Αποστολέας Θέμα: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.  (Αναγνώστηκε 4894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« στις: 15/09/08, 20:47 »
       Ένα arpeggio πάνω σε νεοκλασικη αλυσίδα με την αγαπημένη μου τεχνική,το sweep-tapping! Y.Γ:Θα επιθυμούσα να μην σχολιαστεί η αμφίεσις μου εις το συγκεκριμένον βίδεον.Ευχαριστώ. ;)
Στη φουρια μου να το στείλω ξέχασα τo url! :P 
 
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« Απάντηση #1 στις: 15/09/08, 21:17 »
Αλήθεια, τί θα ήθελες να σχολιαστεί?

Η κακή επιλογή τίτλου?

Δε λέω, ωραία τεχνική, μακάρι να μπορούσα και γώ να το κάνω. Απλά δε λέω οτι είναι άσχημο κλιπ. Αλλα είναι ένα κλιπάκι, 23 δευτερολέπτων, που μόλις είχες στρώσει τη τεχνική σου, πάνω σε κλασικό chord-sequence..Με λίγα λόγια, τί είναι αυτό που θέλει σχολιασμό?Αυτό το βιντεάκι, είναι χρήσιμο, μόνο σε σένα για να παρακολουθήσεις την εξέλιξή σου...

Φιλικά, και με την απορία ζωγραφισμένη στα μάτια μου
Αυτάρεσκο καθίκι..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« Απάντηση #2 στις: 15/09/08, 21:38 »
   Eίσαι γενικώς αγενής και άνευ λόγου και αιτίας επιθετικός ή κάνεις μια εξαίρεση για εμένα? :)Το κλιπ δεν έχει κάποια "μουσική" αξία.Είναι καθαρά τεχνικό.Ε,σε αυτόν ακριβώς τον τομέα,στον τεχνικό θέλω να σχολιαστεί,από κάποιον με καλή πρόθεση και γνώση.Όπως απεδείχθη,όχι από καποιον σαν και εσένα.Δεν θέλω να σε σοκάρω αλλά εδώ ανεβάζουμε video τα οποία,μέσα από το σχολιασμό άλλων κιθαριστών αποκτούν σημασία,τόσο για εμάς που τα βλέπουμε από διαφορετική οπτική γωνία,όσο και για τους σχολιαστές τους.Καλή διάθεση να υπάρχει μόνο. Φιλικά επίσης.  8)
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Stathis1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« Απάντηση #3 στις: 15/09/08, 22:28 »
Τεχνικα πολύ καλο αγαπητε φιλε. Ειναι φανερο οτι εχεις ριξει αρκετη μελετη σε sweeping arpegios και tapping. Αν θελεις να γινεις ενας ακομα Malmsteen σοβαρα σε μιλαω προχωρα. Το εχεις. Αλλα δεν καταλαβαινω πως η συγκεκριμενη φρασουλα μπορει να σου αποδειχτει χρησιμη περαν της γυμναστικης των δακτυλων. Εχεις δηλαδη σκοπο να τη χρησιμοποιησεις live? Αν παιζετε νεοκλασσικο στο συγκροτημα που ανηκεις παω πασο. Μουσικη ειναι και πιο απλα πραματα που σε λενε καμια φορα περισσοτερα απο τις παπαδοπαιξιες. Τεχνικα επαναλαμβανω αψογος. Μουσικα δεν μου εκανε κατι στο αυτι. Συγχαρητηρια και καλη συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« Απάντηση #4 στις: 15/09/08, 22:47 »
   Ευχαριστώ φίλε!Το έιπα και πιο πάνω,μουσικά δεν προσφέρει τίποτα το συγκεκριμένο,τουλάχιστον σε αυτήν την μορφή.Η αλυσίδα όμως μέχρι και τραγούδι βγάζει.Είναι καθαρά άσκηση δαχτύλων και τίποτα περισσότερο.Και πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να κάνει πολλές ασκήσεις και σπουδές,ακόμα και αν δεν είναι μουσικώς αξιόλογες,διότι χωρίς τεχνική δεν γίνεται μουσική.HAIL(ή μήπως "HEIL!" ?  >:D)!
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« Απάντηση #5 στις: 15/09/08, 22:52 »
Τελευταία φορά που κοίταξα η κατηγορία λεγόνταν "Καλλιτεχνικές μας δημιουργίες - Δικοί μας αυτοσχεδιαμοί και διασκευές". Το κομμάτι που έχεις ανεβάσει, απ' όσο καταλαβαίνω, δεν ανήκει σε καμία από τις δύο κατηγορίες.

Προς το παρόν δεν υπάρχει στο site ειδική κατηγορία όπου κρίνεται αποκλειστικά και μόνο η τεχνική. Έτσι, και αυτό θα διαπιστώσεις αν κοιτάξεις σε άλλα θέματα σε αυτήν την κατηγορία, όποιος ανεβάζει video δεν κρίνεται μόνο για την τεχνική του αλλά και για την μουσικότητα του κομματιού που ανεβάζει. Άρα θα πρέπει να μάθεις να δέχεσαι κι αυτήν την κριτική.

Τώρα για να περάσουμε στο προκείμενο και το ζητούμενο από μέρους σου, θεωρώ οτι ανέβασες λίγο εσπευσμένα το video σου. Αυτό το λέω διότι παρατηρώ οτι τα χέρια σου είναι σφιγμένα στο video ενώ μία τεχνική σαν το sweep θέλει πιο χαλαρά τα χέρια για να υπάρχει αυτό το flowing motion (σόρρυ αλλά δεν μου 'ρχεται στα ελληνικά) που το χαρακτηρίζει. Αυτό με λίγη προπόνηση πιστεύω θα στρώσει, εκτός αν είσαι σαν κι εμένα που παίζω σχεδόν πάντα σφιγμένος. Κατά τα άλλα καλός.



If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« Απάντηση #6 στις: 15/09/08, 22:57 »
Ωραίο το sweepάκι.. Λίγο τα μπάσα σου ακούγονται περίεργα (σαν να ταστάρουν κάπως) αλλά κατά τα άλλα την τεχνική την έχεις ;).. Όσον αφορά το σχόλιο του Isnogood εν μέρει συμφωνώ.. Πολλοί από το forum έχουν την τεχνική και την άνεση να ποστάρουν καθημερινά δεκάδες video των 20 δευτερολέπτων όπου θα παίζουν υπερηχητικά lickάκια αλλά προσωπικά δεν έχω πετύχει παρά καναδυό.. Θα προτιμούσα να σε δω σε κάτι πιο ολοκληρωμένο (μια διασκευή ή ένα μεγαλύτερο αυτοσχεδιασμό για παράδειγμα) έτσι ώστε να δω αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την τεχνική που έχεις σε κάτι που να ακούγεται και όμορφο.. Keep it up anyways..

Edit: Είδα και κανά δυο διασκευές που έχεις ανεβάσει οπότε το να ποστάρεις το συγκεκριμένο video ήταν λίγο άτοπο για εμένα (εφόσον είχες καλύτερο υλικό).. Αν μου επιτρέπεις όμως μια φιλική συμβουλή.. Αν μας τρώνε τα χέρια μας ή αν βλέπουμε την ταστιέρα σαν τη πίστα της Μόντσα καλύτερα θα είναι να αποφεύγουμε κομμάτια όπως το Still got the blues.. Δόξα τω θεώ, τόσα shreddoκόμματα υπάρχουν.. Ας αφήσουμε και κάποιους ύμνους στη γαλήνη τους.. 0:)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/08, 23:03 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« Απάντηση #7 στις: 15/09/08, 23:03 »
   Eίσαι γενικώς αγενής και άνευ λόγου και αιτίας επιθετικός ή κάνεις μια εξαίρεση για εμένα? :)Το κλιπ δεν έχει κάποια "μουσική" αξία.Είναι καθαρά τεχνικό.Ε,σε αυτόν ακριβώς τον τομέα,στον τεχνικό θέλω να σχολιαστεί,από κάποιον με καλή πρόθεση και γνώση.Όπως απεδείχθη,όχι από καποιον σαν και εσένα.Δεν θέλω να σε σοκάρω αλλά εδώ ανεβάζουμε video τα οποία,μέσα από το σχολιασμό άλλων κιθαριστών αποκτούν σημασία,τόσο για εμάς που τα βλέπουμε από διαφορετική οπτική γωνία,όσο και για τους σχολιαστές τους.Καλή διάθεση να υπάρχει μόνο. Φιλικά επίσης.  8)

Ευχαριστώ για τους χαρακτηρισμούς.Λυπάμαι μόνο που το εξέλαβες ως επιθετικό το πόστ. Η αλήθεια είναι οτι πράγματι, δεν έχω τα φόντα να κρίνω τη τεχνική σου. Και κανείς εδω μέσα δεν έχει τα φόντα να το κάνει, γιατι κανείς δεν είναι μέντιουμ. Τί θέλω να πώ?  Εφόσον τίθεται ζήτημα κρίσης τηες τεχνικής, θα ήταν χρήσιμο να μας έλεγες πόσο καιρό παίζεις, και πόσο καιρό ασχολείσαι με τη συγκεκριμένη τεχνική. Αλλο να μελετάς αυτά τα arpeggio 5 χρόνια, και άλλο να τα μελετάς ένα μήνα.Αλλα θα μου πείς και πάλι οτι είμαι ένας αγενής,κακοπροαίρετος ανίδεος.

Ας τα πώ με τον ευγενικό τρόπο, μπας και δουλέψει. Οποιαδήποτε αποτελεσματική κριτική πάνω στο βίντεο, δεν είναι δυνατή με τα στοιχεία που μας δίνεις.

Και κάτι που ξέχασε ο μικρός ανίδεος πιο πρίν. Σε αρκετά απο τα μέτρα σου , επιμηκύνεις τη διάρκεια της πρώτης νότας για να κάνεις κουτρουβάλημα στις πρώτες χορδές. Παρόλο που το παίξιμο σου είναι πολύ καθαρό, και ο παραπάνω τρόπος παιξίματος έχει έναν προσωπικό τόνο και χρωματισμό, ο "κανόνας" λέει οτι στη τεχνική μελέτη, αποφεύγουμε τέτοιους χρονικούς χρωματισμούς και το παίζουμε "ουδέτερα". Προσωπικά, θα έλεγα οτι αυτή η καθυστέρηση είναι επειδή -μηχανικά ίσως- αργείς να προετοιμάσεις το χέρι σου για τη θέση που θα παίξεις. Αλλα και πάλι, έιμαι ένας αγενής, κακοπροαίρετος ανίδεος.

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« Απάντηση #8 στις: 16/09/08, 00:03 »
Τελευταία φορά που κοίταξα η κατηγορία λεγόνταν "Καλλιτεχνικές μας δημιουργίες - Δικοί μας αυτοσχεδιαμοί και διασκευές". Το κομμάτι που έχεις ανεβάσει, απ' όσο καταλαβαίνω, δεν ανήκει σε καμία από τις δύο κατηγορίες.

Προς το παρόν δεν υπάρχει στο site ειδική κατηγορία όπου κρίνεται αποκλειστικά και μόνο η τεχνική. Έτσι, και αυτό θα διαπιστώσεις αν κοιτάξεις σε άλλα θέματα σε αυτήν την κατηγορία, όποιος ανεβάζει video δεν κρίνεται μόνο για την τεχνική του αλλά και για την μουσικότητα του κομματιού που ανεβάζει. Άρα θα πρέπει να μάθεις να δέχεσαι κι αυτήν την κριτική.

Τώρα για να περάσουμε στο προκείμενο και το ζητούμενο από μέρους σου, θεωρώ οτι ανέβασες λίγο εσπευσμένα το video σου. Αυτό το λέω διότι παρατηρώ οτι τα χέρια σου είναι σφιγμένα στο video ενώ μία τεχνική σαν το sweep θέλει πιο χαλαρά τα χέρια για να υπάρχει αυτό το flowing motion (σόρρυ αλλά δεν μου 'ρχεται στα ελληνικά) που το χαρακτηρίζει. Αυτό με λίγη προπόνηση πιστεύω θα στρώσει, εκτός αν είσαι σαν κι εμένα που παίζω σχεδόν πάντα σφιγμένος. Κατά τα άλλα καλός.



Πράγματι δεν υπάρχει κατηγορία που να περιγράφει ακριβώς αυτό που έχω στο βίντεο αλλά καιρός να υπάρξει!Το να κρίνουμε την καλλιτεχνική αξία μιας διασκευής δεν είναι τόσο σημαντικό,άλλωστε,κάτι που εμένα με συγκινεί κάποιον άλλον τον αφήνει αδιάφορο.Ενώ τα ζητήματα τεχνικής προσφέρονται πολύ περισσότερο για αντικειμενική και εποικοδομητική κριτική.
  Στην ουσία τώρα,πράγματι τα χέρια μου είναι σφιγμένα,όχι λόγω sweep αλλά λόγω του συνδιασμού sweep tapping.Γιαυτό και δεν υπάρχει η επιθυμητή "ρέουσα κίνηση" φίλτατε!Ευχαριστώ για την συμβουλή!
Ωραίο το sweepάκι.. Λίγο τα μπάσα σου ακούγονται περίεργα (σαν να ταστάρουν κάπως) αλλά κατά τα άλλα την τεχνική την έχεις ;).. Όσον αφορά το σχόλιο του Isnogood εν μέρει συμφωνώ.. Πολλοί από το forum έχουν την τεχνική και την άνεση να ποστάρουν καθημερινά δεκάδες video των 20 δευτερολέπτων όπου θα παίζουν υπερηχητικά lickάκια αλλά προσωπικά δεν έχω πετύχει παρά καναδυό.. Θα προτιμούσα να σε δω σε κάτι πιο ολοκληρωμένο (μια διασκευή ή ένα μεγαλύτερο αυτοσχεδιασμό για παράδειγμα) έτσι ώστε να δω αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την τεχνική που έχεις σε κάτι που να ακούγεται και όμορφο.. Keep it up anyways..

Edit: Είδα και κανά δυο διασκευές που έχεις ανεβάσει οπότε το να ποστάρεις το συγκεκριμένο video ήταν λίγο άτοπο για εμένα (εφόσον είχες καλύτερο υλικό).. Αν μου επιτρέπεις όμως μια φιλική συμβουλή.. Αν μας τρώνε τα χέρια μας ή αν βλέπουμε την ταστιέρα σαν τη πίστα της Μόντσα καλύτερα θα είναι να αποφεύγουμε κομμάτια όπως το Still got the blues.. Δόξα τω θεώ, τόσα shreddoκόμματα υπάρχουν.. Ας αφήσουμε και κάποιους ύμνους στη γαλήνη τους.. 0:)
   Να ξεκαθαρίσω κάτι:αυτά που ανέβασα δεν τα ανέβασα για επίδειξη τεχνικής.Έχω πολλά βίντεο καθαρά επίδειξης στο κανάλι μου στο youtube.όποιος θέλει τα βλέπει για αν δει αν έχω τεχνικη ή όχι.Αυτά που ανέβασα είναι μουσική,όπως την αντιλαμβάνομαι και την νιώθω εγώ(οι 2 διασκευές) και ένα κλιπ τεχνικής όχι για επίδειξη αλλά για συμβουλές.Ο αυτοσχεδισμός στο still got the blues for you δεν έχει παρά ελάχιστα δεξιοτεχνικά περάσματα.Δεν θεωρώ πως υπάρχουν "ύμνοι που πρέπει να τους αφήνουμε στην γαλήνη τους" ή να τους παίζουμε όπως ακριβώς οι δημιουργοί τους.Ας βάλουμε το cd καλύτερα,πιο πιστό θα είναι από εμάς σε αυτήν την περίπτωση.Καλύτερα είναι να κάνουμε κάτι δικό μας και ας μην αρέσει σε κάποιους.Εγω αυτό που έκανα το έκανα επειδή το ένιωθα ωραίο.Απο εκεί και 'πέρα σε άλλον αρέσει και σε άλλον όχι.Σ'ευχαριστώ πάντως για το σχόλιο!
  Προς Αυτάρεσκο Καθίκι Μεγάλο Βεζίρη Χαλίφη-στην-θέση-του-Χαλίφη Ιζνογκούντ: Για να με ευχαριστείς μάλλον δεν κατάλαβες τους χαρακτηρισμούς. ;)Εγώ σωστά το εξέλαβα το μην σου,εσύ είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες το ύφος σου?Ή μήπως τελικά ισχύει αυτό που έχεις ως υπογραφή?
   Στην ουσία,αυτο που λες για την τεχνική είναι λάθος.Τα λάθη είναι λάθη,είτε κάποιος μελετάει ένα μήνα είτε ένα χρόνο.Θέλουν διόρθωση.Δεν ξέρω αν έχεις μελετήσει ποτέ σου για μέρες πάνω σε κάτι αλλά πιστεύω αυτό το καταλαβαίνεις.Σιγά μη δώσω και συνθήκες ατμ πιέσεως για να μου πει κάποιος αν κάνω κάτι λαθος ή όχι!
   Τέλος,αυτό που λες για την πρώτη νότα είναι αληθές.Πράγματι το χέρι μου αργεί να προετοιμαστεί,κάτι το οποίο δημιουργεί πρόβλημα στην μελέτη.Αυτό είναι το μόνο σχόλιο που έκανες το οποίο βοηθάει χωρίς να προσβάλλει.Είδες?Αμα προσπαθήσεις μπορείς να πεις καποια πράγματα χωρίς να τσαντίζεις τους άλλους(και χωρίς λόγο μάλιστα).Σε χαιρετώ!
   
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« Απάντηση #9 στις: 16/09/08, 00:36 »
Προς Αυτάρεσκο Καθίκι Μεγάλο Βεζίρη Χαλίφη-στην-θέση-του-Χαλίφη Ιζνογκούντ: Για να με ευχαριστείς μάλλον δεν κατάλαβες τους χαρακτηρισμούς. ;)Εγώ σωστά το εξέλαβα το μην σου,εσύ είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες το ύφος σου?Ή μήπως τελικά ισχύει αυτό που έχεις ως υπογραφή?

Η προσπάθειά σου να προσβάλλεις, ήταν πλήρως κατανοητή και ακόμα περισσότερο αναποτελεσματική. Αυτό για το οποίο δεν είμαι καθόλου σίγουρος, είναι η προσπάθειά σου να καταλάβεις το περιεχόμενο του αρχικού μου ποστ. Δεν πειράζει. Σίγουρα ήταν πιο εύκολο να με αποκαλέσεις όπως με αποκάλεσες. Ίσως και να χρησιμοποιήσεις την "υπογραφή"  μου... Ουπς, το έκανες. Δεν είσαι ο πρώτος. Είναι αστείο πάντως τα μέρη που δε σου αρέσουν, να καλύπτονται απο το μοτίβο της υπογραφής μου (βλ. Πρακτική χρησιμότητα του βίντεο) ενώ αυτά που σε ενδιέφεραν (βλ.Σχόλιο χρονισμού) να χαρακτηρίζονται απο άκρα σοβαρότητα.

Στην ουσία,αυτο που λες για την τεχνική είναι λάθος.Τα λάθη είναι λάθη,είτε κάποιος μελετάει ένα μήνα είτε ένα χρόνο.Θέλουν διόρθωση.Δεν ξέρω αν έχεις μελετήσει ποτέ σου για μέρες πάνω σε κάτι αλλά πιστεύω αυτό το καταλαβαίνεις.Σιγά μη δώσω και συνθήκες ατμ πιέσεως για να μου πει κάποιος αν κάνω κάτι λαθος ή όχι!
Ναι, έχω μελετήσει για μήνες πάνω σε κάτι. Και τα λάθη δεν είναι τόσο αντικειμενικά. Αλλη προσέγγιση θέλει κάποιος με πείρα για να τα διορθώσει, άλλη προσέγγιση θέλει κάποιος καινούργιος. Αλλη κριτική θα κάνεις σε κάποιον που παίζει 10 χρόνια και ποστάρει το εν λόγο βίντεο, άλλη κριτική θα κάνεις σε κάποιον που παίζει 6 μήνες και ποστάρει το παραπάνω βίντεο. Αλλά και πάλι τι ξέρω? πλέον έγινα και χαζός εφόσον είμαι ανίκανος να κατανοήσω τους χαρακτηρισμούς σου.

   Τέλος,αυτό που λες για την πρώτη νότα είναι αληθές.Πράγματι το χέρι μου αργεί να προετοιμαστεί,κάτι το οποίο δημιουργεί πρόβλημα στην μελέτη.Αυτό είναι το μόνο σχόλιο που έκανες το οποίο βοηθάει χωρίς να προσβάλλει.
Ας κάνω άλλο ένα εποικοδομητικό σχόλιο: Η αργοπορία στο χέρι ΔΕΝ προκαλεί πρόβλημα στη μελέτη. Ανάποδα πάει. Η μελέτη  σου είναι τέτοια, που "δημιουργεί" αργοπορία στο χέρι. Και για την ακρίβεια, η μελέτη σου ήταν τέτοια που έδωσε βάρος στην ανάπτυξη της ταχύτητας στις πρώτες χορδές, παραμελόντας τις μπάσες. Όταν ήρθε η ώρα να παίξεις arpeggio μεγαλύτερα απο 3 χορδές, στη μελέτη σου, όταν έφτανες στις πρίμες, το χέρι "πεταγόταν" όχι πολύ, ίσα ίσα να σου δώσει την αίσθηση οτι τη κατέχεις την άσκηση. ΟΛΟΙ το παθαίνουμε αυτό. Η θεραπεία είναι μετρονόμος, που θεωρώ οτι έχεις στάνταρ. Ρίξε τη ταχύτητα όσο χρειάζεται ώστε να σου βγαίνουν οι νότες αβίαστα και προπαντώς ισόχρονα.

Είδες?Αμα προσπαθήσεις μπορείς να πεις καποια πράγματα χωρίς να τσαντίζεις τους άλλους(και χωρίς λόγο μάλιστα).Σε χαιρετώ!   
Ναι, φυσικά και μπορώ.Μεγάλο παιδί είμαι. Αλλα δεν έχει πλάκα! ;)

Πράγματι δεν υπάρχει κατηγορία που να περιγράφει ακριβώς αυτό που έχω στο βίντεο αλλά καιρός να υπάρξει!Το να κρίνουμε την καλλιτεχνική αξία μιας διασκευής δεν είναι τόσο σημαντικό,άλλωστε,κάτι που εμένα με συγκινεί κάποιον άλλον τον αφήνει αδιάφορο.Ενώ τα ζητήματα τεχνικής προσφέρονται πολύ περισσότερο για αντικειμενική και εποικοδομητική κριτική.
Δεν έχεις δεί παλαιότερες ιστορίες με ζητήματα τεχνικής, για αυτό τα λες αυτα.... ;D ;D ;D Ασε που κακά τα ψέματα, αμα αρχίσουν όλοι να ποστάρουν τεχνικές τους προς κρίση, ή που θα γεμίσει ο πίνακας, ή που θα σφαχτούνε όλοι...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« Απάντηση #10 στις: 16/09/08, 00:46 »
Δεν έχεις δεί παλαιότερες ιστορίες με ζητήματα τεχνικής, για αυτό τα λες αυτα.... ;D ;D ;D Ασε που κακά τα ψέματα, αμα αρχίσουν όλοι να ποστάρουν τεχνικές τους προς κρίση, ή που θα γεμίσει ο πίνακας, ή που θα σφαχτούνε όλοι...

Αυτό είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο... Και το θέμα είναι ότι είναι κρίμα, γιατί πιθανότατα θα βοηθούσε αρκετούς. Έχουμε πολύ αξιόλογους μουσικούς εδώ μέσα που θα μπορούσαν να κρίνουν και να βοηθήσουν (βλ. προσπάθεια online μαθημάτων στο κιθάρα), αλλά δυστυχώς... Τέλος πάντων...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« Απάντηση #11 στις: 16/09/08, 00:57 »
Ναι ρε συ, αλλα το πλήθος και κυρίως η ματαιοδοξία θα έκανε τον εν λόγο πίνακα ένα σκέτο χάος. Ασε που τα άτομα αυτά δεν έχουν υποχρεώση να κάνουν κάτι.

Η προσπάθεια που λες δεν θα ήταν οnline μαθήματα, αλλα επίδειξη και ανάλυση συγκεκριμένων τεχνικών, απο συγκεκριμένα άτομα. Όχι να βάζει ο κάθε πικραμένος βίντεο με τον εαυτό του να κάνει 5τονικές. Γιατι εκεί θα καταλήξει αυτός ο πίνακας...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« Απάντηση #12 στις: 16/09/08, 01:10 »
Δεν διαφωνώ. Ίσα ίσα. Γι'αυτό κι έκανα λόγο για την απόπειρα μαθημάτων, ή έστω επιδείξεων και αναλύσεων τεχνικών, modes, scales κλπ. από τους γνωστούς και μη εξαιρετέους "παίκτες" (ξέρετε για ποιούς μιλάω). Εννοείται πως αυτά θα'πρεπε να παρουσιάζονται περισσότερο σαν "άρθρα", set θέματα δηλαδή, παρά ως ένας νέος πίνακας. Σίγουρα και δεν έχουν υποχρέωση, απλά θα ήταν ένα πολύ καλό "άνοιγμα".

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Neoclassical sweep-tapping arpeggio.
« Απάντηση #13 στις: 16/09/08, 16:01 »
  Καλά τα λέει ο Γότθος.Μακάρι να εισακουστεί.
Arpeggios from Hell

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Tapping

Ξεκίνησε από mystic « 1 2 » Τα καλύτερα...

49 Απαντήσεις
18329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/06, 16:09
από juggernot breaker*
19 Απαντήσεις
8225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/08, 00:05
από gers
11 Απαντήσεις
6029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/09, 22:26
από Chris2004
4 Απαντήσεις
4353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 17:18
από Υπνοβάτης...
2 Απαντήσεις
2430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 16:26
από GreekDudeCovers
2 Απαντήσεις
2812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/08, 17:27
από taxfreesax
6 Απαντήσεις
3670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/09, 02:08
από Ioannis Anastassakis
1 Απαντήσεις
2310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/08, 15:15
από buckethead RULES!!
5 Απαντήσεις
2305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/11, 21:06
από Apatilos
1 Απαντήσεις
1267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/22, 17:58
από panixgr