Αποστολέας Θέμα: Κιθαρα η Πεταλιερα??  (Αναγνώστηκε 4216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PapaRoach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Κιθαρα η Πεταλιερα??
« στις: 06/06/10, 17:34 »
Καλησπερα παιδια
Εχω μια Schecter omen extreme και εναν roland cube 30x..
τωρα ομως θελω να κανω μια αναβαθμηση..ειμαι αναμεσα στο να παρω μια schecter damien elite που εχουν emg πανω...η να παρω μια boss gt-10 και (ισως) να αλλαξω τους μαγνητες στην κιθαρα που εχω...
Ποια λυση με συμφερει? με τον roland ειμαι ικανοποιημενος αλλα στην κιθαρα θελω καλυτερο ηχο, αρμονικες κλπ... μπορει μια gt-10 να με καλυψει? θα εχω καλη ποιοτητα με την αλλαγη των μαγνητων? ποιους να προτιμησω (emg-seymour duncan...παιζω νορμαλ ροκ κομματια,λιγο μεταλ κ λιγο ποπ-πανκ)..

ευχαριστω  :)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η Πεταλιερα??
« Απάντηση #1 στις: 06/06/10, 17:58 »
Rock και Pop-punk δεν πάνε μαζί με EMGs.

Για την πεταλιέρα εγώ προσωπικά δεν ξέρω να σου πω τίποτα (ξέρουν όμως πολλοί εδώ μέσα :Ρ), ωστόσο δε νομίζω ότι έχει νόημα να πάρεις κιθάρα με active μαγνήτες για τη μουσική που παίζεις.

Από μαγνήτες, μια all around λύση που χρησιμοποιούν και πολλοί κατασκευαστές στις κιθάρες τους είναι το σετ
http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sshjb_jazz_rodded_humbucker.htm
το οποίο λογικά θα σε καλύψει κι εσένα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η Πεταλιερα??
« Απάντηση #2 στις: 06/06/10, 17:59 »
Μια αλλαγη μαγνητων ειναι μια σχετικα φτηνη και καλη αναβαθμιση.
Αλλα για να το κανεις αυτο πρεπει να συγκεκριμενοποιησεις τι δε σου αρεσει στους ηδη υπαρχοντες...
Θες περισσοτερο gain, περισσοτερο vintage χαρακτηρα και twang κτλ κτλ...
Τελος να σου τονισω πως αν θες να αναβαθμισεις τον ΗΧΟ σου και δεν ψαχνεις και επιπλεον ηχητικες επιλογες (που σου προσφερει η πεταλιερα) τοτε θες καλυτερο ενισχυτη.


Αρα για μενα οι αναβαθμισεις εχουν την εξης σειρα: ενισχυτης-μαγνητες-πεταλιερα.
ΑΝ θες περισσοτερες επιλογες ΤΟΤΕ και μονο τοτε πας για πεταλιερα.


Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Κιθαρα η Πεταλιερα??
« Απάντηση #3 στις: 06/06/10, 20:06 »
Βασικά θα συμφωνήσω με τον GK....αν θες να αναβαθμίσεις τον ήχο σου καλύτερα να στραφείς στην περίπτωση νέου ενισχυτή...ή μαγνητών (για φτηνότερη λύση)....η πεταλιέρα το μόνο που θα σου δώσει είναι η ευκαρία να πειραματιστείς σε ήχους....ακόμα και αυτό να θες προσωπικά θα σου έλεγα μακριά απο την gt 10....όταν την δοκίμασα μου φάνηκε πολύ ψηφιακούρα η όλη φάση...

Αποσυνδεδεμένος PapaRoach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η Πεταλιερα??
« Απάντηση #4 στις: 06/06/10, 20:37 »
με την αλλαγη μαγνητων θελω να εχω καλυτερη ποιοτητα ηχου δλδ να βγαζω καλυτερα hαrmοnics, καλυτερο ταpping, ποιο πολυ susταin κλπ...σαν ηχο γενικα ειμαι οκ..και οντως δν πολυ ψηνομαι για πεταλιερα..τωρα απο ενισχυτη κατι καλητερο απο ρολαντ δωματιου δν εχω βρει..παιζω ομως κ σε στουντιο.. Καμια προταση στα 500 ευρω? Οι seymουr τζαζ απο οτι εχω δει ειναι καλοι κ τους προτιμω απο emg..εχει καμια σχεση που η κιθαρα μου τους σπλιταρει?

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η Πεταλιερα??
« Απάντηση #5 στις: 07/06/10, 03:28 »
Παράθεση
Rock και Pop-punk δεν πάνε μαζί με EMGs.


