos
                                                         verano porteno - astor piazzolla
                                                         elogio de la danza - leo brower
                                                         lute suite no. 1 - j.s. bach   (bwv 996)

    isnogood - κυριως στο πτυχιο μετραει περισσοτερο η ερμηνεια παρα η ταχυτητα. (στο διπλωμα αστα να πανε τα θελουν ολα  :P) ευχαριστω που το προσεξες παντως

    παιδια και παλι εχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια !!! c ya soon!  8)
  • #11 από faser στις 21 Aug 2008
  • Ωραίο πρόγραμμα.. Την έπαιξες όλη τη σουϊτα; Απίστευτη σύνθεση.. Θυμάμαι ότι την πρώτη φορά που την άκουσα μου φάνηκε εύκολη.. Όταν όμως την μάθαινα μου έβγαλε την πίστη.. Πολύ δύσκολα κρατήματα, αλλά το Presto, Allemande και η Sarabande είναι άκρως rewarding κομμάτια προς τον εκτελεστή.. Και αυτή η Gigue.. Αχχ!! Απλά απίστευτη.. Πάω για Bach :D!!
  • #12 από PlusYeaR στις 22 Aug 2008
  • Πολυ ωραια τα βιντεακια
    Μπραβο
    Εγκυκλοπεδικα με τι βαθμο το πτυχιο???
    Αριστα να υποθεσω!
    Θα συνεχισεις για διπλωμα?
    Μλκια θα ειναι να μην συνεχισεις

    Στο πτυχιο ειχα βαλει κ εγω το ιδιο προκλασσικο κ τις ιδιες σπουδες  :D
  • #13 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 22 Aug 2008
  • Έχει ένα άνοιγμα δαχτύλων αυτό το κομμάτι σε ένα σημείο , παναγιά βόηθα!!! Δεν θα το διακινδύνευα να το παίξω στο πτυχίο  ;D
    1ο με 5ο τάστο λές ε? Τα σπάει..Ευτυχώς μου βγήκε σχετικά εύκολα..Λόγο slide του πρώτου, βγαίνει...

    Πάω για Bach :D!!
    Προς κάθε ενδιαφερόμενο: Εχω 2 βιβλία ένα για μπάσο, ένα για ήλ.κιθάρα, αποκλειστικά με Bach...Όποιος θέλει, λέει...
  • #14 από Joevaicci στις 22 Aug 2008
  • Χαχα! Στο πρώτο βίντεο, αν εξαιρέσεις την κοτσίδα είσαι ίδιος ο DiMeola ;D ;D
  • #15 από faser στις 22 Aug 2008
  • Έχει ένα άνοιγμα δαχτύλων αυτό το κομμάτι σε ένα σημείο , παναγιά βόηθα!!! Δεν θα το διακινδύνευα να το παίξω στο πτυχίο  ;D
    1ο με 5ο τάστο λές ε? Τα σπάει..Ευτυχώς μου βγήκε σχετικά εύκολα..Λόγο slide του πρώτου, βγαίνει...
    Βασικά, αν και έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ μαζί της, αν δεν κάνω τεράστιο λάθος, αναφέρομαι στο σημείο λίγο πριν τελειώσει το 2ο μέρος (το γρήγορο) όπου βάζει δαχτυλοθεσία 6η (4ο) μαζί με 1η (8ο) και καπάκι 3η (6ο) και μετά πρέπει να σηκώσεις το δάχτυλο από την πρώτη για να το βάλεις στη 5η (8ο) και όλα αυτά γύρω στο 120.. Hell is a playchild compared to this.. Βέβαια υπάρχει και άλλη δαχτυλοθεσία η οποία είναι σαφώς πιο εύκολη αλλά δεν ξέρω τι τον έπιασε τον trascripter την ώρα που το έγραφε και έβαλε τη Σολ# στην 6η και όχι απλά στην 4η.. Ίσως ήθελε πιο βαθύ μπάσο, αλλά μερικές φορές καλύτερα να μπορείς να μεταγράψεις κάτι σε πιο εύκολη φόρμα παρά να γράφεις κάτι που να μπορεί να το παίξει μόνο ο Williams και ο Bream >:(..
  • #16 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 22 Aug 2008
  • Ουπς!!!Δικό μου λάθος... Το μπέρδεψα με ένα κομμάτι που το πρώτο δάτυλο είναι πρώτο τάστο μα και το δευτερο στο 5ο...
  • #17 από paolo_guitar στις 22 Aug 2008
  • faser - για το πτυχιο αναγκαστηκα πρεπει να παιξεις μια ολοκληρη σουιτα και οντως αυτα τα μερη που ανεφερες ειναι φανταστικα!! αν και εδω που τα λεμε ο μπαχ εινα φανταστικος γενικοτερα  ;)

