Αποστολέας Θέμα: Μονος μαγνήτης στην μεσια θέση για σολο.  (Αναγνώστηκε 3536 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Εχω αυτην την κιθάρα http://www.thomann.de/gr/jackson_dk2s_bk_wcase.htm. Και θέλω να αλλάξω το μεσαίο πηνείο(middle), γιατι δεν μπορω το πρώτο:P(Νeck).Τον θέλω να τον χρησιμοποιώ για τα σόλο μου.Χρησιμοποιώ γενικά πολυ gain,kai θέλω έναν ήχο rock και metal,για αγριά(τύπου hammet,Gus Gk.tl.) και για πιο μαλακά σολο(Slash).Ποια η γνώμη σας;

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Μονος μαγνήτης στην μεσια θέση για σολο.
« Απάντηση #1 στις: 01/01/11, 21:58 »
Εφόσον θέλεις gain, καλύτερα να κοιτάξεις για humbucker σε μέγεθος μονού, πχ Duncan Hot Rails, JB Jr, Little '59 ή Dimarzio Super Distortion S, Air Norton S.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μονος μαγνήτης στην μεσια θέση για σολο.
« Απάντηση #2 στις: 01/01/11, 22:37 »
Βασικά to fast track 1 είχα σαν ιδέα, αλλά δεν ξέρω ποσό θα με στηρίξει στα αγρία σόλο.Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν στην μεσαία θέση,Έχει  δοκιμάσει κανένας αλλός με καλά αποτελέσματα κανέναν;

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μονος μαγνήτης στην μεσια θέση για σολο.
« Απάντηση #3 στις: 02/01/11, 00:34 »
H μεσαια θεση δεν ειναι και η πλεον ενδεδειγμενη για σολο ηχο. Θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα με τον μαγνητη της γεφυρας (για πιο "αγριο" οπως λες ηχο) ή του λαιμου (για πιο "γλυκο" ηχο).
Η μεσαια θεση κατ'εμε ειναι καλη για ρυθμικα καθαρα ή ημικαθαρα, αλλα για gain καταστασεις δεν θα το λεγα...
Βεβαια δεν εχω δοκιμασει ποτε humbucker σε μεσαια θεση, που μπορει να ειναι ενδιαφερον, αλλα μονο μαγνητη σε μεσαια θεση με πολυ gain δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησω και να μου αρεσε το αποτελεσμα.
Οποτε αν επιμενεις να αλλαξεις τον μεσαιο (και οχι τον του λαιμου), θα προτεινα κι εγω καποιον humbucker σε μεγεθος μονου...
Παντως γνωμη μου ειναι οτι αν θελεις να βελτιωσεις τον ηχο σου, καλυτερα κοιτα να εχεις καλους μαγνητες στην θεση γεφυρας και λαιμου και οχι στην μεσαια θεση.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μονος μαγνήτης στην μεσια θέση για σολο.
« Απάντηση #4 στις: 02/01/11, 01:30 »
H μεσαια θεση δεν ειναι και η πλεον ενδεδειγμενη για σολο ηχο. Θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα με τον μαγνητη της γεφυρας (για πιο "αγριο" οπως λες ηχο) ή του λαιμου (για πιο "γλυκο" ηχο).
Η μεσαια θεση κατ'εμε ειναι καλη για ρυθμικα καθαρα ή ημικαθαρα, αλλα για gain καταστασεις δεν θα το λεγα...
Βεβαια δεν εχω δοκιμασει ποτε humbucker σε μεσαια θεση, που μπορει να ειναι ενδιαφερον, αλλα μονο μαγνητη σε μεσαια θεση με πολυ gain δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησω και να μου αρεσε το αποτελεσμα.
Οποτε αν επιμενεις να αλλαξεις τον μεσαιο (και οχι τον του λαιμου), θα προτεινα κι εγω καποιον humbucker σε μεγεθος μονου...
Παντως γνωμη μου ειναι οτι αν θελεις να βελτιωσεις τον ηχο σου, καλυτερα κοιτα να εχεις καλους μαγνητες στην θεση γεφυρας και λαιμου και οχι στην μεσαια θεση.