κάποια στιγμή είναι καλό να σταματήσετε να αναπαραγάγετε παραμύθια, οι emg πανε με ολα σαν την coca-cola. ;D
ο τύπος αυτός μόνο ρεμπέτικα δεν έχει παίξει ακόμα με τον 81 (αλλά το έχω κάνει εγω κάποτε)



on topic
η γνώμη μου είναι μαγνητες και gt10 (χωρίς να την εχω ακούσει, εγω θα επερνα την gt8)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η Πεταλιερα??
« Απάντηση #6 στις: 07/06/10, 03:53 »
Παραμύθια ξεπαραμύθια, ότι ακούν τα αυτιά μου λέω. Με 81 στη γέφυρα, ούτε classic rock ήχο δεν έχω ακούσει που να με ικανοποιεί. Και όχι δια χειρός εμού, δια χειρός παικταράδων. Ο ήχος ξύστρα παραμένει ότι και να κάνεις. Ανεξαρτήτως EQ.

Το αν μπορείς να κάνεις παπάδες με πετάλια και πολυεφέ δεν το ξέρω, δε διαθέτω για να δοκιμάσω.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η Πεταλιερα??
« Απάντηση #7 στις: 21/06/10, 15:11 »
με την αλλαγη μαγνητων θελω να εχω καλυτερη ποιοτητα ηχου δλδ να βγαζω καλυτερα hαrmοnics, καλυτερο ταpping, ποιο πολυ susταin κλπ...σαν ηχο γενικα ειμαι οκ..και οντως δν πολυ ψηνομαι για πεταλιερα..τωρα απο ενισχυτη κατι καλητερο απο ρολαντ δωματιου δν εχω βρει..παιζω ομως κ σε στουντιο.. Καμια προταση στα 500 ευρω? Οι seymουr τζαζ απο οτι εχω δει ειναι καλοι κ τους προτιμω απο emg..εχει καμια σχεση που η κιθαρα μου τους σπλιταρει?

 Για περισσότερο sustain, αρμονικές και tapping/legato χρειάζεσαι μαγνήτες μεγαλύτερου output. Τον ήχο όμως για rock/pop κλπ θα τον καθορίσει ο ενισχυτής σου ή τα πετάλια σου.
 Για μεγαλύτερο output μαγνητών, οι active είναι καλη λύση αλλά μην πας κατ' αναγκη σε EMG. Εχοντας emg και seymour duncan blackouts, νομίζω οι duncan έχουν αρκετά περισσότερο οutput, sustain κι αρμονικές. Είναι και νεότερης τεχνολογίας άλλωστε(οι emg είναι 80's...).
 Από ενισχυτή/πεταλιέρα θα πρέπει να δοκιμάσεις κάποια προϊόντα από τα 100άδες που υπάρχουν ώστε να βρεις τον ήχο σου. Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι προτείνουν αγορά καλού λαμπατου amp για καλύτερο και πιο ισορροπημένο ήχο μαζί με πετάλια για κάθε είδος μουσικής:
π.χ. boss mt-2 για μέταλ, boss ds-1 για rock, το κανάλι του λαμπάτου για pop κλπ


Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η Πεταλιερα??
« Απάντηση #8 στις: 22/06/10, 08:37 »
Καλησπερα παιδια
Εχω μια Schecter omen extreme και εναν roland cube 30x..
τωρα ομως θελω να κανω μια αναβαθμηση..ειμαι αναμεσα στο να παρω μια schecter damien elite που εχουν emg πανω...η να παρω μια boss gt-10 και (ισως) να αλλαξω τους μαγνητες στην κιθαρα που εχω...
Ποια λυση με συμφερει? με τον roland ειμαι ικανοποιημενος αλλα στην κιθαρα θελω καλυτερο ηχο, αρμονικες κλπ... μπορει μια gt-10 να με καλυψει? θα εχω καλη ποιοτητα με την αλλαγη των μαγνητων? ποιους να προτιμησω (emg-seymour duncan...παιζω νορμαλ ροκ κομματια,λιγο μεταλ κ λιγο ποπ-πανκ)..

