Αποστολέας Θέμα: LP studio vs LP Ultra III  (Αναγνώστηκε 5137 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guitarlp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
LP studio vs LP Ultra III
« στις: 16/12/12, 19:20 »
καλησπέρα σε όλους!


είχα κατασταλλάξει σε αυτή την κιθάρα http://www.thomann.de/gb/epiphone_les_paul_ultra_iii_vs.htm


μιας και το budget μου ήταν γύρω στα 550 ευρώ.


Κοιτώντας τις "φτηνές" gibson βρήκα αυτή:


http://www.hieber-lindberg.de/Gibson-Les-Paul-Studio-Faded-Worn-Brown-315272.html


η ερώτηση είναι: κατά πόσο αξίζει τα ~ +150 ευρώ ή οχι.


Δεδομένου ότι η epiphone έχει επιπλέον shadow nanog μαγνήτη και λοιπά μπλιμπλίκια (usb, software)..


ευχαριστω


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #1 στις: 16/12/12, 19:38 »
Καλησπέρα και καλώς ήρθες....

ανάμεσα στις 2 εγώ θα έπαιρνα την Ultra III ακριβώς για τα έξτρα μπλιπλίκια που προσφέρει και κυρίως για τον Nanomag....εγώ θα τον χρησιμοποιούσα και έχω σκεφτεί πολλές φορές να βάλω έναν piezo...

από εκεί και πέρα...σκέψου τις ανάγκες σου και αποφάσισε... ;)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #2 στις: 16/12/12, 21:40 »
Στην περίπτωση της Gibson παίρνεις το logo στο headshock και maple καπάκι. Στην epi παίρνεις ένα τίμιο και ευέλικτο όργανο που δεν υπολείπεται σε τίποτα και απλά προσφέρει περισσότερα....epi δαγκωτό

Αποσυνδεδεμένος guitarlp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #3 στις: 17/12/12, 01:29 »
σίγουρα πληρώνεις το όνομα αλλά σκέφτομαι ότι οι Gibson κρατάνε την αξία πιο καλά από τις epiphone.


Θα μου πείτε γιατί θα την πουλήσεις? Δύσκολα μιας και όποια και αν πάρω θα τη κρατήσω για αρκετά χρόνια.


Στο θέμα ήχου η gibson έχει κάτι ουσιαστικο να προσφέρει σε σύγκριση με την epiphone?


Κάποιος που να έχει LP studio να μας πει την άποψη του?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #4 στις: 17/12/12, 01:46 »
Έχω στην κατοχή μου μια Gibson studio faded αλλά με μαονενιο καπάκι και burstbakers pro και και μια κορεατισα epi snakepit με jb/jazz μαγνήτες. Δεν είναι ίδια όργανα με αυτΑ που συγκρίνεις εσύ αλλά εγώ μιας και δεν εντυπωσιάζομαι από το headshock σου λέω με το χέρι στην καρδιά ότι προτιμώ την epi λόγω ήχου. Δλδ πιθανών να προτιμούσα την Gibson αν είχε αυτή τους jb/jazz πράγμα που τις κανει ισαξιες για μένα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #5 στις: 17/12/12, 11:23 »
σίγουρα πληρώνεις το όνομα αλλά σκέφτομαι ότι οι Gibson κρατάνε την αξία πιο καλά από τις epiphone.
αυτό μη το σκέφτεσαι καν....
δηλαδή μέχρι να έρθει η ώρα να την πουλήσεις θα παίζεις με μια υποδεέστερη (ίσως) κιθάρα για να πάρεις περισσότερα κατά την πώληση? κρίμα είναι....
εγώ σου λέω πως περισσότερο αξίζει να την ευχαριστηθείς τα χρόνια που θα τη χρησιμοποιείς και ας τη χαρίσεις μετά παρά το αντίθετο!

Αποσυνδεδεμένος guitarlp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #6 στις: 17/12/12, 20:55 »
ok. η απόφαση πάρθηκε. epi :)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #7 στις: 17/12/12, 21:51 »
Εγώ αν σε προλαβαίνω θα σου έλεγα να παίξεις και με τις δυο πριν τις αγοράσεις.
Αν και είχα ακούσει αρκετά αρνητικά σχόλια για την LP studio faded, όταν έπαιξα με ενός φίλους ξετρελάθηκα. Αφενός για την ποιότητά της και το βάρος της (ελαφριά σε σχέση με τις les paul traditional), το matt φινίρισμά της και βεβαίως βεβαίως το μπράτσο της.