Ωρε δικαιο έχεις αλλα για ΝΑ αλλάξω το πηνείο στο neck θα ΧΆΣΩ το Sustainiac driver(περα του ότι έχει απιστευτά καθαρά και πολυ blues pros rock ήχο),,και ο κατω μαγνήτη , απλα τον λατρέυω καθώς ειναι πολυ πριμας και με τιν τεχνική μου στα χέρια προσθετω πολλά μπάσα και μου αρέση πολύ το αποτέλεσμα.ο μεσσαίος ειναι τελείως αισχός......... Δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ

Υ.Π.Το πρώτο πηνείο πέζει να περάνει απο προενισχήση γιατι όταν τελείωνει η μπαταρία δεν παραμορφώνει(χαμηλο
volume mallon)...........

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μονος μαγνήτης στην μεσια θέση για σολο.
« Απάντηση #5 στις: 03/01/11, 01:10 »
Συμφωνω απολυτα με Jonnie Darko!!!!!!


Στην δικια μου εχω μονοπηνιο στη μεση και θεωρω οτι δεν αξιζει να βαλεις διπλο εκτος κι αν βαλεις και coil split για τις θεσεις 2-4 που κανουν την περισσοτερη δουλεια.


Τωρα,εχω παιξει και με κιθαρα με 3 διπλους και μαλιστα πολυ καλη,μια kramer Richy Sambora 86' RS παρακαλω και οχι JS  :P  που αν δε κανω λαθος ηταν SD SH-4 και παρ ολα αυτα δε με τρελανε ο ηχος του μεσαιου.Το ολο παιχνιδι γινεται με του λαιμου και της γεφυρας.Αν δεν εισαι ικανοποιημενος με τον ηχο σου και παρ ολα αυτα δε θες να αλλαξεις τον πανω και τον κατω τοτε καλυτερα παιξε με διαφορετικες ρυθμισεις σε drive,eq και τα συναφη.

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μονος μαγνήτης στην μεσια θέση για σολο.
« Απάντηση #6 στις: 03/01/11, 16:24 »
Ωρε δικαιο έχεις αλλα για ΝΑ αλλάξω το πηνείο στο neck θα ΧΆΣΩ το Sustainiac driver(περα του ότι έχει απιστευτά καθαρά και πολυ blues pros rock ήχο)

Γιατί δε βάζεις το sustainiac στη θέση του μεσσαίου και να βάλεις στον neck εναν διπλό σε μέγεθος μονού? Εκτός αν το sustainiac λειτουργεί καλά μόνο σε neck θέση (δε γνωρίζω) οπότε γράψε λάθος.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μονος μαγνήτης στην μεσια θέση για σολο.
« Απάντηση #7 στις: 03/01/11, 16:48 »
Τα systainers γενικα λειτουργουν σωστα οταν υπαρχει επαρκης αποσταση μεταξυ του driver και του διπλου στην γεφυρα...
Εξαλλου οταν χρησιμοποιειται ο sustainer, στην πραγματικοτητα δεν χρησιμοποιεις τον μαγνητη του λαιμου, αλλα της γεφυρας...
Αν η αποσταση μεταξυ μαγνητη γεφυρας και του sustainer ειναι μικρη (πχ αν ο sustainer ειναι στην μεσαια θεση), τοτε μπορει να εχεις προβληματα με μικροφωνισμους, θορυβους κτλ. Για αυτο σε ολες τις κιθαρες θα δεις να τον βαζουν στον λαιμο τον sustainer.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
14541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/07, 10:59
από GreekDudeCovers
25 Απαντήσεις
9051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/06, 19:35
από FSL
26 Απαντήσεις
27151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 14:27
από fedstog
7 Απαντήσεις
3929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 02:37
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/08, 02:41
από jim.ni
9 Απαντήσεις
9948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/12, 03:42
από mhts4k0s
5 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 16:12
από Lo.Lee.Ta
3 Απαντήσεις
6410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 21:04
από Lo.Lee.Ta
7 Απαντήσεις
12891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/16, 15:49
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
9849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/15, 17:20
από Ioannis Anastassakis