Αποστολέας Θέμα: Οδηγός αγοράς...  (Αναγνώστηκε 4320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Οδηγός αγοράς...
« στις: 11/04/09, 00:49 »
Λοιπόν,παίζω κλασική κιθάρα αρκετά χρόνια τώρα και λόγω μουσικών επιρροών αλλά και και όχι μόνο αποφάσισα να μπω στον κόσμο της ηλεκτρικής (ναι κιθάρας ;D).Επειδή λοιπόν είμαι τελείως άσχετος ως προς τον εξοπλισμό πρώτα λέω να διαβάσω μερικά ως πολλά βασικά πράγματα και επειδή δεν θέλω να μου αρχίσετε ορολογία κατά πάσα πιθανότητα με την οποία δεν έχω καμία εξοικείωση και επειδή μια και θα χρειαστώ πολυσέλιδες απαντήσεις που να μου λένε τι να προσέξω για να μη μου πουλήσουν γουρούνι στο σακί κοινώς,θα ήταν καλύτερα να μου δίνατε κάθε ένας ένα link με αυτόν που θεωρεί τον καλύτερο οδηγό αγοράς για ηλεκτρική...κάτι σαν αυτό ψάχνω:
http://www.sweetwater.com/shop/guitars/electric-guitars/buying-guide.php#1
Όσο πιο πολύ διαβάσω τόσο το καλύτερο...

Τέλος θα εκτιμούσα αν μου προτείνατε μια ηλεκτρική (αν όχι μοντέλο τουλ. μάρκα) που να καλύπτει τις ανάγκες μου οι οποίες είναι οι εξής:
Τα πάντα όλα!Ακούω κυριολεκτικά όλα τα είδη μουσικής η τουλ. οτιδήποτε θα μπορούσε να έχει σχέση με το rock εκτός από πολύ "βαριά" κομμάτια (death metal etc.)
Το budget το σκέφτομαι ακόμα πολύ σοβαρά μιας και σχεδόν πάντα όπως θα 'χετε παρατηρήσει και 'σεις όταν αγοράζεις για πρώτη φορά ένα προϊόν την πατάς η από κωλοφαρδία τη γλιτώνεις... αλλά φοιτητής είμαι και γω...Να πάρω τώρα για αρχή κατι στα 200-300 και να πάρω κάτι καλύτερο αργότερα,η να πάω κατευθείαν κάπου στα 500-600 μιας και από κιθάρα δεν είμαι και αρχάριος?
(στις τιμές δεν συμπεριλαμβάνεται ο ενισχυτής για τον οποίο επίσης είμαι ανοιχτός σε προτάσεις...)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,mhtsos
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/09, 00:53 από kmhtsos »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός αγοράς...
« Απάντηση #1 στις: 11/04/09, 18:02 »
Oι ιστοσελίδες των Αμερικάνικων καταστημάτων έχουν συνήθως αρκετά αναλυτικούς και κατατοπιστικούς οδηγούς. Δες π.χ. τα Buying Guides από το Musician's Friend και το Sweetwater. Και μερικά από άλλα sites:

Guitarbitz

About.com

Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλα, απλά αυτά βρήκα με μια γρήγορη ματιά στα αρχεία μου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός αγοράς...
« Απάντηση #2 στις: 15/04/09, 00:02 »
Ευχαριστώ Απόλλων βοήθησαν πολύ τα link σου αν και μετά απο αρκετούς παρόμοιους οδηγούς πάλι δεν νιώθω ικανός να κρίνω αν μια κιθάρα είναι "καλη" και πότε όχι...επίσης προς όλους:
FTHNI I AKRIBH OEO?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός αγοράς...
« Απάντηση #3 στις: 15/04/09, 00:19 »
Eγώ θα σού έλεγα να ξεκινήσεις με μια σχετικά φτηνή κιθάρα. Μπορείς να βρεις αξιοπρεπή όργανα με λιγότερο από 300 Ευρώ. Εκτός αυτού δεν έχει νόημα η αγορά μιας πιο ακριβής κιθάρας στην παρούσα φάση γιατί:

1. Δεν ξέρεις τι ακριβώς ψάχνεις από ένα όργανο από πλευράς αίσθησης και ήχου.
2. Δεν έχεις τις γνώσεις και την εμπειρία για να εκτιμήσεις πλήρως κάτι πιο ποιοτικό.
3. Δεν σε παίρνει να δώσεις 600 Ευρώ και να πάρεις κάτι που δεν σε καλύπτει.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε κάποιο κατάστημα και να δοκιμάσεις κιθάρες διαφόρων τύπων δειγματοληπτικά. Έτσι τουλάχιστον θα αποκτήσεις μια ιδέα σχετικά με το ποιά κιθάρα σού κάθεται καλύτερα στο χέρι ή σου ακούγεται πιο καλά στο αυτί. Μετά το συζητάμε σε πιο συγκεκριμένη βάση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός αγοράς...
« Απάντηση #4 στις: 15/04/09, 01:26 »
Μητσο πηγαινε σε ενα καταστημα με κιθαρες Αθηνα, και δοκιμασε κιθαρες, χωρις να αγορασεις. Αν δε παιξεις και λιγο να δεις τι σ'αρεσει, το πιο πιθανο ειναι να κανεις αγορα που θα μετανοιωσεις στη πορεια..

