Αποστολέας Θέμα: Οδηγός DIY με Φωτο: Decor πεταλιών με Water Slide Decals  (Αναγνώστηκε 65501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μέσα στα χρόνια που αρθρογραφώ στο kithara γύρω από το DIY, δεν θυμάμαι άλλο θέμα να έχει ζητηθεί τόσο επίμονα και από τόσο πολλούς, όσο το θέμα της διακόσμησης κουτιών για πετάλια, με την μέθοδο των Water Slide Decals.

Και δικαιολογημένα, διότι άλλο να βάφει κανείς με το χέρι (που είναι σαφώς μία εξαιρετική τέχνη από μόνη της) και άλλο να μπορεί να χρησιμοποιεί οποιοδήποτε έτοιμο σχέδιο ή φωτογραφία και να προσθέτει άψογα γράμματα και γραφικά στο PhotoShop ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα της αρεσκείας του και να μπορεί να παράγει κουτιά επαγγελματικής όψης με τέλειο φινίρισμα.


Μερικά κουτιά που έφτιαξα με την μέθοδο αυτή είναι τα παρακάτω:





















Είμαι σίγουρος ότι όταν τελειώσουμε, θα μπορείτε να με ξεπεράσετε κατά πολύ, εφαρμόζοντας την δική σας φαντασία και δημιουργικότητα.

Υπομονή λοιπόν, το υλικό είναι πάρα πολύ και έχουμε πολύ δρόμο να διανύσουμε παρέα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/11, 13:00 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τι είναι τα Water Slide Decals
Είναι ειδικά φίλμ, κολλημένα σε υδατοπερατό χαρτί A4, αδιάβροχα και εκτυπώσιμα σε κοινούς εκτυπωτές Laser ή Inkjet για την διακόσμηση αντικειμένων.
http://en.wikipedia.org/wiki/Water_slide_decal
 
Οδηγίες εφαρμογής:
Αυτές είναι οι οδηγίες εφαρμογής που δίνει η craftycomputerpaper για τα Water Slide Decals: http://www.craftycomputerpaper.co.uk/content/pdf/CPL210_water_slide_LASER.pdf

Σαφώς δεν μας φτάνουν, και γι’ αυτό και παρατίθεται το παρόν Ποστ.

Σκοπός μου είναι να δείξω με απλά αλλά πλήρη βήματα, όλη την διαδικασία για την εφαρμογή των Water Slide Decals για την διακόσμηση πεταλιών.
 
Είδη Water Slide Decals
Υπάρχουν δύο είδη Water Slide Decals:
 
  • Διαφανή τα οποία πρέπει να εφαρμοστούν σε ήδη βαμμένη επιφάνεια, η οποία θα φαίνεται από κάτω, συνήθως είναι άσπρη για να απεικονίζονται σωστά τα χρώματα, αλλά όχι απαραίτητα.
  • Αδιαφανή με άσπρο φόντο, τα οποία μπορούν να εφαρμοστούν σε οποιαδήποτε επιφάνεια, βαμμένη ή άβαφη.

 

Ποια Water Slide Decals είναι καλύτερα για την διακόσμηση πεταλιών
Για μερική κάλυψη έτοιμων κουτιών, ή για την πρόσθεση γραμμάτων (labels) ή γραφικών σε έτοιμα, βαμμένα κουτιά, τα Διαφανή Water Slide Decals είναι μονόδρομος.

Για την πλήρη επικάλυψη κουτιών εξ΄αρχής, έχω δοκιμάσει και τα δύο είδη:
 
  • Τα Διαφανή Water Slide Decals, απαιτούν την βαφή του κουτιού με αστάρι και μετά με κάποιο λευκό χρώμα μετάλλου, πριν να εφαρμοστούν. Το τελικό αποτέλεσμα, κάποιοι ισχυρίζονται ότι έχει περισσότερο «βάθος» στα χρώματα. Πράγματι έχει κάποιο καλύτερο βάθος.  Όμως από το ύψος των ματιών μέχρι το pedalboard, δεν θεωρώ ότι μία τέτοια ελάχιστη διαφορά αξίζει τον παραπάνω κόπο της προετοιμασίας του κουτιού και την αναμονής ημερών να στεγνώσει πλήρως μέχρι να εφαρμόσετε το Water Slide Decal.
  • Τα Αδιαφανή με άσπρο φόντο, εφαρμόζονται απευθείας πάνω στο μεταλλικό κουτί με ελάχιστη προετοιμασία. Το αποτέλεσμα είναι εφάμιλλο των προηγούμενων και η προετοιμασία μειώνεται στο ελάχιστο. Από τις δύο διαδικασίες, αυτή είναι και η πιο εύκολη, και αυτήν θα περιγράφω αναλυτικά στα επόμενα ποστ.
 
