Αποστολέας Θέμα: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ  (Αναγνώστηκε 91821 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Η ιδέα μου ήρθε πριν από αρκετό καιρό, μετά από ένα παρόμοιο δημοψήφισμα του Music Radar, οπότε σκέφτηκα να επιχειρήσω κάτι πιο εξειδικευμένο. Σε αυτό το άρθρο/έρευνα αγοράς λοιπόν θα παρουσιάσω μερικές κιθάρες τύπου Stratocaster τις οποίες πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να κοιτάξει κάποιος που έχει περιορισμένο προϋπολογισμό και θέλει μια φτηνή αλλά αξιοπρεπή κιθάρα. Πρέπει να διευκρινίσω ότι δεν πρόκειται για πλήρη κριτική κάθε κιθάρες. Θα γίνει απλά μια σύντομη περιγραφή και αναφορά στα κύρια χαρακτηριστικά κάθε κιθάρας μαζί με τις δικές μου εντυπώσεις, και θα δοθούν σύνδεσμοι για περισσότερες πληροφορίες και καταστήματα όπου μπορούν να βρεθούν τα συγκεκριμένα μοντέλα.

Μερικές σημειώσεις πριν ξεκινήσουμε:
  • Το παρόν άρθρο αφορά μόνο κιθάρες σε στυλ stratocaster ή κιθάρες με μικρές αποκλίσεις από το στυλ αυτό μέχρι τα 200 Ευρώ. Έβαλα αυτό το όριο (αν και μερικές κιθάρες το υπερβαίνουν λίγο) για διάφορους λόγους. Εκτός του ότι οι καιροί είναι δύσκολοι (ειδικά στην Ελλάδα), μπορεί κανείς να βρει πολύ τίμια και ποιοτικά όργανα χωρίς να ανέβει πιο ψηλά. Μέχρι τα 300 Ευρώ υπάρχουν φυσικά καλύτερες αλλά και πολύ περισσότερες επιλογές, οπότε θα έπρεπε να επεκταθούμε πολύ περισσότερο για να καλύψουμε το θέμα. Σημειωτέον ότι η σειρά της παρουσίασης είναι με βάση την τιμή, αρχίζοντας από τη φτηνότερη.
  • Έχω παραθέσει μόνο τις κιθάρες από τις οποίες έχω κάποια (έστω και περιορισμένη) προσωπική εμπειρία και άποψη και πιστεύω ότι προσφέρουν κάποια στάνταρ ποιότητας. Είμαι ή ήμουν στο παρελθόν κάτοχος ορισμένων από αυτές και έχω δοκιμάσει τις υπόλοιπες. Σίγουρα υπάρχουν πολλές άλλες που δεν έχουν υποπέσει στην αντίληψή μου, που δεν έτυχε να δοκιμάσω ή που απλά δεν με γοήτευσαν ιδιαίτερα.
  • Όλες οι κιθάρες, ειδικά σε αυτή την κατηγορία, βελτιώνονται σημαντικά με ένα καλό σετάρισμα. Ακόμα κι αν χρειαστεί να ξοδέψετε μερικά παραπάνω χρήματα για να πάτε την κιθάρα σε έναν τεχνικό, το αποτέλεσμα είναι ότι το όργανο θα παίζει και θα ακούγεται καλύτερα και θα σάς αποζημιώσει. Πολλές κριτικές που κυκλοφορούν στο Internet είναι αρνητικές γιατί ο κάτοχος δεν μπήκε στον κόπο να ρυθμίσει σωστά την κιθάρα του.
  • Ο ενισχυτής είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της αλυσίδας καθώς αυτός καθορίζει σε μεγάλο βαθμό τον τελικό ήχο. Σε έναν καλό ενισχυτή, οποιαδήποτε από τις παραπάνω κιθάρες σωστά σεταρισμένη θα ακουστεί αρκετά καλά. Μια ακριβότερη κιθάρα σε φτηνό ενισχυτή πολύ πιθανό να δώσει χειρότερα αποτελέσματα. Η συμβουλή μου λοιπόν (ειδικά για αρχάριους), είναι να προτιμήσετε μια σχετικά φτηνή κιθάρα και να δώσετε μεγαλύτερη βάση (και ίσως περισσότερα λεφτά) στον ενισχυτή.
  • Ως συνήθως, αυτά που αναφέρω είναι προσωπικές απόψεις και τίποτα περισσότερο. Πριν αγοράσετε κιθάρα, δοκιμάστε την ή επιλέξτε ένα κατάστημα που προσφέρει δυνατότητα επιστροφής χρημάτων κλπ.
Πάμε λοιπόν...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #1 στις: 04/04/12, 20:58 »
Aria STG models (SSS, HSS, HH, HSH)

