Αποστολέας Θέμα: laptop αντί για ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 5102 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
laptop αντί για ενισχυτή
« στις: 05/03/12, 14:36 »
Καλησπέρα διάβασα σε μια σελίδα στο ιντερνετ ότι μπορώ να συνδέσω την κιθάρα μου με τον υπολογιστή (στην δική μου περίπτωση λαπτοπ) και με κάποιο πρόγραμμα να παίζει τον ρόλο του ενισχυτή. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο ασφαλές είναι μια τέτοια διαδικασία τόσο για την κιθάρα όσο και για το λαπτοπ.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: laptop αντί για ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 05/03/12, 18:04 »
Θα πρέπει να αγοράσεις μια εξωτερική κάρτα ήχου, που να επιτρέπει και τη σύνδεση κιθάρας (και άλλων οργάνων). Το laptop συνήθως έχει μόνο μια είσοδο για μικρόφωνο και δεν ενδείκνυται  να συνδέσεις την κιθάρα κατευθείαν εκεί (υπάρχει και η πιθανότητα να κάψεις την είσοδο).

Υπάρχουν σχετικά θέματα στο φόρουμ, πχ.
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες ) (η συζήτηση ξεκινάει από το 2004, σου δίνω λινκ για πιο πρόσφατο μήνυμα)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: laptop αντί για ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 05/03/12, 18:09 »
(υπάρχει και η πιθανότητα να κάψεις την είσοδο).

γίνεται αυτό?
δεν το χω ξανακούσει...

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: laptop αντί για ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 05/03/12, 18:14 »
έχω και την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω και επιτραπέζιο υπολογιστή, απλά ανέφερα το λάπτοπ γιατί είναι πιο εύκολο να δουλεύω με αυτό.... υπάρχει η πιθανότητα να πάθει κάτι η κιθάρα;

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: laptop αντί για ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 05/03/12, 20:15 »
(υπάρχει και η πιθανότητα να κάψεις την είσοδο).

γίνεται αυτό?
δεν το χω ξανακούσει...

Ναι, μπορεί να συμβεί όταν η ένταση του σήματος από την κιθάρα είναι πολύ μεγάλη (πλήρης ένταση στο ποτενσιόμετρο και δυνατοί μαγνήτες), ή/και η είσοδος μικροφώνου έχει μικρή ανοχή σε υπερτάσεις.

Η είσοδος μικροφώνου είναι φτιαγμένη για να λειτουργεί με μικρόφωνα, δηλαδή με πολύ μικρή ένταση σήματος. Θα μπορούσαμε να χαμηλώσουμε την ένταση της κιθάρας στο επίπεδο που θα ήθελε η είσοδος μικροφώνου, αλλά όταν χαμηλώνουμε το σήμα μειώνεται ο λόγος σήμα προς θόρυβο (θόρυβος από μαγνήτες και καλώδιο κιθάρας), άρα τελικά θα ακούμε μια ηχογράφηση με αρκετό θόρυβο.

Οι σταθεροί Η/Υ διαθέτουν είσοδο line-in που λειτουργεί με υψηλότερο σήμα, και μπορεί να χρησιμοποιηθεί άφοβα. Αλλά εδώ έχουμε το αντίθετο πρόβλημα: Το σήμα της κιθάρας είναι πιο χαμηλό από αυτό που θα περίμενε η είσοδος line-in, άρα πρέπει να ενισχυθεί το σήμα που έρχεται, αλλά θα ενισχυθεί και θόρυβος (που αυτή τη φορά θα προέρχεται περισσότερο από την κάρτα ήχου)

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: laptop αντί για ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 06/03/12, 19:18 »
sonap2 φυσικά και μπορείς να παίζεις από τον υπολογιστή, κι εγώ και μερικά ακόμα άτομα από το φόρουμ παίζουμε αποκλειστικά στον υπολογιστή.


Η καλύτερη λύση όπως είπε κι ο Βραζίλης είναι το audio interface και μια νορμάλ περίπτωση είναι αυτή ας πούμε. Γίνεται να συνδεθείς στο mic ή στο line in του υπολογιστή αλλά το λιγότερο που θα συμβεί, θα 'ναι να 'χεις αρκετό θόρυβο.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: laptop αντί για ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 06/03/12, 20:42 »
εντάξει παιδία ευχαριστώ για την βοήθεια, νομίζω πως είναι καλύτερο να συνεχίσω στον ενισχυτή...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: laptop αντί για ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 07/03/12, 08:59 »
sonap2 φυσικά και μπορείς να παίζεις από τον υπολογιστή, κι εγώ και μερικά ακόμα άτομα από το φόρουμ παίζουμε αποκλειστικά στον υπολογιστή.


Η καλύτερη λύση όπως είπε κι ο Βραζίλης είναι το audio interface και μια νορμάλ περίπτωση είναι αυτή ας πούμε. Γίνεται να συνδεθείς στο mic ή στο line in του υπολογιστή αλλά το λιγότερο που θα συμβεί, θα 'ναι να 'χεις αρκετό θόρυβο.


Εγώ δεν παίζω στον υπολογιστή, αλλά ηχογραφώ με μικρόφωνο και έχω σημαντικά προβλήματα.

Συχνά δεν μου το αναγνωρίζει και επιλέγει το ενσωματωμένο μικρόφωνο του λάπτοπ. Πηγαίνω στο εργαλείο "Συσκευές Εγγραφής" επιλέγω το εξωτερικό μικρόφωνο κλπ, πατάω ΟΚ, επιστρέφω στο Cubase δεν το δέχεται. Ξαναπηγαίνω στο μείκτη, βλέπω μου το χει κάνει mute.

To  κάνω unmute, πάω να γράψω, πάλι πρόβλημα. Ελέγχω, βλέπω ότι μου χει κάνει πάλι προεπιλογή μόνο του το μικρόφωνο της κάμερας. Μετά ξενερώνω και δεν γράφω, κι αυτό έχει συμβεί  συχνά. Άλλες φορές όλα μέλι γάλα, αλλά πού και πού με δαιμονίζει.

Παίζεi να είναι προβληματικό το line in; Ή το μικροφωνάκι;(philips της πλάκας). Έχει νόημα να πάρω κάτι σαν αυτό που έχει στο quote;
Ή εξωτερική κάρτα;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: laptop αντί για ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 08/03/12, 01:47 »
Τι να σου πω δεν ξέρω. Θα δοκιμάσω με το Reaper να γράψω από το ενσωματωμένο μικρόφωνο.


Πάντως αφού υπάρχουν αρκετά φθηνές λύσεις για να ηχογραφείς, πάρε κάποια κάρτα ή τουλάχιστον αντάπτορα για να ησυχάσεις.
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/07, 02:03
από aris 13888, ο saprikios anathematistis
8 Απαντήσεις
3837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/07, 23:23
από pegasus
16 Απαντήσεις
5671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 15:22
από VampireLestrat
3 Απαντήσεις
2517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/09, 03:07
από MACMISIAS
2 Απαντήσεις
2715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 23:08
από KgSoloman5000
20 Απαντήσεις
8986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/10, 17:43
από themos
92 Απαντήσεις
32499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 17:35
από zeromancer
3 Απαντήσεις
3111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/11, 10:34
από songless_bird
5 Απαντήσεις
7516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/12, 20:09
από EPALLE
16 Απαντήσεις
48977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/14, 19:49
από nikos_88