Αποστολέας Θέμα: Επιτελους, ας γινει κατι με τις μουσικες σκηνες, η κοροιδια κυριαρχει  (Αναγνώστηκε 31026 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Οσον αφορα τα συγκροτηματα που δεν ηταν ενταξει απεναντι μας, εχω να πω κ εγω την ιστοριουλα μας. Καποτε παιξαμε σε γνωστη σκηνη  της  Αθηνας με ενα γκρουπακι μεγαλυτερο ονομα απο μας. Κ εφτιαξαν αυτοι την αφισσα, κ εβαλαν εισοδος δωρεαν κ καλα οτι με το μαγαζι θα παιρναμε ποσοστα απο τα ποτα κ μονο. Οταν αρχισαν να καταφτανουν οι πρωτοι δικοι μας, φαγαμε κραξιμο κ λενε π@@@ρια μαντολες δωρεαν εισοδος εχετε, το δωσαμε το 12ρι να μπουμε.  Κανονικα επρεπε να τη κοπανησουμε κ να μη παιξουμε, ελα μου ομως που παιζαμε πρωτοι κ το ακουσαμε αυτο το αισχος αφου κατεβηκαμε απ τη σκηνη. Το σκηνικο που ακολουθησε μετα ειναι αυστηρως ακαταλληλο διοτι ειπωθηκαν πολλα μαντολατα κ παραλιγο να πεσουν μερικες ψιλες.  Στο τελος ομως καπου τα βρηκαμε κ πηραμε το 1/3 των εισπραξεων. Θα μου πειτε τελικα υπαρχει κατι γραμμενο στο κουτελο μας που να λεει Κοτσος? Η ουσια ειναι οτι αφ ενος τα μαγαζια με ολα τα παρατραγουδα που αναφερω, απ την αλλη κ οι ιδιοι οι μουσικοι να κανουν λαμογιες κ καλα με τη λογικη ετρωγα κ εγω σφαλιαρα, καιρος να παρω το αιμα μου πισω. Θα συμφωνησω με τον Αναξιμανδρο οτι οσο υπαρχουν ψωναρες χομπιστες που λενε κ με 30 ευρω παιζω χαλανε τη πιατσα κ δικαιως λεει δε γουσταρω να παιζω ετσι, αλλα φιλαρακο μου υπαρχουν τοοοοσοι πολλοι που κ τσαμπα παιζουν που οτι κ αν γραφουμε εμεις εδω, θα καλομαθαινουν τους κυριους πρεσβεις των μαγαζιων κ το κακο θα διαωνιζεται. Η νυχτα εχει αλλους νομους κ ειναι αλλο κρατος τελικα ....
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μαλλον το χει η μοιρα σας τελικα να μη μπορειτε να βγαλετε ακρη με το χωρο... Μια τα μαγαζια ,μια τα συγκροτηματα... Τα οργανα που αγοραζετε παιζουν ή κ εκει σας χτυπαει η σκοτεινη σεκτα των βαρωνων της οργανοποιειας?
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Δεν νομίζω ότι χαλάνε την πιάτσα όπως αναφέρθηκε οι ερασιτέχνες που παίζουν δωρεάν ή έναντι μικρού αντίτιμου.
Ο καθένας και το κάθε γκρουπ κάνει αυτό που θέλει.Δεν έχουν όλοι επαγγελματικές ή έστω ημιεπαγγελματικές βλέψεις.
Το γκρουπ που θέλει πραγματικά να σταθεί επαγγελματικά πρέπει να βρει τις διεξόδους στις δυσκολίες και στα προβλήματα που αντιμετωπίζει,και σίγουρα υπάρχουν (και προβλήματα αλλά και λύσεις).
Τι να πουν και οι άνθρωποι που ζουν αποκλειστικά από την μουσική?
Εδώ υπάρχουν τεράστια προβλήματα  σ'όλο τον κοινωνικό ιστό,ο χώρος της μουσικής (που ήδη ήταν προβληματικός) θα έμενε απ'έξω?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Μπρούγος, απλά βάλε προτεραιότητες και εξέταζε την κάθε περίπτωση διαφορετικά. Εκεί έξω, σε όλους τους τομείς θα βρεις διάφορους ανθρώπους. Ιδιαίτερα στον επαγγελματικό τομέα, που σκοπός είναι το κέρδος, σχεδόν οι περισσότεροι είναι προσανατολισμένοι σε αυτό.
Απλά η δική σου φιλοσοφία ζωής, δεν είναι ακόμη προσανατολισμένη σε αυτό. Αυτό για εμένα, δεν είναι κακό. Απλά είσαι ένας άνθρωπος που περιμένει αλλιώς την ζωή, ενώ η ζωή είναι αλλιώς. Κάποιοι λοιπόν προσπαθούν να φέρουν την ζωή στα μέτρα τους, κάποιοι άλλοι ελίσσονται μέσα στα μέτρα της ζωής.Σίγουρα υπάρχει και το ενδιάμεσο. Δεν είναι μπλα μπλα αυτά που σου λέω, έχουνε πρακτική σημασία.
Άλλωστε στο κόσμο της μουσικής, μπορείς να δεις και ανθρώπους εντελώς ατάλαντους, που ακόμη και με ένα μικρόφωνο και playback, βγάζουνε χρήμα και μάλιστα τους πληρώνουνε και με το παραπάνω. Άσχετα ότι με το κάποιοι δεν τους θεωρούνε μουσικούς και θα ξεσηκωθούνε σαν τρελλοί. Η ίδια η ζωή, τους έχει επίσημα καταχωρήσει στο πεδίο της μουσικής.
 
Η ευχαρίστησή σου Μπρούγο, πηγάζει ακριβώς από εκεί που πηγάζει και η δυσαρέσκειά σου. Σήμερα ευχαριστιέσαι περισσότερο που είσαι ένας απλοικά σωστός συνεννοήσιμος άνθρωπος, που απλά λές 1 και 1 κάνουν 2 στον συνάνθρωπο σου και περιμένεις ο συνάνθρωπος σου να φερθεί όμορφα και αυτός. Η δε δυσαρέσκειά σου, πηγάζει ακριβώς από τό ότι έξω η συνενόηση δεν είναι 1+1 κάνουν 2 αλλά πολύπλοκες σχεδόν παράλογες εξισώσεις. Έαν στο μέλλον αλλάξεις, ναι μεν θα χρησιμοποιείς τις πολύπλοκες εξισώσεις, θα κονομάς και θα ευχαριστιέσαι, αλλά θα είσαι και δυσαρεστημένος γιατί θα το γνωρίζεις, ότι έχεις μάθει να κινείσαι μέσα σε αυτό το οποίο θεωρείς βρώμικο. Κάποια στιγμή βέβαια, μετά από σκέψη, καταλήγεις, για το αν θέλεις μένεις στο δρόμο και να διατρέχεις τους κινδυνους του δρόμου ή να μείνεις σε ένα σπίτι και να διατρέχεις τους κίνδυνους του σπιτιού. Όταν λοιπόν μέσα σου, όσο γίνεται και όσο μπορέσεις συμφωνήσεις να αποδεκτείς κάτι σχεδόν ολοκληρωτικά, τότε είσαι ευχαριστημένος ας πούμε.
 