Laser ή Inkjet
Κάθε μία από τις δύο κατηγορίες, υπάρχουν Water Slide Decals για εκτυπωτές Laser και για  εκτυπωτές Inkjet, Πρέπει να παραγείλετε την σωστή κατηγορία ανάλογα με τον εκτυπωτή σας. ΟΜΩΣ:

Τα Laser Water Slide Decals είναι σαφώς πιο σταθερά χρωματικά καθώς τα μελάνια των Laser είναι αδιάβροχα.

Εάν χρησιμοποιήσετε Inkjet Water Slide Decals, μετά την εκτύπωση, το φιλμ πρέπει να ψεκαστεί με το ειδικό ακρυλικό σπρέι που θα δείξουμε κατωτέρω, για να γίνει αδιάβροχο.

Συμβουλή
μου είναι χρησιμοποιείστε Laser όπου μπορείτε, αν δεν έχετε εσείς δείτε αν έχει κάποιος φίλος.

 
Που τα βρίσκουμε
Υπάρχουν πολλοί προμηθευτές, και μπορείτε να παραγείλετε να σας έρθουν με το ταχυδρομείο. Προσωπικά, έχω αγοράσει και από τα δύο είδη από αυτό το κατάστημα στην Αγγλία: http://www.craftycomputerpaper.co.uk/default.aspx
 

Πόσα να πάρω
Για κάθε πλήρη επικάλυψη κουτιού, θα χρειαστείτε τουλάχιστον ένα πλήρες Α4 για κάποιον έμπειρο που δεν θα κάνει λάθη. 

Για μικρές παρεμβάσεις ή για την πρόσθεση γραμμάτων (labels) ή γραφικών σε έτοιμα, βαμμένα κουτιά, ένα Α4 μπορεί να κοπεί και να κάνει πολλές δουλειές.

Ο οδηγός αυτός θα σας προστατέψει από αστοχίες, αλλά πάντα για κάθε ενδεχόμενο, πάρτε μερικά επιπλέον να έχετε.

Συμβουλή
μου είναι να αγοράσετε και από τα δύο είδη, Διαφανή και Αδιαφανή.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/11, 14:35 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Βήμα 1ο: Απεικόνιση του πεταλιού και μεταφορά στον υπολογιστή

Ξεκινάμε από το πετάλι που θέλουμε να καλύψουμε.

Χρειαζόμαστε μία σωστή σε κλίμακα απεικόνιση
για να μεταφέρουμε στον υπολογιστή, που να περιέχει όλα τα εξωτερικά ρυθμιστικά του πεταλιού, ώστε να ξέρουμε που πρέπει να μπουν τυχόν γράμματα (labels) και πως θα κάτσουν τα γραφικά μας σε σχέση με ρυθμιστικά που θα εξέχουν, όπως ποτενσιόμετρα, διακόπτες και ο κεντρικός ποδοδιακόπτης. 
 
Ξαπλώνουμε λοιπόν το κουτί με την μπροστινή του πλευρά να ακουμπάει το χαρτί σε ένα καθαρό Α4, και διαγράφουμε το περίγραμμα του.
 


Ανάλογα με το κουτί και την κατασκευή του, πρέπει να χαραχθούν όλες οι πλευρές του, τουλάχιστον όλες οι πλευρές που θα καλυφθούν με το Water Slide Decal.
 
Προσπαθήστε να «περπατήσετε» το κουτί πάνω στο χαρτί, από την μία πλευρά στην άλλη, με όλες τις πλευρές του, μία μία πάντα από το κέντρο, χωρίς να το κουνήσετε και χαλάσει το σχέδιο.


 
Το σχέδιο που προκύπτει, πρέπει να σκαναριστεί, σε φυσικό μέγεθος από οποιοδήποτε scanner, και να περαστεί σε κάποιο πρόγραμμα γραφικών.
 
Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ το PhotoShop, αλλά εδώ έχω χρησιμοποιήσει το απλούστατο PowerPoint, που έχουμε σχεδόν όλοι και είναι εξαιρετικά εύκολο στην χρήση του.


 
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η μεταφορά από τον scanner του σχεδίου και η απεικόνιση του στο πρόγραμμα, πρέπει να είναι ακριβώς στα φυσικά μεγέθη. Εάν έχετε οποιαδήποτε αμφιβολία, μετρήστε με ένα χάρακα το ύψος και το πλάτος του σχεδίου στο χαρτί, και μετά με το πρόγραμμα, επιβεβαιώστε σε χιλιοστά τα μεγέθη του σχεδίου στον υπολογιστή, να είναι σωστά.