H φτηνότερη κιθάρα με alder σώμα, και με γενικά καλής ποιότητας ξύλα. Εξαιρετικό όργανο για αρχάριο, αλλά και καλή βάση για πειραματισμούς και μετατροπές. Ένας καταστηματάρχης με τον οποίο είχα μιλήσει κάποτε μού είχε πει ότι συνιστά τις Aria ως τις καλύτερες entry level strat γιατί κατά τη γνώμη του έχουν τη σωστή κατασκευή και γεωμετρία ώστε να γίνουν καλά όργανα, αν δεν είναι ήδη όταν τις παραλαμβάνει στο μαγαζί του, και γιατί η αναλογία κιθάρων που δεν έβγαιναν καλές από κατασκευαστικής άποψης («unacceptable» όπως χαρακτηριστικά είπε) ήταν πολύ μικρότερη από ό,τι σε άλλες μάρκες ανάλογης τιμής. Και η αλήθεια είναι ότι μετά από προσεκτικό setup, κατάφερα να πετύχω πολύ χαμηλό action και καλό playability. Το μπράτσο είναι λίγο διαφορετικό από τις κλασσικές strat (κάτι σε D σχήμα με σχετικά επίπεδη ταστιέρα). Αν ο προϋπολογισμός δεν είναι πολύ παραπάνω από τα 100 Ευρώ, είναι μια πολύ καλή επιλογή. Υπόψιν ότι μπορεί να τις βρει κανείς στο ebay σε εξευτελιστικές τιμές (η δική μου κόστισε λιγότερο από 50 Ευρώ μαζί με τα μεταφορικά...).









ΞΥΛΑ: Alder σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood ταστιέρα
YΠΕΡ: Κλασσικό στυλ, χαμηλή τιμή, καλή κατασκευή, ποιότητα ξύλων, χαμηλό action, αρκετά καλοί μαγνήτες, πολλοί διαφορετικοί συνδυασμοί μαγνητών, coil split στα μοντέλα με humbuckers
ΚΑΤΑ: Ασυνήθιστες διαστάσεις μπράτσου (κυρίως radius), κακής ποιότητας κλειδιά και τρέμολο
ΤΙΜΗ: 110-150€, ανάλογα με το μοντέλο

Περιγραφή από την ιστοσελίδα της Aria

Camden Sounds (Aria STG-003) – 90€

MB Music (Aria STG-003) – 115€

MB Music (Aria STG-004) – 125€

Καράτζιος (Aria STG-005) – 110€

Art Sound (Aria STG-005) – 138€
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #2 στις: 04/04/12, 20:59 »
Peavey Raptor Plus ΕΧP (HSS)

Καλοφτιαγμένη αν και μάλλον υποτιμημένη κιθάρα. Ενδιαφέρον χαρακτηριστικό είναι οι μαγνήτες με oversized polepieces, οι οποίοι δίνουν στο όργανο μία πολύ ιδιότυπη ηχητική ταυτότητα. Υπάρχουν σίγουρα καλύτερες επιλογές σε αυτήν την κατηγορία, δεδομένης όμως αυτής κυρίως της ιδιαίτερότητας, καθώς και της πολύ χαμηλής τιμής, νομίζω ότι αξίζει να συμπεριληφθεί. Επίσης μπορεί κανείς να τη βρει ακόμα πιο φτηνά μεταχειρισμένη σχετικά εύκολα. Προσωπικά έχω μεγάλη εκτίμηση στο όνομα της Peavey, τόσο για κιθάρες όσο και για ενισχυτές. Έχω αναφέρει στο παρελθόν ότι από όλες τις tele που έχω δοκιμάσει, κατέληξα σε ένα μοντέλο της σειράς Generation EXP η οποία δυστυχώς δεν κυκλοφορεί πλέον. H Raptor Plus EXP δεν μπορώ να πω ότι κινείται ακριβώς στα ίδια επίπεδα ποιότητας, είναι όμως ένα αρκετά καλό όργανο.





