Σελίδες:
  • #1 από ikatsoun στις 19 Dec 2003
  • Μια πληροφορία για τους φαν της κλασσικής κιθάρας που έχουνε πρόβλημα νυχιών...

    Κυκλοφορούν στην αγορά, σε μαγαζιά με είδη αισθητικής (οι γυναίκες της παρέας ΣΙΓΟΥΡΑ ;) ;D ξέρουν) κάτι ταινίες οι οποίες κολλάνε πάνω στο φυσικό νύχι. Δεν το μακραίνουν, απλά το προστατεύουν. Τα αποτελέσματα είναι ορατά σε πολύ μικρό διάστημα, καθώς πλέον το νύχι έχει σκληρύνει πολύ και δεν σπάει το ίδιο εύκολα όπως πριν. Φυσικά αν τα τρώτε.. τότε πάλι δεν υπάρχει λύση!

    Το καλό με αυτό είναι ότι μπορεί να πάει και πάνω από ένα μήνα. Συμπεριφέρεστε κανονικά στα νύχια (σε αντίθεση με άλλα προϊόντα που μόλις βραχούν λίγο αμέσως βγαίνουνε) με τη μόνη διαφορά ότι είναι λίγο ταλαιπωρία στο να τοποθετηθούνε (πρέπει να κοπούν κατάλληλα και μετά ακολουθείται και διαδικασία). Οι γυναίκες φαντάζομαι ήδη δεν έχουνε πρόβλημα. Οι άντρες καλύτερα να μην πάνε να τα κολλήσουνε μόνοι τους, γιατί κι εγώ μόνος μου τα κόλλησα (στραβά) και μετά παιδευόμουνα να τα ξεκολλήσω! ;D Επίσης θέλουνε και συνέχεια προσοχή ώστε να μην υπάρχουνε σημεία που μπορεί να σκαλώσουνε. Για το λόγο αυτό χρειάζεστε κάτι σαν ελαφρόπετρα (δεν ξέρω ακριβώς τι ήτανε, ένα άσπρο πολύ ελαφρύ πράγμα) με το οποίο κάνετε λείο το (ψεύτικο) νύχι και ειδικά το σημείο όπου ενώνεται με το φυσικό, ώστε να μην σκαλώνει εκεί γιατί τότε θα βγει πολύ γρήγορα. Στον μήνα πάνω, επειδή θα έχει φύγει μεγάλο κομάτι της ταινίας, καλό είναι να το βγάζετε και να τοποθετείτε καινούργιο για προστασία. Νομίζω είναι ταινία από μετάξι. Το όλον στοίχισε 30 ευρώ, σχετικά τζάμπα μπροστά στην ταλαιπωρία που θα τραβήξετε διαφορετικά. Πάντως εμένα με γέμισαν δυο σακούλες πράγματα : Ένα υγρό για να βγαίνει η ταινία όταν θέλω να την αλλάξω, 4 μέτρα ταινία (υπερβολικά μεγάλη, εγώ σε έξι μήνες ζήτημα να έφαγα 15 εκατοστά) αυτό το άσπρο που είπα πριν, η κόλλα, και κάτι άλλα κόλπα που δεν τα χρησιμοποίησα καθόλου (κάτι ξυλάκια, λίμες, κάτι τέτοια). Όποιος έχει ανάλογο πρόβλημα και θέλει να το λύσει, ας επικοινωνήσει μαζί μου με e-mail να του πω περισσότερα (ναι, ναι, αυτά λίγα είναι! ;D μπορώ να πω και περισσότερα!! ;D)
  • #2 από Βραζίλης στις 22 Dec 2003
  • Αναρωτιεμαι... το σκληρυντικο νυχιων βοηθαει σε αυτο το θεμα;