 
Και ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΒΗΜΑ για να ολοκληρώσουμε την διαδικασία μεταφοράς, καθώς πήραμε το σχέδιο με το κουτί πρόσωπο κάτω:

Το σχέδιο στον υπολογιστή, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΜΠΑΡΙΣΤΕΙ ως προς το δεξιά-αριστερά (Flip Horizontal) για να έρθει να κάτσει η εκτύπωση αργότερα σωστά στο κουτί, αλλιώς τα ρυθμιστικά θα βγούν ανάποδα (αντεστραμμένα ως προς το δεξιά-αριστερά).

Είμαστε έτοιμοι λοιπόν να αρχίσουμε να σχεδιάζουμε τα γράμματα και τα γραφικά μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/11, 13:06 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Βήμα 2ο: Γραφικά, γράμματα και ότι άλλο τραβάει η φαντασία σας
 
Εδώ είναι η ευκαιρία να αφήσετε ελεύθερη την φαντασία σας, ως προς το τι θα έχει πάνω το πετάλι σας, σας εικόνες, φωτογραφίες, γράμματα, κλπ. Οι επιλογές είναι ατελείωτες.
 
Αυτό που κάνω εγώ (που δεν είναι απαραίτητα και αυτό που θα κάνετε εσείς) είναι βρίσκω αρχικά μία καλή φωτογραφία, που έχει κάποια συνάφεια με το θέμα του πεταλιού. Μετά την τοποθετώ όπως μου ταιριάζει στο πετάλι και την ταιριάζω με τα γράμματα που θέλω, σε χρώματα, σε μέγεθος και σε τοποθέτηση.
 
Ξεκινάμε από τα γράμματα (εάν βάλετε, δεν είναι απαραίτητο, εγώ σε πολλά πετάλια έχω αποφύγει τα μεγάλα ονόματα και έχω βάλει ένα γράμμα αρχικό, έτσι για την υπενθύμιση).  Τοποθετήστε τα labels που θέλετε, καθώς και ότι άλλα γράμματα διαλέξετε να υπάρχουν.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα ποτενσιόμετρα έχουν knobs, τα οποία έχουν ένα συγκεκριμένο φάρδος: υπολογίστε το στην τοποθέτηση των γραμμάτων σας, αλλιώς τα γράμματα θα καταλήξουν κάτω από τα knobs σας!..
 

 
Πάμε να δούμε τι έκανα με αυτό το πετάλι: ΘΕΜΑ: Vanilla Overdrive, οπότε κάτι με παγωτό μου ήρθε στο μυαλό. Έψαξα, κατέβασα δεκάδες υποψήφιες φωτογραφίες και βρήκα την εξής, την οποία και τοποθέτησα στο πετάλι.
 

 
Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ των φωτογραφιών εδώ, είναι όλα τα λεφτά. Προσέξτε ότι έκανα ένα mirror image της φωτογραφίας στο κάτω μέρος, ώστε η κάτω πλευρά να φαίνεται σαν συνέχεια της πάνω!.
 
ΠΡΟΣΟΧΗ: Οτιδήποτε εξέχει έξω από το διάγραμμα του κουτιού, ΘΑ ΚΟΠΕΙ!.. Μην επεκτείνεστε έξω από το σχέδιο, κάντε resize τις φωτογραφίες σας, να πέφτουν όμορφα μέσα στο κουτί.


Και εδώ, ένα εναλλακτικό σχέδιο για το πετάλι μου, που το βρήκα πιο πετυχημένο αλλά τελικά δεν το επέλεξα για λόγους καθωσπρεπισμού (βλακεία μου, μην κάνετε το ίδιο λάθος) ΧΑχαχα!.. ακούω τα σχόλια να έρχονται... (Κώστα στο είχα υποσχεθεί!..)
 



Έτοιμο λοιπόν το σχέδιο μας, ώρα να το φτιάξουμε σε αρχείο για να εκτυπωθεί σωστά.

Αφαιρούμε λοιπόν το αρχικό σχέδιο από την εικόνα και κρατάμε μόνο τα γραφικά μας.



Σώζουμε το αρχείο σε TIFF ή JPG και είμαστε έτοιμοι για την εκτύπωση δοκιμής.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/11, 14:15 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Βήμα 3ο: Εκτύπωση Δοκιμής
 
ΜΗΝ παραλείψετε αυτό το στάδιο, τουλάχιστον στις αρχικές σας προσπάθειες θα με θυμηθείτε, πολλαπλά. Τα κατεστραμμένα Water Slide Decals κοστίζουν πολλά λεφτά, χώρια την απογοήτευση και τον χαμένο χρόνο μιας αποτυχίας.
 
Σε ένα απλό Α4 χαρτί, και με πρόχειρη εκτύπωση για οικονομία, εκτυπώνουμε λοιπόν το αρχείο μας.
 