ΞΥΛΑ: Basswood σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood ταστιέρα
YΠΕΡ: Χαμηλή τιμή, καλοί μαγνήτες με oversized polepieces (δες και τα «Κατά»), ποιότητα κατασκευής, χαμηλό action, χαμηλό βάρος
ΚΑΤΑ: O ήχος δεν θυμίζει ιδιαίτερα strat
ΤΙΜΗ: 120-130€

Περιγραφή από την ιστοσελίδα της Peavey

Gear4Music – 120€

GAK – 130€
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #3 στις: 04/04/12, 21:00 »
SX SST57 & SST62 (SSS/HSS)

Εδώ έχουμε μια κιθάρα που μάλλον δεν θα πετύχετε στα μαγαζιά. Περισσότερο γνωστές από το Αμερικάνικο κατάστημα Rondo Music, οι SX κατέκτησαν μεγάλη μερίδα Αμερικάνων που ήθελαν μια καλή και φτηνή strat για μετατροπές, αν και στην πορεία πολλοί ανακάλυψαν ότι το όργανο είναι πολύ ποιοτικό και παίζει μια χαρά όπως είναι. Απίθανη ποιότητα κατασκευής και υλικών και πολύ πειστικός strat ήχος σε τιμή που δεν θα περίμενε κανείς. Το μοντέλο SST57 έχει ταστιέρα από maple, ενώ το SST62 έχει rosewood. Σε διάφορες κιθαριστικές ιστοσελίδες και fora έχω δει να λέγεται ότι τα μπράτσα με ταστιέρα από maple είναι καλύτερα από αυτά με rosewood (ίσως λόγω του vintage tint φινιρίσματος...), αλλά αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να επιβεβαιώσω. Θα τις βρείτε αν κάνετε μια βόλτα στο Γερμανικό ebay. Ακόμα κι αν υπολογίσετε περίπου 20 Ευρώ μεταφορικά για Ελλάδα, παραμένει μια πολύ καλή αγορά. (Είχα παλιότερα μια αναβαθμισμένη SX tele και έκανα τη βλακεία να την πουλήσω πριν από κάποια μετακόμιση. Ας πρόσεχα...)









ΞΥΛΑ: Alder σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood/Maple ταστιέρα
YΠΕΡ: Χαμηλή τιμή, ποιότητα κατασκευής, καλοί μαγνήτες, αυθεντικός ήχος, επιλογή rosewood ή maple ταστιέρας
ΚΑΤΑ: Το φινίρισμα του μπράτσου ίσως να μην αρέσει σε όλους.
ΤΙΜΗ: 125-160€, ανάλογα με το μοντέλο

Πωλητές από το Γερμανικό ebay (χωρίς πρόθεση να κάνω διαφήμιση):

mctaxi200

djs-musicshop,

musicant-mannheim

tonfan24

Και από το Ελληνικό Music Ε-shop - 130€
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/12, 01:43 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #4 στις: 04/04/12, 21:01 »
Cort G-200 (SSS) & G-210 (HSS)

Μια από τις αγαπημένες μου «φτηνές» μάρκες, με όργανα η τιμή των οποίων δεν αντικατοπτρίζει την ποιότητά τους. Οι συγκεκριμένες strat είναι αξιοπρεπέστατα όργανα, με πολύ καλό value for money. Το σχήμα του σώματος, το οποίο είναι λίγο ανεμοδαρμένο («σαν στραβοχυμένος λουκουμάς» όπως χαρακτηριστικά μού είχε πει κάποιος φίλος που την είδε), πιθανόν να μην αρέσει σε κάποιους που επιζητούν μια πιο κλασσική εμφάνιση. Προσωπικά και για λόγους που δεν μπορώ να εξηγήσω δεν τα πήγα ποτέ καλά με τις strat-οειδείς κιθάρες της Cort (ακόμα και τις πιο ακριβές), παρά το γεγονός ότι λατρεύω άλλα μοντέλα της (βλέπε σειρά Μ). Παρ’ όλα αυτά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι πρόκειται για ποιοτικά όργανα, τηρουμένων πάντα των αναλογιών.









ΞΥΛΑ: Basswood σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood ταστιέρα
YΠΕΡ: Χαμηλή τιμή, ωραίο φινίρισμα
ΚΑΤΑ: Οι μαγνήτες δεν είναι κάτι ιδιαίτερο (ειδικά οι μονοί), όχι πολύ καλό playability
ΤΙΜΗ: 150-170€ ανάλογα με το μοντέλο

Περιγραφή G-200 από την ιστοσελίδα της Cort
Περιγραφή G-210 από την ιστοσελίδα της Cort

Woodbrass (G-200) – 150€
Woodbrass (G-210) – 161€

Εuroguitar (G-200) – 152€
Εuroguitar (G-210) – 139€

Musikia (G-200) – 159€
Musikia (G-210) – 159€
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #5 στις: 04/04/12, 21:01 »
Dean Avalanche (SSS)

Mια κιθάρα που δεν είχα υπόψη μου μέχρι πολύ πρόσφατα, και η οποία με εντυπωσίασε σε μια γρήγορη δοκιμή. Πολύ καλοφτιαγμένη κιθάρα, με προσεγμένα τάστα, Grover κλειδιά, καλό τρέμολο, με πολύ ωραίο ήχο (αν και σε αυτό μπορεί να ευθύνεται κυρίως ο Peavey Valve King 112 στον οποίο τη δοκίμασα), και γενικά με αίσθηση πολύ ακριβότερου οργάνου. Οφείλω να πω ότι αυτή την εντύπωση έχω αποκομίσει και από άλλες κιθάρες της Dean. Υπάρχει και σε έκδοση με HSS μαγνήτες (Avalanche Deluxe), αλλά είναι αρκετά ακριβότερη. Ομολογουμένως δεν ξέρω πολλά για αυτή την κιθάρα, πιστεύω όμως ότι αξίζει να βρίσκεται στο Top 10.



ΞΥΛΑ: Paulownia σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood ταστιέρα
YΠΕΡ: Κλασσικό στυλ, καλοί μαγνήτες και hardware, ποιότητα κατασκευής
ΚΑΤΑ: Ασυνήθιστα μεγάλα τάστα
ΤΙΜΗ: 155-167€

Περιγραφή από την ιστοσελίδα της Dean

Music Centre – 155€

Euroguitar – 167€

MB Music – 167€
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #6 στις: 04/04/12, 21:02 »
Squier Affinity Strat (SSS) & Fat Strat (HSS)

Άλλη μια πολύ γνωστή και δημοφιλής κιθάρα στην κατηγορία των entry level strat. Χαρακτηριστικό το ωραίο και αρκετά παχύ σώμα από alder, αλλά και το πολύ στενό μπράτσο (40-41 χιλιοστά) το οποίο εμένα δεν με βολεύει καθόλου, αλλά για άλλους μπορεί να αποτελεί σημαντικό πλεονέκτημα. Αρκετά τίμιο όργανο και παραδοσιακά θεωρείται από τις κιθάρες με το καλύτερο value for money, αν και ο ανταγωνισμός στη συγκεκριμένη κατηγορία είναι πλέον πολύ πιο έντονος. Πάντως δεν κατάφερε να μπει στο δικό μου Top 3 (δες παρακάτω), κυρίως γιατί ακόμα και με λιγότερα χρήματα μπορεί κανείς να πάρει ένα πολύ καλύτερο όργανο. Πάντως οι λάτρεις της Fender μπορούν να αισθανθούν ότι έχουν ένα πιο «αυθεντικό» όργανο που φέρει το λογότυπο της Fender στο headstock, έστω και με πολύ μικρά γράμματα.





ΞΥΛΑ: Alder σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood/Maple ταστιέρα
YΠΕΡ: Aρκετά καλή ποιότητα κατασκευής, κλασσική εμφάνιση, επιλογή rosewood ή maple ταστιέρας.
ΚΑΤΑ: Πολύ στενό μπράτσο, μέτριας ποιότητας ηλεκτρικά και μαγνήτες
ΤΙΜΗ: 180-190€

Περιγραφή Affinity Strat από την ιστοσελίδα της Fender
Περιγραφή Affinity Fat Strat από την ιστοσελίδα της Fender

Thomann (Strat) – 179€
Thomann (Fat Strat) – 189€

Μusicstore (Strat) - 185€
Musicstore (Fat Strat) - 185€

DV247 (Strat) – 186€
DV247 (Fat Strat) – 196€
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #7 στις: 04/04/12, 21:04 »
Yamaha Pacifica 112J

Μια από τις πιο δημοφιλείς επιλογές για entry level strat, αλλά και μια από τις κιθάρες που έχουν προκαλέσει πολλές συζητήσεις στο Internet. Nα διευκρινίσω κατ’ αρχήν ότι δεν μπόρεσα να εντοπίσω τις ουσιαστικές διαφορές αυτού του μοντέλου (112J) με το πιο ακριβό 112V και απ’ όσο μπορώ να θυμηθώ οι κιθάρες που είχα δοκιμάσει μάλλον ήταν 112V. Λέω "ουσιαστικές" γιατί υπάρχει η εμφανής διαφορά του pickguard, το οποίο στην J περικλείει τελείως τον humbucker. Στην V αυτό δεν συμβαίνει και ο humbucker έχει δικό του πλαίσιο. Επίσης το ξύλο του σώματος στην J αναφέρεται ως "alder", ενώ στην V ως "solid alder", ότι κι αν σημαίναι αυτό στην πράξη. Παίρνοντας λοιπόν σαν δεδομένο ότι τα δύο αυτά μοντέλα είναι πολύ παρόμοια, η άποψή μου είναι ότι πρόκειται για μια κιθάρα που έχει καλή ποιότητα κατασκευής και ξύλων, αλλά χάνει βαθμούς λόγω μαγνητών και hardware τα οποία είναι πολύ μέτρια. Μπορεί να αποτελέσει μια καλή βάση για αναβαθμίσεις, αν και στα 200 Ευρώ υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές που ίσως δεν θα χρειαστούν μια τέτοια επένδυση.







ΞΥΛΑ: Alder σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood ταστιέρα
YΠΕΡ: Ποιότητα κατασκευής, playability
ΚΑΤΑ: Μέτριας ποιότητας μαγνήτες, ηλεκτρικά και hardware, λίγο επίπεδη ταστιέρα
ΤΙΜΗ: Από 180-205€ και πάνω, ανάλογα με το χρώμα

Περιγραφή από την ιστοσελίδα της Yamaha

GAK – 179-200€

Euroguitar – 190€

Soundland - 199€

DV247 – 204€
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #8 στις: 04/04/12, 21:06 »
Ibanez GSA-60 (HSS)

Μια διαφορετική πρόταση από την Ibanez που ξεφεύγει από τα κλασσικά πρότυπα της strat. Από τις πιο ενδιαφέρουσες και ποιοτικές κιθάρες στα 200 Ευρώ. Πολύ βολική κιθάρα, κυρίως λόγω του σχήματος που δίνουν στο σώμα τα contours και τα πιο έντονα cutaways, και με καλό playability. Το σώμα αναφέρεται στην ιστοσελίδα της Ibanez ότι είναι από μαόνι (το οποίο εγώ τουλάχιστον θεωρώ προσόν) και σίγουρα είναι μια ακόμα πρωτοτυπία σε σχέση με τις υπόλοιπες κιθάρες της λίστας, καθώς δεν πρόκειται για ένα ξύλο το οποίο παραδοσιακά χρησιμοποιείται σε κιθάρες τύπου stratocaster. Κύριο μειονέκτημα (για μένα) η υπερβολικά επίπεδη ταστιέρα (radius 16), η οποία όμως μπορεί να φανεί πιο γνώριμη σε όσους έχουν συνηθίσει σε διαφορετικού τύπου κιθάρες.





