Αποστολέας Θέμα: mesa studio preamp rack clip  (Αναγνώστηκε 5427 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iliasAEK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
mesa studio preamp rack clip
« στις: 21/04/14, 16:17 »
Γεια σας παιδια και χρονια πολλα!Ενα κλιπακι με ηχους απο το ρακακι μου !
https://www.youtube.com/watch?v=bAPf51sNROU&feature=youtu.be[/font]

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: mesa studio preamp rack clip
« Απάντηση #1 στις: 28/04/14, 20:04 »
Ωραίο εργαλείο!
Τους ήχους τους σκάλισες μόνος σου ή κυκλοφορούν έτοιμα preset; (π.χ. για τα τραγούδια που παίζεις)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: mesa studio preamp rack clip
« Απάντηση #2 στις: 06/05/14, 20:32 »
Μπορει να ειναι και ο παλιος μου προενισχυτης αυτος. Απο αθηνα τον πηρες και ποτε?
Απιστευτο εργαλειο. Τοσο γκαζι και τοσο touch sensitivity. Ειχα το triaxis για συγκρισεις και μπορω να σου πω οτι μπορει να μην αποθηκευει presets αλλα ειναι καλυτερο το studio σε ηχο. Για live ισως να προτιμουσα το triaxis.

Ο συνδυασμος με το fifty/fifty ειναι κατα τη γνωμη του mesa mark σχεδιαστη ο,τι πιο κοντινο στο Mark IIC+ παρα την απουσια simulclass. Κυκλοφορουν καποια ετοιμα depth mods για το fifty/fifty για την παλαιοτερη εκδοχη, αλλα δεν χρειαζονται ειδικα με το graphic.


Αν ομως βαλεις depth control δοκιμασε να σβησεις το graphic εντελως. Εναν απο τους καλυτερους ηχους τον ειχα παρει με το να το συνδεσω στον τελικο του peavey XXX. Μαγεια.


Επισης να σου πω οτι οι εξοδοι Α/Β με ειχαν ταλαιπωρησει, μια επαιζε η μια μια η αλλη, πολυς κοσμος το ειχε σαν προβλημα.

Υποψην οτι αν θες το δυνατοτερο/ζωντανοτερο ηχο απο το studio preamp το παιρνεις απο το line out της loop. Δεν περναει απο το speaker simulator, ουτε απο τα A/B ειναι μονοφωνικος αλλα καπως καλυτερος αλλα και λιγοτερο σφικτος. Το DI του μαρεσει πολυ επισης. Τα A/B out ειναι solid state buffered επισης αλλαζει τον ηχο, αναλογα και με το γουστο.

Τι μηχανακι, τι μου θυμισες. Ο hetfield εχει ενα μονιμα μετα το triaxis (!) του, το εχει ξηλωσει και εχει βαλει μονο τα graphic eq, δυο απο δυο studio preamp μεσα!

Αποσυνδεδεμένος iliasAEK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: mesa studio preamp rack clip
« Απάντηση #3 στις: 13/05/14, 00:16 »
Ωραίο εργαλείο!
Τους ήχους τους σκάλισες μόνος σου ή κυκλοφορούν έτοιμα preset; (π.χ. για τα τραγούδια που παίζεις)
Καλησπερα!
Κυριως ειναι ετοιμα presets με λιγο πειραγμα!!
Ευχαριστω για το σχολιο φιλε μου :) [size=78%]!![/size]

Αποσυνδεδεμένος iliasAEK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: mesa studio preamp rack clip
« Απάντηση #4 στις: 13/05/14, 00:19 »
Μπορει να ειναι και ο παλιος μου προενισχυτης αυτος. Απο αθηνα τον πηρες και ποτε?
Απιστευτο εργαλειο. Τοσο γκαζι και τοσο touch sensitivity. Ειχα το triaxis για συγκρισεις και μπορω να σου πω οτι μπορει να μην αποθηκευει presets αλλα ειναι καλυτερο το studio σε ηχο. Για live ισως να προτιμουσα το triaxis.

Ο συνδυασμος με το fifty/fifty ειναι κατα τη γνωμη του mesa mark σχεδιαστη ο,τι πιο κοντινο στο Mark IIC+ παρα την απουσια simulclass. Κυκλοφορουν καποια ετοιμα depth mods για το fifty/fifty για την παλαιοτερη εκδοχη, αλλα δεν χρειαζονται ειδικα με το graphic.


Αν ομως βαλεις depth control δοκιμασε να σβησεις το graphic εντελως. Εναν απο τους καλυτερους ηχους τον ειχα παρει με το να το συνδεσω στον τελικο του peavey XXX. Μαγεια.


Επισης να σου πω οτι οι εξοδοι Α/Β με ειχαν ταλαιπωρησει, μια επαιζε η μια μια η αλλη, πολυς κοσμος το ειχε σαν προβλημα.

Υποψην οτι αν θες το δυνατοτερο/ζωντανοτερο ηχο απο το studio preamp το παιρνεις απο το line out της loop. Δεν περναει απο το speaker simulator, ουτε απο τα A/B ειναι μονοφωνικος αλλα καπως καλυτερος αλλα και λιγοτερο σφικτος. Το DI του μαρεσει πολυ επισης. Τα A/B out ειναι solid state buffered επισης αλλαζει τον ηχο, αναλογα και με το γουστο.

Τι μηχανακι, τι μου θυμισες. Ο hetfield εχει ενα μονιμα μετα το triaxis (!) του, το εχει ξηλωσει και εχει βαλει μονο τα graphic eq, δυο απο δυο studio preamp μεσα!
Καλησπερα φιλε!
Τον πηρα πριν κανα δυο χρονια απο το kithara forum απο ενα παιδι που νομιζω ειχε ψευδωνυμο bard η κατι τετοιο!
Ειμαι ξετρελαμενος με το εργαλειο..
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα που γραφεις!!
Σευχαριστω πολυ :) !
 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: mesa studio preamp rack clip
« Απάντηση #5 στις: 13/05/14, 17:06 »
πολυ ωραιο ηχητικα!!! Μπραβο!

Αποσυνδεδεμένος iliasAEK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: mesa studio preamp rack clip
« Απάντηση #6 στις: 14/05/14, 01:44 »
πολυ ωραιο ηχητικα!!! Μπραβο!
Σευχαριστω (και απο δω :) ..)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
11879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/05, 23:05
από Gabriel6th
Rack Effects...???????

Ξεκίνησε από Petrucci Τα καλύτερα...

15 Απαντήσεις
6102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/05, 01:07
από Johnie Darko
New Rack...

Ξεκίνησε από Status Seeker Ενισχυτές

22 Απαντήσεις
7878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 00:34
από Jezus
Rack set up or...

Ξεκίνησε από Panagiotisrx7 « 1 2 » Ενισχυτές

32 Απαντήσεις
10602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 10:17
από jabarlee
27 Απαντήσεις
9886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:44
από Stel Andre
2 Απαντήσεις
2010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/09, 22:07
από Jezus
3 Απαντήσεις
2710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/13, 16:53
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/13, 15:09
από iliasAEK
0 Απαντήσεις
1846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/13, 14:12
από iliasAEK
Preamp rack

Ξεκίνησε από giorgos1990 « 1 2 » Ενισχυτές

25 Απαντήσεις
9439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/15, 19:00
από giorgos1990