Δεν το έχω ψάξει αλλά ας απαντήσουν τα παιδιά που τα ξέρουν καλύτερα.
Epiphone: Slim Taper D Profile
Gibson Studio Faded: 50s Rounded Neck Profile

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο καθώς δεν έχω ασχοληθεί λεπτομερώς με τις gibson, αλλά πίστεψέ με, το μπράτσο σε μία κιθάρα είναι το Α και το Ω για το playability. Τί να τον κάνεις τον "ήχο" και τους "καλύτερους" μαγνήτες ή το φινίρισμα αν δεν σε βολεύει στο παίξιμο????

Ας γράψουν οι συμφορουμίτες αν όντως υπάρχουν διαφορές και σίγουρα προσπάθησε να παίξεις έστω με παραπλήσια μοντέλα. Μην αγοράζεις στα τυφλά.

Φιλικά
Παναγιώτης
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #8 στις: 17/12/12, 22:04 »
πολύ σωστή η παρατήρηση του Mistral....
έχει γραφτεί πολλές φορές στο φόρουμ αλλά καλό είναι να επαναλαμβάνεται....

αν δεν είσαι πολύ έμπειρος, ώστε να είσαι 100% σίγουρος πως τα αναφερόμενα specs σε βολεύουν, πάντα να βρίσκεις να δοκιμάζεις τα όργανα από κοντά!

όπως και να χει, με το καλό η αγορά

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #9 στις: 17/12/12, 22:49 »
Μου κανει εντύπωση αυτό που λες για το βάρος αλλά όπως είπα η faded που έχω στα χέρια μου έχει μαονενιο καπάκι και ίσως γι'αυτό είναι θεοβαρη...η epi μου είναι πεπουλο μπροστά της. Από μαγνήτες φυσικά η Gibson έχει ανώτερους σε στοκ μορφή αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα εάν δεν σε καλύψει η epi. Αντιθέτως nanomag δεν μπορείς να βάλεις εκ των υστέρων.(δυστυχώς εμένα δεν έχει καμία)
Τέλος το μανίκι δεν έχει να κανει Gibson vs epi αλλά με το καθαυτό μέγεθος. Το slim taper είναι πιο λεπτό είτε τοφοράει Gibson είτε epi. Εμένα με βολεύει καλύτερα μιας και έχω κοντά δάχτυλα αλλά και στο 50s δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. Βέβαια μόνο αν δοκιμάσει ο φίλος θα δει τι τον βολεύει καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #10 στις: 17/12/12, 23:31 »
kkmspm καταρχήν για το μπράτσο μία αποσαφήνιση. Δεν αναφέρω πως τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ gibson και Epiphone. Αναφέρομαι αποκλειστικά στα δύο μοντέλα μεταξύ τους και είδα πως υπάρχει διαφορά στο μπράτσο (slim taper vs 50s). Τη στιγμή λοιπόν που υπάρχει διαφορά όπως λες, θεωρώ πως ο φίλος μας πρέπει να το ψάξει λίγο καλύτερα πριν παραγγείλει. Σαφέστατα και το μανίκι δεν έχει να κάνει με το όνομα στο headstock. :) :)
Όσο για το βάρος, τί να σου πω. Εμένα το βάρος της faded που δοκίμασα μου φάνηκε ελάχιστα πιο βαρύ από strat.

Προσοχή όμως, δεν συγκρίνω gibson και epiphone. Το σχόλιό μου αφορά αποκλειστικά στις διαφορές στο μπράτσο, απ'όσο είδα μέσω των specs τους. ;)

Have fun!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #11 στις: 17/12/12, 23:35 »
 ;)
Ακριβώς τα ίδια λεμε ;)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #12 στις: 17/12/12, 23:41 »
Ωραία, τουλάχιστον να βοηθήσουμε το παλικάρι μην το μπερδέψουμε περισσότερο! :) :)
Εμείς, με τον ένα ή άλλο τρόπο θα συνεννοηθούμε! χαχα
Take care!

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος guitarlp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #13 στις: 05/01/13, 04:07 »
λοιπόν πήρα την epi τελικά.

Για την epi ultra III λοιπόν....

Τι μου άρεσε:
1) γενικά η κιθάρα κάθετε πολύ ευχάριστα στα πόδια μου ( ;) ) και βολέυει απίστευτα αυτό το κενό που έχει στο πίσω μέρος. Έτσι ο θώρακας μου δεν βρίσκει σε γωνία και είναι πολύ πιο άνετο το παίξιμο.
2) ωραίο χρώμα, vintage burst, κούκλα είναι
3) ο ήχος έχει αυτό το les paulιστικο της gibson και οι μαγνήτες έχουν καλό sustain
4) μετρίου βάρους, ιδανικό θα έλεγα.
5) nano mag - ώραια μαγκιά
6) οι χορδές μένουν In tune αρκετά καλά - πολύ καλύτερα από την προηγούμενη μου

