Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για επιλογή κιθάρας απο αρχάριο  (Αναγνώστηκε 13008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kourtembeu

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα είμαι σίγουρος πως θα έχετε διαβάσει εκατοντάδες μηνύματα νέων χρηστών που ζητούν κάθε είδους βοήθεια πολλές φορές ενώ έχει αναφερθεί πολλάκις σε έτερα τοπικ και συζητήσεις.
Ίσως και το δικό μου να είναι ένα ακόμη ίσως και όχι. Ας πάμε όμως στην ουσία του θέματος.
Θέλω να ξεκινήσω μαθήματα κιθάρας αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιο είδος θέλω να ξεκινήσω. Κουλό ε;  ??? ::)
Είμαι 24 φοιτητής με αρκετή ελεύθερη ώρα , και κατοικώ στην Αγγλία , το πρόβλημα μου είναι οτι δεν μπορώ να επιλέξω ανάμεσα στην ακουστική και στην ηλεκτρική κιθάρα. Δεν είμαι σίγουρος για το ποια θέλω περισσότερο και ποια ταιριάζει στα μουσικά ακούσματα μου. Μου αρέσει πολύ η Ελληνική έντεχνη σκηνή ( Κότσιρας , Μαχαιρίτσας, αλκινοος , ο  περιδης , ο  θαλασσινος , ο  θηβαιος  ,  ο  χαρης  και  ο  πανος) όπως και ρόκ ελληνικό (τρύπες , Νικόλας Άσιμος, Σιδηρόπουλος,Ξύλινα Σπαθιά,Διάφανα κρίνα ) και άλλοι καλιτέχνες όπως ( Τζιμάκος, Σαβιδάκης , Χατζηγιάννης)
Κι από ξένα φυσικά μου αρέσουν πολύ αρκετά ακούσματα αλλά έχω μια προτίμηση στην Ελληνική μουσική πείτε με τρελό  ;D


Τι θα προτείνατε λοιπόν να αρχίσω ώστε μετά να μην το μετανιώσω ; Θα προτιμούσα απαντήσεις που να έχουν κάποια συγκεκριμένη άποψη κι όχι άρχισε αυτό κι αν δεν σου αρέσει πήγαινε σε εκείνο καθώς κάτι τέτοιο είναι ευκόλως εννοούμενο πως θα γίνει απο τη στιγμή που δεν μου αρέσει, οπότε αναζητώ μία πρόταση για να αρχίσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και συγνώμη για άλλο ένα κοινότυπο τόπικ.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/11, 19:23 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος kourtembeu

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για επιλογή
« Απάντηση #1 στις: 02/03/11, 19:10 »
τι έγινε βρε παιδιά κανείς ;  ;D
Το συγκεκριμένο σετ πως το βλέπετε; είναι σε αρκετά καλή τιμή http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_special_ii_vsb_perfpack.htm
επίσης να προσθέσω οτι το μπατζετ είναι στα 250 ευρά για όλο τον εξοπλισμό για αρχή.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/11, 19:51 από kourtembeu »

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συνεπως εχεις καταληξει οτι πας για ηλεκτρικη?
Αν δεν κατασταλαξεις ως προς το τι θελεις, και ως προς το μπατζετ, ειναι δυσκολο για ολους εμας να εκφερουμε αποψη.
Φανταζομαι οτι ξερεις τις διαφορες μεταξυ ακουστικης-ηλεκτρικης, αν οχι να τις μαθεις (υπαρχουν στο φορουμ), να αποφασισεις, και βλεπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Φίλε, έχω την αίσθηση ότι έτσι όπως έχεις θέσει το θέμα, είναι δύσκολο για κάποιον να σού δώσει μια συμβουλή. Σίγουρα για το λεγόμενο "έντεχνο" μια ακουστική κιθάρα είναι καλύτερη, για πιο ροκ ακούσματα όμως χρειάζεσαι την ηλεκτρική.