    Εγω δε μπορω να δοκιμασω και να εκφερω γνωμη, εχω ηδη σκληρα νυχια. :)
  • #3 από D@ve Murray στις 22 Dec 2003
  • Καποτε ενας κλασσικος κιθαριστας με επαγγελματικη ενασχολιση με το φλαμενγκο μου ειχε πει οτι εβαζε κολλα στα νυχια του...οσο και να φαινεται περιεργο τα νυχια του ηταν πολυ σκληρα και απο οτι μου ειπε οτυ το ειχε πει ενας ''μεντορας'' απο ισπανια...δεν ξερω...αν θελεις να σε φερω σε επαφη να σου πει κανενα κολπο....
  • #4 από ikatsoun στις 22 Dec 2003
  • Dave δεν έχω πλέον πρόβλημα, το έχω λύσει. Και αυτά που λέω με κόλλα είναι, βάζεις την ταινία πάνω και μετά βάζεις κόλλα. Πάντως κι εγώ αυτό το κόλπο από έναν που παίζει φλαμέγκο το έμαθα (αυτοί θέλουνε πολύ νύχι απαραίτητα και μάλιστα το "ταλαιπωρούνε" κιόλας). Απλά το ανέφερα μήπως αντιμετωπίζει κι άλλος πρόβλημα.

    Βασίλη το σκληρυντικό δεν βοηθάει γιατί πρώτον σου κάνει το νύχι πολύ γυαλιστερό (για κιθάρα είπαμε τα θέλουμε, όχι... ;) ;D ;D) δεύτερον απ' ότι ξέρω με το σκληρυντικό φεύγει το νύχι φλούδες-φλούδες από πάνω, όταν παίζεις.
  • #5 από echo στις 15 Apr 2004
  • Αναρωτιεμαι... το σκληρυντικο νυχιων βοηθαει σε αυτο το θεμα;

    Εγω δε μπορω να δοκιμασω και να εκφερω γνωμη, εχω ηδη σκληρα νυχια. :)

    εξαρτάται από το σκληρυντικό...
  • #6 από manolios19 στις 01 Sep 2004
  • Eγω εχω τεραστια νυχια και με βολευουν πολυ αλλα αισθητικα δεν μου αρεσουν :(
    Σκεφτομαι να τα κοψω αφου δεν μπορω πλεον να χαιρετησω ανθρωπο με το δεξι χερι...
    Τι λετε? ??? 8)
  • #7 από echo στις 02 Oct 2004
  • Μια πληροφορία για τους φαν της κλασσικής κιθάρας που έχουνε πρόβλημα νυχιών...

    Κυκλοφορούν στην αγορά, σε μαγαζιά με είδη αισθητικής (οι γυναίκες της παρέας ΣΙΓΟΥΡΑ ;) ;D ξέρουν) κάτι ταινίες οι οποίες κολλάνε πάνω στο φυσικό νύχι. Δεν το μακραίνουν, απλά το προστατεύουν. Τα αποτελέσματα είναι ορατά σε πολύ μικρό διάστημα, καθώς πλέον το νύχι έχει σκληρύνει πολύ και δεν σπάει το ίδιο εύκολα όπως πριν. Φυσικά αν τα τρώτε.. τότε πάλι δεν υπάρχει λύση!

    Το καλό με αυτό είναι ότι μπορεί να πάει και πάνω από ένα μήνα. Συμπεριφέρεστε κανονικά στα νύχια (σε αντίθεση με άλλα προϊόντα που μόλις βραχούν λίγο αμέσως βγαίνουνε) με τη μόνη διαφορά ότι είναι λίγο ταλαιπωρία στο να τοποθετηθούνε (πρέπει να κοπούν κατάλληλα και μετά ακολουθείται και διαδικασία). Οι γυναίκες φαντάζομαι ήδη δεν έχουνε πρόβλημα. Οι άντρες καλύτερα να μην πάνε να τα κολλήσουνε μόνοι τους, γιατί κι εγώ μόνος μου τα κόλλησα (στραβά) και μετά παιδευόμουνα να τα ξεκολλήσω! ;D Επίσης θέλουνε και συνέχεια προσοχή ώστε να μην υπάρχουνε σημεία που μπορεί να σκαλώσουνε. Για το λόγο αυτό χρειάζεστε κάτι σαν ελαφρόπετρα (δεν ξέρω ακριβώς τι ήτανε, ένα άσπρο πολύ ελαφρύ πράγμα) με το οποίο κάνετε λείο το (ψεύτικο) νύχι και ειδικά το σημείο όπου ενώνεται με το φυσικό, ώστε να μην σκαλώνει εκεί γιατί τότε θα βγει πολύ γρήγορα. Στον μήνα πάνω, επειδή θα έχει φύγει μεγάλο κομάτι της ταινίας, καλό είναι να το βγάζετε και να τοποθετείτε καινούργιο για προστασία. Νομίζω είναι ταινία από μετάξι. Το όλον στοίχισε 30 ευρώ, σχετικά τζάμπα μπροστά στην ταλαιπωρία που θα τραβήξετε διαφορετικά. Πάντως εμένα με γέμισαν δυο σακούλες πράγματα : Ένα υγρό για να βγαίνει η ταινία όταν θέλω να την αλλάξω, 4 μέτρα ταινία (υπερβολικά μεγάλη, εγώ σε έξι μήνες ζήτημα να έφαγα 15 εκατοστά) αυτό το άσπρο που είπα πριν, η κόλλα, και κάτι άλλα κόλπα που δεν τα χρησιμοποίησα καθόλου (κάτι ξυλάκια, λίμες, κάτι τέτοια). Όποιος έχει ανάλογο πρόβλημα και θέλει να το λύσει, ας επικοινωνήσει μαζί μου με <a href="http://www.ntsearch.com/search.php?q=e-mail&v=56">e-mail</a> να του πω περισσότερα (ναι, ναι, αυτά λίγα είναι! ;D μπορώ να πω και περισσότερα!! ;D)


