Αποστολέας Θέμα: Πεταλακια  (Αναγνώστηκε 5048 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blackended2000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Πεταλακια
« στις: 12/10/15, 22:06 »
Παιδια εχω εναν ενυσχιτη Line 6 IV 30Watt και θελω να μου προτεινετε καποια πεταλακια, αλλ και τι καλωδια πρεπει να παρω, γιατι ειμαι εντελως ασχετος με τα πεταλακια.

ΤΑ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛ, ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΗΧΟ PANTERA,METALLICA,SLAYER Η ΟΤΙ ΒΑΡΥ ΥΠΑΡΧΕΙ


Ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας!!!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #1 στις: 13/10/15, 01:55 »
Γειά σου παιδί

Ο ενισχυτής σου έχει ένα σορό προσομοιώσεις και εφέ που μπορεί να μη χρειαστείς καν πετάλια για αρχή! Ίσως κάποιο footswich για να κοντρολλάρεις τα καλούδια του
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #2 στις: 13/10/15, 12:24 »
Συμφωνώ και εγώ, πρόσθετα έχουμε την αρχή ότι:
Ψηφιακή παραμόρφωση + Αναλογική παραμόρφωση = Λάσπη.

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν σε καλύπτει ο ενισχυτής με τις δυνατότητες που έχει για metal. Όμως εάν αυτό ισχύει, ένας καλύτερος ενισχυτής θα ήταν μία καλύτερη βάση για να κτίσεις τον ήχο σου, παρά τα πετάλια, που στον δικό σου δεν θα τα πολυκαταλάβεις.

Τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις που δεν το έχεις τώρα?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Blackended2000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #3 στις: 13/10/15, 15:25 »
Συμφωνώκαι εγώ, πρόσθετα έχουμε την αρχή ότι:
Ψηφιακή παραμόρφωση + Αναλογική παραμόρφωση = Λάσπη.

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν σε καλύπτει ο ενισχυτής με τις δυνατότητες που έχει για metal. Όμως εάν αυτό ισχύει, ένας καλύτερος ενισχυτής θα ήταν μία καλύτερη βάση για να κτίσεις τον ήχο σου, παρά τα πετάλια, που στον δικό σου δεν θα τα πολυκαταλάβεις.

Τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις που δεν το έχεις τώρα?..


Μαλλον φταιει και η κιθαρα, γιατι ξερω οτι καλυτερα ηταν να παρω πρωτα καλο ενυσχιτη και μετα καλη κιθαρα, αλλα εχω δοκιμασει παρα πολλα κουρδισματα (Drop D, Drop C, C#) αλλα παλι δεν με καλυψαν. Εχω πειραματιστει αρκετα με αυτον τον ενυσχιτη και αυτο που ζηταω ειναι ενα πεταλακι για να μου βγει πιο φτηνο απο το να αγορασω μια καινουργια κιθαρα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #4 στις: 13/10/15, 16:26 »
Τι κιθάρα έχεις; Το θέμα σου είναι ο ενισχυτής, αν θες να φτιάξεις τον ήχο ξεκινάς από τον ενισχυτή σου. Κανένα πεταλάκι δεν θα σου βελτιώσει την κατάσταση με τον Line6, γιατί απλά δεν είναι φτιαγμένος για τέτοια πράγματα.
Αν τώρα θες να πάρεις ένα πεταλάκι και μία κιθάρα, δεν ψάχνεις να βελτιώσεις τον ήχο σου, αλλά να πάρεις ένα πεταλάκι και μία κιθάρα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #5 στις: 13/10/15, 17:00 »
Σωστός ο σφάν!
Η αλλαγή στα κουρδίσματα δε θα σου κάνει κάτι στον ήχο

Προτείνω εκ νέου να σκαλίσεις τον ενισχυτή σου ωστε να ανακαλύψεις τις δυνατότητές του που ώς modelling μηχάνημα είναι σίγουρα πάρα πολλές
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #6 στις: 13/10/15, 17:20 »
Blackie σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά προτού αρχίσεις να πετάς ενισχυτές/κιθάρες σκέψου το εξής…

Ποιες μπάντες αναφέρεις ;

Pantera, Metallica, Slayer.  Μάλιστα… 

Πού έχεις ακούσει /ακούς αυτές τις μπάντες;  Στα cd που έχεις σπίτι σου.  Δλδ μιλάς για μουσικούς που γράφουν με ακριβά όργανα, σε ακριβά studios, πλαισιωμένοι από εξίσου ακριβά μηχανήματα.  Και σκέψου πως ό,τι ΔΕΝ τους αρέσει το φτιάχνουν αργότερα με overdubs, pro-tools και λοιπές μαγγανείες  κάτι τύποι σαν τους Rick Rubin, Bob Rock και Terry Date (απλά χτύπα να δεις που έχουν παραγωγή αυτοί οι άνθρωποι !!!).  Οπότε man η σκληρή πικρή αλήθεια είναι πως με ένα πετάλι ΔΕΝ θα ακούγεσαι σαν αυτούς… 