Όσο για την σκοτεινή σέκτα των βαρώνων της Ελληνικής Οργανοποιίας, μπορεί τα όργανα της να παίζουνε, αλλά όταν η ξένη οργανοποιία έχει εκδόσει, ένα κάρο αναλυτικά βιβλία, για να βοηθήσει όσους θέλουν να ασχοληθούν με αυτό, οι δικοί μας το έχουν ένα άκρως κρυφό καμάρι. Πιθανότατα, με το δίκιο τους βέβαια, γιατί η οργανοποιία, είναι ένα όπλο, που αν πέσει σε λάθος χέρια μπορεί να θρηνήσουμε ανθρώπινες ζωές! χα χα χα χα.  (Από το βιβλίο, Τα απόκρυφα και ο Μυστικισμός στην Οργανοποιία in Greek Society.)
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Ο καθενας μας εχει μια ιστορια να διηγηθει πιστευω στον τομεα των μαγαζιων.Και γω παλαιοτερα ειχα τυχει σε μαγαζατορα που ενω μας ειχε πει το εισιτηριο οτι θα ειναι π.χ. 10 ευρω..το εβαλε απο μονος του 12.Αλλος μαγαζατορας ενω ειχε υποσχεθει φιξ αμοιβη δεν μας την εδωσε ενω ειχαμε κοσμο.Αλλος μαγαζατορας ειχε ενα τοπ ονομα στο μαγαζι..μετα απο εμας..και χαλαγε σκοπιμα τον ηχο μας.

Αν αρχισει ο καθενας μας..δεν θα τελειωνει.Εγω το πηρα αποφαση απλα οτι απο την μουσικη κυνηγαω αποκλειστικα και μονο την αγαπη του θεματος και ετσι δεν ασχοληθηκα αλλο.Το μονο που κανω πλεον με τα μαγαζια ειναι οτι δεν παιρνω αμοιβη..με την προυποθεση να ειναι το εισιτηριο χαμηλωμενο.Ετσι και αλλως δεν θελω να παιρνω τα λεφτα των φιλων και γνωστων μου.

Τωρα περι κυκλωματος..αν και ο fuzzed το ειπε χιουμοριστικα..ακομα και κει υπαρχει κυκλωμα.Η μηπως τα οργανα που αγοραζουμε αξιζουν τα λεφτα τους και δεν πληρωνουμε και κατα πολυ το ονομα?Θα μου πειτε..παντου δεν γινεται..??Ναι..αλλα δεν παει να πει οτι εινα και καλο.

αυτα περι του θεματος..

Brougos...μην ασχολεισαι..γιατι μου θυμιζεις τον εαυτο μου πριν χρονια.Μην ξεπεσεις στο επιπεδο τους.Απλα γραψε τους εκει που ξερεις...:up
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Εγω το πηρα αποφαση απλα οτι απο την μουσικη κυνηγαω αποκλειστικα και μονο την αγαπη του θεματος και ετσι δεν ασχοληθηκα αλλο.Το μονο που κανω πλεον με τα μαγαζια ειναι οτι δεν παιρνω αμοιβη..με την προυποθεση να ειναι το εισιτηριο χαμηλωμενο.Ετσι και αλλως δεν θελω να παιρνω τα λεφτα των φιλων και γνωστων μου.

