Σελίδες:
  • #26 από adr1anos στις 08 Jun 2012
  • Ναι σε άβαφα κουτιά είναι αναμενόμενο..

    ..κάντε ΕΝΑ ΚΟΛΠΟ:
    Ψεκάστε και το γυμνό μέταλλο από το κουτί, με το ειδικό ακρυλικό σπρέι, σε ένα ΜΟΝΟ πολύ λεπτό ομοιόμορφο στρώμα. Αυτό θα βοηθήσει το Φίλμ να κολλήσει καλά πάνω στο κουτί όταν το εφαρμόσετε.
    Κάνε αυτό, και λίγο παραπάνω ειδικά γύρω από το χείλος της ένωσης, και δεν θα σου ξεκολλάει τόσο εύκολα!..
  • #27 από sta.papad στις 12 Jun 2012
  • Το έκανα.!! :) όπως και το κόλπο με τη λάμπα πυρακτώσεως..  όντως είναι πολύ καλύτερα, όμως και πάλι ειδικά εκεί που έχω κόψει με το κοπίδι δε μπορώ να πω ότι έχω και τα καλύτερα αποτελέσματα.. Πάντως Αδριανέ οι συμβουλές σου είναι εξαιρετικές.!!  :shake
  • #28 από harrisxr650 στις 24 Aug 2013
  • Να προσθεσω σε αυτον τον οδηγο οτι αφου τοποθεστησουμε και ψεκασουμε 3-4 χερια βερνικι το decal και αφου στεγνωσει καλα ( αναλογα με το ποσο ψεκασαμε, εαν ειναι λεπτα στρωματα σε 4-5 ωρες ειναι οκ) μπορουμε να περασουμε απο πανω 2-3 χερια βερνικι ακρυλικης πολυουρεθανης νερου το οποιο θα κανει μια κρουστα σκληρη σαν πετρα πανω απο ολα, το βαζω σε ολα μου τα πεταλια και ειναι σουπερ γυαλαδουμπε και δεν ξεφτιζει οπως το σπρει. Η εφαρμογη γινεται με πινελο η ρολο αφρολεξ θελει μεταξυ των στρωσεων wet sanding 500 και μετα με 1000 γιατι αφηνει λιγες φυσαλιδες και μετα το τελευταιο χερ ιwet sanding με 800 μετα με 2000 και μετα με 3000 πολυ απαλα και γυαλισμα με αλοιφη στιλβωματος. Ειναι παραπανω δουλεια αλλα πραγματικα αξιζει  γιατι δινει βαθος και απιστευτη γυαλαδα στο κουτι.

    http://www.benjaminmoore.gr/products/xuloprostasia/422_wood_berniki_akrulikes_poluouretanes_gualistero

    θελει περιπου 1.30 ωρα για wet sanding και επαναβαφη και σε 5 ωρες εχει σκληρηνει σχεδον τελειως, εγω τα αφηνω 48 ωρες περιπου πριν αρχισω να  βαζω εξαρτηματα μεσα για να ειναι σιγουρος.

  • #29 από takis kampadis στις 14 Apr 2014
  • Ευχαριστώ όλους για την υπομονή σας,  :up
    Είμαι στην διάθεση σας για σχόλια, ερωτήσεις και ότι άλλο σας έρθει στο μυαλό!..
     :eee :roll