Η δική μου άποψη είναι να μην αγοράσεις πακέτο όπως αυτό που παραθέτεις, γιατί στα περισσότερα ο ενισχυτής είναι για πέταμα και δεν θα σε βοηθήσει να πετύχεις καλούς ήχους και να εξελιχθείς. Και αφού ο προϋπολογισμός σου είναι σχετικά περιορισμένος, ίσως θα ήταν καλύτερα να αγοράσεις σε πρώτη φάση μια σχετικά φτηνή αλλά καλή ακουστική κιθάρα. Με αυτήν θα μπορέσεις να κάνεις τα πρώτα σου βήματα χωρίς να χρειαστείς άλλο εξοπλισμό. Αν στην πορεία δεις ότι έχεις χρόνο και διάθεση να ασχοληθείς περισσότερο, μπορείς να μαζέψεις λεφτά και για μια ηλεκτρική. Εγώ κάτι τέτοιο έκανα όταν ήμουν φοιτητής (εκεί κοντά σου, στο Leeds).

Όσο για προτάσεις, κοίτα εδώ για να πάρεις κάποιες ιδέες (αν και τα link είναι λίγο out of date πλέον...):

Προτάσεις για entry level ακουστική κιθάρα
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kourtembeu

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το πρόβλημα μου είναι ότι η ακουστική κιθάρα ακούγεται πολύ σοφτ μόνη της. Κι αν κάποια στιγμή θέλω πχ να παίξω κατι σε στυλ offspring , red hot , green day , blur κτλ θα ξενερώνω. Από την άλλη με την ηλεκτρική δεν θα μπορώ να πιάσω ακούσματα της έντεχνης σκηνής. Φαντάζομαι μέση λύση δεν υπάρχει έτσι;  ;D
Τα λινκς πολλά δυστυχώς δεν υπάρχουν τα προϊόντα κτλ.
Στο leeds ε; τι σπούδαζες αν επιτρέπετε;  ;D 
Συνεπως εχεις καταληξει οτι πας για ηλεκτρικη?
Αν δεν κατασταλαξεις ως προς το τι θελεις, και ως προς το μπατζετ, ειναι δυσκολο για ολους εμας να εκφερουμε αποψη.
Φανταζομαι οτι ξερεις τις διαφορες μεταξυ ακουστικης-ηλεκτρικης, αν οχι να τις μαθεις (υπαρχουν στο φορουμ), να αποφασισεις, και βλεπουμε.

Η ηλεκτρική μου φαίνεται πιο fun και ξεσηκωτική σε αντίθεση με την ακουστική που ενώ τα τραγούδια του έντεχνου μου αρέσουν πολύ φοβάμαι πως ίσως να τη βαρεθώ λόγο της πιο σοφτ συμπεριφοράς της όπως είπα και πιο πάνω. Το μπάτζετ είπα γύρω στα 250-300.
έχω δει τα διάφορα θέματα και φυσικά οι διαφορές είναι κάτι παραπάνω από εμφανής απλά ψάχνω μια γνώμη που θα με σπρώξει προς κάπου  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/11, 21:50 από kourtembeu »

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ε κοιτα τα υπερ και τα κατα ειναι πολλα.
Φερειπειν σε μια ηλεκτρικη πρεπει να συμπεριλαβεις στα χρηματα σου και τον ενισχυτη, ενω σε μια ακουστικη ολα θα πανε στο οργανο, οποτε θα ειναι καλυτερης ποιοτητας. Επιπλεον η ακουστικη ειναι πιο φορητη και πιο παρειστικη. Η ηλεκτρικη βεβαια εχει τη δικη της χαρη, τα εφε, τα σολο κλπ που προσφερουν αλλη ευχαριστηση.