Τι δεν μου άρεσε (είμαι ψείρας το λέω)
1) το 1ο τάστο είναι απαράδεκτο. Στο κάτω του μέρος του και στην κορυφή του, εκεί που κάνει το βουναλάκι εχει κάτι σαν χαρακιά και όταν κάνω σήκωμα νιώθω την χορδή να γδέρνεται πάνω του
2) το χρώμα σε ένα σημείο έχει μια γρατζουνίτσα 3 χιλιοστών
3) Υπό το φως της λάμπας το βερνίκι δεν φαίνεται παντού ομοιόμορφο
4) Η γραμμή που κάνει ακολουθεί την περίμετρο της κιθάρας δεν είναι σταθερή στην πορεία της, έχει γίνει με το χέρι το οποίο δεν ήταν σταθερό (απόκλιση κάτι λιγότερο απο χιλιοστό θα έλεγα, αλλά φαίνεται από κόντα)
5) Το κλασσικό πρόβλημα.. Όταν βαράω δυνατά σε μερικά σημεία η χορδή ακουμπάει στα τάστα και κάνει αυτό το (μπρλπμμμ)
6) Το usb είναι για τα πανυγήρια.. Έχει αισθητό delay Και όταν το δοκίμασα με guitar rig δεν μου άρεσε ο ήχος.. Επίσης ο πάνω μαγνήτης (bridge) ΔΕΝ δούλευε με το usb!!!! (αυτό είναι σοβαρό)
7) Οι επαφές της μπαταρίας δεν είναι σταθερές κάπου, οπότε θέλει προσοχή στην αλλαγή μην τραβηχτεί τίποτα από τα ηλεκτρικά της κιθάρας
8 ) Ξέρω ότι κάποια στιγμή θα την αλλάξω για gibson  ;D

Αυτά.. Γενικά είμαι ευχαριστημένος? Ναι, 510 ευρώ για το σύνολο είναι τίμια λύση. Ενθουσιασμένος? Όχι ιδιαίτερα.

Προφανώς θα γίνει σετάρισμα, οπότε και θα διορθωθούν μερικά προβληματάκια.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/13, 11:14 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #14 στις: 05/01/13, 04:15 »
Καλορίζικη!

1)αυτό όντως είναι σοβαρό(βασικά, ενοχλητικό περισσότερο)...την πήρες από Ελλάδα ή έξω? αν είναι από εδώ να τους το πεις
2)είσαι ψείρας...
3)είσαι ψείρας...
4)είσαι ψείρας... ;D
5)θα διορθωθεί με το σετάπ
6)το latency δε νομίζω να οφείλεται στο σύστημα της κιθάρας αλλά στον υπολογιστή σου και στις ρυθμίσεις του....τον έχεις δοκιμάσει με άλλο setup και δεν είχε καθόλου καθυστέρηση?
7)αυτό όντως θέλει λίγο προσοχή....

θ'αργήσεις να την αλλάξεις! ;)

καλά παιξίματα!! ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος guitarlp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #15 στις: 05/01/13, 04:22 »

ευχαριστώ!  ;D

με το guitar rig έχω ακόμα πολλά να ψάξω μιας και είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ. Το ρύθμισα να δουλεύει στην κάρτα ήχου της μητρικής ενώ έχω και μια external της creative.
Πιθανώς με την creative να έχω καλύτερη απόκριση.


Επίσης με το usb όταν δεν έπαιζα άκουγα πολύ θόρυβο, τζζζ ξέρετε.


// από το thomann την πήρα (μου την φέρανε δηλαδή  ;D [size=78%])[/size]

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: LP studio vs LP Ultra III
« Απάντηση #16 στις: 05/01/13, 11:18 »
Το μόνο που θα με προβλημάτιζε σοβαρά είναι το σημείο 6, ότι δηλαδή το USB δεν δουλεύει με τον bridge μαγνήτη. Tα υπόλοιπα είναι κατά τη γνώμη μου ελάχιστης σημασίας, αλλά αν εσένα σε χαλάνε, ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς το ενδεχόμενο επιστροφής της κιθάρας για να σού στείλουν άλλο κομμάτι. Μπορεί να είσαι τυχερός και το επόμενο να είναι καλύτερο από πολλές απόψεις, λειτουργικές και αισθητικές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
74 Απαντήσεις
53609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 11:13
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
10 Απαντήσεις
5458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/09, 19:29
από skipper37
6 Απαντήσεις
2794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 14:45
από kostasmel
0 Απαντήσεις
1746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 11:04
από MakisSRV
20 Απαντήσεις
7601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 19:03
από Jezus
0 Απαντήσεις
2172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/11, 11:46
από KOSTARAS75
12 Απαντήσεις
3674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/12, 13:11
από Kosthrash
11 Απαντήσεις
6527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/12, 00:57
από freemind
6 Απαντήσεις
5149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/15, 13:49
από adr1anos
29 Απαντήσεις
15075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/18, 13:57
από panixgr