Ακόμα και αν πάρεις μερικά ακριβά πετάλια (200€-350€ ανά κομμάτι - και δεν θα θέλεις τουλάχιστον ένα overdrive/distortion, fuzz, wah, booster?) έναν αξιοπρεπή ενισχυτή και  μια κιθάρα με καλούς μαγνήτες και αν παίζεις σχετικά δυνατά τότε θα προσεγγίζεις τον ήχο που έχεις στο μυαλό σου…  (έχεις ακούσει fuzz σε volume 2/3; Αίσχος !!!)

Και στο λέει ένας άνθρωπος που έχει φάει με το κουτάλι τις βρωμιές…

Αν τώρα θέλεις βρωμιά εδώ και τώρα άρχισε να κοιτάς Death By Audio, Dwarfcraft Devices, Blackout Effectors, Black Arts Toneworks και Idiotbox.
 
Επίσης τσέκαρε και αυτό εδώ : http://www.groundguitar.com/best-distortion-and-overdrive-pedals-review-and-guide-for-buying/
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/15, 17:21 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Blackended2000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #7 στις: 13/10/15, 18:10 »
Blackie σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά προτού αρχίσεις να πετάς ενισχυτές/κιθάρες σκέψου το εξής…

Ποιες μπάντες αναφέρεις ;

Pantera, Metallica, Slayer.  Μάλιστα… 

Πού έχεις ακούσει /ακούς αυτές τις μπάντες;  Στα cd που έχεις σπίτι σου.  Δλδ μιλάς για μουσικούς που γράφουν με ακριβά όργανα, σε ακριβά studios, πλαισιωμένοι από εξίσου ακριβά μηχανήματα.  Και σκέψου πως ό,τι ΔΕΝ τους αρέσει το φτιάχνουν αργότερα με overdubs, pro-tools και λοιπές μαγγανείες  κάτι τύποι σαν τους Rick Rubin, Bob Rock και Terry Date (απλά χτύπα να δεις που έχουν παραγωγή αυτοί οι άνθρωποι !!!).  Οπότε man η σκληρή πικρή αλήθεια είναι πως με ένα πετάλι ΔΕΝ θα ακούγεσαι σαν αυτούς… 

Ακόμα και αν πάρεις μερικά ακριβά πετάλια (200€-350€ ανά κομμάτι - και δεν θα θέλεις τουλάχιστον ένα overdrive/distortion, fuzz, wah, booster?) έναν αξιοπρεπή ενισχυτή και  μια κιθάρα με καλούς μαγνήτες και αν παίζεις σχετικά δυνατά τότε θα προσεγγίζεις τον ήχο που έχεις στο μυαλό σου…  (έχεις ακούσει fuzz σε volume 2/3; Αίσχος !!!)

Και στο λέει ένας άνθρωπος που έχει φάει με το κουτάλι τις βρωμιές…

 Αντώρα θέλεις βρωμιά εδώ και τώρα άρχισε να κοιτάς Death By Audio, Dwarfcraft Devices, Blackout Effectors, Black Arts Toneworks και Idiotbox.
 
Επίσης τσέκαρε και αυτό εδώ : http://www.groundguitar.com/best-distortion-and-overdrive-pedals-review-and-guide-for-buying/


Ευχαριστω πολυ! Νομιζω αυτη η απαντηση με καλυψε πληρως. Ξερω οτι δεν μπορω να εχω εναν ηχο σαν τα Studio Albums μονο απο εναν ενυσχητη, αυτο θα ηταν απιστευτο. Εχει δυνατοτητες ο ενυσχητης, αλλα ισως η να φταει και η κιθαρα, γιατι την πηρα μεταχειρισμενη την κιθαρα που εχω τωρα (Dean Flying V, οχι το Baby μοντελο), και εκανα αλλο ποστ για αυτο το θεμα