Κοινως η δικη μου αποψη ειναι αν σε ενδιαφερει κυριως να παιζεις ρυθμικη κιθαρα, για να τραγουδας με την παρεα σου κλπ, να ξεκινησεις με μια ακουστικη, και στην πορεια που θα εχεις μαθει και θα εισαι και πιο ενημερωμενος, παιρνεις και μια ηλεκτρικη.
Βεβαια αν θελεις οπωσδηποτε ηλεκτρικη νομιζω υπαρχουν ενισχυτες ηλεκτρικης που προσομοιωνουν τον ηχο ακουστικης, ομως δεν ειμαι ενημερωμενος επι του θεματος.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Παρε μια ηλεκτρική να κανεις τα παντα.Αφου εισαι και αρχάριος θες κατι που τα κανει ολα ικανοποιητικα και να συμφερει.Φαινεται οτι γουσταρεις ηλεκτρική την παραμορφωση και τους ηχους της αλλα καποια στιγμη θες να παιζεις και ακουστικά καποια κομματακια...αρα παιρνεις ηλεκτρική κανεις τη δουλιτσα σου και για ακουστικους ηχους χρησιμοποιεις προσωμειώσεις μια χαρα δουλευουν....εγω παντως στη θεση σου θα ανησυχουσα για το ζουμί της υποθεσης δηλαδη να μαθω να παιζω.... τα υπολοιπα ειναι διαδικαστικά
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Παρε μια ηλεκτρική να κανεις τα παντα.Αφου εισαι και αρχάριος θες κατι που τα κανει ολα ικανοποιητικα και να συμφερει.Φαινεται οτι γουσταρεις ηλεκτρική την παραμορφωση και τους ηχους της αλλα καποια στιγμη θες να παιζεις και ακουστικά καποια κομματακια...αρα παιρνεις ηλεκτρική κανεις τη δουλιτσα σου και για ακουστικους ηχους χρησιμοποιεις προσωμειώσεις μια χαρα δουλευουν....


Σωστό το παραπάνω, αλλά μετά περιορίζεις το εύρος επιλογών σου για ενισχυτή σε κάποιον modelling με προσομοίωση ακουστικής. Δηλαδή ουσιαστικά τον Vox VT20+, καθώς οι άλλοι ενισχυτές με ακουστικές προσομοιώσεις μάλλον ξεφεύγουν από πλευράς τιμής. Φυσικά υπάρχει πάντα η πιο οικονομική λύση ενός Roland Micro Cube, ο οποίoς συνεπάγεται κάποιους περιορισμούς, αλλά ίσως είναι η ιδανική επιλογή για αρχάριο φοιτητή με περιορισμένο budget που θέλει και έναν αξιοπρεπή ακουστικό ήχο από την ηλεκτρική του.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kourtembeu

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παρε μια ηλεκτρική να κανεις τα παντα.Αφου εισαι και αρχάριος θες κατι που τα κανει ολα ικανοποιητικα και να συμφερει.Φαινεται οτι γουσταρεις ηλεκτρική την παραμορφωση και τους ηχους της αλλα καποια στιγμη θες να παιζεις και ακουστικά καποια κομματακια...αρα παιρνεις ηλεκτρική κανεις τη δουλιτσα σου και για ακουστικους ηχους χρησιμοποιεις προσωμειώσεις μια χαρα δουλευουν....εγω παντως στη θεση σου θα ανησυχουσα για το ζουμί της υποθεσης δηλαδη να μαθω να παιζω.... τα υπολοιπα ειναι διαδικαστικά
Εχω βρει κάποιον καθηγητή ηλεκτρικής εδώ και θα κάνω αρκετά μαθήματα μαζί του ώστε τουλάχιστον όλα τα βασικά να τα ξέρω πριν αρχίζω να πειραματίζομαι γιατί ωσάν αυτοδίδακτος νομίζω πως θα χάσω και χρόνο και μπορεί να αποκτήσω κουσούρια που μετά δεν φεύγουν.
Στο θέμα μπάτζετ πάνω απο τα 300 ευρώ δεν μπορώ να πάω. Αν ας πούμε πήγαινα στη λύση του vox vt20+  με μια cort g210 θα ήταν ικανοποιητικά για ένα αρχάριο; (την κιθάρα την επέλεξα απο το λινκ με τις προτάσεις)
Περισσότερο κι εγώ γουστάρω την ηλεκτρική αλλά με ενδιαφέρει πολύ και το θέμα παρείστικη που έθιξε ο adoni  :P


 

Κοινως η δικη μου αποψη ειναι αν σε ενδιαφερει κυριως να παιζεις ρυθμικη κιθαρα, για να τραγουδας με την παρεα σου κλπ, να ξεκινησεις με μια ακουστικη, και στην πορεια που θα εχεις μαθει και θα εισαι και πιο ενημερωμενος, παιρνεις και μια ηλεκτρικη.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αν ας πούμε πήγαινα στη λύση του vox vt20+  με μια cort g210 θα ήταν ικανοποιητικά για ένα αρχάριο; (την κιθάρα την επέλεξα απο το λινκ με τις προτάσεις)

Mια χαρά είναι. Με τον VT20+ μπορείς να βγάλεις ένα σωρό ήχους, συμπεριλαμβανομένου και ήχου ακουστικής κιθάρας.