ΞΥΛΑ: Μαόνι σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood ταστιέρα
YΠΕΡ: Ιδιαίτερο στυλ, σώμα από μαόνι, δεν έχει pickguard, ποιότητα κατασκευής, βολικό σχήμα σώματος, playability
ΚΑΤΑ: Πολύ διαφορετικό στυλ, δεν θυμίζει κλασσική strat, επίπεδη ταστιέρα, αμφίβολης ποιότητας κλειδιά
ΤΙΜΗ: 200-230€

Περιγραφή από την ιστοσελίδα της Ibanez

Euroguitar – 197€

Thomann – 201€

Musik Productiv - 218€

Woodbrass – 222€

DV247 – 226€
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #9 στις: 04/04/12, 21:06 »
Cort G-254 (HSS)

Σοβαρή αναβάθμιση σε σχέση με τα φτηνότερα μοντέλα της Cort. Τα ξύλα, τα κλειδιά και οι μαγνήτες είναι όλα καλύτερης ποιότητας. Το Wilkinson τρέμολο έχει απίστευτη αίσθηση στη λειτουργία του, εξασφαλίζοντας έτσι μεγαλύτερη σταθερότητα. Υπάρχει  δυνατότητα για coil split του humbucker η οποία δίνει μεγαλύτερη ηχητική ευελιξία. Η εμφάνιση γενικά είναι ιδιαίτερα λιτή και απέριττη. Kαι πάλι το σχήμα του σώματος ίσως ξενίσει κάποιους, όπως επίσης και η έλλειψη pickguard. Πρόκειται πάντως για μια κιθάρα που σού δίνει την αίσθηση ότι αξίζει τα λεφτά της.





ΞΥΛΑ: Basswood σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood/Μaple ταστιέρα
YΠΕΡ: Ποιότητα κατασκευής, καλύτεροι μαγνήτες, Wilkinson tremolo, δεν έχει pickguard.
ΚΑΤΑ: Αμφίβολο playability ( γιατί...; )
ΤΙΜΗ: 210-230€

Περιγραφή από την ιστοσελίδα της Cort

Euroguitar – 211€

Woodbrass – 229€
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #10 στις: 04/04/12, 21:07 »
Vintage V6 (SSS)

Ίσως η καλύτερη κιθάρα στη λίστα. Στιβαρή, με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, μαγνητών και hardware (tremolo με ατσάλινο block και push-in bar, EZ-lok κλειδιά, Wilkinson μαγνήτες). To poplar σώμα είναι αρκετά βαρύ (γι κάποιο λόγο το περίμενα ελαφρύτερο). To σετάρισμα μπορεί να μην είναι ότι καλύτερο, ανάλογα με το κομμάτι. Αν όμως επιλέξεις καλό κομμάτι (ή είσαι τυχερός στην διαδικτυακή αγορά και σού έρθει καλό κομμάτι) τότε θα έχεις μια κιθάρα που συναγωνίζεται μοντέλα πολύ πιο ακριβά. (Όποιος έχει λίγο μεγαλύτερο προϋπολογισμό, επιβάλεται να κοιτάξει τις λίγο πιο ακριβές αλλά πιθανώς καλύτερες strat της σειράς Advance, όπως η ΑV6, AV6H και AV6P αλλά και τα Icon μοντέλα που για κάποιο λόγο έχουν καλύτερο ήχο.)





ΞΥΛΑ: Poplar σώμα, Hard maple μπράτσο, Rosewood ταστιέρα
YΠΕΡ: Κλασσικό στυλ, ποιότητα κατασκευής, αρκετά καλοί μαγνήτες, σταθερότητα στο κούρδισμα, playability
ΚΑΤΑ: Αναξιόπιστο setup, δύσκολο να βρεθεί στην Ελλάδα
ΤΙΜΗ: Από 210-215€ και πάνω, ανάλογα με το χρώμα

Περιγραφή από την ιστοσελίδα της Vintage (JHS)
 
DJMusic – 210€

GAK – 215€

Amazon UK – 215€

DV247 – 215€
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #11 στις: 04/04/12, 21:09 »
ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ

Σύμφωνα με τις δικές μου εκτιμήσεις, από πλευράς ποιότητας κατασκευής η Vintage και η Ibanez μάλλον κερδίζουν. Χωρίς να υπολείπεται ιδιαίτερα, η SX με τη χαμηλή της τιμή και το αναμφισβήτητο vintage vibe προσφέρει σίγουρα το καλύτερο value for money. Αυτές για μένα θα ήταν οι τρείς καλύτερες, αν και όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά. Λίγο πιο κάτω θα έβαζα την Aria, την Dean, την Peavey και την Cort G-254.