 
Ο ΣΚΟΠΟΣ μας εδώ είναι να βεβαιωθούμε ότι:
  • Το μέγεθος της εκτύπωσης είναι σωστό και ακριβές
  • Όλα πέφτουν στις σωστές θέσεις, φωτογραφίες, labels, γραφικά
  • Όλες οι ΠΛΕΥΡΕΣ καλύπτονται σωστά
  • Δεν υπάρχουν αστοχίες και λάθη

Τοποθετούμε λοιπόν το χαρτί μας πάνω στο πετάλι και βλέπουμε αν ταιριάζει παντού.
Τυλίγουμε  όσο το δυνατόν καλύτερα τις πλευρές, για να τσεκάρουμε την τοποθέτηση.
 

 
Τρυπάμε όλες τις τρύπες (όπως θα γίνει και με τα Water Slide Decals) για να δούμε ότι το σχέδιο που θα λείπει από το τελικό κουτί δεν δημιουργεί προβλήματα σε φωτογραφίες, labels ή γραφικά.
 

 
Εάν είστε ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα, έχετε τις ευλογίες μου να προχωρήσετε με το Real Thing.
ΟΜΩΣ εκεί τα πράγματα θα είναι πολύ πιο δύσκολα.
 

 
Συμβουλή μου είναι να μάθετε καλά που πάει τι, και πως ταιριάζουν τα πράγματα με την Εκτύπωση Δοκιμής.
Μετά, οι ευκαιρίες θα είναι πολύ λιγότερες..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Βήμα 4ο: Τελική Εκτύπωση και Προετοιμασία Φιλμ και Κουτιού
 
Αφού έχουμε επιτυχώς ολοκληρώσει τα 3 προηγούμενα στάδια, είμαστε έτοιμοι να κάνουμε την Τελική Εκτύπωση.
 
Θα χρειαστείτε ένα ειδικό ακρυλικό σπρέι, εάν έχετε  Inkjet εντυπωτή για να στεγανοποιήσετε το εκτυπωμένο μελάνι, και για τις δύο περιπτώσεις για να φινίρετε το κουτί μετά την εφαρμογή του Water Slide Decal.

Υπάρχει σε όλα σχεδόν τα χρωματοπωλεία.
 

 

Εάν έχετε Laser εντυπωτή


Τοποθετήστε στον εκτυπωτή ΜΟΝΟ του το Water Slide Decal και ρυθμίστε τα σχετικά με το πάχος του χαρτιού από το λογισμικό του εκτυπωτή.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Εκτυπώστε με ΚΡΥΟ Laser εντυπωτή. Ο λόγος: Το film είναι ευαίσθητο στην θερμοκρασία, και αν ο Laser εντυπωτής είναι καυτός, υπάρχει πιθανότητα να κολλήσει στο drum και να το καταστρέψει.

Προσέξτε να εκτυπώσετε στην πλευρά του φιλμ και όχι του χαρτονιού!..
Εκτυπώστε στην καλύτερη πιθανή ανάλυση και με την καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης.

Αφήστε το χαρτί να στεγνώσει καλά.
 

 

Εάν έχετε Inkjet εντυπωτή


Και πάλι τοποθετήστε στον εκτυπωτή ΜΟΝΟ του το Water Slide Decal και ρυθμίστε τα σχετικά με το πάχος του χαρτιού από το λογισμικό του εκτυπωτή.

Εκτυπώστε στην καλύτερη πιθανή ανάλυση και με την καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης. Αφήστε το χαρτί να στεγνώσει καλά, αλλά έχετε ακόμα μερικά βήματα πριν κάνετε το «μπάνιο».

Ψεκάστε από 20-30 εκατοστά ένα πολύ λεπτό αλλά ομοιόμορφο στρώμα με το ειδικό ακρυλικό σπρέι.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΗΤΕ και ψεκάσετε πολύ. ΤΟ ΣΠΡΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΙΩΣΕΙ ΤΟ ΦΙΛΜ.
Κάντε 2-3 ακόμα στρώματα πολύ λεπτά, έως ότου δείτε ότι όλη η επιφάνεια είναι ομοιόμορφα καλυμμένη, χωρίς κενά και ατέλειες.
 

 

Και στις δύο περιπτώσεις

Αφήστε το χαρτί να στεγνώσει καλά, και στο ενδιάμεσο, κάντε ΕΝΑ ΚΟΛΠΟ:
Ψεκάστε και το γυμνό μέταλλο από το κουτί, με το ειδικό ακρυλικό σπρέι, σε ένα ΜΟΝΟ πολύ λεπτό ομοιόμορφο στρώμα. Αυτό θα βοηθήσει το Φίλμ να κολλήσει καλά πάνω στο κουτί όταν το εφαρμόσετε.
 