    plusyear - καραρχην ευχαρισω πολυ για τα καλα σου λογια και χαιρομαι που σου αρεσαν  :) οντως το πτυχιο το πηρα με αριστα παμψηφει
    αλλα για διπλωμα δν ξερω αν θα συνεχισω γιατι η ηλ. κιθαρα ειναι στις βλεψεις μου (χωρις βεβαια να το αποκλειω :P)

    joevaicci -απο το στομα σου (ή το πληκτρολογιο σε αυτη την περιπτωση και στου τουτατις το αυτι (ή το ματι σε αυτη την περιπτωση!)

     :P :P 8)
  • #18 από faser στις 23 Aug 2008
  • faser - για το πτυχιο αναγκαστικα πρεπει να παιξεις μια ολοκληρη σουιτα και οντως αυτα τα μερη που ανεφερες ειναι φανταστικα!! αν και εδω που τα λεμε ο μπαχ εινα φανταστικος γενικοτερα  ;)
    Μην το λες :).. Τουλάχιστον όταν έδωσα εγώ πτυχίο στο Εθνικό Ωδείο πριν 5-6 χρόνια (αναφέρω το όνομα του ωδείου για να δείξω ότι δυστυχώς ή ευτυχώς όλα έγιναν by the book) την "σκαπούλαρα"  ;D με τα Preludio-Fuga-Alegro (BWV 998).. Όχι ότι είναι μικρά σε διάρκεια (με τις επαναλήψεις πιάνουν γύρω στα 8 λεπτά) αλλά τουλάχιστον το να παίξω ολόκληρη σουίτα (σε συνδυασμό με ήδη μεγάλα κομμάτια --> Usher Valse (Koskin), Decameron Noir I, II, III (Brouwer) και Koyunbaba (Domeniconi) πέρα από τα κλασικά Villa-Lobos, το προκλασικό και έναν Φάμπα) θα με κούραζε απίστευτα..

    Ότι ο Bach είναι φανταστικός δεν νομίζω ότι χωράει αμφισβήτηση.. Προσωπικά (και πιστεύω και κοινή πεποίθηση πολλών άλλων που αρέσκονται σε κλασικά ακούσματα) o Bach είναι ίσως ότι πιο μελωδικό, λυρικό, ουσιώδες και μεγαλειώδες έχει να επιδείξει η μουσική.. Καλώς ο Beethoven, καλός ο Mozart, o Rossini, o Verdi, o Rachmaninof, αλλά τέτοια εγκεφαλική μουσική όπως ο Bach δεν έγραψε κανείς.. Αν μας χάριζε και μια όπερα πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τι θα μπορούσε να βάλει μέσα.. Δεν πειράζει όμως.. Και χωρίς όπερα είναι ο μεγαλύτερος συνθέτης που πάτησε στη Γη..

