Αποστολέας Θέμα: Engl: Thunder VS Screamer  (Αναγνώστηκε 11252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #25 στις: 31/05/08, 17:11 »
Σωστός ο Ηeatseeker.. To dummy load απαιτείται για την σωστή λειτουργία των λαμπάτων.. Στην έννοια του dummy load "πατάνε" και τα διάφορα attenuators και γι' αυτό τον λόγο δεν υπάρχει και attenuator για τσιπάτο ενισχυτή (ή τουλάχιστον δεν έχω υπόψιν μου).. Νομίζω όμως ότι ο ag313 κάτι άλλο ήθελε να πει..

Gers, μπορεί να φαίνεται σκληρό, αλλά συνήθως όταν έχεις χώρο για πρόβες και δεν πηγαίνεις σε studio, αφήνεις τους ενισχυτές εκεί.. Είναι βάναυσο, το ξέρω, αλλά στο σπίτι έχεις ένα practice amp για να παίζεις, ενώ γλυτώνεις τρομερό κουβάλημα αν είναι μόνιμα το gear σου σε ένα σημείο.. Φαντάσου σε μερικά χρόνια να αποκτήσεις και rackιέρα.. Δεν νομίζω ότι θα βολεύει να την κουβαλάς και εκείνη :(..

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #26 στις: 01/06/08, 14:31 »
*Οσο για την σιωπηλη ηχογραφηση, ναι το Line out δεν απομονωνει το speaker out, μπορεις ομως απλα να αποσυνδεσεις το ηχειο (συνδεεται με καρφι)!!! Γι αυτο χρειαζεσαι 0.8356 δευτερολεπτα! ;)

Παιδιά, ΠΡΟΣΟΧΗ όταν δίνουμε συμβουλές στον κόσμο, να μη λέμε λόγια στον αέρα ε;

Αν αποσυνδέσεις το μεγάφωνο "από το καρφί", πολύ απλά κλαις τον ενισχυτή σου. Οι λαμπάτοι ενισχυτές χρειάζονται μόνιμο load, διαφορετικά χαιρετάς το μετασχηματιστή εξόδου, στην καλύτερη των περιπτώσεων.
ΚΑΝΕΝΑΣ λαμπάτος λοιπόν, ΔΕ μπορεί να παίξει χωρίς μεγάφωνο, εκτός κι αν έχει loadbox και σχετικό switch (οι Koch πχ έχουν)
Υπάρχει και η λύση του εξωτερικού loadbox/attenuator που μπορείς να συνδέσεις στην έξοδο μεγαφώνων, αλλά δεν αποσυνδέεις έτσι απλά το μεγάφωνο, είναι τραγικό λάθος.

Ναι ε;;; :-[ Δεν το ξερα!! Το εχω κανει καποιες φορες.. :(

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #27 στις: 01/06/08, 15:34 »
Gers, μπορεί να φαίνεται σκληρό, αλλά συνήθως όταν έχεις χώρο για πρόβες και δεν πηγαίνεις σε studio, αφήνεις τους ενισχυτές εκεί.. Είναι βάναυσο, το ξέρω, αλλά στο σπίτι έχεις ένα practice amp για να παίζεις, ενώ γλυτώνεις τρομερό κουβάλημα αν είναι μόνιμα το gear σου σε ένα σημείο.. Φαντάσου σε μερικά χρόνια να αποκτήσεις και rackιέρα.. Δεν νομίζω ότι θα βολεύει να την κουβαλάς και εκείνη :(..
Το έχω σκεφτεί κι αυτό... αλλά δε νομίζω να αφήσω μόνιμα τον ενισχυτή στο σπίτι του drummer για τους παρακάτω λόγους...
1) Ειδικά τις πρώτες μέρες σχεδόν θα κοιμάμαι αγκαλιά με τον ενισχυτή!! :P
2) Πρόβες κάνουμε 1-2 φορές τη βδομάδα!! :-X
3) Αν θέλω να ηχογραφήσω κάτι με τον ενισχυτή δε θα μπορώ γιατί στο χώρο δεν υπάρχει Η/Υ...
4) Το πιο πιθανό είναι να μην έχω practice amp γιατί μάλλον θα πουλήσω τον μαρσαλάκο μου για να αποκτήσω τα λ7 που χρειάζονται για τον engl...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #28 στις: 01/06/08, 15:42 »
Τοτε αν πας γυμναστηριο σταματα το...
Γιατι σιγουρα θα κανεις μπρατσα...(αν παιζεις και μανογουορ ακομα καλυτερα)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:24
από mace
67 Απαντήσεις
23029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 17:22
από dunkan
6 Απαντήσεις
3930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 13:44
από nikosgr123
1 Απαντήσεις
3017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 16:37
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
34 Απαντήσεις
13598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
3573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 11:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 08:51
από dunkan
ENGL thunder

Ξεκίνησε από christos1995 Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 03:24
από Jezus
4 Απαντήσεις
3796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 00:02
από Jezus
21 Απαντήσεις
6576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 18:57
από master of puppets