 
Ετοιμαστείτε για το μεγάλο βήμα..
 

 
..για να μην τα κάνουμε μούσκεμα!..


Κοπή

Για τα κλασσικά τετράγωνα κουτιά με βιδωτό πάτο, ένα ακόμα βήμα θα μας γλυτώσει πολύ κόπο και πολλές αστοχίες την στιγμή της εφαρμογής.

Πρέπει να κόψουμε το περιτό φιλμ το οποίο δεν θα έχει που να πάει όταν τυλιχτεί γύρω από το κουτί μας.

Η κοπή είναι μία τέχνη από μόνη της. Θέλουμε να προσεγγίσουμε τα όρια, αλλά να μην τα περάσουμε. Θέλουμε το φιλμ να τυλιχτεί όμορφα γύρω από το κουτί μας, χωρίς πολλές επικαλύψεις, αλλά και χωρίς κανένα κενό.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα κουτιά αυτά τυλίγονται ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΜΑΖΙ βιδωμένο με 1-2 βίδες μόνο και μετά, αφού στεγνώσει το φιλμ, ο πάτος αποχωρίζεται με ένα κοφτερό κοπίδι, για να ανοίξει το κουτί.


Οπότε για το πετάλι αυτής της μορφής:




..κόβουμε περίπου στην διακεκομμένη γραμμή, για να συμπεριλάβουμε και τα πλαινά του πάτου, και λίγο ακόμα για να τυλιχτεί λίγο και από κάτω το φιλμ:




..και έτσι καταλήγουμε με ένα σχέδιο αυτής της μορφής, κομμένο με ψαλίδι (λείπει όλο το άσπρο πριν βρέξουμε το χαρτί):




..για να τυλιχτεί σωστά και να γίνει το πετάλι έτσι (*προσέξτε καλύτερα τις ενώσεις στις κάθετες γωνίες):



« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/11, 09:56 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Βήμα 5ο: Πάμε για ΜΠΑΝΙΟ
 
ΠΡΟΣΟΧΗ: Θέλουμε να έχουμε εύκαιρα: Χαρτί (εύκολο, στο μπάνιο είμαστε άλλωστε.. και ένα καλό, κοφτερό ψαλίδι μεσαίου μεγέθους.
 
Κάνουμε λοιπόν τον Σταυρό μας (για τους θρήσκους μόνο..) και ανοίγουμε την βρύση!..
 

 
Αφήστε το υδατοπερατό χαρτί να ποτίσει καλά και μετά από 1-2 λεπτά, κάντε ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ μία αρχή από μία γωνίτσα, να αρχίσει το φιλμ να αποχωρίζεται από το χαρτί.
 
Όλη η κρίσιμη δουλειά θα γίνει ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ!.. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μην αποπειραθείτε να βγάλετε το φιλμ από το νερό μόνο του!.. Είναι Game Over!..
 

 
ΠΡΟΣΟΧΗ: Αντίθετα από διάφορες βλακείες που είχα διαβάσει στο web, το φιλμ είναι τελείως αδιάβροχο και ανθεκτικό στο νερό, και δεν λιώνει, ούτε αλλοιώνεται. ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ!.. Έχετε όλο τον χρόνο του κόσμου!..


Τώρα στο πλάι μαζί με το φιλμ, βυθίστε το κουτί σας μαζί με τον πάτο του, και κουνήστε το να φύγει όλος ο αέρας από μέσα.

Όπως αποχωρίζεται το φιλμ από το χαρτί, ΜΕ ΑΡΓΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ γλιστρήστε το κουτί μεταξύ του αποκολλημένου φιλμ και του χαρτιού. Σπρώξτε το μαλακά, να ξεκολλήσει τελείως το φιλμ και αφαιρέστε το χαρτί από το μπάνιο.
Πετάξτε το.
 

 
ΕΔΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΤΕΧΝΗ:

Φέρτε όσο καλύτερα μπορείτε το φιλμ πάνω στο κουτί ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΠΑΝΤΑ στην θέση που πρέπει να πάει, και ΑΡΧΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΜ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ.

Το φιλμ καθώς αποκτάει βαρύτητα, θα αρχίσει να κολλάει πάνω στο κουτί. ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ. Αν κάποια στιγμή δείτε ότι πάει στραβά, ΞΑΝΑΒΥΘΥΣΤΕ το κουτί στο νερό, το φιλμ θα ξαναξεκολλήσει και ξαναρχίστε με υπομονή.

Έχετε σαν ΟΔΗΓΟ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ και τα γράμματα. Αν αυτά πέσουν στην θέση τους, όλα τα άλλα θα ακολουθήσουν σωστά.
 

