Αποστολέας Θέμα: Γιατί οι ESP είναι τόσο ακριβές σε σχέση με τις Jackson;  (Αναγνώστηκε 11447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Ρε παιδιά αυτόν τον καιρό κοιτάω αυτές τις δύο μάρκες για πιθανή αγορά. Συγκεκριμένα κοιτάω τα εξής δύο μοντέλα:

ESP M-II
Jackson DKMG

Στα χαρτιά αυτές οι κιθάρες είναι ίδιες: Σώμα alder, Floyd Rose, μαγνήτες EMG (81-81 η ESP, 81-85 η Jackson), μπράτσο bolt-on maple (και οι δύο), ταστιέρα rosewood.

Ενώ λοιπόν η Jackson κάνει 670 ευρώ, η ESP κάνει 1400 (θωμάς).  Γιατί αυτή η διαφορα; είχα την εντύπωση ότι γενικά αυτές οι δύο μάρκες παίζουν λίγο πολυ στα ίδια επίπεδα.  Είναι για κάποιο λόγο η ESP τόσο καλύτερη από την Jackson;

Ξέρω ότι η συγκεκριμένη Jackson κατασκευάζεται στην Ιαπωνία.  Μήπως η ESP είναι made in USA;

Για διαφωτίστε με!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Καμια ESP δεν φτιαχνεται πλεον USA σε αντιθεση με τις Jackson που τα ακριβα μοντελα της ειναι USA.
Απλα μαλλον εχει καβαλησει το καλαμι η ESP... Προσωπικα προτιμω Jackson κιθαρες... Ειδικα στα ακριβα μοντελα... Νομιζω οτι η τιμολογιακη πολιτικη της ESP ειναι τετοια επειδη εχει παρα πολλα endorsements, signature models κτλ κτλ και για να "βγαλει" τα εξοδα ανεβαζει πολυ τις τιμες της...
Χωρια που εχει κανει και την πατεντα με τις LTD... Ετσι αν θες σωνει και καλα να λλει πανω ESP η κιθαρα σου (ακομα κι αν απο αποψη ποιοτητας ειναι ιδια ή και χειροτερη απο μια LTD), τοτε πλερωνεις νταβατζιλικι...
Ενω στην Jackson απλα αγοραζεις korea, japan, usa...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Διαφορές υπάρχουν αν και δεν είναι σημαντικές. Κατ' αρχήν απ' ότι θυμάμαι η ESP έχει original Floyd Rose ενώ η Jackson όχι. Κοιτώντας τις ακριβή χαρακτηριστικά τους, η ESP έχει inlays από abalone, Gotoh κλειδιά, κλπ. Και πέρα από αυτά που διαβάζεις στα specs, υπεισέρχονται θέματα όπως η ποιότητα των υλικών και της κατασκευής, το marketing, το image και πολλά άλλα. Αν αυτές οι διαφορές δικαιολογούν τη διαφορά τιμής, μάλλον είναι απόφαση του υποψήφιου αγοραστή. Πάντως κάποιες ESP που έχει τύχει να πέσουν στα χέρια μου ήταν εμφανώς καλοφτιαγμένες και ποιοτικές κιθάρες. Aπό Jackson δεν έχει τύχει να δοκιμάσω κάποιο μοντέλο, οπότε δεν έχω άποψη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Ρε παιδεια επειδη εχουν alder body kai rosewood ταστιερα σημαινει οτι ειναι ιδιες?
Οι Japan ESP ειναι στην κατηγορια των USA Jackson, εκει μπορουν να συγκριθουν τιμες...
Ειναι σα να λες γιατι εχει τετοια διαφορα μια suhr με μια fender USA standard...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/08, 18:23 από Metal Tiger »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Ρε παιδεια επειδη εχουν alder body kai rosewood ταστιερα σημαινει οτι ειναι ιδιες?
Οι Japan ESP ειναι στην κατηγορια των USA Jackson, εκει μπορουν να συγκριθουν τιμες...
Ειναι σα να λες γιατι εχει τετοια διαφορα μια suhr με μια fender USA standard...

