Αποστολέας Θέμα: ασκησεις για SHREDDING ?  (Αναγνώστηκε 4761 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
ασκησεις για SHREDDING ?
« στις: 15/07/11, 12:46 »
γεια σας παιδια


θελω να μου πειτε κανενα μυστικο....καμια ασκηση....και γενικα κατι που θα με βοηθησει να εξασκηθω και να μαθω να shreddαρω...........ειμαι προθυμος να αφιερωσω μπολικο χρονο ετσι ωστε να βελτιονομαι μερα με τη μερα......  ........στην αρχη το shredding δεν μου αρεσε καθολου αλλα οταν εμαθα τον buckethead αλλαξα γνωμη και αρχισα να θελω και γω   
   :P :P :P :P


p.s: παιζω καθημερινα κλιμακες ματζορε 2 οκταβες.......βαζω τον μετρονομο στο prestissimo (200-208) και μπορω να πω οτι παιζω με ανεση ( :P ) σε τετοιο ρυθμο και δεν νομιζω οτι βοηθαει
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/11, 12:50 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: ασκησεις για SHREDDING ?
« Απάντηση #1 στις: 15/07/11, 12:56 »
Επειδη ειπες για Buckethead υπαρχουν βιντεο στο youtube με τα signature licks του.
Το πιο πιστο βιντεο (με τα σωστα licks) ειναι αυτο


Φυσικα μπορεις να βρεις lick και αλλων κιθαριστων ή γενικα μαθηματα για shred (π.χ Theodore Ziras)  ;)
                     
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: ασκησεις για SHREDDING ?
« Απάντηση #2 στις: 15/07/11, 13:30 »
ναι eddie τον ξερω τον ζιρα ειναι πολυ καλος και γρηγορος ειναι και στο hall of fame....ειναι ποιο γρηγορος απο τον gilbert τον malmsteen τον petrucci τον romeo  τον vai  τον BUCKETHEAD τον rhoads τον zakk και πολλους αλλους http://www.theodoreziras.com/images/stories/images/50-fstest-guitar-players-of-all-time.jpg τωρα δεν ξερω πριν ποσα χρονια ειχε γινει ο διαγωνισμος.....σε ευχαριστο για το link

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ασκησεις για SHREDDING ?
« Απάντηση #3 στις: 15/07/11, 14:20 »
Βασικά για να μάθεις να σρεντάρεις και αυτό στο λέω μετά από αρκετά χρόνια ενασχόλησης, πρέπει να ξέρεις μουσική. :P
Όλα σου βγαίνουν πιο φυσικά τότε.
Αν πάλι εννοείς ασκήσει ταχύτητας, figner gymnastics κοινώς,μπορείς να βρείς παντού. Αν θες μπορώ να σου προτείνω διάφορα βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: ασκησεις για SHREDDING ?
« Απάντηση #4 στις: 15/07/11, 14:52 »
υπνοβατη αμα μπορεις πες μου το βιβλιο για την εκγυμναση των δαχτυλων......επισης αμα ξες κανα αλλο γπου να εξηγει την θεωρια του σρεντ ειμαι προθυμος να το ακουσω  ;)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ασκησεις για SHREDDING ?
« Απάντηση #5 στις: 15/07/11, 22:08 »
γεια σας παιδια


θελω να μου πειτε κανενα μυστικο....καμια ασκηση....και γενικα κατι που θα με βοηθησει να εξασκηθω και να μαθω να shreddαρω...........ειμαι προθυμος να αφιερωσω μπολικο χρονο ετσι ωστε να βελτιονομαι μερα με τη μερα......  ........στην αρχη το shredding δεν μου αρεσε καθολου αλλα οταν εμαθα τον buckethead αλλαξα γνωμη και αρχισα να θελω και γω   http://www.youtube.com/watch?v=_PsxU6G0rew   :P :P :P :P


p.s: παιζω καθημερινα κλιμακες ματζορε 2 οκταβες.......βαζω τον μετρονομο στο prestissimo (200-208) και μπορω να πω οτι παιζω με ανεση ( :P ) σε τετοιο ρυθμο και δεν νομιζω οτι βοηθαει


Λοιπον αφου λες οτι εχεις χρονο ακου τι θα κανεις:Παιρνεις το speed mechanics for lead guitar του Troy Stetina και το ακολουθεις ευλαβικα.Αυτο σημαινει οτι δεν θα επιλεγεις εσυ τι ασκησεις θα κανεις απο κει η με ποιο τροπο θα τις κανεις...θα ακολουθεις οτι λεει κατα γραμμα.Θεωρησε τον εαυτο σου χαζο και ριξε τον εγωισμο στην ακρη και κανε οτι σου λεει.....με αυτο το τροπο θα μαθεις τεχνική καλη σιγουρα.

Επισης μερικα γενικα πραγματα για shredding:Μαθε για οικονομια κινησης...που σημαινει γρηγορος γινεσαι μονο οτι μαθεις να μη κανεις περιττες κινησεις αλλα και να εισαι απολυτα χαλαρος.O buckethead ( και καθε καλος τεχνικος κιθαριστας) οταν τον βλεπεις να κανει αυτα τα super γρηγορα runs να ξερεις οτι δεν σφιγγεται καθολου μα καθολου απολυτα χαλαρος και in control.

Παιζε με πολυ σκληρες πενες στριβοντας τις κατα 45 μοιρες περιπου ωστε να γλυστρανε πανω στις χορδες και οχι να αγγυλωνουν.....επισης οταν κρατας την πενα την σφιγγεις μονο οσο χρειαζεται για να μη σου πεσει απο το χερι...οχι παραπανω γιατι εξοστρακιζεται διαφορετικα...

Εισαι ετοιμος λοιπον ..το μονο που μενει ειναι ωρες εξασκησεις πανω σε αυτα...και το βιβλιο του stetina ειναι λιρα εκατο....ο καλυτερος δασκαλος μακραν.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ασκησεις για SHREDDING ?
« Απάντηση #6 στις: 15/07/11, 22:23 »
O απο πάνω με κάλυψε αλλά προχώρα τα βιβλία του μη μείνεις στο ένα. Παράλληλα μάθε θεωρία καλά (δεν ξέρω τι προσβάσεις έχεις και πως θα το κάνεις πάντως γίνεται έυκολα τη σήμερον ημέρα σε σχέση με τα nineties) και εδώ είμαστε. Δε θέλω να σου προτείνω βιβλία γιατί θα κάνεις σπασμωδικές βιαστικές κινήσεις αρχάριου και απλά θα μπερδευτείς τζάμπα με μηδέν αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: ασκησεις για SHREDDING ?
« Απάντηση #7 στις: 16/07/11, 13:09 »
σας ευχαριστω μαγκες........................denisgiann που μπορω να βρω αυτο το βιβλιο??........ποσο κοστιζει???.........ειναι στα ελληνικα????..........η συμβουλη σου για το ποσο να σφιγγεις την πενα ειναι σωτηρια....




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
65 Απαντήσεις
28313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 18:21
από groovymood
2 Απαντήσεις
2430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/07, 22:52
από PanouleXxX
5 Απαντήσεις
3610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/09, 00:43
από faser
3 Απαντήσεις
3300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 18:39
από sfanfan
12 Απαντήσεις
5096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/13, 10:22
από Mike Moss
6 Απαντήσεις
2968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/13, 15:08
από Sandman1_1
0 Απαντήσεις
2949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/16, 20:50
από Antony Manolas
12 Απαντήσεις
4850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/16, 20:25
από panixgr
4 Απαντήσεις
8898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/16, 16:31
από AnimaPura
7 Απαντήσεις
3863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/16, 15:24
από AnimaPura