+1
Απλές, σοφές κουβέντες.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δυστυχως η κοινωνια ειναι ετσι φτιαγμενη οπου ολα μα ολα εμπορευματοποιουνται...
Για μενα μουσικη και χρηματα δεν θα πρεπε να πηγαινουν μαζι...
Υπαρχει βεβαια το επιχειρημα οτι καποιος εχει σπουδασει, εχει φαει χρονια πανω σε ενα οργανο κτλ και εφοσων αυτο ξερει να κανει, πρεπει να αμοιβεται και για αυτο.
Εγω προσωπικα αν και καταλαβαινω οτι ρεαλιστικα, ετσι ειναι, ιδεολογικα ειμαι εντελως αντιθετος με αυτη την αποψη.
Η οποιαδηποτε ασχολια με την μουσικη (για μενα) δεν πρεπει ποτε να γινεται υπο μορφη "επενδυσης" (εκτος απο το επενδυω χρονο απλα και μονο για να γινω καλυτερος για ΜΕΝΑ)...
Δεν καθομαι δηλαδη να μαθω να παιζω κιθαρα (και οτιδηποτε αλλο), με την προοπτικη να βγαζω χρηματα απο αυτο, αλλα για εναν και μονο λογο:
Γιατι γουσταρω να παιζω μουσικη, να γραφω μουσικη κτλ.
Με λιγα λογια, πρεπει (κατ'εμε - το λεω και θα το ξαναλεω συνεχεια) αυτος που ασχολειτει με την μουσικη (σε οποιοδηποτε επιπεδο) να υπηρετει την μουσικη και οχι η μουσικη να υπηρετει αυτον.
Βεβαια ολα αυτα ειναι καλα και αγια στο θεωρητικο κομματι, γιατι η πραγματικοτητα λεει οτι αν καποιος το μονο που γνωριζει να κανει ειναι να παιζει καποιο οργανο κτλ, καπως πρεπει να βγαζει τα προς το ζην, και αρα θα "πουλησει" την τεχνη του, οποια κι αν ειναι αυτη...
Ελα ομως που εδω μπαινουν στη μεση και πολλοι που εχουν αλλα σκεπτικα, οποως αυτα που ανεφερα πιο πανω...
Ειναι παρα πολλοι που για πολλους λογους (απο ιδεολογια μεχρι ελειψη ικανοτητων, ολα παιζουν) δεν θελουν ή δεν μπορουν να ασχοληθουν επαγγελματικα με την μουσικη, αλλα γουσταρουν να παιζουν μπροστα σε κοινο, απλα και μονο γιατι αυτο τους γεμιζει, ειναι σαν εκπληρωση των φαντασιωσεων τους...
Και αυτοι, ειναι εκεινοι που μπορει να παιζουν τσαμπα, ακομα και να πληρωνουν για να παιξουν σε καποιον χωρο!
Και βεβαια απο την αλλη ειναι οι ιδιοκτητες τετοιων χωρων, που κι αυτοι με την σειρα τους πρεπει να βγαλουν χρημα απο την δικη τους επενδυση και φυσικα οταν βλεπουν αρκετους που παιζουν τσαμπα, θα προτιμησουν αυτους, ενω αν θελουν κατι πιο "κλασης" θα το πληρωσουν κανονικα...
Αυτο φυσικα και δεν ισχυει μονο στον χωρο της μουσικης/διασκεδασης, αλλα παντου:
Με την ιδια λογικη που εναν πχ αγνωστο δικηγορο θα τον πληρωσεις σχετικα φτηνα ενω εναν επωνυμο θα τον χρυσοπληρωσεις κοκ.
Τωρα, τα κολπα που εφευρισκουν οι "επιχειρηματιες" για να εχουν μεγαλυτερο ποσοστο κερδους (μεγιστο) απο την επενδυση τους, ειναι λιγο εως πολυ γνωστα και νομιζω οτι εκει την πατησε και ο φιλος που εγραψε τα παραπονα του...
Αλλα θα πρεπει ο φιλος να καταλαβει το εξης απλο:
Ειτε το παιρνεις αποφαση οτι κανεις οτι κανεις επειδη το γουσταρεις και μονο, ειτε κανεις οτι κανεις επειδη το γουσταρεις και ΑΝ κατσει και κανα φραγκο παλι καλα να λεμε, ειτε κανεις οτι κανεις επειδη θες να βγαλεις χρηματα απο αυτο.
Στην τελευταια περιπτωση ομως και σε αντιθεση με τις 2 πρωτες περιπτωσεις, πρεπει να αντιλαμβανεσαι οτι εαν εισαι αποφασισμενος να κινηθεις κατα αυτον τον τροπο, θα πρεπει να κινηθεις οπως οριζει ο εγγραφος ή/και αγραφος νομος του χωρου.
Που σημαινει: Σφαλιαρες, λαμογιες, να παιζεις πργματα που δεν γουσταρεις, να πηγαινεις σε μερη που δεν γουσταρεις, να σχετιζεσαι με ατομα που δεν γουσταρεις, να εισαι συνεχως σε παικτικη φορμα ακομα και σε μουσικες που μπορει να μην γουσταρεις καθολου κτλ
Με λιγα λογια, θα πρεπει να γινεις μερος του αυτου συστηματος (οπως πολυ σωστα εγραψε ο Xoly), ειτε σου αρεσει, ειτε οχι...
Το πολυ πολυ που μπορεις να καταφερεις, ειναι αν καταφερεις να γινεις φιρμα, να προσπαθησεις μετα με δικες σου επενδυσεις και προσπαθειες να αλλαξεις το σκηνικο και ετσι πχ στα δικα σου μαγαζια, μουσικες σκηνες κτλ να παιζουν μπαντες που θα πληρωνονται κανονικοτατα βρεξει χιονισει, ή να παιζει οποιος θελει, οτι θελει (εφοσων το κατεχει, ειπαμε) χωρις καμια απαιτηση πληρωμης...
Ειμαι ομως σχεδον σιγουρος, οτι οταν καποιος φτασει σε τετοιο επιπεδο, του εχουν πλεον φυγει οι "αναγκες" να βοηθησει αλλους μουσικους, συναδελφους κτλ, γιατι εχει πλεον νεες αναγκες που εχουν σχεση με την τωρινη του επενδυση.
Οποτε, αυτο που εγω θα ελεγα, ειναι οτι ο καθενας πρεπει πολυ απλα να ξεκαθαριζει τι πραγματικα θελει:
Θες απλα να γουσταρεις να παιζεις μπροστα απο κοινο πραγματα που σου αρεσουν με τους κολλητους σου, την μπαντα σου κτλ;
Καντο, χωρις καμια απαιτηση απο κανεναν ομως... Και μαλιστα σε αυτην την περιπτωση, αν ολοι στην μπαντα γουσταρουν το ιδιο πραγμα, μποριετε να νοικιασετε και χωρο δικο σας και να καλειτε κοσμο οποτε γουσταρετε και να παιζετε, ακομα και συνεργασιες με μπαντες παρομοιου σκεπτικου θα μπορειτε να κανετε και με μια μικρη οικονομικη βοηθεια απο καθε μελος, να κανετε το κεφι σας και να γουσταρει και ο κοσμος που ΕΣΕΙΣ θα επιλεγετε σαν κοινο...
Θες να παιζεις την μουσικη που γουσταρεις οπου σου δινεται η δυνατοτητα και ΑΝ, ΑΝ κατσει κανα φραγκο να το παιρνεις;
Παλι δεν πρεπει να εχεις απαιτησεις... Απλα αν κατι δεν σου αρεσει στην ολη φαση (και προφανως το οικονομικο δεν παιζει ρολο μιας και μιλαμε για το ΑΝ παιξουν φραγκα), την παρατας και πας για αλλη...
Θες τελος, να εργαζεσαι κανονικα σαν μουσικος, να αμοιβεσαι σωστα και να αντιμετωπιζεσαι ως επαγγελματιας;
Τοτε γινε επαγγελματιες οντως! Αφοσιωσου σε αυτο που κανεις, μαθε ακομα και πραγματα που δεν γουσταρεις καθολου, παιζε οπου σου πουν, οτι ωρες σου πουν, για οση ωρα σου πουν (κατοπιν συμφωνιων φυσικα) και μετα εχε απαιτησεις για οσα δικαιουσαι...
Αλλα για μενα ειναι λαθος να εχεις απαιτησεις οταν δεν ανηκεις οντως στους επαγγελματιες...
Παντως γενικα πιστευω (οπως ειπα και στην αρχη), οτι οποιος ασχολειται με την μουσικη, θα πρεπει να εχει ενα πραγμα στο μυαλο του:
Οτι υπηρετει, δεν υπηρετειται...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/10, 14:24 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ

Για μενα μουσικη και χρηματα δεν θα πρεπε να πηγαινουν μαζι...
Υπαρχει βεβαια το επιχειρημα οτι καποιος εχει σπουδασει, εχει φαει χρονια πανω σε ενα οργανο κτλ και εφοσων αυτο ξερει να κανει, πρεπει να αμοιβεται και για αυτο.
Εγω προσωπικα αν και καταλαβαινω οτι ρεαλιστικα, ετσι ειναι, ιδεολογικα ειμαι εντελως αντιθετος με αυτη την αποψη.