 
Καθώς σηκώνετε το κουτί, κάνετε συνεχείς διορθώσεις με σκοπό να ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ και παράλληλα ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ΣΩΣΤΑ πάνω στο κουτί και τα πλαϊνά του.
 
ΠΡΟΣΟΧΗ: Το φιλμ μπορεί να μετακινείται και έξω από το νερό ΜΕ ΑΠΑΛΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ πάνω στο κουτί. Μην το σκίσετε, αλλά μην το φοβάστε κιόλας, έχει μία μικρή ελαστικότητα, όσο είναι βρεγμένο.
 

 
Καθώς σηκώνετε κι άλλο το κουτί, ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΑ ΠΛΑΪΝΑ, να κάθονται σωστά ΤΟ ΕΝΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ όπου έχουν επικάλυψη.

Παράλληλα το ΕΠΙΛΕΟΝ ΦΙΛΜ τυλίξτε το τακτικά ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΟ.

Κόψτε με το Ψαλίδι εάν υπάρχει πολύ περιττό φιλμ που δεν χρειάζεται.
Καλύτερα τα κόψετε, παρά να κάνετε ζάρες.
 

 
Στο τέλος πρέπει να έχουμε ένα σχεδόν σταθερό φιλμ (ακόμα μετακινείται, οπότε προσοχή) στην σωστή του θέση, σωστά τυλιγμένο, για να περάσουμε στο στέγνωμα!..
 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/11, 10:42 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Βήμα 6ο: Στέγνωμα και Τελικό Φινίρισμα

Με το στέγνωμα, αρχίζει η διαδικασία της μονιμότητας!.. Το φιλμ κολλάει όλο και καλύτερα πάνω στο κουτί, όσο στεγνώνει και αυτό είναι η επιδίωξη μας.
 
Για να επιταχύνουμε την διαδικασία, μπορούμε να στεγνώσουμε το φιλμ με λίγο ΑΠΑΛΟ χαρτί, ΑΚΟΥΜΠΩΝΤΑΣ ΑΠΑΛΑ πάνω στο φιλμ και ΟΧΙ ΣΚΟΥΠΙΖΟΝΤΑΣ διότι αυτό θα μετακινήσει το φιλμ και θα μας χαλάσει την τοποθέτηση.
 

 

Θα δείτε ότι σιγά-σιγά, όλο και σταθεροποιείται, και έρχεται εκεί που θέλετε.

Τραβήξτε πολύ απαλά το φιλμ προς τα κάτω και τις άκρες ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΖΑΡΕΣ και προσπαθήστε να οδηγήσετε τυχόν μπουρμπουλήθρες προς τις τρύπες ώστε να εκτονωθούν.

Μην καταπιαστείτε όμως με τις μικρές, διάσπαρτες  μπουρμπουλήθρες, γι αυτές έχουμε τεχνική μετά.
 

 

Ο καλύτερος τρόπος να αφήσετε το κουτί να στεγνώσει πλήρως είναι κάτω από μία λάμπα πυρακτώσεως (Όχι οικονομική που είναι κρύα !!.) για περίπου 10-12 ώρες.
 

 

Πάμε λοιπόν να περάσουμε το πρώτο χέρι ΒΕΡΝΙΚΙ στο στεγνό πλέον κουτί μας. Ψεκάστε από 20-30 εκατοστά ένα πολύ λεπτό αλλά ομοιόμορφο στρώμα με το ειδικό ακρυλικό σπρέι.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΗΤΕ και ψεκάσετε πολύ. ΤΟ ΣΠΡΕΙ στο στάδιο αυτό ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙ ΤΟ ΦΙΛΜ.
 

 
Θα δείτε ότι με το πρώτο χέρι, το φιλμ κάπως μαλακώνει και γίνεται εύπλαστο.
Τώρα είναι η ευκαιρία να ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ τυχόν ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΕΣ που έχουν παγιδευτεί.
 
Τρυπήστε την μπουρμπουλήθρα με μία καρφίτσα απαλά:
 

 
..και μετά πατήστε την με το δάκτυλο να κολλήσει!.. Επαναλάβατε για όπου αλλού χρειάζεται.
 

 

Επόμενα στρώματα ΒΕΡΝΙΚΙ πρέπει να προστίθενται σε λεπτά ομοιόμορφα στρώματα, ανά περίπου ½ ώρα.

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ!.. Μετά από 3-4 στρώματα, θα δείτε το πετάλι σας να λάμπει!..
 

 

 
Μετά το τελικό βερνίκωμα θα είστε έτοιμοι να κάνετε τις τρύπες με ένα κοφτερό κοπίδι:
 

 
Βάλτε πάλι το πετάλι κάτω από την λάμπα, για περίπου 10-12 Ώρες, να στεγνώσει καλά το βερνίκι.