Όσο για το "παρεΐστικο" της ακουστικής κιθάρας, είναι σίγουρα πολύ ωραίο αν κάτσει η φάση... αλλά στο Bradford είναι λίγο δύσκολο να βρεις καλή παραλία... ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kourtembeu

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν ας πούμε πήγαινα στη λύση του vox vt20+  με μια cort g210 θα ήταν ικανοποιητικά για ένα αρχάριο; (την κιθάρα την επέλεξα απο το λινκ με τις προτάσεις)

Mια χαρά είναι. Με τον VT20+ μπορείς να βγάλεις ένα σωρό ήχους, συμπεριλαμβανομένου και ήχου ακουστικής κιθάρας.

Όσο για το "παρεΐστικο" της ακουστικής κιθάρας, είναι σίγουρα πολύ ωραίο αν κάτσει η φάση... αλλά στο Bradford είναι λίγο δύσκολο να βρεις καλή παραλία... ;D
χαχαχαχα  ;D σωστός , αλλά νταξ υπάρχουν και τα δωμάτια των hall που γίνεται της τρελής  ;D
η διαφορά τη cort g210 bk vs cort g210 2t  είναι το χρώμα  ???
Κι επίσης από τα έξτρα τι πρέπει να παραγγείλω; Απο thomanν σκέφτομαι οπότε links θα ήταν ευπρόσδεκτα ;D

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
λοιπον,
παιρνεις τον vox da5,ο οποιος ειναι φορητος (για παρειστικες φασεις) και φτηνος (88 ευρω)
http://www.dv247.com/guitars/vox-da5-black-guitar-amp-combo--32834

ακου τον εδω:


εν τω μεταξυ,παιζεις τα ακορντα σου στο καθαρο καναλι,μεχρι να πετυχεις στην αγορα μεταχειρισμενου ενα πεταλακι προσομοιωσης ακουστικης σαν αυτο: http://www.dv247.com/studio-equipment/boss-ac-3-acoustic-simulator-pedal--35508

ακου το και αυτο:


μεχρι να παρεις το πεταλακι,εχεις στη διαθεση σου 210 ευρω για κιθαρα.

αν  δεν σε ενδιεφερε η φορητοτητα του ενισχυτη,θα σου ελεγα να κινηθεις για τον roland cube 30,οπου σε μεταχειρισμενο (δεν ξερω αν βγαινει καινουργιος τωρα) θα τον βρεις στα 100 με 120 ευρω και εχει και προσομοιωση ακουστικης.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
χαχαχαχα  ;D σωστός , αλλά νταξ υπάρχουν και τα δωμάτια των hall που γίνεται της τρελής  ;D

Nαι, καμία αντίρρηση. Κι εγώ από δωμάτια, διαδρόμους και κουζίνες φοιτητικών εστιών έχω παρόμοιες εμπειρίες. Αλλά εκεί δεν σε εμποδίζει κανείς να βγάλεις και τον ενισχυτή και να παίξεις. Αρκεί να προσέχεις που ακουμπάει το "ακροατήριο" τις μπύρες του... ;)

Παράθεση
η διαφορά τη cort g210 bk vs cort g210 2t  είναι το χρώμα  ???

Ναι...

Παράθεση
Κι επίσης από τα έξτρα τι πρέπει να παραγγείλω; Απο thomanν σκέφτομαι οπότε links θα ήταν ευπρόσδεκτα ;D

Αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις ηλεκτρική κιθάρα, θα χρειαστείς οπωσδήποτε ένα καλώδιο, μια ζώνη, μερικές πένες και ένα extra σετ χορδών. Προαιρετικά θήκη, κουρδιστήρι και βάση στήριξης.