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός αγοράς...
« Απάντηση #5 στις: 15/04/09, 14:18 »
Ε τότε παίδες από βδομάδα Αθήνα τι να κάνουμε...Μπορείτε να με προδιαθέσετε τουλάχιστον ως προς την μάρκα σκεφτόμουν κάτι σε Ibanez αλλά μου είπε κάποιος πρόσφατα ότι μόνο για metal κάνουν...

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός αγοράς...
« Απάντηση #6 στις: 15/04/09, 15:20 »
Ε τότε παίδες από βδομάδα Αθήνα τι να κάνουμε...Μπορείτε να με προδιαθέσετε τουλάχιστον ως προς την μάρκα σκεφτόμουν κάτι σε Ibanez αλλά μου είπε κάποιος πρόσφατα ότι μόνο για metal κάνουν...
:wall,έλεος τι πάει να πει μόνο για μέταλ κάνουν,δηλαδή εάν προσπαθήσεις να παίξεις blues δεν θα μπορέσεις?,τέσπα ο φίλος σου μάλλον θα εννούσε ότι είναι καλές για μέταλ

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός αγοράς...
« Απάντηση #7 στις: 15/04/09, 21:07 »
Ο συγκεκριμένος φίλος μου προφανώς δεν συμπαθούσε καθόλου τις ibanez απ' οτι κατάλαβα και απ' τα λεγόμενα του,αυτή ήταν η ακριβής του φράση ...Και θα εκτιμούσα αν τουλ. απαντούσες και σε κάποια απ' τα ερωτήματα απ' το να έμενες στο σχολιασμό όχι ότι έχω και πρόβλημα εδώ που τα λέμε αλλά για να μένουμε και on topic.
Επίσης έβλεπα αυτή:
την απίστευτη εκτέλεση του buckethead και σκέφτηκα έτσι θέλω να ακούγεται...Xaxa(ναι ξέρω...) τουλάχιστον όσο παρεμφερές μπορούμε να το κάνουμε αν δεν κάνω λάθος αυτή είναι Les Paul θα μπορεί να μου δώσει παρόμοιο ήχο και ένα φτηνότερο μοντέλο Les Paul?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός αγοράς...
« Απάντηση #8 στις: 15/04/09, 21:31 »
Όπως καταλαβαίνεις οι περισσότερες Ibanez είναι πολύ διαφορετικά όργανα από μια κιθάρα τύπου Les Paul στις προδιαγραφές και τη φιλοσοφία. Οι Ibanez έχουν γενικά πιο λεπτά μπράτσα και ταστιέρες με μεγαλύτερο radius, δηλαδή πιο επίπεδες. Αυτό στην πράξη σημαίνει ότι από πλευράς αίσθησης του μπράτσου μπορεί να σε βολέψει καλύτερα μια Les Paul απ' ό,τι μια Ibanez, αλλά η ταστιέρα μιας Ibanez ίσως να σού φανεί πιο "γνώριμη" αφού έχεις μάθει και συνηθίσει στην κλασσική κιθάρα. Aπό την άλλη πλευρά οι Les Paul τείνουν να είναι μάλλον βαριές κιθάρες με πιο ογκώδες σώμα και γενικά με όχι τόσο καλή εργονομία σε σύγκριση με μια Ibanez που είναι σχετικά πιο ελαφριά και άνετη στο παίξιμο. Και φυσικά υπάρχει η πιθανότητα μιας κλασσικής statocaster που είναι επίσης μια πολύ δημοφιλής επιλογή, άνετη και με αρκετή ηχητική ευελιξία, ειδικά αν επιλέξεις μια κιθάρα με συνδυασμό μαγνητών HSS (ένας διπλός και δύο μονοί), π.χ. μια Υamaha Pacifica 112, μια Kramer Pacer FT211S ή μια Squier Affinity Fat Strat.

Το συμπέρασμα είναι αυτό που σού είπα και παραπάνω. Θα πρέπει να πιάσεις μερικές κιθάρες για να δεις ποιά σού κάθεται καλύτερα στο χέρι. Μετά θα μπορέσουμε να κάνουμε πιο συγκεκριμένες προτάσεις. Αλλιώς, με τον καθένα να λέει το μακρύ του και το κοντό του χωρίς να ξέρουμε εσύ τι ακριβώς ψάχνεις, μάλλον θα σε μπερδέψουμε περισσότερο...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/09, 21:39 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gskouras

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός αγοράς...
« Απάντηση #9 στις: 29/10/12, 11:31 »
Εδώ θα τα βρείς όλα μαζεμένα.

Οδηγός Αγοράς Ηλεκτρικής Κιθάρας (Ξύλα,Μαγνήτες κτλ.)
http://guitar-addicts.blogspot.gr/2012/10/blog-post_19.html

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός αγοράς...
« Απάντηση #10 στις: 29/10/12, 13:08 »
@gskouras
μην ποστάρεις παντού το λινκ σου αν θες

και κοίταζε την ημερομηνία τελευταίας απάντησης...δεν έχει νόημα να απαντάς σε κάποιον που ρωτούσε κάτι το '06 ή το'09