Συμφωνω απολυτα με αυτο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...
Ειναι παρα πολλοι που για πολλους λογους (απο ιδεολογια μεχρι ελειψη ικανοτητων, ολα παιζουν) δεν θελουν ή δεν μπορουν να ασχοληθουν επαγγελματικα με την μουσικη, αλλα γουσταρουν να παιζουν μπροστα σε κοινο, απλα και μονο γιατι αυτο τους γεμιζει, ειναι σαν εκπληρωση των φαντασιωσεων τους...Και αυτοι, ειναι εκεινοι που μπορει να παιζουν τσαμπα, ακομα και να πληρωνουν για να παιξουν σε καποιον χωρο!
Και βεβαια απο την αλλη ειναι οι ιδιοκτητες τετοιων χωρων, που κι αυτοι με την σειρα τους πρεπει να βγαλουν χρημα απο την δικη τους επενδυση και φυσικα οταν βλεπουν αρκετους που παιζουν τσαμπα, θα προτιμησουν αυτους, ενω αν θελουν κατι πιο "κλασης" θα το πληρωσουν κανονικα...
...
Θες απλα να γουσταρεις να παιζεις μπροστα απο κοινο πραγματα που σου αρεσουν με τους κολλητους σου, την μπαντα σου κτλ;
Καντο, χωρις καμια απαιτηση απο κανεναν ομως.
...
Θες τελος, να εργαζεσαι κανονικα σαν μουσικος, να αμοιβεσαι σωστα και να αντιμετωπιζεσαι ως επαγγελματιας;
Τοτε γινε επαγγελματιες οντως! Αφοσιωσου με αυτο που κανεις, μαθε ακομα και πραγματα που δεν γουσταρεις καθολου, παιζε οπου σου πουν, οτι ωρες σου πουν, για οση ωρα σου πουν (κατοπιν συμφωνιων φυσικα) και μετα εχε απαιτησεις για οσα δικαιουσαι...

Με εκφράζει απόλυτα η τοποθέτηση του JD και συμφωνώ, με ιδιαίτερη έμφαση στα ανωτέρω σημεία!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Διαβαζοντας τον κυριο χολιδοχοο, εφερα στο μυαλο μου τον Λιακο με τα Νεφελιμ. ΤΙ ωραια που τα λες φιλε για τη σκοτεινη σεκτα. Μηπως ανηκεις στην Ομαδα Ε?

Ας σοβαρευτουμε τωρα. Ο σκοπος που ανοιξα αυτο το θεμα ειναι να πω το παραπονο μου. Οτι εγω κουβαλησα, επαιξα, εφερα κοσμο κ ενω συμφωνησαμε να πληρωθω γι αυτο, δε πηγα τσαμπα αλλιως δε θα με ενοιαζε. Εν τελει εξαπατηθηκα, κοροιδευτηκα κ εν τελει δε πηρα τιποτα κ ο κυριος πινει νερο στο ονομα μου που εγινε live στο κωλοχανειο του που δε παταει μυγα. Δεν ειμαι κ ο τελειος μουσικος ουτε καν επαγγελματιας για να απαιτησω αμοιβη πλουσιοπαροχη, αλλα θελω τα ψιχουλα που μου αντιστοιχουν. Δεν δεχομαι ο κυριος νταβατζης να βγαζει μεροκαματακι στη πλατη μου κ να κανει το Κινεζο. Κ οποιος κοροιδευει, ευχομαι ποτε να μη του τυχει, ας με κοροιδεψει οσο θελει , ομως κ αυτος την επομενη φορα θα παει υποψιασμενος κ δε θα πιαστει κωτσος. Ειμαι σιγουρος γι αυτο, κοροιδευτε οσο θελετε, δε χαμπαριαζω.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Φιλε μου, χωρις καμια διαθεση να κοροϊδεψω, να χλευασω κτλ, οσα ειπα τα ειπα γιατι τα πιστευω και γιατι τα εχω δει και στην πραξη απο γνωστους και φιλους που ασχολουνται με το αθλημα...
Εγω προσωπικα εχω κανει τις επιλογες μου με την μουσικη... Εχω παρει αποφαση οτι στην χωρα που ζω δεν θα μπορεσω ποτε να παιζω την μουσικη που πραγματικα γουσταρω ετσι κι αλλιως, ξερω και την κατασταση στον χωρο της νυχτας και της διασκεδασης και ετσι κατεληξα οτι προτιμω να παιζω μονο για παρτη μου και ισως με τπτ φιλαρακια οταν παιζει χρονος κτλ.
Ευτυχως εχω χωρο που μπορω να μαζεψω ατομα να παιξουμε και ισως μερικους φιλους να ακουνε αν γουσταρουν, αλλα μεχρι εκει...
Ξερω οτι αν κατσει ποτε να παιξω σε καποιον χωρον (αν καταφερει ποτε κανεις να με πεισει), θα το κανω οχι για να πληρωθω, αλλα επειδη θα γουσταρω την φαση, τα παιδια που θα παιξουμε και επειδη θα εχω ορεξη.
Αν ομως περιμενεις να πληρωθεις, τοτε εχεις βαλει σαφως πλωρη για επαγγελματισμο, οποτε αυτο που σου προτεινω ειναι να γινεις επαγγελματιας πραγματικος πρωτα και μετα να απαιτεις οτι θες και δικαιουσαι κανονικοτατα...
Προσεξε, δεν λεω οτι καλως σου εκαναν οτι εκαναν τα λαμογια με τα οποια εμπλεξες, ουτε αμφισβητω τις λαμογιες που κανουν το 90% των επιχειρηματιων σε ολες τις δουλειες...
Απλα λεω οτι αν εισαι αποφασισμενος να κανεις την μουσικη επαγγελμα, θα πρεπει πρωτα απο ολα εσυ να εισαι πραγματικος επαγγελματιας, αν μη τι αλλο για να μπορεις να απαιτεις.
Εχε ομως υποψην σου που βρισκεσαι, εισαι στην Ελλαδα με οτι αυτο σημαινει...
Αν δηλαδη γουσταρεις να παιζεις hard rock και metal πχ, θα ειναι πολυ πολυ δυσκολο να ζεις απο την μουσικη σου μεσω εμφανισεων και μαλιστα στο ειδος που γουσταρεις...
Το πιο πιθανο (και συγνωμη αν σου χαλαω το ονειρο) ειναι να αναγκαστεις να παιζεις σε 2-3 σκυλαδικα (Ελληναδικα, ταβερνες, πες τα οπως θες) για να βγαζεις κανα € και απο κει και περα να παιζεις την μουσικη που γουσταρεις συνηθως δωρεαν (για να μην πω οτι σε μερικες περιπτωσεις θα πληρωνεις κι απο πανω).
Γιατι; Γιατι ο μεσος Ελληνας αφενος γουσταρει την Λαϊκουρα και το γαβ γαβ και αφετερου γιατι οι περισσοτεροι που γουσταρουν ροκ, metal κτλ συνηθως ειτε "σνομπαρουν" τοπικες μπαντες (ακομα και καλες) ή (ακομα πιο συνηθες) ειναι ατομα που δεν μπορουν να διαθετουν ευκολα χρηματα για τετοιες φασεις...
Οποτε σου λεω, αν θες να πιαστεις επαγγελματικα με το θεμα, ετοιμασου για ξενυχτια, μουσικες που δεν θα φανταζοσουνα οτι θα επαιζες ποτε, ατομα που δεν φανταζοσουνα οτι θα γνωριζες ποτε (με την κακη εννοια), ετοιμασου για 2η δουλεια (συνηθως δασκαλος σε ιδιατερα μουσικης, κιθαρας κτλ), ετοιμασου για τρεξιμο, κουβαλημα, ωραρια οτι να ναι και οποτε να ναι, ξεχνα διακοπες καλοκαιρι κτλ.
Αν παλι τα βαλεις ολα κατω και σκεφτεις οτι θες απλα να γουσταρεις να παιζεις μουσικη ειτε μονος σου, ειτε με τα φιλαρακια σου, ξεχνα ολες σου τις απαιτησεις περι χρηματων κτλ και απλα ασχολησου με την μουσικη αυτη καθε αυτη, γιατι στην τελικη μονο αυτη εχει σημασια, τπτ αλλο
Ετσι και το γουστο σου θα κανεις και δεν θα χολοσκας για τον καθε μλκα λαμογιο ιδιοκτητη που προσπαθει να βγαλει απο την μυγα ξυγκι...
Φιλικα στα λεω ολα αυτα και οχι για να σε απογοητευσω  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/10, 10:24 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Ο JD τα είπε όλα σε 2 posts! The story of my life!! Φίλε brougos σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλα τα πράγματα είναι όπως τα είπε ο Johnie... δυστυχώς! Βεβαίως και θα μπορούσαν να είναι και διαφορετικά αλλα δεν είναι... Αυτό βεβαίως δε σημαίνει πως τα διάφορα λαμόγια δεν πρέπει να αποκαλύπτονται και να αποφεύγονται. Γι'αυτό καλά κάνεις και τα επισημαίνεις αλλα κι εσύ, όσο πιο γρήγορα συνειδητοποιήσεις την πραγματικότητα, τόσο λιγότερο θα στεναχωριέσαι!

Να σου πω κάτι; Πολλές μπάντες πηγαίνουν και παίζουν σε μαγαζιά χωρίς να ζητούν καμία αμοιβή. Και όταν δείξουν την αξία τους (αν την έχουν) και αποκτήσουν δικό τους κόσμο συνεπώς και τα μαγαζιά αρχίζουν να τους έχουν ανάγκη, τότε θέτουν και ζήτημα αμοιβής. Μικρή στην αρχή την οποία και ανεβάζουν σιγά σιγά. Παίρνει βέβαια αρκετό χρόνο αλλα με τον καιρό γίνεται αξιοπρεπής ως αξιοπρεπέστατη! Και πάλι βέβαια θα συναντήσεις άσχημες περιπτώσεις, αλλα η γενική σου πορεία θα είναι συνεχώς ανοδική

Δοκίμασε και αυτή την στρατηγική αν θες. Αλλιώς... όπως τα είπε ο JD. Γίνε επαγγελματίας, με όλη την έννοια της λέξης, ή γίνε ερασιτέχνης πάλι με όλη την έννοια της λέξης!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Εαν θες να γινεις επαγγελματιας, τοτε πολυ σωστα οπως ειπε ο φιλος μας θα πας στο σκυλαδικακι σου. Διοτι ως γνωστον η ρατσα Ηοmo Ellinicus Cafrus ειναι μπουζουκοκλαμπανιδης. Δεν ειμαι μουσικος στο επαγγελμα, αλλα κ απο γνωστους μου μουσικους επαγγελματιες οταν παν να κλεισουν μια εμφανιση κ λενε οτι θελουμε συμφωνητικο κ δελτιο παροχης κλπ κλπ να γινουν ολα νομιμα, τρωνε πορτα κ λογικο ειναι, γιατι να πληρωσουν κ φπα, κ ικα κ τα νομιμα οταν μπορουν να φερουν καποιους αλλους που δε ζητανε τιποτα?  Κ φυσικα πηγαν στα σκυλαδικα οι γνωστοι μου που ελεγα. Εγω εχω επιγνωση της καταστασης, κ οτι εκανα το εκανα για να πουμε το πονο μας κ την εμπειρια μας κ να αποφυγουμε τις κακοτοπιες διοτι οσο κ αν κοροιδευετε, τιμιοι δεν υπαρχουν, λιγο να κλεισεις τα ματια θα σε κλεψουν για πλακα.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος brees21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Εγω λεω το εξης, οσο υπαρχουν μουσικοι που δεν ξυπνανε, παντα οι μαγαζατορες θα κανουν μπινιες. Ετσι ειναι , γιατι το 70% των επιδοτησεων για νεες επιχειρησεις ειναι σε μπαρακια, κ ενιοτε βγαζουν κ αδεια για ζωντανη μουσικη. Κ αν βαρανε μυγες, πρεπει οταν γινει συναυλια να τα αρπαξουν σα κορακια κ καλα για να βγουν, αφου ουτε τους υπαλληλους πληρωνουν, μπομπες ποτιζουν το κοσμο, ουτε ηχος της προκοπης, κ φυσικα ουτε πληρωνουν τα ενδεχομενα χρεη τους. Ολοι να αρπαξουν.

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Καταρχας μη νομιζετε οτι οποιος αποφασισει να παει να παιξει σε σκυλαδικο θα τον περιμενουν ολα στρωμενα ροδινα και ωραια, βασικα οποιος νομιζει οτι το να χτυπας ωραρια ως τα ξημερωματα σε μπουζουξηδικα μεσα σε καπνους, μεθυσμενους, υποκοσμο κλπ κλπ συγκρινεται με το να παιζεις με τους φιλους σου 2-3 ωριτσες καθε μια στο τοσο, ειναι μακρια νυχτωμενος.
Η νυχτα ειναι νυχτα με οτι αυτο συνεπαγεται και ειδικα στις εποχες μας τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα ακομα, γιατι αμα δεν εχουν λεφτα οι πρωινες δουλειες δε θα εχουν κατα συνεπεια ουτε οι βραδυνες (διασκεδασης δηλαδη), ολα μια αλυσιδα ειναι.

Προσωπικα εχω δουλεψει νυχτα και σα μουσικος και σα σερβιτορος και σα μανατζερ για λιγο καιρο, πανω κατω συμφωνω με τον woodaki, ετσι τα εχω δει κι εγω.
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Nαι, αλλα για εναν μουσικο ο οποιος στο επαγγελμα ειναι μουσικος, εχει ως μονοδρομο τα σκυλαδικα κ τα μαθηματα τα ιδιαιτερα το πρωι αν κ οσο μπορει. Οι μουσικες σκηνες ωραια την εχουν καταβρει στο τσαμπα, οσο μπορουν κ εχουν το πανω χερι με γκρουπακια χομπιστων , χωρις να πληρωνουν κ τα παρελειπομενα. Ακομα κ μεγαλα ονοματα τραγουδιστων πλεον θα υιοθετησουν το μοντελο χωρις μουσικους για να ειναι παλι οι μουσικου ριγμενοι, αλλα αυτο ειναι το επομενο θεμα που θα θιξω εδω μεσα.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Nisok

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Brougo ... νομίζω ότι έχεις αρχίσει να μασάς τσίχλα... 
Ξεκόλλα.

Δες τι σου λένε τα παιδιά... και εντάξει... Δεν βγάζει κάπου αλλού, εκτός από εδώ.

Και εγώ άνετα θα έπαιζα για τους καφέδες μου σε ένα καφενέ στη πλατεία της γειτονιάς μου.
Χωρίς φασαρία, χωρίς συμβόλαια,  χωρίς τίποτα... Τι θέλεις να πεις? Ότι σου χαλάω την χωρίστρα?

Άραξε...

Και εσύ κλασσικός Ελληνάρας είσαι... άμα έχεις πρόβλημα κινήσου θεσμικά... τι καταλαβαίνεις εδω?



Αποσυνδεδεμένος brees21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Ρε φιλαρακι τι ζορι τραβας? Μια χαρα τα λεει ο Μπρουγος. Επιτελους καποιος απο μας αποφασισε να μιλησει κ να τα χωσει χοντρα οχι για να σωσει τη κατασταση αλλα οσοι διαβασουν το θεμα να ξερουν τι κ πως να αντιμετωπισουν. Καλα κανει κ επαναλαμβανει διοτι η επαναληψη μητερα της μαθησεως. Κ εσυ για να λες αυτα τα πραγματα ειτε εισε μαγαζατορας κ θιγεσαι (γιατι αραγε) ειτε εισαι κανενας φτασμενος μουσικος με γκρουπ εδω κ χρονια που ξερεις τις κακοτοπιες κ λες απο μεσα σου, ας τη παθεις κ εσυ φιλαρακο να δεις τη γλυκα. Αυτο δε σε κανει κ εσενα Ελληναρα? Σα το ανεκδοτο που με το γαιδαρο που οταν εμαθε ο Ελληνας οτι ο γειτονας του απεκτησε γαιδαρο λεει να του ψοφησει του κερατα, δε θελω κ εγω. Ομως για θυμισου, γιατι κ εσυ ετρωγες σφαλιαρα απο τους μαγαζατορες καποτε, ωραια ηταν?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ηρεμηστε γιατι θα αρχισουν να "εξαφανιζονται" μηνυματα.

Αυτες οι εκφρασεις "φιλαρακι" και "σουπα μουπες" ειναι προτασεις που δεν ταιριαζουν σε γραπτο λογο. Κρατηστε οσο μπορειτε την ευγενεια για το προσωπο του συνομιλητη σας. Εαν εχετε προβλημα με αυτο, τοτε εχω κι εγω προβλημα με εσας ;D 
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Nisok

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Brees...
ΛΟΛ φίλε... ούτε να σου απαντήσω δεν μπορώ με δάκρυα στα μάτια!!!

Αποσυνδεδεμένος brees21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Αχα, ωστε το ριξες στη κλαψα ε? σε καταλαβα. Κατι σαν κ αυτο κανεις :

Επρεπε να το χα καταλαβει νωριτερα... Κ ο νοων νοειτω
« Τελευταία τροποποίηση: 08/08/10, 16:33 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Πολλοί "Έλληνες" μαζεύτηκαν εδώ μέσα...

Θα επαναλάβω λοιπόν την προτροπή του freemind και θα σάς ανακαλέσω όλους στην τάξη. Ήδη έσβησα το προσβλητικό σχόλιο του brees21 από το τελευταίο του μήνυμα και αν συνεχίσετε θα σβήσω και ολόκληρα μηνύματα. Άλλη προειδοποίηση δεν θα υπάρξει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Κυριοι αντμιν, αν ειναι να πεσουν κ αλλα μπινελικια, τοτε μετανιωνω που εβαλα το θεμα. ΑΛλα μεσα στο παραληρημα του brees βγαζω κ ενα σωστο. Γιατι ενοχλειστε κυριοι απο τις αποψεις μου κ καλα με κραζετε επειδη επαναλαμβανομαι?  Ο λογος που επαναλαμβανομαι ειναι η αγανακτηση αν αυτο σας ικανοποιει. Καλο βραδυ κ ευχομαι να μην ερθετε στη θεση μου
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@ brougos7

http://www.nosotros.gr
 
"Το πλαίσιο της λειτουργίας μας:
Ο Ελεύθερος Κοινωνικός Χώρος Νοsotros ξεκίνησε τη λειτουργία του πειραματικά, τον Ιούνιο του 2005.  ΄Ηταν το αποτέλεσμα μιας σειράς προβληματισμών-αναζητήσεων, προς την κατεύθυνση δημιουργίας ενός μόνιμου χώρου συνάντησης, όπου ο καθένας απαλλαγμένος από ιδεολογικά θέσφατα και αυθεντίες, να μπορεί να δημιουργήσει τις δικές του ελευθεριακές ρωγμές. Το Νοsotros είναι χώρος αυτοδιαχειριζόμενος και το πολιτικό του στίγμα κινείται στο πλαίσιο της αντιεραρχίας, της αμεσοδημοκρατίας και της ρητής αυτοθέσμισης. Είναι η βάση, για να συνδέσουμε τον λόγο μας, τις επαφές και τις δράσεις μας και ο τρόπος, για την ανάδυση του ελεύθερου και δημιουργικού ατόμου.
Για μας το άτομο αναδεικνύεται το επίκεντρο της συλλογικότητας.
Η ανάθεση διαγράφεται και αντικαθίσταται από την ανάληψη προσωπικών ευθυνών, πρωτοβουλιών και δράσεων, έτσι ώστε η συνέπεια απέναντι στις δεσμεύσεις να είναι υπόθεση αίσθησης-συνείδησης του καθένα. Το εγχείρημα  έχει τεθεί στη βάση  της ελεύθερης  συνδιαμόρφωσης και συνδημιουργίας από τον καθένα, με τη συμμετοχή του στην Ανοικτή Γενική Συνέλευση που γίνεται κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα στις 21:00 και στην Ανοικτή Οργανωτική Ομάδα που γίνεται κάθε Δευτέρα στις 21:00, στον 1ο όροφο του κτιρίου.
Οι δρασεις μας: Από τον Οκτώβρη του 2005 και μέχρι σήμερα λειτουργεί καθημερινά ο χώρος συνάντησης, με συναυλίες, κινηματογραφικές προβολές, θεατρικές παραστάσεις, ποικίλες εκδηλώσεις λόγου και με λειτουργία βιβλιοθήκης-αναγνωστηρίου.  Το καλοκαίρι ο χώρος συνάντησης, οι εκδηλώσεις και το Cine Nosotros «ανεβαίνουν» στην ταράτσα του κτιρίου.  Επιπλέον παρέχονται ελεύθερα μαθήματα γλωσσών, σεμινάρια παγκόσμιας λογοτεχνίας, σεμινάρια θεάτρου, ζωγραφικής, φωτογραφίας, πολεμικών τεχνών, μουσικής, χορού-κίνησης, φωνητικής, Η/Υ, πρόβες στο μουσικό Studio και οι δραστηριότητες πληθαίνουν....Το ανοικτό πλαίσιο του Νοsotros , η εξωστρέφειά του, η συνέπειά του, ανέδειξε όλο αυτό το διάστημα της λειτουργίας του, μια θετική πρόταση: Την πραγμάτωση του δημόσιου χώρου ως χώρου ελευθερίας. Με πρόταγμα το «Ελεύθερο-Δημόσιο-Κοινωνικό» αναπτύσσονται πρωτοβουλίες και παρεμβάσεις στα ζητήματα  Πόλης-Κοινωνίας-Φύσης, ως γέφυρα συνάντησης με τα Κινήματα εκείνα των Πόλεων που δημιουργούν μέσα στο δημόσιο χώρο περάσματα ελευθερίας. Ο προσανατολισμός όλων όσων συμμετέχουν με οποιανδήποτε τρόπο, ήταν και  είναι ο δρόμος του ανοίγματος στην κοινωνία, για την αντίσταση στην αυθαιρεσία της κυριαρχίας, για την ελεύθερη έκφραση, για την ανάκτηση της καθημερινής μας ζωής."
NOSOTROS
Ελεύθερος Κοινωνικός Χώρος
Θεμιστοκλέους 66, Εξάρχεια

Villa Amalias
Αχαρνών & Χευδεν
Κάτω από το Σταθμό Ηλεκτρικού Σιδηροδρόμου «Βικτώρια»   
http://villa-amalias.blogspot.com
villaamalias@gmail.com

Ελευθεριακό Στέκι "Πικροδάφνη"
http://www.steki-pikrodafni.gr
steki_pikrodafni@yahoo.gr
ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΤΩΝ ΗΧΩΝ…
   Από την αρχή της ύπαρξης του στεκιού(00’), εκφράστηκε από αρκετά μέλη του εγχειρήματος η επιθυμία ένα δωμάτιο του κτιρίου να μετατραπεί σε ένα δημιουργικό χώρο μουσικής έκφρασης και πειραματισμού, που θα τον χαρακτήριζαν οι αρχές της αντιιεραρχίας, της αντιεμπορευματικής χρήσης και της ομοφωνίας στη λήψη των αποφάσεων. Αρχές που διέπουν άλλωστε και το ίδιο το στέκι. Χάρη στην προσωπική δουλειά και το μεράκι ανθρώπων που ήθελαν να πάει τά αυτή η δημιουργική προοπτική και με έξοδα που καλύφθηκαν αποκλειστικά από τους ίδιους, ανάλογα με τις δυνατότητες του καθενός, καθώς επίσης και από φίλους που κατανόησαν τη σημασία του όλου εγχειρήματος, ένα μουσικό studio έγινε πραγματικότητα και  λειτουργεί εδώ και 7 χρόνια.

    Κατά την διάρκεια της εξέγερσης του Δεκέμβρη, ο δρόμος έκανε πολλούς από μας να ξανασυναντηθούμε, να γνωριστούμε με καινούριο κόσμο και να οπλίσουμε τις επιθυμίες μας με νέα ορμή. Έτσι το studio ανακαινίστηκε και γεννήθηκε η «(υπό)κρουση».
    Πέρα όμως από τη χρήση του χώρου για πρόβα, για μελέτη και για μαθήματα μουσικών οργάνων και ηχοληψίας που παραδίδονται, είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι ο κόσμος που ενδιαφέρεται για το studio, ποτέ δεν είδε αυτό το χώρο σαν ¨μια τζάμπα φάση¨, όπου ο καθένας θα έμπαινε – θα χρησιμοποιούσε – θα έφευγε. Ο κόσμος αυτός αποτελεί μια συλλογικότητα, η οποία πέρα απ’ τα διαχειριστικά θέματα λειτουργικότητας του χώρου, συζητά, στήνει συναυλίες, βγάζει κείμενα και εξερευνά τις απεριόριστες δυνατότητες που έχουμε όταν κοινωνικοποιούμε και αυτοοργανώνουμε τις επιθυμίες μας. Μια συλλογικότητα που ευτυχώς δεν είναι η μόνη που λειτουργεί έτσι. Μια συλλογικότητα ανοιχτή σε όποιον θέλει να συμμετάσχει και να συνδιαμορφώσει μακριά και ενάντια σε ¨ειδικούς¨, που εμπορεύονται κάθε είδους δημιουργικότητα.
    Τα όπλα της έκφρασης και της δημιουργίας δεν πρόκειται να τα παραδώσουμε οικοιοθελώς. Όσοι μας κλέβουν τη ζωή, θα πρέπει να μοχθήσουν πολύ για να μας τα αποσπάσουν, να τα αλλοτριώσουν και να τα στρέψουν εναντίον μας. Τζάμπα ο ιδρώτας τους...
..κι αν τραγουδάμε, αυτό είναι για παραμένουμε ζωντανοί
και όχι για να αυτονανουριζόμαστε.
(ΥΠΟ) ΚΡΟΥΣΗ
¨ανοιχτή συλλογικότητα έκφρασης κ’ δημιουργίας¨
από το Ελευθεριακό στέκι Πικροδάφνη
«Μαγκες δε φταινε οι μαγαζατορες μονο,  φταιμε κ εμεις που δε τους φτυνουμε καταμουτρα να διοργανωνουμε μονοι μας events  να μη τους εχουμε αναγκη.»
Για να μην σας πιάνουν «Κότσους» οι μαγαζάτορες όπως προ-είπες…
Από εκεί και πέρα οι κ.κ. χρήστες:
XoLiDoXoS,
TheVrachnoprofiter,
Stinky,
((Korgy)),
Neikos,
brees21,
Anaximandros,
bassman(sticky fingers!),
Johnie Darko. 
με κάλυψαν σε μεγάλο βαθμό με τις απαντήσεις τους…
Ειδικά ο φίλτατος Κώστας Stinky είπε το πιο σωστό…
Και εγώ σαν Βασίλης θα δευτερολογούσα ότι…
Αν είσαι νέος και δεν έχεις «γραμμάτια» και υποχρεώσεις να σε κρατάνε σε αυτήν την «Καταραμένη χώρα», Αν αγαπάς την μουσική που παίζεις, Αν σε βαστάνε τα κότσια σου, Φύγε και πήγαινε στο εξωτερικό να κυνηγήσεις αυτό που αγαπάς επαγγελματικά…
Γιατί αυτή η «Καταραμένη χώρα» δεν έχει να σου δώσει τίποτα από αυτά που θέλεις και έχεις ανάγκη…
Αυτά τα ολίγα, πάντα φιλικά…
Spartan.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
   Δεν θα σχολιάσω πάρα πολλά απ' τους παραπάνω, γιατί δεν είχα το χρόνο να διαβάσω. Γιατί όμως η μουσική δεν πρέπει να παίρνει λεφτά; Και τι να παίρνει λεφτά, η Longchamp; Τι ωραία συνείδηση! Όσοι έχουν κάτσει κι έχουν φάει το χρόνο τους στη μελέτη, να τον ρίξουν στη θάλασσα, δεν πειράζει.
   Θυμίζω λοιπόν σ' όσους θεωρούν ό,τι πληρώνεται εμπορικό κι ό,τι δεν πληρώνεται αγάπη, ότι στο καπιταλιστικό σύστημα, ο μόνος τρόπος που υπάρχει για να δείξει κανείς ότι εκτιμάει κάτι, είναι με τη χρηματική αμοιβή. Δεν έχουμε σοσιαλισμό ή κάτι αντίστοιχο, τι να κάνουμε!
   Εντάξει, δεν επιτρέπεται να επιβάλλω σε κανέναν να κάνει αυτό που θέλω εγώ. Και έτσι είναι το σωστό. Εγώ, γουστάρω να φτιάχνω φραππέ, ακόμη κι αν δεν τον πίνω ο ίδιος. Πραγματικά, το γουστάρω πολύ. Εφ' όσον είναι η αρέσκειά μου, μαθαίνω πώς παρασκευάζονται όλοι οι καφέδες, γουστάρω τρελά μ' αυτή τη γνώση (όντως θα γουστάρω, δεν κάνω καθόλου πλάκα) και το κάνω σαν χόμπυ: πάω σ' ένα μαγαζί στο Θησείο και φτιάχνω τσάμπα καφέδες. Κάνω το χόμπυ μου, ξεσπάω και έτσι, η ενέργεια που έχω, φεύγει και μπορώ πλέον να υπομείνω κι άλλο στη μιζέρια και τη σκλαβιά της καθημερινότητας.
   Μπορώ να αραδιάσω κι άλλα πράγματα που γουστάρω να κάνω. Αν σκεφτείτε, μπορείτε κι εσείς, πέρα απ' τη μουσική, να φανταστείτε διάφορα που μπορεί να κάνετε και να γουστάρετε. Ο ίδιος όμως, δεν τα κάνω, γιατί η πράξη μου αυτή, θα είναι εις βάρος κάποιων ανθρώπων, όπως δε θα 'θελα, κάποιοι άλλοι, να πράττουν εις βάρους μου.
   Μάλιστα, δε μιλάω τώρα για τους παραπάνω, που όντως μπορεί να αγαπάνε τη μουσική, μιλάω για ανθρώπους που έχω συναντήσει, οι οποίοι, με το να λεν "ασχολούμαι με τη μουσική σα χόμπυ και δε μ' αρέσει να είναι για τα λεφτά. Άλλο η δουλειά κι άλλο η μουσική", είναι άνθρωποι, οι οποίοι, φοβούνται να αφοσιωθούν εξ' ολοκλήρου με τη μουσική (είτε οι ίδιοι, είτε και τα παιδιά τους) για διάφορους λόγους. Έτσι, ασυνείδητα, αποδέχονται, ότι η μουσική, είναι κάτι κατώτερο απ' το επάγγελμα, κάτι που δεν αξίζει λεφτά. Υπάρχει ίσα ίσα για να συμπληρώνει την καθημερινότητά μας. Δεν είναι σαν το μετρό, που μας εξυπηρετεί άμεσα. Κι όμως, κάνουν λάθος, γιατί ξεχνάνε το γνωστικό αντικείμενο της λεγόμενης ψυχοακουστικής, μίας επιστήμης, όπου βοηθάει τον άνθρωπο. Και ψυχοακουστική, έχουμε, σε οποιαδήποτε μορφή μουσικής, είτε είναι επιτηδευμένη ψυχοακουστική, είτε είναι μουσική που παίζεται από μπάντα. Εκτός βέβαια, αν μιλάμε για άνθρωπο που έχει βλάβη στο αυτί του και δεν ακούει, είναι κωφός.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/10, 17:23 από Anaximandros »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/04, 17:47
από Acanthor
9 Απαντήσεις
3193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/05, 14:09
από Tutankhamun
3 Απαντήσεις
4345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
96 Απαντήσεις
28619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 06:34
από GreekDudeCovers
49 Απαντήσεις
14073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/08, 23:01
από Jose
6 Απαντήσεις
3007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/07, 21:11
από ilianthos-Kanlis
9 Απαντήσεις
4077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 14:19
από grmako
20 Απαντήσεις
5311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/11, 18:31
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
2 Απαντήσεις
2213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 14:57
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
4396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/12, 21:35
από happydreamer