Αποστολέας Θέμα: Ο θάνατος της υψηλής πιστότητας (hi-fi)  (Αναγνώστηκε 2916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ένα άρθρο που βρήκα πολύ ενδιαφέρον, σχετικά με το πώς σιγά-σιγά η ποιότητα του ήχου χειροτερεύει, καθώς οι περισσότεροι ακούνε πλέον την μουσική τους από τον υπολογιστή και το mp3 player και όχι από το στερεοφωνικό:

http://www.rollingstone.com/news/story/17777619/the_death_of_high_fidelity/print
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Ο θάνατος της υψηλής πιστότητας (hi-fi)
« Απάντηση #1 στις: 29/12/07, 14:36 »
Δυστυχώς αληθεύει αυτό...και ευτυχώς υπάρχουν μερικοί που αντιστέκονται σε αυτο το RAT RACE. Από ότι ξέρω , οι εμπορικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί έχουν σαν ένα κριτήριο το τι θα παίξουν την loudness  που αναφέρεται στο άρθρο. Αν ένα κατά τα άλλα εμπορικότατο τραγούδι δεν έχει αυτήν την ένταση, δεν παίζεται...στα άκρα έχουν φτάσει στην DANCE και HOUSE, εκει η δυναμκότητα, η οποία φαίνεται πολύ ωράια στο άρθρο ειναι κοντα στο μηδεν....κρίμα, η ποιότητα του ήχου έχει χαθεί αισθητά τα τελευταία χρόνια...

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ο θάνατος της υψηλής πιστότητας (hi-fi)
« Απάντηση #2 στις: 30/12/07, 16:18 »
Δε με ενοχλεί και τόσο αυτή η πραγματικότητα. Σίγουρα οι άνθρωποι απολάμβαναν εξίσου (αν όχι περισσότερο) τη μουσική, ακόμα κι όταν άκουγαν μια κασέτα στο τριτοκοσμικό deck πριν από 2-3 δεκαετίες. Αν μάλιστα συνυπολογίσουμε πως πλέον με την παρουσία της αλγοριθμικής συμπίεσης του ήχου, ο μέσος ακροατής μπορεί να ακούσει περισσότερη μουσική και σε μέρη που πριν δεν είχε τη δυνατότητα, νομίζω πως τα θετικά που προκύπτουν, υπερβαίνουν τα αρνητικά. Άλλωστε η τεχνολογική πρόοδος είναι συνεχής και κάποια στιγμή είμαι βέβαιος πως θα απολαμβάνουμε υψηλή πιστότητα ακόμα και σε ένα μελλοντικό format κωδικοποίησης.

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Ο θάνατος της υψηλής πιστότητας (hi-fi)
« Απάντηση #3 στις: 31/12/07, 18:45 »
Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η υψηλή πιστότητα αλλα οτι σε λίγο καιρο (και ιδίως οι επόμενες γενιές) αντί να δημιουργούν δισκοθήκες θα γεμίζουν mp3 τους σκληρούς τους με αποτέλεσμα να χάσουν τη πραγματική αίσθηση του να ακούς μουσική και να ταυτίζεσαι με το καλλιτέχνη και τη δουλειά του σαν σύνολο...πόσες φορές δεν έχετε ακούσει κάποιον στο δρόμο να λέει στο φίλο του 'το 3 (ή 4 ή 6 δεν έχει σημασία) απο αυτό το δίσκο φοβερό κομμάτι'΄; Η μουσική θα καταλήξει δυστυχώς να είναι και αυτή ένας αριθμός στο σκληρό μας...όσο για τη πιστότητα του ήχου μη ξεχνάμε οτι και με την εμφάνιση των CD έπεσε αρκετά σε σχέση με το βινύλιο...αλλά με το mp3 αν δε γίνει σωστά η κωδικοποίηση πραγματικά δεν ακούγονται!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο θάνατος της υψηλής πιστότητας (hi-fi)
« Απάντηση #4 στις: 01/01/08, 20:15 »
Γιατι κανενας δεν σκεφτηκε το γεγονος οτι βλεπουν τις πωλησεις των cd τους οι μεγαλοεταιριες να πεφτουν λογω τον mp3 και προσπαθουν να εφευρουν δικαιολογιες για να παρουν πισω τα χαμενα?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο θάνατος της υψηλής πιστότητας (hi-fi)
« Απάντηση #5 στις: 01/01/08, 22:17 »
Γιατι κανενας δεν σκεφτηκε το γεγονος οτι βλεπουν τις πωλησεις των cd τους οι μεγαλοεταιριες να πεφτουν λογω τον mp3 και προσπαθουν να εφευρουν δικαιολογιες για να παρουν πισω τα χαμενα?
Αρη, κακα τα ψεμματα, το συμπιεσμενο ειναι παντα κατι που διαφερει απο το καλο και ποιοτικο ασυμπιεστο. Δεν ειναι data μονο η μουσικη..Ειναι και η ιδια η αισθηση των συχνοτητων, του ηχου, της ποιοτητας! Και δεν ειμαι καμια εταιρια για να υποστηριξω αυτο το πραγμα. Σε καλα ηχεια τα 128Kbs ακουγονται "καμμενα" και δεν εινια δυσκολο να καταλαβεις τη διαφορα απο ενα wave αρχειο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Ο θάνατος της υψηλής πιστότητας (hi-fi)
« Απάντηση #6 στις: 01/01/08, 22:48 »
όσο για τη πιστότητα του ήχου μη ξεχνάμε οτι και με την εμφάνιση των CD έπεσε αρκετά σε σχέση με το βινύλιο...

Αχ, αυτό το βινύλιο... Ως νέος σε ηλικία ανήκω στη γενιά του CD και του mp3 και δεν είχα ποτέ επαφή με δίσκους βινυλίου. Ώσπου μόλις χθες πήγα στο σπίτι ενός φίλου και έβαλα στο πικ-απ το Aqualung των Jethro Tull... Το CD to έχω λιώσει σε όλες τις συσκευές αναπαραγωγής CD που έχω, αλλά μετά από αυτό που άκουσα χθες δεν ξέρω αν θα το ξανακούσω μέχρι να πάρω κι εγώ πικ-απ...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Θάνατος

Ξεκίνησε από Riverson « 1 2 3 4 5 » Άνθρωπος και ζωή

110 Απαντήσεις
32060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 23:04
από myrto!
17 Απαντήσεις
5832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/05, 10:14
από Καρχαρίας
11 Απαντήσεις
3843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 20:35
από Ektor_S
0 Απαντήσεις
1316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/06, 12:35
από DEROS
12 Απαντήσεις
3685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/06, 20:24
από Ιμερος
53 Απαντήσεις
17138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/08, 01:21
από Iced Jacob
7 Απαντήσεις
2612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 00:22
από ε?
0 Απαντήσεις
1490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 19:49
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/20, 18:19
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/23, 21:36
από diji grampsas