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #8 στις: 13/10/15, 18:41 »
Το μεταχειρισμενη δεν λεει και πολλα.Εγω τα εχω παρει ολα καινουρια εκτως ενα εφε και εναν ενησχητη,αλλα παλι δεν ξερω να παιζω.Μακαρι να παιζεις καλυτερα απο μενα,αλλα εκει ειναι η ολη φαση.Καποτε επαιζα θρας σε μπαντα.Με εξοπλησμο που ολοι θαβουν,ο κιθαριστας δεν φτανοταν..αλλα ενταξει.Μεγαλωσε,εβαλε μυαλο και το γυρισε στο μπασο.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #9 στις: 13/10/15, 19:13 »
Η μεγαλύτερη αλήθεια είναι ότι Ο,ΤΙ  -και το εννοώ- εξοπλισμό και να έχεις το θέμα είναι στο τι και πώς παίζεις. Έχω ακούσει παιχταράδες που με απλά μηχανήματα -έχω παράδειγμα γνωστού με Line6 spider 30άρι σε live- έβγαλαν ηχάρα, γιατί απλά οι άνθρωποι ξέρουν να παίζουν!


Θες να παίξεις metallica, slayer κτλ, αν έχεις μελετήσει το δεξί με τα ασύλληπτα downstrokes του Hetfield, ή τις τεχνικές των Hanneman, Dimebag, αφομοίωσες πλήρως την αίσθηση ρυθμού τους κτλ... σε ότι ενισχυτή και να παίξεις, με ότι κιθάρα και αν κρατάς όσοι σε ακούσουν θα πουν Wow, και πάνω από όλα θα γουστάρεις εσύ.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #10 στις: 14/10/15, 08:58 »
Σωστος ο Sfanfan!
My 2 cents: Για να εξασκηθεις, θελεις σίγουρα να ακούς ωραιο ηχο απο τον εξοπλισμο σου (ωστε να σε "τραβαει" να παιζεις περισσοτερη ωρα), οπότε καλύτερα να μαθεις τις δυνατοτητες του ενισχυτη που εχεις, ώστε να τον ρυθμισεις καταλληλα σε καθε περιπτωση:


http://line6.com/supportarchivenew/thread/1121%3bjsessionid=7495FB5D8455000E1145341DD112A0EA


Αν τωρα τα εχεις δοκιμασει ολα και δεν σε ικανοποιει με τπτ ο ηχος του, συμβουλη μου ειναι (σε ενα χαμηλο budget που BTW δεν εχεις αναφερει  ;) ) να ξεχασεις τα πεταλακια - που προϋποθετουν την υπαρξη καλης βασης, δλδ καλου λαμπατου ενισχυτη για να αποδωσουν σωστα - και να κινηθεις στην αγορα μιας τελευταιας γενιας πεταλιερας οπως πχ τη Zoom G3 ή καποια pod HD μεταχειρισμενη, που μπορεις να τις ακουσεις απο τον ενισχυτη σου (εχει μια ρυθμιση που μπορεις να τον χρησιμοποιησεις μονο σαν τελικο + μεγαφωνο, κλεινοντας την προενισχυση & τα εφε του - δεν θυμαμαι πως, τσεκαρε το στο manual πρωτα).

Τον πολυκαναλο ηχο της ρυθμικης κιθαρας των περισσοτερων ηχογραφησεων/παραγωγων των γκρουπ που αναφερεις δεν θα τον εχεις στο 100%, ομως με τις καταλληλες ρυθμισεις (και φυσικα practice- practice- practice ;D ) θα πλησιασεις παρα πολυ κοντα στον αγαπημενο/α σου tones. Have a nice (tone) quest!!!

edit: -tip- (Δεν γνωριζω τι εμπειρια εχεις,γι'αυτο το αναφερω) δοκιμασε τα ρυθμικα να τα παιζεις με τον πισω (bridge) μαγνητη και με το tone της κιθαρας σου στο τερμα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/15, 08:59 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #11 στις: 14/10/15, 10:59 »
Καλημέρα κι απο εμένα..
Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΙΘΑΡΑ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!  Για να το ξεκαθαρίσουμε σιγά σιγά...
Άλλο ένα σιγουράκι (το στοίχημα το δίνει 0,25  ;D ) είναι ότι αν βάλεις πετάλι στον ενισχυτή που έχεις, όσο καλό και να είναι, ΔΕΝ ΘΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!
Θα συμφωνήσω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ψάξεις καλύτερα τον ενισχυτή σου. Αν το έχεις κάνει ήδη και δεν καλύπτεσαι, τότε προχώρα σε αλλαγή. ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ! Ή ακολουθείς τη συμβουλή του kosthrash. Διαλέγεις..
Αν απλά θέλεις να χαλάσεις λεφτά, κάτι το οποίο είναι δεκτό και απολύτως κατανοητό σε αυτό το forum, μην ακούς κανέναν και κάνε ό,τι θέλεις!
υ.γ. Σε περίπτωση που δεν έχεις απογοητευτεί απο αυτά που λέμε και ακολουθήσεις τις προτάσεις εταιρειών του φίλου μου του Archangel, αν πάρεις κανένα blackout musket, πάρε με τηλέφωνο πριν το βάλεις αγγελία ;D
 