ΟΙ ΚΙΘΑΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ

Όπως είπα, υπάρχουν πολλές κιθάρες σε αυτή την κατηγορία εκτός από τις 10 που παρουσίασα. Θα μπορούσα να αναφέρω τουλάχιστον άλλες τόσες που θα μπορούσαν ίσως να μπουν στο Top 10, αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει ώστε να εκφέρω γνώμη. Για παράδειγμα η Aria 714STD ίσως να είναι καλύτερη από κάποιες που έχω παραθέσει, ειδικά αν κρίνουμε από τα STG μοντέλα. Η Tanglewood DBT6 φαίνεται ενδιαφέρουσα, αν και κατά πάσα πιθανότητα δεν προσφέρει την ποιότητα της πιο ακριβής TSB57. Ενδιαφέρουσες προτάσεις έχει και η Kramer με τις Pacer FT211S και Focus VT211S, οι οποίες ίσως να είναι καλές για αρχάριους ειδικά για όργανα γύρω στα 100-130 Ευρώ, αλλά είναι μάλλον απίθανο ότι θα κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα με τις κιθάρες στην κορυφή του Top 10. Η Jack & Danny από το Musicstore προσφέρει μια σειρά φτηνών strat που ξεκινούν από τα 75 Ευρώ. Τα πιο ακριβά μοντέλα (111 Ευρώ) δείχνουν αξιοπρεπή, με καλά ξύλα και Wilkinson μαγνήτες. Tέλος η Lag Jet New Vintage JV100R είναι μια αρκετά ιδιόμορφη strat, και κρίνοντας από άλλες Lag που έχω δοκιμάσει ίσως να είναι αρκετά αξιόλογη.

Οποιαδήποτε πρόταση ή σχόλιο είναι καλοδεχούμενα. Eπιφυλάσσομαι για μια μελλοντική ανανέωση του Top 10 με νέες εισόδους. Σύντομα σκοπεύω να ξεκινήσω κάτι αντίστοιχο για tele κιθάρες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #12 στις: 04/04/12, 21:10 »
ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Δεν είμαι σίγουρος τι άλλο να πω κλείνοντας, πέρα από το γεγονός ότι για μια ακόμα φορά αποδεικνύεται πόσο ποιοτικά έχουν γίνει τα λεγόμενα budget όργανα. Δεν είναι μακριά οι εποχές που μια κιθάρα των 100-200 Ευρώ ήταν εξ ορισμού κακής ποιότητας και με πολλά προβλήματα. Σήμερα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. Ακόμα και σε περίοδο οικονομικής κρίσης, τα πρώτα βήματα στο χώρο της κιθάρας μπορούν να γίνουν εύκολα και ανέξοδα.

Καλό Πάσχα και καλές αγορές!!!
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #13 στις: 04/04/12, 21:54 »
SX SST57 & SST62 (SSS/HSS)
Εδώ έχουμε μια κιθάρα που μάλλον δεν θα πετύχετε στα μαγαζιά.
να διορθωσω εδω και να πω οτι οι κιθαρες υπαρχουν σε μαγαζι του κεντρου και μαλιστα μπορειτε να παζαρεψετε τιμη κατω απο 100ε.Επισης ιδιαιτερα καλη εντυπωση μου αφησαν οι career απο Γερμανια νομιζω

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #14 στις: 04/04/12, 22:27 »
ΑΠΙΘΑΝΟ ποστ, συγχαρητήρια!!!.. :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #15 στις: 04/04/12, 22:37 »
ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ!!! Αυτό έλλειπε πραγματικά από το φόρουμ... μαζεμένη μεστή γνώση, θα βοηθήσει ιδιαίτερα όσους ξεκινάνε αλλά και όλους εμάς!
Μεγάλο μπράβο, Απόλλων (να υποθέσω ότι ακολουθεί και les paul συγκριτικό...)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #16 στις: 04/04/12, 23:08 »
καταπληκτικό θέμα Απόλλων, ευχαριστούμε...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #17 στις: 04/04/12, 23:17 »
υποκλινομαι...τρομερο θεμα, αρτιοτατα γραμμενο...συγχαρητηρια...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #18 στις: 05/04/12, 02:02 »
SX SST57 & SST62 (SSS/HSS)
Εδώ έχουμε μια κιθάρα που μάλλον δεν θα πετύχετε στα μαγαζιά.