λοιπον, παιρνεις τον vox da5,ο οποιος ειναι φορητος (για παρειστικες φασεις) και φτηνος (88 ευρω)

Πολύ καλός ο DA5, κατά τη γνώμη μου καλύτερος στα σημεία από τον Micro Cube. Eγώ έχω έναν που δεν τον αποχωρίζομαι. Δεν έχει βέβαια προσομοίωση ακουστικής (το μόνο που μού λείπει σε σχέση με τον Micro Cube), αλλά όπως σωστά λέει και ο no slave, μπορείς να παίζεις σε ένα καθαρό κανάλι με λίγο reverb και chorus και να ακούγεται πολύ καλά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kourtembeu

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
λοιπον,
παιρνεις τον vox da5,ο οποιος ειναι φορητος (για παρειστικες φασεις) και φτηνος (88 ευρω)
http://www.dv247.com/guitars/vox-da5-black-guitar-amp-combo--32834

ακου τον εδω: http://www.youtube.com/watch?v=fE32cmJ401I

εν τω μεταξυ,παιζεις τα ακορντα σου στο καθαρο καναλι,μεχρι να πετυχεις στην αγορα μεταχειρισμενου ενα πεταλακι προσομοιωσης ακουστικης σαν αυτο: http://www.dv247.com/studio-equipment/boss-ac-3-acoustic-simulator-pedal--35508

ακου το και αυτο: http://www.youtube.com/watch?v=Q5g5PDrrMJU

μεχρι να παρεις το πεταλακι,εχεις στη διαθεση σου 210 ευρω για κιθαρα.

αν  δεν σε ενδιεφερε η φορητοτητα του ενισχυτη,θα σου ελεγα να κινηθεις για τον roland cube 30,οπου σε μεταχειρισμενο (δεν ξερω αν βγαινει καινουργιος τωρα) θα τον βρεις στα 100 με 120 ευρω και εχει και προσομοιωση ακουστικης.

Με τον da5 μου φαίνεται εξαιρετική η ιδέα. Νομίζω πως με βοήθησες να επιλέξω αρκετά(και τα υπόλοιπα παιδιά φυσικά). Στην κιθάρα με το μπάτζετ των 210 τι μπορούμε να βρούμε; ;D


 



Αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις ηλεκτρική κιθάρα, θα χρειαστείς οπωσδήποτε ένα καλώδιο, μια ζώνη, μερικές πένες και ένα extra σετ χορδών. Προαιρετικά θήκη, κουρδιστήρι και βάση στήριξης.


Θήκη γιατί προαιρετικά  :-\ Πως θα τη μεταφέρω Αγγλία -Ελλάδα ; ;D
Επίσης το κουρδιστήρι δεν θα χρειαστεί; Και τέλος χορδές είμαι εντελώς άσχετος με ποια κριτήρια διαλέγεις;

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
δεν ειχα προσεξει οτι ο micro cube εχει προσωμοιωση ακουστικης!!
και ειναι και ελαφρως φθηνοτερος απο τον da5 http://www.dv247.com/clearance/roland-micro-cube-battery-guitar-amp-combo-red-as-new--82202

προσωπικα θα προτιμουσα τον βοξ,αλλα πιστευω φιλε πως ο roland ειναι οτι πρεπει για αυτα που ζητας.
-φθηνος
-φορητος
-προσομοιωση ακουστικης

και ετσι σου μενουν.....300-78=222 ευρω για  κιθαρα!!

εντιτ:
για κιθαρα υπαρχουν "χιλιαδες" επιλογες.
ψαξε σε αυτα τα χρηματα για μια κιθαριτσα με σταθερη γεφυρα (συνηθως οι φθηνες με τρεμολο χανουν ευκολα το κουρδισμα),να εχει διπλους και μονους μαγνητες (H-S-S η H-S-H) και να σε ελκυει εμφανισιακα.
αν κοιταξεις σε αλλα θεματα θα δεις οτι εχουν προταθει απο τα παιδια παρα πολλες,που τις εχουν δοκιμασει κιολας.
δοκιμασε και συ μερικες,να δεις πως σου καθονται στο χερι.
 υγ.ψαξε και σε μεταχειρισμενο οργανο.αν σε βοηθησει ο δασκαλος σου,μπορεις να βρεις κατι πολυ καλο στα 200 ευρω
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/11, 01:54 από no slave »

Αποσυνδεδεμένος kourtembeu

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν ειχα προσεξει οτι ο micro cube εχει προσωμοιωση ακουστικης!!
και ειναι και ελαφρως φθηνοτερος απο τον da5 http://www.dv247.com/clearance/roland-micro-cube-battery-guitar-amp-combo-red-as-new--82202

προσωπικα θα προτιμουσα τον βοξ,αλλα πιστευω φιλε πως ο roland ειναι οτι πρεπει για αυτα που ζητας.
-φθηνος
-φορητος
-προσομοιωση ακουστικης

και ετσι σου μενουν.....300-78=222 ευρω για  κιθαρα!!

το ότι είναι μικρός σε ισχύ δεν είναι μειονέκτημα;
Κι εγώ για το vox λέω γιατί διαβάζω καλύτερες κριτικές αν και δεν είμαι και σχετικός

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
σιγουρα θα ακουγεται πιο δυνατα απο μια ακουστικη κιθαρα  :)
δες ξανα το προηγουμενο ποστ μου γιατι εκανα εντιτ

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Από θέμα έντασης, και οι δύο ενισχυτές είναι αρκετά δυνατοί για το σπίτι. Ο DA5 έχει ρύθμιση για ισχύ από 0.5 - 1,5 - 5 Watt και προσωπικά θεωρώ ότι στα 5 είναι υπερβολικά δυνατός, ειδικά στις βρώμικες προσομοιώσεις. Εγώ τον έχω συνήθως στα 0.5 Watt και καμιά φορά (σπάνια) μπορεί να τον ανεβάσω στα 1,5. Πάντως και τα 2 Watt του Micro Cube είναι αρκετά. Το πρόβλημα με τον Micro Cube είναι το μικρότερο ηχείο του, που δεν αποδίδει τόσο καλά όσο του DA5 και σε πιο υψηλές εντάσεις αρχίζει να ψιλοτρίζει.

Όσο για τη μεταφορά Aγγλία-Ελλάδα, για ποιό λόγο θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο; Κατ' αρχήν δεν είναι απαραίτητο να κουβαλήσεις την κιθάρα για 1-2 εβδομάδες που θα είσαι στην Ελλάδα. Και ούτε έχει κανένα νόημα, εκτός αν σκοπεύεις να βάλεις και τον ενισχυτή στη βαλίτσα... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kourtembeu

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραία σίγουρα θα τον ρωτούσα και τον ίδιο απλά θα προτιμούσα καινούργιο όργανο δεν ξέρω γιατί  ;D
Το μόνο δίλημμα είναι ανάμεσα στους 2 ενισχυτές και το θέμα του εξοπλισμού που ρώτησα παραπάνω . Πραγματικά πολύ κατατοπιστική η βοήθεια όλων. Ευχαριστώ

Όσο για τη μεταφορά Aγγλία-Ελλάδα, για ποιό λόγο θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο; Κατ' αρχήν δεν είναι απαραίτητο να κουβαλήσεις την κιθάρα για 1-2 εβδομάδες που θα είσαι στην Ελλάδα. Και ούτε έχει κανένα νόημα, εκτός αν σκοπεύεις να βάλεις και τον ενισχυτή στη βαλίτσα... ::)
Και να την αφήνω εδώ  :( να μην παίζω με τα φιλαράκια μου στην Ελλάδα :( :'(
Το καλοκαίρι που είναι 1-2 μήνες ;  :P



ψαξε σε αυτα τα χρηματα για μια κιθαριτσα με σταθερη γεφυρα (συνηθως οι φθηνες με τρεμολο χανουν ευκολα το κουρδισμα),να εχει διπλους και μονους μαγνητες (H-S-S η H-S-H) και να σε ελκυει εμφανισιακα.

σαν κριτήρια στο site πχ thoman πως μπορώ να τα βάλω αυτά ώστε να μου βγουν οι ανάλογες κιθάρες;


ΕΝΤΙΤ: τα βρήκα όλα με τη βοήθεια του οδηγού ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/11, 02:18 από kourtembeu »

Αποσυνδεδεμένος kourtembeu

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

για κιθαρα υπαρχουν "χιλιαδες" επιλογες.
ψαξε σε αυτα τα χρηματα για μια κιθαριτσα με σταθερη γεφυρα (συνηθως οι φθηνες με τρεμολο χανουν ευκολα το κουρδισμα),να εχει διπλους και μονους μαγνητες (H-S-S η H-S-H) και να σε ελκυει εμφανισιακα.
αν κοιταξεις σε αλλα θεματα θα δεις οτι εχουν προταθει απο τα παιδια παρα πολλες,που τις εχουν δοκιμασει κιολας.
δοκιμασε και συ μερικες,να δεις πως σου καθονται στο χερι.
 υγ.ψαξε και σε μεταχειρισμενο οργανο.αν σε βοηθησει ο δασκαλος σου,μπορεις να βρεις κατι πολυ καλο στα 200 ευρω
καλησπέρα ξανά, πήγα και δοκίμασα αρκετές κιθαρίτσες και τις είδα κι από κοντά. Η cort g210 στα χέρια μου φαινόταν μια χαρά αλλά η εμφάνιση δεν με τρελαίνει όχι οτι είναι κακή βέβαια. όταν λές με σταθερή γέφυρα εννοείς les paul style? Γιατί απ'οτι είδα είναι πιο ακριβές οι συγκεκριμένες.
Μια που είδα και μου άρεσε και στα χέρια και εμφανισιακά ήταν η epiphone les paul studio gothic. H συγκεκριμένη είναι μόνο για μεταλ κτλ; η είναι all around  όπως αυτές που θέλω εγώ;
Επίσης μου άρεσε και Epiphone SG G-310 .
Τι λέτε γι'αυτές καμία άλλη πρόταση για all around;
ΥΓ: Αγόρασα τελικά τον vox καθώς μου φάνηκε ποιο value for money :)

Αποσυνδεδεμένος sotos186

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Koita file m , pistevw pos afou ise akoma arxarios pare mia ilekrikh strat me 3 magnites (monopirinous)
as poume mia aria stg 003 kai argotera ena digitech rp255 (pou exei kai ri8mish akoustikhs) ;)

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
καλοπαιχτος ο ενισχυτακος :)

τωρα οσον αφορα την σταθερη γεφυρα,ναι ειναι σαν αυτες που εχουν οι λες πολ,ή η sg που παρεθεσες παραπανω.βεβαια σταθερη γεφυρα βγαινει και σε αλλα στυλ κιθαρας,απως αυτα τυπου v,η τυπου στρατ κτλ.
μαλιστα,η ιδια κιθαρα αν βγαινει και με τρεμολο αλλα και με σταθερη γεφυρα,αυτη με τη σταθερη θα ειναι και πιο φθηνη.

τωρα οσον αφορα την studio gothic,εχει για μαγνητες 2 διπλους,που σημαινει οτι εχει πιο μεταλ προσανατολισμο,χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι δεν μπορεις να παιξεις αλλο στυλ
το ιδιο ισχυει και για την sg.
επισης δεν ξερω αν σε αυτα τα χρηματα αξιζει να παρεις Epiphone κιθαρα.

αντιθετα ακουω καλες κριτικες για τις cort οσον αφορα το value for money.βεβαια δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο αυτες.
μια καλη κατασκευη σε αυτα τα χρηματα ειναι η YAMAHA RGX121Z http://www.dv247.com/search/0/0/ProductQuantity/Descending/YAMAHA+RGX121Z/1/ την οποια την εχω τρια χρονια και ολα της τα κινητα μερη λειτουργουν σαν καινουργια.
-συμπαθητικοι μαγνητες με διαταξη HSH (με τον μονό στη μεση για τα ακορντα σου)
-μεταλικα ποτενσιομετρα
-λεπτο μπρατσο (αν σε βολευει)
-ομορφη (αν και αυτο ειναι υποκειμενικο)
βεβαια δεν ειναι με σταθερη γεφυρα,αλλα αν δεν αρχισεις τα βαθια πατηματα στο τρεμολο δεν θα εχεις προβλημα ξεκουρδισματος.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/11, 02:47 από no slave »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/09, 16:53
από Ibanezακιας
15 Απαντήσεις
6140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
27 Απαντήσεις
9716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/11, 22:40
από omega
14 Απαντήσεις
5155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/12, 18:13
από kkmspm (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
4204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/12, 13:55
από T@sos
39 Απαντήσεις
16885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/13, 16:27
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
2363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 16:58
από freemind
1 Απαντήσεις
3211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 09:16
από adr1anos
38 Απαντήσεις
35581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/15, 16:07
από adr1anos
13 Απαντήσεις
7705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 10:03
από Kosthrash