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #12 στις: 14/10/15, 11:44 »
κάτω τα χέρια, το μουσκέτο το θέλω εγώ λέμε...  >:D
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #13 στις: 14/10/15, 11:45 »
 επι του θέματος όμως… σίγουρα η εξάσκηση είναι ένα 80% (ή τέλος πάντων ένα πολύ σημαντικό ποσοστό) για το τι παίζεις και πως ακούγεται αλλά εδώ δεν μιλάμε μόνο για το πώς θα παίξω το I`m broken αλλά  και το πώς θα ακουστώ σαν τον Dime στο ίδιο κομμάτι…
 
For all you purists’ εκεί έξω (God bless your soul and all) δείτε λίγο το It might get loud στο οποίο μαζεύονται οι Edge, White και Plant (Page  :o )…  και προσέξτε το κομμάτι που κάνει exhibit ο Edge πως είναι με τα εφέ που βάζει και πώς είναι χωρίς το εφέ… (και το πώς αστειεύεται με το πώς ίσως τα εφέ να εξασφάλισαν την θέση του στην μπάντα  ;D )…
 
Όσον αφορά τον Dime ΑΝ δεν κάνω λάθος… έκανε καριέρα κόβοντας τα μέσα, τσιτώνοντας τα πρίμα/μπάσα και παίζοντας σε solid state ενισχυτές (επειδή οι solid σε αντίθεση με τους λαμπάτους έχουν πιο δεμένο και πιο τζι-τζι ήχο) … καθαριστικά γ :-X μ :-X το μεν, μπαντικά σκατά δε, καθώς παίζεις ηχητικά εκεί που συνήθως βρίσκεται το μπάσο σου (και ο Rex είναι ένας πάρα πολύ καλός μπασίστας mind you).   Όσο για εφέ εκεί δεν υπήρχε κάτι overkill, ένα overdrive, ένα wah-wah και μερικές φορές κανα whammy… (τπτ δλδ boutique και super ακριβό βλέπε Adam Jones (Tool), David Gilmour (Pink Floyd), John Frusciante (RHCP) κλπ).  Απλά και λαϊκά δλδ.
 
Και κάτι –σχετικά με την διαμόρφωση του signature ήχου του- το οποίο αρκετός κόσμος δεν λαμβάνει σοβάρα υπ`όψιν (ή αγνοεί):
α) ο πατέρας του Dime ήταν μουσικός και ηχολήπτης/παραγωγός και
β) προτού βγει το Cowboys στα 90`s (αρχές) ο μάγκας είχε 3 ή 4 full δίσκους στο CV του οπότε ούτε άσχετος ήταν ούτε του βγήκε τυχαία…
 
Στην τελική όλα έχουν σημασία, και τί παίζεις, και πώς το παίζεις, και πού το παίζεις και με τί… άπαξ και δεις κάποιον να σου λέει πως δεν έχει σημασία τί gear έχεις αλλά η τεχνική σου (λες και αν έχεις τα down strokes του Johnny Ramone αλλά παίζεις σε single coil tele καρφί σε κονσόλα θα ακούγεσαι σαν τους Morbid Angel) κάτι σου λέει λάθος… (όπως βέβαια ισχύει και το ανάποδο, κανένα piece of equipment δεν θα σε κάνει βασιλιά της μπάλας αν δεν στρώσεις κ :-X λο).
 
Σε γενικές γραμμές μην αγχώνεσαι… baby steps, δες τί έχεις, δες αν μπορείς να τα εκμεταλλευτείς όσο περισσότερο γίνεται… μίλα με φίλους, δες κανα άρθρο, ρώτα κανα φίλο και σιγά σιγά αναβάθμισε τον εξοπλισμό σου σύμφωνα με τα θέλω σου… (ίσως είναι πιο ευκολο να κουβαλάς 3-4 πετάλια στην πρόβα παρά καμπίνες, κεφαλές κλπ)

και όπως είπαμε αν δε σου κάνει το musket pm... πρωτού τα σκάσω στην Death by Audio (by default τα πιο μαμάτα  :-X fuzzes !!)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/15, 12:02 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #14 στις: 14/10/15, 12:17 »
Στην τελική όλα έχουν σημασία, και τί παίζεις, και πώς το παίζεις, και πού το παίζεις και με τί… άπαξ και δεις κάποιον να σου λέει πως δεν έχει σημασία τί gear έχεις αλλά η τεχνική σου (λες και αν έχεις τα down strokes του Johnny Ramone αλλά παίζεις σε single coil tele καρφί σε κονσόλα θα ακούγεσαι σαν τους Morbid Angel) κάτι σου λέει λάθος… (όπως βέβαια ισχύει και το ανάποδο, κανένα piece of equipment δεν θα σε κάνει βασιλιά της μπάλας αν δεν στρώσεις κ :-X λο).