+1000

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Jackson αυτής της κατηγορια τιμής έχει μια και ο κιθαρίστας στη μπάντα που παίζω. Δεν είναι και ότι καλύτερο, και επίσης δεν νομίζω να είναι γιαπωνέζικη. Οι ESP είναι Γιαπωνέζικες (αντίθετα με τις LTD), και πολύ καλές κιθάρες, δεν θα βρείς κάποια μέτρια.
Πριν δυο μέρες μου ήρθε επιτέλους μια ESP Custom, τιμή Thomann 4200 euro, και η κιθάρα είναι απλά πολύ καλύτερη από οτιδήποτε παρόμοιο έχω παίξει.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν πληρώνει κάποιος μόνο το όνομα!
αν και δεν είχα ποτέ κιθάρα με την φίρμα μιας εκ των δυο πιστεύω οτι σε γενικές γραμμές η soloist και η san dimas λένε κάτι από τις jackson και τα signature βέβαια! από κει και μετά η ESP είναι μια μεγάλη εταιρία που υπάρχει ποιότητα!

επίσης νομίζω οτι η jackson δεν υφίσταται πια σαν jackson αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν και η esp υπάρχει σαν esp...
(την jackson την έχει αγοράσει η fender - και αυτή κανονίζει! παράδειγμα στην charvel επανέφερε τον george charvel με πιθανό αποτέλεσμα την ποιότητα)

υ.γ. και δεν μετράνε μόνο τα ξύλα!!! αλλά και άλλοι παράμετροι! δεν μπορεί να υπάρχει ισοπέδωση! οι εταιρίες έχουν λόγους που πουλάνε σε κάποια τιμή τα προϊόντα τους! έστω και αν καμιά φορά υπάρχει υπετιμολόγιση, η οποία δεν νομίζω να είναι ποτέ ακραία!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν υπαρχει υπερτιμολογηση?κοιτα αυτην..ελεος ομως..4500 για να λεω οτι πηρα του laiho? ενω τη βρισκω ιδια και απο την εσπ και απο αλλεσ εταιριες σε πολυ πιο καλες τιμεσ?

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
jesus,οταν λες εχει ο κιθαριστας σου jackson αυτης της κατηγοριας εννοεις των 700 ευρω?γιατι τοτε japan ειναι..οι usa κανουν 3000

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
υ.γ. και δεν μετράνε μόνο τα ξύλα!!! αλλά και άλλοι παράμετροι! δεν μπορεί να υπάρχει ισοπέδωση! οι εταιρίες έχουν λόγους που πουλάνε σε κάποια τιμή τα προϊόντα τους! έστω και αν καμιά φορά υπάρχει υπετιμολόγιση, η οποία δεν νομίζω να είναι ποτέ ακραία!

+1\

Τυχαινει να εχω 2 ESP JAPAN, (μια horizon FR-II και μια M-ii Deluxe)
πραγματικα για μενα ειναι τρομερα οργανα απο ολες τις αποψεις, ποιοτικα, εμφανισιακα και playability
Προσωπικα τις προτιμαω απο jackson custom που ειχα παιξει, αλλα αυτα ειναι γουστα, αντιθετα η jackson που λεει ο johnan στο πρωτο post δινουν την αισθηση παιχνιδιου συγκριτικα με τα αμερικανικα μοντελα της εταιριας και τiς Japan ESP γι αυτο και η διαφορα στη τιμη...

υ.γ δεν λεω οτι οι μη Αμερικανικες jackson ειναι κακες κιθαρες απλα εξηγω με βαση την δικια μου εμπειρια την διαφορα τιμης...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/08, 19:29 από Metal Tiger »

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τσεκαρετε αυτο το βιντεακι.Το βρισκω αρκετα ενδιαφερον..


Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Τωρα βλεπω το video, αλλα δεν πιστευω οτι ειναι αντικειμενικο κριτιτριο το 'very comfortable neck and body'
Η το αλλο οταν μιλαμε για τετοια οργανα δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει καλο intonation οπως λεει για τη jackson η να υπαρχει frett buzzing, αμα ΞΕΡΕΙΣ να κανεις set up και καλο intonation θα εχεις και χαμηλο action με καθολου buzz...
Επισης δεν βρισκω το 'volume knob way to close to the bridge' flaw της κιθαρας...
Τελος μιας και εχω δει μονο την παρουσιαση της jackson kai ths ESP ως τωρα δε πιστευω οτι μπορεις να συγρινεις τον ηχο emg - seymour dunkan...
Δε μπορεις να λες οτι η M-II εχει brutal ηχο, φυσικα θα ειναι αφου εχει emg...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
jesus,οταν λες εχει ο κιθαριστας σου jackson αυτης της κατηγοριας εννοεις των 700 ευρω?γιατι τοτε japan ειναι..οι usa κανουν 3000

ΔΕΝ είπα ότι είναι USA, εννοούσα ότι ίσως είναι Korea. Δεν είναι και πολύ καλή κιθάρα, μια Warrior είναι με Duncan-Designed μαγνήτες, καμια 600ara την είχε πάρει νομίζω πριν κάτι χρονια...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Και για όσους πιστεύουν ότι τα ξυλα και η χειροποίητη κατασκευή δεν έχει σημασία, τότε γιατί να κανεις όλα αυτά???



Γενικότερα με το που βλέπεις μια κιθάρα καταλαβαίνεις αν έχει βγει από CNC, από έναν καλο luthier, η από ένα καkο luthier στην ινδονησία. Και αυτό λέει πολλά. Δεν έχουν ψυχή οι κιθάρες, αλλα οι βιομηχανικές συνήθως μου λένε προσωπικά λιγότερα και από τις κακοφτιαγμένες.
Όσων αφορά tuning stability, δείτε Buzz Feiten, οι Washburn το έχουν μέχρι και σε πολύ φθηνά μοντέλα, και λίγες που έχω παίξει ήταν όντως πολύ καλά ρυθμισμένες.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/08, 03:25 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
OK ενδεικτικα το παρεθεσα το βιντεο, δε σημαινει οτι συμφωνω με ολα οσα λεει.Ο τυπος μιλαει για τις συγκεκριμενες κιθαρες οπως υπογραμιζει στο τελος.Το ξερω οτι ειναι off topic αλλα αυτο με το volume knob ειναι ενα προβληματακι που το εχω παρατηρησει κι εγω(εχω τηνKV3 japan).To ειχε επισημανει και ο Μustaine οταν πηγε στην ESP νομιζω..Βεβαια ειναι λεπτομεριες αυτα

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Ναι φιλε μου καλα εκανες και εβαλες το video ;)
Και μενα μου τη σπαει λιγο το volume knob αλλα ειναι καθαρα θεμα γουστου αλλοι το θελουν κοντα και αλλοι οχι ;)

Αποσυνδεδεμένος Jizzzm

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
γιατι απλα οι esp εχουν σωμα φτιαγμενο απο 2 κομματια ξυλου.οι jackson απο 6,7,8... οσο πιο λιγα κομματια εχει το σωμα μιας κιθαρας τοσο καλυτερη ειναι(συντονισμος).ολες οι καλες κιθαρες εχουν μονο 2 κομματια στο σωμα(fender,gibson,esp,vigier).ασχετο αλλα μου αρεσει να απανταω γρηγορα σε ενα θεμα  ;D
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
http://www.thomann.de/gr/esp_alexi_laiho_bk.htm


που να δεις και την custom shop :P +2000
Μάλλον όταν λέει Gold Hardware εννοεί 24ων καρατίων  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
επίσης νομίζω οτι η jackson δεν υφίσταται πια σαν jackson αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν και η esp υπάρχει σαν esp...
(την jackson την έχει αγοράσει η fender - και αυτή κανονίζει! παράδειγμα στην charvel επανέφερε τον george charvel με πιθανό αποτέλεσμα την ποιότητα)


Ποιον επανέφερε λέει;;;  ::)  ;D
Δεν ξέρω τι αγόρασε η Fender,πάντως οι πραγματικές Charvel φτιάχνονται από τον Wayne Charvel εδω:
http://www.wayneguitars.com/
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Επειδη αναδυθηκε παλι αυτο το θεμα, και κοιτουσα χωρες κατασκευης σε διαφορες κιθαρες, ειδα οτι καποιες τζακσον στις τιμες που συχηταμε κατασκευαζωντε Ινδια, εξ'ου και οι χαμηλες τιμες... γινικα ολες αυτες οι εταιρειες εχουν μοντελα απο 200 μεχρι 5000 ευρω, και με παρομοια χαρακτηριστικα ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ, δεν ειναι σωστο να συγκρινουμε το μοντελο της Α εταιρειας με το αλλο της Β που εχει διπλασια τιμη... ας το συγκρινουμε με εναν αναλογο και παρομοιας τιμης...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Ακόμα και οι japan (jackson) τα φράγκα τους δεν τα πολυαξίζουν πάντως.

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
εγω παντως που εχω esp kh-2 και ειχα και 2 jacskon usa sl1 σαν συγκριση μπορω να πω οτι οι esp ειναι πιο ανετες και λογω βαρους και λογω μπρατσου(πιο λεπτο) και λογω emg....οι jackson (usa παντα μιλαμε) ειναι πολυ καλα οργανα με πολυ καλο φινιρισμα πραγματικα που τις κανει να φαινονται ακριβες και ενα ονομα με μεγαλη κληρονομια  αλλα κατι λειπει...ισως οτι δεν ειναι τοσο μεταλ οσο τις εχουν φανταστει καποιοι...ειναι ροκ κιθαρες η αλλιως 80ς μεταλ-ροκ κιθαρες...πιστευω οτι ο jeff beck που φορανε τις αδικει(τωρα θα τ ακουσω)...παντως θυμαμαι οτι ηταν αβολες λογω βαρους σε σχεση με esp αλλα εννοειται οτι θα ξαναπαρω καποια στιγμη...τωρα αν μου πειτε να διαλεξω μια απ τις 2 εταιριες θα διαλεξω esp....
για λογους καθαρα πρακτικους(βαρος,γρηγορο σεταπ ηχου λογω  emg ουτε μικροφωνισμοι και αηδιες  τελεια βρωμα , λεπτο μπρατσου για γρηγορα και ξεκουραστα ριφφακια...)


και οι 2 παντως ειναι καταπληκτικες...οποια και να παρεις θα μεινεις καταευχαριστημενος...

αν θες κατι παντως που να θυμιζει πιο πολυ μουσικο οργανο (στοιβαρο καλοδουλεμενο ) παρε jackson...αν θες κατι πιο μοντερνοποιημενο esp...

υπαρχει και η λυση να βαλεις σε μια jACKSON τους emg αλλα εγω τουλαχιστον μ αρεσει καποια οργανα να τ αφηνω με το χαρακτηρα που εχουν απ την μανα τους...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
δεν ειναι ακριβες
αντιθετως κιολας. οταν συγκρινεις Esp με jackson θα τις συγκρινεις με Jackson Usa και μονο.

τα ξυλα μπορει να ειναι τα ιδια με τις DKMG αλλα τα ηλεκτρικα και η ποιοτητα των ξυλων οχι. Ουτε και η κατασκευη ουτε ο ηχος ουτε το playability

Οποτε Esp μπορεις να βρεις και με 1200 ευρω (Μ-ΙΙ)
Jackson usa πολυ δυσκολα κατω απο 1600....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
20180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/07, 02:26
από Anaximandros
258 Απαντήσεις
73381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/07, 20:14
από Amylo
20 Απαντήσεις
7638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 15:20
από m@ster k@frer
16 Απαντήσεις
9201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 02:05
από Fteo
13 Απαντήσεις
4183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/10, 09:47
από Guitarholic_punk
0 Απαντήσεις
1625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 17:21
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 02:01
από Eagle Of Kamelot
1 Απαντήσεις
2031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/12, 13:05
από tsirigotis
13 Απαντήσεις
27588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 15:44
από saved
13 Απαντήσεις
8045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/16, 11:00
από talfarlow