Αποστολέας Θέμα: Bass Ενισχυτής  (Αναγνώστηκε 3289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon-spt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Bass Ενισχυτής
« στις: 23/08/09, 16:13 »
Καλημέρα παιδιά...

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν ενισχυτή για μπάσσο. Οι μουσικές μου προτιμήσεις είναι κυρίως funk και rock . Ο εξοπλισμός μου είναι πολύ μέτριος και δεν μου κάνει κέφι να παίζω πλέον. Ο ενισχυτής θα χρησιμοποιηθεί για σπίτι οπότε δεν χρειάζεται πολυ μεγάλος. Τα λεφτά που διαθέτω είναι μέχρι 250 ευρώ. Υπάρχει κανένας ο οποίος έχει κανέναν τέτοιον ενισχυτή και έχει μείνει ευχαριστημένος?
Επίσης μήπως θα ήταν καλύτερο να προτιμήσω να πάρω κανέναν πεταλάκι για μπάσσο, και αν ναι ποιό πιστεύετε είναι κατάλληλο για τα ακούσματά μου? Αυτο το big muff που είναι πρώτο στον thomann βγάζει κυρίως distortion έτσι..
Οποιαδήποτε γνώμη θα είναι πολύ χρήσιμη..
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
ΠΑΟΚ είμαι χάλια  ΠΑΟΚ είμαι χάλια
βλέπω έναν αετό που χει δυο κεφάλια

Αποσυνδεδεμένος leon-spt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bass Ενισχυτής
« Απάντηση #1 στις: 25/08/09, 13:16 »
Τελικά αποφάσισα να πάρω το πέταλο ODB-3 της boss (88 euro) για οverdrive, και το bassballs (64 euro) για να δω λίγο καινούργιους ήχους . Πιστέυετε οτι είναι καλές επιλογές?? Επίσης έχω δει και το big muff το οποίο έχει πάρει πολύ καλές κριτικές. Κανένα άλλο πέταλο το οποίο να είναι αξιόπιστο με παρόμοιυος ήχους ποιο πιστεύετε είναι? Ακόμα δεν έχω κάνει την παραγγελία ..
ΠΑΟΚ είμαι χάλια  ΠΑΟΚ είμαι χάλια
βλέπω έναν αετό που χει δυο κεφάλια

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Bass Ενισχυτής
« Απάντηση #2 στις: 25/08/09, 14:40 »
Κοίτα και synth πετάλια. Θα σου δώσουν τη δυνατότητα να έχεις πολλούς ήχους στην παλέτα σου. Υπάρχουν αρκετές επιλογές και διάφορες υλοποιήσεις. Έχω δοκιμάσει το Ibanez SB7 και έχω το Boss SYB-5. Το πρώτο μπορεί να μη δίνει τόσες πολλές ηχητικές επιλογές άλλα έχει ωραίο tracking, με αποτέλεσμα να ακολουθεί πολύ στρωτά το παίξιμο σου, ακόμα και σε πιο γρήγορα ρυθμικά μοτίβα. Αντίθετα το Boss έχει πάρα πολλές επιλογές από θέμα χροιάς και μπορείς να ελέγχεις το φίλτρο σου και με expression pedal, αλλά το tracking του δεν είναι τόσο καλό. Στα synth modes δεν επιτρέπει πολυφωνία (μόνο στα δύο τελευταία modes που τείνει προς τους ήχους και τη λειτουργία του ibanez) αλλά βγάζεις ορισμένες πολύ δυνατές χροιές.

Αποσυνδεδεμένος leon-spt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bass Ενισχυτής
« Απάντηση #3 στις: 25/08/09, 15:33 »
To tracking τί είναι? Βασικά απο ότι κατάλαβα θέλω να (προσπαθήσω να) παίζω funk μουσική αλλά και ένα distortion θα το ήθελα.. Αυτά λειτουργούν με ρεύμα ή θέλουν μπαταρίες? Η αλήθεια είναι ότι τα synth pedals δεν με τρελαίνουν και πολύ... το Οdb-3 boss αξίζει τα λεφτά του?? Παρόμοια δουλειά με το big muff δεν είναι.?? Βασικά από ότι κατάλαβα θέλω ένα πετάλι με distortion και ένα πετάλι που να μου βγάζει funk ήχο... Επίσης το limiter/enhancer της boos δεν κάνει αυ΄τη την δουλειά (lmb-3). Να προτιμήσω αυτό έναντι του bassballs?

Thx
 
ΠΑΟΚ είμαι χάλια  ΠΑΟΚ είμαι χάλια
βλέπω έναν αετό που χει δυο κεφάλια

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Bass Ενισχυτής
« Απάντηση #4 στις: 25/08/09, 16:15 »
Με overdrive και distortion στο μπάσο δεν έχω ασχοληθεί, αλλά για funk κλασική λύση είναι ένας compressor είτε σε rack είτε σε πετάλι. Αν είναι καλορυθμισμένος σου δίνει ωραία ατάκα και όγκο. Το Boss που αναφέρεις ανήκει σε αυτή την κατηγορία αν και δεν είναι ακριβώς αυτό. Ο Limiter είναι κάτι σαν ακραίος compressor και σου δίνει τη δυνατότητα enhancer. Αυτό σου επιτρέπει να ελέγχεις πόσο μπροστά βγαίνεις στη μίξη, περίπου σαν ένα eq αλλά δουλεύει κυρίως με αρμονικές. Γενικά εφέ τέτοιου τύπου (dynamics, δηλαδή compressor, limiter) δεν επηρεάζουν τη χροιά του μπάσου σου όσο το δυναμικό του περιεχόμενο, με λίγα λόγια την "ένταση" του.
Tracking είναι το πως μεταφράζει τις νότες και το παίξιμό σου σε σχέση με αυτό που βγαίνει από το πετάλι.

Αποσυνδεδεμένος leon-spt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bass Ενισχυτής
« Απάντηση #5 στις: 25/08/09, 16:23 »
Αχά... Μήπως έχεις να προτείνεις μια καλύτερη λύση απο το Limiter/enhancer της boss?
ΠΑΟΚ είμαι χάλια  ΠΑΟΚ είμαι χάλια
βλέπω έναν αετό που χει δυο κεφάλια

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Bass Ενισχυτής
« Απάντηση #6 στις: 25/08/09, 20:17 »
Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με μοντέλα. Εγώ κουβαλάω μαζί μου ένα rack της dbx που έχω για τις ηχογραφήσεις στο σπίτι  και το βάζω στο loop. ;D

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Bass Ενισχυτής
« Απάντηση #7 στις: 29/08/09, 12:22 »
Λοιπον, για το ODB-3 να εχεις υπ'οψιν σου οτι ΔΕΝ ειναι overdrive αλλα αρκετα ακραιο distortion.

Το LMB-3 τωρα, ειναι ΚΑΙ compressor ΚΑΙ limiter (στην ουσια limiter ειναι ενας compressor με πολυ υψηλο ratio). Στην πραγματικοτητα, ως compressor ειναι καλυτερος απο τον CS-3 και ειναι γενικα μια καλη επιλογη για τα λεφτα του. Το enhance που εχει σου κοβει τα μεσαια, πραγμα που σημαινει οτι χανεσαι καπως πισω απο τα αλλα οργανα και γι αυτο οι περισσοτεροι χρηστες το αφηνουν στο 0 (τερμα αριστερα).

Το Bassballs κανει ενα πολυ συγκεκριμενο πραγμα και μονον αυτο, αλλα το κανει πραγματικα καταπληκτικα. Και ενα καλο envelope filter δεωρειται πραγματι "must" για funk.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/06, 12:50
από Holy Diver
21 Απαντήσεις
16890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/12, 17:35
από bassman(4 String Suicide!)
2 Απαντήσεις
8888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 14:32
από vagx69
32 Απαντήσεις
14919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:04
από Jezus
bass distortion

Ξεκίνησε από BilliSsS Εφέ

0 Απαντήσεις
1881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 23:13
από BilliSsS
18 Απαντήσεις
7420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 17:26
από let me know 796
0 Απαντήσεις
1906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 18:05
από vangelis
Bass pedalboard

Ξεκίνησε από SteveWrathchild Εφέ

9 Απαντήσεις
4762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 22:21
από Jezus
8 Απαντήσεις
6768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 13:23
από detroit
3 Απαντήσεις
11551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 15:26
από foulis