Αποστολέας Θέμα: Το νέο μου LP  (Αναγνώστηκε 4960 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το νέο μου LP
« στις: 22/05/16, 23:51 »
Γεια σας, καινούργιος εδώ, ο ένας λόγος της εγγραφής μου είναι η κριτική σας πάνω στις συνθέσεις μου. Αντί όμως να παρουσιάζω ένα ένα τα κομμάτια, αφού τα έχω συγκεντρωμένα σε μία σελίδα σας παραπέμπω εκεί να τα ακούσετε, εξού και ο τίτλος "το νέο μου lp" που θα πρέπει να εκληφθεί λίγο ή πολύ ως αστεϊσμός. Τα κομμάτια βέβαια επειδή τα έγραψα μόνος σε όλα τα επίπεδα, υστερούν από τύμπανα, από την άποψη, ότι κυριαρχούν οι λούπες, καθώς από "κιθαρίστας ή ντράμερ", διάλεξα κιθαρίστας.

Επίσης τα κομμάτια είναι διαφόρων ειδών του rock, έτσι μπορεί να ακούσετε ένα shake ας πούμε, ένα punk, ένα thrash κλπ. Στην σελίδα με τα κομμάτια αναφέρονται επίσης και ο εξοπλισμός που χρησιμοποίησα.

Η σελίδα είναι http://www.tolis.co/

Ο δεύτερος λόγος είναι εφόσον τα ακούσετε και δεν τα βρίσκετε για πέταμα, όποιος ενδιαφέρεται και κυρίως ντράμερ, ας μου στείλει μήνυμα για συνεργασία, καθώς ψάχνομαι για δημιουργία σχήματος.

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο μου LP
« Απάντηση #1 στις: 23/05/16, 13:36 »
Να συμπληρώσω και να ξεκαθαρίσω ότι δεν ψάχνομαι μόνο για ντράμερ. Για ντράμερ ψάχνω αρχικά για να βάλω πραγματικά τύμπανα στα κομμάτια μου. Γενικά όμως ψάχνω για όλα τα όργανα, ώστε να μη χρειάζεται να παίζω εγώ κανένα, καθώς αρκετά από αυτά είναι αδύνατο να τα παίζω και να τα τραγουδάω ταυτόχρονα. Και επίσης ένας γρήγορος μεν αλλά αισθαντικός δε και όχι φλύαρος σολίστ θα βοηθούσε και θα αναδείκνυε περισσότερο τα κομμάτια.

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το νέο μου LP
« Απάντηση #2 στις: 23/05/16, 19:58 »
Έβαλα και μια λειτουργία auto dj σήμερα για να τα ακούσετε όλα χωρίς να αλλάζετε εσείς τραγούδι κάθε τόσο. Είναι στη σελίδα

http://www.tolis.co/dj.html

Καλή ακρόαση και περιμένω την ετυμηγορία σας ε; Γιατί, για μια ετυμηγορία ζούμε κι εμείς οι καλλιτέχναι... :)

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άξια μοίρα
« Απάντηση #3 στις: 25/05/16, 02:16 »
Δεν ξέρω τι να πω... τόσες μέρες κι ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Ή θα 'μαι άσχετος, ή σας τα παρουσίασα όλα μαζί και μπερδευτήκατε. Ίσως πάλι δεν έχω τρόπους, αλλά έτσι είναι οι καλλιτέχναι, αν ήταν με το σεις και με το σας, θα πλέκαν εργόχειρα, δεν θα παίζαν ροκ. Πάμε λοιπόν ένα ένα για ξεμπλοκάρετε.

Άξια μοίρα

Φρέσκο, η μουσική γράφτηκε εν πολλοίς φέτος. Θα έλεγα ότι είναι μίξη σχολών. Ο κορμός funky, αλλά τα riff... εγώ δεν ξέρω τι είναι, έτσι μου 'ρθαν, από το πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Too Much Talk For The Party
« Απάντηση #4 στις: 25/05/16, 20:57 »
Αναδουλειά σήμερα... ας βάλουμε κανά τραγουδάκι :)

Too Much Talk For The Party

Παλιό... πολύ παλιό...

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αχ Καρμέλα!
« Απάντηση #5 στις: 26/05/16, 19:15 »
Ας βάλω κανά τραγούδι για τα νεύρα μου είναι κουρέλι σήμερα... Έδωσα την κιθάρα εδώ και 10 μέρες στο μάστορα να αλλάξει τάστα κι όλο από αναβολή σ' αναβολή με πάει.

Αχ Καρμέλα!

Διασκευή στα ελληνικά αλλά και μουσικά... του ισπανικού Ay Carmela!