να διορθωσω εδω και να πω οτι οι κιθαρες υπαρχουν σε μαγαζι του κεντρου

Eυχαριστώ για την υπόδειξη. Μετά από μια γρήγορη έρευνα, βρήκα πράγματι ένα κατάστημα στο Μοναστηράκι που έχει αυτή την κιθάρα και πρόσθεσα το σχετικό link. Αν εννοούσες κάποιο άλλο κατάστημα, μπορείς να μου το πεις και θα το συμπεριλάβω στη λίστα.

Και φυσικά αν εντοπίσετε κάποιο άλλο λάθος ή παράλειψη, θα ήταν καλό να το αναφέρετε ώστε να προσθέσουμε περισσότερες και πιο έγκυρες πληροφορίες.

να υποθέσω ότι ακολουθεί και les paul συγκριτικό...

Θα ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο για tele και Les Paul κιθάρες. Δυστυχώς οι επιλογές σε αυτά τα λεφτά είναι πολύ λιγότερες, οπότε αναγκαστικά ανεβαίνουμε στα 250 ή και τα 300 Ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/12, 02:04 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος KorakidisN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • It's all about Rock'n Roll
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/korakidisn
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #19 στις: 05/04/12, 03:59 »
Μπράβο πολύ καλό το τόπικ!!! Έχω τη Squir και για τα λευτά της είναι μιά χαρά!!!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #20 στις: 05/04/12, 10:00 »
Μπράβο Απόλλωνα!
Δεν ξέρω αν θα συμφωνούσα με τα γραφόμενα μιας και δεν έχω παίξει με καμμία σχεδόν απο αυτές τις κιθάρες, αλλά η παρουσίαση είναι πολύ καλογραμμένη και πλήρης απο όλες τις απόψεις.
Μακάρι να υπήρχαν περισσότερα άτομα στο φόρουμ των οποίων τα γραπτά να κυμαίνονταν σε αυτά τα υψηλά standards, τόσο σαν εμφάνιση όσο και σαν περιεχόμενο.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #21 στις: 05/04/12, 14:12 »
Μυρίζομαι sticky  ::)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #22 στις: 05/04/12, 14:20 »
SX SST57 & SST62 (SSS/HSS)
Εδώ έχουμε μια κιθάρα που μάλλον δεν θα πετύχετε στα μαγαζιά.

να διορθωσω εδω και να πω οτι οι κιθαρες υπαρχουν σε μαγαζι του κεντρου

Eυχαριστώ για την υπόδειξη. Μετά από μια γρήγορη έρευνα, βρήκα πράγματι ένα κατάστημα στο Μοναστηράκι που έχει αυτή την κιθάρα και πρόσθεσα το σχετικό link. Αν εννοούσες κάποιο άλλο κατάστημα, μπορείς να μου το πεις και θα το συμπεριλάβω στη λίστα.


oxi μια χαρα αυτο εννοουσα!Αψογος

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #23 στις: 05/04/12, 14:47 »
Μπράβο Απόλλωνα, τέλειος!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ
« Απάντηση #24 στις: 05/04/12, 16:11 »
Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Η  Παρουσίαση!!! :up   Πολλά μπράβο Απόλλωνα, θα βοηθήσει πάρα πολύ όποιον ξεκινάει το μουσικό του ταξίδι στον κόσμο της (ηλεκτρικής) κιθάρας.
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
24939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/07, 11:57
από rania_roxx
3 Απαντήσεις
3218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 08:54
από JP.M
10 Απαντήσεις
6993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 22:46
από Stel Andre
13 Απαντήσεις
6288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 23:36
από Jezus
6 Απαντήσεις
4655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 14:49
από hot_sauce (φλουτσ)
23 Απαντήσεις
10814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/15, 10:29
από tech21man
7 Απαντήσεις
5177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 15:12
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
40 Απαντήσεις
70589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/20, 11:31
από theycallmepacos
39 Απαντήσεις
84282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/19, 17:18
από BitCollector
11 Απαντήσεις
6436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/20, 13:25
από Thodorakos123