Αποστολέας Θέμα: Απορία για Blackstar HT-5 Metal  (Αναγνώστηκε 6105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georgekap

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« στις: 09/08/14, 11:21 »
Γεια σας φίλοι συμφορουμίτες!

Αγόρασα πρόσφατα ένα Blackstar ht-5 metal κεφαλή και μια καμπίνα 1χ12" orange ppc 112 μέσω Thomann, θέλωντας να ανακαλύψω και εγώ τον μαγικό αυτό κόσμο των λαμπάτων ενισχυτών.

Ο ήχος του συγκεκριμένου συνόλου με καλύπτει στα γούστα μου(Rock και Heavy Metal) και είναι πολύ ανώτερος από αυτόν του προηγούμενου ενισχυτή μου (Marshall mg-30dfx).

Η απορία μου είναι η εξής: όταν κανω παύση στο παίξιμο μου και με γυρισμένο το volume pot της κιθάρας στο τέρμα ανοικτό (άσχετα με την θέση του μαγνήτη, bridge ή neck) και ακουμπώντας παράλληλα με τα δάχτυλα τις χορδές έχω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ feedback. Αναφέρομαι στο overdrive κανάλι μόνο, με το gain να είναι περίπου στο μισό (σχετικά χαμηλά), ανεξάρτητα της θέσης του volume.Είναι αυτο φυσιολογικό για ένα λαμπάτο ενισχυτή και αν όχι, τι λύσεις θα μπορούσατε να προτείνετε για να εξαφανιστεί αυτό το φαινόμενο?

Να σημειώσω πως εχω δοκιμάσει να συνδέσω τον ενισχυτή σε άλλες παροχές του σπιτιού, αποφεύγοντας να συνδεθεί σε πολύμπριζο, χρησιμοποιώ καινούρια καλώδια,είτε για την σύνδεση της κιθάρας, είτε του ηχείου στον ενισχυτή και προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο που θα μπορούσε να επηρεάσει την λειτουργεία του μηχανήματος.

Α, η κιθάρα είναι μια esp eclipse standard series, με stock μαγνήτες emg, 81 bridge και 60 neck.

Περιμένω εναγωνίως τις προτάσεις σας...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #1 στις: 09/08/14, 14:05 »
Δοκιμασε με αλλη κιθαρα αν και πιστευω οτι ειναι μικροφωνικη προενισχυτρια που θελει αλλαγη!
Να το χαιρεσαι το ενισχυτακι σου! ;)

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #2 στις: 09/08/14, 14:47 »
να ρωτήσω κάτι σχετικό με την παροχή ηλεκτρικού ρεύματος, αν χρησιμοποιήσουμε ups ή κάποια φίλτρα που υπάρχουν δεν είναι δυνατόν να εξαλείψουμε τα προβλήματα που παρουσιάζονται σε ότι αφορά την παροχή ρεύματος;;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #3 στις: 09/08/14, 15:47 »
θεωρητικα ναι...αλλα δεν μου εχει τυχει ποτε θορυβος απο ρευμα για να σου πω. Ξερω ομως οτι υπαρχει πολυμπριζο με φιλτρο για αυτη τη δουλεια....κατσε να σου απαντησει καποιος που να ξερει ακριβως...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #4 στις: 09/08/14, 15:52 »
είναι δυνατόν να εξαλείψουμε τα προβλήματα που παρουσιάζονται σε ότι αφορά την παροχή ρεύματος;;

σε τι προβλήματα συγκεκριμένα αναφέρεσαι?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Georgekap

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #5 στις: 09/08/14, 17:51 »
Δοκιμασε με αλλη κιθαρα αν και πιστευω οτι ειναι μικροφωνικη προενισχυτρια που θελει αλλαγη!
Να το χαιρεσαι το ενισχυτακι σου! ;)

Ευχαριστώ πολύ αδερφέ!

Η λυχνία προενίσχυσης είναι μια ecc83(ή αλλιώς 12ax7 όπως είδα στο google) και απ'ότι είδα διατίθεται στην αγορά απο αρκετές εταιρίες.
Επέτρεψε μου να ρωτήσω, αν και λίγο χαζό, μπορώ ο ίδιος να την αντικαταστήσω ή χρειάζεται να γίνει μόνο από εξειδικευμένο άτομο?
 
Επίσης να προσθέσω πως δοκίμασα μια dean dime-o-flame ml και μια ibanez gio που είχα και διαφορά δεν είδα.Εξακολουθεί να υπάρχει αρκετό feedback.


Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #6 στις: 09/08/14, 19:03 »
εφόνον είναι προενισχύτρια την αλλάζεις άνετα μονος σου .

αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι :
να είναι εκτός πρίζας ο ενισχυτής
να είναι κρύες οι λάμπες
να μην αγγίξεις τίποτα άλλο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Georgekap

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #7 στις: 09/08/14, 20:57 »
εφόνον είναι προενισχύτρια την αλλάζεις άνετα μονος σου .

αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι :
να είναι εκτός πρίζας ο ενισχυτής
να είναι κρύες οι λάμπες
να μην αγγίξεις τίποτα άλλο

Απόλυτα κατανοητό.Θα προβώ σε περεταίρω κινήσεις από Δευτέρα (ελέω ΣΚ).Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #8 στις: 10/08/14, 08:59 »
είναι δυνατόν να εξαλείψουμε τα προβλήματα που παρουσιάζονται σε ότι αφορά την παροχή ρεύματος;;

σε τι προβλήματα συγκεκριμένα αναφέρεσαι?

δεν αναφέρομαι σε κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι η πρίζα μπορεί να είναι αιτία κάποιων προβλημάτων γι' αυτό σκέφτηκα αν βάλλει κάποιος Ups ή φίλτρα κατά πόσο θα μπορούσε να απαλλαγεί από αυτά τα προβλήματα.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #9 στις: 10/08/14, 11:18 »
είναι δυνατόν να εξαλείψουμε τα προβλήματα που παρουσιάζονται σε ότι αφορά την παροχή ρεύματος;;

σε τι προβλήματα συγκεκριμένα αναφέρεσαι?

δεν αναφέρομαι σε κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι η πρίζα μπορεί να είναι αιτία κάποιων προβλημάτων γι' αυτό σκέφτηκα αν βάλλει κάποιος Ups ή φίλτρα κατά πόσο θα μπορούσε να απαλλαγεί από αυτά τα προβλήματα.

συνήθως τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις σε συσκευές ήχου οφείλονται σε έλλειψη γείωσης . φαινόμενο που συναντάμε κατα κύριο λόγο σε παλιές πολυκατοικίες. η έλλειψη γείωσης δε λύνεται με ups ή φίλτρα  αλλά με επέμβαση ηλεκτρολόγου.
το (καλό)  ups θα σε βοηθήσει σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και σε πτώσεις τάσης
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #10 στις: 10/08/14, 17:48 »
Προσωπικά, είμαι κατά των ups σε συσκευές ήχου, ειδικά σε λαμπάτες.

Ας το πιάσουμε χοντρικά από την αρχή.

Υπάρχουν 3 ειδών ups
Online (ακριβότερα)
Line interactive
Standby (φθηνά).

Αρχίζοντας από το τέλος, τα standby τροφοδοτούν από το δίκτυο και όταν κοπεί το ρεύμα, τότε ένα ρελέ αλλάζει σε τροφοδοσία από μπαταρίες.

Τα line interactive είναι σαν τα standby με πιο της προκοπής μετασχηματιστές ώστε να εξομαλύνουν/σταθεροποιούν την έξοδο.

Τα standby, τροφοδοτούν την έξοδο από τις μπαταρίες συνέχεια.

Τα μεν πρώτα και δεύτερα, έχουν ένα μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να γυρίσουν σε τροφοδοσία από μπαταρίες. Μηδαμικό σχεδόν, και με τους πυκνωτές που έχουν οι περισσότερες ηλεκτρονικές συσκευές, δεν παρουσιάζεται διακοπή στη λειτουργία τους.

Τα τελευταία, είναι ότι πιο αξιόπιστο, καθώς ότι και να γίνει στο δίκτυο, αυτά τα δίνουν σταθεροποιημένη έξοδο πάντα, αφού παίζουν από μπαταρίες.

Για να μετατρέψουν το ρεύμα από την έξοδο της/των μπαταριών, τα ups χρησιμοποιούν μετασχηματιστές/ανορθωτές/μετατροπείς (ή καλύτερα εναλλάκτες) και το κάνουν από τα λίγα συνεχή volts, 220V εναλλασσόμενο.

Το κρίσιμο όμως εδώ είναι η κυμματομορφή που βγάζουν. Συνήθως είναι τετραγωνισμένη, όπως παρακάτω (η εικόνα τυχαία, η πρώτη που βρήκα):



Με μπλε το δίκτυο παροχής, με κόκκινο η έξοδος του UPS.

Τα καλύτερα ups το κάνουν αυτό πολλές φορές, φτιάχνοτας περισσότερα "σκαλοπάτια" όπως εδώ πχ:



Σε κάθε περίπτωση όμως η έξοδος δεν είναι πραγματικά εναλλασσόμενο ρεύμα.
Θα μου πείτε και τι έγινε;
Δεκτό, παρόλα αυτά ψάχνουμε τον υπέρτατο ήχο, γιατί να τον χαλάσουμε με μια συσκευή ανάμεσα;

Θεωρώ ότι σε κυκλώματα που έχουν να κάνουν με λυχνίες κλπ και που είναι στημένα για να παίζουν με εναλλασσόμενο ρεύμα, είναι λάθος να τα τροφοδοτούμε από UPS.

Είναι πολύ χρήσιμα τα ups για οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή παίζει με συνεχές (όπως πχ κάποιοι τρανζιστορικοι ενισχυτές) ή τα PCια μας κ.α.

Βέβαια, από την άλλη, ειδικά τα online, έχουν το πλεονέκτημα της σχεδόν πλήρους εξάλειψης ηλεκτρικού θορύβου που μπορεί να έχουμε στο δίκτυο. Επίσης έχουμε και το κεφάλι μας ήσυχο ότι δεν θα ψηθεί κάτι από υπέρταση.

Ε, παρόλα αυτά εγώ διαφωνώ  ;D

Βγήκε λίγο τεράστιο το post για να πω κι εγώ την γνώμη μου, αλλά νομίζω δε θα πάει χαμένο :) :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/14, 17:51 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #11 στις: 10/08/14, 21:18 »
Θα το διαβάσω αργότερα απ'το σπίτι αλλά, προς το παρόν, σ'ευχαριστώ πολύ vegos!

Οπότε η καλύτερη λύση και για προστασία από υπέρταση αλλά και για εξάλειψη θορύβων είναι τα online?
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο σαν πρόταση?

Και γιατί, παρ'όλα τα προφανή πλεονεκτήματά τους, διαφωνείς??

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #12 στις: 11/08/14, 01:03 »
Και γιατί, παρ'όλα τα προφανή πλεονεκτήματά τους, διαφωνείς??

Γιατί η κυματομορφή που βγάζουν είναι τετραγωνισμένη, και αυτή μεταφέρεται στις λυχνίες.

Δεν σημαίνει ότι απαραίτητα είμαι σωστός. Απλά, θεωρώ ότι αφού οι λυχνίες είναι φτιαγμένες για να τροφοδοτούνται συνήθως από εναλλασσόμενο, ας τους δώσουμε το σωστό, κι όχι το κατασκευασμένο.

Κρατάω λοιπόν -προσωπικά πάντα- τα UPS για άλλες χρήσεις, όπου αυτό δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος Georgekap

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #13 στις: 15/08/14, 23:21 »
Χτές παρέλαβα την Electro Harmonix 12ax7 και σήμερα μπόρεσα και άλλαξα με αυτήν του ενισχυτή.Μπορώ να πώ πως υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στον ήχο, όσο αφορά τους μικροφωνισμούς και feedback, όχι τόσο στην χροιά.Η όλη διαδικασία πάντως έγινε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, αν και για πρώτη φορά.Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Απορία για Blackstar HT-5 Metal
« Απάντηση #14 στις: 16/08/14, 01:38 »
Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα  8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Blackstar HT-5

Ξεκίνησε από Baroness Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 01:57
από Baroness
4 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/10, 11:02
από sokob
7 Απαντήσεις
4674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 23:18
από vaig3
2 Απαντήσεις
3625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/11, 09:13
από tendril
5 Απαντήσεις
3405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/11, 20:57
από Johnie Darko
11 Απαντήσεις
5573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
Blackstar Ht modulation

Ξεκίνησε από fanhs Εφέ

1 Απαντήσεις
3668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/13, 21:56
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
29672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/19, 21:02
από Crazy Heart
2 Απαντήσεις
3581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/14, 23:46
από jimmy75
8 Απαντήσεις
4374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/20, 20:14
από giorgos1990