    απο που πηρες την ταινια;εγω ρωτησα,αλλα κανεις δεν ηξερε
  • #8 από ikatsoun στις 02 Oct 2004
  • Από μαγαζιά με είδη αισθητικής; πώς τα λένε;... εκεί που πάνε οι γυναίκες και ψωνίζουνε αρώματα και πούδρες. Κάποτε έφερνε και ο Δεκαβάλλας εδώ στην Θεσσαλονίκη (μουσικά όργανα) αλλά όχι πια.
  • #9 από . στις 02 Oct 2004
  • Εγώ όλα τα χρόνια που μελετούσα ισπανικές τεχνικές στην κλασσική κιθάρα έκανα ένα κόλπο που μου είχε δείξει ο καθηγητής μου που όπως είναι φυσικό το έμαθε από ισπανό κιθαρίστα και αυτό είναι 2 στρώσεις χαρτομάντηλου με κόλλα στιγμής πάνω στο κανονικό νύχι. Πάνω στο νύχι βάζεις κόλλα στιγμής και κομματάκια από χαρτομάντηλο το αφήνεις να στεγνώσει το λημάρεις απο πάνω το νύχι αφήνεις τα "τρίμματα" πάνω στο νύχι και ξανά το ίδιο (κόλλα και χαρτομάντηλο). Προσοχή χρείαζεσαι καλή κόλλα στιγμής και πολύ προσπάθεια αλλά τα αποτελέσματα είναι απίθανα, καλύτερα από πέννα.  
  • #10 από sweet_V στις 08 Oct 2004
  • Αναρωτιεμαι... το σκληρυντικο νυχιων βοηθαει σε αυτο το θεμα;

    Εγω δε μπορω να δοκιμασω και να εκφερω γνωμη, εχω ηδη σκληρα νυχια. :)

    Εμένα με έχει βοηθήσει... ;)
    Λίγο βέβαια...αλλά δε πηράζει.. ;) :P
    Η αδερφή μου είχε βάλει ψεύτικα νύχια..πριν κάποιο διάστημα,αλλά μετά απο λίγο καιρό...δεν έβγαινε ωραίος ήχος...χρειάζοντουσαν και φροντίδα...
  • #11 από Cuenca_60R στις 08 Nov 2004
  • Εμένα πάλι ένας Γερμάνος κιθαρίστας, Ρειχενμπαχ αν έχετε ακουστά, μου πρότεινε να κολλάω κάτω από το νύχι κατάλληλα κομμένα κομματάκια από μπάλες πινκ πονκ. Δηλαδή τα κόβεις στο σχημα του νυχιού και το κολλάς από κάτω. Φυσικά δεν το έκανα, κι έτσι μια χαρά είναι τα νύχια μου.Αλλά αυτό που λές με τις ταινίες το έχω δει και στον δάσκαλο μου κάποτε.Ίσως το εφαρμόσω καμιά φορά.
  • #12 από Kagelar στις 18 Mar 2005
  • Ψεύτικα νύχια έχετε βάλει? Ποιά η γνώμη σας στο θέμα?
  • #13 από kiseichukan στις 18 Mar 2005
  • Ψεύτικα νύχια έχετε βάλει?