ευχαριστω  :)

Γνωμη μου ειναι οτι αλλαζεις κιθαρα οταν δεν σε βολευει στο παιξιμο/ κρατημα ή οταν απλα την εχεις βαρεθει...
Μεγαλυτερη αλλαγη  στον ηχο σου θα δεις απο την αγορα ενος νεου  ενισχυτη ή μιας πεταλιερας μεσαιου κοστους (150 - 300 ευρω), οπου μπορεις να τα δοκιμασεις σχετικα ευκολα πηγαινοντας με την κιθαρα που ηδη εχεις σε ενα κιθαρομαγαζο.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Κιθαρα η Πεταλιερα??
« Απάντηση #9 στις: 22/06/10, 10:29 »
Εγω παλι αν θες αρμονικες και sustain κτλ(high gain ηχους δλδ)...και τελικα στραφεις στη λυση της πεταλιερας εγω δεν θα επαιρνα την boss...
Εχοντας στην κατοχη μου την vox tonelab SE(το τονιζω το SE γτ ειδα μεγαλη διαφορα απο την καινουρια) πιστευω οτι ειναι απειρως καλυτερη στα βρωμικα απο την Boss...
Βεβαια εγω απλα σου δινω ενα hint(οπως και ολοι εδω περα αλλωστε) και τελικος κριτης πρεπει να ειναι τα αυτια σου...
βλεπε δοκιμες με την κιθαρα σου..σε ενισχυτη ιδιο η παρομοιο με τον δικο σου και ακου οσο πιο πολλες μπορεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Κιθαρα η Πεταλιερα??
« Απάντηση #10 στις: 22/06/10, 18:30 »
Το να παρεις τη συγκεκριμενη πεταλιερα και να την βαλεις στον συγκεκριμενο ενισχυτη δεν νομιζω οτι θα εχεις καλο αποτελεσμα. Το να παρεις την παταλιερα για να την περνεις στην προβα και να την βαζεις σε καποιον αλλο ενισχυτη ΟΚ, το να παρεις αλλο ενισχυτη επισης ΟΚ, αλλα πρεπει να ψαξεις για να βρεις τι σου ταιριαζει, και να δωσεις και ενα σεβαστο ποσο.

Οσο αφορα τις αρμονικες κτλ, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας την κιθαρα σου σε ενα καλο μαστορα και να του ζητησεις να στη σεταρει αναλογα. Λογικα δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα με τα συγκεκριμενα (κιθαρα/ενισχυτη), εκτος αν η κιθαρα σου ειναι αρυθμιστη, αν ξερεις οτι ειναι καλα τοτε πας για μαγνητες ή για αλλη κιθαρα. Επισης μεγαλο ρολο παιζει και το τι ρυθμισεις εχεις κανεις στον ενισχυτη σου (και ενοειτε η τεχνικη, αλλα αυτο καταλαβαινω οτι το εχεις).
Τελος, εχουν βγει καποια πεταλακια που ειναι ειδικα για ταπινκ, αρμονικες, σαστειν και σρεντ, τα οποια κανουν θαυματα. Πρεπει να δοκιμασεις για να δεις πως δουλευουν, πιανουν μικρες λεπτομερειες στον ηχο σου και τις φερνουν μπροστα, σαν τερματισμενο high-gain ενισχυτη, μονο που δεν βουηζουν σαν ενα τετοιο, ουτε χρειαζεται να εχεις το gain τερμα, και φερνουν ολες τις δυναμικες στα ισια, αν τελικα καταληξεις εκει μπορω να προτεινω 2-3.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η Πεταλιερα??
« Απάντηση #11 στις: 24/06/10, 08:38 »
Μήν νομίζεις ότι θα έχεις και καμιά μεγάλη διαφορά αγοράζοντας κιθάρα με   active μαγνήτες έχοντας την με τον συγκεκριμένο ενισχυτή,εκτός αν την θέλεις για το   floyd rose(αυτό ειναι άλλο θέμα!). Γνώμη μου;Mήν αλλάξεις μαγνήτες και πάρε κανά καλό λαμπάτο ενισχυτή και δέν θα το μετανοιώσεις!Η κιθάρα σίγουρα θα ζωντανέψει και θα την χαρείς πιό πολύ απο όσο φαντάζεσαι απ'ότι ήδη έχεις με τον Roland.Στα χρήματα που διαθέτεις επιλογές υπάρχουν πολλές!
Alone and again, or...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πεταλιερα

Ξεκίνησε από Transparent_criminal « 1 2 » Εφέ

42 Απαντήσεις
13974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/08, 11:08
από fuZZed
21 Απαντήσεις
7899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 14:29
από BluesMe
9 Απαντήσεις
4118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 05:55
από TheMaC
18 Απαντήσεις
7250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 14:09
από Guitar-t
2 Απαντήσεις
2395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/09, 11:23
από AtticanSky
6 Απαντήσεις
3034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 23:33
από Holyshock
3 Απαντήσεις
2865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 17:56
από metalmike
12 Απαντήσεις
4389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/10, 13:20
από Nero
4 Απαντήσεις
2142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 19:14
από metalupyourass
11 Απαντήσεις
3570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/10, 00:32
από Kasapas