Βασικά με Line6 spider 30αρι και μία οποιαδήποτε κιθάρα με humbuckers παίζεις τα πάντα από rock metal, σίγουρα όχι με tele καρφί σε κονσόλα. Ο καλός εξοπλισμός βοηθάει ένα καλό παίχτη να ακουστεί καλύτερα, κυρίως όμως να αισθανθεί καλύτερα και να αποδώσει. Το αντίθετο δυστυχώς δεν συμβαίνει, αν δεν ξέρεις να παίζεις, ότι και να πιάσεις στα χέρια σου... Αυτό εννοώ.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #15 στις: 14/10/15, 15:10 »
Δες - οσο προλαβαινεις... - και αυτή την Zoom G5...


http://smart.noiz.gr/details.php?id=264814
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #16 στις: 14/10/15, 16:26 »
Για song settings για τον ενισχυτη σου δες και εδω:


http://line6.com/support/page/kb/_/amplifiers/spider-ivspider-online/spider-iv-30-song-settings-r333


Και πως μπορει να ακουστει "καρφι" o μικροτερος 15αρης:


https://www.youtube.com/watch?v=u3v0DZemTp4

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #17 στις: 14/10/15, 19:59 »
Εντάξει, "1 million guitarists in the world" πήραν αυτόν τον ενισχυτή?..

Μου θυμίζει το sig του @zeromancer που λέει "εκατομύρια μύγες δεν μπορεί να κάνουν λάθος, φάε και εσύ σκατά!"... χαχαχα..

Έχουμε πεί πολλά κατά καιρούς για τους Spider,αλλά η περίπτωση του φίλου νομίζω τα λέει όλα!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #18 στις: 14/10/15, 22:37 »
χαχαχαχαχαχα πραγματικά αλλάζω τώρα υπογραφή
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #19 στις: 15/10/15, 00:39 »
χαχαχαχαχαχα πραγματικά αλλάζω τώρα υπογραφή


Ναι, σε:

εκατομμυρια τζιτζίκια δεν μπορει να κανουν λαθος...πάρε κι εσύ Line 6 spider IV!!! ;D
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #20 στις: 15/10/15, 10:10 »
 Κύριοι όσο εσείς το καλοκαιράκι αράζετε στην Χαλκιδική (γιατί σαν εκεί πουθενά αλλού στη Γή) το τζιτζίκι κάθετε όλη μέρα και παίζει το σολίδι του… ιδρώνει την φανέλα… και όχι τπτ μυστήρια γκρουβάτα μιξολύδια … downstrokes και shredding μέχρι θανάτου… οπότε respect και μόνο… (και κάνει και rnr ζωή)…



οπότε τα τζιτζίκια δεν θα τα ξαναπιάσετε στο στόμα σας !!!



τα τζιτζίκια…

Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακια
« Απάντηση #21 στις: 15/10/15, 10:30 »
Εντάξει, "1 million guitarists in the world" πήραν αυτόν τον ενισχυτή?..

Οι κινέζοι χαλάνε την στατιστική. Οταν είναι πλέον του 1 δισ. η στατιστική σε world επίπεδο, είναι αλλιώς  ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
27859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 21:30
από FotisKatsanos
10 Απαντήσεις
11726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/07, 16:19
από Anaximandros
3 Απαντήσεις
3059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 09:23
από taxfreesax
11 Απαντήσεις
6695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 17:54
από PossessedB.E.
Behringer πετάλακια

Ξεκίνησε από petros1992 « 1 2 » Εφέ

29 Απαντήσεις
9938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 15:18
από TheVrachnoprofiter
πεταλάκια MXR

Ξεκίνησε από petros1992 Εφέ

10 Απαντήσεις
5332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/08, 03:27
από groovymood
16 Απαντήσεις
6901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 03:11
από brian
πεταλάκια

Ξεκίνησε από PossessedB.E. Εφέ

11 Απαντήσεις
3664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 22:36
από Jezus
11 Απαντήσεις
6315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/15, 12:11
από AnimaPura
16 Απαντήσεις
6161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/21, 12:42
από Απόλλων