Αποστολέας Θέμα: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann  (Αναγνώστηκε 6118 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
 Παίδες out of the blue θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με αυτά τα προϊόντα…  Value for money, ποιότητα κατασκευής, φιλικότητα προς τον χρήστη (και όλα τα συναφή)…


αρχικά περί τροφοδοτικού ο λόγος.
επιλογή (α): http://www.thomann.de/gr/cioks_pussy_power.htm
             (β): http://www.thomann.de/gr/voodoo_labpedal_power_2_plus.htm
             (γ): http://www.thomann.de/gr/trex_fuel_tank.htm και εναλλακτικά της ίδια εταιρίας  http://www.thomann.de/gr/t_rex_fuel_tank_goliath.htm

τα περισσότερα πετάλια είναι 9V (τα mΑ μην μου τα ρωτάτε) με μόνη εξαίρεση ένα echo 12V και το memory man της EHX που είναι στα 24V (και αυτή τη στιγμή τραβάει juice ξεχωριστά απο δικό του αντάπτορα/μετασχηματιστή)...  Εχω το κλασσικό Harley Benton PowerPlant αλλά θέλω ένα άλλο τροφοδοτικό, λιγότερα βαβουριάρικο, το οποίο θα μου καλύπτει ενα 80% με 85% των πεταλιών μου ωστε το Harley να δουλεύει επικουρικά...

περι buffer/booster...

επιλογή (α) : http://www.thomann.de/gr/mxr_mc406_audio_electronics_buffer.htm
επιλογή (β) : http://www.thomann.de/gr/empress_effects_buffer.htm

αναγκαστικά απο τον thomann καθώς είναι πιο εύκολη η παράδοση... (υπάρχουν dedicated bass buffers αλλά αν κοστίζουν 300€+ μαζί με την μεταφορά είναι overkill για τον προϋπολογισμό μου)....

ένας φίλος πρότεινε αυτό σαν budget επιλογή : http://www.thomann.de/gr/bbe_sonic_stomp.htm (αλλά δεν γράφει τπτ για buffer)

αν τώρα μπορείτε να προτείνετε και εναλλακτικές λυσεις ακόμα καλύτερα ...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/14, 15:10 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #1 στις: 06/10/14, 17:02 »
δυστυχως δεν ξερω να βοηθησω στο ερωτημα σου...αλλα εχω σκοπο να αγορασω το harley benton powerplant, το οποιο αν δε κανω λαθος, παλια ελεγε οτι εχει isolated outputs "ενω τωρα οχι ???" Αυτο εχεις και εσυ? τι προβλημα εχεις? Τι εννοεις βαβουριαρικο????
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant.htm

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #2 στις: 06/10/14, 17:51 »
το harley benton powerplant, το οποιο αν δε κανω λαθος, παλια ελεγε οτι εχει isolated outputs "ενω τωρα οχι


μάλλον μπερδεύεσαι με το junior το οποίο έχει isolated εξόδους
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #3 στις: 06/10/14, 18:49 »
αληθώς, το Jr έχει isolated outputs, ωστόσο έχει 5 εξόδους (των 9V και 125mA παρακαλώ) αντί των 8 του Power Plant (οι οποίες είναι στα 9V αλλά στα 62,5 mA).  To μόνο που το σώζει είναι οι δυο 12V outputs (AC και DC των 500mA).  To πρόβλημα μου (που το είχα αναφέρει σε παλιότερο post) είναι πως το δικό μου καίει τις ασφάλιες... έχει κάμποσο καιρό να το κάνει τώρα ωστόσο ο φόβος μένει... ;D   όσον αφορά το "βαβουριάρικο" έχει να κάνει πως εγω το έχω δίπλα στα πετάλια μου... τα οποία τσιμπάνε ένα static white noise... φαντάσου σαν να παίζεις με την κιθάρα σου δίπλα σε ενα ανεμιστήρα ή διπλα στο rooter σου... κάτι τέτοιο (χωρίς να είναι ακριβώς αυτό).  ::)

έλεγα πως ένα ακριβότερο power supply διαχειρίζεται καλύτερα το ρεύμα χωρίς το bleed off που κάνει να περναει στον ήχο...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #4 στις: 06/10/14, 19:29 »
Τα Voodoo Lab ήταν και είναι επιλογή πάρα πολλών επαγγελματιών. Τα τελεταία χρόνια και η Cioks έχουν κάνει πολύ καλό όνομα. Για τα T-rex δε θα 'βαζα και το χέρι μου στη φωτιά.


Όσο για buffer μήπως το παρακάνεις; Τα χρειάζεσαι όλα τα extra; H Visual Sound έχει τη φήμη ότι έχει πολύ καλό buffer στα buffered πετάλια της (μπορώ να το επιβεβαιώσω από τον compressor της που έχω) και νομίζω τον βγάζει και σε standalone. Δεν ξέρω βέβαια αν προτείνεται για μπάσο.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #5 στις: 06/10/14, 19:35 »
χμ...δλδ να παω για junior? για την ωρα εχω 4 πεταλια αλλα λογικα καποια στιγμη θα επεκταθω στα 7 συνολο. Λογικα θα τα σηκωνει το junior... ::) ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #6 στις: 06/10/14, 19:57 »
Εγώ άνετα βάζω το χέρι μου στην φωτιά για το TRex Chameleon, κλείνει τώρα 3 χρόνια μαζί μου, με 2 Eventide -Factors επάνω του (12v, 300mA έκαστο!..) συν τα υπόλοιπα και δεν έχει ανοίξει μύτη, έχω ξεχάσει το όλο θέμα τροφοδοτικό, τελεία.-
Το Goliath το βρίσκω ακριβό και overkill.

Για buffer θα διάλεγα άνετα το Empress, είναι απίθανη εταιρία, έχω 4 πετάλια τους και είναι όλα καταπληκτικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/14, 20:00 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #7 στις: 06/10/14, 22:40 »
καποια στιγμη θα επεκταθω στα 7 συνολο. Λογικα θα τα σηκωνει το junior... ::) ::) ::) ::)

έχει 5 εξόδους :P
βέβαια αυτό δε σημαίνει οτι δε μπορεί να μπει ενα daisy-chain σε κάποιες απο αυτές ώστε να τροφοδοτήσει 2 πετάλια αρκεί να μην απαιτούν περισσότερο ρεύμα απο αυτο που μπορεί να δώσει η κάθε έξοδος
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #8 στις: 07/10/14, 10:02 »
Ε ναι βρε. Εννοείται με daisy chain  ;D
Παίζουν και κάποια joyo που λένε ότι έχουν isolated outputs. Τα έχει δοκιμάσει κανένας;
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/14, 10:04 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #9 στις: 07/10/14, 11:31 »
Εγώ άνετα βάζω το χέρι μου στην φωτιά για το TRex Chameleon, κλείνει τώρα 3 χρόνια μαζί μου, με 2 Eventide -Factors επάνω του (12v, 300mA έκαστο!..) συν τα υπόλοιπα και δεν έχει ανοίξει μύτη, έχω ξεχάσει το όλο θέμα τροφοδοτικό, τελεία.-
Το Goliath το βρίσκω ακριβό και overkill.

Για buffer θα διάλεγα άνετα το Empress, είναι απίθανη εταιρία, έχω 4 πετάλια τους και είναι όλα καταπληκτικά.



Δεν έχω καμιά εμπειρία με προϊόντα της T-rex. Απλά μου είχε κάνει αρνητική εντύπωση το ότι στο junior είναι isolated οι 9volt-ες ενώ στο classic (των 166 Ευρώ) όχι. Πάντως στο site τους (αυτή τη στιγμή που κοίταξα) λένε τι και πού είναι isolated και τι όχι. To ότι το chameleon παίζει απροβλημάτιστα με τα 2 eveνtide απάνω (+ υποθέτω και μερικά 9βολτα απάνω) είναι όντως πολύ θετικό και η τιμή του (ίδια με του classic) φαίνεται απόλυτα δικαιολογημένη.


Προσωπικά κάνω τη δουλειά μου (8 9βολτα, αναλογικά και ψηφιακά) μια χαρά με daisy-chained το ταπεινό One Spot. Κάλλιστα βέβαια με daisy chain μπορούν να προκύψουν προβλήματα ειδικά με δύστροπα ψηφιακά πετάλια κι ας μην τραβάνε πολύ ρεύμα. Για τέτοιες περιπτώσεις και πολύ περιορισμένο budget ίσως ρίσκαρα με ένα http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant_junior.htm

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #10 στις: 07/10/14, 13:27 »
Παίζουν και κάποια joyo που λένε ότι έχουν isolated outputs. Τα έχει δοκιμάσει κανένας;


ένας φίλος έχει για το μπασο του αυτό : http://www.joyoaudio.com/en/product/show_154.html (έχει κάποια Death by Audio πετάλια, έναν κομπρέσορα και σίγουρα κάτι Dwarfcraft Devices και του τρέχουν τζάμι).

isolated outputs έχει αυτό http://www.joyoaudio.com/en/product/show_174.html
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #11 στις: 07/10/14, 16:31 »
Πάντως στο site τους (αυτή τη στιγμή που κοίταξα) λένε τι και πού είναι isolated και τι όχι. To ότι το chameleon παίζει απροβλημάτιστα με τα 2 eveνtide απάνω (+ υποθέτω και μερικά 9βολτα απάνω) είναι όντως πολύ θετικό και η τιμή του (ίδια με του classic) φαίνεται απόλυτα δικαιολογημένη.
Ναι, εδώ http://www.t-rex-effects.com/fueltank-chameleon/ λέει ότι είναι "Noise-cancelling galvanic isolated outputs".
Βγάζει και νόημα, δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς από την στιγμή που ΚΑΘΕ έξοδος είναι selectable αναφορικά με το voltage που παρέχει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #12 στις: 07/10/14, 17:08 »
Mε έχεις ψήσει αρκετά για το Chameleon... μια τελευταία ερώτηση/σύγκριση όμως...