Τις επόμενες μέρες θα γίνει πολύ σκληρό και ανθεκτικό. Προσοχή όμως, τώρα ακόμα θα είναι λίγο μαλακό, και επίφοβο σε βρωμιές και δακτυλικά αποτυπώματα!..
 
Το πετάλι σας είναι πλέον έτοιμο να δεχθεί τα υλικά του και όλα τα τυχόν παρελκόμενα χωρίς πρόβλημα.
 

 

 

 
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!..
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/11, 13:01 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ευχαριστώ όλους για την υπομονή σας,  :up
Είμαι στην διάθεση σας για σχόλια, ερωτήσεις και ότι άλλο σας έρθει στο μυαλό!..
 :eee :roll

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1970
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Πολλά μπράβο για τον χρόνο σου και για την πολύ καλή περιγραφή της διαδικασίας...
Αν και αγαπώ τα λαδοπαστέλ μου  ;D ;D και συνhθίζω να βάφω τα πετάλια στο χέρι με έψησες να το δοκιμάσω.....:D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν και δεν προβλέπεται να ασχοληθώ με το αντικείμενο σύντομα...
κάνει μπαμ πως το άρθρο είναι άκρως βοηθητικό...και έχει και καταπληκτική και αναλυτική παρουσίαση...
ευχαριστούμε Αδριανέ

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1000 μπράβο Ανδριανέ, ευχαριστούμε πολύ!
Προσωπικά δεν είμαι και πολύ φαν της εικόνας πάνω σε πετάλι, με αυτή την έννοια τουλάχιστον,δηλαδή να πιάνει όλη την επιφάνεια, αλλά για labeling σκοπούς, λίγα γράμματα, ίσως και κανά μικρό σκιτσάκι, ο οδηγός σου θα είναι υπερχρήσιμος!


Λίγο τη φάση με το νιπτήρα δεν πολυκατάλαβα, πως το σηκώνεις σιγά σιγά και όλα αυτά, αλλά όταν έρθει η ώρα θα έχω κάποιον να ρωτήσω :)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Και εδώ, ένα εναλλακτικό σχέδιο για το πετάλι μου, που το βρήκα πιο πετυχημένο αλλά τελικά δεν το επέλεξα για λόγους καθωσπρεπισμού...
 


Eννοείται ότι το πετάλι με αυτό το decal θα είχε γίνει all time classic. Έχω την εντύπωση ότι έχασες μεγάλη ευκαιρία για διεθνή πατέντα. Τι tubescreamer και πίτσες μπλε... θα είχες δώσει στον κόσμο το φοβερό και τρομερό ice creamer!!!

ΥΓ: Τώρα τι σχόλιο να κάνω για το όλο post; Zωγράφισες πάλι... (κυριολεκτικά... ;D)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ευχαριστώ παιδιά όλους για τα καλά σας λόγια.

Τι tubescreamer και πίτσες μπλε... θα είχες δώσει στον κόσμο το φοβερό και τρομερό ice creamer!!!

Χαααχαααχααααα!!!!..  :roll
Με κάνεις και κλαίω, γιατί έβαλες το κερασάκι στην τούρτα που δεν έφαγα!.. τέλειο slogan!!..  :clap

Να η ευκαιρία όμως, για όλους τους φίλους, με τις οδηγίες αυτές, μπορούν να εκμεταλευθούν την χαμένη μου ευκαιρία.

H Φωτο είναι από την σειρά Gossip Girl (Blake Lively & Leighton Meester):



..και αν googlάρετε λίγο στις εικόνες το "ice cream lick gossip girl", θα βρείτε υλικό για πολλά πετάλια!!!.  :up
 :roll
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/11, 10:39 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
 :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint :faint

                                                                                        :hug

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
το θέμα πλέον γινεται sticky γιατί το παγωτό έλιωσε και κολλάει το σύμπαν.