    Aδριανέ καταπληκτικό.!!!!!!Να σκεφτείς ότι είμαι ραδιομοντελιστής (αεροπλάνα) και είμαι συνηθισμένος ν αγοράζω τα decal's παραγγελία στην Αμερική.Μου έλυσες τα χέρια.!!!!Η μόνη μου απορία είναι (θα την λύσω με δοκιμές) αν αντέχουν το νιτρώδες καύσιμο που χρησιμοποιούμε στα αεροπλάνα.Αλλά και σ αυτή τη περίπτωση το θέμα είναι το βερνίκι και μόνο.Θα το βρώ αν και πιστεύω πως το ακρυλικό που αναφέρεις είναι σούπερ.Ένα μικρό ερώτημα έχω.Μόνο εντός νερού γίνεται η μεταβίβαση? διότι τ αεροπλάνα είναι ξύλινα......κατάλαβες.Τα decal's που μου στέλνουν από αμερική βγαίνουν και τοποθετούνται σπρώχνοντας απλά το decal σιγά σιγά απ το χαρτί προς την επιφάνεια που θες να κολλήσεις-αφού το έχεις εμβαπτίσει στο νερό.Αυτό είδα και στο demo της εταιρείας που προτείνεις απ την αγγλία.
  • #30 από adr1anos στις 15 Apr 2014
  • ..Ένα μικρό ερώτημα έχω.Μόνο εντός νερού γίνεται η μεταβίβαση? διότι τ αεροπλάνα είναι ξύλινα......κατάλαβες.Τα decal's που μου στέλνουν από αμερική βγαίνουν και τοποθετούνται σπρώχνοντας απλά το decal σιγά σιγά απ το χαρτί προς την επιφάνεια που θες να κολλήσεις-αφού το έχεις εμβαπτίσει στο νερό.Αυτό είδα και στο demo της εταιρείας που προτείνεις απ την αγγλία.
    Ναι Τάκη, γίνεται και έτσι όπως το κάνεις, όταν πρόκειται για μικρά έως μεσαία decals. Στα μεγάλα, ειδικά όταν πρέπει να τυλιχθούν γύρω από επιφάνειες όπως τα κουτιά, η εμβύθιση είναι μονόδρομος. Εσύ απ'ότι κατάλαβα, μπορείς να εκτυπώνεις όλα σου τα decals σε ένα Α4 και να τα κόβεις κατά το δοκούν.
  • #31 από takis kampadis στις 17 Apr 2014
  • ..Ένα μικρό ερώτημα έχω.Μόνο εντός νερού γίνεται η μεταβίβαση? διότι τ αεροπλάνα είναι ξύλινα......κατάλαβες.Τα decal's που μου στέλνουν από αμερική βγαίνουν και τοποθετούνται σπρώχνοντας απλά το decal σιγά σιγά απ το χαρτί προς την επιφάνεια που θες να κολλήσεις-αφού το έχεις εμβαπτίσει στο νερό.Αυτό είδα και στο demo της εταιρείας που προτείνεις απ την αγγλία.
    Ναι Τάκη, γίνεται και έτσι όπως το κάνεις, όταν πρόκειται για μικρά έως μεσαία decals. Στα μεγάλα, ειδικά όταν πρέπει να τυλιχθούν γύρω από επιφάνειες όπως τα κουτιά, η εμβύθιση είναι μονόδρομος. Εσύ απ'ότι κατάλαβα, μπορείς να εκτυπώνεις όλα σου τα decals σε ένα Α4 και να τα κόβεις κατά το δοκούν.


    Ναι ακριβώς, είναι μικρά κομμάτια.!
  • #32 από Alani_No.13 στις 07 Oct 2014
  • Γειά σας και χαρά σας, και αέρα στα πανιά σας.
    Τα water slide decals πως τα ζητάω σε ελληνικό κατάστημα? Ελπίζω να καταλαβαίνετε την απορία μου...
    Μήπως γνωρίζει και κανείς που μπορώ να βρω σίγουρα στην Θεσσαλονίκη?

    Με μια γρήγορη αναζήτηση στο google, κάτι παρόμοιο είναι γνωστό στην Ελλάδα ως "χαλκομανίες" σαν τρόπος διακόσμησης αυγών για το πάσχα...

    Status update: Βρεθήκαν τα εν λόγω φύλα σε μαγαζί μοντελισμού στην Ναυαρίνου, στο στενό της κρέπας "Ναυαρίνο". Hobby Gallery λέγεται. Ένα φύλο για Laser εκτυπωτή διάφανο στα 6€.
Σελίδες: