Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate  (Αναγνώστηκε 18368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια χαρά σε όλους, είμαι στην αναζήτηση οικονομικού ενισχυτή (max 200€, οπότε δυστυχώς αποκλείουμε λάμπα) και για τα χρήματα που διαθέτω είμαι της άποψης ότι καλύτερο ήχο, καθαρό και overdriven, έχω ακούσει από τον Kustom kg212 και τον Hughes & Kettner Edition blue 30.
Είμαι όμως προβληματισμένος:
1) από τη μια πλευρά ο H&K φαίνεται γενικά ανώτερος σε ποιότητα, από την άλλη ο Kustom είναι 50€ φθηνότερος (τα μετράω και αυτά γιατί είμαι άνεργος).
2) Ο Kustom είναι πιο high gain οπότε θα γλυτώσω ενδεχομένως πετάλι που θα χρησιμοποιούσα στον H&K για δυνατό distortion αλλά φαίνεται ότι παραμορφώνει πολύ γρήγορα (δηλαδή σε σχετικά χαμηλό gain) ενώ θα ήθελα και ένα πιο ήπιο ήχο που πολλές φορές χρησιμοποιώ.
3) Είναι δελεαστικά τα 2x12 του Kustom σε σχέση με το 10' του H&K (έστω και μόνο σαν καμπίνα) αλλά δεν ξέρω αφενός τι λένε ποιοτικά (είναι απλά της Kustom made in China ενώ τα άλλα είναι 10' αλλά Rockdriver Blue) και αφετέρου δεν θέλω να τραντάζω και την πολυκατοικία και μου κάνουν έξωση!
4) μπορεί να είναι εντελώς χαζό αλλά ο Kustom είναι ένα κακάσχημο παλιομοδίτικο μπαούλο ενώ ο H&K όπως και να το κάνουμε είναι πολύ πιο... εμφανίσιμος.
5) λόγω οικονομικών δυσκολιών που ανέφερα, θέλω να κάνω την καλύτερη επιλογή που θα μου κρατήσει και σε βάθος χρόνου.
Σας ζάλισα, το ξέρω, αλλά θα εκτιμούσα απεριόριστα τη γνώμη σας.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #1 στις: 28/01/13, 10:13 »
φίλε καλώς ήρθες.
ίσως θα έπρεπε να μας αναφέρεις κανα-δυο πραγματάκια επεξηγηματικά...όπως τι μουσική παίζεις,πως θα χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή(σπίτι,πρόβες;),τι χρησιμοποιούσες ως τώρα,με ποιους έχεις παίξει και σου άρεσαν, και οτιδήποτε θεωρείς πως θα βοηθήσει να σου πουν το κατάλληλο εργαλείο για τις ανάγκες σου.
να σου προτείνω πάντως να εκμεταλευτείς τις ευκαιρίες των αγγελιών.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #2 στις: 28/01/13, 10:49 »
Καλώς ήρθες και από εμένα,
..θα έπρεπε να μας αναφέρεις κανα-δυο πραγματάκια επεξηγηματικά...
Πράγματι, χρειάζονται περισσότερα στοιχεία συν εγώ θα ήθελα να καταλάβω πρόσθετα με την ωραία και ολοκληρωμένη ανάλυση σου, πως κατέληξες σε αυτά τα δύο πολύ διαφορετικά μεταξύ τους μοντέλα.

Σε ρωτάω διότι από πολλές συζητήσεις που έχουμε κάνει εδώ, φαίνεται ότι το καλύτερο μή λαμπάτο μοντέλο στα 200€ είναι ο PeaveyVypyr 30 ο οποίος βέβαια είναι modeling.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/13, 11:08 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #3 στις: 28/01/13, 12:46 »
Έχετε πολύ δίκιο, να σας εξηγήσω:
καταρχάς ασχολούμαι με όλα σχεδόν τα είδη οπότε θα χρειαστεί να παίξω και τα blues/rock μου αλλά και λίγο metal. Η αλήθεια βέβαια είναι πως πιο πολύ θα εκτιμούσα έναν καλό ήχο σε medium distortion και ας χρησιμοποιήσω τα πεταλάκια για να το πουσάρω παραπάνω.
Η κιθάρα μου έχει double humbucker.
Πως κατέληξα σε αυτούς; Αρχικά κοιτούσα τον Orange Crush Pix 30 (με λίγο παραπάνω χρήματα, 225 στο thomann) αλλά ακούγοντας τον μου θύμισε αρκετά τον MG μου (φυσικά πολύ βελτιωμένο), οπότε δεν θα ήθελα κάτι παρόμοιο. Modeling δεν θέλω διότι ο Line6 Spider IV πήγε άκλαυτος, όπως τον πήρα και έπαιξα κανά 2 ώρες τον ξέχασα και θα πάει για πούλημα. Μου φάνηκε πολύ ψεύτικος και αυτό είναι γενικά το θέμα μου, θέλω κάτι να θυμίζει έστω και λίγο τη ζεστασιά της λάμπας. Δεν μπορώ να ακούω "πλαστικό" ήχο πλέον.
Ίσως να είναι και θέμα των μικρών speaker (6.5'' - 8''), γι' αυτό κοιτάω για τουλάχιστων 10''.
Η χρήση του θα είναι practise στο διαμέρισμα και jam με τους φίλους μου που συναντιόμαστε και τα σπάμε λίγο για να πνίξουμε τα φαρμάκια!! Δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να τον χρησιμοποιήσω σε live με κοινό δηλαδή.
Στα περιορισμένα λοιπόν χρήματα που διαθέτω βρήκα σε 30W τον Kustom στα 150 και τον H&K στα 196. Το πρόβλημα είναι δεν μπορώ να τους βρω κάπου να τους ακούσω από κοντά, παρά μόνο από videos, έτσι αποφάσισα να ζητήσω την πολύτιμη βοήθειά σας.
Φυσικά θέλω να ακούσω και εναλλακτικές αν υπάρχουν, απλά παρακαλώ όχι άνω των 200€.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #4 στις: 28/01/13, 13:26 »
Οκ λοιπόν, από τους δύο που ανέφερες, προσωπικά θα επέλεγα τον H&K και για τους λόγους που ανέφερες, αλλά και διότι ξέρω την εταιρεία και έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη ως πελάτης και στο ύφος του distortion της και την ποιότητα των προϊόντων της.

Αλλα έχω και μία άλλη πρόταση για σένα που έρχεται και πιο φθηνά:
Fender Frontman II Frontman 25R.

Θα μου πείς Fender για metal?.. Άκου λοιπόν το σκεπτικό (πρώτο χέρι διότι έχω παίξει πολλές φορές με τον 212 τον οποίο μακάρι να μπορούσες να πάρεις):

Στους solid state έχει μεγάλη σημασία το αρχικό distortion που παράγει ο ενισχυτής και πως αυτό μπορεί να λειτουργεί φιλικά προς/προσθετικά με πετάλια που έχεις. Οι frontman έχουν εξαιρετικά τίμιο overdrive και είναι πολύ φιλικές πεταλομηχανές. To drive τους σαφώς δεν φτάνει για metal όμως είναι τόσο φιλικό με ότι πετάλι βάλεις μπροστά που τελικά αποτελεί μία πολύ καλή πλατφόρμα ενίσχυσης που μπορείς να την κάνεις ότι θέλεις. Αυτό λοιπόν σε συνδυασμό με το ότι θα:
χρησιμοποιήσω τα πεταλάκια για να το πουσάρω παραπάνω.
..με κάνει να σου κάνω αυτή την πρόταση.

Επίσης ενώ σου προτείνω τον MarkII, υπάρχουν και πολλοί μεταχειρισμένοι 25άρηδες ή και 65άρηδες σε αγγελίες.
Σκέψου το.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #5 στις: 28/01/13, 13:41 »
Αν παμε για μεταχειρισμενα,που αφου ψαχνεις για solidstate δεν εχεις ΣΧΕΔΟΝ τπτ να φοβασαι,νομιζω αυτες ειναι επισης καλες λυσεις:

http://smart.noiz.gr/details.php?id=118893

http://smart.noiz.gr/details.php?id=118843 (λιιιιγο μικρος αν θες τρελλο τζαμ με φιλους)

http://smart.noiz.gr/details.php?id=118550 (για να ειμαστε δικαιοι)

http://smart.noiz.gr/details.php?id=117336 (για μενα η καλυτερη επιλογη)

(ξερω ολους τους πωλητες οι οποιοι μου εστειλαν κρυφα π.μ να δημοσιευσω τις αγγελιες τους!!! ;D ;D ;D )

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #6 στις: 28/01/13, 13:51 »
Απολύτως κατανοητά όσα αναφέρεις Αδριανέ και σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο.
Για να είμαι ειλικρινής, ποτέ δεν μου "κάθονταν" ωραία οι Fender, όχι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο (ίσως για το χαμηλό overdrive μόνο) αλλά περισσότερο ως λίγο χαζή... άποψη, ξέρεις τις προκαταλήψεις τύπου "τι θέλω εγώ με τη Les Paul με ενισχυτή Fender;" που αναγνωρίζω πως είναι αρκετά βλακώδης.
Αν μιλάγαμε για λυχνία μάλλον θα ήμουν εξαρχής πιο θετικός αλλά σίγουρα θα προσπαθήσω να τον ακούσω από κοντά και θα δω, μπορεί τελικά να είναι αυτό που έψαχνα και να μην το ήξερα!!
Γενικά εμπιστεύομαι τις απόψεις εμπειρότερων από εμένα, οπότε αναμένω με πολύ ενδιαφέρον και τη γνώμη και άλλων μουσικών γιατί είμαι τόσο "ψείρας" που δεν πρόκειται να προβώ σε αγορά αν δεν το εξαντλήσω το θέμα σε όλο του το βάθος.
Και πάλι χίλια ευχαριστώ!
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #7 στις: 28/01/13, 14:04 »
επειδή είπες αυτό:
αναμένω με πολύ ενδιαφέρον και τη γνώμη και άλλων μουσικών
να καταθέσω απλά τη σκέψη μου πως αυτο:
"τι θέλω εγώ με τη Les Paul με ενισχυτή Fender;"
να το ξεχάσεις! ;D

και να αρχίσεις να ασπάζεσαι το:
"αν στα αυτιά σου ηχεί καλά.....ΤΕΛΛΛΛΛΟΣ!!!"

ΥΓ.η τελευταία αγγελία που σου έστειλε ο noe13 είναι ΠΟΛΎ καλή περίπτωση και στη θέση σου θα είχα πάρει ήδη τηλέφωνο να δω αν είναι ακόμα διαθέσιμος ο ενισχυτής!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #8 στις: 28/01/13, 14:13 »
ΥΓ.η τελευταία αγγελία που σου έστειλε ο noe13 είναι ΠΟΛΎ καλή περίπτωση και στη θέση σου θα είχα πάρει ήδη τηλέφωνο να δω αν είναι ακόμα διαθέσιμος ο ενισχυτής!
Ε, να πάρει και ο noe την μιζούλα που είπε ότι του υποσχέθηκαν!..  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #9 στις: 28/01/13, 14:16 »
Ε, προφανώς!! :P

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #10 στις: 28/01/13, 14:20 »
Λοιπόν, ευχαριστώ όλους, μιζαδόρους και μη  :P (εννοείται πως κάνω πλάκα, μη παρεξηγηθεί ο φίλος).
@hot_sauce: το είπα μόνος μου ότι είναι βλακώδες για να μην με προλάβετε! Και το καταλαβαίνω απόλυτα, πίστεψέ μου.
Τώρα επειδή με πήγατε σε λυχνία με ένα κανάλι, που πρέπει να πάει το volume για να παραμορφώσει, σε επίπεδο έξωσης ή σε νορμάλ; Διότι έχω μεγάλο θέμα με την πολυκατοικία και δεν θέλω να προκαλώ.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #11 στις: 28/01/13, 14:29 »
@hot_sauce: το είπα μόνος μου ότι είναι βλακώδες για να μην με προλάβετε! Και το καταλαβαίνω απόλυτα, πίστεψέ μου.
το είδα που το είπες....
δεν το έγραψα έτσι...απλά έχω παρατηρήσει πως όταν μας επιβεβαιώνουν τις υποψίες μας...αρχίζουν και μετατρέπονται σε βεβαιότητες! ;)
Τώρα επειδή με πήγατε σε λυχνία με ένα κανάλι, που πρέπει να πάει το volume για να παραμορφώσει, σε επίπεδο έξωσης ή σε νορμάλ; Διότι έχω μεγάλο θέμα με την πολυκατοικία και δεν θέλω να προκαλώ.
έχεις δίκιο όσον αφορά το μονοκαναλιλίκι....
πρέπει να τον δεις σχετικά μ'αυτό....αλλιώς τον έχεις πάντα καθαρά και τον βρωμίζεις με πετάλι...λύσεις υπάρχουν!
(προσοχή στην περίπτωση που θα θες ΠΟΛΛΉ ένταση οπότε και ο ενισχυτής θα βρωμίζει αναγκαστικά και σχεδόν θα χουν εξαφανιστεί τα καθαρά σου....)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #12 στις: 28/01/13, 14:30 »
Έχουμε (τουλάχιστον) έναν expert στους μικρούς VHT, λέγεται zeoy (δες εδώ σχετικό άρθρο του) και αν τον έχουν αποκαλωδιώσει από την εντατική της απεξάρτησης της τελευταίας αγοράς του, ίσως μπορέσει να σου απαντήσει, αλλιώς στείλε του πμ.  :roll
 

Edit: ΑΝ ΚΑΙ πιστεύω ότι αν ξεκινήσεις να του μιλάς θα καταλήξεις με VHT 12/20 οπότε ξεκίνα να μαζεύεις από τώρα!!!!..  :roll
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/13, 14:34 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #13 στις: 28/01/13, 14:32 »
Επειδή έχουν περάσει κάποια μοντέλα των εταιριών που ανέφερες απ τα χέρια μου λόγω g.a.s.... Πιστεύω ότι ο Kustom είναι bargain(που λέμε και στο χωριό μου) και κοστίζει όσο μια 2Χ12" καμπίνα με δώρο τα ηλεκτρονικά μέρη... Ό,τι πρέπει για κάποιον diyer ή κάποιον που θέλει στο μέλλον καμπίνα για μικρές tube heads κλπ.
Ο H&K είναι επίσης ωραίος ενισχυτής με καλό drive. Πολλοί χρησιμοποιούν Η&Κ ενισχυτές SS για modern ήχους καθώς δεν υστερούν πολλοί έναντι των λαμπάτων.
Μια διευκρίνιση: οι περισσότεροι σημερινοί H&K και Blackstar λαμπάτοι είναι υβριδικοί ενισχυτές(έχουν solid state κυκλώματα προενίσχυσης κι εφφέ, πέρα απ τις λυχνίες και τον tube τελικό). Άρα υπάρχουν πολλά κοινά σημεία (χροιές, EQ, channels, fx) μεταξύ των ss μοντέλων τους και των αντίστοιχων λαμπάτων.

Για τη line6, πολλοί θάβουν την εταιρία αλλά υπάρχουν και μερικοί μουσικοί όπως οι ASIA που βγάζουν ήχο από line6 μηχανήματα.
http://line6.com/artists/
 Πως γίνεται αυτό? Με πειραματισμό και αναζήτηση. Θέλει ψάξιμο για να πετύχεις τον ήχο που σου αρέσει σε digital μηχανήματα και να αποθηκεύσεις τα δικά σου ικανοποιητικά presets.
 Τα στοκ κανάλια σε κάθε spider (και POD και  spidervalve λαμπάτους) που έχω παίξει, είναι ψιλο-ΜΑΠΑ... Μερικά presets έχουν tone που θυμίζει παιχνίδια... Άρα, με ένα 2ωρο παίξιμο σε ένα νέο line6 και χωρίς μελέτη του manual και των "κρυφών" λειτουργιών του tap button, πάει για επιστροφή στο κατάστημα, το καταλαβαίνω απόλυτα. Στο δικό μου spider 75, απλά πειραματίστηκα με ρυθμίσεις και βγάζω ήχους που ΔΕΝ πίστευα ότι είχε ο ενισχυτής(από Santana tone μέχρι Primal Fear).
 Kαι να φανταστείς, είχα και all tube randall rh50, blackheart bh5, vht sp6, champ600, epi valve JR... Καθένας έκανε τη δουλειά του και ειδικά σε υψηλές εντάσεις... αλλά για χρήση σε home studio και ευελιξία, ήταν δύσκολα τα πράγματα.
 Επίσης, το 12" μεγάφωνο celestion g12p80 (seventy 80) ή το g12e50(Rocket 50) ακόμη και στο 30W spider μοντέλο, είναι πλεονέκτημα. Μπορεί φυσικά κάποιος να το αλλάξει εύκολα κι οικονομικά με κάποιο απ τα πολλά 12" που υπάρχουν στην αγορά (και κόστος απ τα 30- 40Ε).
 
http://line6.com/support/docs/DOC-1538
 
Με τους flextone, τα πράγματα είναι ακόμη καλύτερα σε ότι αφορά τον ήχο.

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #14 στις: 28/01/13, 14:34 »
Thanks, θα το τσεκάρω διότι τις περισσότερες φορές θα παίζω λογικά σε αρκετά χαμηλά επίπεδα οπότε δεν θα έχω overdrive.
Τώρα να τον λειτουργώ μόνο καθαρό και να χρησιμοποιώ πετάλι σε ΛΑΜΠΑ, αμαρτία δεν είναι; ???
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #15 στις: 28/01/13, 14:38 »
Τώρα να τον λειτουργώ μόνο καθαρό και να χρησιμοποιώ πετάλι σε ΛΑΜΠΑ, αμαρτία δεν είναι; ???
Κάθε άλλο, μάλλον είναι το ιδανικό για καλής ποιότητας πετάλια.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #16 στις: 28/01/13, 14:40 »
Τώρα να τον λειτουργώ μόνο καθαρό και να χρησιμοποιώ πετάλι σε ΛΑΜΠΑ, αμαρτία δεν είναι; ???
καθόλου!
κυκλοφόρησε λίγο στο φόρουμ να δεις τι σετάπ παίζουνε και τι ήχος βγαίνει απ'αυτά...

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #17 στις: 28/01/13, 14:44 »
Δεν σας προλαβαίνω και τους δύο, πάντως με αποστομώσατε... δεν έχω παράπονο! :)
Φίλε ThanoSotto, συγνώμη, τώρα είδα το δικό σου, μου έβαλες πολύ homework, μελετάω και επανέρχομαι! ;D
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #18 στις: 28/01/13, 15:15 »
ΥΓ.η τελευταία αγγελία που σου έστειλε ο noe13 είναι ΠΟΛΎ καλή περίπτωση και στη θέση σου θα είχα πάρει ήδη τηλέφωνο να δω αν είναι ακόμα διαθέσιμος ο ενισχυτής!
Ε, να πάρει και ο noe την μιζούλα που είπε ότι του υποσχέθηκαν!..  :roll
την εχω παρει ηδη,σιγα μην περιμενω να πουληθουν πρωτα! >:D

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #19 στις: 28/01/13, 16:35 »
Θα ξεκινήσω από το ότι ο Ανδριανός είναι υπερβολικός, θα παρακάμψω τα κακεντρεχή σχόλιά του, δε θα του θυμίσω τι έλεγε για την πρόβα με τον καινούριο του Diesel και θα συνεχίσω  ;D


Έχουμε και λέμε:
1) Δεν είναι όλοι οι modelling ίδιοι. Για παράδειγμα ο Line 6 Spider είναι σημαντικά χειρότερος από οποιονδήποτε άλλο ;D  (κοινώς ρίξε καμιά αυτιά σε Peavey Vypyr)
2) Το "κρίμα είναι πετάλι πάνω σε λαμπάτο" πείτε το στο Hendrix (άμα τον βρείτε που δε σας το εύχομαι). Έτσι έλεγε κι ένας φίλος μέχρι που πήρε Princeton κι ένα RAT από τα 80s και άλλαξε γνώμη
3) Κι όμως δε θα σου προτείνω VHT γιατί φεντερίζουν επικίνδυνα και δεν είσαι για τέτοια απ'οτι κατάλαβα
4) Εμένα για βρώμες αυτός
Jet City JCA2112RC Demo
μου φαίνεται (κι έχω ακούσει ότι είναι) πολύ καλός. Full λάμπα (και στο reverb), σχεδίαση Soldano και μόνο 98Ε πάνω από το budget σου.

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #20 στις: 28/01/13, 17:23 »
Αχ βρε zeoy, μακάρι να μου ήταν εύκολο να πω ΟΚ για 98€ παραπάνω από το budget αλλά είμαι ήδη ένα χρόνο απολυμένος και τελείωσε και η "φοβερή" επιδότηση από τον ΟΑΕΔ  :'(
Ας αφήσουμε όμως τα δυσάρεστα (και μάλλον και τις λυχνίες όπως φαίνεται), μήπως έχεις κατά νου άλλον καλό solidstate που να μην είναι modelling; Ή μήπως ξέρεις εσύ κάτι για τους δύο ενισχυτές που αναφέρω αρχικά;
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #21 στις: 28/01/13, 18:08 »
Αχ βρε zeoy, μακάρι να μου ήταν εύκολο να πω ΟΚ για 98€ παραπάνω από το budget αλλά είμαι ήδη ένα χρόνο απολυμένος και τελείωσε και η "φοβερή" επιδότηση από τον ΟΑΕΔ  :'(
Ας αφήσουμε όμως τα δυσάρεστα (και μάλλον και τις λυχνίες όπως φαίνεται), μήπως έχεις κατά νου άλλον καλό solidstate που να μην είναι modelling; Ή μήπως ξέρεις εσύ κάτι για τους δύο ενισχυτές που αναφέρω αρχικά;



Όχι φίλε, δυστυχώς δεν έχω καμιά εμπειρία με τους πιο πάνω. Και σαφώς καταλαβαίνω τους περιριορισμούς και τα προβλήματα. Θα σου ξαναπροτείνω να βρεις να ακούσεις κάπου αυτόν http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_30.htm
Τους spider οι 9/10 τους βρίζουν και στους Vypyr ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Δεν μπορεί να κάνουν όλοι τόσο λάθος. Αλλιώς κοιτάς για μια καθαρή φτηνή πλατφόρμα για πεταλάκια. Κοίτα για κανα Peavey Bandit σε αυτή την περίπτωση.  (και φυσικά κοιτάς και στις αγγελίες).

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #22 στις: 28/01/13, 20:32 »
 Στο web υπάρχουν reviews και "reviews" (και μπόλικο τρόλινγκ). Πλέον υπάρχουν "reviews" από ανθρώπους που κάτι άκουσαν από κάποιο γνωστό του γνωστού και από ανθρώπους που έχουν αγοράσει μηχανήματα κι έχουν ζήσει μαζί τους χρόνια. Δεν είναι το ίδιο...
 Ένα βασικό κριτήριο είναι το που δίνει τα πολύτιμα χρήματά του ο κόσμος σήμερα. Ας δούμε λοιπόν τους best selling ενισχυτές σε μεγάλα καταστήματα Αμερικής κι Ευρώπης:


http://www.guitarguitar.co.uk/best_sellers_a.asp
http://www.musiciansfriend.com/guitar-amplifiers
http://www.guitarsite.com/ampTop10.htm
http://www.thomann.de/gr/combos_for_electric_guitars.html (στήλη top sellers)


Γενικά πάντως, την τελική απόφαση θα πάρει ο Alex. Επομένως, πρέπει να κάνει μια καλή έρευνα αγοράς, να βρει ευκαιρίες,  να ακούσει και ο ίδιος ό,τι μηχάνημα μπορεί, να ζυγίσει θετικά/αρνητικά(κόστος,αναλώσιμα,ποιότητα,ήχος,features) και κατόπιν να αποφασίσει.





Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #23 στις: 28/01/13, 21:06 »
Έτσι είναι, όπως τα λες, απλά η γνώμη εμπειρότερων που έχουν πραγματικά καλή διάθεση να βοηθήσουν διευκολύνει κάποιον που έχει πελαγώσει από το ψάξιμο να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο. Μπορεί για παραδειγμα η έρευνα που θα κάνω να επεκταθεί και σε κάτι που δεν είχα σκεφτεί, δεν είναι κακό να τα βλέπουμε όλα ;)
Εκτιμώ πάντως πάρα πολύ το γεγονός ότι ασχοληθήκατε με την ερώτησή μου, ιδέες μου δίνετε για να πάρω την τελική μου απόφαση.
Θα έλεγα πάντως ότι αν δεν παρουσιαστεί κάτι νέο που θα με ενθουσιάσει πραγματικά - όχι απλώς να μου αρέσει - η τάση είναι να καταλήγω κάπου από τις αρχικές μου επιλογές.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Βοήθεια σχετικά με δύο Solidstate
« Απάντηση #24 στις: 28/01/13, 22:06 »
Νεα μιζα-Νεο προιον ;D ;D ;D

http://smart.noiz.gr/details.php?id=104623



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
22281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/06, 22:44
από vangelis
6 Απαντήσεις
3428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 23:07
από MACMISIAS
9 Απαντήσεις
3765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/10, 17:48
από GusA.
5 Απαντήσεις
3722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/10, 17:47
από lordi13
7 Απαντήσεις
3544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/12, 15:28
από guitalele
10 Απαντήσεις
5287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 17:47
από Anaximandros
12 Απαντήσεις
8542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/12, 13:50
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
3 Απαντήσεις
3610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/13, 08:47
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 09:32
από Kosthrash
13 Απαντήσεις
11206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/15, 12:24
από Απόλλων