Αποστολέας Θέμα: Επιλογη ηλεκτρικης κιθαρας!!  (Αναγνώστηκε 3443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostarasss18

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Γεια σας θα ηθελα την αποψη σας και τα φωτα σας στην επιλογη της 1ης μου κιθαρας. Ειμαι 20 χρονων και επιτελους βρηκα χρηματα και χρονο για να ασχοληθω με το πολυ αγαπημενο μου οργανο την ηλεκτρικη κιθαρα. Το στυλ της μουσικης που μου αρεσει ειναι το progressive rock των pink floyd, genesis το heavy metal του Hendrix καθως και των metallica, guns and roses, οπως επισης και λιγο blues. Λιγο απ' ολα  [/size]     Το budget μου ειναι στα 250€ και οι 3 κιθαρες που εχω βρει με τις ανυπαρκτες γνωσεις που εχω αλλα και με τις ατελειωτες ωρες ψαξιματος τοσο μεσα απο το φορουμ αυτο αλλα και απο το youtube και το google ειναι με σειρα προτιμησης οι εξης: 1) Jackson JS22 ή 23 (δε ξερω την διαφορα) Dinky 2) Fender SQ Bullet strat HSS AW και 3) Ibanez GRG170 DX . Επισης νομιζω καλος ειναι και ο ενισχυτης Line6 Spider IV Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων   

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη ηλεκτρικης κιθαρας!!
« Απάντηση #1 στις: 03/11/14, 13:46 »
Γεια σου φίλε μου και καλή αρχη!


Σε αυτό το πεδίο τιμών όποια κιθάρα και να επιλέξεις, να έχεις υπόψιν σου ότι αργά ή γρήγορα θα θέλεις να αναβαθμίσεις κάτι πάνω της (κυρίως τον/τους μαγνήτες), οπότε διάλεξε όποια σου αρέσει περισσότερο! (πχ εγώ θα ήμουνα ανάμεσα στην Jackson JS22 λόγω εμφάνισης αλλά και επειδή με βολεύει  απίστευτα το μανίκι της (η διαφορά με την JS23 είναι ότι η τελευταία εχει 1 διπλό και 2 μονούς μαγνητες) και της Schecter  SGR C-1:


http://www.thomann.de/gr/schecter_sgr_by_schecter_c_1_satin_bk.htm


http://www.audiomidi.gr/mousika-organa/kithares/ilkektrikes/schecter-sgr-c1-eb.html


Όμως καταλαβαίνεις ότι το budget σου είναι ιδιαίτερα περιορισμένο για επιλογή καλού ενισχυτή που θα καλύπτει όλα τα είδη που ανεφερες, οπότε αν ανέβεις λίγο παραπάνω, σου προτείνω να δεις και τον Fender Mustang I:


http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i_v2.htm


http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=3466


Γενικά δοκίμασε όσες περισσότερες κιθάρες και ενισχυτές μπορείς για να δεις ποια σε βολεύει στο χέρι/κράτημα περισσότερο, με κύριο γνώμονα ότι τον τελικό σου ήχο θα επηρεάσει ο ενισχυτής στον μεγαλύτερο βαθμό (σε σχέση με την ηλ. κιθάρα εννοώ).
 
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/14, 14:10 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kostarasss18

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη ηλεκτρικης κιθαρας!!
« Απάντηση #2 στις: 03/11/14, 22:12 »
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση μιας και επιβεβαιωνεται και η δικια μου 'αγαπημενη' η Jackson JS22 αν και θα προσπαθησω να βρω την Jackson JS23 λογω μαγνητων. Τωρα μιας και πλησιαζουν τα γενεθλια μου κατι που σημαινει και περισσοτερα λεφτα για κιθαρα  :P  λεω να τα δαπανησω σε αυτον τον ενισχυτη http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii_v2.htm που απ΄οτι εχω ψαξει ειναι αρκετα καλος. Καποια αλλη προταση με κατι πιο οικονομικο ειναι καλοδεχουμενη!!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Επιλογη ηλεκτρικης κιθαρας!!
« Απάντηση #3 στις: 03/11/14, 22:46 »
Μιά χαρά ο mustang αλλά όχι και heavy metal ο Hendrix!!!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη ηλεκτρικης κιθαρας!!
« Απάντηση #4 στις: 11/11/14, 13:23 »
Φίλε kostarasss18 απ' οτι κατάλαβα θες να παίζεις λίγο απ' όλα, οπότε αφού είναι η πρώτη σου κιθάρα προτείνω μία κιθάρα hss(διπλός μαγνήτης στη γέφυρα και 2 μονοί)και αυτό γιατί έτσι θα μπορείς όταν θες να παίξεις jimi hendrix για παράδειγμα να χρησιμοποιείς τους μονούς κι όταν θες να το γυρίσεις σε πιο heavy metal τύπου metallica να χρησιμοποιείς τον διπλό στη γέφυρα που βγάζει έναν γεμάτο και πιο βαρύ ήχο. Απ' τις κιθάρες που ανέφερες έχω δοκιμάσει τη squier και τη jackson οπότε εγώ θα σου πρότεινα πρώτα απ' όλα την squier αλλά όχι την bullet αλλά την affinity στα 180 ευρώ και μετά τη jackson που ανέφερες κι εσύ αλλά όχι αυτήν που είναι HH αλλά αυτήν που είναι hss.Την ibanez δεν θα την πρότεινα γιατί νομίζω οτι δεν θα σου δώσει τον τόνο που χρειάζεσαι για pink floyd kai hendrix,φυσικά όλα εξαρτώνται και απ' τον ενισχυτή που θα πάρεις,καθώς αυτός παράγει τον τελικό ήχο.Πάντως καλό θα ήταν πέρα από αυτά που σου προτείνουμε εδώ στο φόρουμ να επισκεφθείς και κάποια καταστήματα για να δοκιμάσεις τις κιθάρες για να δεις αν σε βολεύουν γιατί έτσι κι αλλιώς ο ήχος σε αυτά τα λεφτά είναι παρόμοιος οπότε καλό είναι να εστιάσεις περισσότερο στην ποιότητα κατασκευής και λιγότερο στον ήχο εφόσον αργότερα μπορείς να αλλάξεις τους μαγνήτες και τα ηλεκτρονικά όπως αναφέρθηκε και παραπάνω και εφόσον είσαι αρχάριος καλό είναι να πας μαζί με κάποιον που γνωρίζει καλά από κιθάρες για να σε βοηθήσει στην επιλογή.Τώρα σχετικά με τον ενισχυτή, εμένα μου αρέσει ο fender mustang 2 φυσικά που αναφέρθηκε παραπάνω και νομίζω οτι είναι στα ίδια λεφτά με ένα line 6 spider iv 30 watt και μάλιστα κλάσης ανώτερος.Πάντως θα σου πω και αυτό που λένε οι περισσότεροι και πιο έμπειροι από εμένα στο φόρουμ,δώσε προτεραιότητα σε έναν καλό ενισχυτή.Αυτά,η επιλογή δική σου,καλές αγορές και καλή διασκέδαση με την κιθάρα  ;D .
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/14, 13:26 από The Rocker »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
8643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 02:29
από jim.ni
12 Απαντήσεις
4415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 14:57
από tech21man
21 Απαντήσεις
7700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 16:09
από adr1anos
5 Απαντήσεις
5842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 17:25
από Stinky
18 Απαντήσεις
6830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/13, 17:19
από zigo13
1 Απαντήσεις
3366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/13, 17:35
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 00:59
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/16, 11:55
από Βραζίλης
13 Απαντήσεις
7748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 10:03
από Kosthrash
11 Απαντήσεις
8866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/16, 13:58
από Kosthrash