    Φυσικά, αλλά τα βγάζω πριν παίξω κιθάρα μη σπάσουν. ;)
  • #14 από nefelh στις 18 Mar 2005
  • Ψεύτικα νύχια έχετε βάλει?

    Φυσικά, αλλά τα βγάζω πριν παίξω κιθάρα μη σπάσουν. ;)

    χαχαχα! ωραίος! το σκληρυντικό πάντως μέχρι στιγνής κάνει κάποια δουλειά... τώρα για τους άντρες...τι να πω ;D
  • #15 από ~*^$KORP!O$^*~ στις 18 Mar 2005
  • Ωραιο ακουγεται
  • #16 από Kagelar στις 26 Mar 2005
  • κι όμως πολοί βάζουν ψεύτικα νύχια για να παίξουν και μου το έχουν προτείνει κι εμένα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη...ξέρει κανείς αν μπαίνουν-βγαίνουν εύκολα ή αν φαίνονται σαν γυναικεία...(ξέρω εγώ μην μας κράζουν στο αμφιθέατρο....)
  • #17 από kiseichukan στις 26 Mar 2005
  • ξέρει κανείς αν μπαίνουν-βγαίνουν εύκολα ή αν φαίνονται σαν γυναικεία...(ξέρω εγώ μην μας κράζουν στο αμφιθέατρο....)

    Άμα τα πάρεις σε χρώμα φούξια δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Kiseichukan speaking!
  • #18 από Friend στις 18 May 2005
  • Πω πω!! Τι άλλο θ' ακούσουμε για αυτά τα νύχια!!  ;D
  • #19 από guitarlover στις 19 May 2005
  • Πάντως το σκληριντικό κάνει καλή δουλειά τουλάχιστον ένα που έβαζα στην αρχή όταν έπαιζα κλασσική γιατί τα νύχια σπάγαν αμέσως λόγο ότι τα έτραγα από μικρός είχαν αδυνατίσει. Το μόνο κακό είναι ότι γιαλίζει λίγο άλλα εντάξει δεν το βάζεις και κάθε μέρα. Και εγώ το έχω ακούσει για το μετάξι και ξέρω ότι δουλεύει πολύ καλά. Αυτό θα ήταν το επόμενο που θα έκανα αλλά ευτυχώς σκλήρηναν λίγο τα νύχια μου και δεν χριάστηκε.
  • #20 από The JeSTeR στις 30 May 2005
  • παιδιά η φάση με τις μπάλες του πιγκ πογκ δούλεψε άψογα για μένα μια φορά κι ενα καιρό,
    αλλά πολύ φασαριόζικη. Εγώ είχα πάντα πρόβλημα χαμηλού ασβεστίου, και η πιο εξτρίμ λύση
    που δοκίμασα, ήταν ένα περίεργο τζελ, που σου βάζουν στο νύχι, και μετά στο "ψήνουν" και γίνεται πορσελάνη.
    Ακριβούτσικη φάση, αλλά:
    1. Δε γυαλίζει (Βασικότατον  ;D )
    2. Δεν σπάζει με καμιά π****να, ( δοκίμασα να το βγάλω και μοιράστηκε το νύχι μου!  :-X )
    3. Δεν προκαλεί ζημιά στα νύχια....
    Το συγκεκριμένο προϊόν κατασκευάστηκε για άτομα που τρων τα νύχια τους και θέλουν να το κόψουν. δοκιμάζεις να τα δαγκώσεις, σου γίνεται το δόντι θρύψαλα και το κόβεις!
    σε επιλεγμένα ινστιτούτα αισθητικής!!!
  • #21 από Ερασιτέχνης στις 03 Jun 2005
  • Πάντως για κάποιον που θέλει μία γρήγορη και οικονομική λύση υπάρχει η θρεπτική βάση νυχιών ''Mavala''.
    Θα τη βρείτε σε όλα τα καταστήματα καλλυντικών δίπλα στα σκληρυντικά.
    Είναι ''μάτ'' δηλ. δεν γυαλίζει και δεν ξεφλουδίζει αφού αποροφάται απο το νύχι και δεν δημιουργεί επίστρωση.
    Βάζεις μιά φορά την εβδομάδα και σε ένα μήνα τα νύχια σου είναι ''πέτρα''.
  • #22 από Tar στις 16 Aug 2005
  •      Eνα απο τα σημαντικοτερα εργαλεια για εναν κλασικο κιθαριστη μετα τα χερια και την κιθαρα του ειναι τα νυχια του. Τα νυχια (μεγεθος,σχημα,φροντιδα), ειναι ενα απο τα πιο προσφιλη θεματα προς συζητηση στους κιθαριστικους κυκλους.Δυστυχως ομως,ειναι ενα πολυ προσωπικο θεμα και οι παραλλαγες στις αποψεις ειναι τοσες,οσοι και οι κιθαριστες! Εχω μακρυα νυχια απο 9 χρονων,οταν και ξεκινησα να παιζω και πρεπει να πω οτι πολυ σπανια εχω σπασει καποιο απο αυτα!Το κλειδι γι΄αυτο ειναι κυριως η περιποιηση και η φροντιδα!
         Καταρχην πρεπει να βρουμε το μεγεθος νυχιου που μας εξυπηρετει στο παιξιμο και να το διατηρουμε με καθημερινη φροντιδα. Τα εργαλεια για την φροντιδα αυτη ειναι: 1.λιμα (υπαρχει σε ολα τα φαρμακεια), 2.γυαλοχαρτο (500αρι η και πιο ψιλο, το βρισκουμε σε μαγαζια με εργαλεια)
         Πιστευω οτι με σωστη και καθημερινη φροντιδα δεν υπαρχει αναγκη για σκληρυντικα κτλ εστω κι αν αυτα ειναι μια λυση για πολυ μαλακα νυχια.
         Ενταξει,μπορει ολα τα περι νυχιων να ακουγονται λιγο παραξενα για οποιον ειναι εξω απο τη φαση, ομως για εμας τα μακρυα νυχια ειναι εργαλεια και πρεπει να τα φροντιζουμε για να λειτουργουν! Οποτε δεν χρειαζονται ντροπες για το γεγονος οτι εχουμε και οτι λιμαρουμε καθημερινα τα νυχια μας!

