Σελίδες:
  • #1 από Wise_One στις 23 Sep 2009
  • Γεια και χαρά σας. Ο τίτλος του θέματος δεν είναι και πολύ κατατοπιστικός, εγώ θα έγραφα καλύτερα "ήχος φόρτισης λέιζερ" αλλά θα ήταν περίεργο ;D

    Αναφέρομαι σε κάτι που ΟΛΟΙ οι μεταλλάδες έχουμε ακούσει πολλές φορές. Εκείνος ο ήχος που όταν ο κιθαρίστας σέρνει τα δάχτυλα πάνω στις χορδές, βγαίνει ένας ήχος σαν να φορτίζει μια ενεργειακή συσκευή... Συγνώμη αλλά δε μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα, ελπίζω όμως να το καταλάβατε :)

    Θέλω λοιπόν συμβουλές για το πώς να το καταφέρω. Δοκίμασα στην κιθάρα μου αλλά προφανώς δεν κάνω κάτι καλά. Αρχικά να πώ, το καλύτερο που κατάφερα να κάνω είναι να βαρέσω την Ε χορδή κι απλά να σύρω το δάχτυλο μέχρι επάνω. Έτσι κάπως γίνεται αλλά όχι αυτό που θέλω...

    Τί μπορείτε να μου πείτε; Ρυθμίσεις στον ενισχυτή; Ίσως η κιθάρα δεν είναι κατάλληλη (2 humbuckers), οι χορδές (θα βάλω 10άρες), το gain, ο ίδιος ο ενισχυτής, χρησιμοποιούν ίσως slide στο δάχτυλα, το κάνουν με την πένα...

    Προφανώς και δεν περιμένω να το κάνω όπως ένας γνωστός κιθαρίστας, μου φαίνεται απλά εύκολο και θα ήθελα να το καταφέρω ως ένα βαθμό...
  • #2 από Ogun-Sotis στις 23 Sep 2009
  • δεν ποστάρεις και κανα vid που να το κάνει κάποιος,γιατι δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς
  • #3 από kronus στις 24 Sep 2009
  • Μα δεν είναι δύσκολο, μπορείς να το κάνεις όπως όλοι οι κιθαρίστες.. αν κατάλαβα τι εννοείς, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να "τραβήξεις" την πένα ξύνοντας τις χορδές, είτε από το νατ προς την γέφυρα, είτε το ανάποδο (δημιουργεί διαφορετικό ήχο).. μπορεις να δεις αυτό το βίντεο:
    όπου ο Mustaine "τραβάει" την πένα πάνω στις χορδές στο 1ο λεπτό του κομματιού..
  • #4 από Wise_One στις 24 Sep 2009
  • Ακριβώς αυτό που δείχνει ο kronus λέω... Δε ξέρω, σε μένα ακουγόταν πολύ περίεργο και καθόλου ίδιο, παρ' ότι έσυρα την πένα στις χορδές... Θα το ξαναδοκιμάσω σήμερα που θα πάρω πίσω την κιθάρα και με πειράματα στον ενισχυτή και θα δούμε... Θα ψάξω πάντως τραγούδι που φαίνεται ακόμα καλύτερα... Thanks anyways :)

    edit: Got it!!! Είναι ακριβώς
    αυτό
    . Έτσι όπως το σκέφτομαι, δεν είχα ανεβάσει αρκετά το gain. Και προφανώς δεν ακούγεται το ίδιο στα τραγούδια καθώς εκεί παίζουν κι άλλοι ήχοι... Και μάλλον οι 9άρες χορδές δε βγάζουν τον ίδιο ήχο με τις 10άρες που θα έχω τώρα...
Σελίδες: