Αποστολέας Θέμα: εφε distortion,overdrive και chorus  (Αναγνώστηκε 6568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chris Pamp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
εφε distortion,overdrive και chorus
« στις: 27/12/16, 20:54 »
Καλησπερα ομαδα,θελω να αγορασω πεταλακια distortion,overdrive και chorus διαθετω μεχρι 450 ευρω και για τα 3. Ειμαι αρχαριος κιθαριστας αλλα θελω οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα γινεται με τα λεφτα που διαθετω. Ο ενισχυτης που χρησιμοποιω ειναι ενας Marshall G80R CD.Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/16, 20:58 από Chris Pamp »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: εφε distortion,overdrive και chorus
« Απάντηση #1 στις: 27/12/16, 21:40 »
Σα πολλά δε δίνεις; Αφούς λοιπόν είσαι large για chorus πήγαινε χωρίς 2η σκεψη στο waterfall του JAM.

Τα overdrive και distortion σηκώνουν πολλή κουβέντα, ανάλογα με τι χροιά θέλεις. Aπο τα δικά μου αγαπημενα drive είναι το hermida zendrive ή και το Jetter GS124 και το red muck παλι του JAM αν και fuzzοειδές.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εφε distortion,overdrive και chorus
« Απάντηση #2 στις: 28/12/16, 13:50 »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να αναζητήσεις αλλού την καλύτερη ποιότητα. Στον ενισχυτή για παράδειγμα.
Δίνει πολλά λεφτά για πετάλια, όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω αγοράζεις ωραία πράγματα.
Για να ακουστούν και ωραία όμως θες και καλύτερο ενισχυτή σίγουρα.
Ο ίδιος είπες ότι είσαι αρχάριος ακόμα. Μήπως είναι καλύτερα λοιπόν να πάρεις κάποιο πολυεφέ να δεις τις λειτουργίες όλων των εφέ και αργότερα να προχωρήσεις σε αναβαθμίσεις σε ακριβά πετάλια?


Αποσυνδεδεμένος Chris Pamp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: εφε distortion,overdrive και chorus
« Απάντηση #3 στις: 30/12/16, 15:22 »
Έχω ήδη ένα πολυεφέ το Boss ME-25, άλλα χρειάζομαι ξεχωριστά τα πετάλια σε αυτή την φάση που είμαι τώρα. Ο ενισχυτής πετάει μου τον πήγα και για σερβις πρόσφατα. Άμα είναι πολλά τα λεφτά για τα πετάλια τότε και με λιγότερα δεν πειράζει απλά θέλω μέχρι αυτό το  χρηματικό όριο την καλύτερη ποιότητα που υπάρχει και για τα 3 πετάλια.  :)

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: εφε distortion,overdrive και chorus
« Απάντηση #4 στις: 30/12/16, 15:41 »
Εφόσον είσαι οκ με τον ενισχυτή σου, εγώ θα κρατούσα την ME-25 για το chorus, άρα ένα ερώτημα είναι: Την πεταλιέρα την κρατάμε στο setup ή δεν θες να την χρησιμοποιήσεις καθόλου; Θα μπορούσες να την τρέξεις στο loop του ενισχυτή για chorus/delay/reverb.


Όσον αφορά τα drive και τα distortion, περίπου τι ήχους θες να πετύχεις; Θα χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή μόνο για clean και όλο το βρώμικο θα το πάρεις από πετάλια; Θες british ή american voiced ήχο; Θα χρησιμοποιείς το drive για να μπουστάρεις το distortion; Θα τα χρησιμοποιείς ξεχωριστά το ένα από το άλλο;


Δώσε μας μία κατεύθυνση για το τι θες να πετύχεις και πώς σκοπεύεις να τα χρησιμοποιήσεις
White noise

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εφε distortion,overdrive και chorus
« Απάντηση #5 στις: 30/12/16, 16:15 »
Αν γκουγκλαρεις και μονος σου θα βρεις ποια θεωρουνται κορυφη στην κατηγορια τους πεταλια. Ετσι και αλλιως ειναι παραπανω απο αρκετα τα χρηματα που διαθετεις. Μερικα review αρκει να διαβασεις και θα βρεις σιγουρα ακριβα καλα πεταλια. Ολα τα υπολοιπα εχουν να κανουν με το κατα ποσο θα σου ταιριαξει το καθενα στα δικα σου γουστα. Εκει κανεις μας δεν μπορει να ειναι ακριβης, ειναι εντελως υποκειμενικο.
Εγω αν ειχα να διαθεσω τοσα λεφτα θα εκανα ερευνα απευθεις σε διαφορα σαιτ για τιμες παρα θα ρωτουσα γνωμες. Οι μεγαλες εταιρειες ειναι λιγο πολυ γνωστες. Απο κει και περα διαλεγεις...

Στον ενισχυτη σου τι σερβις του εκανες και πλεον πεταει? Σου αλλαξε κατι καποιος μαστορας?

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: εφε distortion,overdrive και chorus
« Απάντηση #6 στις: 30/12/16, 21:43 »
Εφόσον ο φίλος είναι καλυμμένος απο τον ενισχυτή του δεν έχει νόημα να επιμένουμε για το αντίθετο.

Θα συμφωνήσω και εγώ με τη θέση του Σταύρου. Αν η πεταλιέρα σου δίνει τον ήχο του CE-1 όσον αφορά στο chorus, εγώ θα έμενα εκεί και θα χρησιμοποιούσα και άλλα mod effects και delays στο effects loop, τώρα αν για κάποιο λόγο δε σε καλύπτει το chorus της πεταλιέρας ή αν σκοπεύεις να δωσεις την πεταλιέρα τότε θα επιμείνω στο waterfall του JAM, είναι εκπληκτικό chorus. O Thomann το έχει γύρω στα 250€, μεταχειρισμένο το βρίσκεις γυρω στα 160-180€.

Στα drive απλά απάντησε στα βασικά ερωτήματα του sfanfan για να μπορέσουμε να σου προτείνουμε.

Ο προϋπολογισμός δεν περιέχει delay; Γιατί κάνεις τόσο κακό στον εαυτό σου; Θες να το ξανασκεφτείς; Μίλησες με κάποιο γιατρό; Φυσικά αστειεύομαι αλλά δε μπορώ να με σκεφτώ χωρίς delay!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Chris Pamp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: εφε distortion,overdrive και chorus
« Απάντηση #7 στις: 31/12/16, 01:49 »
Κοιτα ειμαι τελειως αρχαριος σχετικα με αυτα  :-\ και δεν εχω πολυ ιδεα για το τι λεει ο τυπος πανω για την κατευθυνση που θελει να του δωσω. Θελω να παιζω διαφορα οπως Metallica, Bryan Adams κλπ και θελω καλη ποιοτητα ηχου για τα λεφτα που δινω. Κατι περα απο αυτο αν εχεις καποιος την διαθεση και την ορεξη να μου εξηγησει τι λεει λιγο πολυ ο τυπος πανω θα το εκτιμουσα πολυ. Την πεταλιερα αυτη ψαχνω να την δωσω γιατι δεν μπορω να εχω 2 εφε πανω ταυτοχρονα. Εχω ψαξει manual,tutorials κλπ αλλα τιποτα. Γι αυτο θελω πεταλια ξεχωριστα.


Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: εφε distortion,overdrive και chorus
« Απάντηση #8 στις: 31/12/16, 20:21 »
Εδώ όλοι θέλουν να σε βοηθήσουν μιας και είσαι αρχάριος έτσι ώστε να μην ξοδέψεις μια περιουσία χωρίς να έχεις καλό αποτέλεσμα.
Αρα είναι σημαντικό να μας πεις τί ήχους θέλεις να βγάλεις. Σε αυτό θα συντελέσουν σε σημαντικό βαθμό τα modulation effects  (Chorus, delay, flanger, phaser, κλπ)

Εγώ θα σου πρότεινα να κρατήσεις την πεταλιέρα που έχεις μέχρι να διαμορφώσεις "ηχητικό χαρακτήρα" και το τί ήχος σε αντιπροσωπεύει και μετά να πάρεις καινούργια πετάλια

Επίσης το "ο τυπος πανω" που λές συνέχεια δεν είναι και τόσο ευγενικό  ;)

Εύχομαι καλή χρονιά
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/16, 20:28 από bathan »
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: εφε distortion,overdrive και chorus
« Απάντηση #9 στις: 31/12/16, 20:46 »
Την πεταλιερα αυτη ψαχνω να την δωσω γιατι δεν μπορω να εχω 2 εφε πανω ταυτοχρονα. Εχω ψαξει manual,tutorials κλπ αλλα τιποτα. Γι αυτο θελω πεταλια ξεχωριστα.

Είσαι σίγουρος; Δύσκολο το βλέπω, αλλιώς δεν θα ήταν "πεταλιέρα", αλλά "πετάλι"  ;D

Καλή Χρονιά να έχουμε.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: εφε distortion,overdrive και chorus
« Απάντηση #10 στις: 01/01/17, 02:39 »
Την πεταλιερα αυτη ψαχνω να την δωσω γιατι δεν μπορω να εχω 2 εφε πανω ταυτοχρονα. Εχω ψαξει manual,tutorials κλπ αλλα τιποτα. Γι αυτο θελω πεταλια ξεχωριστα.
Είσαι σίγουρος; Δύσκολο το βλέπω, αλλιώς δεν θα ήταν "πεταλιέρα", αλλά "πετάλι"  ;D
Από λίγο που είδα το manual βλέπω ότι μπορείς να έχεις σε κάθε μνήμη μέχρι 6 effects ταυτόχρονα, ένα από κάθε κατηγορία.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: εφε distortion,overdrive και chorus
« Απάντηση #11 στις: 01/01/17, 08:55 »
Με το me-25 παίζω στο σπίτι, και όσο και αν έχω προσπαθήσει να βρω αφορμές ή δικαιολογίες για να πάω σε κάτι καλύτερο, απέτυχα παταγωδώς! Η αλυσιδα πάει ως εξής :

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
17255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/06, 20:09
από Conviction
22 Απαντήσεις
9018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
Overdrive/Distortion

Ξεκίνησε από FotisKatsanos Εφέ

21 Απαντήσεις
8106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 16:25
από teo_gp
Distortion/Overdrive petal

Ξεκίνησε από Ddarkkor Εφέ

17 Απαντήσεις
6978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 12:27
από Revus
0 Απαντήσεις
1891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/09, 16:37
από metalmike
11 Απαντήσεις
5801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 17:25
από Dr Bluz (G.K.)
chorus for bass

Ξεκίνησε από BASSKILLER Μπάσο

10 Απαντήσεις
5690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 14:45
από ibanezbass
ποιο chorus?

Ξεκίνησε από mystic force Εφέ

13 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/11, 22:49
από ibanezbass
distortion/overdrive pedal

Ξεκίνησε από markos_geo Εφέ

5 Απαντήσεις
2843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/12, 16:24
από Garvin
6 Απαντήσεις
4348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 11:51
από gers