μας ανάβεις φωτιές τώρα αδριανε!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
  :hug
Νάσαι καλά φίλε για την αγάπη σου, σου είχα πεί ότι είναι αφιερωμένο για σένα, απλά βλέπεις πόσο κόπο είχε και γιατί καθυστερούσε!..
Τώρα η σειρά σου, να κάνεις παπάδες με την δική σου αποδεδειγμένα μεγάλη δημιουργικότητα, και ότι απορίες έχεις, εδώ είμαι!
 :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Από PM:
Αδριανε καλησπερα
σου στελνω με αφορμή το αρθρο σου για το DIY πεταλι με φωτο, το οποιο ήταν καταπληκτικο!!!!!!!!!!!!!!!!!
εχω καποιες ερωτήσεις
1. ποσο κοστίζουν περιπου τα φιλμ αυτα, που τα προμηθευόμαστε, και τι παχος εχουν (βγαίνουν σε διάφορα παχη?)
2. Θελω να φτιάξω και γω ένα πεταλάκι και θέλω να το βάψω πρώτα με ένα υπόστρωμα λαδομπογιάς (ή αν έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο υλικο) και μετά να του κολλήσω τα γράμματα μονο και κάποιο σχέδιο ισώς δεν ξέρω ακομα τι... Το ερώτημα μου ειναι κατα ποσο μπορείς να κόψεις ένα ένα τα γράμματα και μετα να τα κολλήσεις(δεν ξέρω αν με πιανεις) τόσο μικρά που θα είναι. πιστεύεις οτι αν τα κολλήσω με ένα περίγραμμα που να τα περιέχει θα μπορώ αφού κολλήσει και στεγνώσει κάτω απο την λάμπα 10-12 ωρες να χρησιμοποιήσω ένα νυστέρι και να αφαιρέσω το περιγραμμα.
3. Πόσο σκληρό και ανθεκτικό γίνεται τελικά αφου το περάσεις και το βερνίκι? Υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσει (ποτέ ή με άλλο τρόπο)?
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παναγιώτης
Υ.Γ Το Ice creamer που εφτιαξες ήταν ετοιμο kit ή βρήκες το schematic απο πουθενα (που? αν επιτρέπετε) και το έφτιαξες εξ ολοκλήρου.


Γειά σου Παναγιώτη,
1. Θα βρείς τις πληροφορίες αυτές στην αρχή του ποστ, βγαίνουν περίπου 2€ το Α4. Υπάρχει ένα μόνο πάχος.
2. Γίνεται μια χαρά αυτό, αλλά όχι ανά γράμμα, τουλάχιστον ανά λέξη. Μετά το στέγνωμα, δεν μπορείς να αφαιρέσεις κάτι με ευκολία, καλύτερα να κόψεις τα περιττά από πρίν.
3. Γίνεται πολύ σκληρό και ανθεκτικό. Δεν ξεκολάει παρά μόνο αν χτυπηθεί ή γδαρεί.
ΥΓ. Το project αυτό λέγεται Vanilla Overdrive και αφορά ένα kit από το TubeTown, απλά έχω κάνει αλλαγές στην υλοποίηση.
Το περιγράφω αναλυτικά εδώ:
Απ: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι
Καλή επιτυχία.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kotamauri

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ανδριανε


σ' ευχαριστώ πολυ για την αμεση απαντηση σου.


Ειμαι στη φάση υλοποιησης του κυκλώματος ακομα, αλλά οταν το τελειώσω σιγουρα θα το postαρω να μου πεις και συ γνώνη για τη δουλειά.


Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τι να πώ??? φοβέρο και άκρως βοηθητικό μπραβό σου και σε ευχαρηστούμε!

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Πολυ καλη δουλεια και πολυ καλη παρουσιαση.
 
Μπραβο.
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος alexfromwave

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
καλησπερα.
Υπαρχει καποιο μαγαζι απο το οποιο μπορω να προμηθευτω τα κουτια για τα πεταλια στην αθηνα?
δεν ξερω αν εχει γινει πουθενα η ερωτηση, οσο εψαξα δεν βρηκα κατι
Ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
πολλα μπραβο  adrianoss .εξαιρετικη δουλεια

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1912
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τωρα ειδα το ποστ γιατι την εποχη που το δημοσίευσε ο adr1anos με ειχε παρει η μαμα πατριδα.τι να πω?μακραν καλυτερο απο manual.τοσο απλα.ΜΠΡΑΒΟ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν φτιάξει πετάλι με water slide decals..
Παρατήρησα ότι το φιλμ ξεκολλάει κάπως εύκολα στις άκρες, εκεί που κόβω με το κοπίδι.. Αναγκάστηκα να βάλω κόλλα σε κάποια σημεία, για να σιγουρέψω τη σταθερότητα..


Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο.??

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
42943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/04, 11:23
από Καρχαρίας
Περι Slide

Ξεκίνησε από psomas Τα καλύτερα...

22 Απαντήσεις
15787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/04, 13:03
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
6 Απαντήσεις
3792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/06, 19:23
από Light_Without_Heat
smoke on the water

Ξεκίνησε από paran0id « 1 2 3 » Διασκέδαση

52 Απαντήσεις
15982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 16:07
από Giorgos K.
653 Απαντήσεις
269043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 15:04
από Archangel
42 Απαντήσεις
15142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 11:42
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
3 Απαντήσεις
3446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/09, 12:13
από Wise_One
0 Απαντήσεις
1930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/11, 03:11
από Jezus
22 Απαντήσεις
47735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/15, 13:16
από adr1anos
13 Απαντήσεις
12392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/17, 22:30
από johnjohn