    Υ.Γ.: Μην κάνεις τη βλακεία και σταματήσεις στο Πτυχίο όπως έκανα εγώ.. Δύο χρόνια προετοιμασία για το Δίπλωμα δεν είναι τόσα πολλά ενώ και η ηλεκτρική μπορεί να περιμένει.. Εμένα οι συνθήκες δεν μου επέτρεψαν να συνεχίσω (βλ. περιορισμένος χρόνος).. Αν όμως έχεις ευχέρεια χρόνου, go ahead, δεν θα το μετανιώσεις..  :) ;)
  • #19 από PlusYeaR στις 23 Aug 2008
  • @faser
    δεν πιστευω οτι την ''σκαπουλαρες''
    Prelude-Fugue αρκουν για πτυχιο και αν βαλεις κ το allegro μπορεις ανετα να το παρουσιασεις για διπλωμα σε αντιθεση με λαουτο suites 1,2 που ειναι για πτυχιο μονο
    Οποτε ευγε κ εσυ  ;)
  • #20 από faser στις 23 Aug 2008
  • @faser
    δεν πιστευω οτι την ''σκαπουλαρες''
    Prelude-Fugue αρκουν για πτυχιο και αν βαλεις κ το allegro μπορεις ανετα να το παρουσιασεις για διπλωμα σε αντιθεση με λαουτο suites 1,2 που ειναι για πτυχιο μονο
    Οποτε ευγε κ εσυ  ;)
    Αχ PlusYear, περασμένα μεγαλεία.... (αν μου πεις τώρα να παίξω την Chaconne - μια σύνθεση που τη λατρεύω - θα πηγαίνει μέτρο και λάθος :()
  • #21 από PlusYeaR στις 23 Aug 2008
  • LOL LOL LOL
    είχες βγαλει chaconne οταν ησουν για πτυχιο κ δεν εδωσες για διπλωμα???  ??? ??? ???
    respect ΑΛΛΑ...ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ  ;D ;D ;D

    Εγω τωρα θα την ξεκινησω που λεω σιγα σιγα να ετοιμαζω προγραμμα για διπλωμα (σιγα σιγα γιατι ειναι κ ο στρατος που θα μπει στη μεση  >:( >:( >:( )
  • #22 από faser στις 23 Aug 2008
  • LOL LOL LOL
    είχες βγαλει chaconne οταν ησουν για πτυχιο κ δεν εδωσες για διπλωμα???  ??? ??? ???
    respect ΑΛΛΑ...ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ  ;D ;D ;D

    Εγω τωρα θα την ξεκινησω που λεω σιγα σιγα να ετοιμαζω προγραμμα για διπλωμα (σιγα σιγα γιατι ειναι κ ο στρατος που θα μπει στη μεση  >:( >:( >:( )
    Μου άρεσε τρομερά όταν την άκουσα σε ένα CD οπότε θέλησα να την μάθω.. Δεν την έφτασα σε τέλειο επίπεδο βέβαια γιατί έπρεπε να μελετήσω για πτυχίο και το συγκεκριμένο κομμάτι δεν δίνεται στο πτυχίο αλλά κατά συντριπτική πλειοψηφία στο δίπλωμα.. Όταν τελείωσα με το πτυχίο, προσπάθησα να την τελειοποιήσω και την είχα φτάσει σε αρκετά καλό επίπεδο.. Τώρα όμως μου βγαίνει η γλώσσα μέχρι να φτάσω στα arpeggios.. Το δεύτερο μέρος όμως (Ρε μείζονα) που είναι πιο βατό το έχω ακόμα οπότε από το τίποτα ;D..
  • #23 από paolo_guitar στις 23 Aug 2008
  • @faser οντως οπως ειπε και ο plusyear αν παιξεις την φουγκα (πχ bwv 1000) αρκει για το πτυχιο αλλα εγω που διαλεξα την
    σουιτα επρπε να την παιξω ολη.

    thnx a lot και για τις συμβουλες περι διπλωματος. μακαρι να με "φωτισει το αστερι του μπαχ" :P :P :P και να πραξω αυτο
    που πρεπει ;D
  • #24 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 24 Aug 2008
  • @faser οντως οπως ειπε και ο plusyear αν παιξεις την φουγκα (πχ bwv 1000) αρκει για το πτυχιο αλλα εγω που διαλεξα την
    σουιτα επρπε να την παιξω ολη.

    Ω ΘΕΟΙ!!! Τη φούγκα αυτή με είχε βάλει ο καθηγητής μου να τη διαβάσω για Α΄ σε Β΄ ανωτέρα!!

    Αρκεί για πτυχίο ε?...Ενδιαφέρον...
  • #25 από Koursaros στις 24 Aug 2008
  • συγχαρητήρια κι από μένα!πολύ ωραία η εκτέλεση των κομματιών και να προσθέσω κλείνοντας ότι είσαι πηγή έμπνευσης και θέλησης για περισσότερα για ανθρώπους που τώρα κάνουν τα πρώτα τους βήματα στην κλασσική όπως εγώ...να σαι καλά
Σελίδες: