Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια σχετικα με πεταλιερα line6 pod xt live  (Αναγνώστηκε 3699 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
εχω την παραπανω πεταλιερα η οποια σε συνδυασμο με τον ενισχυτη μου(peavey bandit 112) εχει εna τρομερο μειωνεκτημα καθε, φορα που αλλαζω καναλια την στιγμη που παταω το πεταλι ακουγετε ενας δυνατος κροτος απ τον ενισχυτη πολυ πιο δυνατος απο την εναση που παιζω και ετσι οπως καταλαβαινετε δε γινεται δουλεια,με τον παλιο μου ενισχυτη δεν συνεβαινε αυτο!
για αυτο παρακαλω τα φωτα σας!!!

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σχετικα με πεταλιερα line6 pod xt live
« Απάντηση #1 στις: 18/11/10, 12:31 »
Έχω την ίδια πεταλιέρα, και λόγω του ενισχυτή μου παίζω σχεδόν πάντα με ακουστικά από την έξοδο της. Με το άνοιγμα ή κλείσιμο του ενισχυτή ακουγόταν ο θόρυβος που λές και μετά η πεταλιέρα σκάλωνε και έπρεπε να την κλείσω και να την ξανανοίξω. Μετά από λίγες φορές χάλασε κάτι στη usb της και δεν γινόταν σύνδεση με το Λάπτοπ. Έπρεπε να κάνω ταξίδι στην Παιανία για service. Τώρα αν χρησιμοποιήσω τον ενισχυτή την συνδέω στο CD in του και όχι στο κανονικό input.
Νομίζω έτσι μπορεί να μην έχεις προβλήματα με τον θόρυβο αλλά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την παραμόρφωση του ενισχυτή σου.
Μπορείς να δοκιμάσεις να ενώσεις την πεταλιέρα με τον ενισχυτή σου σε άλλη έξοδό της όπως Phones, Left/mono, Right.
Ίσως μπορεί και να χρειαστεί να χαμηλώσεις το Output Level της PODXT Live. Είναι στο πίσω μέρος και αυτό σαν βίδα.
Μπορείς να κάνεις υπομονή να σου δώσει κάποιος καλύτερη απάντηση από τη δική μου.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σχετικα με πεταλιερα line6 pod xt live
« Απάντηση #2 στις: 18/11/10, 13:01 »
Ισως εχει σχεση με το τι ειδους σημα δινει στην εξοδο που χρησιμοποιεις το pod.
Τo input του ενισχυτη σου λογικα δεχεται σημα instrument το οποιο ειναι πολυ χαμηλοτερο απο σημα τυπου line.
Ισως ο θορυβος να οφειλεται σε αυτο. Μπορεις να συνδεσεις το pod στο effects loop του ενισχυτη σου (αν εχει).
Κατα τα αλλα, τσεκαρε τι αλλες εξοδους σου δινει το μηχανημα και πως προτεινει η line6 να το συνδεεις σε νορμαλ input ενισχυτη.
Αν σου λεει οτι το συνδεεις οπως το εχεις εσυ, τοτε δοκιμασε να χαμηλωσεις την εξοδο που παει στην εισοδο του ενισχυτη, αν και πιστευω οτι το καλυτερο ειναι χρησιμοποιησεις την πεταλιερα στο effects loop.
μαλιστα, αν θες ο ενισχυτης σου να παιζει μονο τον ρολο τελικου ενισχυτη (ενταση δηλαδη), μπορεις να συνδεσεις την εξοδο της πεταλιερας στο effect return του ενισχυτη ΜΟΝΟ και την κιθαρα σου να την συνδεεις στην πεταλιερα σου.
Ετσι θα παρακαμπτεις ολη την προενισχυση του ενισχυτη, θα φτιαχνεις τον ηχο σου μονο μεσω της πεταλιερας και ο ενισχυτης σου θα παιζει τον ρολο μονο τελικου ενισχυτη, ενισχυοντας το σημα της πεταλιερας και επιτρεποντας σου να το δυναμωνεις οσο θελεις μεσω του master volume του ενισχυτη...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σχετικα με πεταλιερα line6 pod xt live
« Απάντηση #3 στις: 18/11/10, 13:39 »
Ισως εχει σχεση με το τι ειδους σημα δινει στην εξοδο που χρησιμοποιεις το pod.
Τo input του ενισχυτη σου λογικα δεχεται σημα instrument το οποιο ειναι πολυ χαμηλοτερο απο σημα τυπου line.
Ισως ο θορυβος να οφειλεται σε αυτο. Μπορεις να συνδεσεις το pod στο effects loop του ενισχυτη σου (αν εχει).
Κατα τα αλλα, τσεκαρε τι αλλες εξοδους σου δινει το μηχανημα και πως προτεινει η line6 να το συνδεεις σε νορμαλ input ενισχυτη.
Αν σου λεει οτι το συνδεεις οπως το εχεις εσυ, τοτε δοκιμασε να χαμηλωσεις την εξοδο που παει στην εισοδο του ενισχυτη, αν και πιστευω οτι το καλυτερο ειναι χρησιμοποιησεις την πεταλιερα στο effects loop.
μαλιστα, αν θες ο ενισχυτης σου να παιζει μονο τον ρολο τελικου ενισχυτη (ενταση δηλαδη), μπορεις να συνδεσεις την εξοδο της πεταλιερας στο effect return του ενισχυτη ΜΟΝΟ και την κιθαρα σου να την συνδεεις στην πεταλιερα σου.
Ετσι θα παρακαμπτεις ολη την προενισχυση του ενισχυτη, θα φτιαχνεις τον ηχο σου μονο μεσω της πεταλιερας και ο ενισχυτης σου θα παιζει τον ρολο μονο τελικου ενισχυτη, ενισχυοντας το σημα της πεταλιερας και επιτρεποντας σου να το δυναμωνεις οσο θελεις μεσω του master volume του ενισχυτη...
Εγώ πάλι έχω συνδέσει το Pod στο effects loop αλλα μόνο στο Return και ανεβάζω volume μέσω του master volume του pod..Μαλλον αυτό που λέει ο Johnie είναι, δοκίμασε το..
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Βοηθεια σχετικα με πεταλιερα line6 pod xt live
« Απάντηση #4 στις: 18/11/10, 17:35 »
Έχω κι εγώ την ίδια πεταλιέρα και σε όποιον ενισχυτή ή κεφαλή και αν την έχω βάλει δεν είχα κανένα τέτοιο πρόβλημα.
Μάλιστα το volume πάντα το έχω στο τέρμα...

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σχετικα με πεταλιερα line6 pod xt live
« Απάντηση #5 στις: 18/11/10, 17:47 »
thanks για τις απαντησεις παιδια,θα προσπαθησω αυριο να την επαναφερω!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
22127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/06, 22:44
από vangelis
3 Απαντήσεις
3837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/08, 15:44
από SaturnOfBass
12 Απαντήσεις
5531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 03:20
από Transparent_criminal
5 Απαντήσεις
4562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 21:30
από Panos the Greek
6 Απαντήσεις
3407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 23:07
από MACMISIAS
9 Απαντήσεις
3750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/10, 17:48
από GusA.
7 Απαντήσεις
3519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/12, 15:28
από guitalele
10 Απαντήσεις
5255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 17:47
από Anaximandros
12 Απαντήσεις
8497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/12, 13:50
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
76 Απαντήσεις
18269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/13, 13:13
από hot_sauce (φλουτσ)