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στο μυαλό είναι ο στόχος
« Απάντηση #6 στις: 27/05/16, 09:06 »
Ας βάλω για καλημέρα σήμερα ένα τραγούδι για πρωινό ξύπνημα :)

Στο μυαλό είναι ο στόχος

Γράφτηκε πότε να δεις... α το Γενάρη φέτος στην ετήσια αγροτική απεργία.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Το νέο μου LP
« Απάντηση #7 στις: 27/05/16, 11:59 »
Άντε να κάνω σεφτέ!

Αρχικά καλωσόρισες.
Άκουσα σχεδόν όλα τα κομμάτια από τη σελίδα που είναι συγκεντρωμένα.

Διακρίνω δαιμονισμένη δημιουργικότητα και αρκετές ωραίες ιδέες κυρίως στα ριφ.

Σε θέμα στίχου αν και δεν είμαι ειδικός θεωρώ ότι σου πάει περισσότερο ο αγγλικός.

Τα κομμάτια, γενικά, είναι σε πολύ πρόχειρη μορφή. Δηλαδή ο βασικός κορμός που θα πάει στην πρόβα για να δουλέψει ή μπάντα και εκεί θα μείνω διότι ως προς την ποιότητα ηχογράφησης το υλικό δεν είναι παρουσιάσιμο (κακός ήχος κιθάρας, ανύπαρκτο μπάσο, μονότονο drum machine, πρόχειρο τραγούδισμα)

ΥΓ1. Βάλε αγγελία για μουσικούς - συνεργάτες στο χώρο των αγγελιών

ΥΓ2. Πάρε ενισχυτή. με τον mg10 δεν πας πουθενά

Φιλικά
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο μου LP
« Απάντηση #8 στις: 27/05/16, 12:30 »
Να και μια έγκυρη κριτική επιτέλους :)

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες. Για το στίχο που λες, απλώς ο αγγλικός τραγουδιέται πιο εύκολα, δεν πάει μόνο σε μένα, πάει σε όλους, αλλά με τον αγγλικό, δεν θα πάω πουθενά, αν προλάβω γενικά να πάω κάπου :) Γιατί με τον αγγλικό είναι γεμάτο το μαγαζί, μπίλιονς... δεν περιμέναν εμένα...

Για τον ήχο έτσι είναι όπως τα λες, εγώ θεώρησα επιτυχία που καθάρισα τους βόμβους από τον ενισχυτή στα όργανα και στο μικρόφωνο. Το μπάσο εννοείς υποθέτω ότι δεν έχει ιδιαιτερότητα, αλλά απλά ακολουθεί το τέμπο της κιθάρας, γιατί από ένταση το έχω ανεβάσει αρκετά νομίζω. Και για το πρόχειρο τραγούδισμα έτσι είναι, συμφωνώ, αλλά όχι και σε όλα εντελώς, σε κάποια. Ο καημός μου ήταν να τα γράψω πρώτα από όλα, δηλαδή να τα ηχογραφήσω για να μην τα ξεχάσω.

Και ενισχυτή έχω σκοπό να πάρω και μικρόφωνο... αλλά να βρω πρώτα σχήμα, να μην πετάω λεφτά τσάμπα. Θα κοιτάξω πάντως να βάλω κάποια αγγελία για διαδικτυακή συνεργασία, καθώς δε μένουμε όλοι Αθήνα και ούτε θέλουμε. Το καλύτερο θα ήταν να βρω το σχήμα από οπουδήποτε κι αν μένουν οι ενδιαφερόμενοι, να γράψουμε ο καθένας τα μέρη του στα κομμάτια, από απόσταση και όταν τελειώσουν ας πούμε 30-50 τραγούδια που να δικαιολογούν ένα λάιβ, να μαζευτούμε σε ένα μέρος, που μπορώ εγώ να διαθέσω τέτοιο μέρος, για 10 μέρες ας πούμε, να τα προβάρουμε από κοντά και να ξεχυθούμε στους δρόμους :)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Το νέο μου LP
« Απάντηση #9 στις: 27/05/16, 13:01 »
1. Δεν αναφέρομαι στο στίχο ως προς την εμπορικότητα της γλώσσας του (ποσώς με ενδιαφέρει) αλλά ως προς την "καλλιτεχνικότητα" του αποτελέσματος.

2. Θεωρώ ότι τα κομμάτια πρέπει να δουλεύουν με μουσικούς σε πρόβες κι να δημιουργηθεί ή σχετική ζύμωση (πάλι στη μπύρα το γύρισα). Άρα καλύτερα ψάξε μουσικούς στην περιοχή σου.