Το chameleon σε σχέση με το φθηνό Cioks; http://www.thomann.de/gr/cioks_dc8.htm

Πάντως πρέπει να παραδεχτώ πως ειλικρινά η παραγωγή περιφεριακών έχει περάσει σε άλλο επίπεδο... (όχι πως το ήξερα και απο πρίν) αλλά το Voodoo Lab Pedal Power 2 Plus κάνει emulate σε δύο outputs χαμηλότερα variable Volts γιατί -και καλά- κάποια πετάλια παρουσίαζαν "πιο ενδιαφέρον ήχο" όταν οι μπαταρίες ήταν στα τελευταια τους...  :o

ok... thats where i draw my line....  ;D

απλά θα πάω σπίτι μου και θα αγοράσω ένα ps ή κάτι άλλο... θα είναι πιο απλό...  :-X
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #13 στις: 07/10/14, 21:36 »
χμ...δλδ να παω για junior? για την ωρα εχω 4 πεταλια αλλα λογικα καποια στιγμη θα επεκταθω στα 7 συνολο. Λογικα θα τα σηκωνει το junior... ::) ::) ::) ::)

6 πετάλια με το junior και απασχολώ 3 εξόδους...Μάλιστα το daisy chain για 5 πετάλια εμπεριέχεται στη συσκευασία, καθώς και ένα καλώδιο για 18v πετάλι, απασχολώντας 2 εξόδους. Δεν έχω προβλήματα με θόρυβο ή κάτι άλλο, γενικά είναι τίμια αγορά!

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #14 στις: 08/10/14, 09:51 »
Sorry for being blue... αλλά υπάρχει κάποιος κανόνας ανάμεσα σε output, mA, Volts, AC, DC και daisy chain;

Δλδ μπορώ σε ένα output πχ 9V και 65mA με 100mA να βάλω ένα daisy chain και να συνδεσω θεωρητικά άπειρα πετάλια  :(

(το ξέρω, το ξέρω έπρεπε να προσέχω περισσότερο στο μάθημα της φυσικής στο λύκειο...  ;D )
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #15 στις: 08/10/14, 10:58 »
Δεν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνω σωστά αυτό που ρωτάς αλλά, εφόσον τα πετάλια είναι ίδια volt με την έξοδο (9v συνήθως) και είναι ίδιο "είδος" εξόδου (DC όπως τα περισσότερα πετάλια), τότε αρκεί το σύνολο των mA που τραβάνε τα πετάλια να είναι λιγότερο από τα mA που δίνει η έξοδος.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #16 στις: 08/10/14, 11:23 »
το daisy chain συνδέει τα πετάλια παράλληλα ώστε στα άκρα του το καθένα να έχει την απαιτούμενη διαφορά δυναμικού (τάση σε Volts) , στη συγκεκριμένη 9V συνεχούς (DC).
δε μπορείς να συνδέσεις στο τροφοδοτικό αυτό πετάλι που λειτουργεί στα 12V (μπορείς αλλά πιθανότατα θα υπολειτουργεί)  όπως δε μπορείς να συνδέσεις πετάλι που δουλεύει με εναλλασσόμενο (AC)
επίσης , όπως είπε και ο Ριχάρδος, δε θα πρέπει να το άθροισμα των ρευμάτων (i σε mA) των πεταλιών να υπερβαίνει αυτό που μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Περι αγοράς Power supply και Buffer απο τον Τhomann
« Απάντηση #17 στις: 08/10/14, 11:34 »
..και μιάς και έγινε συζήτηση για το isolated, έχετε υπόψιν ότι τα πετάλια που μπαίνουν σε daisy chain ΔΕΝ είναι isolated μεταξύ τους!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
14777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 22:32
από profsokin
3 Απαντήσεις
2203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/07, 11:23
από Fteo
16 Απαντήσεις
6194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/08, 19:06
από Billar4s
5 Απαντήσεις
3069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/09, 16:11
από freemind
8 Απαντήσεις
3295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/09, 11:25
από Pandemonium
8 Απαντήσεις
6444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 09:26
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 15:10
από awarlord
buffer

Ξεκίνησε από harrisxr650 Εφέ

9 Απαντήσεις
4270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 21:02
από adr1anos
23 Απαντήσεις
5991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/11, 22:20
από Υπνοβάτης...
34 Απαντήσεις
7850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/12, 02:26
από PetrosHM