         
  • #23 από fatses asteies στις 16 Aug 2005
  • Μάλλον είναι θέμα διατροφής, οργανισμού κλπ. Εγώ μέχρι τα 23 περίπου ήταν αδύνατον να έχω όλα τα νύχια μου, πάντα κάποιο ήταν σπασμένο και μου την έδινε γιατί έπρεπε να τα κόβω όλα (δε γίνεται να έχεις 2 μεγάλα κι ένα ανύπαρκτο). Όμως τώρα που μεγάλωσα είναι ατσάλινα (εντάξει, δεν είναι και πολύ δυνατά, αλλά τουλάχιστον δε σπάνε). Τα φροντίζω συχνά βέβαια, αλλά η αντοχή τους με παλιά δεν έχει καμία σχέση.
  • #24 από paolo_guitar στις 08 Feb 2006
  • εμενα ο καθ. μου μου ειπε για ενα προιον το οποιο λεγεται MIKON αν δεν κανω λαθος στην
    ορθογραφια.
    το συγκεκριμενο δεν ειναι σκληριντικο. ειναι θρεπτικο.
    δλδ σκληραινει και τρεφει τα ιδια τα νυχια, ενω τα σκληριντικα απλα βαζουν απο
    πανω μια "κρουστα" που τα κραταει σκληρα.
    εγω παντως δεν το εχω βρει. μου ειπε οτι παραγγελνεται απο αγγλια
    και πρεπει να πας σε μεγαλα και κεντρικα φαρμακεια η σε αποθηκες για
    να το βρεις η να το παραγγειλουν
  • #25 από The JeSTeR στις 21 Mar 2006
  • Νέα λύση στο πρόβλημά μου:
    πολυβιταμίνες. δρουν αργά αλλά σταθερα, ειδικά κάποιες που έχουν εξειδίκευση για νύχια δέρμα και μαλλια.
    Πραγματικά με έκαναν (γενικώς) τούρμπο..... VitalPlus, τις δυνατές ζητήστε.... σαν αναβολικά είναι!!!! μιλάμε εγώ έχω χάσει μέχρι και τον ύπνο μου....
Σελίδες: