Αποστολέας Θέμα: Χτυπημα σε σωμα κιθαρας  (Αναγνώστηκε 4738 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jl

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Χτυπημα σε σωμα κιθαρας
« στις: 31/05/11, 14:20 »
Παιδες σος!!!!Εχω μια kramer pacer custom usa του 87 σε τελεια κατασταση .........τουλαχιστον μεχρι χθες..... :(
Οταν  γυρισα σπιτι χθες μετα το live που παιζαμε  καθως την εβγαζα απο το  αμαξι ανοιξε η σκληρη της θηκη( ο μαλ**ας μαλλον δεν την ειχα κλεισει  καλα >:( >:(  ) και επεσε κατω με ασχημο τροπο!!Αποτελεσμα κατι ωραια γδαρσιματα στο  σωμα και σε μερικα σημεια εχει φυγει το χρωμα εντελως!!Ευτυχως το  μπρατσο δεν επαθε τιποτα!!
Ξερετε αν φτιαχνεται αυτο??

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Χτυπημα σε σωμα κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 31/05/11, 14:36 »
Φυσικα και φτιαχνεται. Μια επισκεψη σε εναν μαστορα για την εκτιμηση κοστους θα ηταν μια καλη ιδεα. Λογικα θα χρειαστει ξυσιμο το παλιο χρωμα μεχρι το ξυλο, κανα ψιλο-μπαλοματακι αν εχει κανα χτυπημα σε βαθος και μετα ξανα βαψιμο και βερνικωμα. Το μεγαλυτερο προβλημα με ολα αυτα ειναι α) κοστος και β) χρονος που απαιτειται μεχρι να γινουν ολα αυτα (ειδικα αν η βαφη και βερνικωμα γινει με τπτ νιτρο βαφες).
Εγω θα προτεινα τον Οικονομακη (enigmagt.gr) που θεωρω οτι ειναι ο καλυτερος μαστορας στην Ελλαδα. Ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες του, αλλα αντιστοιχης ποιοτητας ειναι και η δουλεια που κανει. Μπορεις να τον παρεις τηλ, να κλεισεις ραντεβου να σου κανει μια εκτιμηση εργασιας/κοστους/χρονου. Το μονο προβλημα με τον Οικονομακη εκτος απο το κοστος, ειναι οτι μαλλον θα πρεπει να περιμενεις αρκετα, ειδικα για τετοια δουλεια...
Ελπιζω να χεις καμια αλλη backup, γιατι οπου και να την πας, αν ξαναγινει βαψιμο (ο μονος τροπος για να γινει πραγματικα σωστη και επαγγελματικη επιδιορθωση) θα παρει τουλαχιστον κανα 2μηνο μεχρι να ξυστει, να βαφει, να στεγνωσουν σωστα τα βερνικια κτλ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jl

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Χτυπημα σε σωμα κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 31/05/11, 14:49 »
σε ευχαριστω φιλε darko!!για τον οικονομακη με κοβω!!ευτυχως εχς αλλες 2 κιθαρες αλλα αυτο ηταν το μωρο μου....ηταν η πρωτη μου σοβαρη κιθαρα που πηρα με τον πρωτο μου μισθο.....οποτε εχει μια συναισθηματικη αξια!!
Παντως στο μεγαλυτερο χτθπημα φαινεται το ξυλο!!εχει φυγει εντελως το χρωμα!!παλι καλα ομως δεν εχει κανενα βαθουλωμα!!
Ακομη μια ερωτηση!!Τυχον καινουργιο βαψιμο απο την αρχη ή τοπικα δεν θα επειρεασει τον ηχο??

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Χτυπημα σε σωμα κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 31/05/11, 15:05 »
Οχι... Σε καμια περιπτωση... Ειδικα ο Οικονομακης αν πας, κανει και φοβερη δουλεια και εχει διαφορα υλικα να δουλεψει, απο πολυ λεπτα (σε στρωση) βερνικια και χρωματα να διαλεξεις. Μαλιστα απο οσο ξερω δεν δουλευει με πολυεστερα που ειναι και η κατεξοχην "χοντρη" βαφη και βερνικι, που θα μπορουσε καποιος να πει οτι "στραγγαλιζει" τον φυσικο ηχο του οργανου (προσωπικα δεν το πιστευω αυτο ετσι κι αλλιως, αλλα λεμε τωρα).
Παντως οτι ζημια και να ταν, φτιαχνεται... Δες και στο site στις επισκευες, διαφορες φωτο για να καταλαβεις για τι μιλαμε...
Εγω του χω δωσει εδω και πολυ καιρο μια Yamaha RGX για πληρη ανακατσκευη... Επρεπε να ξυσει ΟΛΗ την κιθαρα, να την κατεβασει στο σωμα σε υψος, να της βαλει καινουριο καπακι απο quilt maple, να της κανει triple stain και μετα να την βαψει και να την βερνικωσει, αλλαξα μαγνητες, τρεμολο, ηλεκτρικα, ουσιαστικα τα παντα, εκτος απο το βασικο σχημα της κιθαρας και τα βασικα της ξυλα. Τον ιουλιο θα ναι ετοιμη (θα ανεβασω και φωτο και review). Η δικια μου περιπτωση ηταν πολυ πολυ δυσκολη (μιας και ηταν και neck through η κιθαρα και για να βαλεις νεο καπακι χωρις να φυγει ο λαιμος ειναι μεγαλο πακετο) και ετσι περιμενω πολυ καιρο να τελειωσει, αλλα το αποτελεσμα ειναι κορυφαιο απο οσο εχω δει μεχρι τωρα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Χτυπημα σε σωμα κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 31/05/11, 16:31 »
Αυτά είναι παράσημα (χρήσης) δεν τα πειράζουμε εννοείται.

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Χτυπημα σε σωμα κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 31/05/11, 17:39 »
φιλε Johnie Darko,ετσι απο περιεργια,ποσο θα σου κοστισει η ανακατασκευη της RGX?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χτυπημα σε σωμα κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 31/05/11, 21:00 »
Αυτά είναι παράσημα (χρήσης) δεν τα πειράζουμε εννοείται.
+1

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Χτυπημα σε σωμα κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 01/06/11, 11:48 »
φιλε Johnie Darko,ετσι απο περιεργια,ποσο θα σου κοστισει η ανακατασκευη της RGX?

Aρκετα για να μην συμφερει και τοσο... Εκτος αν εισαι σιγουρος οτι θες μια τετοια κιθαρα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jl

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Χτυπημα σε σωμα κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 01/06/11, 20:22 »
φιλε Johnie Darko,ετσι απο περιεργια,ποσο θα σου κοστισει η ανακατασκευη της RGX?

Aρκετα για να μην συμφερει και τοσο... Εκτος αν εισαι σιγουρος οτι θες μια τετοια κιθαρα...

xaxaxaaxxaxa!!!!ωραιο αυτο!!αλλα οσο και να το σκεφτομαι δεν σταματαω να <<ποναω>> οταν την βλεπω....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/04, 03:57
από Pontifikas
14 Απαντήσεις
4490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/07, 15:14
από Μ.Π
2 Απαντήσεις
2070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 23:00
από Ιππέας
9 Απαντήσεις
4049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 09:31
από GEO_ZZZZ
0 Απαντήσεις
2183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/10, 23:15
από Fra
8 Απαντήσεις
3185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/10, 14:30
από sporosvogas
5 Απαντήσεις
2546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/11, 16:54
από Guratza
7 Απαντήσεις
6571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 23:52
από geopaok
4 Απαντήσεις
5310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/13, 22:55
από Gildor
1 Απαντήσεις
2504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/14, 02:43
από Lo.Lee.Ta