To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο μου LP
« Απάντηση #10 στις: 27/05/16, 13:43 »
Για το στίχο στα ελληνικά, θα δουλευτεί απλώς, μιας και μπορεί να βλέπεις περισσότερα τραγούδια στα ελληνικά στη σελίδα μου, ωστόσο τα αγγλικά γράφτηκαν από αρχαιοτάτων χρόνων και έχουν δουλευτεί ανάλογα, ενώ τα ελληνικά είναι πρόσφατα και χωρίς πολλή προσπάθεια ακόμα, ας πούμε είναι πειραματισμοί.
Κι εμένα με ενδιαφέρει και η εμπορικότητα, από την άποψη όχι να βγάλω εμπορικό στίχο, το άκουσες αυτό φαντάζομαι, αλλά να μπορεί να συντηρήσει την μπάντα από τα λάιβ. Κι αν αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός για την ελλάδα ακόμα, αυτό οφείλεται στο ότι όσοι προσπάθησαν δεν πίστεψαν σ' αυτό, δεν πίστεψαν πραγματικά ότι θα τα καταφέρουν κι εγώ είμαι άτομο με ατέλειωτη υπομονή στο να πετυχαίνω αυτά που θέλω... Αλλά πρέπει να βρω και 3-4 άλλους με παρόμοιες ιδιότητες με τις δικές μου.

Εννοείται ότι να είναι όλοι μαζί και να κάνουν πρόβες είναι το καλύτερο, αλλά και πάλι, αυτά τα έχω ξαναματακάνει και το αποτέλεσμα ήταν όταν έρχεται η ώρα της πίστης όπως είπαμε και παραπάνω, ο δημόσιος υπάλληλος δεν μπορεί να παίξει το βράδυ σε άλλη πόλη ας πούμε γιατί δεν θα προλάβει να χτυπήσει κάρτα. Και "το πρωί δασκάλα, το βράδυ ροκ'ν'ρολλ", δεν βγάζει ροκ'ν'ρολλ, βγάζει απωθημένα. Μουσικό πανεπιστήμιο έχω στην περιοχή μου... και τι να το κάνω; αυτοί περιμένουν ότι μόλις τελειώσουν θα λάμψει το αστέρι τους και θα λάμψει βέβαια... σε κάποιο μπουζουξίδικο... Κι αυτοί που τέλειωσαν και δεν έχουν δουλειά και πάνε να παίξουν κανά κομμάτι μεταξύ τους, τσακώνονται ποιός ξέρει καλύτερα τις νότες :)

Γι αυτό εγώ, στο πνεύμα της εποχής, δεν μένω κολλημένος στις παλιές ιεροτελεστίες και είμαι ανοιχτός σε όλα τα ανοιχτά μυαλά που πιστεύουν στον εαυτό τους και που απλώς, όπως είναι φυσικό, μένουν μακριά το ένα από το άλλο. Και στο τέλος τέλος, αν δω κι αποειδώ, θα βρω τίποτα πιτσιρικάδες να τους μανατζάρω με τα κομμάτια μου :)

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύμνια
« Απάντηση #11 στις: 27/05/16, 17:18 »
Και αφού ειπώθηκε ότι ήταν να ειπωθεί, ας κλείσω ετούτο το νήμα με ένα αποχαιρετιστήριο... ενκόρ :)

Πολύμνια
- σε ποίηση Κώστα Καρυωτάκη και μουσική... βάρβαρη, γιατί οι καιροί, είναι βάρβαροι...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Το νέο μου LP
« Απάντηση #12 στις: 30/05/16, 13:48 »
Ναι, Κώστα, είναι πολλά μαζί, πολύ λίγοι έχουν χρόνο για να τα ακούσουν όλα και να γράψουν κριτική. Ελπίζω να εμφανιστούν κι άλλοι σιγά σιγά.

Προσωπικά θέλω να τα ακούσω, αλλά για κάποιον λόγο δεν παίζει ο player στο site σου, ίσως φταίει το Flash ή/και η εγκατάσταση Ubuntu Linux μου.

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο μου LP
« Απάντηση #13 στις: 30/05/16, 14:34 »
Ευχαριστώ Βραζίλη που τουλάχιστον προσπάθησες :) Μάλλον η εγκατάσταση του ubuntu σου πρέπει να φταίει, δηλαδή θα πρέπει να έχεις κάνει εγκατάσταση χωρίς πρόσθετα κλειστού κώδικα, υποθέτω βέβαια, καθώς δεν είμαι και τόσο ψαγμένος με το linux. Μπήκα όμως πριν από λίγο με το Mint που έχω σε άλλο σκληρό για καβάτζα και ακούγονται κανονικά τα τραγούδια, άλλωστε και την πρώτη καλή κριτική που πήρα από λινουξάδες την πήρα στο osarena.