Αποστολέας Θέμα: Παρουσίαση 3 ενισχυτών (Laney VC-30,Marshall Class 5, Hayden Mini Mofo)  (Αναγνώστηκε 13984 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Μετά απο καιρό ρέκλας , αποφασίσαμε εγώ ο hot sauce,o Atav & o Εdward the Great  να μαζευτούμε στην υπόγα και να δοκιμάσουμε 3 λαμπάτα ενισχυτάκια.  (Laney VC-30,Marshall Class 5, Hayden Mini Mofo).

Για λόγους δικαιοσύνης, ο καθε παίκτης ειχε 3 κλιπάκια για να κρίνουμε ήχο (ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ Ε :P ) . Ολοι ηχογραφήθηκαν με D.I κατευθείαν στο DAW (DI Bss AR133, Firestudio Presonus, Cubase 6.5) και απο εκεί με διαδικασία reamping ,ταίσαμε τον κάθε ενισχυτή αναλόγως .

Η ηχογράφηση εγινε με Shure SM 57 σχεδόν ακουμπώντας το πανί και σημαδεύοντας κέντρο.

~~~~~Διευκρινίσεις~~~~~ 
Στην καμπίνα VHT που οδηγείται απο τον  Hayden, χρησιμοποιήθηκε το Red Tonker Eminence/ το οποίο ειναι εντελώς πρίμο ;D )
Επίσης , ο LANEY εχει να καθαριστεί απο όταν ο Βουκεφάλας ήταν πουλάρι.
Ο Class 5 Marshall ειχε πολλά μπάσα τα οποία οφείλονταν στην καμπινα/ηχείο , πράγμα που αποδείχτηκε οταν ταίσαμε το Tonker και ειχε αλλο ηχόχρωμα.
Στα αρχεία με το ονομα Alex , εννοείτα πως ειναι Edward  ;D

Η δομή εχει ως εξής.

3 Παίκτες
3 εκτελέσεις έκαστος
3 ρυθμίσεις για κάθε ενισχυτή
Σύνολο: 27 κανάλια

Παραθέτω συνδέσμους με τις ρυθμίσεις του κάθε ενισχυτή
https://www.box.com/s/jc8k6j2xnv21ahse1i4c

Στον παρακάτω σύνδεσμο είναι ο φάκελος που περιέχει ΟΛΑ τα takes σε perfomances Παίκτη. Το κάθε αρχείο περιέχει σε συμπιεσμένη μορφή την ίδια εκτέλεση και απο τους 3 ενίσχυτες με την αντίστοιχη ρύθμιση που αποτυπώνεται στο σύνδεσμο των φωτογραφιών.
https://www.box.com/s/yci05shyzi8xq24z397u

Μπερδευτήκατε ?   :P

Καλύτερη δυνατή ακρόαση γίνεται οταν περάσετε σε DAW τα αρχεια ανα take παίκτη, για αμεσες εντυπώσεις.

Σαν Performance 1 εχουμε κάτι σχετικό απλο με σχεδόν καθαρό ήχο.Performance 2 κάτι πιο βρώμικο , και στο Perfomance 3 ολα τσίτα  ;D ;D ;D



Καλή ακρόαση   :)


By korgy at 2012-09-19

η φωτό ειναι απο το πάρτυ που ακολούθησε με τζαμάρισματακι

« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/12, 20:17 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το τσουρέκι ήτο λίγο....το κοκορέτσι όνειρο....

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πωπω.. δημιουργησα παλι... ;D
(θ'αρχισει η τοματια συννεφο τωρα)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Ωραία βρώμα ο Laney ...
... ναι, για τις φωτογραφίες μιλάω ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραία βρώμα ο Laney ...
... ναι, για τις φωτογραφίες μιλάω ;D

χαχαχαχαχ

είναι εισαγόμενη σκόνη εξ Αγγλίας, δεν τη ξεσκονίζω!!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Καταρχάς μπράβο για την προσπάθεια και την παρουσίαση αλάνια!

Με τόσα κλιπς μπόμπωσα και δυσκολεύομαι να βγάλω γνώμη για τα ενισχυτόνια...Αυτό που υποψιάζομαι αν δε με γελούν τα αυτία μου είναι ότι το κάθε καρντάσι έπαιζε με διαφορετική κιθάρα...Ή μπουρδες λέω;

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Μα τι συμπέρασμα περιμένεις να βγάλεις Νίκο μου; Εννοείται ότι το marshallάκι είναι πολύ μπροστά... ;D  ;D  ;D
Ναι παίζαμε με διαφορετικές κιθάρες (στο περίπου). Μια sg και δύο strat οι οποίες όμως φοράνε  μαγνήτες διαφορετικού προσανατολισμού!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Ωραίος ο Marshall, αλλά φαντάζομαι στο 3ο take θα ήταν πολύ δυνατά. Δε λέω ότι είναι κακό, αλλά εγώ λίγη ένταση να δώσω με μαλώνουν στο ασανσέρ.
Ο Vc μου αρέσει διαχρονικά και μου άρεσε και τώρα. Λέω να αρχίσω να βάζω 33Ε το μήνα στην άκρη και να τον πάρω του χρόνου τέτοιο καιρό.

Πολύ παιχνιδιάρικο τόπικ, μου άρεσε.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Laney all the way! :)


Μια παρατήρηση...
το κάθε παιδί έπαιξε αυτό που γούσταρε και αυτό που μπορούσε να παίξει, πιστεύω όμως ότι ο τρόπος παιξίματος ίσως έχει να κάνει και με τη μέθοδο ηχογράφησης που χρησιμοποιήθηκε.
Πιστεύω ότι ασυναίσθητα προσαρμόζουμε το παίξιμο μας ανάλογα με αυτό που ακούμε να βγαίνει από το μεγάφωνο.


Τα παιδιά όμως δεν το άκουγαν αυτό απ'ότι κατάλαβα, έπαιζαν ακούγοντας έναν connect ήχο και όχι αυτό που ακούμε εμείς στα clips.
Ψιλά γράμματα θα μου πείς αλλά έτσι για να'χουμε να λέμε... ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Laney all the way! :)


Μια παρατήρηση...
το κάθε παιδί έπαιξε αυτό που γούσταρε και αυτό που μπορούσε να παίξει, πιστεύω όμως ότι ο τρόπος παιξίματος ίσως έχει να κάνει και με τη μέθοδο ηχογράφησης που χρησιμοποιήθηκε.
Πιστεύω ότι ασυναίσθητα προσαρμόζουμε το παίξιμο μας ανάλογα με αυτό που ακούμε να βγαίνει από το μεγάφωνο.

Τα παιδιά όμως δεν το άκουγαν αυτό απ'ότι κατάλαβα, έπαιζαν ακούγοντας έναν connect ήχο και όχι αυτό που ακούμε εμείς στα clips.
Ψιλά γράμματα θα μου πείς αλλά έτσι για να'χουμε να λέμε... ;D


Για λόγους ταχύτητας και οικονομίας χρόνου ΚΑΙ χρημάτων , ειχαμε σαν σχέδιο το perf 1 να ειναι απλο ψιλοστραμ παιξιμο, το perf2 πιο walkin' και το perf3 πιο αγριο ροκ.
Δεν βαραγε κανεις παίκτης οτι του ερχόταν, και τους ευχαριστώ πάρα πολύ για την συνεργασία.


Το όλο εγχείρημα χρειάστηκε προσωπικά 3 ώρες για σχεδιασμό-στήσιμο-σετάρισμα,  2 ώρες παίξιμο/ηχογράφηση και άλλες 3 ώρες μορφοποίηση για να το καταλάβει ο κόσμος αναρτημένο. 
Επίσης χρειάστηκαν, 1 τσουρέκι,μισή μερέντα και μια καταδρομική για γεμιστά μπιφτέκια.
Τώρα αν καποιος πιστεύει πως υπάρχουν ελλείψεις, ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/12, 09:11 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ


Δεν βαραγε κανεις παίκτης οτι του ερχόταν, και τους ευχαριστώ πάρα πολύ για την συνεργασία.
Όταν έλεγα ότι το κάθε παιδί έπαιξε αυτά που γούσταρε δεν εννοούσα ότι βάραγε ότι του ερχόταν, μάλλον παρεξηγήθηκα. ;D


Για λόγους ταχύτητας και οικονομίας χρόνου ΚΑΙ χρημάτων , ειχαμε σαν σχέδιο το perf 1 να ειναι απλο ψιλοστραμ παιξιμο, το perf2 πιο walkin' και το perf3 πιο αγριο ροκ.
Αυτό που εννοούσα εγώ είναι ότι πχ για να παίξει κάποιος αυτό που αναφέρεις ως perf3 ίσως θα ήταν καλύτερα να ακούει αυτόν τον "άγριο ροκ" ήχο από το μεγάφωνο του ενισχυτή την ώρα που γράφει, να ξέρει δηλαδή αυτό που παίζει πως ακριβώς ακούγεται από το να υποθέτει πως θα ακουστεί.
Με άλλα λόγια να βρεί κάτι να παίξει στο οποίο θα τον έχει οδηγήσει και ο ίδιος ο ήχος.


Υποθέτω ότι το σκεπτικό ήταν (πέρα από την εξοικονόμηση χρόνου) να διασφαλιστεί ότι θα υπάρχει ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο παίξιμο και για τους 3 ενισχυτές, απλά εγώ λέω ότι ίσως θα μετρούσα περισσότερο αυτό που αναφέρω στην παραπάνω παράγραφο από το να υπάρχει identical παίξιμο.


Τώρα, αν το τέστ ήταν διαφορετικό όπου οι συγκρίσιμοι ήχοι θα ήταν πολύ πιο κοντά (όπως τα επιτυχημένα συγκριτικά μικροφώνων που έχεις κάνει στο παρελθόν) τότε το identical παίξιμο θα είχε όντως μεγάλη χρησιμότητα στο να μας βοηθήσει στην σύγκριση.


Δεν εννοώ βέβαια να έπαιζαν τελείως άλλα πράγματα για κάθε ενισχυτή, τα ίδια ρίφφς θα έπαιζαν και για τους τρείς, αλλά σε διαφορετικό take για τον κάθε έναν, ακούγοντας τον.


Όπως έγραψα και προηγουμένως, "ψιλά γράμματα".
Δεν έχω καμία πρόθεση να μειώσω την παρουσίαση που κάνατε, απλά τις σκέψεις μου γράφω...





Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Ωραίοι οι νέοι!!!! Ρε, μήπως θα βοηθούσε μία κιθάρα για όλους τους ενισχυτάδες (και όλοι για μία);;; Πχ διαφορετικά θα ακουστεί στον ίδιο ενισχυτή η low gain τελεκλάφτερ από την SG του hot.
Και μόνο για την προσπάθεια μπράβο αν και ελλείψει γεμιστών μπιφτεκίων δεν ξέρω κατά πόσο θα ολοκληρωνόταν το εγχείρημα!! :hungry :hungry :hungry :hungry
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε, μήπως θα βοηθούσε μία κιθάρα για όλους τους ενισχυτάδες (και όλοι για μία);;;

ουσιαστικά έχεις 3 κιθάρες σε 3 ενισχυτές....είναι αυτό που προτείνεις αλλά x3....

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Αν δεν εχει Fender τι να λεμε.............!!!  :P :P :P :P :P :P :P

Φιλοι μου πολυ ωραια δουλεια ευχαριστουμε για το χρονο και την προσπαθεια σας !!

Προσωπικα πηρα μια αποψη περι των ενισχυτων που δεν τους εχω ακουσει λαηβ αρα ...κανατε καλο !! (και ενισχυσατε την αποψη μου για την Fender χαχαχαχαχαχαχαχα)....

Εαν ψηνεστε για παρομοιο συγκριτικο για ενισχυτες ανω των 40 βατιων ευχαριστως να προσφερω χρονο και λυχνιες !!

Και παλι μπραβο για την ιδεα και την υλοποιηση.

Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Αν δεν εχει Fender τι να λεμε.............!!!  :P :P :P :P :P :P :P

Φιλοι μου πολυ ωραια δουλεια ευχαριστουμε για το χρονο και την προσπαθεια σας !!

Προσωπικα πηρα μια αποψη περι των ενισχυτων που δεν τους εχω ακουσει λαηβ αρα ...κανατε καλο !! (και ενισχυσατε την αποψη μου για την Fender χαχαχαχαχαχαχαχα)....

Εαν ψηνεστε για παρομοιο συγκριτικο για ενισχυτες ανω των 40 βατιων ευχαριστως να προσφερω χρονο και λυχνιες !!

Και παλι μπραβο για την ιδεα και την υλοποιηση.


μετα χαράς γείτονα, αρκει να μην διαλυθούν στην διαδρομή οι παππούδες  ;D ;D ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/10, 17:33
από zeoy
2 Απαντήσεις
3016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/10, 13:49
από Kosthrash
12 Απαντήσεις
4716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/12, 00:17
από dmantsio
2 Απαντήσεις
2149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/12, 13:08
από Dr Wolf
marshall class 5

Ξεκίνησε από dave85 Ενισχυτές

6 Απαντήσεις
3150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/12, 15:07
από Kosthrash
11 Απαντήσεις
4904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/12, 14:37
από zeoy
14 Απαντήσεις
16284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/14, 18:24
από sfanfan
14 Απαντήσεις
5303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/14, 12:39
από JoePerry
2 Απαντήσεις
4328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/15, 17:20
από kotsos.a
0 Απαντήσεις
22457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/15, 19:23
από sfanfan